Jump to content

Υπηρεσία my account από την Cosmote


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ελεος fax και βλακειες! τοσο πολυ ψευτικα στοιχεια θα δηλωσουν οι χρηστες καρτοκινητης ;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 466
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ελεος fax και βλακειες! τοσο πολυ ψευτικα στοιχεια θα δηλωσουν οι χρηστες καρτοκινητης ;

 

Το fax χρειάζεται για τον απλούστατο λόγο ότι αυτός που θα έχει πρόσβαση στο my account θα βλέπει on line τις κλήσεις κάτι το οποίο είναι προσωπικό δεδομένο. Δεν λέει μόνο τα βσικά όπως υπόλιπο χρόου ομιλίας και μηνυμάτων. Τα λέει όλα και θα πρέπει ναυπάρχει μια ασφάλεια. Πιστεύω ότι σωστά κάνουν και ζητούν fax. Είναι άλλα πράγματα που δεν κάνουν σωστά. Όταν χρειαστεί θα μιλήσω και για αυτά. Το μόνο που σας λέεω έιναι ότι μη κάνετε ποτέ υπενθήμηση κωδικού πρόσβασης. Αν χρειαστεί ωστόσο να το κάνετε και αφού μπείτε στο λογαριασμόσας να κάνετε αλλαγή του password.

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία έλειπε, καλώς δόθηκε και έχει φυσικά περιθώρια βελτίωσης! Οι καρτοκινητοί ας σταματήσουν να φωνάζουν, είναι προφανές ότι πρέπει να υπάρχει ασφάλεια στα πλαίσια της προστασίας προσωπικών δεδομένων. Αυτό εφαρμόζεται εδώ και χρόνια. Μόνο στην αρχή της καρτοκινητής μπορούσες τηλεφωνικώς να δώσεις στοιχεία για να κάνεις το καρτοκινητό επώνυμο. Εδώ και πολύ καιρό χρειάζεται fax. Για τη σύγκριση με την αντίστοιχη υπηρεσία του κόκκινου δικτύου στο συγκεκριμένο θέμα, είναι άστοχη: κάτσε να περιμένεις να σε πάρουν, ειδικά άμα δεν έχεις συνέχεια ανοιχτό το καρτοκινητό σου. Σε συμβόλαιο η υπηρεσία ενεργοποιείται μια χαρά με κωδικό που σου έρχεται με μήνυμα και από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις τα πάντα! Το πρόβλημα λοιπόν είναι η ύπαρξη ή όχι δηλωμένων στοιχείων...

 

Ενημέρωση: Δουλεύει άψογα εκτός από τη δυνατότητα να δεις online αναλυτική κατάσταση κλήσεων! Ενεργοποίησα το Wireless Internet Easy 5GB για το οποίο στο παρελθόν έπρεπε να πας σε κατάστημα (μόνο το wireless internet easy μπορούσε να ενεργοποιηθεί τηλεφωνικώς) και σε 10 λεπτά είχε γίνει η ενεργοποίηση !!! Ελπίζω να διορθώσουν γρήγορα και τη δυνατότητα να βλέπεις τις κλήσεις σου online...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Η ενεργοποίηση του My Account συνεπάγεται και αυτόματη κατάργηση λήψης έντυπου μηνιαίου λογαριασμού (όπως συνεπάγεται η ενεργοποίηση του e-bill);

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Η ενεργοποίηση του My Account συνεπάγεται και αυτόματη κατάργηση λήψης έντυπου μηνιαίου λογαριασμού (όπως συνεπάγεται η ενεργοποίηση του e-bill);

 

Σίγουρα όχι, μπορείς όμως μέσα από το my account να ζητήσεις να σταματήσει να έρχεται έντυπος μηνιαίος λογαριασμός ή μάλλον αναλυτική κατάσταση κλήσεων.

