Jump to content

Μην πετάτε τα εισητήρια ΜΜΜ: δώστε τα στον επόμενο...


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια το να δινεις το εισητηριο σου σε αλλους δεν ειναι κινηση 'αντιδρασης' ουτε 'καλης θελησης βοηθειας συνανθρωπων'. Ειναι καθαρα κινηση τζαμπατζιλικι με την οποια μαλιστα στο τελος θα ζημιωθει ο πολιτης.

Αμα θελετε κινηση αντιδρασης να μην χρησιμοποιειτε καθολου τα ΜΜΜ και αν θελετε κινηση καλης θελησης να αγοραζετε νεα εισητηρια στους αλλους και οχι να δινετε τα χρησιμοποιημενα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

... Πρώτα απ' όλα στο club τα λεφτά πάνε στην τσεπούλα ενός (ή και παραπάνω) ιδιωτών επιχειρηματιών ! Και είναι εις γνώσης μας ότι θα πάνε εκεί - αλλά... το να βγεις να χωθείς σε 169 μωρά , ν' ακούσεις την μουσικούλα σου και να πιεις να ξεγνοιάσεις .. λες ας πάνε στην ευχή τα 10 ευρώ!

Και μιλάω τώρα για μεγάλα club προσεγμένα , καθαρά , με καθαρά ποτά , με εξόδους ασφαλείας κτλ κτλ.

Το Μετρό όμως και τα λεωφορεία και τα συναφή τα πληρώνουμε από τότε που είμαστε στην κοιλιά της μάνας μας με φόρους και τέτοια .. οπότε όταν μας χαλάει η λειτουργία του και γενικά όταν ακριβαίνει χωρίς να βλέπουμε σημαντική αναβάθμιση των λειτουργιών της , ε τότε θα τους την κάνουμε έτσι ... έτσι για το γαμoτο και έτσι για να βάλουν μυαλό!

Το ότι μπορεί να γίνει μπούμερανγκ και να ακριβύνουν και άλλο... ε τότε με το ίδιο σκεπτικό ας μείνουμε με δεμένα τα χέρια σε κάθε τι που μας "φοράει από πίσω" το κράτος και να τους πούμε και ευχαριστώ .. με το σκεπτικό, ότι αν κάνουμε μια μορφή διαμαρτυρίας (λάθος ή σωστή) θα μας τιμωρήσει και από πάνω.... !

 

Υ.γ. όχι πως τα 10 ευρώ ή τα 20 ή και τα 50-60 (βλ΄cavo paradiso) δεν είναι ξεφτίλα τιμές... χαλαρά αν μπορούσαμε να κάνουμε το ίδιο με τα εισιτήρια των ΜΜΜ , θα το κάναμε!

 

Είναι φανερό ότι και 25.000 σελίδες να τα γράφουμε εδώ ... δεν θα βρεθεί ποτέ χρυσή τομή , αλλά τουλάχιστον ας καταλάβουμε όλοι ότι η κατάσταση (φταίει ο μαύρος χρυσός? φταίει το μαύρο μας το χάλι , φταίει ο καιρός? ... ) όσο και χειροτερεύει σε πολλούς τομείς! Και το να μείνουμε άπραγοι , δεν μου φαίνεται και το πιο λογικό! Anyway ...

Φίλε καταρχήν τα επιχειρήματά σου μοιάζουν με επιχειρήματα 10χρονου το πολύ 12χρονου (για να τους τη σπάσουμε και τα συναφή).

Έπειτα, το να λες πως πληρώνεις το μετρό με φόρους είναι γελοίο, δεν νομίζω πως στη φορολογία περιλαμβάνεται με κάποιο τρόπο η δωρεάν μετακίνησή σου με το Metro. Ίσως (δεν γνωρίζω) περιλαμβάνεται η συντήρηση και η καλή του λειτουργία (του μετρό και γενικά των ΜΜΜ) αλλά σίγουρα όχι η μετακίνησή σου.

