Jump to content

Samsung GT-i8510 INNOV8


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό με τα ΙΜΕΙ είναι στάνταρ ?

Δηλαδή το 02-20 είναι από τα Εμιράτα ?

Γιατί κάποιοι άλλοι λένε πως είναι από Γερμανία...

Επίσης, από οποιοδήποτε εργοστάσιο και να είναι, δεν περνάνε από ελέγχους εφόσον προορίζονται για χώρες της Ευρωπαικής Ένωσης ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσωπική άποψη, αυτά με τα ΙΜΕΙ δεν έχουν βάση και μην τα πολυπιστεύετε. Παλιότερα είχε συζητηθεί πολύ το θέμα με τα Ν80 και Ν95 και πολλοί που δουλεύουν σε nokia ή έχουν κάποια σχέση με τα της προέλευσης των συσκευών, είπαν οτι δεν ισχύουν αυτά με τους κωδικούς των ΙΜΕΙ.

 

Επίσης, το που κατασκευάζεται μια συσκευή δεν έχιε καμία παολύτως σχέση με την επίσημη εισαγωγή της κάθε εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό σοβαρό μειονέκτημα τη συσκευης για μένα είναι η ασάφεια στην αυτονομία. Με περιπου ίδια χρήση μπορεί τη μία φορά να κρατήσει μία μέρα και την άλλη δύο. Τώρα παράδειγμα απο τις 4 περιπου είχα 2 γραμμές μπαταρία,δε το άφησα ήσυχο για αρκετή ώρα,έκανα περίπου 15 λεπτά stream ένα video,sυrf με οπερα μινι,έπαιζα με τη κάμερα,ομιλία κλπ και ακόμα είναι στις 2 γραμμες. Αλλες φορές οι δύο γραμμές φεύγουν σε 2-3 ώρες. Αυτη η ασάφεια και όχι τόσο η αυτονομία είναι που με εκνευρίζει....

Κατα τ'αλλα κανένα πρόβλημα,ποιοτητα κατασκευης πολύ καλή,gps καμερα ποιότητα συνομιλίας κλπ άψογα. Ο μετρητης του σήματος σαν να δείχνει λίγο χαμηλά αλλά σπάνια χάνω κλήσεις.... Γενικά πολύ καλό κινητο αν και η τιμή αγοράς είναι υπερβολική

 

Η αυτονομια του κινητου ειναι μια χαρα... Απλα θελει λιγη προσοχη στο ποιες εφαρμογες εχουμε αφησει να τρεχουν στο παρασκηνιο.. Αν για παραδειγμα ξεχασουμε ανοιχτο το Garmin, σε 2 ωρες ειναι σιγουρο οτι το κινητο θα κλεισει απο μπαταρια.. Γι'αυτο αναφερεις αυτη την ασαφεια... Θελει λιγο εξικοιωσει με το Symbian:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομια του κινητου ειναι μια χαρα... Απλα θελει λιγη προσοχη στο ποιες εφαρμογες εχουμε αφησει να τρεχουν στο παρασκηνιο.. Αν για παραδειγμα ξεχασουμε ανοιχτο το Garmin, σε 2 ωρες ειναι σιγουρο οτι το κινητο θα κλεισει απο μπαταρια.. Γι'αυτο αναφερεις αυτη την ασαφεια... Θελει λιγο εξικοιωσει με το Symbian:shifty:

 

Τις εφαρμογές πάντα τις κλείνω και το garmin ειδικά απο taskmanager και με την τελευταια έκδοση μετα απο μετονομασία του cardrunner δεν έχει πρόβλημα αλλα γενικά η συμπεριφορα του κινητου ειναι λίγο παράξενη.

Δεν είναι θέμα εξοικιωσης για μενα τουλάχιστον γιατί έχω symbian συσκευες απο το ξεκίνημα του λειτουργικου.

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενδαιφερομαι να το αγορασω το πουλαει κανεις?αν το εχει καποιος p.m

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

γνωριζω την διαδικασια φιλε mirrorofsorrow απλα ρωταω και εδω

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

δυστηχώς το Light control δεν τρέχει στο INNOV8. εγκαθίσταται κανονικά και όταν πας να το τρέξεις βγάζει μήνυμα "feature not supported". κρίμα.

