Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αδερφέ έκανα αντιγραφή τα στοιχεία της παλιάς κάρτας στο pc, και από εκεί στη νέα κάρτα. Μετά δεν μου ξαναέβγαλε το μήνυμα. Μήπως την έχεις φορτώσει με πολλά πράγματα επιπλέον ή έχεις βάλει πράγματα στην flash memory; Αν θυμάμαι καλά είπες πως έχεις βάλει και το tomtom, μήπως αυτό βάζει πουθενά αρχεία και το βαραίνει; Εγώ πάντως το έλυσα το πρόβλημα αυτό, χωρίς να κάνω τίποτα άλλο, μόνο βάζοντας μεγαλύτερη κάρτα. Μέσα έχω τα Navigon, Dest7, IGO, MioMap, Garmin και το νέο αυτό μενού που έχουμε όλοι. Όλα αυτά πιάνουν 1,2 GB. Στο μέλλον θα βάλω κάτι χάρτες που έχω γύρω 700 MB και έναν image viewer για να τους βλέπω, και την υπόλοιπη κάρτα θα την αφήσω κενή να την διαχειρίζεται το σύστημα σαν μνήμη. Ίσως να βρίσκεται εκεί το πρόβλημα. Επειδή το manual λέει ότι παίρνει μνήμη μέχρι 2 GB, μήπως μπορεί να διαχειριστή σαν μνήμη αυτά τα 2 μόνο και όχι τα 4, και αν το φορτώσουμε κοντά στα 2 να βγάζει πάλι το σφάλμα; Πάντως τα 4 τα βλέπει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αδερφέ έκανα αντιγραφή τα στοιχεία της παλιάς κάρτας στο pc, και από εκεί στη νέα κάρτα. Μετά δεν μου ξαναέβγαλε το μήνυμα. Μήπως την έχεις φορτώσει με πολλά πράγματα επιπλέον ή έχεις βάλει πράγματα στην flash memory; Αν θυμάμαι καλά είπες πως έχεις βάλει και το tomtom, μήπως αυτό βάζει πουθενά αρχεία και το βαραίνει; Εγώ πάντως το έλυσα το πρόβλημα αυτό, χωρίς να κάνω τίποτα άλλο, μόνο βάζοντας μεγαλύτερη κάρτα. Μέσα έχω τα Navigon, Dest7, IGO, MioMap, Garmin και το νέο αυτό μενού που έχουμε όλοι. Όλα αυτά πιάνουν 1,2 GB. Στο μέλλον θα βάλω κάτι χάρτες που έχω γύρω 700 MB και έναν image viewer για να τους βλέπω, και την υπόλοιπη κάρτα θα την αφήσω κενή να την διαχειρίζεται το σύστημα σαν μνήμη. Ίσως να βρίσκεται εκεί το πρόβλημα. Επειδή το manual λέει ότι παίρνει μνήμη μέχρι 2 GB, μήπως μπορεί να διαχειριστή σαν μνήμη αυτά τα 2 μόνο και όχι τα 4, και αν το φορτώσουμε κοντά στα 2 να βγάζει πάλι το σφάλμα; Πάντως τα 4 τα βλέπει κανονικά.

 

 

MEΣΑ ΕΧΩ ΤΟ DEST7, IGO8, MIOMAP,KAI TO GARMIN ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ GPS. ΣΥΝΟΛΟ 863ΜΒ

STHN FLASH ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ.

