Jump to content

Ν82: Μεταβολή SAR - Επιστροφή και αντικατάσταση συσκευής


Stavros4u
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εγω πηγα σημερα στο ΝΟΚΙΑ Center της Λαρισας και δεν ειχαν ιδεα ???? τι να κανω ????

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 313
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ειπα να κρατισω και εγω ενα κινητο:lol:για να δουμε αυριο θα παρω και γω στην νοκια:cool:
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Να και κάτι ευχάριστο.. μέχρι την επόμενη έρευνα που θα ανατρέπει και αντικρούει την παρούσα :(

 

Από εκεί και πέρα, οι mainstream συσκευές μεταξύ του 1999 - 2006 είχαν συνήθως χαμηλό SAR σε σχέση με τις φετινές και περσινές που έχουν αρχίσει να ανεβάζουν την ακτινοβολία σε εποχές προ SAR, ενδεχομένως διότι οι κατασκευαστές νιώθουν πιο ασφαλείς ώστε να σηκώνουν την ακτινοβολία στις νεώτερες συσκευές τους.

 

Όπως και να έχει, αν τα ίδια αποτελέσματα επιβεβαιωθούν σε μια εικοσαετή έρευνα (το διάστημα δεν είναι τυχαίο..) , τότε προσωπικά, θα ησυχάσω ως τότε προτιμώ συσκευές με όσο το δυνατόν χαμηλότερο SAR -φύλαγε τα ρούχα σου ;)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Χθες τηλεφώνησα στην Alpha Copy και ρώτησα σχετικά με το θέμα της αντικατάστασης του Ν82. Η απάντηση ήταν ότι αν το manual μου αναγράφει SAR 0,62 w/kg (που αυτό αναγράφει), τότε δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης, καθώς -σύμφωνα με την Alpha Copy- και το 0,62 και το 1,35 είναι οι πραγματικές τιμές SAR, απλά 0,62 έχουν οι πρώτες "φουρνιές" Ν82 και 1,35 τα πιο πρόσφατα Ν82 λόγω κάποιας αναβάθμισης στο hardware.

 

Τί γίνεται; Το δούλεμα χοντραίνει ή έχω χάσει επεισόδια;

Link to comment
Share on other sites

Χθες τηλεφώνησα στην Alpha Copy και ρώτησα σχετικά με το θέμα της αντικατάστασης του Ν82. Η απάντηση ήταν ότι αν το manual μου αναγράφει SAR 0,62 w/kg (που αυτό αναγράφει), τότε δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης, καθώς -σύμφωνα με την Alpha Copy- και το 0,62 και το 1,35 είναι οι πραγματικές τιμές SAR, απλά 0,62 έχουν οι πρώτες "φουρνιές" Ν82 και 1,35 τα πιο πρόσφατα Ν82 λόγω κάποιας αναβάθμισης στο hardware.

 

Τί γίνεται; Το δούλεμα χοντραίνει ή έχω χάσει επεισόδια;

 

Όχι φίλε μου, το δούλεμα χοντραίνει, αλλά δεν ξέρω γιατί. Το είχα ξαναπεί, αλλά εγώ όταν είχα τηλεφωνήσει στην Alpha Copy μου είπαν ότι από την αρχή όλα τα Ν82 είχαν 1.35 και ότι είχε γίνει κάποιο λάθος στη μέτρηση. Εμένα μου το αντάλλαξαν. Από χθες κρατάω στα χέρια μου ένα Ν95 8 γιγαμπάιτ. Όσοι θέλετε να το αλλάξετε να στείλετε μέιλ παραπόνων στο nokia-info@alphacopy.gr και αν δε σας προτείνουν αλλαγή, τότε να την απαιτήσετε.

 

εχω επικοινωνήσει και εγώ με αλφα κοπυ και μου ζήτησαν να στείλω την αποδειξη με φαξ στο 2108918799?

φιλε rishi σε παρακαλώ πες μου εσυ εχεις κάνει λάθος και εχεις γραψει 2108918899 η εγω ακουσα λάθος?

