Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χθες στη θεσ/νικη μου ειπαν 2 κοπελες απο promotion οτι εαν παρω Q και βαλω 5 ευρω θα εχω λεπτα προς ολους για 10 μηνες....
Link to comment
Share on other sites

χθες στη θεσ/νικη μου ειπαν 2 κοπελες απο promotion οτι εαν παρω Q και βαλω 5 ευρω θα εχω λεπτα προς ολους για 10 μηνες....

 

Εγώ πήρα από κατάστημα αλλά είχε για 3 μήνες. Δεν το ενεργοποίησα ακόμα γιατί περιμένω να τελειώσει το προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Επείδη με ενδιαφέρει ομιλία και Ίντερνετ συμφέρει η q ή f2go?

Ρωτάω και απο άποψη χρόνου κατανάλωσης πχ στην q ειναι ανάγκη λεπτό. Αν δεν κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Επείδη με ενδιαφέρει ομιλία και Ίντερνετ συμφέρει η q ή f2go?

Ρωτάω και απο άποψη χρόνου κατανάλωσης πχ στην q ειναι ανάγκη λεπτό. Αν δεν κάνω λάθος?

 

ετσι ειναι,τα πακέτα της q ειναι ανα λεπτό. Για ιντερνετ το f2g συμφερει πιο πολύ (online 5euro=1 gb) και για ομιλία εχει 5 ευρω = 200' με ελαχ. 3' και μετά ανα δευτερόλεπτο. Η q εχει online 3 ευρω=80' ανα λεπτό ενω για ιντερνετ με 3 ευρω = 240 mb και 5 ευρω 600mb. Ανάλογα τι χρήση θέλεις διαλέγεις,εγω θα εκλινα προς f2g.

Link to comment
Share on other sites

Επείδη με ενδιαφέρει ομιλία και Ίντερνετ συμφέρει η q ή f2go?

Ρωτάω και απο άποψη χρόνου κατανάλωσης πχ στην q ειναι ανάγκη λεπτό. Αν δεν κάνω λάθος?

 

f2g: 5 ευρώ για 200 λεπτά με ελάχιστη κλήση 3 λεπτά και μετά χρέωση ανά δευτερόλεπτο = 66 καθαρες τρίλεπτες κλήσεις μάξιμουμ

 

5 ευρώ/66 κλήσεις = 0,075 ανά κλήση 3 λεπτη.

Με το φόρο 12% μας κάνει 1.12*0,075=0,085 η τρίλεπτη κλήση

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Q: 3 ευρώ για 80 λεπτά με ελάχιστη κλήση 1 λεπτό και μετά χρέωση ανά λεπτό = 80 μονόλεπτες κλήσεις μάξιμουμ

 

3 ευρώ/80 κλήσεις = 0,0375 ανά κλήση μονόλεπτη.

Με το φόρο 12% μας κάνει 1.12*0,0375=0,042 η μονόλεπτη κλήση. Άρα η δίλεπτη κλήση 2*0,042=0,084.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Αν μιλάς κατά μέσο όρο από 0-2 λεπτά της ώρας πήγαινε Q

Αν μιλάς από 2 λεπτά και πάνω κατά μέσο όρο πήγαινε f2g

Βέβαια, υπάρχει και ο παράγων ίντερνετ που πρέπει να διαλέξεις τι σε συμφέρει συνολικα!

Edited by greeksalad
Link to comment
Share on other sites

f2g: 66 καθαρες τρίλεπτες κλήσεις μάξιμουμ

 

στο f2g πρεπει να βαλεις και 24 κλησεις απο το login bonus περιπου η αλλοιως 80'\μηνα

τουλαχιστον μεχρι να κρατησει

Link to comment
Share on other sites

f2g: 5 ευρώ για 200 λεπτά με ελάχιστη κλήση 3 λεπτά και μετά χρέωση ανά δευτερόλεπτο = 66 καθαρες τρίλεπτες κλήσεις μάξιμουμ

 

5 ευρώ/66 κλήσεις = 0,075 ανά κλήση 3 λεπτη.

