Jump to content

Sony Ericsson W302


varsamis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 315
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από το παλιό μου Samsung 250 έστειλα όλες τις επαφές με ΒΤ στο 302 και τις αποθήκευσα.

Μια χαρά δούλεψε αυτός ο -ας τον πούμε- συγχρονισμός.

 

Οπως έχω ξαναπεί, αν στείλεις τις επαφές από το κινητό σε ένα laptop με bt (ή pc με bt stick) θα τις πάρει κανονικά σε μορφή vcf. Χωρίς πρόγραμμα έτσι κατ'ευθίαν. Μετά τα αρχεία vcf μπορείς να τα κάνεις import στο outool. Δεν είναι ακριβώς sync, αλλά είναι σίγουρα ένα καλό backup! :)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα παιδια!!

Χθες πηρα αυτο το κινητο και η αληθεια ειναι οτι εχω ψιλοαπογοητευτει.Δεν υπαρχει πιο αβολο και σπαστικο πληκτρολογιο.Πολυ μικρα κουμπια και μου σπανε τα νευρα.:angry:

Α!Κ χαλια αναλυση.Το mp4 μου εχει καλυτερη.:p

Εκτος αυτου αντιμετωπιζω το παρακατω προβλημα:Δεν μπορω στα μνμτα με ελληνικους χαρακτηρες να γυρισω τα γραμματα σε πεζα.Γραφει μονο κεφαλαία.Ό,τι κ να κανω.Ενω στα αγγλικα γυριζει κανονικα απο κεφαλαια σε πεζα στα ελληνικα δε γινεται.Καμια ιδεα???

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.:happy:

 

Υ.Γ γνωριζει κανεις που μπορω να βρω θεματα για το ιδιο κινητο?Αν ναι θα του ημουν υποχρεη αν μπορουσε να με βοηθησει.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να πάρεις άλλο...

Μικρα γράμματα δεν έχει...

Θέματα δεν έχει...

Είναι πολύ χάλια κινητό, το είχε κ η αδερφή μου κ γω κ ήταν......

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να πάρεις άλλο...

Μικρα γράμματα δεν έχει...

Θέματα δεν έχει...

Είναι πολύ χάλια κινητό, το είχε κ η αδερφή μου κ γω κ ήταν......

 

οντως..:/ αλλα τι να κανω που ειμαι ασχετη απο ολα αυτα και δεν ήξερα?..τωρα πολυ αργα..:(...

Κριμα..Πολυ χαλαστηκα τωρα. Δε θελω να γραφω γκρικλις..:(Αλλα δε μου αρεσουν τα κεφαλαία... ειναι σαν να φωναζω.:/

 

 

Σ'ευχαριστω πολυ που απαντησες.:happy:

Παρεμπιπτοντως πολυ ωραιο φορουμ!!Ωραια εμφανιση,οργανωση και αμεση ''εξυπηρετηση'':p.

Αλλα ειστε λιγο καμμενοι με τα κινητα.:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε το επιστρέφεις? Αν δε κάνω λάθος μπορείς στις πρώτες 3 μέρες, εφόσον δεν έχει πεταχτεί τίποτα από το κουτί...
Link to comment
Share on other sites

RDS έχει το ραδιόφωνο;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Από αναβαθμίσεις πώς πάμε; Έχει βγει καμία καινούρια; Μπορώ να το κάνω μόνος το update firmware ή πρέπει να τρέχω σε Sony Ericsson; Ευχαριστώ και πάλι!

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα απο τα πολλα κινητα που εφτιαξε η sagem και πουλησε τις πατεντες στην sonny ericsson.Συνεπως το update οπως και πολλες υπηρεσιες που πρσφερει η sonny στους κατοχους των κινητων της δεν το υποστηριζουν(δοκιμασμενα).Κανονικα πρεπει να κανουν μυνηση ολοι οι κατοχοι αυτου του κινητου στην sonny.Aπαραδεκτο!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, τσιμπησα κ εγω αυτο το κινητο λογω επιδοτησης, και εχω 2 ερωτησεις.

1. Η ενταση του mp3 player φαινεται και σε εσας πολυ χαμηλη???

2. Μπορω να βαλω αλλο mp3 player γιατι αυτο που εχει δε με βολευει καθολου??

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, τσιμπησα κ εγω αυτο το κινητο λογω επιδοτησης, και εχω 2 ερωτησεις.

