Jump to content

Μπουκοταζ-Προτάσεις και ενέργειες για καλύτερη (και φθηνότερη) ζωή


mylogic_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η καταγγελία μου είχε σχέση με την τιμή πώλησης του εμφιαλωμένου νερού σε χώρο που υποχρεούται από το νόμο να πουλάει με όριο (με βάση το νόμο για αεροδρόμια, καράβια, αρχαιολογικούς χώρους κτλ). Μέχρι η συγκεκριμένη Νομαρχία να ξυπνήσει θα έχει λήξει η τουριστική περίοδος και ... του χρόνου πάλι. Ούτε έλεγχο θα μπορούν να κάνουν, ούτε πρόστιμο να επιβάλουν, ούτε τίποτα να κάνουν

 

οχι πρεπει να παρει απάντηση, η συγκεκριμένη υπηρεσία ελέγχεται από την επιτροπή αναπτυξης του υπουργείου και δεν παιζει κατι τετοιο

 

εχςι προσκομίσει και στοιχεία ολα κανονικά?

 

pm να μου πεςι τι εγινε να σου πω και ακριβως τι ισως μπορει να γινει

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχςι προσκομίσει και στοιχεία ολα κανονικά?

 

Kανένα στοιχείο δεν έχω προσκομίσει μιας και δεν έχω στοιχεία (πχ απόδειξη), μιας και αρνήθηκα να αγοράσω το νερό στην εξωφρενική τιμή που το πουλούσε. Έκανα την καταγγελία και περίμενα ότι αυτοί με τη σειρά τους θα κανουν έλεγχο ώστε να αποδειχθεί το αληθές της.

 

Σου στέλνω τις λεπτομέρειες με pm.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Kαλημέρα σε ολους,

 

Σχεδόν 6 μήνες από την αρχική μου καταγγελία και 4 μήνες από την τελευταία επικοινωνία από τη ΓΓΚ, δεν έχω λάβει καμία ενημέρωση ούτε από την Νομαρχία (στην οποία διαβιβάστηκε το αίτημά μου), ούτε από την ίδια τη ΓΓΚ.

 

Καμιά ιδέα κανείς πως να το προχωρήσω το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ανάλογο θέμα νομίζω ...(είναι και κλειδωμένα τα πιο πολλά)

Το βάζω εδώ , αν και λίγο δύσκολο να κάνουμε μποϊκοτάζ στα συγκεκριμένα λαμόγια!

(υπάρχει φυσικά τρόπος , αφήνεις τα αμάξι σπίτι και πας με συγκοινωνία ... ή και πας με τα πόδια σε κοντινές αποστάσεις!... αλλά ... πόσοι το κάνουν?:rolleyes:)

 

Βενζίνη... Η μεγάλη απάτη

http://www.zougla.gr/news/data/upimages/dimitra/i-xora-tis-kerdoskopias-ins.jpg

 

Χρυσό πληρώνει ο Έλληνας καταναλωτής τον αποκαλούμενο «μαύρο χρυσό», στα πρατήρια υγρών καυσίμων της χώρας.

 

Στο κράτος της άκρατης κερδοσκοπίας και της παντελούς έλλειψης ελέγχων, το ντόμινο της διεθνούς αγοράς λειτουργεί μόνο σε βάρος του μέσου καταναλωτή και ποτέ υπέρ του.

 

Όταν ανεβαίνει η διεθνής τιμή του πετρελαίου εν ριπή οφθαλμού έχει ανέβει και η μέση τιμή στα πρατήρια βενζίνης. Αντιθέτως, όταν πέφτει, η επίσημη δικαιολογία όλων μηδενός εξαιρουμένου είναι ότι η μείωση δεν έχει περάσει στην αντλία. Τουλάχιστον αστεία, αν όχι τραγικά πράγματα ........ συνέχεια.......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα

ειχα καιρο να γραψω λογω επαγγελματικών - κ όχι μόνο υποχρεώσεων

 

Δεν πειράζει φιλε μου χασιώτη

αστους

οταν θα κλείνουν ο ενας μετα τον άλλον, τότε θα δούμε πόσα απίδια πιανει ο σακος

 

υπάρχει κ το http://www.gasprice.gr

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ανάλογο θέμα νομίζω ...(είναι και κλειδωμένα τα πιο πολλά)

Το βάζω εδώ , αν και λίγο δύσκολο να κάνουμε μποϊκοτάζ στα συγκεκριμένα λαμόγια!

(υπάρχει φυσικά τρόπος , αφήνεις τα αμάξι σπίτι και πας με συγκοινωνία ... ή και πας με τα πόδια σε κοντινές αποστάσεις!... αλλά ... πόσοι το κάνουν?:rolleyes:)

 

Βενζίνη... Η μεγάλη απάτη

http://www.zougla.gr/news/data/upimages/dimitra/i-xora-tis-kerdoskopias-ins.jpg

 

Χρυσό πληρώνει ο Έλληνας καταναλωτής τον αποκαλούμενο «μαύρο χρυσό», στα πρατήρια υγρών καυσίμων της χώρας.

 

Στο κράτος της άκρατης κερδοσκοπίας και της παντελούς έλλειψης ελέγχων, το ντόμινο της διεθνούς αγοράς λειτουργεί μόνο σε βάρος του μέσου καταναλωτή και ποτέ υπέρ του.

