Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως αν κρίνω από το firefox των 10.04 που έχω, ο chromium είναι μακράν καλύτερος...

 

++!

Δεν χρειάζεται καν να κάνεις τεστ και ιστορίες για να καταλάβεις την ταχύτητα του chromium! 2 πράγματα μόνο..

 

1. Τον ανοίγεις!

2. Ανοίγεις μια σελίδα!

 

Μετά απο αυτά τα 2 για μένα δεν υπάρχει επιστροφή στην αλεπού :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε μένα δεν ήταν τόσο η ταχύτητα (μιας και ήμουν fan της αλεπούς) αλλά τα κρασαρίσματα που έτρωγε...Δεν ξέρω τι γινόταν με το flash αλλά στον chrome και να χα, ήταν λιγότερα...
Link to comment
Share on other sites

Ff τον 8.0.1 Εχει το 11.10;

Θα να πολυ καλο αυτο για συμβατοτητα με τα προσθετα.

 

Ο υπολογιστης που θα μπει δεν εχει internet, απο κει ξεκινανε ολα. Εννοω για τα rar.

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγες μέρες συμβίωσης με το Ubuntu μπορώ να πώ ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος, κυρίως σε θέματα ταχύτητας.

Δυστυχώς, παρά την ταχύτητα που απέκτησε ο υπολογιστής έχει πολλά κολλήματα. Φτάνω κάποτε σε σημείο να βγάλω την μπαταρία για να σβήσω το λαπτοπ.

Επίσης έχω πολλά κολλήματα όταν κατεβάζω κάποια εφαρμογή ή ενημερώσεις. Παρόλα αυτά το προτιμώ γιατί και με windows τα ίδια προβλήματα έχω και χειρότερα...

 

Θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να βάλω συντόμευση ( alt + shift ) για εναλλαγή γλώσσας πληκτρολογίου.

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλσπερα παιδια!ειμαι σχετικα καινουργιος στα linux και εχω περασμενα στο netbook μου τα ubuntu!!απ οτι εχω καταλαβει εχουν παρα πολλες επιλογες παραμετροποιησης και αλλαγης εμφανισης.Μηπως μπορει να μου πει καποιος πως γινονται τα παραπανω??Αν δεν μπορειτε να τα εξηγησετε αναλυτικα,ποσταρετε μου οδηγους ουτως ωστε να καταλαβω και εγω πως γινεται!!ευχαριστω εκ των προτερων!!
Link to comment
Share on other sites

Καλσπερα παιδια!ειμαι σχετικα καινουργιος στα linux και εχω περασμενα στο netbook μου τα ubuntu!!απ οτι εχω καταλαβει εχουν παρα πολλες επιλογες παραμετροποιησης και αλλαγης εμφανισης.Μηπως μπορει να μου πει καποιος πως γινονται τα παραπανω??Αν δεν μπορειτε να τα εξηγησετε αναλυτικα,ποσταρετε μου οδηγους ουτως ωστε να καταλαβω και εγω πως γινεται!!ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

Community, κοινοτητα :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!εγκατεστησα πριν λιγο τον chromium,ο οποιος σε σχεση με τον mozilla,τα σπαει!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγες μέρες συμβίωσης με το Ubuntu μπορώ να πώ ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος, κυρίως σε θέματα ταχύτητας.

Δυστυχώς, παρά την ταχύτητα που απέκτησε ο υπολογιστής έχει πολλά κολλήματα. Φτάνω κάποτε σε σημείο να βγάλω την μπαταρία για να σβήσω το λαπτοπ.

Επίσης έχω πολλά κολλήματα όταν κατεβάζω κάποια εφαρμογή ή ενημερώσεις. Παρόλα αυτά το προτιμώ γιατί και με windows τα ίδια προβλήματα έχω και χειρότερα...

 

Θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να βάλω συντόμευση ( alt + shift ) για εναλλαγή γλώσσας πληκτρολογίου.

 

Eννοείς πέραν του alt+shift;;;Γενικά για συντομεύσεις πας στο Σύστημα>Προτιμήσεις>Συντομεύσεις πληκτρολογίου.

 

Για τα κρασαρίσματα κοίτα να κάνεις έναν έλεχγο στον Οδηγό Υλικού μήπως λείπει κάτι.

 

 

Ff τον 8.0.1 Εχει το 11.10;

Θα να πολυ καλο αυτο για συμβατοτητα με τα προσθετα.

 

Ο υπολογιστης που θα μπει δεν εχει internet, απο κει ξεκινανε ολα. Εννοω για τα rar.

