Jump to content

Twilight Saga Movies


nasia_the_slayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα βιβλία πραγματικά superb (για μένα τουλάχιστον), η ταινία σχεδόν απαράδεκτη, διότι έχει ρουφήξει όλο το αίμα από την υπόθεση και το έχει κάνει νιανιά! Κρίμα.. Πάντως εγώ θα δω και την επόμενη και τη μεθεπόμενη, γιατί είμαι addicted!

Υγ. Άλλο καλό βιβλίο της ίδιας : Το Σώμα

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μόλις είδα το Twilight. Παρόλο που είχα διαβάσει τις χειρότερες κριτικές, ήμουν σίγουρος ότι θα δω μια ποιοτική ταινία. Καμία μα καμία σχέση. Η ταινία είναι μετριότατη και σε πάρα πολλές περιπτώσεις, θα την χαρακτήριζα γελοία. Ούτε για λίγο δεν μου τράβηξε το ενδιαφέρον και το δάχτυλό μου συνεχώς με γαργάλαγε να πατήσω το στοπ.

 

Τα εφέ ήταν μετριότατα έως απαράδεκτα (οπτικά και ηχητικά) και ίσως μόνο στην τελευταία μάχη (ο θεός να την κάνει), κάτι πήγε να γίνει. Το μοναδικό που άξιζε ήταν τα καταπληκτικά τοπία και η άψογη φωτογραφία. Η διάρκειά της ήταν αδικαιολόγητα μεγάλη και με κούρασε αφάνταστα.

 

Όσοι δεν την έχετε δει, μακριά.

 

μα βλέπεις? κι εγώ έτσι την είχα πατήσει...αψηφώντας τις ορδές τηνεϊτζερακίων που έτρεχαν να τη δουν σα να'ταν το high school musical, εμενα μου χε κάτσει οτι μπορεί να ναι σκοτεινή κ ρομαντική με την κλασική έννοια...αλλά..όπως λες κ εσύ, σοβαρή μάπα το καρπούζι...καλά που την κατέβασα απ το ιντερνετ κ δε χρειαστηκε να την πληρωσω κι από πάνω :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί να το έχετε δει ήδη αλλά μου φάνηκε πολύ αστείο:

 

http://imgur.com/3GUnR.jpg

 

:lol:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου πως το Twlight θα ακολουθήσουν κι άλλες ταινίες (New Moon-2009, Eclipse-2010, Breaking Dawn-2011), το παρόν θέμα μετονομάζεται σε "The Twilight Saga", στα πρότυπα του "Harry Potter: The Movies".

 

Συνεπώς, εδώ μπορούμε να συζητάμε για όλες τις ταινίες.

 

Υπενθυμίζω ότι ισχύουν όλοι οι κανόνες του CnF.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το Twilight. Παρόλο που είχα διαβάσει τις χειρότερες κριτικές, ήμουν σίγουρος ότι θα δω μια ποιοτική ταινία. Καμία μα καμία σχέση. Η ταινία είναι μετριότατη και σε πάρα πολλές περιπτώσεις, θα την χαρακτήριζα γελοία. Ούτε για λίγο δεν μου τράβηξε το ενδιαφέρον και το δάχτυλό μου συνεχώς με γαργάλαγε να πατήσω το στοπ.

 

Τα εφέ ήταν μετριότατα έως απαράδεκτα (οπτικά και ηχητικά) και ίσως μόνο στην τελευταία μάχη (ο θεός να την κάνει), κάτι πήγε να γίνει. Το μοναδικό που άξιζε ήταν τα καταπληκτικά τοπία και η άψογη φωτογραφία. Η διάρκειά της ήταν αδικαιολόγητα μεγάλη και με κούρασε αφάνταστα.

 

Όσοι δεν την έχετε δει, μακριά.

Την είδα και εγώ μόλις προχθές...

Τελικά πόσο δίκιο είχα που την απέφευγα τόσο καιρό.

Της πλάκας ιστορία... Ούτε για 15χρονες χαζογκομενίτσες (σαν αυτή που πρωταγωνιστεί) δεν κάνει....