 

Όταν ανεβαίνει η διεθνής τιμή του πετρελαίου εν ριπή οφθαλμού έχει ανέβει και η μέση τιμή στα πρατήρια βενζίνης. Αντιθέτως, όταν πέφτει, η επίσημη δικαιολογία όλων μηδενός εξαιρουμένου είναι ότι η μείωση δεν έχει περάσει στην αντλία. Τουλάχιστον αστεία, αν όχι τραγικά πράγματα ........ συνέχεια.......

 

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ :blink:

 

Το άρθρο είναι Τ Ρ Α Γ Ι Κ Ο! Είναι δυνατόν να λέει στα σοβαρά δημοσιογράφος της ζούγκλας, ότι:

 

Δεν είναι υπερβολή να γίνει η εξής αναλογία: Αν με διεθνή τιμή ανά βαρέλι κατά μέσο όρο 40 δολάρια, η τιμή της βενζίνης στα ελληνικά πρατήρια είναι κοντά και πάνω από τα 90 λεπτά το λίτρο, τότε στην απευκταία περίπτωση που η παγκόσμια τιμή πιάσει τα επίπεδα του καλοκαιριού οι καταναλωτές θα πρέπει να αναμένουν τιμή κοντά στα 3 -3,5 ευρώ το λίτρο.

 

Τί "δεν είναι υπερβολή" ρε δημοσιογραφίσκε της πλάκας, γ*αμω τα μαθηματικά που υποτίθεται κάνουν στα ελληνικά σχολεία :lol: Με την λογική του Αινστάιν που έγραψε το άρθρο, η τιμή της βενζίνης είναι directly proportional με την τιμή του βαρελιού! Δηλαδή, Tven = c*Tvar, όπου η σταθερά -σύμφωνα με τον Schroedinger της ελληνικής δημοσιογραφίας- είναι 2.25.

 

ΑΠΛΑ μαθηματικά και ΑΠΛΗ λογική λέει ότι το παραπάνω είναι μια μπαρούφα και μισή. Σου λέει την τιμή του βαρελιού ΤΩΡΑ ($40), την τιμή της βενζίνης ΤΩΡΑ (90 λεπτά) και την τιμή του βαρελιού το καλοκαίρι ($147). ΒΡΕΙΤΕ ΤΙ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΕΤΕ.

 

Άντε, να το πάρει το ποτάμι: Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!

 

Με απλή λογική και επειδή εγώ θυμάμαι ότι πριν 2-3 χρόνια όταν το βαρέλι ήταν στα σημερινά επίπεδα (περίπου, γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς), η τιμή στην αντλία ήταν πάλι γύρω στα 90 λεπτά. ΑΡΑ, η τιμή της βενζίνης συμβαδίζει με την τιμή του βαρελιού! Για του λόγου το αληθές (από το http://www.fuelprices.gr !!!):

 

http://www.fuelprices.gr/images/KavaChartImages/cfd9aececfbe30c9b9f506a15b9.png

 

Μπορεί να μην ξέρω τα dynamics της τιμής του βαρελιού και της βενζίνης, αλλά από το παραπάνω ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ γράφημα καταλαβαίνω πως η σχέση της τιμής στην αντλία, με την τιμή του βαρελιού είναι of the form Tven = c1*Tvar + c2 (ΧΟΝΔΡΙΚΑ και μπακαλίστικα, προφανώς). Δηλαδή, υπάρχει ΠΡΟΦΑΝΩΣ κι αλλή σταθερά, η οποία μπορεί να ωφείλεται σε πάγεια φορολογία, κόστος μεταφοράς που είναι ΣΤΑΘΕΡΟ (προφανώς!) ή δεν ξέρω τί σκ*τα άλλο (ας μας πει ο συμφορουμίτης που έχει πρατήριο).

 

Πάλι, με μπακαλίστικο τρόπο και με το παραπάνω γράφημα (προφανώς έβγαλα τις τιμές από το γράφημα με το μάτι και δεν είναι καθόλου ακριβείς), μπορούμε να υπολογίσουμε το c1 και το c2 (solving simultaneous equations): c1 ~= 0.008, c2 ~= 0.52 (νάτο το σταθερό κόστος!).

 

Άρα, όταν το βαρέλι κάνει $36, Tven ~= 0.008*36 + 0.5 ~= 0.78 λεπτά. Δείτε το γράφημα και θα δείτε πως είναι κοντά, παρά τον μπακάλικο μου υπολογισμό :)

 

Επίσης, όταν το βαρέλι κάνει $51, Tven ~= 0.008*51 + 0.5 ~= 0.95 λεπτά. Πάλι είναι πολύ κοντά. Shocking... :rolleyes:

 

Εννοείται πως υπεραπλούστευσα τον υπολογισμό και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κι άλλοι παράμετροι. Ωστόσο, αυτό που έκανα δουλεύει για το συγκεκριμένο range τιμών (αλλά ίσως όχι για πιο πάνω ή πιο κάτω) και αποδεικνύει ότι η κερδοσκοπία υπάρχει μόνο στα (περιορισμένων δυνατοτήτων) μυαλά του κάθε δημοσιογραφίσκου.