 

ΥΓ. ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΜΕΣΩ ΤΟΥ NAVIGON Fresh ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΑΠΟ Q3 ΣΕ Q4 2008 ΑΛΛΑ ΕΔΩΣΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΠΟ ΑΓΡΙΝΙΟ ΣΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΕΓΝΑΤΙΑΣ ΑΠΟ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΜΕΤΣΟΒΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ [ΓΑ... ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΑΝΙ]. TI ΣΚ..@#$#% ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω τότε, δεν ξέρω γιατί στο κάνει ακόμη. Όσο για τους χάρτες, εδώ στην Αττική έχει βελτιώσει κάποια πράγματα και επιπλέον βλέπω το χωριό μου στη Εύβοια. Με τον παλιό χάρτη δεν το είχε καν. Πάντως έχουν πολύ δουλειά ακόμη. Σημεία για κάμερες και τέτοια, έχει περάσει κανένας να βάλουμε;
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω τότε, δεν ξέρω γιατί στο κάνει ακόμη. Όσο για τους χάρτες, εδώ στην Αττική έχει βελτιώσει κάποια πράγματα και επιπλέον βλέπω το χωριό μου στη Εύβοια. Με τον παλιό χάρτη δεν το είχε καν. Πάντως έχουν πολύ δουλειά ακόμη. Σημεία για κάμερες και τέτοια, έχει περάσει κανένας να βάλουμε;

 

ME TΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΕΒΑΛΕ ΚΑΙ POI 368.055KB AΠΟ 8,476ΚΒ ΠΟΥ ΕΙΧΕ.

ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΜΠΕΝΟΥΝ ΟΙ ΚΑΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ POIWANER ΠΑΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ.

 

ΓΙΑ ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΧΑΡΤΗ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΓΝΑΝΤΙΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ ΜΕΤΣΟΒΟ ? ΑΠΛΩΣ ΤΟΝ ΜΕΙΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ - ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ .

ΤΝΧ

Link to comment
Share on other sites

@ DPF

Αν γίνεται σε παρακαλώ να γράφεις με μικρά γράμματα. Τα κεφαλαία απαγορεύοντα από τους Όρους Χρήσης & Πρόσβασης του myphone, ενώ φαίνεται και σαν να "φωνάζεις".

Link to comment
Share on other sites

@ DPF

Αν γίνεται σε παρακαλώ να γράφεις με μικρά γράμματα. Τα κεφαλαία απαγορεύοντα από τους Όρους Χρήσης & Πρόσβασης του myphone, ενώ φαίνεται και σαν να "φωνάζεις".

 

OK sorry :O

Link to comment
Share on other sites

Ένα κομάτι έχει προς το Μέτσοβο κοντά που λέει Εγνατία και το έχει με μπλε χρώμα.

 

Οχι αυτο εκεινο που ξεκιναει απο Γιαννενα μεχρι Μετσοβο .πχ το dest7 το εβαλε στον καινουργιο χαρτη το δε igo8 το ειχε απο τον Greece DATA SOURCE 2008.7 080903.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβασει απο ενα torrent τον χαρτη: Europe_Q4_2008_MN7

Θελω να κανω μια εωτηση.

που να τοποθετησω τον φακελο Europe_Q4_2008_MN7(περιλαμβανει τα παντα μεσα).

ετσι χυμα στην καρτα ή πρεπει να μετονομασω κατι;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίζει και το Destinator 7 στο Navigon 2110 MAX...

 

Κατεβάζουμε απο εδώ...

http://rapidshare.com/files/129077307/menu2.rar.html

αποσυμπιέζουμε τα αρχεία στο root της sd κάρτας..

 

Μετά την εγκατάσταση του αυθεντικού Destinator στο \Storage Card\Destinator ...και το soft reset... ανοίγει menu με επιλογές... μέσα απο το \Storage Card\MENU\NEWMENU.exe

 

http://img2.freeimagehosting.net/uploads/th.bcfc6cfbd7.jpg http://img234.imageshack.us/img234/7690/photomb7.jpg

 

Για αλλαγές στο menu απλά πειράξτε το \Storage Card\MENU\e310e.ini

 

Απο τις πρώτες δοκιμές... παίζουν όλα καλά...

 

Enjoy!