Το να λες από την άλλη ότι δεν έχεις πρόβλημα να δώσεις 50 και 60 ευρώ για να μπεις για μια βραδιά στο club αλλά κάνεις τη γυφτιά σου για 16 ευρώ που στοιχίζει ένα μηνιαίο ενιαίο εισητήριο απεριορίστων εμένα μου φαίνεται οξύμωρο, για να μην πω κάτι χειρότερο. Επίσης, το να μποϊκοτάρεις το μετρό και τα ΜΜΜ γενικά, που η λειτουργία τους είναι γενικά πολύ καλή (εξαιρετική θα έλεγα αλλά θα βγουν κάποιοι να παραπονεθούν για κάποιες μικροκαθυστερήσεις στα δρομολόγια και θα χάσουμε το δάσος) και να μην μποϊκοτάρεις το κάθε κλεφτρόνι επιχειρηματία που σου χρεώνει την είσοδο στο κωλοclub του 60 ευρώ μου φαίνεται επίσης οξύμωρο(και πάλι με πολλή επιείκια ο χαρακτηρισμός αυτός). Το ΓΙΑΤΙ δεν μπορείς να τον μποϊκοτάρεις αυτόν έγκειται στο ότι το να κόψεις το clubακι επειδή είσαι Ελληνάρας κλασικός δε γίνεται (ακόμη κ αν πεινάς) όπως δε γίνεται να σταματήσεις να μετακινείσαι. Άμα όμως πας να μπεις στο club με χρησιμοποιημένο εισιτήριο εισόδου ο controller θα σε ***ήσει, ενώ στο ΜΕΤΡΟ βρήκε ο κάθε Ελληνάρας και κάνει τη μαγκιά του.

Τα άλλα περί "καλών πράξεων" δε θα τα σχολιάσω γιατί όπως προείπα ο σύγχρονος Ελληνάρας (και γω τέτοιος είμαι, ίσως λιγότερο, αλλά την ουρίτσα μου δεν την βγάζω απ'έξω) την μαγκιά του και την "ανθρωπιά" του θα τη δείξει μόνο όπου την πληρώνει ΞΕΝΟΣ Κ*ΛΟΣ και πουθενά αλλού *(βλέπε εισιτήρια που πληρώνει το κράτος, βλέπε κλοπές από supermarket και μοίρασμα στις λαϊκές και 1000 άλλα).

My 2 cents...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το να δινεις το εισητηριο σου σε αλλους δεν ειναι κινηση 'αντιδρασης' ουτε 'καλης θελησης βοηθειας συνανθρωπων'. Ειναι καθαρα κινηση τζαμπατζιλικι με την οποια μαλιστα στο τελος θα ζημιωθει ο πολιτης.

Αμα θελετε κινηση αντιδρασης να μην χρησιμοποιειτε καθολου τα ΜΜΜ και αν θελετε κινηση καλης θελησης να αγοραζετε νεα εισητηρια στους αλλους και οχι να δινετε τα χρησιμοποιημενα

 

Ε κάτσε βρε συ Dead Angel , εντάξει έχεις την αντίθετη γνώμη, με τα δικά σου επιχειρήματα (σωστά ή λάθος) ... αλλά έτσι όπως το λες δεν δέχεσαι καθόλου την αντίθετη άποψη που - η γνώμη μου - δεν είναι και το καλύτερο!

Ίσως όταν αρχίσεις να δουλεύεις ( ίσως ήδη το κάνεις.. ) να φτιάξεις σπίτι και οικογένεια και αρχίσει το κράτος να σου "ρουφάει"http://www.vasmatoys.gr/phpBB2/images/smiles/icon_vampire.gif τα λεφτά σου από παντού ... τότε θα νιώσεις την αντίδραση να φουντώνει μέσα σου!:)

Και μην ξεχνάς ότι πάραααα πολλοί στηρίζονται αποκλειστικά στα ΜΜΜ (πες ότι δεν έχουν μεταφορικό μέσον , πες η τιμή της βενζίνης... ) οπότε πως να σταματήσουν να χρησιμοποιούν τα μέσα αυτά ... με γαϊδουράκια θα πάνε?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα....ως πολιτης θετεις καποιες προτεραιοτητες. Θες να πας σε κλαμπ να σκασεις 100 ευρω? πηγαινε. Αλλα μην λες οτι το Μετρο ειναι ακριβο με 16 ευρω μηνιαια απεριοριστη καρτα. Εχει αποδειχτει οτι το Μετρο στην Ελλαδα ειναι το καλυτερο και πιο φθηνο στην Ευρωπη. Θα επιμεινω στην αποψη μου λοιπον για το τζαμπατζιλικι.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καταρχήν τα επιχειρήματά σου μοιάζουν με επιχειρήματα 10χρονου το πολύ 12χρονου (για να τους τη σπάσουμε και τα συναφή).

