Jump to content

Ν82: Μεταβολή SAR - Επιστροφή και αντικατάσταση συσκευής


Stavros4u
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια κίνηση που θα μπορούσαμε να κάνουμε όσοι διεκδικούμε κάτι είναι να στείλουμε με e-mail μαζικά ένα κείμενο διαμαρτυρίας (το ίδιο) βάζοντας όμως βάζοντας καθένας το όνομα του η και το ΙΜΙΕ της συσκευής του. Τουλάχιστον είναι κάτι απλό και ίσως πάρουν ένα μήνυμα. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα από το να προσπαθεί ο καθένας μόνος.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 313
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια κίνηση που θα μπορούσαμε να κάνουμε όσοι διεκδικούμε κάτι είναι να στείλουμε με e-mail μαζικά ένα κείμενο διαμαρτυρίας (το ίδιο) βάζοντας όμως βάζοντας καθένας το όνομα του η και το ΙΜΙΕ της συσκευής του. Τουλάχιστον είναι κάτι απλό και ίσως πάρουν ένα μήνυμα. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα από το να προσπαθεί ο καθένας μόνος.

 

Το ελαχιστο που μπορειτε να κανετε ειναι αυτο φιλε. Που καθεστε και τους παρακαλατε για αντικατασταση συσκευης, αντι ΑΥΤΟΙ να σας παρακαλουν..

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να καταφέρεται τίποτα απο την στιγμή που το ανώτατο όριο είναι 2W/kg.Η συγκεκριμένη συσκευή είναι μέσα στα όρια και εγκρίθηκε για πώληση.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να καταφέρεται τίποτα απο την στιγμή που το ανώτατο όριο είναι 2W/kg.Η συγκεκριμένη συσκευή είναι μέσα στα όρια και εγκρίθηκε για πώληση.

Kαι σιγουρα καπου θα γραφουν οτι τα στοιχεια/προδιαγραφες κλπ μπορουν να αλλαξουν χωρις προειδοποιηση .Ειναι σιγουρα καλυμμενοι απο νομικης αποψης,αλλιως θα εκαναν ανακληση οπως εκαναν με τις μπαταριες πριν λιγους μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το γράφουν ότι μπορούν να αλλάξουν οτιδήποτε χωρίς προειδοποίηση, αλλά αυτό από μόνο του δεν είναι παράνομο; Και τουλάχιστον δε μπορούσαν να ενημερώσουν ποια συγκεκριμένα μοντέλα έχουν 0.62 (αν βέβαια ποτέ υπήρξαν τέτοια) και ποια 1.35; Είναι υποχρέωσή τους να το κάνουν. Φυσικά αν είχαν καθαρή τη φωλιά τους δε θα μου το άλλαζαν το τηλέφωνο. Απλά έτυχε να είμαι από τους πρώτους που κινητοποιήθηκαν κι ακόμα δεν είχαν προλάβει να καταστρώσουν στρατηγική. Παιδιά αντί να το συζητάτε, κάντε κάτι πολύ δραστικό, καταγγείλτε τους.
Link to comment
Share on other sites

Kαι σιγουρα καπου θα γραφουν οτι τα στοιχεια/προδιαγραφες κλπ μπορουν να αλλαξουν χωρις προειδοποιηση .Ειναι σιγουρα καλυμμενοι απο νομικης αποψης,αλλιως θα εκαναν ανακληση οπως εκαναν με τις μπαταριες πριν λιγους μηνες.

Ο καθένας μπορεί να βάζει διάφορους "όρους χρήσης" - ότι τον βολεύει συνήθως. Το ερώτημα είναι αν υπάρχει νομικό προηγούμενο, δηλαδή απόφαση δικαστηρίου επί του θέματος ότι οι προδιαγραφές κάποιας συσκευής μπορούν να αλλάξουν οποιαδήποτε στιγμή. Ειλικρινά θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να γνωμοδοτούσε κάποια δικαστική αρχή επ' αυτού ..

 

Σκεφτείτε το σενάριο: Κινητό 5MP .. το οποίο 3 μέρες μετά γίνεται 2MP, τυπικά είναι καλυμμένοι στην αλλαγή των τεχνικών προδιαγραφών - ηθικά είναι; νομικά είναι; "εδώ σε θέλω" που λέμε!

 

Anyway, προφανώς ποντάρουν στον ωχαδερφισμό των Ελλήνων καταναλωτών που δεν κυνηγούν όσο πρέπει αυτά τα πράγματα, οπότε το να φτάσει η υπόθεση στα Δικαστήρια μάλλον θα τους φαίνεται τουλάχιστον... απίθανο.