 

Καλησπερα και απο μενα , πρόσφατα αγόρασα το 1200 navigon και το δοκίμασα και δουλεύει και σε μενα (υπο ορους) γιατι εβαλα νεα κενή καρτα (επειδή δεν εχει το 1200)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβασει απο ενα torrent τον χαρτη: Europe_Q4_2008_MN7

Θελω να κανω μια εωτηση.

που να τοποθετησω τον φακελο Europe_Q4_2008_MN7(περιλαμβανει τα παντα μεσα).

ετσι χυμα στην καρτα ή πρεπει να μετονομασω κατι;

 

Δεν το έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου αλλά δεν αντιγράφεις τον φάκελο αλλά τα αρχεία που έχει μέσα τα αντιγράφεις στον φάκελο Maps, αν θυμάμαι καλά.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Σου δουλευει το Garmin κανονικα γιατι εμενα δε μου βρισκει τη θυρα της κεραιας σε οσα φορουμ και να εψαξα δεν καταφερα τιποτα εχει κανεις καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Σου δουλευει το Garmin κανονικα γιατι εμενα δε μου βρισκει τη θυρα της κεραιας σε οσα φορουμ και να εψαξα δεν καταφερα τιποτα εχει κανεις καμια ιδεα?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2634106#post2634106

ΕΓΩ ΤΡΕΧΩ ΤΟ GARMIN KANONIKA ΣΤΟ 2100max MONO ΠOY ΔEN ΒΡΙΣΚΕΙ TO GPS ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ???

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ BOYNA EXEI XARTH ANABASIS.

 

Το θέμα Garmin-2100max είναι επειδή το 2100max χρησιμοποιεί GPS δέκτη τύπου NMEA, και όχι SIRF-III όπως τα μηχανάκια της Garmin.

Έχω διαβάσει πως με το κατάλληλο registry hack μπορεί να το αναγνωρίσει αλλά δεν το έχω προσπαθήσει ακόμα. (Δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή. Μόλις το βρω θα το ποστάρω.)

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Βάλε αυτό εδώ το μενού.

 

Kαλησπερα και πως θα "συνδεσω" το πληκτο : ΝΑVIGON με τον χαρτη που εχω μεσα !

 

επειδη στο 1200 δεν εχει καθολου εξωτερικη μνημη και αγορασα εξτρα και ειναι κενη εκτος αυτο που εβαλα τωρα

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και πως θα "συνδεσω" το πληκτο : ΝΑVIGON με τον χαρτη που εχω μεσα !

 

επειδη στο 1200 δεν εχει καθολου εξωτερικη μνημη και αγορασα εξτρα και ειναι κενη εκτος αυτο που εβαλα τωρα

 

1ον, το 1200 έχει ανάλυση 320x240, ενώ το μενού έχει 480x272 (4,3" widescreen).

2ον, εφόσον το λογισμικό του Navigon το έχει στην εσωτερική flash memory, θα πρέπει να βρεις πως συμβολίζεται το path του για να τροποποιήσεις κατάλληλα το αρχείο UpdateMe.

Sorry που δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Σου δουλευει το Garmin κανονικα γιατι εμενα δε μου βρισκει τη θυρα της κεραιας σε οσα φορουμ και να εψαξα δεν καταφερα τιποτα εχει κανεις καμια ιδεα?

 

Αυτο ειναι το προβλημα .

Σημερα αντι για τον RunGMXT\Port Splitter.exe εβαλα αλλον RunGMXT\GpsGateCE.exe με διαφορετικα αρχεια και βρηκε το Gps αλλα δεν κλειδωσε δορυφορους δηλ.δε τους εβρισκε.

Σε καλο δρομο ειμαστε παντως.Αν καποιος το κανει να δουλεψει ας ανεβασει σχετικες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου αλλά δεν αντιγράφεις τον φάκελο αλλά τα αρχεία που έχει μέσα τα αντιγράφεις στον φάκελο Maps, αν θυμάμαι καλά.