Γελάνε οι προτζέκτορες στα σινεμά με τέτοιες ταινίες...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το πρώτο trailer του Eclipse! (Twilight Saga Volume 3)

 

Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα από την κινηματογραφική Νέα Σελήνη, αν και το δεύτερο βιβλίο ήταν και το πιο αδύναμο της σειράς. Στην τρίτη ταινία η Μπέλα βρίσκεται για άλλη μια φορά αντιμέτωπη τόσο με το δίλλημα ¨Εντουαρντ ή Τζέικομπ που συνδέεται με την ανθρώπινη της υπόσταση όσο και με την εκδικητική "χήρα" του Τζέιμς από την πρώτη ταινία Βικτόρια (υπέροχα μαλλιά).

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο trailer του Eclipse! (Twilight Saga Volume 3)

 

Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα από την κινηματογραφική Νέα Σελήνη, αν και το δεύτερο βιβλίο ήταν και το πιο αδύναμο της σειράς. Στην τρίτη ταινία η Μπέλα βρίσκεται για άλλη μια φορά αντιμέτωπη τόσο με το δίλλημα ¨Εντουαρντ ή Τζέικομπ που συνδέεται με την ανθρώπινη της υπόσταση όσο και με την εκδικητική "χήρα" του Τζέιμς από την πρώτη ταινία Βικτόρια (υπέροχα μαλλιά).

 

Την Βικτώρια δεν την παίζει η Bryce Dallas Howard;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Την Βικτώρια δεν την παίζει η Bryce Dallas Howard;

 

Τι?? σοβαρά? και την είχα σε εκτίμηση αυτήνα...:shifty:

 

 

Πριν λίγες μέρες είδα το new moon...το ίδιο βλακεία με το προηγούμενο ήταν - συν οτι εκεί με τους λύκους ήταν χάλια τα εφέ. Κι εκείνος ο πρωταγωνιστής πρέπει να κάνει εντατικά μαθηματα υποκριτικής γιατι δεν την παλευει...

 

α και να σας πω: τι σόι βρυκόλακες είναι αυτοί που αντί να λιώνουν με το φως του ήλιου λαμπιρίζουν και αντί να μη φαίνονται ούτε στον καθρεφτη ποζάρουν όλο χάρη στο φωτογραφικό φακό;;:down:

 

Ψιλοάσχετο: την τελευταία του Αλμοδόβαρ (los abrazos rotos) την έχετε δει? έχει ένα πολύ αστείο σημείο που σατιρίζει όλη αυτή τη μόδα με τις βρυκολακοταινίες :lol:

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Τι?? σοβαρά? και την είχα σε εκτίμηση αυτήνα...:shifty:

 

Εντάξει δεν είναι και ξεπούλημα να παίξεις έναν μικρό ρόλο σε μια εμπορική ταινία. Και η 16χρονη Ντακότα Φάνινγκ που υποδύεται μια βαμπίρα από το στρατόπεδο των Βολτούρι εδώ και μια δεκαετία έχει κάνει καταπληκτικές ερμηνείες και έχει συνεργαστεί με αρκετούς από τους σπουδαιότερους ηθοποιούς του Χόλιγουντ. Η κόρη του Χάουαρντ ήταν εκπληκτική στο Σκοτεινό Χωριό και ιδιαίτερα στο Manderlay του Φον Τρίερ και νομίζω είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή στο twilight (αν και φοβάμαι ότι μπορεί να έχει κακό τέλος :X)

Link to comment
Share on other sites

α και να σας πω: τι σόι βρυκόλακες είναι αυτοί που αντί να λιώνουν με το φως του ήλιου λαμπιρίζουν και αντί να μη φαίνονται ούτε στον καθρεφτη ποζάρουν όλο χάρη στο φωτογραφικό φακό;;:down:

 

Τι το ψάχνεις... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

α και να σας πω: τι σόι βρυκόλακες είναι αυτοί που αντί να λιώνουν με το φως του ήλιου λαμπιρίζουν και αντί να μη φαίνονται ούτε στον καθρεφτη ποζάρουν όλο χάρη στο φωτογραφικό φακό;;:down:

 

Γιατί έχεις γνωρίσει βρικόλακες από κοντά και ξέρεις οτι de facto καίγονται στον ήλιο και δεν φαίνεται το είδωλό τους στον καθρέφτη;; :lol:

 

Φανταστική είναι και η μια εκδοχή και η άλλη ;)

 

Οι ταινίες είναι όντως μέτριες, αν και κάτι έχει η πρωταγωνίστρια που με τραβάει :p

Τα βιβλία είναι κλάσεις ανώτερα (απο τις ταινίες) και αρκετά καλά βιβλία γενικότερα.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι φαν της σειράς βιβλίων (μου άρεσε και το Host της ίδιας συγγραφέως το οποίο υποτίθεται απευθύνεται σε ενήλικο κοινό) το μεγαλύτερο πρόβλημα μου με τη σειρά είναι όχι γιατί δεν καίγονται οι βρικόλακες στον ήλιο αλλά ο αμερικάνικος πουριτανισμός τους. Μετά τον 40χρονο παρθένο ο ¨Εντουαρντ είναι ο 140χρονος παρθένος ο οποίος περιμένει να παντρευτεί για να μπορέσει να κάνει έρωτα με την κοπέλα που αγαπάει. Εντάξει είναι μια σειρά που απευθύνεται σε εφήβους και νεόυς ενήλικες αλλά αυτές οι ακραίες ευανγγελιστικές διακηρύξεις σε ένα μεταφυσικό περιβάλλον είναι κάπως υπερβολικές το 2010. Edited by Luci
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις γνωρίσει βρικόλακες από κοντά και ξέρεις οτι de facto καίγονται στον ήλιο και δεν φαίνεται το είδωλό τους στον καθρέφτη;; :lol:

:lol: (καλά, προφανώς κι εγώ για πλάκα το πα, αυτό ήταν το τελευταίο από τα προβλήματα της ταινίας)

 

Αν και είμαι φαν της σειράς βιβλίων (μου άρεσε και το Host της ίδιας συγγραφέως το οποίο υποτίθεται απευθύνεται σε ενήλικο κοινό) το μεγαλύτερο πρόβλημα μου με τη σειρά είναι όχι γιατί δεν καίγονται οι βρικόλακες στον ήλιο αλλά ο αμερικάνικος πουριτανισμός τους. Μετά τον 40χρονο παρθένο ο ¨Εντουαρντ είναι ο 140χρονος παρθένος ο οποίος περιμένει να παντρευτεί για να μπορέσει να κάνει έρωτα με την κοπέλα που αγαπάει. Εντάξει είναι μια σειρά που απευθύνεται σε εφήβους και νεόυς ενήλικες αλλά αυτές οι ακραίες ευανγγελιστικές διακηρύξεις σε ένα μεταφυσικό περιβάλλον είναι κάπως υπερβολικές το 2010.

Σοβαρά δεν το είχαν κάνει στην προηγούμενη ταινία? Ε αυτος πάντως δεν πιστεύω να ναι παρθένος τόσους αιώνες...

αχ καλέ μπορεί πάνω στην κάψα να του μεγαλώνουν τα δόντια και να φοβάται μην τη δαγκώσει, γι' αυτό!... Αμέσως να κατηγορήσουμε τους Αμερικάνους για πουριτανούς, αυτή την τόσο προοδευτική κοινωνία...! :p

Link to comment
Share on other sites

:lol: (καλά, προφανώς κι εγώ για πλάκα το πα, αυτό ήταν το τελευταίο από τα προβλήματα της ταινίας)

 

 

Σοβαρά δεν το είχαν κάνει στην προηγούμενη ταινία? Ε αυτος πάντως δεν πιστεύω να ναι παρθένος τόσους αιώνες...

 

Και όμως! Και δεν είναι μόνο ότι φοβάται λόγω της εύθραυστης φύσης της ανθρώπινης φιλενάδας του αλλά και στο παρελθόν σύμφωνα με τα βιβλία είχαν δείξει ενδιαφέρον αρκετές βρικολακίνες αλλά εκείνος δεν ήθελε.