 

Για να τελειώνω, εγώ μέχρι σήμερα δεν είχα ασχοληθεί με τις τιμές τις βενζίνης για να ξέρω αν μας κλέβουν ή όχι οι πρατηριούχοι (με την τιμή στην αντλία εννοώ, για να προλάβω εξυπνάκηδες που θα μου πουν για νοθεία). Μέσα σε μισή ώρα και με αφορμή το άρθρο που έκανε μπαμ πως είναι γελοίο, έπεισα τον εαυτό μου πως η τιμή της βενζίνης στην Ελλάδα συμβαδίζει φυσιολογικά με την τιμή του βαρελιού. Κερδοσκοπία και ΠΑΠ*ΡΙΕΣ. ΜΑΖΕΥΤΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΣΚΟΥΣ.

 

(Και μην ξανακούσω σε αυτό το φόρουμ ότι τα μαθηματικά που διδάσκονται στα ελληνικά σχολεία είναι υψηλού επιπέδου. Εγώ έκανα χαμηλού επιπέδου -αγγλικά- μαθηματικά, αλλά τουλάχιστον τα έμαθα :lol:)

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είναι απο τα ελάχιστα chain letters που κανω forward και το βαζω και εδώ γιατι απλά δεν μου αρέσει να με πίανουν μαλάκ@(όσο περνά απο το χέρι μου):

 

Αγαπητοί εσπρεσσάκηδες, φραπεδάκηδες, καπουτσινάκηδες, όπως όλοι γνωρίζετε, στα καταστήματα που μας σερβίρουν τους καφέδες μας, μας "πιάνουν τα οπίσθια" υπερχρεώνοντας τα ροφήματα και κερδοσκοπώντας εις βάρος των απλών καταναλωτών.

 

Για ένα απλό προϊόν που στα σούπερ μάρκετ κοστίζει ανάμεσα στα 0,75 - 4 ευρώ η συσκευασία, στα καφέ που βρίσκονται σε κεντρικά σημεία και στις περιοχές αναψυχής και διασκέδασης της Αθήνας, των μεγάλων αστικών κέντρων και των τουριστικών προορισμών, οι τιμές ξεπερνούν κάθε φαντασία. Ένας ελληνικός καφές ξεκινάει από 2,5 ευρώ, η τιμή εκκίνησης του γαλλικού ειναι στα 3 ευρώ, ενώ ο καπουτσίνο - ως προϊόν ιταλικής φινέτσας και μόδας - ξεκινάει στα 3,5 ευρώ.

 

Όλα αυτά συμβαίνουν την ώρα που στο εξωτερικό οι τιμές αυτών των υπηρεσιών δεν ξεπερνούν ούτε το ήμισυ των παραπάνω "ελληνικών" τιμών.

 

Συνήθως οι τιμές του καφέ εκτινάσσονται σε περιόδους πολέμου. Τελικά, η Ελλάδα βρίσκεται σε ακήρυχτο πόλεμο με τη γενιά των 700 ευρώ -τους συνήθεις πελάτες, λόγω ηλικίας, των καφετεριών. Τα παιδιά αυτά τιμούν τον παραδοσιακό τρόπο συνεύρεσης και κοινωνικοποίησης των Ελλήνων, δίνοντας με αυτό τον τρόπο ζωή και οικονομική στήριξη στις επιχειρήσεις και στους χιλιάδες εργαζόμενους αυτών.

 

Καλούμε λοιπόν όλους εσάς να διεκδικήσετε δυναμικά τον απαιτούμενο σεβασμό προς τον πελάτη, την τσέπη του και τη νοημοσύνη του.

 

Το Σάββατο 11 Απριλίου 2009 δεν θα πάμε για τον καθιερωμένο καφέ με φίλους. Ας απολαύσουμε τη βόλτα μας στα μαγαζιά και στους δρόμους και ας μαζευτούμε στα σπίτια μας για καφέ.

 

Αν λοιπόν αυτές οι επιχειρήσεις θέλουν να επιβιώσουν εν μέσω κρίσης, ας ρίξουν τις τιμές προκειμένου να διατηρήσουν την πελατεία τους.

 

Σάββατο 11 Απριλίου 2009: Μποϊκοτάζ στις καφετέριες (και σε όλα τα καταστήματα εστίασης και αναψυχής)!

 

 

Ακόμα και αν δεν σας ενδιαφέρει στείλτε το σε όλους τους γνωστούς σας μήπως και καταφέρουμε κάτι

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις λεφτά για καφέ δεν πας.

Αν νομίζεις ότι κάπου είναι ακριβός τότε πας αλλού.

Είναι απλά τα πράγματα.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Μποϋκοτάζ με chain letter και μάλιστα 4-5 μέρες πριν την εκδήλωσή του απλά δεν γίνεται.Τέλος πάντων εμείς είμαστε υπεύθυνοι που έχουν φτάσει εκεί οι τιμές,άρα και μεις είμαστε αυτοί που μπορούμε να τις κατεβάσουμε.Όχι όμως με αποχές της μιας ημέρας.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο κυκλοφορει καιρο... Εγω που καθε μερα πηγαινω για καφε και μαλιστα σε μαγαζια που κοστιζει 4-4,50 ευρω το ΣΑΒΒΑΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΩ! Μ'αρεσει η κινηση και θα την τιμησω... Μακαρι να γινει και κινηση για τα κλαμπ-μπαρ που εχουν το ποτο στο 10ευρω ενω καλλιστα μπορεις να πας να αγορασεις ενα ΜΠΟΥΚΑΛΙ με τα ιδια λεφτα και να το πιεις με την παρεα σου.