 

Εγώ πάντως το έστειλα στον αριθμό που έγραψα και το δέχτηκαν. Δεν ξέρω, ίσως έχουν και δεύτερο αριθμό για φαξ... Εσύ πάλι στείλτο και στους 2 αριθμούς για σιγουριά...

 

Πάντως απ' όσα έχω διαβάσει πιο πάνω από τους φίλους και απ' όσα μου έχουν πει έως τώρα από την Alpha Copy, αντιλαμβάνομαι πως ο καθένας από αυτή την εταιρεία λέει ό,τι του κατέβει, τουλάχιστον ας έκαναν ένα συμβούλιο ενημερώνοντας όλους τους υπαλλήλους τους να λένε τα ίδια πράγματα στο κοινό και όχι αρλούμπες. Τελικά είτε οι παλαιότερες συσκευές είχαν 0.62, είτε 1.35 (κάτι που ποτέ δε θα το μάθουμε), δε νομίζω πως πρέπει να κρατήσουμε αυτή τη συσκευή. Πρώτον πρόκειται περί εμπαιγμού του καταναλωτή και δεύτερον για την υγεία. Εμένα προσωπικά μ' ενόχλησε περισσότερο η κοροϊδία. Μπορεί αν από την αρχή μας έλεγαν την αλήθεια να αγόραζα τη συσκευή, αλλά θα ήταν εν γνώσει μου (αν και αποκλείεται να αγόραζα μια συσκευή που εκπέμπει τέτοια ποσά ακτινοβολίας). Εν κατακλείδι, οι πληροφορίες και οι απαντήσεις είναι αντικρουόμενες. Ο καθένας ας σκεφτεί με συνείδηση το καλό του εαυτού του κι ας πράξει. Εγώ έχω κουραστεί πολύ μ' αυτό το θέμα κι έχω απαυδήσει με τη Νόκια. Μακάρι να μπορούσα να το ανταλλάξω με ένα ωραιότατο Σάμσουγκ. Σας εύχομαι όλους καλή τύχη με το θέμα και καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Από alpha copy μου είπαν ότι δεν γίνετε καμιά αντικατάσταση Ν82. όταν επέμενα μου είπαν ότι το sar είναι αυτό που είναι αυτό που γράφει μέσα στο manual και επειδή γράφει 0.62 δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας η αντικαταστάσεις.

 

Και επειδή το πείρα από πλαίσιο επικοινώνησα και εκεί μου είπαν ότι με μεγάλη σιγουριά ότι δεν γίνετε καμιά αντικατάσταση και ότι η Νοκια δεν τούς έχει δόση καμιά έγκριση όπως έχει αναφερθεί εδώ. Το είχα πάρει μέσω internet και μέχρι να βγάλω αίρει αγανάκτησα.

 

Αδικα χάρηκα ήθελα τόσο πολύ να ξεφορτωθώ. :(

Link to comment
Share on other sites

Από alpha copy μου είπαν ότι δεν γίνετε καμιά αντικατάσταση Ν82. όταν επέμενα μου είπαν ότι το sar είναι αυτό που είναι αυτό που γράφει μέσα στο manual και επειδή γράφει 0.62 δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας η αντικαταστάσεις.

 

Και επειδή το πείρα από πλαίσιο επικοινώνησα και εκεί μου είπαν ότι με μεγάλη σιγουριά ότι δεν γίνετε καμιά αντικατάσταση και ότι η Νοκια δεν τούς έχει δόση καμιά έγκριση όπως έχει αναφερθεί εδώ. Το είχα πάρει μέσω internet και μέχρι να βγάλω αίρει αγανάκτησα.