Έπειτα, το να λες πως πληρώνεις το μετρό με φόρους είναι γελοίο, δεν νομίζω πως στη φορολογία περιλαμβάνεται με κάποιο τρόπο η δωρεάν μετακίνησή σου με το Metro. Ίσως (δεν γνωρίζω) περιλαμβάνεται η συντήρηση και η καλή του λειτουργία (του μετρό και γενικά των ΜΜΜ) αλλά σίγουρα όχι η μετακίνησή σου.

Το να λες από την άλλη ότι δεν έχεις πρόβλημα να δώσεις 50 και 60 ευρώ για να μπεις για μια βραδιά στο club αλλά κάνεις τη γυφτιά σου για 16 ευρώ που στοιχίζει ένα μηνιαίο ενιαίο εισητήριο απεριορίστων εμένα μου φαίνεται οξύμωρο, για να μην πω κάτι χειρότερο. Επίσης, το να μποϊκοτάρεις το μετρό και τα ΜΜΜ γενικά, που η λειτουργία τους είναι γενικά πολύ καλή (εξαιρετική θα έλεγα αλλά θα βγουν κάποιοι να παραπονεθούν για κάποιες μικροκαθυστερήσεις στα δρομολόγια και θα χάσουμε το δάσος) και να μην μποϊκοτάρεις το κάθε κλεφτρόνι επιχειρηματία που σου χρεώνει την είσοδο στο κωλοclub του 60 ευρώ μου φαίνεται επίσης οξύμωρο(και πάλι με πολλή επιείκια ο χαρακτηρισμός αυτός). Το ΓΙΑΤΙ δεν μπορείς να τον μποϊκοτάρεις αυτόν έγκειται στο ότι το να κόψεις το clubακι επειδή είσαι Ελληνάρας κλασικός δε γίνεται (ακόμη κ αν πεινάς) όπως δε γίνεται να σταματήσεις να μετακινείσαι. Άμα όμως πας να μπεις στο club με χρησιμοποιημένο εισιτήριο εισόδου ο controller θα σε ***ήσει, ενώ στο ΜΕΤΡΟ βρήκε ο κάθε Ελληνάρας και κάνει τη μαγκιά του.

Τα άλλα περί "καλών πράξεων" δε θα τα σχολιάσω γιατί όπως προείπα ο σύγχρονος Ελληνάρας (και γω τέτοιος είμαι, ίσως λιγότερο, αλλά την ουρίτσα μου δεν την βγάζω απ'έξω) την μαγκιά του και την "ανθρωπιά" του θα τη δείξει μόνο όπου την πληρώνει ΞΕΝΟΣ Κ*ΛΟΣ και πουθενά αλλού *(βλέπε εισιτήρια που πληρώνει το κράτος, βλέπε κλοπές από supermarket και μοίρασμα στις λαϊκές και 1000 άλλα).

My 2 cents...

 

Μα και τα δικά σου επιχειρήματα μου μοιάζουν για 10χρονο , δεν παίζει κάνα ρόλο αυτό! Εγώ είπα την γνώμη μου και δεν περιμένω να με κρίνει κανείς .. ούτε εσύ ούτε κανείς! Δημοκρατία έχουμε αν το ξέρεις ...

Υ.γ. όσο για τα club ούτε με ξέρεις τι κάνω , ούτε θέλω να μάθεις φυσικά ... ποιος σου είπε ότι ακουμπάω λεφτά για να μπω κάπου! anyway , δεν έχω όρεξη ν' ασχοληθώ μαζί σου! ... φιλικά!:)

Link to comment
Share on other sites

........Θα επιμεινω στην αποψη μου .......

 

Και καλά κάνεις ....:) Ίσως σκέφτομαι λάθος , θα δείξει ο χρόνος!

Όσο για το τζαμπατζιλικι να σου φέρω ένα μικρούλι παραδειγματάκι ... δεν ξέρω αν έχεις γνήσια windows ή γνήσια προγράμματα , ή δεν έχεις κατεβάσει κάποιο έργο ή σειρά .. αλλά και αυτό είναι ένα είδος τσαμπατζιλίκη!