Το θεμα ειναι ομως να μπορουμε να το κανουμε ολοι μα ολοι αυτο και να μην πει κανεις "δεν βαριεσαι μωρε"... Βαρεθηκαμε το δε βαριεσαι... Στην Γερμανια οταν ανεβαινει μια τιμη ενος προιοντος το μπουκοταζ το κανουν ολοι μα ολοι! Την επομενη μερα εχει επανελθει η τιμη...

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ :blink:

 

Το άρθρο είναι Τ Ρ Α Γ Ι Κ Ο! Είναι δυνατόν να λέει στα σοβαρά δημοσιογράφος της ζούγκλας, ότι:

 

 

 

Τί "δεν είναι υπερβολή" ρε δημοσιογραφίσκε της πλάκας, γ*αμω τα μαθηματικά που υποτίθεται κάνουν στα ελληνικά σχολεία :lol: Με την λογική του Αινστάιν που έγραψε το άρθρο, η τιμή της βενζίνης είναι directly proportional με την τιμή του βαρελιού! Δηλαδή, Tven = c*Tvar, όπου η σταθερά -σύμφωνα με τον Schroedinger της ελληνικής δημοσιογραφίας- είναι 2.25.

 

ΑΠΛΑ μαθηματικά και ΑΠΛΗ λογική λέει ότι το παραπάνω είναι μια μπαρούφα και μισή. Σου λέει την τιμή του βαρελιού ΤΩΡΑ ($40), την τιμή της βενζίνης ΤΩΡΑ (90 λεπτά) και την τιμή του βαρελιού το καλοκαίρι ($147). ΒΡΕΙΤΕ ΤΙ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΕΤΕ.

 

Άντε, να το πάρει το ποτάμι: Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!

 

Με απλή λογική και επειδή εγώ θυμάμαι ότι πριν 2-3 χρόνια όταν το βαρέλι ήταν στα σημερινά επίπεδα (περίπου, γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς), η τιμή στην αντλία ήταν πάλι γύρω στα 90 λεπτά. ΑΡΑ, η τιμή της βενζίνης συμβαδίζει με την τιμή του βαρελιού! Για του λόγου το αληθές (από το http://www.fuelprices.gr !!!):

 

http://www.fuelprices.gr/images/KavaChartImages/cfd9aececfbe30c9b9f506a15b9.png

 

Μπορεί να μην ξέρω τα dynamics της τιμής του βαρελιού και της βενζίνης, αλλά από το παραπάνω ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ γράφημα καταλαβαίνω πως η σχέση της τιμής στην αντλία, με την τιμή του βαρελιού είναι of the form Tven = c1*Tvar + c2 (ΧΟΝΔΡΙΚΑ και μπακαλίστικα, προφανώς). Δηλαδή, υπάρχει ΠΡΟΦΑΝΩΣ κι αλλή σταθερά, η οποία μπορεί να ωφείλεται σε πάγεια φορολογία, κόστος μεταφοράς που είναι ΣΤΑΘΕΡΟ (προφανώς!) ή δεν ξέρω τί σκ*τα άλλο (ας μας πει ο συμφορουμίτης που έχει πρατήριο).

 

Πάλι, με μπακαλίστικο τρόπο και με το παραπάνω γράφημα (προφανώς έβγαλα τις τιμές από το γράφημα με το μάτι και δεν είναι καθόλου ακριβείς), μπορούμε να υπολογίσουμε το c1 και το c2 (solving simultaneous equations): c1 ~= 0.008, c2 ~= 0.52 (νάτο το σταθερό κόστος!).

 

Άρα, όταν το βαρέλι κάνει $36, Tven ~= 0.008*36 + 0.5 ~= 0.78 λεπτά. Δείτε το γράφημα και θα δείτε πως είναι κοντά, παρά τον μπακάλικο μου υπολογισμό :)

 

Επίσης, όταν το βαρέλι κάνει $51, Tven ~= 0.008*51 + 0.5 ~= 0.95 λεπτά. Πάλι είναι πολύ κοντά. Shocking... :rolleyes:

 

Εννοείται πως υπεραπλούστευσα τον υπολογισμό και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κι άλλοι παράμετροι. Ωστόσο, αυτό που έκανα δουλεύει για το συγκεκριμένο range τιμών (αλλά ίσως όχι για πιο πάνω ή πιο κάτω) και αποδεικνύει ότι η κερδοσκοπία υπάρχει μόνο στα (περιορισμένων δυνατοτήτων) μυαλά του κάθε δημοσιογραφίσκου.

 

Για να τελειώνω, εγώ μέχρι σήμερα δεν είχα ασχοληθεί με τις τιμές τις βενζίνης για να ξέρω αν μας κλέβουν ή όχι οι πρατηριούχοι (με την τιμή στην αντλία εννοώ, για να προλάβω εξυπνάκηδες που θα μου πουν για νοθεία). Μέσα σε μισή ώρα και με αφορμή το άρθρο που έκανε μπαμ πως είναι γελοίο, έπεισα τον εαυτό μου πως η τιμή της βενζίνης στην Ελλάδα συμβαδίζει φυσιολογικά με την τιμή του βαρελιού. Κερδοσκοπία και ΠΑΠ*ΡΙΕΣ. ΜΑΖΕΥΤΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΣΚΟΥΣ.

