Jump to content

Sony Ericsson C905


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλημερα,

 

το εχει ενας καλος φιλος (δεν γραφει στο φορουμ) το τηλεφωνο αυτο και φαινεται να εχει προβλημα με το GPS. Δεν πιανει ευκολα δορυφορους και οταν πιασει εναν και κουνησεις λιγο το τηλ., τον χανει!

 

Υπαρχει καποιο θεμα με το GPS, πρεπει να εχει ενεργοποιημενο το Assistant για να δουλευει σωστα ή καιτ αλλο ?

Επισης, μηπως γνωριζετε αν περιμενουμε καποιο firmware update για το συγκεκριμενο θεμα ?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν ειμαι σιγουρος 100%, αλλα δεν πρεπει να περνει garmin πανω.

δεν πιστευω να συμβαίνει κάτι τετοιο.αυτο ειναι καταστροφή!!! και ποιο άλλο πρόγραμμα μπορώ να περάσω?

nMIL
Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω να συμβαίνει κάτι τετοιο.αυτο ειναι καταστροφή!!! και ποιο άλλο πρόγραμμα μπορώ να περάσω?

δες εδω τι λενε οι πιο ειδικοι απο μενα

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=193327&page=484

 

ποστ 7260

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα το GPS παρουσιαζει το ιδιο προβλημα , αρχικα αργει να πιασει δορυφορους και πραγματι εαν κινηθεις , μπες πχ στο αυτοκινητο , τους χανει !!!! επισης οταν ειμουν μεσα στην πολη δυσκολευοταν πολυ εως που δεν επιανε τιποτε , οταν βγηκα σε ανοιχτο χωρο (σχεδον γηπεδο , στο παρκιγνκ του cosmos για τους θεσ/νικης) , τοτε επιασε κανονικα σημα , δεν μπορω να πω οτι εγινε γρηγορα (χρειαστηκαν 3-5 λεπτα) αλλα επιασε και οταν μπηκα στο αυτοκινητο και το εβαλα στην θεση του οδηγου , εξακολουθουσε να εχει σημα !!! οταν μπηκα σε μια κοιλαδα στον ολυμπο και βγηκαμε σε ενα ξεφωτο , ΔΕΝ επιανε τιποτα ΚΑΙ ΟΜΩΣ τις φωτο τις τοποθετει σωστα !!! (ισως οχι σε ακριβεια μετρου αλλα στα 20-30 μετρα)

 

εχω παρατηρησει το εξεις παραξενο , εχω ενεργοποιημενο στης φωτογραφιες το geotag , εχω ενεργοποιημενο το GPS αλλα δεν εχει πιασει καποιο δορυφορο , βγαζω την φωτογραφια και την στελνω στο google earth ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ!!!!!

 

αρα , εαν η επιλογη του τηλεφωνο ειναι για το GPS η δικη μου γνωμη ειναι ξεχαστε το , δεν λεει αλλωστε ειναι και πολυ ακριβο για GPS χαχα , το ατου του C905 ειναι η φωτογραφικη του και εφοσον το GEOTAG παιζει για την ωρα σωστα (οπου το δοκιμσα δηλαδη) για μενα ειναι ενταξει που θελω ενα τηλεφωνο φωτογραφικη!!! επισης να πω οτι ολες οι δοκιμες εχουν γινει στη Β.Ελλαδα , αρα δεν ξερω τι παιζει στην Ν.Ελλαδα και εαν εκει οι δορυφοροι εχουν καλυτερο σημα ή ειναι περισσοτεροι ... !!

 

αυτα περι GPS δοκιμων

 

ενα ερωτημα προς ολους ειναι εαν βρηκαν τροπο να κατεβασουν τους χαρτες στο τηλεφωνο ωστε να μην απαιτειται ιντερνετ για να δουλεψει το wayfinder

 

οσο αφορα το ερωτημα "Υπαρχει καποιο θεμα με το GPS, πρεπει να εχει ενεργοποιημενο το Assistant για να δουλευει σωστα ή καιτ αλλο ?

Επισης, μηπως γνωριζετε αν περιμενουμε καποιο firmware update για το συγκεκριμενο θεμα ?"