 

Τι εννοείς με αυτό;;;Καταρχήν για τα linux το μόνο "απαραίτητο" είναι η σύνδεση στο διαδίκτυο όταν κάνεις την εγκατάσταση. Τώρα για τον mozilla ότι πρόσθετο χρειαστείς π..χ flash player θα στο εμφανίσει η σελίδα είτε πας στο κέντρο λογισμικού ubuntu και εγκαθιστάς από εκεί ότι θες.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημερα παιδια. Εχω στο λαπτοπ μου, περασμενη την εκδοση ubuntu, αντιμετωπιζω ομως ενα προβλημα. Ενω ανοιγω τον υπολογιστη, αφου εμφανιζει τις πρωτες πληροφοριες για hardware κλπ, μετα βγαζει μια μαυρη οθονη, και απλα επανεκκινει τον υπολογιστη. Μηπως ξερετε πως μπορω να περασω τα ubuntu παλι μεσω usb; Αν μπορειτε απαντηστε γρηγορα γιατι ειναι καπως βιαστικο! Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Εχω στο λαπτοπ μου, περασμενη την εκδοση ubuntu, αντιμετωπιζω ομως ενα προβλημα. Ενω ανοιγω τον υπολογιστη, αφου εμφανιζει τις πρωτες πληροφοριες για hardware κλπ, μετα βγαζει μια μαυρη οθονη, και απλα επανεκκινει τον υπολογιστη. Μηπως ξερετε πως μπορω να περασω τα ubuntu παλι μεσω usb; Αν μπορειτε απαντηστε γρηγορα γιατι ειναι καπως βιαστικο! Ευχαριστω πολυ!

 

Εύκολα, αρκεί ο υπολογιστής να δέχεται το usb ως boot επιλογή Περισσότερα εδώ.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα, αρκεί ο υπολογιστής να δέχεται το usb ως boot επιλογή Περισσότερα εδώ.

 

Αυτη τη λυση τη ξερω αλλα ξεχασα να τονισω οτι δεν εχω τη δυνατοτητα να ξανακατεβασω τα ubuntu. Υπαρχει καποιος αλλος τροπος;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάπου το image (για να φτιάξεις στικάκι), η έστω κάποιο άλλο έτοιμο στικάκι, πως θα τα περάσεις μέσω usb ???

Δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να επανεγκατασταθούν μόνα τους, αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Αν ξέρει κάποιος ας γράψει.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μέχρι στιγμής δοκίμαζα περιστασιακά ubuntu 10.10 με ένα στικάκι 4gb . Λέω να το δοκιμάσω παράλληλα με τα windows .

Σε αυτή την διαδικασία :

1. χρειάζεται να φορμάρω τον δίσκο πριν ;

2. θα μπορώ να επιλέξω σε πιο τμήμα του σκληρού θα εγκατασταθεί (c: or d:) ;

3. είναι σαν εγκατάσταση εφαρμογής στα win ;

 

το ζήτημά μου βέβαια είναι να μην χάσω κάτι από αυτά που έχω ήδη στο σκληρό ...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι.

2. Δεν είμαι σίγουρος, υποθέτω πως ναι, σε κάθε περίπτωση πάντως εγκαθίσταται μέσα στο φάκελο Program Files.

3. Ακριβώς έτσι είναι κι έτσι απεγκαθίσται κιόλας (προσθαφαίρεση προγραμμάτων).

 

Δε χάνεις τίποτε από το δίσκο και κανένα εγκατεστημένο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετά από λίγες μέρες συμβίωσης με το Ubuntu μπορώ να πώ ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος, κυρίως σε θέματα ταχύτητας.

Δυστυχώς, παρά την ταχύτητα που απέκτησε ο υπολογιστής έχει πολλά κολλήματα. Φτάνω κάποτε σε σημείο να βγάλω την μπαταρία για να σβήσω το λαπτοπ.

Επίσης έχω πολλά κολλήματα όταν κατεβάζω κάποια εφαρμογή ή ενημερώσεις. Παρόλα αυτά το προτιμώ γιατί και με windows τα ίδια προβλήματα έχω και χειρότερα...

 

Θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να βάλω συντόμευση ( alt + shift ) για εναλλαγή γλώσσας πληκτρολογίου.

 

Κανονική εγκατάσταση ή μέσω Wubi; :)

 

Πωωω τώρα ανακάλυψα το θέμα! :D

 

Εδώ και 8 μήνες κι εγώ χρήστης Ubuntu και είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος! :) Εδώ και 2 μήνες κανονική εγκατάσταση στο PC (πριν το είχα μέσω Wubi, με έσωσε όταν τα ΧΡ απλά δεν δούλευαν) και στο Laptop μέσω Wubi (οκ πρέπει να κάνω κανονική εγκατάσταση...) εξαιρετικό σε όλα του.