 

(Και μην ξανακούσω σε αυτό το φόρουμ ότι τα μαθηματικά που διδάσκονται στα ελληνικά σχολεία είναι υψηλού επιπέδου. Εγώ έκανα χαμηλού επιπέδου -αγγλικά- μαθηματικά, αλλά τουλάχιστον τα έμαθα :lol:)

 

Πιθανοτατα ασχολεισαι με τα μαθηματικα και εντοπισες οτι το προβλημα ειναι μαθηματικο,και ενας οφθαλμιατρος να ηταν θα ελεγε οτι οι πρατηριουχοι ειναι τυφλοι.Εγω σαν οικονομολογος πρεπει να πω οτι δυστυχως υπεραπλουστευσεις τυπων δεν υπαρχουν,ουτε απο ενα γραφημα μπορεις να βγαλεις συμπερασμα γιατι πρεπει να χρησιμοποιησεις οικονομετρικα υποδειγματα και οχι μαθηματικα.Ξεπερνας ζητηματα οπως ο χρονος (δεν ειναι δυνατον τα 36 δολαρια του 2004 να εχουν την ιδια αξια με αυτα του 2009...),οι διακυμανσεις και οι συνδιακυμανσεις,ασταθμητοι παραγοντες,καταλοιπα,μικρο και μακροοικονομικα μεγεθη.Θεωρεις το κοστος μεταφορας σταθερο γιατι σκεφτεσαι σε τιμες που πουλαει και αγοραζει ενα πρατηριο στο κεντρο της Αθηνας και οχι ενα στο Καρπενιση.Καλη προσπαθεια αλλα δυστυχως και εσυ και ο δημοσιογραφος κανετε λαθος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο κυκλοφορει καιρο... Εγω που καθε μερα πηγαινω για καφε και μαλιστα σε μαγαζια που κοστιζει 4-4,50 ευρω το ΣΑΒΒΑΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΩ! Μ'αρεσει η κινηση και θα την τιμησω... Μακαρι να γινει και κινηση για τα κλαμπ-μπαρ που εχουν το ποτο στο 10ευρω ενω καλλιστα μπορεις να πας να αγορασεις ενα ΜΠΟΥΚΑΛΙ με τα ιδια λεφτα και να το πιεις με την παρεα σου.

Το θεμα ειναι ομως να μπορουμε να το κανουμε ολοι μα ολοι αυτο και να μην πει κανεις "δεν βαριεσαι μωρε"... Βαρεθηκαμε το δε βαριεσαι... Στην Γερμανια οταν ανεβαινει μια τιμη ενος προιοντος το μπουκοταζ το κανουν ολοι μα ολοι! Την επομενη μερα εχει επανελθει η τιμη...

 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ειδικα για την περίπτωση του αλκοολ που είναι εξίσου τραγική,στο μονο που δεν συμφωνω είναι που πας καθε μερα για καφε,δεν κανει καλο και στην υγεια εκτος αν πίνεις γαλλικο:D

Link to comment
Share on other sites

Καλη προσπαθεια αλλα δυστυχως και εσυ και ο δημοσιογραφος κανετε λαθος

 

Μου κάνει εντύπωση που εξηγείς τι ειναι λάθος στην ανάλυση του Snowball και παρόλα αυτά δεν προσφέρεις κάτι εναλλακτικό - μια εναλλακτική ανάλυση τέλοσπάντων.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που εξηγείς τι ειναι λάθος στην ανάλυση του Snowball και παρόλα αυτά δεν προσφέρεις κάτι εναλλακτικό - μια εναλλακτική ανάλυση τέλοσπάντων.

 

Βασικά δεν είναι αυτό. Έχασε το πόιντ του ποστ, εντελώς όμως...

 

Προφανώς και δεν είχα σκοπό να δώσω equation με το οποίο μπορείς να υπολογίσεις την τιμή της βενζίνης από την τιμή του βαρελιού :P Απλά ήθελα να γελοιοποιήσω το ότι ο δημοσιογράφος χρησιμοποίησε 2 (δύο!) νούμερα για να πει ότι η βενζίνη θα έκανε 3-3.5 ευρώ αν το βαρέλι ήταν στο επίπεδο του καλοκαιριού! Δεν χρειαζόταν καν να κάνω όλη την (ΜΠΑΚΑΛΙΚΗ ΛΕΜΕ) ανάλυση για να πω το προφανές: Ότι αυτό που είπε είναι η μεγαλύτερη ΠΑΤΑΤΑ του άρθρου και ο μόνος σκοπός του ήταν να υποστηρίξει το ΑΣΤΗΡΙΧΤΟ, ότι δηλαδή οι βενζινοπώλες είναι κερδοσκόποι, ληστές και λοίπα γραφικά (ξαναλέω, δεν ξέρω για νοθεία). Ήθελα να πω πως δεν μπορείς με ένα απλό ratio δύο τιμών να υπολογίσεις την τιμή της βενζίνης- χρειάζεται προφανώς κάτι πιο πολύπλοκο.

 

Στην τελική, η δική μου ανάλυση (ΑΝ ΚΑΙ ΧΑΖΗ ΚΑΙ ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΜΕΝΗ ΟΠΩΣ ΕΦΡΑΨΑ ΚΙ ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ) φτάνει πιο κοντά στο αληθινό νούμερο! (ξαναλέω, shocking!) Κοιτώντας με το ΜΑΤΙ το γράφημα, και χωρίς να κάνεις ούτε μία πράξη, καταλαβαίνεις ΑΜΕΣΩΣ ότι υπάρχει μαθηματικό CORRELATION μεταξύ των 2 τιμών. Για να το αποδείξεις, δεν χρειάζεται καν να είσαι οικονομολόγος ή να ξέρεις τα dynamics της συγκεκριμένης αγοράς- μπορείς να το κάνεις με στατιστικά εργαλεία (ακριβώς ότι κάνουν οι πρώην φυσικοί, μαθηματικοί και μηχανικοί όταν κάνουν quant analysis στα investment banks και δεν έχουν ιδέα από οικονομικά :P).