 

Βάλτε έναν καλό & ικανό δικηγόρο και πιστεύω ότι θα βρείτε άκρη μαζί τους (θα δείτε που θα πάει η μαγκιά τους μετά), εγώ αυτό θα έκανα αν την είχα πατήσει έτσι -και κόντεψα να αγοράσω αυτή την συσκευή (θα την είχα αγοράσει αν δεν είχα κάποιες υποχρεώσεις πριν μερικούς μήνες) .. βέβαια εγώ είμαι "μυστήριο καράβι", έφτασα κάποτε μια υπόθεση στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο κατά του Δημοσίου. . . . . και το ξεβράκωσα (όταν έχετε δίκιο λοιπόν -- γερά & με τσαμπουκά!) :D

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Anyway, προφανώς ποντάρουν στον ωχαδερφισμό των Ελλήνων καταναλωτών που δεν κυνηγούν όσο πρέπει αυτά τα πράγματα, οπότε το να φτάσει η υπόθεση στα Δικαστήρια μάλλον θα τους φαίνεται τουλάχιστον... απίθανο.

 

Βάλτε έναν καλό & ικανό δικηγόρο και πιστεύω ότι θα βρείτε άκρη μαζί τους (θα δείτε που θα πάει η μαγκιά τους μετά)

 

1000% Σωστος !!

Υ.Γ. Ασφαλως και νομιμοποιουνται να αλλαζουν τις προδιαγραφες. Αλλα, ΔΕΝ νομιμοποιουνται να μην αναφερουν στο εγχειριδιο χρησης τα ΝΕΑ δεδομενα. Δηλαδη το ΝΕΟ sar... Οπότε, την κερδιζετε σιγουρα την υποθεση. Ψαξτε το.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να καταφέρεται τίποτα απο την στιγμή που το ανώτατο όριο είναι 2W/kg.Η συγκεκριμένη συσκευή είναι μέσα στα όρια και εγκρίθηκε για πώληση.

Μα δεν λεμε οτι το 1.35 ειναι εκτος οριων αλλα ειναι αλλαγη χαρακτηρστικων της συσκευης.

 

Δλδ αν καποιος αγοραζε light τσιγαρα και τελικα τα συγκεκριμενα ειχαν ιδια πισσα και νικοτινη με τα κανονικα τσιγαρα εκει δεν θα υπηρχε θεμα τιμωρίας παρολο που θα ηταν σε νομιμα πλαισια?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρανομο αυτο που γραφουν οτι μπορουν να τροποποιησουν.:)

Οπως πχ μου εδωσε ενα παραδειγμα φιλος δικηγορος οτι ειναι παρανομο αυτο που γραφουν στα parking ..οτι δεν φερουν καμια ευθυνη αν παθει κατι το αμαξι οσο ειναι εκει.

Link to comment
Share on other sites

Το προιον δεν συμβαδιζει με τα χαρακτηριστικα με τα οποια εχει αγοραστει.

Βαση νομου, εισαι καλυμενος για αμεση επιστροφη του προιοντος.

Τωρα για επιστροφη χρηματων δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Το προιον δεν συμβαδιζει με τα χαρακτηριστικα με τα οποια εχει αγοραστει.

Βαση νομου, εισαι καλυμενος για αμεση επιστροφη του προιοντος.

Τωρα για επιστροφη χρηματων δεν γνωριζω.

 

Tο 1,35 ή 1,99 δεν είναι παράνομο.

Το να γράφει το εγχειρίδιο ότι είναι 0,62 και να είναι 1,35 είναι παράνομο.

Το πρόβλημα είναι να αποδειχθεί ποια είναι η πραγματική τιμή.

 

Αλήθεια, στο εξωτερικό τι γίνεται; Αν πάρει συγκεκριμένη θέση (πχ δωρεάν αντικατάσταση) η μαμά ΝΟΚΙΑ τότε η ΑC δεν πιστεύω να διαφοροποιηθεί.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Στο user manual πρώτη σελίδα τί τεύχος γράφει?(Απο αυτούς που έχει sar 0,62 μόνο)

 

9205000/τεύχος 2. Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Στο user manual πρώτη σελίδα τί τεύχος γράφει?(Απο αυτούς που έχει sar 0,62 μόνο)

 

9205000/τεύχος 2. Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση.

 

9205046, Τεύχος 1 EL αυτό γράφει στο μικρό βιβλιαράκι με τίτλο "Ξεκινώντας"

9204641 1.1.8 γράφει στη 3η σελίδα του user manual

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι το Τεύχος 4.

 

Στις πρώτες σελίδες γράφει "H NOKIA ακολουθεί την πολιτική συνεχούς ανάπτυξης των προϊόντων της και διατηρεί το δικαίωμα να επιφέρει αλλαγές και βελτιώσεις στα προιόντα που περιγράφονται στο παρόν έγγραφο χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση."