 

είναι δυνατόν να μην υπάρχει καμία εφαρμογή που να μπορεί να χειριστεί το led του INNOV8?

 

μου κάνει εντύπωση. τόσα προγράμματα που κάνουν "παπάδες" στο Symbian και ούτε ένα φακουδάκι?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το δικό μου έχει 7ο και 8ο ψηφίο στο IMEI το 02. Λογω επαγγελματος μιλάω πολύ κάθε μερα, και τρέχουν ένα σωρό εφαρμογές στο παρασκήνιο και οι διεργασίες του Garmin κλειστές. η μπαταρία πάντα βγάζει την ημέρα.

το SE 810ι που είχα μέχρι πρόσφατα πήγαινε 2 φορές σε σχέση με το INNOV8 αλλά άλλες και οι ενεργειακές ανάγκες του Samsung.

 

Θα συμφωνήσω εν μέρει με τους φίλους που κάνουν λόγο για ασάφεια. Με το SE ήξερα τι μπαταρία έχω χωρίς να κοιτάξω την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ενδαιφερομαι να το αγορασω το πουλαει κανεις?αν το εχει καποιος p.m

 

380 -=+to garmin......zavatakos@yahoo.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια γρηγορη απαντηση γιατι παω για αμεση αγορα. ποια προγραμματα δουλεβουν με το GPS του εκτος απο το Garmin??

και κατι αλλο , το Garmin εχει χαρτες για Κυπρο? και αν ναι, που μπορω να τους βρω?

LIVERPOOL FOR LIFE
Link to comment
Share on other sites

- Λοιπόν: Δεν ξέρω πόσο εξοικειωμένοι είναι άλλοι χρήστες του Innov8 με το λειτουργικό του, αλλά εγώ που ως τώρα είχα μόνο Sony Ericsson, έχω κάποια προβλήματα με το να συνειδητοποιήσω ότι όταν τελειώνω τις συνομιλίες μου μέσω του κινητού, κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποίησα μένουν ανοιχτές στο background και ροκανίζουν την μπαταρία χωρίς αυτό να φαίνεται πουθενά!

- Το ίδιο εξάλλου φαίνεται να συμβαίνει και με το ραδιόφωνο: Έστω ότι το έχω βάλει να παίζει στο background και κάποια στιγμή μηδενίζω τον ήχο για να πω κάτι σε κάποιον. Αν κατόπιν ξεχάσω ότι το ράδιο έπαιζε και το αφήσω παράμερα, δεν υπάρχει τίποτα να μου το υπενθυμίσει. Θα δω τη μπαταρία κάποια στιγμή νεκρή και τότε ίσως καταλάβω τι έκανα (Θέλω να πω ότι στο SE το ράδιο ή και το video player μπορεί να παίζουν στο παρασκήνιο, αλλά υπάρχει στην οθόνη εικονίδιο που σταθερά μας ειδοποιεί για κάτι τέτοιο. Χρήσιμο δεν είναι;;).

- Όσο για τα προβλήματα μετά τη συνομιλία, θα πω με λεπτομέρειες όσα διεπίστωσα, κι ας γίνω κουραστικός, γιατί πιστεύω ότι κι άλλοι χρήστες θα πέφτουν σε ίδια λάθη εν αγνοία τους):

- Θέλουμε να καλέσουμε κάποιον. Πατάμε "Επαφές", βρίσκουμε τον αριθμό του, πατάμε διαδοχικά "Άνοιγμα-Κλήση-Ομιλίας", και περιμένουμε να μιλήσουμε.

Έστω όμως ότι ο αριθμός που πήραμε είναι απασχολημένος.

Η οθόνη τότε, χωρίς φυσικά να μιλήσουμε, σβήνει μόνη της (γυρίζει σε νεκρή οθόνη ή σε ό,τι έχουμε ρυθμίσει -εγώ έχω βάλει idle-), κι λογικό είναι εμείς να βάλουμε το τηλέφωνο στην τσέπη, θεωρώντας ότι η δουλειά μας τελείωσε.