Υπάρχουν και άλλα άπειρα παραδείγματα... είναι μέσα στην ζωή μας το τζαμπατζιλικι.... και μας αρέσει κατά βάθος!:)

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν μπορεις να συγκρινεις ενα -αντικειμενικα- υπερεκτιμημενο cd με τις υπηρεσιες που προσφερουν τα ΜΜΜ. To cd θα το κατεβασω φυσικα επειδη ειναι αρκετα ακριβο. Τα ΜΜΜ οχι. Οπως και τα αλλα που λες. Οσο για σειρες κτλπ, πολυ απλα δεν προβαλλονται Ελλαδα, οποτε το downloading ειναι μονοδρομος.
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν μπορεις να συγκρινεις ενα -αντικειμενικα- υπερεκτιμημενο cd με τις υπηρεσιες που προσφερουν τα ΜΜΜ. To cd θα το κατεβασω φυσικα επειδη ειναι αρκετα ακριβο. Τα ΜΜΜ οχι. Οπως και τα αλλα που λες. Οσο για σειρες κτλπ, πολυ απλα δεν προβαλλονται Ελλαδα, οποτε το downloading ειναι μονοδρομος.

 

Είναι τζαμπατζιλικι αυτό που κάνεις? ... (αντρίκια απάντα , ναι ή όχι)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα, αλλα ειναι καθολα λογικο. Δεν ειμαι τσιγκουνης για 16 ευρω το μηνα σε κατι χρησιμο και καλο

Το τζαμπατζιλικι εξαλλου αναφερεται μονο στη μουσικη \9αν και προσωπικα τα cd των αγαπημενων συγκροτηματων τα αγοραζω) και στα προγραμματα. Οι ταινιες ουτως η αλλως δεν πληρωνεις την τηλεοραση για να τις δεις

Link to comment
Share on other sites

Μα και τα δικά σου επιχειρήματα μου μοιάζουν για 10χρονο , δεν παίζει κάνα ρόλο αυτό! Εγώ είπα την γνώμη μου και δεν περιμένω να με κρίνει κανείς .. ούτε εσύ ούτε κανείς! Δημοκρατία έχουμε αν το ξέρεις ...

Υ.γ. όσο για τα club ούτε με ξέρεις τι κάνω , ούτε θέλω να μάθεις φυσικά ... ποιος σου είπε ότι ακουμπάω λεφτά για να μπω κάπου! anyway , δεν έχω όρεξη ν' ασχοληθώ μαζί σου! ... φιλικά!:)

Τα επιχειρήματα τα δικά μου φίλτατε, έστω και αν σου ακούγονται ανόητα (επειδή διαφωνείς μαζί μου, σεβαστό), έχουν κάποια βάση (όπως το ότι 60 ευρώ για μια βραδιά στο club του κάθε μ**άκα είναι αναλογικά και μη πολύ μεγαλύτερο ξόδεμα και σπατάλη από τα 16 ευρώ για ένα μήνα μετακινήσεων.

Εσένα το επιχείρημά σου ήταν "το κάνουμε για να την σπάσουμε στη κυβέρνηση". Αυτό τώρα ήταν λογικό? :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω κάτι σχετικά με την πειρατεία που ανέφερε ένα παράδειγμα ο Χανιώτης χρήστης πιο πάνω.... Όσοι τάσσονται υπέρ της πειρατείας υποστηρίζουν αναφανδόν ένα ποινικό αδίκημα ανάλογο της κλοπής...οι κλέφτες ληστεύουν ακίνητες περιουσίες ενώ όσοι κατεβάζουν παράνομα από το νετ ληστεύουν πνευματικές ιδιοκτησίες..αμφότερες οι πράξεις ειναι παράνομες και κατά τη γνώμη μου αηθείς..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα, αλλα ειναι καθολα λογικο. Δεν ειμαι τσιγκουνης για 16 ευρω το μηνα σε κατι χρησιμο και καλο

Το τζαμπατζιλικι εξαλλου αναφερεται μονο στη μουσικη \9αν και προσωπικα τα cd των αγαπημενων συγκροτηματων τα αγοραζω) και στα προγραμματα. Οι ταινιες ουτως η αλλως δεν πληρωνεις την τηλεοραση για να τις δεις