Με το φόρο 12% μας κάνει 1.12*0,075=0,085 η τρίλεπτη κλήση

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Q: 3 ευρώ για 80 λεπτά με ελάχιστη κλήση 1 λεπτό και μετά χρέωση ανά λεπτό = 80 μονόλεπτες κλήσεις μάξιμουμ

 

3 ευρώ/80 κλήσεις = 0,0375 ανά κλήση μονόλεπτη.

Με το φόρο 12% μας κάνει 1.12*0,0375=0,042 η μονόλεπτη κλήση. Άρα η δίλεπτη κλήση 2*0,042=0,084.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Αν μιλάς κατά μέσο όρο από 0-2 λεπτά της ώρας πήγαινε Q

Αν μιλάς από 2 λεπτά και πάνω κατά μέσο όρο πήγαινε f2g

Βέβαια, υπάρχει και ο παράγων ίντερνετ που πρέπει να διαλέξεις τι σε συμφέρει συνολικα!

Μια μικρή ένσταση. Στην Q με 1€ εχεις 400' προς wind/Q οποτε τα 80' είναι μόνο προς βοντα/κοτε με αποτέλεσμα στην πράξη να είναι σχεδόν διπλάσια (μαθηματικώς).

Ενώ στη f2g είναι προς όλους και για να πάρεις πακέτο πρός wind/q θέλεις άλλο ένα ταληράκι.

Επίσης η q δίνει 120' προς wind/q δωρεάν σε κάθε ανανέωση.

Ετσι η Q ΣΥΜΦΕΡΕΙ, για λογική χρήση φωνής, περισσότερο. Μόνο αν κάποιος θέλει πάνω από 600ΜΒ ιντερνέτ πάει στο f2g με δίκαρτο:lol: για τα λογκιν μπόνους.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ένσταση. Στην Q με 1€ εχεις 400' προς wind/Q οποτε τα 80' είναι μόνο προς βοντα/κοτε με αποτέλεσμα στην πράξη να είναι σχεδόν διπλάσια (μαθηματικώς).

Ενώ στη f2g είναι προς όλους και για να πάρεις πακέτο πρός wind/q θέλεις άλλο ένα ταληράκι.

Επίσης η q δίνει 120' προς wind/q δωρεάν σε κάθε ανανέωση.

Ετσι η Q ΣΥΜΦΕΡΕΙ, για λογική χρήση φωνής, περισσότερο. Μόνο αν κάποιος θέλει πάνω από 600ΜΒ ιντερνέτ πάει στο f2g με δίκαρτο:lol: για τα λογκιν μπόνους.

 

επίσης, το ΦΠΑ το πληρωνεις στην ανανεωση χρονου. Με άλλα λόγια, οι πραγματικές τιμές ανα λεπτό είναι χωρίς την προσθεση του ΦΠΑ (δε χρεωνεσαι 2 φορες το 12% )

Link to comment
Share on other sites

επίσης, το ΦΠΑ το πληρωνεις στην ανανεωση χρονου. Με άλλα λόγια, οι πραγματικές τιμές ανα λεπτό είναι χωρίς την προσθεση του ΦΠΑ (δε χρεωνεσαι 2 φορες το 12% )

 

Πρώτα από όλα δεν είναι ΦΠΑ το 12%... Δεύτερον κανείς μπορεί να μην θέλει να βάλει κάρτα αλλά χρόνο ομιλίας από κατάστημα, οπότε για να το κάνει αυτό πρέπει να ξέρει τις ακριβείς τιμές.... Σε ευρώ που θα βγάλει από την τσέπη του τόσο κοστίζει... Τι να κάνουμε.... Οπότε η ένστασή σου απορρίπτεται! :rolleyes:

 

Δεύτερον, προς τους υπόλοιπους, μία τυπική ανάλυση έκανα να ξέρει ο καθένας πώς δουλεύει το πράγμα για να αποφασίζει ανάλογα με τις ανάγκες του, που μόνο ο ίδιος ξέρει ποιες είναι... Διαφωνώ επίσης με την αυθαίρετη γενίκευση ότι τα 80 λεπτά "γίνονται" διπλάσια.... Ο καθένας από εμάς ξέρει ποσους έχει στο καρνέ του από την κάθε εταιρεία, οποτε δεν μπορούμε να γενικεύουμε. Εγώ πχ. δεν έχω σχεδόν κανένα σε wind/q, άρα αν είχα q από τα 80 λεπτά θα έτρωγα.... Άλλος μπορεί να έχει όλη την φαμίλια στην wind/q και τα 80 να τα έχει συμπληρωματικά.... Τα πάντα εξαρτωνται επομενως από το καρνέ του καθενός....

