Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://www.wind.gr/gr/q/doro-400-lepta-400-sms/?accept=1&refer=https%253A%252F%252Fm.facebook.com%252F

400' +400 sms προς όλη τη wind γιά το ΣΚ.

Ενεργοποίηση μετά τις 12 όπως πάντα

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Οπότε θες μπορείς να το αλλάξεις σε κατάστημα. Για το κόστος δεν ξέρω,έχει αναφερθεί εδώ οτι η εξυπηρέτηση μιλάει για δωρεάν αλλαγή,σε κατάστημα όμως ζητήσαν χρήματα. Αν το δοκιμάσεις ενημέρωσέ μας.

Θα αλλαξω και καρτα σιμ ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω έναν αριθμό Q καρτοκινητής στον οποίο έχω ενεργοποιήσει την προσφορά των 1Gb/μήνα για 8 μήνες. Τη sim την δουλεύω σε i phone το οποίο ως γνωστό το βλέπει σαν wind με ενεργοποιημένο το roaming. Στο σπίτι συνδέεται πάντα με το wifi. Κάθε μήνα έχω παρατηρήσει χωρίς να στέλνω εγώ κάποιο sms ή γενικότερα κάποια υπηρεσία που να χρεώνεται μου ρουφάει όλο το υπόλοιπο χρημάτων με αποτέλεσμα να θέλει κάθε μήνα να βάζω 5 ευρώ ώστε να παίρνω το GB της προσφοράς. Δεν μπορώ να καταλάβω από που χρεώνoμαι χρήματα και μου τρώει το υπόλοιπο. Εχω μια υποψία ότι την ώρα που ενεργοποιείται εκτός σπιτιού το 4g υπάρχει απώλεια στο υπόλοιπο χρημάτων. Εχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο ή γνωρίζετε τι άλλο μπορεί να συμβαίνει? Εχω ζητήσει να μου στείλουν αναλυτικό κατάλογο και εάν δεν βγάλω άκρη σκέφτομαι να το καταργήσω γιατί με έχουν εκνευρίσει. Ευχαριστώ.
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω έναν αριθμό Q καρτοκινητής στον οποίο έχω ενεργοποιήσει την προσφορά των 1Gb/μήνα για 8 μήνες. Τη sim την δουλεύω σε i phone το οποίο ως γνωστό το βλέπει σαν wind με ενεργοποιημένο το roaming. Στο σπίτι συνδέεται πάντα με το wifi. Κάθε μήνα έχω παρατηρήσει χωρίς να στέλνω εγώ κάποιο sms ή γενικότερα κάποια υπηρεσία που να χρεώνεται μου ρουφάει όλο το υπόλοιπο χρημάτων με αποτέλεσμα να θέλει κάθε μήνα να βάζω 5 ευρώ ώστε να παίρνω το GB της προσφοράς. Δεν μπορώ να καταλάβω από που χρεώνoμαι χρήματα και μου τρώει το υπόλοιπο. Εχω μια υποψία ότι την ώρα που ενεργοποιείται εκτός σπιτιού το 4g υπάρχει απώλεια στο υπόλοιπο χρημάτων. Εχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο ή γνωρίζετε τι άλλο μπορεί να συμβαίνει? Εχω ζητήσει να μου στείλουν αναλυτικό κατάλογο και εάν δεν βγάλω άκρη σκέφτομαι να το καταργήσω γιατί με έχουν εκνευρίσει. Ευχαριστώ.