 

Έπειδή έχω μέρες να μπω και βλέπω ακόμα τις ίδιες απόψεις, για να καταλάβω, τι ακριβώς λέτε;

 

Ότι και καλά, το να πας στη Βανδή και να σκασεις σε ένα βράδυ όσα θα έσκαγες για 3-4 μήνες απεριορίστων διαδρομών, είναι πιο σημαντικό από τα λεφτά που θα δώσεις για την κάρτα;;

 

Προσπαθώ απλά να καταλάβω ποιές ακριβώς είναι οι ανάγκες του κόσμου. Γιατί αν το παραπάνω που κατάλαβα ισχύει, απλά παιδιά είμαστε οι πιο ευτυχισμένοι άνθρωποι του κόσμου, γιατί ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ να χαλάσουμε τα λεφτά μας για μια μπούρδα και απλά ΓΟΥΤΣΤΑΡΟΥΜΕ το τζαμπα και την αίσθηση ότι "κλέβω κάποιον άρα είμαι μαγκάκος".

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

δεν το υποστηριξα το παραπανω που λες εγω (αν με εκανες quote γι'αυτον τον λογο)
Link to comment
Share on other sites

μμ μια διόρθωση- κάρτα απεριορίστων μετρο κ ΜΜΜ σε όλη την αθηνα 35 ευρώ όχι 16 (δεν γνωρίζω πια κάρτα κάνει 16)

Προσπαθώ απλά να καταλάβω ποιές ακριβώς είναι οι ανάγκες του κόσμου. Γιατί αν το παραπάνω που κατάλαβα ισχύει, απλά παιδιά είμαστε οι πιο ευτυχισμένοι άνθρωποι του κόσμου, γιατί ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ να χαλάσουμε τα λεφτά μας για μια μπούρδα και απλά ΓΟΥΤΣΤΑΡΟΥΜΕ το τζαμπα και την αίσθηση ότι "κλέβω κάποιον άρα είμαι μαγκάκος".

Ορθον +1 από μένα...

Ναι το κράτος κλέβει, ναι προσφέρει κακές υπηρεσίες ναι είναι απαραδεκτο σε ορισμένες περιπτώσεις... Αλλα θα προτιμούσατε όλες αυτές οι υπηρεσίες να ανήκουν σε ιδιώτες? Στην ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 2008? Πχ τις μετακινήσεις να αναλάμβαναν οι εταιρείες ταξί (μόνο), την παροχή ιατρικών υπηρεσιών κέντρα όπως το ιατρικό αθηνών κλπ κλπ κ να δείτε εκεί ΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ.

 

α και για την ιστορία του πράγματος, βεβαίως και φορολογούμαστε για το μετρο όπως κ για κάθε δημόσια υπηρεσία, εφόσον υπάρχει το αντίστοιχο κονδύλι στον κρατικό προυπολογισμό.

Αλλα ρε παιδιά θέλετε να μπουκάτερετε κάτι? Μπουκοτάρετε τους αλήτες του κτηματολογίου. Μια ΑΕ με προσωπικό ΥΠΕΡΠΛΗΡΕΣ και όλοι τους, μα όλοι τους είναι απέναντι εκεί από την ταβερνίτσα του ΙΑΣΩ και πίνουν ουζάκια... Εργασία για την οποία έχουν 25 άτομα προσωπικό (στην συγκεκριμένη υπηρεσία λειτουργιών) που θα έπρεπε να συνεργαστεί με το υποθηκοφυλάκειο κ την εφορία και τι έκανε 5 χρόνια τώρα, μου λέτε??? Αλλά δυστυχώς εκεί δεν μας παίρνει, γιατί πέφτει πρόστιμο

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

δεν το υποστηριξα το παραπανω που λες εγω (αν με εκανες quote γι'αυτον τον λογο)

 

Ναι, διαβάζοντας τα προηγούμενα posts το κατάλαβα. Απλά ρωτάω ποιές είναι οι απόψεις που εκφράζονται.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

οι υποστηρικτες της πραξης βρισκουν το εισητηριο ακριβο και ετσι θελωντας να 'μποικοταρουν' και να πιεσουν για καποια μειωση κανουν αυτη την ενεργεια, και ως ενδειξη καλης θελησεως προς συνανθρωπους μας.

