Jump to content

Sony Ericsson C905


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η αποδοση της μπαταριας θα αυξηθει μετα απο 5-10 πρωτες φορτισεις.επισης οταν το φορτιζεις μην το αφηνεις περισσοτερη απο μια,μιαμιση ωρα.

 

μεχρι που εφτασε "πληρης φορτιση" το αφησα.

 

Εγω οταν το πηρα την πρωτη φορα το αφησα 2 ωρες χωρις να του αδειασω την μπαταρια πριν. Και αλλες φορες το εχω αφησει 2-2,5 ωρες...πειραζει να μενει στο ρευμα λιγο παραπανω;

Προσωπικα μου αντεχει ενα 3-4 μερες με 5-10 λεπτα ομιλια και καμια 10ρια φωτογραφιες ανα ημερα. Σημερα του ανοιξα το GPS και οπως ειναι φυσικο η μπαταρια "επεσε" γρηγορα. Ομως του εχω την οθονη στη μικροτερη φωτεινοτητα(50%)πραγμα που επισης παιζει ρολο. Και φυσικα εχω το δικτυο στο GSM γιατι το 3G τρωει τη μπαταρια για πλακα!

 

αρα θελει τους συμβιβασμου του για να αντεξει κατι παραπανω...

 

Απ΄οσο γνωριζω η μπαταρια στο c905 κραταει 2 μερες με μετρια χρηση και ανοιχτο το βραδυ. Δεν φημιζεται για την μπαταρια του.. αλλα για την ποιοτητα οθονης που ειναι φωτηνη με πλουσια χρωματα και απο γυαλι(!!!) , για το βολικο και γρηγορο μενου.. και πανω απο ολα για το designe του! Μαυρο, κομψο και σοβαρο. Για μενα και για πολλους... μα πολλους σε ολο το κοσμο ανθρωπους.. ειναι το ποιο ομορφο τηλεφωνο. Τωρα τα προβληματακια σε διαφορες συσκευες καλος η κακος.... τα εβγαλε. :O

 

σοβαρα προβληματα να μην συνεχιζει να βγαζει.γιατι εαν και η καινουργια παρτιδα ειναι προβληματικη,τοτε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γι΄αυτο φιλε μου σου κραταει 3 - 4 μερες! :) οντως αν του εχεις φωτηνοτιτα 50% και το κλεινεις τα βραδια (και πολυ καλα κανεις!!) κραταει παραπανω.. Ναι φημιζεται και για την φωτο του! Βγαζει πολυ καλες. (Δυστυχως ομως οχι οπως ενα Ν95...) Παντως τωρα που κανει 200 αξιζει!! ;)
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το Ν95 βγαζει καλυτερς?

 

Ναι το Ν95 βγαζει λιγο καλυτερες οσο αφορα τα χρωματα.. Το αν ειναι 3Mpix ή 5Mpix ή 8Mpix, εχει να κανει μονο με το μεγεθος της φωτο, και οχι με την ποιότήτα της, τα χρωματα, την ευκρινια κτλ! Σε αυτα παιζει ρολο ο φακος, οι αλγοριθμοι και αλλα. Ενταξη τα κινητα δεν ειναι και για επαγγελματικες φωτογραφιες.. :rolleyes: Ειναι πολυ ψηλα γραμματα για να ασχοληθει κανεις με αυτα στα κινητα!! Οποτε μια χαρα ειναι και το C905! :) εχει και ενα υπερ στις νυχτερινες ληψεις, απο πολλα αλλα τηλεφωνα λογο του xenon flash!

Link to comment
Share on other sites

για το xenon εχω και το ν82 και ναι βγαζει καλυτερες φωτο.ειναι το ποιο ολοκληρωμενο κινητο και ασ ειναι 5 mp.

 

Οντως! Συμφωνω. Το μονο κακο που εχει ειναι η διαρκια μπαταριας του. Το Ε52 που εχω κραταει 6-7 μερες με μετρια χρηση και κλειστο τα βραδια. Βεβαια δεν εχει την καμερα του Ν82!!! κανενα Δεν τα εχει ολα τελεια! :happy:

Link to comment
Share on other sites

αρα θελει τους συμβιβασμους του για να αντεξει κατι παραπανω...

Κοιτα, δεν θεωρω συμβιβασμο το να εχεις κλειστο το 3G απο τη στιγμη που δεν το χρησιμοποιεις! Στο συγκεκριμενο κινητο μονο οταν χρησιμοποιεις ιντερνετ εξυπηρετει το 3G, αλλα υπαρχει και το wi-fi. Για βιντεοκλησεις ειναι αχρηστο με τον τροπο που τις κανεις. Αρα το κλεινεις εντελως και εξασφαλιζεις αρκετη ενεργεια ωστε να σου κραταει μιση εως και μια μερα παραπανω!