 

Όχι, δεν είμαι μαθηματικός, είμαι μηχανικός. Αλλά αυτό δεν έχει καμμία σχέση... Μαθηματικά γυμνασίου να ξέρεις και ελάχιστη λογική να έχεις και βλέπεις αμέσως την πατάτα των 3-3.5 ευρώ... Δεν είπα τίποτα παραπάνω από αυτό.

 

Θα γράψω κι άλλα αργότερα, αν βρω χρόνο.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Ξεπερνας ζητηματα οπως ο χρονος (δεν ειναι δυνατον τα 36 δολαρια του 2004 να εχουν την ιδια αξια με αυτα του 2009...),οι διακυμανσεις και οι συνδιακυμανσεις,ασταθμητοι παραγοντες,καταλοιπα,μικρο και μακροοικονομικα μεγεθη.Θεωρεις το κοστος μεταφορας σταθερο γιατι σκεφτεσαι σε τιμες που πουλαει και αγοραζει ενα πρατηριο στο κεντρο της Αθηνας και οχι ενα στο Καρπενιση

Αν και θα με χαροποιουσε πολυ να την πει καποιος στον snowball:p δεν νομιζω οτι η αναλυση του ειναι λανθασμενη. Το γραφημα δειχνει σαφως οτι υπαρχει strong correlation αναμεσα στην τιμη του βαρελιου και την τιμη του πρατηριου. Εφοσον μιλαμε για το χρονικο διαστημα λιγων μηνων (στο οποιο επικεντρωνονται και τα παραπονα των καταναλωτων)και για την μεση τιμης σε ολη την ελλαδα νομιζω μεταβλητες οπως αυτες που αναφερεις μπορουν να θεωρηθουν σταθερες.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα με χαροποιουσε πολυ να την πει καποιος στον snowball:p

 

Γιατί ΤΕΤΟΙΟΣ είσαι :lol:

 

Το γραφημα δειχνει σαφως οτι υπαρχει strong correlation αναμεσα στην τιμη του βαρελιου και την τιμη του πρατηριου. Εφοσον μιλαμε για το χρονικο διαστημα λιγων μηνων (στο οποιο επικεντρωνονται και τα παραπονα των καταναλωτων)και για την μεση τιμης σε ολη την ελλαδα νομιζω μεταβλητες οπως αυτες που αναφερεις μπορουν να θεωρηθουν σταθερες.

 

Θα ανοίξω τα βιβλία στατιστικής και θα κατεβάσω τα νούμερα για να το αποδείξω και μαθηματικά (με error bars, βέβαια, αφού τίποτα στην πραγματικότητα δεν είναι ideal και δεν μπορείς να το περιγράψεις πλήρως με θεωρητικά μοντέλα) :p

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που εξηγείς τι ειναι λάθος στην ανάλυση του Snowball και παρόλα αυτά δεν προσφέρεις κάτι εναλλακτικό - μια εναλλακτική ανάλυση τέλοσπάντων.

 

Αν εγω ή καποιος αλλος με κοινες γνωσεις μπορουσε να αποδειξει την καθε τιμολογιακη πολιτικη και ιδιαιτερα αυτη του πρατηριου τοτε δεν θα υπηρχε ουτε κερδοφορια,ουτε καρτελ,ουτε τιποτα.Εγω δεν μπορω να το κανω τωρα αν ο Snowball καθισει να ασχοληθει μετα τα μαθηματικα και με την στατιστικη,μετα θα πρεπει να πιασει και τα οικονομικα και τι καναμε στο τελος με ολα αυτα?μια οικονομετρια.Για παραδειγμα αν αναφερθουμε τελικα στο δειγμα μας σε μηνες και οχι σε χρονια παλι θα εχουμε ζητηματα οπως οτι σπανια στα οικονομικα πρεπει να λαμβανουμε υποψη τους μεσους ορους αλλα τις αποκλισεις των τιμων και τις ποσοστιαιες μεταβλητες,επισης δεν λαμβανουμε υποψη τις προτιμησεις των καταναλωτων (αν σε καποιο πρατηριο ζηταν συνεχεια 100αρα τοτε η τιμη της στο συγκεκριμενο θα ανεβει ασχετως την τιμη του βαρελιου,ή αν καποιος προτιμα μια διαφορετικη μαρκα).Αυτο για τους μεσους ορους το λεω γιατι για παραδειγμα στο διαγραμμα λεει μεση τιμη στην ελλαδα,καποιος που θα βαλει βενζινη κατω απο την μεση τιμη θα ειναι ευτυχισμενος σε μια χωρα που ειναι τιγκα στα νησια και στην υπερκοστολογηση.Επισης πολλα πρατηρια δεν αναφερονται στο υπουργειο,και συγκεκριμενα για την Χαλκιδικη τα πιο φτηνα και τα πιο ακριβα.Ο καθενας μπορει να βγαλει μεταβλητες οταν εχει τα δεδομενα,οταν δεν τα εχει? δηλαδη περιθωριο κερδους,περιθωριο επενδυσης,περιθωριο εξοδων marketing και ολα τα παραπανω για να δουμε τελικα αν οντως μας κλεβουν ή οχι,αν το κανει καποιος τοτε ειναι πολυ μαγκας (ψησου snowball :p).Αυτα ειχα να πω

 

Και κατι αλλο,το οτι συμβαδιζει η τιμη με αυτη του βαρελιου δεν σημαινει τιποτα,μπορει και πριν να μας εκλεβαν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που συζητάμε είναι αν οι δύο τιμές είναι strongly correlated (ακόμα και με fluctuations λόγο όλων των παραμέτρων που αναφέρεις). Αυτό είναι αποκλειστικά μαθηματικό πρόβλημα.