 

Περιεργο,αν δεν σου ερχετε μηνημα οτι σου αφαιρεθηκε 1 ευρω για χρηση ιντερνετ τοτε δεν ειναι η χρεωση απο τα δεδομενα,κατι αλλο πρεπει να παιζει,μιλα με thn q μηπως και σου δωσουνε πισω τα λεφτα σου

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν μου έρχεται κανένα μήνυμα, όυτε έχω sms από 5ψήφιους που χρεώνουν όπως υποστηρίζουν σε κατάστημα wind. Αλλά και το iphone να με χρεώνει μέσω κάποιου app, λογικά είναι data χρέωση από το διαθέσιμο 1 GB και όχι από τον χρόνο ομιλίας. Απλά εάν μείνει με 0€ υπόλοιπο και 999ΜΒ να έχεις δεν surfαρεις, αλλά όυτε κ θα πάρεις του επόμενου μήνα τo GB. Μιλάμε για ρουφήχτρα...
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν μου έρχεται κανένα μήνυμα, όυτε έχω sms από 5ψήφιους που χρεώνουν όπως υποστηρίζουν σε κατάστημα wind. Αλλά και το iphone να με χρεώνει μέσω κάποιου app, λογικά είναι data χρέωση από το διαθέσιμο 1 GB και όχι από τον χρόνο ομιλίας. Απλά εάν μείνει με 0€ υπόλοιπο και 999ΜΒ να έχεις δεν surfαρεις, αλλά όυτε κ θα πάρεις του επόμενου μήνα τo GB. Μιλάμε για ρουφήχτρα...

 

τοτε μιλα με την Q για να δεις απο που ειναι αυτες οι χρεωσεις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Radioactive,

ΑΝ η κατανάλωση ΜΒ γίνεται εντός πακέτου (του 1GB για 1 μήνα) μέσα στον κάθε μήνα,

ΔΕΝ έρχεται κανένα sms daily. Η χρέωση ΜΒ (εντός χρονικής διάρκειας πακέτου) στη Wind είναι 0.1€/ΜΒ.

Απλά ΜΑΛΛΟΝ όσο είσαι στο σπίτι σου καταναλώνεις αντί για από wifi από data Q και στα τρώει όλα.

Και σπίτι σου είσαι τις περισσότερες ώρες.

Φιάξτο να "τρώει" από wifi ΜΟΝΟ στο σπίτι σου και θα'ναι ΟΚ.

 

Ο μηδενισμός € στο υπόλοιπο σου της Q εμφανίζεται κατά τα τέλη κάθε μήνα, έτσι;

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα πως θα φτιαξω τη ρυθμιση που λες. Οταν ειμαι σπιτι συνδεεται παντα με το wifi. Οταν ειμαι εξω καταναλωνει data. Γενικα τσεκαρω απο το q app τι υπολοιπο εχει.

Το ρουφηγμα συνεχιζεται... Πριν λιγο εβαλα 5 ευρω.,Καθαρα 4,46. Πηρα 4 ευρω την προσφορα των 700Μb αρα εμειναν 0,46 ευρω. Μετα απο 20 λεπτα εδειχνε 0,32 χωρις κληση η sms. Αρα καπως σταλθηκε 1 sms. Σε εκεινο το διαστημα εστειλα στο 12200 N για την προσφορα του ΣΚ. Τα sms στο 12200 ειναι δωρεαν. Υποπτευομαι το imessage αλλα δεν εχει λογικη. Δεν ειναι το θεμα το ποσο αλλα η κοροιδια...

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα πως θα φτιαξω τη ρυθμιση που λες. Οταν ειμαι σπιτι συνδεεται παντα με το wifi. Οταν ειμαι εξω καταναλωνει data. Γενικα τσεκαρω απο το q app τι υπολοιπο εχει.

Το ρουφηγμα συνεχιζεται... Πριν λιγο εβαλα 5 ευρω.,Καθαρα 4,46. Πηρα 4 ευρω την προσφορα των 700Μb αρα εμειναν 0,46 ευρω. Μετα απο 20 λεπτα εδειχνε 0,32 χωρις κληση η sms. Αρα καπως σταλθηκε 1 sms. Σε εκεινο το διαστημα εστειλα στο 12200 N για την προσφορα του ΣΚ. Τα sms στο 12200 ειναι δωρεαν. Υποπτευομαι το imessage αλλα δεν εχει λογικη. Δεν ειναι το θεμα το ποσο αλλα η κοροιδια...

