Jump to content

[Επίσημο] Nokia E71


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείται οτι έχει κανονικό δέκτη ραδιοφώνου. Το visual radio είναι μια υπηρεσία η οποία σου δίνει πληροφορίες για τον σαθμό τον οποίο έχεις επιλέξει αλλά, νομίζω, δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα η συσκεκριμένη υπηρεσία.

 

Το internet radio συνδέεται στο διαδίκτυο και μπορείς να καούς μουσική μέσω internet. Αυτό έχει μεγάλη χρεώση μιας και κατεβάζει συνεχώς δεδομένα. Μέσω σύνδεσης wi-fi λειτουργεί άψογα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, μετά από προσπάθειες 3 ημερών κατάφερα να εγκαταστήσω το Garmin στο Ε71 και όλα παίζουν ρολόι !!! Καλά, έχω πάθει πλάκα με το τηλέφωνο, είναι εκπληκτικό. Ενώ πάντα είχα μια αντιπάθεια στη ΝΟΚΙΑ λόγω ποιότητας κατασκευής, το Ε71 με έκανε να ξεχάσω όλα τα windows mobile (φανταστείτε ότι έδωσα το Samsung Omnia σε μια μέρα λογω δυσχρηστίας) !! Μια ερωτησούλα μόνο, υπάρχει τρόπος να αλλάζω τη γλώσσα εισαγωγής από Ελληνικά σε Αγγλικά και αντίστροφα με συνδυασμό πλήκτρων ή μόνο από το μενού ;
Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο σερφαρισμα πως παει ? ειναι γρηγορο,εμφανιζει τις σελιδες κανονικα ή σε καποιες παρουσιαζει σπασιματα ?

Επειδη με προβληματιζει το μεγε8ος οθονης,δηλ προτιμω να εχει μεγαλη οθονη η συσκευη και δεν με προβληματιζει το μεγεθος και φορητοτητα,ειστε ικανοποιημενοι ?

τα γραμματα (εμφανιση οθονης,μυνηματα,μενου) ειναι ευαναγνωστα ή ειναι κατι ψειρες που εχουν μερικα ΝΟΚΙΑ ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο σερφαρισμα πως παει ? ειναι γρηγορο,εμφανιζει τις σελιδες κανονικα ή σε καποιες παρουσιαζει σπασιματα ?

Επειδη με προβληματιζει το μεγε8ος οθονης,δηλ προτιμω να εχει μεγαλη οθονη η συσκευη και δεν με προβληματιζει το μεγεθος και φορητοτητα,ειστε ικανοποιημενοι ?

τα γραμματα (εμφανιση οθονης,μυνηματα,μενου) ειναι ευαναγνωστα ή ειναι κατι ψειρες που εχουν μερικα ΝΟΚΙΑ ?

Σχετικά με αυτό το θέμα, μπορώ να πώ ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και οι σελίδες παρουσιάζονται χωρίς πρόβλημα. Δεν κανει κολλήματα, η οθόνη του είναι πολύ καλή και η ταχύτητα παρα πολύ γρήγορη. Είναι σαν ένα μικρό laptop και μέχρι στιγμής δεν ΄χω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Επίσης τα γράμματα είναι αρκετά ευανάγνωστα και δεν είναι ψείρες.

Ακόμα για μία φορά έμεινα εντυπωσιασμένος, αφου είχα παράλληλα ανοιχτα το music player, gallery, e-mail, Web και παράλληλα δεχόμουν εισερχόμενες κλήσεις....ποτέ δεν μου έκανε κάποιο κόλλημα ή καθυστέρηση στην λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια, κι εγώ κάθε μέρα που περνάει το αγαπάω όλο και περισσότερο. Όπως και το... περιβάλλον μου, χαχαχα! :lol:

 

Μια δυο παρατηρήσεις ακόμη:

 

Μακάρι να έπαιρνε κατ ευθείαν νούμερα στην δημιουργία μηνύματος και δεν έπρεπε να κρατάς πατημένα τα πλήκτρα μέχρι να βγει ο αριθμός... :confused:

 

ΣΟΥΠΕΡ! η δυνατότητα για ομαδικά μηνύματα μέσω διαχωρισμού σε ομάδες! :cool:

 

Ως καραάσχετος, δεν κατάφερα να ρυθμίσω τα mail ώστε να τα παίρνω στο κινητό. Πως το κάνω ρε παιδιάαααα; Πάτησα ρυθμίσεις, ζήτησε email adress και password, τα έβαλα και μετά έφυγε από την οθόνη η επιλογή του οδηγού ρυθμίσεων και ... τίποτα! Βρε ντε... Βρε να στέλνω τεστemails στο yahoo και να περιμένω "μπιπ" ...τίποτις! Έχετε καμιά ιδέα; :O