 

Διόρθωση: Φυσικά και εννοώ σε σχετικά μικρό παράθυρο χρόνου όπου αυτά που αναφέρεις είναι -κάπως- σταθερά. Βέβαια ένα μοντέλο μπορεί να είναι infinitely complex για να λαμβάνεις υπόψην πολλές παραμέτρους, μέχρι που ...παύει να είναι μοντέλο. Και φυσικά εννοείται

ότι μιλάμε για ανάλυση του παρελθόντως και όχι απαραίτητα του μέλλοντως.

 

για να δουμε τελικα αν οντως μας κλεβουν ή οχι

 

[...]

 

Και κατι αλλο,το οτι συμβαδιζει η τιμη με αυτη του βαρελιου δεν σημαινει τιποτα,μπορει και πριν να μας εκλεβαν

 

Define "μας κλέβουν" με economic criteria με δεδομένο την ελεύθερη αγορά!

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που συζητάμε είναι αν οι δύο τιμές είναι strongly correlated (ακόμα και με fluctuations λόγο όλων των παραμέτρων που αναφέρεις). Αυτό είναι αποκλειστικά μαθηματικό πρόβλημα.

 

Διόρθωση: Φυσικά και εννοώ σε σχετικά μικρό παράθυρο χρόνου όπου αυτά που αναφέρεις είναι -κάπως- σταθερά. Βέβαια ένα μοντέλο μπορεί να είναι infinitely complex για να λαμβάνεις υπόψην πολλές παραμέτρους, μέχρι που ...παύει να είναι μοντέλο. Και φυσικά εννοείται

ότι μιλάμε για ανάλυση του παρελθόντως και όχι απαραίτητα του μέλλοντως.

 

 

 

Define "μας κλέβουν" με economic criteria με δεδομένο την ελεύθερη αγορά!

 

Κλεψιμο στην ελευθερη αγορα σημαινει α)ελευθερη αγορα=αγορα που χαρακτηριζεται απο απουσια κρατικης παρεμβασης οχι ομως και ελεγχου,εδω δεν υπαρχει ο ελεγχος αρα δεν γνωριζουμε αν λειτουργουν καρτελ αρα δεν υπαρχει ως δεδομενο η ελευθερη αγορα β)το ποσοστο επι της τιμης αγορας ενος προιοντος που δεν δικαιολογειται απο τις ενεργειες και το καταστατικο της επιχειρησης,δηλαδη αν αγορασω κατι 30 ευρω αυτα τα λεφτα δεν ειναι κερδος για την επιχειρηση αλλα μπορει να ειναι εξοδα παραγωγης,εξοδα μεταφορας και αλλα χιλια δυο πραγματα (αναφερω το καταστατικο γιατι καποιες επιχειρησης μπορει να τελουν και παραλληλα κοινωνικο εργο) οπως και τα κερδη ή οι αμοιβες των διοικητικων στελεχων.Τωρα το κομματι απο την τιμη που απομενει ή το κομματι απο την τιμη που αυξανεται καθως αυξανεται και η τιμη ειναι το κλεψιμο μια επιχειρησης.Θα μπορουσε καποιος να ισχυριστει οτι ολο το επιπλεον ποσο που παρουσιαζεται ειναι κερδος το ζητημα ομως ειναι οτι αυτο ειναι σαν την χοληστερολη,υπαρχει κακη και καλη και αν καποιος νομισει οτι δεν πρεπει να πληρωνει παραπανω αερα σε ενα βενζινοπωλη που θελει να χτισει σπιτι ή οτιδηποτε αλλο τοτε μετα δεν μπορει να παει αλλου γιατι δεν ειναι σιγουρος,γιατι ισχυει το (α).Ο καταναλωτης με αλλα λογια θα εχει παντα μια δικαολογημενη ή αδικαιολογητη αισθηση κλεψιας γιατι δεν υπαρχει ο ελεγχος αλλα και οι γνωσεις για να το ψαξει.Για αυτο καταντα και δυσκολο καποιος εστω και με την ατοπο απαγωγη να αποδειξει οτι δεν μας κλεβουν.Παντως ο δημοσιογραφος πρεπει να τυφεκιστει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τωρα το κομματι απο την τιμη που απομενει ή το κομματι απο την τιμη που αυξανεται καθως αυξανεται και η τιμη ειναι το κλεψιμο μια επιχειρησης.