 

Για τώρα (με το -0,14€ , Από 0,46€ σε 0,32€): Ψάξε από που έφυγε το sms.

 

Για το μηδενισμό της κάρτας:

1) Όταν παρατηρείς ότι πια είναι 0€ η κάρτα (υπόλοιπο), έχεις ΜΒ απ'το 1GB;

2) Όταν μπεις σπίτι σου (και πια έχεις wifi απ'ό,τι λες): Πχ αν όταν μπεις σπίτι σου έχεις πχ 376ΜΒ , αργότερα (που είσαι ακόμα σπίτι σου) πόσα ΜΒ υπόλοιπο έχεις; Μήπως 370ΜΒ πχ;

Δλδ: Μήπως στο σπίτι σου δεν τρώει από wifi το iPhone σου, αλλά τρώει από data Q;

Link to comment
Share on other sites

Οταν το υπολοιπο παει 0 τοτε δεν ισχυουν τα mb του data plan. Πρεπει συνεχεια να υπαρχει εστω κ 1 λεπτο του ευρω για να εχεις. Αυτο που λες θα το κοιταξω αλλα δεν νομιζω στο σπιτι με wifi να τρωει mb. Κατι παζει με το iphone η καποια εφαρμογη. Ευχαριστω.
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν το υπόλοιπο πάει μηδεν και δεν μπορείς να χρησιμοποιείς τα mb αλλά η εφαρμογή σου δείχνει αν υπάρχουν mb ακόμα από το πακέτο. Αν και αυτά είναι μηδενισμένα πάει να πει ότι τρώει από τα δεδομένα και όχι απο wifi. Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το iphone αλλά αν υπάρχει διακόπτης δεδομένων πρέπει να ανοίγει χειροκίνητα οταν θες να έχεις ίντερνετ εκτός σπιτιού και να μην είναι συνέχεια ανοιχτά.
Link to comment
Share on other sites

I message την κανει την δουλειά μαλλον.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=320024&page=4

Απο το 4ο μήνυμα και κάτω υπάρχουν κι άλλες ανάλογες αναφορές για ενεργοποίηση του imessage μέσω sms.

@radiactiveToy Μήπως αλλάζεις και sim στο τηλέφωνο ενδιάμεσα? Φαίνεται ότι καθε φορά που αλλάζει δίκτυο κάνει ενεργοποίηση το imessage.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κ εγω δεν συμπαθω το iphone και εχω android. Σε αλλον ανηκει το τηλ. Sim δεν αλλαζω. Αλλα το imessage το εχω απενεργοποιησει πολλες φορες και συνεχεια για καποιον αγνωστο λογο το βρισκω ενεργοποιημενο. Ευχαριστω παντως ολους για τις υποδειξεις.
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα πως θα φτιαξω τη ρυθμιση που λες. Οταν ειμαι σπιτι συνδεεται παντα με το wifi. Οταν ειμαι εξω καταναλωνει data. Γενικα τσεκαρω απο το q app τι υπολοιπο εχει.

Το ρουφηγμα συνεχιζεται... Πριν λιγο εβαλα 5 ευρω.,Καθαρα 4,46. Πηρα 4 ευρω την προσφορα των 700Μb αρα εμειναν 0,46 ευρω. Μετα απο 20 λεπτα εδειχνε 0,32 χωρις κληση η sms. Αρα καπως σταλθηκε 1 sms. Σε εκεινο το διαστημα εστειλα στο 12200 N για την προσφορα του ΣΚ. Τα sms στο 12200 ειναι δωρεαν. Υποπτευομαι το imessage αλλα δεν εχει λογικη. Δεν ειναι το θεμα το ποσο αλλα η κοροιδια...