 

Στην πρώτη οθόνη μου έχει επίσης ρύθμιση για "τηλεφωνικό ιντερνετ" αν το μεταφράζω σωστά. Πάω να κάνω ρυθμίσεις... πάλι ντουβάρι κολυτουλάω... Καμιά συμβουλίτσα; :blink:

 

Όσο περνούν οι μέρες, πατάω όλο και λιγότερο λάθος πλήκτρα. Προσεγγίζω το τέλειο πια. Και στην σύνταξη μηνυμάτων, σημειώσεων ή ημερολογίου, το πάω σφαίρα. (Να φανταστεί κανείς ότι καταχωρήσεις σε ημερολόγιο και σημειώσεις ελάχιστες έκανα στα προηγούμενα κινητά μου λόγω δυσχρηστίας) :happy:

 

παιδιά αν έχετε καμιά συμβουλή για τα παραπάνω... βοηθάτε Χριστιανοίοιοιοιοιοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Nokia E71 Wins Prestigious Mobile Choice Award

Phone of the Year and Best Smartphone

 

All in all pretty good score for the S60 devices, Nokia E71 is the best phone overall while the samsung INNOV8 is the best cameraphone of the year!

Phone of the Year:

Nokia E71

Best Smartphone:

Nokia E71

Best Manufacturer:

Samsung

Best Cameraphone:

Samsung i8510

Best Music Phone:

Samsung F400

Readers’ Choice:

iPhone 3G

Operator of the Year:

O2

Best Customer Service:

Virgin Mobile (for eight years running!)

 

 

http://www.symbian-freak.com/news/008/10/mobile_choice_awards_e71_phone_of_the_year.htm

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έπαιρνε κατ ευθείαν νούμερα στην δημιουργία μηνύματος και δεν έπρεπε να κρατάς πατημένα τα πλήκτρα μέχρι να βγει ο αριθμός... :confused:

 

Είμαι άσχετος ως προς κινητά με τέτοιο πληκτρολόγιο αλλά θέλω να πω κάτι πάνω σε αυτό που αναφέρει ο Σωτήρης. Στο Ν95 που εχω όταν είμαι στην δημιουργία μηνύματος και ο κέρσορας βρίσκεται στο πεδίο του αποστολέα και θέλω να γράψω ένα νούμερο κρατάω πάτημενο το πληκτρο # και αλλάζει από αλφαβητική λειτουργία σε αριθμητική. Αφού γίνει η αλλαγή και βγω από τα μηνύματα όταν θα ξαναπάω στην δημουργία μηνύματος θα συνεχίσει το πεδίο του αποστολέα να είναι σε αριθμητική λειτουργία. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και στο Ε71, δηλ με κάποιο πληκτρο ή συνδυασμό πλήκτρων να μένει συνέχεια ή σε αλφαβητική ή σε αριθμητική λειτουργία?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Είμαι άσχετος ως προς κινητά με τέτοιο πληκτρολόγιο αλλά θέλω να πω κάτι πάνω σε αυτό που αναφέρει ο Σωτήρης. Στο Ν95 που εχω όταν είμαι στην δημιουργία μηνύματος και ο κέρσορας βρίσκεται στο πεδίο του αποστολέα και θέλω να γράψω ένα νούμερο κρατάω πάτημενο το πληκτρο # και αλλάζει από αλφαβητική λειτουργία σε αριθμητική. Αφού γίνει η αλλαγή και βγω από τα μηνύματα όταν θα ξαναπάω στην δημουργία μηνύματος θα συνεχίσει το πεδίο του αποστολέα να είναι σε αριθμητική λειτουργία. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και στο Ε71, δηλ με κάποιο πληκτρο ή συνδυασμό πλήκτρων να μένει συνέχεια ή σε αλφαβητική ή σε αριθμητική λειτουργία?

 

Μόλις το δοκίμασα... Τσου...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα... Τσου...

υπαρχει η λειτουργια πατωντας το βελακι κατω αριστερα βγαινει ενα αλλο βελακι καντε δοκιμες κ θα βγει

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η λειτουργια πατωντας το βελακι κατω αριστερα βγαινει ενα αλλο βελακι καντε δοκιμες κ θα βγει

 

Εχεις δίκιο. Πατάμε το αριστερό shift και το κρατάμε πατημένο.