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να προσθέσει 2ο Αριθμό Σύνδεσης κινητού; Όταν το προσπαθώ, ενώ η διαδικασία ολοκληρώνεται κανονικά -χωρίς ωστόσο να μου δίνει αριθμό αιτήματος- δεν μου έχει εμφανιστεί εδώ και 3 μέρες ο 2ος αριθμός..

 

Κατα τα άλλα, και πάντα για τα δεδομένα της Cosmote, 2-3 αιτήματα που έστειλα ικανοποιήθηκαν μέσα στην ίδια εργάσιμη. Όσο για το e-bill είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αλλά την επόμενη ημέρα από την αποστολή του κωδικού, επιλύθηκε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω 2 συνδεσεις στο ονομα της μανας μου μου τις προσθεσε αυτοματα...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να προσθέσει 2ο Αριθμό Σύνδεσης κινητού; Όταν το προσπαθώ, ενώ η διαδικασία ολοκληρώνεται κανονικά -χωρίς ωστόσο να μου δίνει αριθμό αιτήματος- δεν μου έχει εμφανιστεί εδώ και 3 μέρες ο 2ος αριθμός..

 

Κατα τα άλλα, και πάντα για τα δεδομένα της Cosmote, 2-3 αιτήματα που έστειλα ικανοποιήθηκαν μέσα στην ίδια εργάσιμη. Όσο για το e-bill είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αλλά την επόμενη ημέρα από την αποστολή του κωδικού, επιλύθηκε και αυτό.

 

Θα εμφανιστεί σε λίγες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι χωρις χρεωση...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν χρήσιμο να σε άφηνε να αλλάξεις πρόγραμμα ομιλίας στο συμβόλαιό σου, όχι μόνο τα πρόσθετα πακέτα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν χρήσιμο να σε άφηνε να αλλάξεις πρόγραμμα ομιλίας στο συμβόλαιό σου, όχι μόνο τα πρόσθετα πακέτα...

 

Σίγουρα είναι παράλειψη και σίγουρα θα δωθεί κάποια στιγμή. Υπάρχει και το 1213 που καλεί κάποιος χωρίς χρέωση και κάνει αλλαγή προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα "γκρίνιας" να επικρίνουμε τις γελοίες απαιτήσεις της Cosmote για ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Fax με τις δύο όψεις ταυτότητας? Φαξ-"αίτηση επωνυμίας χρήστη καρτοκινητής" όπου ζητάει "μήνα και έτος αρχικής ενεργοποίησης" (τόσο γεγονός σταθμό στην ζωή μας θεωρούν την αγορά cosmokartas?) και "ακριβές ποσό/ημερομηνία τελευταίας ανανέωσης" :p?

 

Mε μια απλή επιβεβαίωση μέσω sms στο καρτοκινητό της αίτησης (ή αποστολή του κωδικού σε αυτό) μπορούσαν να αποσοβηθούν οι ενδοιασμοί για "παραβίαση των προσωπικών δεδομένων" χωρίς τέτοιες ξεφτιλισμένες γραφειοκρατίες. Αλλά φαίνεται εδώ έχουμε να κάνουμε με υπηρεσίες κινητής a la δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα "γκρίνιας" να επικρίνουμε τις γελοίες απαιτήσεις της Cosmote για ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Fax με τις δύο όψεις ταυτότητας? Φαξ-"αίτηση επωνυμίας χρήστη καρτοκινητής" όπου ζητάει "μήνα και έτος αρχικής ενεργοποίησης" (τόσο γεγονός σταθμό στην ζωή μας θεωρούν την αγορά cosmokartas?) και "ακριβές ποσό/ημερομηνία τελευταίας ανανέωσης" :p?

 

Mε μια απλή επιβεβαίωση μέσω sms στο καρτοκινητό της αίτησης (ή αποστολή του κωδικού σε αυτό) μπορούσαν να αποσοβηθούν οι ενδοιασμοί για "παραβίαση των προσωπικών δεδομένων" χωρίς τέτοιες ξεφτιλισμένες γραφειοκρατίες. Αλλά φαίνεται εδώ έχουμε να κάνουμε με υπηρεσίες κινητής a la δημόσιο.