- Λάθος μας! Αν πατήσουμε σταθερά (όχι στιγμιαία) το αριστερό ασημένιο κουμπί (που μας δείχνει ποιες εφαρμογές είναι κάθε στιγμή ενεργές), θα δούμε ότι το "Μητρώο" κλήσεων έχει ενεργοποιηθεί! Η συγκεκριμένη εφαρμογή κατέγραψε δηλαδή την κλήση που κάναμε, και μετά έμεινε ενεργή! οπότε εμείς πρέπει να ξαναμπούμε στο "Μητρώο" και να πατήσουμε το κάτω δεξιά κουμπί (κλείσιμο τηλεφώνου) για να βγούμε οριστικά από την εφαρμογή.

- Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει αν επιλέξουμε κάποιον αριθμό από τις "Επαφές" μας και μιλήσουμε μαζί του. Είτε εκείνος κλείσει πρώτος είτε εμείς πατώντας το κάτω δεξιά κουμπί, μπορούμε μετά, με το αριστερό ασημένιο κουμπί, να διαπιστώσουμε πάλι ότι παρά το τέλος της συνομιλίας, έχει μείνει ενεργή η εφαρμογή "Επαφές" που είχαμε πρωτοχρησιμοποιήσει! Οπότε πρέπει να ξαναπάμε στις "Επαφές" και να ξαναπατήσουμε το κάτω δεξί κουμπί για να ακυρώσουμε οριστικά την εφαρμογή (αλλοιώς θα μείνει ανοιχτή).

- Τέλος, το ίδιο γίνεται και όταν καλέσουμε κάποιον που τον έχουμε καταχωρίσει στις "Ταχείες κλήσεις". Και αυτή η εφαρμογή μένει ενεργή μετά το τέλος της κλήσης, μέχρι να την ακυρώσουμε μόνοι μας!

- Όταν όμως καλέσουμε έναν αριθμό πληκτρίζοντάς τον (σε περίπτωση δηλ. που δεν τον έχουμε καταχωρημένο στις "Επαφές"), βλέπουμε ότι, αφού κλείσουμε το τηλέφωνο, καμία εφαρμογή δεν έχει ενεργοποιηθεί. Όλα καλά στην περίπτωση αυτή.

- Κάτι ανάλογο συμβαίνει και όταν μπαίνω στο "Άλμπουμ" για να δω τις φωτό ή τα βίντεό μου. Αν κάποια στιγμή, ενώ βλέπω φωτογραφίες, πατήσω στιγμιαία το αριστερό ασημένιο κουμπί και μπω στο βασικό μενού για να διαλέξω κάτι άλλο, όπως το να κάνω μια κλήση, η εφαρμογή "Άλμπουμ" (αγγλικά ʽPhoto Baseʼ) μένει ενεργή, και μάλιστα χωρίς αυτό να μπορώ να το δω από το βασικό μενού (υπόψιν ότι, γενικά, άλλες ανοιχτές εφαρμογές φαίνονται με ένα αστεράκι δίπλα στο ανάλογο εικονίδιο του βασικού μενού).

- Προσωπικά το θεωρώ πολύ ανόητο. Κάθε φορά που παίρνω κάποιον τηλέφωνο ή ανοίγω το Άλμπουμ να δω τις φωτό που τράβηξα, πρέπει βγαίνοντας να προσέχω μήπως μείνει ανοικτή κάποια κρυμμένη εφαρμογή και μου τρώει μπαταρία. Από την εμπειρία μου, τίποτα τέτοιο δεν συμβαίνει με τα SE, και λογικά τίποτα τέτοιο δεν έπρεπε να συμβαίνει κι εδώ!

- Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο από εμένα ή έχει τρόπο να ελέγχει και να αποφεύγει τέτοιου είδους σφάλματα καλύτερα κι ευκολότερα, ας πει δυο κουβέντες. Σίγουρα κάποιους θα βοηθήσει με τις συμβουλές του.