 

εγω εχω ενεργοποιημενο το Assistant καθως το προτεινουν ολοι , ισως απο κει να κανει και το GeoTag που αναρωτιεμαι πως το κανει

 

οσο αφορα το firmware δεν ξερω να σου πω σιγουρα , παντως εχω αναβαθμησει στην τελευται εκδοση το κινητο και τα συμπτωματα ειναι ακριβως τα ιδια !!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους, μαλλον οπως λετε κι εσεις, το GPS σε αυτο το τηλ. δεν ειναι για πολλα-πολλα...
Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα σας..εχω την εκδοση 034...και ειδα οτι εχει βγει η 042...αλλα οταν παω να κανω αναβαθμιση μεσω pc μου λεει οτι εχω ενημερωμενο λογισμικο...κανω κατι λαθος?

 

επισης...στην καμερα...γιατι δεν μου εμφανιζει το face detecion ενω το εχω ενεργοποιημενο?

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα το GPS παρουσιαζει το ιδιο προβλημα , αρχικα αργει να πιασει δορυφορους και πραγματι εαν κινηθεις , μπες πχ στο αυτοκινητο , τους χανει !!!! επισης οταν ειμουν μεσα στην πολη δυσκολευοταν πολυ εως που δεν επιανε τιποτε , οταν βγηκα σε ανοιχτο χωρο (σχεδον γηπεδο , στο παρκιγνκ του cosmos για τους θεσ/νικης) , τοτε επιασε κανονικα σημα , δεν μπορω να πω οτι εγινε γρηγορα (χρειαστηκαν 3-5 λεπτα) αλλα επιασε και οταν μπηκα στο αυτοκινητο και το εβαλα στην θεση του οδηγου , εξακολουθουσε να εχει σημα !!! οταν μπηκα σε μια κοιλαδα στον ολυμπο και βγηκαμε σε ενα ξεφωτο , ΔΕΝ επιανε τιποτα ΚΑΙ ΟΜΩΣ τις φωτο τις τοποθετει σωστα !!! (ισως οχι σε ακριβεια μετρου αλλα στα 20-30 μετρα)

 

εχω παρατηρησει το εξεις παραξενο , εχω ενεργοποιημενο στης φωτογραφιες το geotag , εχω ενεργοποιημενο το GPS αλλα δεν εχει πιασει καποιο δορυφορο , βγαζω την φωτογραφια και την στελνω στο google earth ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ!!!!!

 

αρα , εαν η επιλογη του τηλεφωνο ειναι για το GPS η δικη μου γνωμη ειναι ξεχαστε το , δεν λεει αλλωστε ειναι και πολυ ακριβο για GPS χαχα , το ατου του C905 ειναι η φωτογραφικη του και εφοσον το GEOTAG παιζει για την ωρα σωστα (οπου το δοκιμσα δηλαδη) για μενα ειναι ενταξει που θελω ενα τηλεφωνο φωτογραφικη!!! επισης να πω οτι ολες οι δοκιμες εχουν γινει στη Β.Ελλαδα , αρα δεν ξερω τι παιζει στην Ν.Ελλαδα και εαν εκει οι δορυφοροι εχουν καλυτερο σημα ή ειναι περισσοτεροι ... !!

 

αυτα περι GPS δοκιμων

 

ενα ερωτημα προς ολους ειναι εαν βρηκαν τροπο να κατεβασουν τους χαρτες στο τηλεφωνο ωστε να μην απαιτειται ιντερνετ για να δουλεψει το wayfinder

 

οσο αφορα το ερωτημα "Υπαρχει καποιο θεμα με το GPS, πρεπει να εχει ενεργοποιημενο το Assistant για να δουλευει σωστα ή καιτ αλλο ?

Επισης, μηπως γνωριζετε αν περιμενουμε καποιο firmware update για το συγκεκριμενο θεμα ?"

 

εγω εχω ενεργοποιημενο το Assistant καθως το προτεινουν ολοι , ισως απο κει να κανει και το GeoTag που αναρωτιεμαι πως το κανει

 

οσο αφορα το firmware δεν ξερω να σου πω σιγουρα , παντως εχω αναβαθμησει στην τελευται εκδοση το κινητο και τα συμπτωματα ειναι ακριβως τα ιδια !!