Link to comment
Share on other sites

6

. Εγώ πχ. δεν έχω σχεδόν κανένα σε wind/q, άρα αν είχα q από τα 80 λεπτά θα έτρωγα.... Άλλος μπορεί να έχει όλη την φαμίλια στην wind/q και τα 80 να τα έχει συμπληρωματικά.... Τα πάντα εξαρτωνται επομενως από το καρνέ του καθενός....

 

Σωστή η σκέψη σου.

Απλώς λέω..... Οτι αφού υπάρχουν 4 εταιρείες και οι 2 καλύπτονται, μένουν οι δύο ακάλυπτες.

Ο μέσος όρος είναι μαθηματικός όρος και βέβαια μπορεί να μην υπάρχει πουθενά ακριβώς.

Απλώς έδειξα την ιδιαίτεροτητα του όρου "προς ολους" στην Q, ώστε κάποιοι να δουν καλύτερα τι τους συμφέρει.

Και εννοείται ότι πάνε μαζί φίλοι σε μια εταιρεία.... άρα κανείς δεν θα πάει κάπου μόνος του. Στατιστικά πάντα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει καποιος αν γίνεται να μεταφέρεις χρήματα/καρτα/υπολοιπο χρονου ομιλίας απο καρτοκινητο Q σε F2G

ή έστω απο Q σε Q ?

 

σαν μεταφορα υπολοιπου δηλαδή

 

έίδα αυτο

http://www.wind.gr/gr/q/my-q-upiresies/q-utilities/upiresies-diktuou/1229-eleutheria-ananeosis/

στη σελίδα της wind/q αλλα αν καταλαβα καλα, εχει να κανει με το ανανεωσεις τον χρονο ομιλιας σε αλλον αροθμο Q μεσω κάρτας ανανέωσης

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει καποιος αν γίνεται να μεταφέρεις χρήματα/καρτα/υπολοιπο χρονου ομιλίας απο καρτοκινητο Q σε F2G

ή έστω απο Q σε Q ?

 

σαν μεταφορα υπολοιπου δηλαδή

 

έίδα αυτο

http://www.wind.gr/gr/q/my-q-upiresies/q-utilities/upiresies-diktuou/1229-eleutheria-ananeosis/

στη σελίδα της wind/q αλλα αν καταλαβα καλα, εχει να κανει με το ανανεωσεις τον χρονο ομιλιας σε αλλον αροθμο Q μεσω κάρτας ανανέωσης

Δεν γίνεται με κανέναν τρόπο .

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.... :(

 

Υπαρχει τοτε καποιος τροπος να μην χασεις τα χρηματα που υπαρχουν μεσα στον λογαριασμο σου, επειδη κλεινουν χρονο?

 

Να ανανεωθουν με καποιον τροπο δηλαδη?

 

το υπολοιπο μου ληγει στις 7/12 και ψαχνω να βρω τροπο να το χρησιμοποιησω και μετα το περας αυτης της ημερομηνιας ή να το μεταφερω και σε αλλον αριθμο Q/Wind

Link to comment
Share on other sites

Αν ανανεώσεις το χρόνο ομιλίας σου, θα έχεις το συνολικό ποσό για έναν ακόμη χρόνο ..

 

αυτο ειναι σιγουρο?

 

Δηλαδη αν βάλω 5 ευρω απο ενα καταστημα, αυτοματα θα ανανεωθει και το προηγουμενο υπολοιπο για εναν ακομη χρονο?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι σιγουρο?

 

Δηλαδη αν βάλω 5 ευρω απο ενα καταστημα, αυτοματα θα ανανεωθει και το προηγουμενο υπολοιπο για εναν ακομη χρονο?

