Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να αλλάζεις κάρτα sim όταν απο wind καρτοκινητό θέλεις να πας σε Q καρτοκινητό, όπως και τόσος χρόνος ?Αφού μιλάμε ουσιαστικά για το ίδιο δίκτυο.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

να κάνω ένα πλέιμπακ

πήγα εξωτερικό για 2 εβδομάδες και έβγαλα από το κινητό την κάρτα σίμ της κιού.

εκεί χρησιμοποίησα κάρτα και νούμερο άλλου δικτύου

γυρίζω στην ελλάδα ξαναβάζω την κάρτα κιού και βρίσκω ότι το q who called είναι απενεργοποιημένο.

αυτά

Link to comment
Share on other sites

Τόσο είναι, 15 εργάσιμες, άρα τουλάχιστον 19 μέσα με τα σαββατοκύριακα κλπ. Πολύ χρονοβόρα διαδικασία αν σκεφτεί κανείς ότι σε άλλες χώρες της ΕΕ η ολοκλήρωση της φορητότητας γίνεται ακόμα και σε μία εργάσιμη ημέρα

 

Ο χρόνος που παίρνει η φορητότητα έχει να κάνει με την ΕΕΤΤ και την διαβούλευση που έκαναν όλες οι εταιρείες μαζί. Δεν μπορείς να ρίξεις το φταίξιμο σε κάποια από τις 3. ολες μαζί (4 τότε) + ΕΕΤΤ τα κανόνισαν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει συσκευη HTC και γνωριζει τις ρυθμισεις για προσβαση στο ιντερνετ μεσω Q Card & το πακετο των 100ΜΒ.

 

Ευχαριστω.

 

http://www.myq.gr/default.asp?siteID=1&pageID=275&langID=1

Με ακριβώς αυτή τη ρύθμιση δουλεύει σε HTC Desire.

 

Μήπως κάποιος ξέρει αν μπορούμε να ενημερωθούμε για τα data που μας απομένουν;Αν κάνουμε ανανέωση των 1500 λεπτών + 1500 sms μέσα στον ίδιο μήνα,τότε έχουμε πάλι 100 mb data δωρεάν;

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

http://www.myq.gr/default.asp?siteID=1&pageID=275&langID=1

Με ακριβώς αυτή τη ρύθμιση δουλεύει σε HTC Desire.

 

Μήπως κάποιος ξέρει αν μπορούμε να ενημερωθούμε για τα data που μας απομένουν;Αν κάνουμε ανανέωση των 1500 λεπτών + 1500 sms μέσα στον ίδιο μήνα,τότε έχουμε πάλι 100 mb data δωρεάν;

 

Με καθε ανανεωση λεπτων ομιλιας και μηνυματων ανανεωνονται και τα mb

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με καθε ανανεωση λεπτων ομιλιας και μηνυματων ανανεωνονται και τα mb

 

Ακριβώς αυτό :) Άρα μπορείς να έχεις μέχρι και 400 ΜΒ με 4 ευρώ το μήνα! Super!

If you're going through hell, keep going
Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος που παίρνει η φορητότητα έχει να κάνει με την ΕΕΤΤ και την διαβούλευση που έκαναν όλες οι εταιρείες μαζί. Δεν μπορείς να ρίξεις το φταίξιμο σε κάποια από τις 3. ολες μαζί (4 τότε) + ΕΕΤΤ τα κανόνισαν έτσι.

 

Ότι τα έχουνε κάνει πλακάκια είναι γνωστό. Η 20ήμερη αναμονή δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λογικό σκοπό που να εξυπηρετεί. Στην Αγγλία που η φορητότητα κρατάει 1-2 μέρες τί έπαθε η αγορά της κινητης τηλεφωνάς;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, χρειάζομαι μια βοήθεια, αν μπορεί να μ' εξυπηρετήσει κάποιος που ξέρει.

Σε μια ξεχασμένη συσκευή μου, τοποθέτησα σήμερα μια κάρτα Q που είχα στην άκρη.