 

ΟΚ, αλλά αυτό που ουσιαστικά ρωτάω είναι πως ορίζεις το threshold μεταξύ λογικής τιμής και κλεψιάς. Τί είναι; Ποσοστό; Πάγιο; Περίεργα ...μαθηματικά; Με άλλα λόγια, ποιός (και πως) αποφασίζει ποιό θα έπρεπε να είναι το κέρδος μιας επιχείρησης;

 

Η διαφωνία μου είναι στο ότι εγώ δεν πιστεύω πως στην ελεύθερη αγορά δουλειά του κράτους είναι να ελέγχει τις τιμές στην αντλία. Δουλειά του είναι να ελέγχει τα καρτέλ (price fixing), αθέμιτο ανταγωνισμό και whatever. Η τιμή του προιόντος θα έπρεπε να είναι αποκλειστικά ευθύνη του πωλητή, αφού όταν λειτουργεί η αγορά (και αφού το κράτος έχει κάνει την δουλειά του εκεί που πρέπει), τότε θα ζημιωθεί αν αυξήσει πολύ την τιμή.

 

Και κάτι αλλο- Η τιμή ενός προιόντος δεν εξαρτάται μόνο από το κόστος, μισθούς, κτλ., αλλά και από το scarcity του προιόντος στην αγορά που απευθύνεται. Είναι κάτι το οποίο δεν μπορείς να κάνεις quantify και πρέπει να το δεις στην πράξη... (πάλι με τους νόμους της ελεύθερης αγοράς)

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

β)το ποσοστο επι της τιμης αγορας ενος προιοντος που δεν δικαιολογειται απο τις ενεργειες και το καταστατικο της επιχειρησης,δηλαδη αν αγορασω κατι 30 ευρω αυτα τα λεφτα δεν ειναι κερδος για την επιχειρηση αλλα μπορει να ειναι εξοδα παραγωγης,εξοδα μεταφορας και αλλα χιλια δυο πραγματα (αναφερω το καταστατικο γιατι καποιες επιχειρησης μπορει να τελουν και παραλληλα κοινωνικο εργο) οπως και τα κερδη ή οι αμοιβες των διοικητικων στελεχων.Τωρα το κομματι απο την τιμη που απομενει ή το κομματι απο την τιμη που αυξανεται καθως αυξανεται και η τιμη ειναι το κλεψιμο μια επιχειρησης.

 

Aπομονώνω αυτό το κομμάτι γιατί δε βγάζει κανένα νόημα. Γενικά για οικονομολόγος κάπου έχεις μπλέξει τα πράγματα από λίγο έως πολύ.

 

Δεν το λέω με κακή διάθεση :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, αλλά αυτό που ουσιαστικά ρωτάω είναι πως ορίζεις το threshold μεταξύ λογικής τιμής και κλεψιάς. Τί είναι; Ποσοστό; Πάγιο; Περίεργα ...μαθηματικά; Με άλλα λόγια, ποιός (και πως) αποφασίζει ποιό θα έπρεπε να είναι το κέρδος μιας επιχείρησης;

 

Η διαφωνία μου είναι στο ότι εγώ δεν πιστεύω πως στην ελεύθερη αγορά δουλειά του κράτους είναι να ελέγχει τις τιμές στην αντλία. Δουλειά του είναι να ελέγχει τα καρτέλ (price fixing), αθέμιτο ανταγωνισμό και whatever. Η τιμή του προιόντος θα έπρεπε να είναι αποκλειστικά ευθύνη του πωλητή, αφού όταν λειτουργεί η αγορά (και αφού το κράτος έχει κάνει την δουλειά του εκεί που πρέπει), τότε θα ζημιωθεί αν αυξήσει πολύ την τιμή.

 

Και κάτι αλλο- Η τιμή ενός προιόντος δεν εξαρτάται μόνο από το κόστος, μισθούς, κτλ., αλλά και από το scarcity του προιόντος στην αγορά που απευθύνεται. Είναι κάτι το οποίο δεν μπορείς να κάνεις quantify και πρέπει να το δεις στην πράξη... (πάλι με τους νόμους της ελεύθερης αγοράς)

 

Μα αυτο ακριβως λεω,δεν μπορουμε να ξερουμε ποτε μας κλεβουν και ποτε δεν μας κλεβουν εκτος και αν κρατησουμε 500 αλλους παραγοντες σταθερους.Το ιδιο πραγμα λεμε μονο που εσυ υποστηριζεις οτι υπαρχει ελευθερη αγορα,ε τουλαχιστον στην χωρα μας δεν υπαρχει παρε ενα παραδειγμα το γαλα,ή τον Ο.Π.Α.Π. ή μεχρι πριν λιγο καιρο την Δ.Ε.Η.

 

Aπομονώνω αυτό το κομμάτι γιατί δε βγάζει κανένα νόημα. Γενικά για οικονομολόγος κάπου έχεις μπλέξει τα πράγματα από λίγο έως πολύ.

 

Δεν το λέω με κακή διάθεση :)

 

Tωρα να καθομαι και να εξηγω σε 10 σειρες τι αντιπροσωπευει η τιμη ενος προιοντος ή μιας υπηρεσιας και να περιμενεις απο τα λεγομενα μου να βγαλεις ακρη για ενα τετοιο θεμα μην το ψαχνεις.Μπορεις να διαβασεις 5 βιβλια και αν εχεις τις βασεις να το παρακολουθησεις το θεμα εχει καλως αλλιως μαλλον εσυ θα μπερδευτεις.Και πιστεψε με ο χαρακτηρισμος μπλεγμενος με οση καλη διαθεση και να γραφτει δεν ειναι ''κομψος''.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...