Οσο αφορα τη φωτεινοτητα της οθονης, προσωπικα βλεπω μια χαρα και με 50%. Μονο κατω απο ηλιο χρειαζεται παραπανω. Αρα ουτε και εκει καποιος ιδιαιτερος συμβιβασμος!

Σχετικα με τις φωτογραφιες τωρα.. το N95 δεν πιστευω οτι βγαζει καλυτερες, απλα απεικονιζονται πιο ζωντανες στην οθονη του, η οποια εχει 16.777.216 χρωματα σε αντιθεση με τα 262.144 του C905! Για το N82 οι αποψεις διιστανται, αλλα και παλι θεωρω οτι οι νυχτερινες του C905 ειναι καλυτερες, αν εξαιρεσουμε τα κοκκινα ματια. Παντως και τα 3 βγαζουν πολυ καλες φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, δεν θεωρω συμβιβασμο το να εχεις κλειστο το 3G απο τη στιγμη που δεν το χρησιμοποιεις! Στο συγκεκριμενο κινητο μονο οταν χρησιμοποιεις ιντερνετ εξυπηρετει το 3G, αλλα υπαρχει και το wi-fi. Για βιντεοκλησεις ειναι αχρηστο με τον τροπο που τις κανεις. Αρα το κλεινεις εντελως και εξασφαλιζεις αρκετη ενεργεια ωστε να σου κραταει μιση εως και μια μερα παραπανω!

Οσο αφορα τη φωτεινοτητα της οθονης, προσωπικα βλεπω μια χαρα και με 50%. Μονο κατω απο ηλιο χρειαζεται παραπανω. Αρα ουτε και εκει καποιος ιδιαιτερος συμβιβασμος!

Σχετικα με τις φωτογραφιες τωρα.. το N95 δεν πιστευω οτι βγαζει καλυτερες, απλα απεικονιζονται πιο ζωντανες στην οθονη του, η οποια εχει 16.777.216 χρωματα σε αντιθεση με τα 262.144 του C905! Για το N82 οι αποψεις διιστανται, αλλα και παλι θεωρω οτι οι νυχτερινες του C905 ειναι καλυτερες, αν εξαιρεσουμε τα κοκκινα ματια. Παντως και τα 3 βγαζουν πολυ καλες φωτο!

 

ευχαριστω για τις πληροφοριες....;)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω, ευχαριστηση μου!;)

Κατι που εχω παρατηρησει και μου κινει την περιεργεια.. οταν τελειωσει η φορτιση και βγαζω τον φορτιστη απο την πριζα, τη στιγμη του τον αποσυνδεω απο το κινητο βγαζει το εξης μηνυμα: Αποσυνδεστε τον φορτιστη απο την πριζα, προκειμενου να εξοικονομησετε ενεργεια! Και λεω, θα μας κουφανει;:pΑφου το εχω βγαλει! Και μου γεννιεται λοιπον η απορια..μηπως πρωτα πρεπει να αποσυνδεουμε το βυσμα απο το κινητο και υστερα να βγαζουμε τον φορτιστη απο την πριζα; Λεω τωρα...:worry:

Ισως ειναι χαζομαρα αυτο που σκεφτομαι αλλα μου εκανε εντυπωση!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω, ευχαριστηση μου!;)

Κατι που εχω παρατηρησει και μου κινει την περιεργεια.. οταν τελειωσει η φορτιση και βγαζω τον φορτιστη απο την πριζα, τη στιγμη του τον αποσυνδεω απο το κινητο βγαζει το εξης μηνυμα: Αποσυνδεστε τον φορτιστη απο την πριζα, προκειμενου να εξοικονομησετε ενεργεια! Και λεω, θα μας κουφανει;:pΑφου το εχω βγαλει! Και μου γεννιεται λοιπον η απορια..μηπως πρωτα πρεπει να αποσυνδεουμε το βυσμα απο το κινητο και υστερα να βγαζουμε τον φορτιστη απο την πριζα; Λεω τωρα...:worry:

Ισως ειναι χαζομαρα αυτο που σκεφτομαι αλλα μου εκανε εντυπωση!

 

Οχι, εννοεί να βγάλεις τον φορτιστή απο την οικιακή πρίζα, ετσι ωστε να εξοικονομήσεις ρευμα...

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα χθες ενα email στην Sony Ericsson και ρωταω για το αν υπαρχει περιπτωση να βγαλει καποιο Update ωστε να αξιοποιειται πληρως τοWiFi. ΑΝ γινει καποιο θαυμα και μου απαντησουν θα κανω ενα post.
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα χθες ενα email στην Sony Ericsson και ρωταω για το αν υπαρχει περιπτωση να βγαλει καποιο Update ωστε να αξιοποιειται πληρως τοWiFi. ΑΝ γινει καποιο θαυμα και μου απαντησουν θα κανω ενα post.