Link to comment
Share on other sites

Aναμενω εναγωνιως κινηματογραφικο crossover με το Harry Potter :rolleyes:

 

 

 

-και οι Paramore στο soundtrack,ανυπερθετως :rtfm:

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι φαν της σειράς βιβλίων (μου άρεσε και το Host της ίδιας συγγραφέως το οποίο υποτίθεται απευθύνεται σε ενήλικο κοινό) το μεγαλύτερο πρόβλημα μου με τη σειρά είναι όχι γιατί δεν καίγονται οι βρικόλακες στον ήλιο αλλά ο αμερικάνικος πουριτανισμός τους. Μετά τον 40χρονο παρθένο ο ¨Εντουαρντ είναι ο 140χρονος παρθένος ο οποίος περιμένει να παντρευτεί για να μπορέσει να κάνει έρωτα με την κοπέλα που αγαπάει. Εντάξει είναι μια σειρά που απευθύνεται σε εφήβους και νεόυς ενήλικες αλλά αυτές οι ακραίες ευανγγελιστικές διακηρύξεις σε ένα μεταφυσικό περιβάλλον είναι κάπως υπερβολικές το 2010.

 

Η αιτιολόγηση για αυτό από την Meyer μέσω της σκιαγράφησης του χαρακτήρα του Edward προσωπικά με έχει καλύψει και δεν "κόλλησα" ιδιαίτερα στο συγκεκριμένο θέμα.

Σκέψου λίγο: ο Edward ήταν 17 χρονών "αριστοκράτης" στις αρχές του 1900. Μήπως τότε τα πράγματα ήταν όντως "πουριτανικά"; Τα ήθη του και οι αρχές του (που δεν περάνε σε καμία περίπτωση στην ταινία) αυτό υποδηλώνουν.

 

Και για να το πω και αλλιώς, αφού δεν π*****ε τη Ρόζαλι, λογικό να μην τον ελκύει καμία :lol:

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Tώρα το βλέπω (κατεβασμένο σε αξιοπρεπη ποιοτητα) κι εχω πατησει pause γιατι βαρέθηκα...

στο μεταξύ ανακάλυψα αυτό http://www.youtube.com/watch?v=gu3XujXdHmU - στο γνωστο ύφος Scary movie...ελεεινό το ξέρω, αλλά πιο πολύ θα το φχαριστιόμουν τωρα... :p

 

πω πω...και τι συτηρουκλα μπρρρρ! "θελει να προστατεψει την τιμή της"??? wtf ! ααα γιατι συνεχιζω να το βλέπω??!

 

ξαναέντιτ: οκ τώρα είναι σε μια

σκηνη σ' ενα βουνο κι η Μπελλα κρυωνει και τσακωνονται αν θα τη ζεστάνει ο λυκάνθρωπος

:down: όπου τον ακούω να λέει "let's face it, I'm h??er than you" και υποθέτω ότι λέει "hotter" παρόλο που μου ακουστηκε σα "harder" στην οποία περίπτωση βέβαια θα επρόκειτο για τσόντα, αλλά που τέτοια τύχη :lol:

Edited by just_a_comment
Link to comment
Share on other sites

Tώρα το βλέπω (κατεβασμένο σε αξιοπρεπη ποιοτητα) κι εχω πατησει pause γιατι βαρέθηκα...

στο μεταξύ ανακάλυψα αυτό http://www.youtube.com/watch?v=gu3XujXdHmU - στο γνωστο ύφος Scary movie...ελεεινό το ξέρω, αλλά πιο πολύ θα το φχαριστιόμουν τωρα... :p

Οταν λες σε αξιοπρεπη ποιοτητα για τι αναλυση μιλαμε?

Ειχα δει το 1 μονο απο twilight αλλα σε σινεμα και λεω να τα δω τα αλλα στην τιβι..να κανω τον κοπο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες σε αξιοπρεπη ποιοτητα για τι αναλυση μιλαμε?

Ειχα δει το 1 μονο απο twilight αλλα σε σινεμα και λεω να τα δω τα αλλα στην τιβι..να κανω τον κοπο?

 

ε αξιοπρεπής για τα δεδομένα Cam-rip μωρέ...από αναλύσεις και τέτοια δεν κατέχω αλλά συγκρίνω με το 1ο που επισης το χα δει έτσι και ήταν αρκετά χειρότερο...γενικά δεν το ψαξα, το πρώτο που βρήκα μπροστά μου κατέβασα μπορεί να χει βγει και καλύτερο.