και πιο κάτω με κεφαλαία " ...Η ΝΟΚΙΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΡΟΠΟΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΕΓΓΡΑΦΟ Ή ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΥΡΕΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ."

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι το Τεύχος 4.

 

Στις πρώτες σελίδες γράφει "H NOKIA ακολουθεί την πολιτική συνεχούς ανάπτυξης των προϊόντων της και διατηρεί το δικαίωμα να επιφέρει αλλαγές και βελτιώσεις στα προιόντα που περιγράφονται στο παρόν έγγραφο χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση."

και πιο κάτω με κεφαλαία " ...Η ΝΟΚΙΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΡΟΠΟΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΕΓΓΡΑΦΟ Ή ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΥΡΕΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ."

 

Παιδια εγω το εχω πουλησει... Αλλα συμφωνα με αυτο... :X:X:X ΔΕΝ μπορει να πει κανενας ΤΙΠΟΤΑ :cry:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι το Τεύχος 4.

 

Στις πρώτες σελίδες γράφει "H NOKIA ακολουθεί την πολιτική συνεχούς ανάπτυξης των προϊόντων της και διατηρεί το δικαίωμα να επιφέρει αλλαγές και βελτιώσεις στα προιόντα που περιγράφονται στο παρόν έγγραφο χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση."

και πιο κάτω με κεφαλαία " ...Η ΝΟΚΙΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΡΟΠΟΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΕΓΓΡΑΦΟ Ή ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΥΡΕΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ."

 

Αν η Νόκια θεωρεί "βελτίωση" την αύξηση του SAR τι να πω...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν η Νόκια θεωρεί "βελτίωση" την αύξηση του SAR τι να πω...:lol:

 

Μπορεί να βελτιώσαν την λήψη της κεραίας με αποτέλεσμα την αύξηση του SAR.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

To δικο μου Ν82 παντως δεν εχει και φοβερο σημα,μπορω ανετα να το συγκρινω με το σημα του Ν80
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι το Τεύχος 4.

 

Στις πρώτες σελίδες γράφει "H NOKIA ακολουθεί την πολιτική συνεχούς ανάπτυξης των προϊόντων της και διατηρεί το δικαίωμα να επιφέρει αλλαγές και βελτιώσεις στα προιόντα που περιγράφονται στο παρόν έγγραφο χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση."

και πιο κάτω με κεφαλαία " ...Η ΝΟΚΙΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΡΟΠΟΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΕΓΓΡΑΦΟ Ή ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΥΡΕΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ."

 

Οντως εχει δικαιωμα να το τροποποιησει ή να το αποσυρει, αλλα ΔΕΝ εχει δικαιωμα να αναγραφει ΨΕΥΔΗ στοιχεια..

 

Tο 1,35 ή 1,99 δεν είναι παράνομο.

Το να γράφει το εγχειρίδιο ότι είναι 0,62 και να είναι 1,35 είναι παράνομο.

Το πρόβλημα είναι να αποδειχθεί ποια είναι η πραγματική τιμή

 

Μονη της το αποδεικνυει στο site της η Νοκια. Εκει, απο μονη της αυτοαναιρειται. Δεν χρειαζεται ν'αποδειξει κανεις αλλος τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μια κίνηση που θα μπορούσαμε να κάνουμε όσοι διεκδικούμε κάτι είναι να στείλουμε με e-mail μαζικά ένα κείμενο διαμαρτυρίας (το ίδιο) βάζοντας όμως βάζοντας καθένας το όνομα του η και το ΙΜΙΕ της συσκευής του. Τουλάχιστον είναι κάτι απλό και ίσως πάρουν ένα μήνυμα. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα από το να προσπαθεί ο καθένας μόνος.

 

Οσοι ενδιαφερονται να γινει η παραπανω διαδικασια να το πουν.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ενδιαφερονται να γινει η παραπανω διαδικασια να το πουν.

 

Έγω είμαι μέσα σε μια τέτοια κίνηση και ελπίζω να είναι και άλλοι..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

auto emociόn

Link to comment
Share on other sites

To δικο μου Ν82 παντως δεν εχει και φοβερο σημα,μπορω ανετα να το συγκρινω με το σημα του Ν80

κι εγω χαλια σημα εχω.

Link to comment
Share on other sites

To δικο μου Ν82 παντως δεν εχει και φοβερο σημα,μπορω ανετα να το συγκρινω με το σημα του Ν80

 

κι εγω χαλια σημα εχω.

Αφού υπάρχει το πρόβλημα λήψης και το κινητό σας έχει SAR 0,62 έγινε αυτό και άλλαξε το SAR.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...