ναι. Ποσό από μπόνους που διαρκει 30 μέρες,αυτό δεν αλλάζει. Λήγει την καθορισμένη ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν γνωρίζετε : είμαι στο f2go και θέλω να κρατήσω το νούμερο και να πάω στην q. Τι κόστος θα έχω και πόσο παίρνει για την μεταφορά ? Να φανταστώ επίσης οτι όσα χρήματα απομένουν στην f2go δεν μεταφέρονται στην q.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν γνωρίζετε : είμαι στο f2go και θέλω να κρατήσω το νούμερο και να πάω στην q. Τι κόστος θα έχω και πόσο παίρνει για την μεταφορά ? Να φανταστώ επίσης οτι όσα χρήματα απομένουν στην f2go δεν μεταφέρονται στην q.

 

Κόστος τπτ για μεταφορά και αμεσως.

Τα λεφτά αν παρακαλεσεις μπορεί να τα μεταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι δεν θα χρειαστεί να αλλάξω και κάρτα σιμ ε ? Γιατι πριν μια βδομάδα άλλαξα και πήρα μια mico-sim της wind και πλήρωσα και 5 ευρω, μην χρειαστεί τώρα να πάρω άλλη κάρτα micro-sim της Q και δώσω άλλα 5 ευρω. Επίσης να ρωτήσω, στα online bonus απο αγορά πακέτου η ελάχιστη χρέωση είναι 3 λεπτά ?
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι δεν θα χρειαστεί να αλλάξω και κάρτα σιμ ε ? Γιατι πριν μια βδομάδα άλλαξα και πήρα μια mico-sim της wind και πλήρωσα και 5 ευρω, μην χρειαστεί τώρα να πάρω άλλη κάρτα micro-sim της Q και δώσω άλλα 5 ευρω. Επίσης να ρωτήσω, στα online bonus απο αγορά πακέτου η ελάχιστη χρέωση είναι 3 λεπτά ?

 

Αλλαζεις καρτα και δυστυχως στη q δεν εχουν micro sim και ετσι θα πρεπει να παρεις αναγκαστικα mini sim και να στην κοψουν στο καταστημα (το κανουν). Τα online bonus απο τις αγορες πακετων φευγουν οπως και τα υπολοιπα λεπτα των πακετων, δηλαδη βημα χρεωσης το λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Στη Q τα μπόνους (=δωρεάν) εχουν 3λεπτο, ενώ τα πακέτα (=αγορασμένα) εχουν 1λεπτο.

 

Ρωτησε για τα online bonus που δινουν με την αγορα πακετων. Οχι για τα δωρεαν που δινουν απο το καταστημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησε για τα online bonus που δινουν με την αγορα πακετων. Οχι για τα δωρεαν που δινουν απο το καταστημα. ;)

 

σε εκείνα πάω πάσο (δεν το έχω ψάξει). Ενημερωτικά, τα 20' (εβδομαδιαίο log-in bonus) είναι ελαχ.χρ. 3λεπτο (δοκιμασμενο)

Link to comment
Share on other sites

σε εκείνα πάω πάσο (δεν το έχω ψάξει). Ενημερωτικά, τα 20' (εβδομαδιαίο log-in bonus) είναι ελαχ.χρ. 3λεπτο (δοκιμασμενο)

 

Βασικα για το online bonus των πακετων δεν το ξεκαθαριζει αλλα η λογικη λεει οτι θα το χρεωνει οπως και το υπολοιπο πακετο. Τωρα για τα 20΄ (εβδομαδιαίο log-in bonus) μαλλον δεν αναφερεσαι στην q γιατι δεν εχω δει τετοια προσφορα. Μηπως ειναι στο f2g;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για το online bonus των πακετων δεν το ξεκαθαριζει αλλα η λογικη λεει οτι θα το χρεωνει οπως και το υπολοιπο πακετο. Τωρα για τα 20΄ (εβδομαδιαίο log-in bonus) μαλλον δεν αναφερεσαι στην q γιατι δεν εχω δει τετοια προσφορα. Μηπως ειναι στο f2g;

 

δικιο εχεις (μπερδευτηκα) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...