1. Η ενταση του mp3 player φαινεται και σε εσας πολυ χαμηλη???

2. Μπορω να βαλω αλλο mp3 player γιατι αυτο που εχει δε με βολευει καθολου??

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Η ενταση ειναι χαμηλη εως κακη :down:

 

επισης αλλον player δεν μπορεις να βαλεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα, πεταμα.

ευχαριστω Raver.

Οχι πεταμα,χαρισε'το!! αλλα κι'εσυ πριν το αγορασεις..δεν διαβασες λιγο το φορουμ να :blink: τι χ@ζο κινητο ειναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Από το παλιό μου Samsung 250 έστειλα όλες τις επαφές με ΒΤ στο 302 και τις αποθήκευσα.

Μια χαρά δούλεψε αυτός ο -ας τον πούμε- συγχρονισμός.

 

Πήρα σημερα και εγω απο cosmote το W302, βέβαια ΤΩΡΑ διαβάζω το φορουμ ενώ έπρεπε πριν και μάλλον την πάτησα.

Βασικά χρησιμοποιώ το κινητό μόνο για κλησεις , δεν με ενδιαφέρουν τόσο αναλύσεις οθόνης, παιχνίδια κλπ.

Στο θέμα μας τώρα: Δεν μπορώ με τίποτε απο το Τ303 που έχω να μεταφέρω τις επαφές μέσω BT στο W302. Αυτή την διαδικασία την έχω κάνει πολλές φορές με ολα τα SE κινητά που είχα εως τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Στο 302, με το που δέχεται την πρώτη επαφή σταματάει το downloading και μου έχει μόνο την πρώτη vcard. ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ.

Δεν ξέρω πως τα κατάφερες gmo με το samsung!. Περιμενω εναν φίλο να δοκιμάσω "τριγωνική συναλλαγή" , από Τ303 (που γ..ώ την SE δεν παίρνει M2 οπότε με ένα backup θα λυνόταν το ζήτημα) στο δικό του (το οποίο ειναι F305 και απο οτι διαβασα άλλα χάλια) και μετά στο W302.

Το μόνο που δουλεύει είναι αν στείλω μία μόνο επαφή με πολλαπλούς αριθμούς, εκεί το δέχεται , αλλά δεν έχω καμία όρεξη να μεταφέρω 300 επαφές έτσι!

 

Εν αναμονή...

Μπορεί κάποιος γνώστης να μας πει ποια ειναι τα τηλέφωνα συνεργασίας sagem-SE για να τα αποφύγουμε?

 

Ευχαριστώ για την υπομονή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε την κατάσταση.. με τα ανεξήγητα.

 

Το w302 βγαίνει σε 4 (τεσσερεις) διαφορετικές εκδώσεις στην Ελλαδα. Ενα με μενού Cosmote Myview, ένα με Vodafon live, ένα με Wind Plusκαι λογικά ένα ελευθερο αμα το αγοράσεις από κανα eshop (που όμως δεν έχω δεί ακόμα).

 

Εκ του λόγου αυτού και η διαφωνία μεταξυ των μελών αν έχει αναφορά αν ακούγεται δυνατά κτλ. Καθε εταιρία έχει κάνει τα δικά της στο μενού του ταλαιπωρημένου κινητού. Τα δικά της θα πεί δεσμεσε το δεξί softkey για το κ..λομενού τους (live, myview, Plus) το οποίο έχει ΑΠΟΚΛΙΣΤΙΚΟ σκοπό να σε χρεώνει (κάνουν τίποτα άλλο τα live, plus κλτ):mad:. Στην διαμόρφωση WIND (πιθανώς και στις άλλες) έχουν αλλάξει και ΔΕΥΤΕΡΟ πληκτρο αυτό με τις συντομευσεις που τώρα φορτώνει και αυτό κάτι με internet. :mad:Μην ΤΥΧΩΝ και δεν μας χρεώσουν έστω και κατα λάθως. Τα αυτά πλήκτρα πατιουνται πολύ ευκολα μιας και ειναι μαλακά και μικρά. Το να χαλάσεις το προφιλ ΔΕΝ γίνεται ΆΚΟΥΣΟΝ ΆΚΟΥΣΟΝ, καθώς έιναι read only. Βεβαίως μπορούμε ευτυχώς να φτιάξουμε ένα ΝΕΟ, με το όνομα "Τιποτα" και καμία ρύθμιση και να ορίσουμε αυτό ως προεπιλεγόμενο και τότε σταματάει να συνδέεται!! :)