Τι εννοεις πληρως?? τι προβλημα εχεις??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, δεν θεωρω συμβιβασμο το να εχεις κλειστο το 3G απο τη στιγμη που δεν το χρησιμοποιεις! Στο συγκεκριμενο κινητο μονο οταν χρησιμοποιεις ιντερνετ εξυπηρετει το 3G, αλλα υπαρχει και το wi-fi. Για βιντεοκλησεις ειναι αχρηστο με τον τροπο που τις κανεις. Αρα το κλεινεις εντελως και εξασφαλιζεις αρκετη ενεργεια ωστε να σου κραταει μιση εως και μια μερα παραπανω!

Οσο αφορα τη φωτεινοτητα της οθονης, προσωπικα βλεπω μια χαρα και με 50%. Μονο κατω απο ηλιο χρειαζεται παραπανω. Αρα ουτε και εκει καποιος ιδιαιτερος συμβιβασμος!

Σχετικα με τις φωτογραφιες τωρα.. το N95 δεν πιστευω οτι βγαζει καλυτερες, απλα απεικονιζονται πιο ζωντανες στην οθονη του, η οποια εχει 16.777.216 χρωματα σε αντιθεση με τα 262.144 του C905! Για το N82 οι αποψεις διιστανται, αλλα και παλι θεωρω οτι οι νυχτερινες του C905 ειναι καλυτερες, αν εξαιρεσουμε τα κοκκινα ματια. Παντως και τα 3 βγαζουν πολυ καλες φωτο!

 

Ναι! Για τα χρωματα στις οθονες καλα το λες οτι το Νοκια εχει περισσοτερα! Αλλα αν συγκρινεις τις φωτο των δυο κινητων στην οθονη του PC, τοτε θα δεις την διαφορα! Ομως συμφωνω οτι το βραδυ το C905 βγαζει καλυτερες!! Σε οσα Νοκια ο φακος τις καμερας γραφει επανω 'carl zeiss' τοτε την ημερα, αλλα και την νυχτα αν εχουν xenon flash (οπως το Ν82), οι φωτο ειναι τελειες!

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι για να μπει στο Youtube , στο GPS και στο Email θελει να σε χρεωσει μεσω gprs η gsm οπως αναφερει. Δεν υπαρχει διαθεσιμη η επιλογη για το ασυρματο δικτυο που εχει στις ρυθμισεις Internet. Υπαρχει τροπος να γινει αυτο; Ο Opera Mobile ας πουμε υποστηριζει το αυτονοητο η ειναι αποκλειστικα θεμα του λειτουργικου συστηματος του τηλεφωνου; Edited by Septagram
Link to comment
Share on other sites

ποσο λετε να πιασει το τηλεφωνακι αμα το πουλησω?

150 euro!! παραπανω δεν το δινεις :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω τιμή αναφέρεται σε εμάς εδώ που γνωρίζουμε και πόσο κάνει γενικώς και πόσο το πήρες. Αν βρεις κάποιο φίλο σου που ψάχνει για συσκευή, πιστεύω θα πετύχεις καλύτερη τιμή...

Εγώ πάντως δε το δίνω (ακόμη) κι ας πέρασε το χρόνο....

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω βλέποντας τα 199€ το (ξανα)χτύπησα, κυρίως λόγω της καταπληκτικής κάμερας αλλά και της στερεοφωνικής ηχογράφησης που έχει το βίντεο(κι ας είναι κάπως μέτριο σε ποιότητα). Επειδή και παίζω αλλά και πάω συχνά σε συναυλίες, εχω γράψει βιντεάκια με απίστευτη απόδοση ήχου. Αυτή τη φορά ηταν σε μικρό τετράγωνο κουτάκι, και εχει και ΤV out.Ποιότητα κατασκευής δεν παρατήρησα κατι διαφορετικό, ήμουν ευχαριστημένος και με το προηγούμενο. Εχω σπρώξει πολύ χρήμα σε κινητά αλλά αυτα τα 199 πιστεύω είναι πολύ value επιλογη...
Link to comment
Share on other sites

Οντως ο ηχος στην εγγραφη βιντεο ειναι ολα τα λεφτα και αν τραβαγε σε VGA δεν θα ζητουσα τιποτε αλλο! Γιατι ομως με το TV out δεν φαινονται τα βιντεο; Χαζομαρα. Τεσπα, για τα χρηματα που κοστιζει τωρα ειναι ο,τι καλυτερο!