 

Αδικα χάρηκα ήθελα τόσο πολύ να ξεφορτωθώ. :(

 

Επικοινώνησε με την Σοφία Σιούλη από την Alpha Copy στέλνοντας μέιλ στο nokia-info@alphacopy.gr

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα τηλεφωνο στην αλφα κοπη σημερα και μου ειπαν πως δεν μπορουν αλαξουν την συσκευει και οτι αυτην την εντολη εχουν απο την εταιρια:ninja:ειπα δοσε μου το ονομα σου για να σε ξαναπαρω και μου ειπε απλα την θεσει της:cool:μετα περνω πλαισιο και μου λενε πως δεν ακουσαν κατι τετιο... και να τους δοσω το τηλεφωνο μου για να με ξαναπαρουν.σε 15 λεπτα με παιρνουν απο πλαισιο και μου λενε πως οντως υπαρχει "θεμα" αλλα αν δεν παρουν εγκρισει απο την νοκια δεν μπορουν να κανουν κατι :confused:μου εδωσε τηλεφωνο της νοκια και βγηκε παλη ενοιτε η αλφα κοπη και μου λενε οτι δεν τιθετε καν θεμα αλλαγης και οτι εχει το δικαιομα η νοκια να αλλαξη τα χαρακτιριστικα του τηλ. χωρις προειδοπιοιση:wacko:μας δουλευουν κανονικα παιδια ΤΕΛΟΣ

 

rishi εστιλα μολις και email στη Σοφία Σιούλη να δουμε τη θα μου πει.εσενα τη σου ειπε ?

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι δεν γινεται αντικατασταση και οτι γραφουν στην σελιδα τους οτι μπορει να αλλαξει η νοκια τα χαρακτηριστικα..

Δηλαδη της λεω μπορει να παρω κινητο με 5mp και μετα να πειτε οτι ηταν 3?

και λεει ναι...(ζητησα τον υπευθυνο αλλα δεν το σηκωνε..)

 

Παντως να ξερετε οτι ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ αυτο που γραφουν οτι τα χαρακτηριστικα μπορουν να αλλαξουν..

 

Οποτε ετοιμαζω καταγγελια που θα την παω ο ιδιος στην Νοκια..ενα βημα πριν το Εξωδικο.

Link to comment
Share on other sites

 

Μακαρι φιλε Itchrist86 να ειναι ετσι οπως τα λενε οι Γερμανοι, και οχι καπως ετσι:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και οχι καπως ετσι:

 

Πληροφοριακα το παραπανω video ειναι "χοντρη" διαφημιση ενος bt handsfree...

http://www.cardosystems.com/pop/

http://internetakias.gr/2008/06/12/the-answer-to-pop-corn-mobile-viral/

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι φιλε Itchrist86 να ειναι ετσι οπως τα λενε οι Γερμανοι, και οχι καπως ετσι:

Τώρα το είδα.... :lol::lol:

Μα καλά, το πιστέψατε ρε παιδία;

Αν ήταν έτσι τα πράγματα δεν θα είχε μείνει εγκέφαλος.

Έλεος δηλαδή!!!:X

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν έτσι τα πράγματα δεν θα είχε μείνει εγκέφαλος.

Έλεος δηλαδή!!!:X

 

Καλά, μην παίρνουμε και όρκο γι´αυτό........:lol:

Δες για παραδειγμα το αντικείμενο του παροντος θέματος :X

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπράβο για το κουράγιο σας! Κυνηγήστε τό μέχρι εκεί που δεν πάει! Πρέπει κάποτε να καταλάβουν ότι οι καταναλωτές δεν είμαστε και τόσο ζώα! ;)

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

πάνω τους...

πληροφοριακά ζούσα εδώ και 3 χρόνια με το Ν90 (0,29 SAR) παρακαλώ, έχει κάποιος να πεί κάτι... ;)

 

και τώρα πραγματικά όσο και να το συμπαθώ δεν θα ήταν ποτέ δυνατόν να πάω στο Ν82

ποτέ..