Πάντως τη 2η ταινία την ειχα δει από Dvd-rip αρκετά πρόσφατα, ε δεν προσέθετε και τίποτα η καλύτερη ποιότητα εικόνας...αφού έτσι κι αλλιώς η αισθητική είναι αισθητική Mtv/διαφημιστικής καμπάνιας...πόσα να χάσεις? (να μου πεις, σεναριο δεν εχει, ηθοποιία δεν εχει αμα δεν εχει και εικόνα γιατί να χασεις το χρόνο σου; εεεε...ελα ντε! η μονη απαντηση που βρίσκω ειναι "απο περιεργεια" και για να μπορω να παρακολουθησω μετα τις παρωδιες:p)

Link to comment
Share on other sites

Cam-rip, R5, DVDrip, BDrip, Vmax...

ό,τι ποιότητα και να βγει, αφού δε μπορεί να διορθώσει την ποιότητα της ταινίας...το ίδιο πράγμα είναι. :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: :lol:ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ=Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Μου κινησατε την περιεργεια τωρα με το κραξιμο σας, ωστε να δω και τις υπολοιπες/....:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ το λατρεύω ό,τι και να λέτε! :grin:

 

Τα βιβλία ειναι πολύ ωραία, αλλα και οι ταινίες. Τα βιβλία, βεβαια, παντα είναι καλύτερα, όπως και να το κάνεις! Οι ταινίες οσο πάνε γίνονται και καλύτερες. Αν και μου άρεσε πιο πολύ η πλοκή της 1ης, η Έκλειψη είναι η καλύτερη μέχρι στιγμής. Τα εφέ, οι ηθοποιοί. Γιατί ναι, η Kristen Stewart είναι πολύ καλή ηθοποιός. Όπως και ο Robert Pattinson. Και πιστέψε με, δεν είμαι καμία από τις "ερωτοχτυπημένες" μανιακες fan. Έχω δει και άλλες ταινίες τους. Όπως επίσης Michael Sheen, Dakota Fanning, Rachelle Lefevre (Πραγματικά κρίμα που την αλλάξαν στο 3ο).

 

Είναι τα συναισθήματα που σου περνάει. Είναι όλα τόσο δυνατά. Όπως και οι χαρακτήρες. Ο καθένας τους τόσο ξεχωριστός. Και, επίσης, το απαγορευμένο είναι πάντα πιο γλυκό. ;)

 

Ένα μεγάλο μπράβο στη Stephenie Meyer που ήταν η αιτία να αρχίσει όλο αυτο. :clap:

"That the best... is bought only at the cost of great pain."
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι είναι το μόνο χειρότερο από τις ταινίες του Twilight? Τα βιβλία του Twilight!

 

Είναι πιο κακογραμμένα κι από άρλεκιν: δεν μπήκα βέβαια στον κόπο να τα διαβάσω ολόκληρα, αλλά ανακάλυψα αυτόν τον τυπάκο (Alex Reads Twilight) που έχει πολύ γέλιο και διαβάζει το πρώτο βιβλίο απ' την αρχή με σχόλια (δειτε ενδεικτικά, Κεφάλαιο 15: "Stephanie Meyer + Science = WRONG" :lol::lol:) και κατέβασα κι ένα PDF του βιβλίου για να δω αν όντως είναι γραμμένα έτσι όπως τα λέει (είναι)

 

ακόμα και τα βιβλία από τη "συλλογή χελιδονια/περιστέρια/γλάροι κλπ πουλιά" του Πατάκη που μας έπαιρναν εμάς στα 14 είναι προτιμότερα :p

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω πως εδώ αναφερόμαστε μονάχα στις ταινίες. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω πως εδώ αναφερόμαστε μονάχα στις ταινίες. :)

 

Έχει δίκιο ο VeCo αλλά όταν βλέπεις μια τόσο χάλια ταινία, δεν μπορείς παρά να αναρωτηθείς: υπάρχει αλήθεια αυτό το πράγμα γραμμένο σε βιβλίο ή είναι ένας ακόμα urban legend;;; :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...