 

Η αλλη πλευρα λεει οτι το εισητηριο καθε αλλο παρα ακριβο ειναι σε συγκριση με αλλες χωρες ειδικα για τις υπηρεσιες που προσφερει. Ειναι επισης παρανομο αν και υπαρχει ενα παραθυρακι ως προς τον ελεγχο της εγκυροτητας του κατοχου. Καταληγουμε οτι προκειται για τζαμπατζιλικι αφου ο Ελληνας δεν δισταζει να σκασει 100 ευρω τη βραδυα σε διασκεδαση και οχι 30 ευρω σε μηνιαια καρτα

 

επισης, η μηνιαια καρτα για ολα τα μεσα στοιχιζει 35 ευρω και 18 ευρω η μειωμενη εκδοση

Link to comment
Share on other sites

οι υποστηρικτες της πραξης βρισκουν το εισητηριο ακριβο και ετσι θελωντας να 'μποικοταρουν' και να πιεσουν για καποια μειωση κανουν αυτη την ενεργεια, και ως ενδειξη καλης θελησεως προς συνανθρωπους μας.

.....

 

Ακριβώς αυτό , ΑΛΛΑ να συμπληρώσω μόνο και το γεγονός ότι μαζί με την αύξηση των εισιτηρίων δεν παρατηρήθηκε και καμιά ραγδαία αναβάθμιση των λειτουργιών των ΜΜΜ ... και μιλάμε για καθυστερήσεις δρομολογίων , μιλάμε για συνωστισμό παραπάνω του επιτρεπτού ορίου ασφαλείας , μιλάμε για έλλειψη κλιματισμού, μιλάμε για έλλειψη σωστής καθαριότητας, μιλάμε για αγενής οδηγούς (αν και τους ψιλοδικαιολογώ τα νεύρα μιας και δεν πληρώνονται) κτλ κτλ.

Πάντως έχουν χαραμιστεί τρελά λεφτά για οπτικό εφέ προς τους τουρίστες , κάτι τεράστιες γυάλινες βιτρίνες με αρχαία μέσα και γενικά κάτι μεγαλοπρεπή έργα στο Μετρό ειδικά , νομίζω δεν βοηθάνε καθόλου την ομαλή λειτουργία των επιβατών , αλλά μόνο την οπτική απόλαυση ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

οντως, εχουν γινει τρομερες υπερβολες σε πολλους σταθμους.

 

Παντως, αν μιλαμε για ραγδαια αυξηση της εξυπηρετης θα μιλαγαμε και για ραγδαια αυξηση της τιμης

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό , ΑΛΛΑ να συμπληρώσω μόνο και το γεγονός ότι μαζί με την αύξηση των εισιτηρίων δεν παρατηρήθηκε και καμιά ραγδαία αναβάθμιση των λειτουργιών των ΜΜΜ ...

 

Μα τα εισητήρια (όπως και η τιμή κάθε προϊόντος/υπηρεσίας) δεν αυξάνονται μόνο όταν βελτιώνεται η παρεχόμενη υπηρεσία αλλά και όταν αυξάνεται το κόστος.

 

Άλλωστε, αν δεν κάνω λάθος η τιμή του εισητηρίου αυξήθηκε μονο για τους περιστασιακούς χρήστες και όχι για τους κατόχους καρτών. Άρα εφόσον συνολικά δεν έχουν αυξηθεί τα έσοδα πως περιμένεις να αναβαθμιστούν οι παρεχόμενες υπηρεσίες;

Link to comment
Share on other sites

Μα τα εισητήρια (όπως και η τιμή κάθε προϊόντος/υπηρεσίας) δεν αυξάνονται μόνο όταν βελτιώνεται η παρεχόμενη υπηρεσία αλλά και όταν αυξάνεται το κόστος.