- Tip and trick: Έστω ότι είμαστε στο "Άλμπουμ" και έχουμε επιλέξει μία από τις φωτογραφίες και τη βλέπουμε με το κινητό κρατημένο οριζόντια. Πατώντας στιγμιαία τη δεξιά ή αριστερή πλευρά του τετράγωνου κουμπιού, προωθούμαστε στην επόμενη ή προηγούμενη φωτό αντίστοιχα. Αν το πατήσουμε όμως σταθερά, εμφανίζεται στο κέντρο της οθόνης κινούμενη λωρίδα με γρήγορη (αλλά ελεγχόμενη από μέρους μας) κύληση (scroll) των φωτό και βίντεο. Γρήγορο και εξυπηρετικό. Δεν το ήξερα, και γιʼ αυτό το γράφω, για όσους δεν το έχουν κι εκείνοι υπόψη τους.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να μοιραστώ με λοιπούς κατόχους Innov8 ένα πρόβλημα που έχω εντοπίσει στον ήχο των βίντεο που γράφω.

Συμβαίνει το εξής:

- Είμαι μέσα στο αυτοκίνητο, σε στάση, με τη μηχανή αναμμένη. Αρχίζω να γράφω βίντεο και βλέπω μετά ότι ο ήχος γράφτηκε σπασμωδικός, συγκοπτόμενος, με θόρυβο και παράσιτα. Σβήνω τη μηχανή, με το αυτοκίνητο πάντα σε στάση, και ξαναγράφω βίντεο. Κανένας θόρυβος! Ήχος πεντακάθαρος!

- Είμαι στο γραφείο μου, με τον κλιματισμό ανοιχτό (κλιματισμός με αεραγωγούς οροφής). Αρχίζω να γράφω βίντεο και παρατηρώ το ίδιο πρόβλημα. Κλείνω τον κλιματισμό, και μαζί του παύει και το πρόβλημα!

 

Μα είναι δυνατόν να συμβαίνουν τέτοια πράγματα;

 

- Τα παραπάνω τα ανέφερα εδώ και μια βδομάδα στη Samsung(support@euroelectronics.gr), αλλά κανείς δεν μου απάντησε. Είπα λοιπόν να δω μήπως κάποιος φίλος έχει εντοπίσει κάτι αντίστοιχο, ή μήπως ξέρει πώς να το αποφύγω. Θέμα αναβάθμισης δεν τίθεται στην περίπτωση, διότι έχω το τελευταίο firmware I8510XXHK1.

- Συστάσεις δεκτές και ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορέσει να βοηθήσει. Δοκιμές έχω κάνει επανειλημμένως. Ο τεχνικός στο ΠΛΑΙΣΙΟ (Σύνταγμα) το είδε και δήλωσε ότι δεν καταλαβαίνει πώς μπορεί να παράγεται κάτι τέτοιο. Δεν το άφησα όμως για τεχνικό έλεγχο πριν συμβουλευτώ το forum. Ξέρω ότι εδώ υπάρχουν ξεφτέρια που ίσως γνωρίζουν το θέμα. Περιμένω τυχόν απάντησή τους και ευχαριστώ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω στο θεμα βιντεο.

ειχα παει εξωτερικο και ειμασταν μεσα στο αυτοκινητο με μουσικη και μιλαγαμε, αρχισα ναβιντεοσκοπω την πορεια μας με το αυτοκινητο και εμας που ειμασταν μεσα για να θυμαμαι την διαδρομη, το μερος κτλ..προς μεγαλη μου απογοητευση οταν πηγα να το δω αργοτερα το βραδυ δεν ακουγοτανε τιποτα!! ενας ηχος μονο σαν να σπανε πλαστικα, ουτε η μουσικη που επαιζε στο background ουτε οι φωνες μας!! εφαγα μεγαλη ψυχρολουσια!!

σε αντιθεση με ενα SE C905 που τραβηξε τον ηχο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ λες και ησουν παλι εκει!

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει καλα το innov8 μαλλον ειναι καλυτερη συσκευη συσκευη πιο πληρης ισως ειναι η σωστη λεξη απο ν95 ν95 8γβ και ν96?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει καλα το innov8 μαλλον ειναι καλυτερη συσκευη συσκευη πιο πληρης ισως ειναι η σωστη λεξη απο ν95 ν95 8γβ και ν96?