 

Edit: Στο Public "βαφτισανε" το κινητο μας Walkman...:lol:

http://www.public.gr/prod/mobile-mp3-gps/mobile-telephony/mobile-phones/sony-ericsson-c905-walkman-kinito-tilefono-mayro/prod450876/

Μηπως καποιος πρεπει να τους πει οτι ειναι φωτογραφικο κινητο;:shifty:

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Τελικα η ψηφιακη σταθεροποιηση και τα κοκκινα ματια ειναι αχρηστες λειτουργιες στο κινητο. Καμια ουσιαστικη διαφορα! Δεν το λεω σαν μειονεκτημα, απλως και να μην υπηρχαν δεν θα πειραζε κανεναν...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους....

 

επειτα απο 2 χρονια χρησης του θρυλικου κ800 αποφασισα με τη χρηση της επιδοτησης μου να αλλαξω κινητο. γενικο ειμαι ασχετος με την πολυ τεχνολογια και απλα ζητουσα ενα κινητο με τις περισσοτερες δυνατοτητες στη χαμηλοτερη τιμη,οχι μικροσκοπικο και οχι touch screen. κατα τυχη εχθες που πηγα στο καταστημα κοσμοτε που συνεργαζομαι ηρθε ενα κομματι c905 και με το που το ειδα μου αρεσε απιστευτα και σε πολυ καλη τιμη(βεβαια δεν ειχα διαβασει το forum που ειδα κατι 199 ευρω). προσωπικα το πηρα 260 ευρω οποτε μαλλον με πιασανε κοροιδο.

 

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι(προκαταβολικα δηλωσα ασχετος)

 

οταν ενεργοποιω το wi-fi , βρω δικτυο και συνδεθω ,και παταω κλικ στο εικονιδιο πλανητης τοτε δεν χρεωνομαι ετσι???(γιατι ξερω σιγουρα οτι αν δεν εχω ενεργοποιησει το wi-fi και πατησω τον πλανητη χρεωνομαι μονο με την εισοδο ενα 50λεπτο!!!!!).

 

και δευτερον οταν ειμαι στο αμαξι και θελω να ανοιξω gps αυτο που εχω να κανω ειναι να ενεργοποιησω το gps και επειτα να κανω κλικ στην επιλογη ¨πλοηγηση¨ η στο google maps? χρεωνομαι τοτε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους....

 

επειτα απο 2 χρονια χρησης του θρυλικου κ800 αποφασισα με τη χρηση της επιδοτησης μου να αλλαξω κινητο. γενικο ειμαι ασχετος με την πολυ τεχνολογια και απλα ζητουσα ενα κινητο με τις περισσοτερες δυνατοτητες στη χαμηλοτερη τιμη,οχι μικροσκοπικο και οχι touch screen. κατα τυχη εχθες που πηγα στο καταστημα κοσμοτε που συνεργαζομαι ηρθε ενα κομματι c905 και με το που το ειδα μου αρεσε απιστευτα και σε πολυ καλη τιμη(βεβαια δεν ειχα διαβασει το forum που ειδα κατι 199 ευρω). προσωπικα το πηρα 260 ευρω οποτε μαλλον με πιασανε κοροιδο.

 

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι(προκαταβολικα δηλωσα ασχετος)

 

οταν ενεργοποιω το wi-fi , βρω δικτυο και συνδεθω ,και παταω κλικ στο εικονιδιο πλανητης τοτε δεν χρεωνομαι ετσι???(γιατι ξερω σιγουρα οτι αν δεν εχω ενεργοποιησει το wi-fi και πατησω τον πλανητη χρεωνομαι μονο με την εισοδο ενα 50λεπτο!!!!!).

 

και δευτερον οταν ειμαι στο αμαξι και θελω να ανοιξω gps αυτο που εχω να κανω ειναι να ενεργοποιησω το gps και επειτα να κανω κλικ στην επιλογη ¨πλοηγηση¨ η στο google maps? χρεωνομαι τοτε?

η χρηση Gps με το google maps σε χρεωνει κανονικοτατα.δηλαδη δεν μπορεις να βαλεις προγραμμα με χαρτες μεσα οπως destinator.

τωρα για πλογηση στο ιντερνετ καλο ειναι να βαλεις μια java εφαρμογη την mini opera και θα σε βοηθησει καλυτερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

την mini opera την κατεβαζω στον υπολογιστη μου,και επειτα με καλοδιο την περναω στο κινητο μου???
Link to comment
Share on other sites

την mini opera την κατεβαζω στον υπολογιστη μου,και επειτα με καλοδιο την περναω στο κινητο μου???

Και έτσι όπως το λες γίνεται, οπότε είσαι σωστός.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C905

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...