Όσο είναι πατημένο πατάμε μία φορά το πλήκτρο λειτουργίας (ακριβώς αριστερά από το αριστερό shift) και βγάζει ένα συμβολάκι που δεν μπορώ να καθορίσω, δίπλα από το "abc" που υποδεικνύει το είδος των χαρακτήρων που εισάγουμε. Αυτό σημαίνει πως επιλέγοντας αυτή την λειτουργία, γράφουμε μία φορά έναν αριθμό και μετά πάλι αλφαριθμητικούς χαρακτήρες.

Αν (πάντα με πατημένο το αριστερό shift) πατήσουμε και δεύτερη φορά το πλήκτρο λειτουργίας, το συμβολάκι αλλάζει και μοιάζει με βαλάκι και πλέον, γράφει μόνο αριθμητικούς χαρακτήρες. Δυστυχώς όμως, όταν θα αλλάξεις πεδίο για να συντάξεις το κείμενο του μηνύματος, θα πρέπει να κάνεις πάλι την αλλαγή σε αλφαριθμητικούς χαρακτήρες. Δεν το κρατάει και θες διαρκώς αλλαγές...

 

Επίσης, κάνει κι ένα κουφό. Αν στο πεδίο που μπαίνει ο αριθμός αποστολής, γράψεις το όνομα μιας επαφής, στέλνει το μήνυμα στην επαφή που έχεις χρησιμοποιήσει. Και καλά να έχεις γράψει π.χ. "Μαρία" για μια καταχώρηση. Αν όμως την έχεις καταχωρήσει πολύπλοκα και δεν πολυθυμάσαι την ακριβή περιγραφή, δυστυχώς, δεν σου βγάζει κάποιο παραθυράκι για να επιλέξεις από τις επαφές - σύμφωνα με τα γράμματα που έχεις ήδη γράψει. Δηλαδή σε μια επαφή που έχω "ΟΑ-ΕΡΓΑΖ-ΠΡ ΤΑΔΕ-ΤΑΔΟΠΟΥΛΟΣ", είναι αδύνατο να γράψω απόξω όλα τα στοιχεία που έχω βάλει και δεν μου βγάζει παραθυράκι που να εμφανίζει τις επαφές που ταιριάζουν με τα 4 ή 5 πρώτα γράμματα που έχω εισάγει... Έτσι, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αφ ενός ότι έγραψα σωστά την επαφή και το μήνυμα πήγε εκεί και αφ εταίρου, απο το να γράφω όλο το παραπάνω, καλύτερα να πάω εξ αρχής στις επαφές και να επιλέξω από την κατάλληλη, "σποστολή μηνύματος"...

Όλα αυτά βέβαια, δεν νομίζω πως έχουν ιδιαίτερη σημασία, γιατί είναι λεπτομέρειες, αλλά μακάρι να υπήρχε κάποιος να το προωθήσει στην μαμά ΝΟΚΙΑ να το περιλάβει στην επόμενη αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλα..μακαρι να υπολογιζε τι λενε οι χρηστες της η ΝΟΚΙΑ..Εγω παντως αν και ειμαι ευχαριστημενος με το κινητο, εχει 2-3 θεματακια που θα ηταν ΠΑΡΑ πολυ ευκολο να μην υπαρχουν και θα εκανε την χρηση του ευκολοτερη..Επιπλεον, μου εχει κολησει 4-5 φορες και χρειαστηκε να αφαιρεσω μπαταρια...Για να δουμε την επομενη αναβαθμιση..Οοοταν θα βγει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ! Δωστε λίγο τα φωτα σας!

Μεχρι και εχθες κατεβαζα τα email στο κινητο και το βραδυ στον υπολογιστη και ολα οκ! Τα ειχα τα email και στις δυο συσκευες.

Σημερα κατεβασα τα email μου σε ενα άλλο φορητο υπολογιστη και μετα από καμια ωρα οταν δοκιμασα να τα κατεβασω και στο κινητο, .........μου σβηστικαν ΟΛΑ τα email που ειχα κρατημενα στο κινητο και απο παλια!!

Ειναι συγκιρια ή εκανα κατι λαθος?

Να τονισω οτι στον κυριως υπολογιστη εχω δωσει εντολη να μενουν τα email για 60 ημερες στο διακομιστη ενω στο καινουργιο φορητο δεν εχω την ιδια ρυθμιση.