 

Ως παθών με το GPS του C905 θέλω να επισημάνω ότι αν και από πολλούς ακούγεται ότι έχει πρόβλημα το GPS (το ίδιο συμβαίνει και σε ξένα fora), η πλειοψηφία αναγράφει ότι μετά το πρώτο λοκάρισμα των δορυφόρων δουλεύει πολύ καλά. Προσωπικά το γύρισα στην Sony Ericsson και περιμένω την απάντηση τους. Ισως εντέλει έχω κάνει και εγώ κάποιες λάθος ρυθμίσεις. Το δικό μου βέβαια πρόβλημα είναι ότι ποτέ ανεξαρτήτως χώρου και χρόνου δεν είχα πιάσει δορυφόρους. Μόνο με το A-GPS έβλεπε γκρίζα στίγματα δορυφόρων δηλαδή μη χρησιμοποιήσιμα. Ισως στις αρχικές φουρνιές να υπάρχουν ορισμένα προβληματικά C905. Πάντως από τη στιγμή που σε αρκετούς δουλεύει πολύ καλά θα σου πρότεινα να το ψάξεις λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια φιλικη συμβουλη

Επειδη βλεπω οτι το ψαχνετε πολλοι το θεμα του GPS εχω να σας πω οτι οσοι το θελουν επειδη εχει δεκτη GPS πανω και θελουν να ασχοληθουν με το "σπορ" να ΜΗΝ το παρουν!!ΔΕΝ ειναι για πολλα πολλα σε αυτο το τομεα,ας κοιταξουν αλλου!;)

 

ΜΗ πεδευεστε τσαμπα,παρτε 1 ΡΝΑ με 200Ε και καντε τη δουλεια σας,η κυταξτε προς Συμπιαν πλευρα αν θελετε και αισθηση τηλεφωνου,η προς καποιο windows mobile με GPS δεκτη για να ειστε αρχοντες παντου!!:)

 

Σε ολα τα αλλα σα τηλεφωνο και κυριως σα φωτοκινητο ειναι απλα οτι ΚΑΛΥΤΕΡΟ εχει περασει απ τα χερια μου(και εχουν περασει πολλα!!!):D

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Όντως,αν δεν έχετε και κάποιο καλό data plan,δεν υπάρχει λόγος να το χρησιμοποιείτε.Προσωπικά,έχω καλό data plan και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με κατέβασμα χαρτών.Η λειτουργία του επίσης ειναι απροβλημάτιστη.Maximum χρόνος σύνδεσης σε δορυφορο 2-3 λεπτά.Γι'αυτό και το χρησιμοποιώ όπου χρειάζεται.Από κει και πέρα όμως,σαφως και δεν αποτελεί λόγο αγοράς του τηλεφώνου το GPS.Αν κάποιος όμως έχει καλο πρόγραμμα data,θα φανεί χρήσιμο.Αν όχι,ας στραφεί αλλού,πριν αδειάσει το πορτοφόλι του χωρίς να το πάρει είδηση...
Link to comment
Share on other sites

Σε κινητό Sony Ericsson με σύνδεση Vodafone και μετά από πολύ ψάξιμο στο Internet βρήκα το εξής:

 

Με ενεργό το Assisted start,

 

Αλλάζουμε το Settings-Connectivity-Internet settings σε VF Web και όχι VF live που είναι το default.

 

Άμεσα αρχίζει να βρίσκει τους δορυφόρους και να έχει σήμα εκεί που πριν δεν έκανε καθόλου connect!!!

 

Υ.Γ. Είμαι φίλος του objectref (όπως λέμε είμαι φίλος του William Lawson, για όποιους θυμούνται την σχετική διαφήμηση) :)

Link to comment
Share on other sites

εχει και αυτο προβλημα με το σημα οπως ολα τα SE?

απο sar τι λεει?

απο φωτογραφιες? καλο? καλυτερο απο Ν82?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Στο internet συνδέεστε κανονικά μέσω wifi? Έχω ένα vf live! και δεν μπαίνει στο internet με κανένα τρόπο...
Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Στο internet συνδέεστε κανονικά μέσω wifi? Έχω ένα vf live! και δεν μπαίνει στο internet με κανένα τρόπο...