 

Το imessage ειναι,κατι περιεργα κανει και σε εμενα με f2g με φοιτητικη προσφορα.Με αλλη καρτα(whats up) κανενα θεμα παρολο που το εχω μονιμα κλειστο.Απλα οταν σου πεταει μηνυμα για imessage πατησε ακυρωση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το υπόλοιπο που είχα έληγε στις 25/1. Ξέχασα να το ανανεώσω και το θυμήθηκα σήμερα. Δεν με καίει που έχασα κάτι λεπτά του ευρώ που είχα μέσα αλλά την προσφορά με το ίντερνετ, 8€ για 8 μήνες θα μου την συνεχίσουν;
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε πριν 10 μέρες περίπου ενα μνμ οτι αν κανω ανανέωση 40€ σε κατάστημα δίνουν δώρο ενα smart watch

Ειχε κανεις παρόμοιο μήνυμα;

Δεν μπορώ να το βρω, αλλα θυμάμαι ισχύει μέχρι τέλους του μήνα

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι θα προλάβεις να ξοδέψεις 40 ευρώ σε 3 μήνες που λήγει το όριο για να ανανεώσεις;
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αν ανανεώσει στο 3μηνο,ανανεώνονται όλα μαζί για άλλους 3 μήνες.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=445627

Εδώ σχετική συζήτηση για το ρολόι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το υπόλοιπο που είχα έληγε στις 25/1. Ξέχασα να το ανανεώσω και το θυμήθηκα σήμερα. Δεν με καίει που έχασα κάτι λεπτά του ευρώ που είχα μέσα αλλά την προσφορά με το ίντερνετ, 8€ για 8 μήνες θα μου την συνεχίσουν;

Ανάλογο μήνυμα για τη λήξη ήρθε και σε μένα και λέει οτι λήγουν και οι προσφορές εκτός από το υπόλοιπο. Μάλλον ένας τρόπος να μάθεις τι συμβαίνει τώρα που μηδένισε είναι περιμένεις αν θα πιστωθεί το 1 γιγα την 1/2. Αφού ανανεώσεις βέβαια. Αν και πιστεύω ότι το μήνυμα είναι μάλλον ψαρωτικό. Σε άλλη ίδια περίπτωση που είχε τα 120' από τον συνδυασμό,δόθηκαν κανονικά αφού ανανέωσε μετά τον μηδενισμό. Καλό είναι βέβαια να ρωτήσεις το cc έγκαιρα σχετικά ,πριν την πρώτη του μήνα.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά:

Στη Wind/Q όταν περάσει το 3μηνο (0€ υπόλοιπο μετά το 3μηνο) σημαίνει no πακέτα (ΔΕ μπαίνει και καταργούνται ό,τι ενεργά πακέτα εκείνη τη στιγμή).

 

Απλά mary: Τώρα μετά το 3μηνο έχεις καθόλου ΜΒ από το πακέτο 1GB/μήνα για 8 μήνες ή σου μηδένισε;

Από αυτό θα καταλάβεις τι θα γίνει την Τετάρτη 1/2 ΑΝ δε βάλεις κάρτα (έστω 5€) ως τότε....!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά:

Στη Wind/Q όταν περάσει το 3μηνο (0€ υπόλοιπο μετά το 3μηνο) σημαίνει no πακέτα (ΔΕ μπαίνει και καταργούνται ό,τι ενεργά πακέτα εκείνη τη στιγμή).

 

Απλά mary: Τώρα μετά το 3μηνο έχεις καθόλου ΜΒ από το πακέτο 1GB/μήνα για 8 μήνες ή σου μηδένισε;

Από αυτό θα καταλάβεις τι θα γίνει την Τετάρτη 1/2 ΑΝ δε βάλεις κάρτα (έστω 5€) ως τότε....!!!

Δεν έχω. Μου μηδενισε και το υπόλοιπο και τα mb που είχα!

Έβαλα 5€ και ελπίζω τη Τετάρτη να μου βάλει το 1GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...