 

Φίλε μου να μου επιτρέψεις να διαφωνίσω. Από την στιγμή που δίνουν on line ενημέρωση για τις κλήσεις καθώς και υπηρεσίες e-care, που τώρα είναι λίγες αλλά αργότερα θα είναι ποιό πολλές, καλά κάνουν και ζητάνε ταυτότητα. Θα σου πω μόνο τούτο. Ξέρεις πόσοι έχουν πληρώσει ανεβασμένους λογαριασμούς στην wind διότι κάποιος κάποια στιγμή έστειλε σε καρτοκινητό χρήματα χωρίς την έγκρισή του; Το αναφέρω αυτό διότι εκεί δεν προβλέψανε να ζητάνε κάτι , έναν κωδικό για παράδειγμα, έτσι ώστε να διασφαλίζεται η διασικασία.

Καλά κάνουν και ζητάνε fax με ταυτότητα διότι όπως έχουμε πει παραπάνω μία δυνατότητα που δίνει το my account στα καρτοκινητά είναι και η μεταφορά υπολοίπου. Για φανταστείτε τι θα γινόταν αν δεν είχαν ταυτότητα.

Πολύ καλή υπηρεσία το my account διότι αναφέρεις πολλά προβλήματα με υπηρεσίες καθώς έχεις και πολλές δυνατότητες άμεσα και χωρίς να χρειάζεται να μιλάς πολύ ώρα από το κινητόσου. Το στέλνουν αυτοί στον αρμόδιο και αν υπάρχει κάτι που δεν είναι κατανοητό σε καλούν και λύνεται το πρόβλημα άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Η απαίτηση για αποστολή αντιγράφου της ταυτότητας είναι υπερβολική. Θεωρώ ότι θα έπρεπε η υπηρεσία my account να είναι ενεργοποιημένη για όλους τους κατόχους καρτοκινητής, αφού γι αυτούς υπάρχει ασφαλής κωδικός αριθμός, που κατά τεκμήριο τον γνωρίζουν μόνο αυτοί και αυτός είναι ο Κωδικός Χρήστη. Ο κωδικός αυτός άλλωστε αρκεί για την μεταφορά χρημάτων σε άλλο καρτοκινητό, χωρίς να απαιτείται προηγούμενη ταυτοποίηση των στοιχείων του χρήστη. 'Ομως, ακόμα και αν δεν υπήρχε ο αριθμός αυτός, θα μπορούσε για την ενεργοποίηση του my account να γίνεται χρήση του PIN2 ή του PUK, οι οποίοι επίσης είναι μυστικοί αριθμοί και δεν τους γνωρίζει κανένας άλλος πλην του κατόχου.

 