οπότε, μιας που το Ν90 τα έφαγε τα ψωμιά του, θα πάω στο Ν98 8GB (όπως και ένας άλλος φίλος πιο πάνω)

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί η alpha copy δε δέχεται να σας ανταλλάξει το κινητό. Εμένα μπορεί με λίγο ζόρι να το δέχτηκαν, αλλά όλα έγιναν κανονικά, χωρίς απειλές ή κοροϊδίες. Να ΑΠΑΙΤΗΣΕΤΕ να γίνει η αλλαγή, μην τους αφήσετε να σας εμπαίξουν! Να τους απειλήσετε με μηνύσεις!
Link to comment
Share on other sites

Το μυστήριο πιστεύω πως λύθηκε...

Συμφωνα με δήλωση της nokia υπάρχει τροποποιήση στο n82 που αλλάξε και το sar.

 

REQUEST FOR PERMISSIVE CHANGE CLASS II:

Hereby we request pursuant to 47CFR 2.1043, a permissive change class II for, FCC ID

QVVRM-313, please see attached test reports.

Description of change:

Realignment of multi-slot power levels for improved field performance. Test reports are

submitted with filings.

https://fjallfoss.fcc.gov/prod/oet/forms/blobs/retrieve.cgi?attachment_id=952815&native_or_pdf=pdf

 

Για όσους ενδιαφέρονται να δουν και τα καινουργια test reports...

https://fjallfoss.fcc.gov/oetcf/eas/reports/ViewExhibitReport.cfm?mode=Exhibits&RequestTimeout=500&calledFromFrame=N&application_id=438919&fcc_id='QVVRM-313'

Υποψην...αυτα τα reports αφορουν την αμερικάνικη αγορα οποτε οι τιμες sar ειναι λιγο διαφορετικες απο τις ευρωπαικες.

Link to comment
Share on other sites

Το μυστήριο πιστεύω πως λύθηκε...

Συμφωνα με δήλωση της nokia υπάρχει τροποποιήση στο n82 που αλλάξε και το sar.

 

REQUEST FOR PERMISSIVE CHANGE CLASS II:

Hereby we request pursuant to 47CFR 2.1043, a permissive change class II for, FCC ID

QVVRM-313, please see attached test reports.

Description of change:

Realignment of multi-slot power levels for improved field performance. Test reports are

submitted with filings.

https://fjallfoss.fcc.gov/prod/oet/forms/blobs/retrieve.cgi?attachment_id=952815&native_or_pdf=pdf

 

Για όσους ενδιαφέρονται να δουν και τα καινουργια test reports...

https://fjallfoss.fcc.gov/oetcf/eas/reports/ViewExhibitReport.cfm?mode=Exhibits&RequestTimeout=500&calledFromFrame=N&application_id=438919&fcc_id='QVVRM-313'

Υποψην...αυτα τα reports αφορουν την αμερικάνικη αγορα οποτε οι τιμες sar ειναι λιγο διαφορετικες απο τις ευρωπαικες.

 

Με απλά ελληνικά δηλαδή τι συμβαίνει;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα τροποποιηθηκαν καποια χαρακτηριστικα του n82 με αποτελεσμα να αυξηθει ελαφρως η ισχυς του σηματος που εκπεμπει, να έχει καλύτερη απόδοση... και φυσικά να αυξηθεί η τιμή του sar.

Οπότε συμφωνα με τα παραπανω εχουμε τα "παλια" n82 με sar 0.62 και τα "νεα" με 1.35.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που ενδιαφέρομαι να το αγοράσω, πως θα ξέρω αν είναι καινούρια ή παλιά συσκευή;

Αν δω στο user manual τιμή για το sar 0,62 να θεωρήσω ότι τόσο είναι;

Αυτά που έχουν 1,35 θα το γράφει και στο manual;

ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα τροποποιηθηκαν καποια χαρακτηριστικα του n82 με αποτελεσμα να αυξηθει ελαφρως η ισχυς του σηματος που εκπεμπει, να έχει καλύτερη απόδοση... και φυσικά να αυξηθεί η τιμή του sar.

Οπότε συμφωνα με τα παραπανω εχουμε τα "παλια" n82 με sar 0.62 και τα "νεα" με 1.35.

 

Γιατί μυρίζομαι μαγείρεμα :cry::cry::cry:, γιατί;;;;;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...