 

Τα χειρότερα τώρα. Άνοιξα ένα κουτί με w302 Wind Version που έιχα πάρει τον Ιούλιο (μέσω bonus) και το κρατούσα να το δώσω κάπου. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι ΔΕΝ εχει ΑΝΑΦΟΡΑ παράδοσης στα SMS.:mad: Αλλες εκδώσεις που με τα ματια μου είδα (cosote) ΕΧΟΥΝ αναφορά παράδωσης. Σύμφωνα με μαρτυρία συναδέλφου ακόμα και νεότερα με WIND διαμορφωση έχουν και αυτά αναφορά (προφανώς νεότερη έκδοση λογισμικού), μονο το ΔΙΚΟ ΜΟΥ και μερικώ άλλων δεν έχει.

ΑΚΥΡΑ τα παραπάνω.. Βρήκα άκρη :D Λοιπόν το είχα δοκιμάσει με μία cosmote καρτα, ενώ ήταν WInd, και ναι ΔΕΝ είχε το μενού αναφορά παράδοσης. Εβαλα μια Wind (πως το σκευτηκα :O) και Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ, το μενού αναφορά παράδωσης ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ. Ενεργοποίησα την αναφορά, και ΟΛΑ ΚΑΛΑ (τώρα έχει). Το καλό συνεχίζει. Μετά ξαναέβαλα την ΚΑΡΤΑ Cosmote και ΝΑΙ είχε αναφορά αν και το μενού είναι εξαφανισμένο με την cosmote καρτα sim!!!! Υπουλος Πόλεμος μεταξύ τους τι να πώ..

 

Και έτσι ΛΥΝΕΤΑΙ και το ΜΥΣΤΗΡΙΟ των αναφορών.. ;)

Καθώς είναι από τα ΛΙΓΑ se που ΔΕΝ δέχονται internet firmware update, θα πάω σε μια τοπική αντιπροσωπία, να μου το αναβαθμίσουν μπας και δω προκοπή με την αναφορά.

 

Τώρα ένα τελευταίο, το καπάκι (κάλυμμα) ξέρεται πως ανοίγει? Τρόμαξα να το βρώ με μονο μια εικόνα στο manual (το οποίο μάλιστα μιλάει για αναφορά παράδοσης ότι να ναι). Δεν είναι συρταρωτό (κάτω και πάνω), είναι σαν μοχλός (μόνο πάνω). Από την κάτω μεριά σηκώνεται από την εγκοπή και ξεκουμπώνει.

 

Τελος να πούμε ότι το κινητό είναι ΣΑΝ se, δηλαδή μια αντιγραφή τους. Προσπαθεί να μοιάζει στο μενού, αλλά λίγο η γραμματοσειρά, λίγο το πως ζωγραφίζει τις οθόνες και τα εικονίδια, είναι εμφανές ότι ΔΕΝ είναι καθαρόαιμο, αλλα ένα sagem που το έκαναν να μοιάζει με SE. Ειναι ωστόσο όμορφο και αν βρω τρόπο να του περάσω αναφορά, και ίσως ένα debrand (πώς όμως) θα το κάνει αξιοπρεπές (εντάξει ξεχάστε το backup των επαφών sms κτλ)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

καλα τα λες αλλα εγω το κινητο οταν το αγορασα ηταν unbranded.αγορασμενο απο καταστημα germanos και επιδοτηση Cosmote.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει το vodafone live;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παίζοντας λίγο με το κινητό, βρήκα και αλλα ενδιαφέροντα πράγματα.

Λύνοντας το πρόβλημα της αναφοράς παράδοσης (που τελικά υπάρχει) ασχολήθηκα με το πρόβλημα backup των επαφών. Οπως ξέρουμε δεν υπάρχει πρόγραμμα που να το συγχρονίζει με outlook, ¨η να παίρνει κάποιου ίδους backup τον τηλεφωνικό κατάλογο. Τελικά δούλεψε κόλπο που ειχα εφαρμόσει και σε ένα παλιό siemens που είχα και που επίσεις δεν υπήρχε πρόγραμμα.