 

Άλλωστε, αν δεν κάνω λάθος η τιμή του εισητηρίου αυξήθηκε μονο για τους περιστασιακούς χρήστες και όχι για τους κατόχους καρτών. Άρα εφόσον συνολικά δεν έχουν αυξηθεί τα έσοδα πως περιμένεις να αναβαθμιστούν οι παρεχόμενες υπηρεσίες;

 

Ας είμαστε αντικειμενικοί, στην Ελλάδίτσα μας, τα έσοδα αυτά αντιστοιχούν σε μάσες και μπούκες των αληταράδων από πίσω, σε κάποια εξοδάκια και σε μισθούς υπαλλήλων. Τα ποσά είναι ικανά να προσφέρουν βελτίωση υπηρεσιών (αν κοπούν οι μάσες), το θέμα είναι αν τα αφήνουν οι κοιλιές που απαιτούν γέμισμα από τα λεφτά του κοσμάκη...

 

Off topic: Και μιας και μιλάμε για υπηρεσίες, γιατί κύριοι με μέρες κάυσωνα ΔΕΝ ανάβουν κλιματιστικό στους συρμούς του μετρό που βράζει το σύμπαν, ενώ ταυτόχρονα ο οδηγός καραδροσίζεται στην καμπίνα του? Φτάνουμε σε σημείο λιγοθυμίας, σε ένα συρμό με κόσμο παστωμένο σαν σαρδέλες και δεν νοιάζεται κανένας να χρησιμοποιήσει κάτι που ήδη υπάρχει στα αναθεματισμένα βαγόνια???

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Ας είμαστε αντικειμενικοί, στην Ελλάδίτσα μας, τα έσοδα αυτά αντιστοιχούν σε μάσες και μπούκες των αληταράδων από πίσω, σε κάποια εξοδάκια και σε μισθούς υπαλλήλων. Τα ποσά είναι ικανά να προσφέρουν βελτίωση υπηρεσιών (αν κοπούν οι μάσες), το θέμα είναι αν τα αφήνουν οι κοιλιές που απαιτούν γέμισμα από τα λεφτά του κοσμάκη...

 

Nαι ε; Ε τότε λοιπόν πως εξηγείται πως σε τόσες άλλες χώρες οι τιμές των εισητηρίων είναι πολλαπλάσιες (άρα και τα έσοδα πολλαπλάσια) από ότι στην Ελλάδα. Και μη μου πεις για τους μισθούς πάλι γιατί οι μισθοί δεν είναι πολλαπλάσιοι των μισθών της Ελλάδας, υψηλότεροι ναι πολλαπλάσιοι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Διοτι ο μισθος ως νουμερο δε λεει κατι στην ουσια. Ειναι, αν θες, ενα μεσο για την ποιοτητα ζωης, την οποια αν μπορουσαμε να τη μετρησουμε με καποιο τροπο θα τη βγαζαμε πολλαπλασια εκτος συνορων (με βαση το παραδειγμα τιμων που εφερε καποιος προηγουμενος μεταξυ λονδρεζου και αθηναιου). Ας μου προσφερει λοιπον την ιδια εμενα στην αθηνα το κρατος και εγω μετα χαρας θα δεχτω να δωσω τρια, τεσσερα ευρω παραπανω στο εισητηριο.

Δεν με ενδιαφερει αν αγορασε 10 βαγονια ή λεωφορεια και ποσα εκατομμυρια του κοστισαν οπως και αυτο δεν ενδιαφερεται για το αν εγω μπορω να επιβαρυνομαι το φπα πχ που οριζει ή αν συμφωνω με την καθε αυξηση του.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Ας μου προσφερει λοιπον την ιδια εμενα στην αθηνα το κρατος και εγω μετα χαρας θα δεχτω να δωσω τρια, τεσσερα ευρω παραπανω στο εισητηριο.

 

Δηλαδή η τιμή του εισητηρίου των αστικών συγκοινωνιών θα πρέπει να είναι συνάρτηση της γενικότερης ποιότητας ζωής των κατοίκων μιας πόλης; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η τιμή του εισητηρίου των αστικών συγκοινωνιών θα πρέπει να είναι συνάρτηση της γενικότερης ποιότητας ζωής των κατοίκων μιας πόλης; :wacko:

 

Φυσικά, όπως και της ποιότητας της υπηρεσίας που παρέχουν, για σκέψου τώρα να ζητάς από κάποιον χαμηλόμισθο ή συνταξιούχο να πληρώνει 4 και 5 ευρώ για μια απλή διαδρομή που υπάρχει περίπτωση να κάνει και αρκετές φορές την εβδομάδα (!).

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...