 

Και όχι μόνο από αυτές. Πιθανόν αυτή τη στιγμή να είναι η καλύτερη συσκευή κινητής τηλεφωνίας(τουλάχιστον μέχρι να κυκλοφορήσει το omnia hd).

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω στο θεμα βιντεο.

ειχα παει εξωτερικο και ειμασταν μεσα στο αυτοκινητο με μουσικη και μιλαγαμε, αρχισα ναβιντεοσκοπω την πορεια μας με το αυτοκινητο και εμας που ειμασταν μεσα για να θυμαμαι την διαδρομη, το μερος κτλ..προς μεγαλη μου απογοητευση οταν πηγα να το δω αργοτερα το βραδυ δεν ακουγοτανε τιποτα!! ενας ηχος μονο σαν να σπανε πλαστικα, ουτε η μουσικη που επαιζε στο background ουτε οι φωνες μας!! εφαγα μεγαλη ψυχρολουσια!!

σε αντιθεση με ενα SE C905 που τραβηξε τον ηχο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ λες και ησουν παλι εκει!

 

Σαν τα ΝΟΚΙΑ Ν80,Ν82,Ν95,Ν95 8G δεν υπαρχει κανενα,οσο αφορα τον ηχο σε βιντεο, κρυσταλινος ηχος ακομα και μεσα σε club/πιστες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σαν τα ΝΟΚΙΑ Ν80,Ν82,Ν95,Ν95 8G δεν υπαρχει κανενα,οσο αφορα τον ηχο σε βιντεο, κρυσταλινος ηχος ακομα και μεσα σε club/πιστες κλπ.

 

Το καλύτερο σε εγγραφή ήχου πρέπει να είναι το Nokia N93 γιατί αν θυμάμαι καλά έχει 2 μικρόφωνα για στερεοφωνική εγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο σε εγγραφή ήχου πρέπει να είναι το Nokia N93 γιατί αν θυμάμαι καλά έχει 2 μικρόφωνα για στερεοφωνική εγγραφή.

Καλα θυμασαι,ειναι το πρωτο τηλ. της νοκια με ψηφιακο και στερεοφωνικο μικρ. ,αυτο ομως δεν το εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου το εχω 4 μηνες και αρχισε να ξεβαφει το εχει παθει κανεις αλλος?

πανω δεξια στην γωνιτσα του εχει φυγει το μαυρο και απο κατω βγαινει ασημενιο νικελ..

πολυ με στεναχωρησε, γιατι το εχω παντα σε θηκουλα δεν μπορω να καταλαβω πως το επαθε, δεν ειναι απο πεσιμο σιγουρα.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου το εχω 4 μηνες και αρχισε να ξεβαφει το εχει παθει κανεις αλλος?

πανω δεξια στην γωνιτσα του εχει φυγει το μαυρο και απο κατω βγαινει ασημενιο νικελ..

πολυ με στεναχωρησε, γιατι το εχω παντα σε θηκουλα δεν μπορω να καταλαβω πως το επαθε, δεν ειναι απο πεσιμο σιγουρα.

 

Κι εμένα δυστυχώς!!!!!!!

Επίσης το δικό μου είναι πάρα πολύ αργό!!!(για να βγεί ή να μπεί σε εφαρμογές)

Και το γνωστό πρόβλημα με την Μπαταρία παρόλο που κλείνω πάντα τα περιττά με Task manager.

όσον αφορά στις φωτό , 8MP αλλά σαφώς χειρότερες σε ποιότητα από το Ν95 που είχα προηγουμένως.

Γενικά αν δεν βγει αναβάθμιση γρήγορα που να διορθώνει τα παραπάνω , θα αποφανθώ ότι τελικά η αγορά το παραπάνω μοντέλου για να αντικαταστήσει το Ν95 , ήταν λάθος αφού δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω επι της ουσίας!

Μιας και το έφερε η κουβέντα , πως βλέπουμε τι αναβάθμιση έχει η κάθε συσκευή??? και ποιοά είναι η τεευταία που κυκλοφορεί στο Innov???

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8510 INNOV8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...