Όσο κι αν έψαξα στο site της Q, δεν μπόρεσα να βρω απάντηση στα παρακάτω ερωτήματα:

 

1. Υπάρχει η δυνατότητα να μαθαίνω αν κάποιος αριθμός ανήκει στο δίκτυο της Q, όπως συμβαίνει με το Frog και άλλα πακέτα;

 

2. Μπορώ με κάποιον τρόπο να μαθαίνω το υπόλοιπο των λεπτών ομιλίας ή και των υπόλοιπων mb που μπορώ ακόμα να κατεβάσω, μέσω της προσφοράς των 1500' του 1€;

 

Βοηθήστε με σας παρακαλώ, γιατί απ΄ότι βλέπω η ενημέρωση του site μάλλον προορίζεται για το 2014 και μέχρι τότε με βλέπω να μένω με την απορία...

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, χρειάζομαι μια βοήθεια, αν μπορεί να μ' εξυπηρετήσει κάποιος που ξέρει.

Σε μια ξεχασμένη συσκευή μου, τοποθέτησα σήμερα μια κάρτα Q που είχα στην άκρη.

Όσο κι αν έψαξα στο site της Q, δεν μπόρεσα να βρω απάντηση στα παρακάτω ερωτήματα:

 

1. Υπάρχει η δυνατότητα να μαθαίνω αν κάποιος αριθμός ανήκει στο δίκτυο της Q, όπως συμβαίνει με το Frog και άλλα πακέτα;

 

2. Μπορώ με κάποιον τρόπο να μαθαίνω το υπόλοιπο των λεπτών ομιλίας ή και των υπόλοιπων mb που μπορώ ακόμα να κατεβάσω, μέσω της προσφοράς των 1500' του 1€;

 

Βοηθήστε με σας παρακαλώ, γιατί απ΄ότι βλέπω η ενημέρωση του site μάλλον προορίζεται για το 2014 και μέχρι τότε με βλέπω να μένω με την απορία...

 

Γιατο δευτερο ερωτημα, στελνεις τη λεξη υπ στο 12200. Θα ενημερωνεσε με μηνυμα μινο για τα λεπτα και τα μηνυματα της προσφορας. Για τα μεγκαμπαιτ δεν υπαρχει δυνατοτητα ενημερωσης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. οχι

2. Για να μάθετε το διαθέσιμο υπόλοιπο των δωρεάν λεπτών σας και των δωρεάν μηνυμάτων, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να στείλετε το μήνυμα «υπ1500» στο 12200 ή να καλέσετε στο 12200. (απο το site)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Othon, εάν έχεις το Nokia X3 του avatar σου, θα μηδενίζεις τον μετρητή των δεδομένων στο Μητρώο Κλήσεων και θα το βλέπεις από κει. Θα υπολογίζεις και τα Σταλθέντα όμως κ τα Ληφθέντα mbs.

 

:)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχει η δυνατότητα να μαθαίνω αν κάποιος αριθμός ανήκει στο δίκτυο της Q, όπως συμβαίνει με το Frog και άλλα πακέτα;

 

Υπάρχει ένας έμμεσος τρόπος για να μάθεις αν ένας αριθμός είναι qcard καλώντας τον αριθμό ανανέωσης χρόνου ομιλίας τρίτου συνδρομητή qcard.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Elteo, αν και η sim δεν μπήκε στο συγκεκριμένο κινητό, πραγματικά έχεις δίκιο, μπορώ να ελέγχω τη συνολική κίνηση μέσα από το μενού, που απ' ότι πρόσεξα υπάρχει και σ' αυτό που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω (Nokia N82).

Hostis, μ' έσωσες φίλε μου.

Δεν είναι ότι τρελαινόμουν για τη συγκεκριμένη δυνατότητα, απλά έχω ένα φιλαράκι που μου πουλάει τρέλα ότι ο αριθμός του ανήκει σε συμβόλαιο και λόγω του ότι υποψιαζόμουν ότι είναι Qqard, απλά ήθελα με κάποιον τρόπο να τσεκάρω το πόσο με δουλεύει.

Να 'στε καλά.