 

Η διαδικασία είναι απλή. Στέλνουμε ΟΛΕΣ τις επαφές με BT σε ένα laptop ή σε ένα PC με BT. Ετσι απλά αποστολή επαφής, μαρκάρισμα πολλών (ή όλων) και φροουυπ ΟΛΕΣ οι επαφές περνάνε σαν VCF αρχεία στον φακελο που αποθηκεύει το BT στον υπολογιστή μας. Τώρα εχουμε τις επαφές, έαν αρχείο vcf για κάθε επαφή. Τα vcf ευκολα τα κάνουμε ότι θέλουμε import σε outlook, μετατροπές ακόμα και μεταφορά σε άλλο κινητό. ΔΕΝ απαιτείτε κανένα πρόγραμμα!!! Ειναι εγγενής δυνατότητα των windows

 

Μάλιστα με αυτόν το τρόπο ΓΕΜΙΣΑ το w302 με τις επαφές που είχα σε ένα παλιό K500. Με πρόγραμμα (mobiledit) τράβηξα τις επαφές του K500 στο PC σαν VCF αρχεία. Μετά τα έστειλα 20 - 20 από το PC μέσω του BT στο w302;). (θα μπορούσα και όλα μαζί άλλα μήπως το φόρτωνα).

 

Ειναι ένα ίδος backup.

 

Με την Java δεν πέτυχα τίποτα. Δεν δεχεται jar αρχεία μέσω BT (όπως άλλα SE), λέει ότι δεν τα υποστιρίζει. ακόμα και όταν τα γράφω στην κάρτα ΔΕΝ τα δείχνει για να τα ανοίξω :(

 

Στα Αγγλικά (για κανέναν από το internet μεσω google)

---------------------------------------------------------------------

W302 contact backup

To copy contacts from or to your w302 there is no need for any software. Sent all contacts (there is a select all option) via BT to a near PC or Laptop with BT. All contacts are copied to the default directory-folder the BT saves received files. Contacts are saved as VCF files (open format used by many programs).

 

The opposite is also true. You can sent VCF files from your Laptop-PC via BT to the w302. I've tried up to 20 simultaneously and I was successful but even more should work.

 

That way you can copy all contacts from one phone to your w302. Also you can have a backup of your contacts this way. No special-software is needed just a BT enabled laptop or so.

 

Good luck

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι φυσιολογικο η μπαταρια να κραταει με νορμαλ χρηση μια μερα το πολυ?:(

αμα ειναι καινουριο το κινητο με το καιρο θα "στρωσει" η μπαταρια..ομως μην περιμενεις πανω απο 2 μερες.το κινητο το ειχα και η μπαταρια του δεν ηταν οτι το καλυτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι καινουριο το κινητο με το καιρο θα "στρωσει" η μπαταρια..ομως μην περιμενεις πανω απο 2 μερες.το κινητο το ειχα και η μπαταρια του δεν ηταν οτι το καλυτερο.

 

Το εχω απο τον αυγουστο..και το χρησιμοποιω σαν δευτερο..

Thanks φιλε μου να σαι καλα...;)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω απο τον αυγουστο..και το χρησιμοποιω σαν δευτερο..

Thanks φιλε μου να σαι καλα...;)

τοτε βολεψου..η δωσ'το σε κανεναν! (αλλωστε το κινητο αυτο δεν λεει τιποτα,ειναι μαπα :down:)

ετσι εκανα κι'εγω και πηρα το w890 και εχω αναμονες χαλαρα 3-4 μερες.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να πάρω μιά ιδέα για το απλό αυτό κινητο της SE

 

Σήμερα μου χάλασε το κ850ι μου και έτσι έμεινα χωρίς τηλέφωνο.

Σε 2 μήνες από σήμερα μπορώ να έχω επιδότηση γύρω στα 350Ε και θα πάρω μία πολύ καλή συσκευή

 

Ωστόσο μέχρι τότε χρειάζομαι ότι πιό απλό και φθηνό σε SE για να κάνω τη δουλειά μου

 

Το βασικό μου θέμα είναι να μπορώ να περάσω όλα τα αρχεία μου ( επαφές, γενέθλια, γιορτές, μηνύματα, φωτό και mp3 αρχεία ) από το κ850 στη νέα συσκευή μέσω του Sony Ericsson pc Suite

 

To W302 μπορεί να πάρει το pc suite ώστε να κάνω εύκολα τη μεταφορά;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W302

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...