 

σε ευχαριστω πολυ. θα δοκιμασω και θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια και χρονια πολλα με υγεια σε ολους.

Σε ευχαριστω πολυ. θα το δοκιμασω. να εισαι παντως καλα.

 

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΜΕ (ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΠΕΝΟΥ::::

 

Ωραια το μηχανημα ξεκλειδωσε χαρη στη βοηθεια σας και δουλευει με το navigon της μαμας του το ig08 το dest 7 και το mio map 2008 και επειδη εχει χαβαλε η συγκριση των συστηματων μηπως εχει καποιος papago, garmin, tom tom, ndrive η οτιδηποτε αλλο δε μου ερχεται στο νου τωρα ωστε να το μοιραστει μαζι μας ευχαριστω εκ των προτερων

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ IGO8 ΣΩΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΝΕΡΑ......

 

Κοίτα τώρα τι γίνεται. Έβαλα το μενού του erebos και είναι τζάμι. Όμως πριν είχα βάλει το αρχείο Calibration.exe, το οποίο είχα μετονομάσει, και δούλευε το dest μια χαρά. Μετά το διέγραψα, ξαναμετονόμαστα το κανονικό αρχείο, και πέρασα το μενού. Με το μενού λοιπόν το dest7 δεν δουλεύει με τίποτα. Κάνει έναν ήχο και κολάει. Όυτε με reset παίρνει χαμπάρι. Θαρώ υπάρχει κάποια ασυμβατότητα. Πως θα το λύσω αυτό; Επίσης κανένα rapid link για το tomtom υπάρχει; Τα igo και miomap δουλρύουν απροβλημάτιστα.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΝΑ SITE ΓΙΑ IGO8 ΜΗΠΩΣ ,,,,,,,,,,,,,

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..............

 

 

Να χρησιμοποιεις την Πολλαπλη παραθεση http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/multiquote_off.gif και μικρους

χαρακτηρες !

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και πως θα "συνδεσω" το πληκτο : ΝΑVIGON με τον χαρτη που εχω μεσα !

 

Βάλε την διαδρομή:

 

\flash memory ή όπου αλλού είναι τοποθετημένο\Navigon\Navigon.exe

 

Αν δεν το δει, δοκίμασε το παρακάτω μαζί με τις τελείες:

 

..\flash memory ή όπου αλλού είναι τοποθετημένο\Navigon\Navigon.exe

Link to comment
Share on other sites

ελυξε το θεμα igo8 σ' ευχαριστω φιλε navman......

μηπως ελυσε το γριφο του garmin...............

γιατι δεν βρισκει το gps

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Αγόρασα κι εγώ πριν απο 2 βδομάδες το 2100 max με την Q3 2008 εγκατεστημένη. Γενικά ειμαι ικανοποιημένος, μόνο 2 φορές υπήρξε λάθος στη φωνητική οδηγία (ο χάρτης έδειχνε να καυτευθυνθώ λοξώς αριστερά και η φωνή έλεγε στρίψτε δεξιά). Πρόσφατα κατέβασα απο το link που είδα στο φόρουμ (http://rapidshare.com/users/VLXLDO) και την Q4. Έχω κάποιες απορίες:

1) Εμφανίζει όλα τα POI ως ένα πράσινο μπουκάλι και σταφύλι ενώ με την Q3 εμφανίζει κανονικά βενζινάδικα, σταθμούς μετρό κτλ

2) Είχα διαβάσει οτι αυξήθηκαν οι κατηγορίες στα σημεία ενδιαφέροντος, διαπίστωσα όμως οτι έχουν μείνει 28 κατηγορίες.

Αυτό που έκανα ήταν να βάλω το αρχείο Greece_Q4_2008.map στο φάκελο map.

Χρειάζεται να κάνω ή να κατεβάσω κάτι ακόμη?

Ευχαριστώ

σιγα μωρε.. Στην Ελλάδα ζούμε . . . :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...