 

Πρέπει το δίκτυο να είναι ανοικτό και αν δεν είναι να εισάγεις το σωστό κωδικό!Επίσης,παίζει μεγάλο ρόλο και το αν βρίσκεσαι εντός εμβέλειας του δικτυου.

 

 

εχει και αυτο προβλημα με το σημα οπως ολα τα SE?

απο sar τι λεει?

απο φωτογραφιες? καλο? καλυτερο απο Ν82?

Από πότε είχαν πρόβλημα με το σημα οι συσκευές της SE?? :blink: Το αντίθετο μάλιστα..Σε απόδοση έχουν από τους πιο ποιοτικούς πομποδέκτες ανάμεσα στις λοιπές εταιρίες!

 

Το SAR είναι σε χαμηλά επίπεδα(0,77 W/kg)

 

Για φωτό δες μερικές σελίδες πιο πίσω ;) να κρίνεις μόνος σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε κινητό Sony Ericsson με σύνδεση Vodafone και μετά από πολύ ψάξιμο στο Internet βρήκα το εξής:

 

Με ενεργό το Assisted start,

 

Αλλάζουμε το Settings-Connectivity-Internet settings σε VF Web και όχι VF live που είναι το default.

 

Άμεσα αρχίζει να βρίσκει τους δορυφόρους και να έχει σήμα εκεί που πριν δεν έκανε καθόλου connect!!!

 

Υ.Γ. Είμαι φίλος του objectref (όπως λέμε είμαι φίλος του William Lawson, για όποιους θυμούνται την σχετική διαφήμηση) :)

 

Μήπως βρίσκει απλώς γκρίζους τους δορυφόρους (μη χρησιμοποιήσιμους) χωρίς όμως να μπορεί να βρει στίγμα...?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει το δίκτυο να είναι ανοικτό και αν δεν είναι να εισάγεις το σωστό κωδικό!Επίσης,παίζει μεγάλο ρόλο και το αν βρίσκεσαι εντός εμβέλειας του δικτυου.

 

 

 

Από πότε είχαν πρόβλημα με το σημα οι συσκευές της SE?? :blink: Το αντίθετο μάλιστα..Σε απόδοση έχουν από τους πιο ποιοτικούς πομποδέκτες ανάμεσα στις λοιπές εταιρίες!

 

Το SAR είναι σε χαμηλά επίπεδα(0,77 W/kg)

 

Για φωτό δες μερικές σελίδες πιο πίσω ;) να κρίνεις μόνος σου! :)

 

Eάν δεν βάζω σε κόπο θα είχε κάποιος την καλοσύνη να μας πει σε ποιά σελίδα;Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Απ’τη σελίδα 19 και μετά :)

 

Eυχαριστώ.Ως κάτοχος Κ750,Κ800 και Κ850 πιστεύω ότι το πιο σημαντικό προσόν ενός τηλεφώνου γιά τις ανάγκες μου είναι η φωτογραφική του μηχανή.Θα το κοιτάξω.kotsianis αν θυμάμαι καλά είχες το Κ850.Είναι καλύτερο κατά την άποψή σου το C905;

Link to comment
Share on other sites

.Είναι καλύτερο κατά την άποψή σου το C905;

 

Χωρις να εχω κανενα απο τα 2 κινητα.το c905 ειναι πολυ καλυτερο.στον 1 μηνα που κυκλοφορει δεν εχω διαβασει ακομη για κανενα κολλημα και στα (+) η πολυ καλη καμερα,το wi-fi,και το Gps :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ.Ως κάτοχος Κ750,Κ800 και Κ850 πιστεύω ότι το πιο σημαντικό προσόν ενός τηλεφώνου γιά τις ανάγκες μου είναι η φωτογραφική του μηχανή.Θα το κοιτάξω.kotsianis αν θυμάμαι καλά είχες το Κ850.Είναι καλύτερο κατά την άποψή σου το C905;

 