 

 

 

Ερώτηση: Ο Firefox κολάει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σε σελίδες όπως Facebook και Youtube (ειδικά όταν πας να προσθέσεις αγαπημένα...) . Η έκδοση που έχω είναι η τελευταία ( 10.0 ) . Καλός και ο Chromium (για όσους θέλουν τον Chrome στο Ubuntu απλά Google it ;) ) αλλά έχω συνιθήσει σε FF και στα addons του που με καλύπτουν πλήρως... Τι να κάνω για να διορθωθεί το πρόβλημα; :(

Edited by Zisis1992
Link to comment
Share on other sites

Για τον Firefox που κολλάει, απλά κάνε μια απεγκατάσταση και ξαναβάλτον.

Αν συνεχίζει, προφανώς φταίει κάποιο πρόσθετο (addon).

H τελευταία έκδοση δεν είναι η 10.0? αλλά η 11.10 και σε 2 μήνες θα βγει η 12.04.

Είναι λίγο βαρύτερη βέβαια και ίσως σε ξενίσει το unity αλλά και το νέο gnome3.

Εγώ προτίμησα το Xubuntu (11.10) και είναι όλα εντάξει.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα απεγκατάσταση και εγκατάσταση απ' το Synaptic αλλά πάλι τα ίδια... Θα το ξαναδοκιμάσω... :)

 

 

Την 11.04 έχω, δεν αναβάθμισα σε 11.10, αφού την κανονική εγκατάσταση την έκανα πριν 2 μήνες, και αποφάσισα να περιμένω για την 12.04. Επίσης έχω ακούσει πολλά αρνητικά σχόλια για την 11.10, αν και το Unity έχω δει ότι είναι κλάσσεις ανώτερο απ' της 11.04 και πλήρες. Απλά πιστεύω πως θέλει λίγο χρόνο μέχρι να βελτιωθεί... ;)

 

Edit: Πάλι τα ίδια με τον FF... :(

Edited by Zisis1992
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. έβαλα στο netbookάκι μου την έκδοση ubuntu 10.04 (την οποία τρέχει μια χαρά) αλλά επειδή την κατέβασα με torren είναι η αγγλική έκδοση. ξέρει κάποιος πως μπορώ να την κάνω ελληνική; (χωρίς εγκατάσταση από την αρχή;).
''teacher,mentor,ultimate opponent""
Link to comment
Share on other sites

Κακώς :) Έπρεπε να πας από την επίσημη σελίδα του Ubuntu. ;) Τώρα για να αλλάξεις την γλώσσα του λειτουργικού ή επανεγκατάσταση θέλει, ή πας από τις ρυθμίσεις... Δεν έχω και Linux τώρα μπροστά μου για να σε δώσω μια στάνταρ απάντηση... :( Αλλά μάλλον έτσι γίνεται. :)
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την αλλάξεις από το Σύστημα > Διαχείριση συστήματος > Γλωσσική υποστήριξη

 

Ένα κολπάκι που κάνω πάντα και σου προτείνω να το κάνεις είναι να κάνω εγκατάσταση το ubuntu στα Αγγλικά και μετά να περνάω τα Ελληνικά. Όταν το κάνεις αυτό μετά από την επανεκκίνηση θα σε ρωτήσει εάν θέλεις να κρατήσει τις παλιές ονομασίες των φακέλων επέλεξε Ναι έτσι όταν θα χρειαστεί να πας από το τερματικό π.χ. στην επιφάνεια εργασίας θα χρειαστεί να γράψεις μόνο cd Desktop

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια και αν γνωριζει κανεις, με Android 3.2 version Αν θελω να κανω εναν φακελο Share με το Ubuntu 11.10 αυτο ειναι εφικτο και πως? :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μολις τωρα εγκατεστησα σενα λαπτοπ το ubuntu και αρχικα θα ηθελα να ρωτησω αν χρειαζεται να περασω και antivirus...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ένα antivirus πρέπει να βάλεις, για να δείς πόσο άχρηστο είναι σε λίνουξ (καραλολ!!!). Ο μεγαλύτερος ιός είναι ο άσχετος χρήστης. Ποτέ μην κάνεις εργασίες με root privileges αν δεν ξέρεις απολύτως τι κάνεις.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ένα antivirus πρέπει να βάλεις, για να δείς πόσο άχρηστο είναι σε λίνουξ (καραλολ!!!). Ο μεγαλύτερος ιός είναι ο άσχετος χρήστης. Ποτέ μην κάνεις εργασίες με root privileges αν δεν ξέρεις απολύτως τι κάνεις.

 

Βασικά χρειάζεται μόνο και μόνο για να προφυλάξεις άλλους από αρχεία που θα τους δώσεις αν έχουν windows.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...