Τη σχεση εχουν τωρα ολα αυτα με το οτι μου σβηστικαν ολα απο το κινητο...δεν καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Αλοο,

 

Μέχρι πριν λίγες μέρες μετά από την έρευνα που είχα κάνει, είχα καταλήξει στο iPhone, και στο παρά κάτι συνέβηκε κάτι και δεν το αγόρασα. Έτσι μια μέρα χωρίς να το καταλάβω έδωσα πάνω στο E71 και ξετρελάθηκα.

Τώρα έχω το TyTN, αλλά δεν πάει πλέον, τίποτα δεν λειτουργεί σωστά αφού το έχω κυριολεκτικά διαλύσει! (Άσε που έχω πρόβλημα με το βάρος του)

 

Τεσπα, καταλήγοντας θα ήθελα τα φώτα σας κατά πόσο αξίζει η αγορά του και αν έχει οποιαδήποτε προβλήματα...

Έχω διαβάσει τα σχετικά reviews στα διάφορα sites αλλά είναι διαφορετικό να ακούς τες προσωπικές απόψεις χρηστών που το χρησιμοποιούν για κάποιο διάστημα. Επίσης οτιδήποτε πιστεύεται ότι αξίζει να αναφέρεται...

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που έχει παρατηρηθεί και απασχολεί μερικούς απο τους χρήστες της συσκευής, είναι η κωδικοποίηση κατά την αναζήτηση των επαφών. Για περισσσότερες λεπτομέριες διάβασε τις τελευταίες σελίδες του συγκεκριμένου θέματος.

 

Κατά τ'άλλα πρόκειται για μια πάρα πολύ καλή συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα το κάνει όταν τις επαφές σου τις γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες (που δεν θα είναι ποτέ πρόβλημα για εμένα)

 

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω... κάπου διάβασα ότι κάποιος έχει πάνω από 5000 επαφές... δηλαδή δεν έχεις όποιαδήποτε κολλήματα...;

 

Όσο αφορά τα mass msging, υπάρχει επιλογή να στείλεις μήνυμα σε όλα σου τα κοντακτς χωρίς να πρέπει να δημιουργήσεις groups; ΠΧ. Να στείλεις ένα συγκεκριμένο μήνυμα και στις 3000 επαφές σου.

 

Επίσης, πόσα στοιχίζει η συσκευή τώρα στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα το κάνει όταν τις επαφές σου τις γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες (που δεν θα είναι ποτέ πρόβλημα για εμένα)

 

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω... κάπου διάβασα ότι κάποιος έχει πάνω από 5000 επαφές... δηλαδή δεν έχεις όποιαδήποτε κολλήματα...;

 

Όσο αφορά τα mass msging, υπάρχει επιλογή να στείλεις μήνυμα σε όλα σου τα κοντακτς χωρίς να πρέπει να δημιουργήσεις groups; ΠΧ. Να στείλεις ένα συγκεκριμένο μήνυμα και στις 3000 επαφές σου.

 

Επίσης, πόσα στοιχίζει η συσκευή τώρα στην Ελλάδα;

 

Ξεκινώ από το τέλος. Πριν από 3 εβδομάδες το είχα βρει 450 ευρώ.

 

Εγώ είχα τις 5000 επαφές (τώρα είναι λίγο λιγότερες αφού ξεσκαρτ΄ρισα καμιά 500αριά που ήταν διπλές ή που δεν ισχύουν πια.) Κανένα κόλλημα, κανένα πρόβλημα.

 

Ομαδικό μήνυμα στέλνεις μόνο σε ομάδες. Αλλά μην κολλάς. Βάλε όλες τις επαφές σε μια ομάδα και στείλε μήνυμα απροβλημάτιστα. Εγω π.χ. έχω ομάδα με 1500 άτομα...

 

Το τηλέφωνο είναι εξαιρετικό. Αν δε σε νοιάζει η κάμερα, και πιστεύεις ότι μπορείς να συνηθίσεις τα μικρά του πλήκτρα, πάρτο αβλεπί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το μόνο που δεν μοθ αρέσει από το τηλέφωνο είναι η πολύ χαμηλή ακουστική του με τα μαμίσια ακουστικά (στα ΜΡ3). Διορθώνεται κάπως ; Προτείνεται κάποια άλλα ακουστικά ; Με ενδιαφέρει λύση άμεσα γιατί μέσα στο μετρό δεν ακούω τίποτα !!!
Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα δεν έχει ακουστεί κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Few More Nokia E71 Pics

 

http://dailymobile.se/wp-content/uploads/2008/09/nokiae71-pictures01.jpg

http://dailymobile.se/wp-content/uploads/2008/09/nokiae71-pictures04.jpg

 

http://dailymobile.se/2008/10/09/few-more-nokia-e71-pics/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...