Το καθένα έχει τη γοητεία του!Γενικά το Κ850 δε μου παρουσ’ιασε κανενα πρόβλημα,οπότε απ’αυτήν την άποψη δεν είναι καλύτερο το 905,αλλά είναι και τα 2 στα ιδια επίπεδα!Σαφώς είναι απείρως ωριμότερο το λογισμικό του 905,αλλά από κατασκευή και τα δυο ίδια είναι,δηλαδή πολύ καλά!Βέβαια,το λογισμικό είναι πολύ σημαντικός παράγων σε μια συσκευη,καθώς της δίνει ζωή και απ’αυτήν την άποψη 1η φορά βλέπω τηλέφωνο της SE να αποδίδει τόσο καλά!Άρχισε να μπαίνει μια τάξη επιτελους εκεί μέσα!Ακόμη και η 16άρα μου κάρτα που είναι γεμάτη λίγο περισσότερο απ’το ήμισυ φορτωνει τα αρχεία το πολύ σε ένα λεπτό.Κανενα κόλλημα στο μενού επίσης,καθόλου επανεκκινήσεις και γενικά το παραμικρό πρόβλημα!Όποιοι χρησιμοποίησαν κινητό της SE στο παρελθόν γνωρίζουν πολύ καλά τι εννοώ όταν λέω ότι τα λογισμικά των τηλεφώνων τους χρειαζόταν αρκετές αναβαθμίσεις για να στρώσουν..Ε,τωρα,φαντάσου ότι το τηλεφωνο αποδ’ιδει όπως πρέπει απ’την πρώτη στιγμη,χωρίς προβλήματα!

Η κάμερα επίσης έχει πολύ καλή συμπεριφορά,ιδίως τη νύχτα.Και το βίντεο για την ανάλυση που έχει είναι καλό!Το Wi-Fi τέλος συνδέεται απευθείας χωρίς προβλήματα,κολλήματα και λοιπές ρυθμίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ.Ως κάτοχος Κ750,Κ800 και Κ850 πιστεύω ότι το πιο σημαντικό προσόν ενός τηλεφώνου γιά τις ανάγκες μου είναι η φωτογραφική του μηχανή.Θα το κοιτάξω.kotsianis αν θυμάμαι καλά είχες το Κ850.Είναι καλύτερο κατά την άποψή σου το C905;

 

ΝΑΙ..το C905 ειναι καλυτερο σχεδον σε ολα απ το Κ850

 

Και κυριως το λειτουργικο του με εχει εκπληξει ευχαριστα καθως ειναι πολυ σταθερο:)

 

Για μενα αν οπως λες σε ενδιαφερει η φωτογραφια παρτο αφοβα ειναι απλα το καλυτερο φωτοκινητο που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη!!:D

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ..το C905 ειναι καλυτερο σχεδον σε ολα απ το Κ850

 

Και κυριως το λειτουργικο του με εχει εκπληξει ευχαριστα καθως ειναι πολυ σταθερο:)

 

Για μενα αν οπως λες σε ενδιαφερει η φωτογραφια παρτο αφοβα ειναι απλα το καλυτερο φωτοκινητο που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη!!:D

 

Eυχαριστώ και τους δυό σας.Έλεγα να άφηνα να περάσουν 6-9 μήνες ΄γιά να είμαι σίγουρος.Αλλά τώρα...Ίδωμεν...Καλά νέα πάντως.:)

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με το κινητό,αλλά μας τα εχουν κάνει μπαλόνια με τις διαφημίσεις τους και με τις ‘‘φωτό που μπορούν να γίνουν αφίσα‘‘.Έλεος!Μια η SE,μια ο Γερμανός,μια η Κοσμοτέ..Νισάφι πια!50 φορες τη μέρα η ίδια διαφήμιση!Σαν τις Voda/Wind/Cote με το σήμα κατήντησε η διαφήμιση του!Overdose πάθαμε! :mad:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως βρίσκει απλώς γκρίζους τους δορυφόρους (μη χρησιμοποιήσιμους) χωρίς όμως να μπορεί να βρει στίγμα...?

 

Όχι οι δορυφόροι πρασινίζουν και σε μισό λεπτό το πολύ κάνει σύνδεση με τον δορυφόρο κανονικά. Μιλάω πάντα για κινητά Vodafone, προς αποφυγή παρεξηγήσεων και αυτό το "κολπάκι" το διάβασα από forum της Vodafone Αγγλίας. Πάντως εκεί γράφουν ότι θα βγάλουν και νεώτερο firmware οπότε μπορεί να διορθώσουν το GPS ακόμα περισσότερο. Υπομονή ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C905

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...