Edited by othon
Link to comment
Share on other sites

ναι γιατι οχι; και αυτο καλο ειναι απλα πρεπει να εχεις και εσυ q (που εχεις) αρα καλεις το 1229.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενεργοποιημένη την προσφορά με τα 1500' προς Wind και Q, και το υπόλοιπο μου είναι 0€. Προσπαθώ να καλέσω έναν αριθμό Wind και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα: "Σας ενημερώνουμε ότι δεν είναι δυνατή η πραγματοποίηση εξερχόμενων κλήσεων από το κινητό σας. Σε περίπτωση οικονομικής εκρεμότητας παρακαλούμε τακτοποιήστε την οφειλή σας στο πλησιέστερο κατάστημα Wind για αυτόματη ενεργοποίηση της γραμμής σας. Για περισσότερες πληροφορίες καλέστε 1260 από το κινητό σας ή 1277 αν η σύνδεσή σας είναι εταιρική. Ευχαριστούμε"
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όταν έχεις 0 υπόλοιπο σου λέει ότι «το υπόλοιπό σας δεν επαρκεί για αυτή την κλήση». Για να χρησιμοποιήσεις τον δωρεάν χρόνο συνήθως απαιτείται να υπάρχει ένα μικρό υπόλοιπο στο λογαριασμό (0,07 του ευρώ ή κάποιο άλλο ποσό). Δεν φαίνεται να είναι τέτοια περίπτωση όμως. Μάλλον είναι από τα κουλά της wind που μπλοκάρει γραμμές έτσι για να γουστάρουμε. Εμένα αυτό το μήνυμα μου το έλεγε όταν μου είχε δημιουργήσει αδικαιολόγητα αρνητικό υπόλοιπο. Αν δεν σου έχει φάει χρήματα, δοκίμασε να βάλεις μία κάρτα, ή να ανανεώσεις με 1 ευρώ από κατάστημα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και παλιότερα με 0€ υπόλοιπο με αφηνε να πραγματοποιώ κλήσεις. Πήγα σε ένα κατάστημα Wind και μου είπαν να καλέσω στο τμήμα εξυπηρέτησης της Q. Ούτε που άκουσαν το πρόβλημά μου.

Μόλις έβαλα μια κάρτα των 5€ και το πρόβλημα σταμάτησε. ΑΠΑΤΕΩΝΙΕΣ.

 

Edit: Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί στο παρελθόν, αλλά μπορείτε να καλείτε στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών από σταθερό, καλώντας στο 211.999.3000

Edit 2: Εγκατέστησα τις ρυθμίσεις wap, gprs και mms και με καμμία δεν κατάφερα να συνδεθώ στο internet. Τι να κάνω;

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Edit 2: Εγκατέστησα τις ρυθμίσεις wap, gprs και mms και με καμμία δεν κατάφερα να συνδεθώ στο internet. Τι να κάνω;

 

Εμένα με έχουν εξυπηρετήσει για τέτοιο θέμα σε κατάστημα wind.

Απ' ότι κατάλαβα το κατάστημα της περιοχής σου δεν είναι ακριβώς αυτό που λένε «σκίζονται να εξυπηρετήσουν». Οπότε ή δοκιμάζεις σε κάποια άλλη περιοχή, ή το δίνεις ως βλάβη. Πριν από αυτό δοκίμασε μήπως λειτουργήσει σε κάποια άλλη συσκευή (αν υπάρχει).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν εξυπηρετούν για Q, όταν τους λες για Q σου λένε πάρε τηλέφωνο στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών. Ο,τι θέμα και να ναι αυτό. Για τη φορητότητα που είχα κάνει παλιότερα από Wind σε Q με στείλανε στο κέντρο εξυπηρέτησης της Q, ούτε καν το τηλέφωνο φορητότητας δεν γνωρίζανε να μου δώσουνε.

Όσον αφορά το Internet, μπορεί να μου πει κάποιος ποιες είναι οι σωστές ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σου λέω τις ρυθμίσεις που είχα εγώ στο κινητό μου, λογικά θα λειτουργούν κ σε σένα.Στείλε κατ' αρχήν μήνυμα ALL στο 19234 να τις λάβεις και μετά να τις αποθηκεύσεις. Στο προφιλ Browser επέλεξε: Q Internet με όνομα πρόσβασης: myq και κωδικό πρόσβασης κενό.Αυτά.Ελπίζω να βοήθησα.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν με βοηθάς με αυτές τις ρυθμίσεις που μου έδωσες.

 

Σ' εμένα τουλάχιστον δεν χρειάστηκε κάτι άλλο για να συνδεθώ.Τις έκανες αυτές?? Που είναι το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω τις εξής:

 

WAP:

q-wap.myq.gr

HTTP

http://wap.myq.gr

192.168.80.134

8080

 

GPRS:

myq

 

Δεν γράφει πουθενά Q Internet??? Εγώ θυμάμαι ότι στο προφιλ browser το είχα απενεργοποιήσει το wap και το gprs.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...