Νομίζω ότι οι ενέργειες αυτές δεν αποσκοπούν στην προστασία των καταναλωτών, αλλά στο πληρέστερο φακέλωμά τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει κουραστεί το θέμα φωτοτυπία,fax,ν-πλή όψη ταυτότητας κλπ παραθέτω screenshot από τον 1ο λογαριασμό στο e-bill. Όταν εκδόθηκε μου ήρθε άμεση ειδοποίηση στο email με απευθείας link όπου δούλεψαν τα username/pass. Προσέχτε την πληθώρα επιλογών απεικόνισης που υπάρχουν (τα περισσότερα είναι tabs και Links) καθώς και τη δυνατότητα έκδοσης διαφόρων είδων αρχείων (excel κλπ). Γενικά πολύ εφετζίδικα πράγματα και καταλαβαίνουμε όλοι γιατί δεν μας δίνουν μία τόσο απλή υπηρεσία όπως η ενημέρωση υπολοίπου χρόνου ομιλίας..
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πληροφορίες η ενημέρωση υπολοίπου θα δωθεί μέσα από την on line ενημέρωση, για τις κλήσεις, στο my account και στο my view.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό;;;;;;.Πιο ''μάπα'' πρόγραμμα απο την COSMOTE δεν έχω ξαναδεί!.Δηλαδή για να εγγραφούμε σε μια υπηρεσία της COSMOTE πρέπει να έχουμε και fax;;;;.Δηλαδή αυτή είναι η πρωτοπορία στην COSMOTE;;;;;;.Στο Vodafone.gr εγγράφεσε στην ίδια ακριβός υπηρεσία σε χρόνο ντε-τε και χωρίς fax & μ@κ@κίες!.Και ας σημειώσουμε ότι αυτή η υπηρεσία ''My Account'' στην Vodafone είναι χίλιες φορές πιο εξελιγμένη!!!!!!!.Αντί να φτιάξουν το site τους (www.cosmote.gr) ή να καμοία αναβάθμιση (π.χ Δικτύου,πιο γρήγορο serfarisma στο Cosmote MyView,φθηνότερες χρεώσεις κ.α).Αντί να τα κάνουν καλύτερα τα κάνουν χειρότερα!!!Απο το κακό στο χειρότερο αυτή η COSMOTE!

 

Ναι. Για εμένα είναι ποιο καλό. Γιατί να πληρώνω 2,50 ευρώ για να μου στέλνουν την αναλυτική κατάσταση μέσω ταχυδρομείου και να μην το βλέπω δωρεάν από εκεί; Προτιμώ να στείλω φαξ και να ενημερώνομαι μέσω ιντερνετ για την κίνηση που κάνω στο καρτοκινητό μου.:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Για εμένα είναι ποιο καλό. Γιατί να πληρώνω 2,50 ευρώ για να μου στέλνουν την αναλυτική κατάσταση μέσω ταχυδρομείου και να μην το βλέπω δωρεάν από εκεί; Προτιμώ να στείλω φαξ και να ενημερώνομαι μέσω ιντερνετ για την κίνηση που κάνω στο καρτοκινητό μου.:)

 

Φίλε μου δεν τα λες καλά. Ότι βγάζει η cosmote είναι μάπα. Αφού να φανταστείς το call600 έχει ελάχιστη χρέωση 3 λεπτών και ήταν μάπα μέχρι που βγήκε το τέλειο πακέτο non stop της παρέας με χρέωση ανά 3 λεπτά. Τι να μας πει τώρα η cosmote 2 χρόνια πίσω είναι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
η σελιδα χαλασε...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ποια σελίδα και πότε χάλασε;

 

ειχε χαλασει η σελιδα του myaccount χθες αλλα σημερα ειναι οκ

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ειχε χαλασει η σελιδα του myaccount χθες αλλα σημερα ειναι οκ

 

Σωστά ε'ιχε χαλάσει και η αντίστοιχη σελίδα my account στο myview. Δεν ξέρω αν έχει σχέση απλά το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν είδα να έχει ερωτηθεί..

 

Εγω έχω σύνδεση Cosmote..Χτες ήρθε το ενημερωτικό για το my account το οποίο μπορώ να πω σαν φυλλαδιάκι μου άρεσε...Έγραφε ότι μπορεί να σταματήσει να έρχεται ο λογαριασμός σε φάκελο και να τον βλέπεις on line..

 

Η πληρωμή πως γίνεται?!? Εννοώ ότι όταν ερχόταν ο λογαριασμός έπαιρνες το χαρτάκι πήγαινες στα ταμεία και πλήρωνες...Τώρα θα πρέπει να εκτυπώσεις κάτι για να πας να πληρώσεις?!?

 

Και όσοι επιλέξουν το my account και έχουν βάλει αυτόματη πληρωμή μέσω τραπέζης θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή όχι?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...