Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιά είναι η διαφαρά του Qt 3.2 από το Qt 3.3.3;

Θέλω να αγοράσωω ένα βιβλίο αλλα το μόνο διαθέσημο είναι για το Qt 3.2

"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, μήπως ξέρει κανένας σας καμία εγκατάσταση Linux που να χωραει σε flash memory 1Gb; Εχω προσπαθήση να το κάνω με mandrake 10.1, και suse 9.1 αλλά μου βγάζει ότι δεν φτανει ο χώρος για την εγκατάστασή του ακόμα και στο βασικό πακέτο. Υπαρχει τιποτα; (Στο internet δεν βρηκα κάτι)
the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μήπως ξέρει κανένας σας καμία εγκατάσταση Linux που να χωραει σε flash memory 1Gb; Εχω προσπαθήση να το κάνω με mandrake 10.1, και suse 9.1 αλλά μου βγάζει ότι δεν φτανει ο χώρος για την εγκατάστασή του ακόμα και στο βασικό πακέτο. Υπαρχει τιποτα; (Στο internet δεν βρηκα κάτι)

 

http://www.distrowatch.com

Κοιταξε εδω, αν υπαρχει θα το βρεις.

 

usb σου κανει;

http://rz-obrian.rz.uni-karlsruhe.de/knoppix-usb/

Link to comment
Share on other sites

Θέλωντας να εγκαταστήσω ενα αληθοφανές Mac OS X theme στο KDE, ακολούθησα τις οδηγίες στην σελίδα http://www.kde-look.org/content/show.php?content=21014 , και πραγματικά είχε επιτυχία. Η Taskbar ( http://www.kde-look.org/content/show.php?content=6585 ) εμφανίζετε κανονικά όπως ακριβώς είναι κ στην φωτογραφία, όμως όταν κάνω restart δεν εμφανίζετε ξανά, και θα πρέπει να την εμφανίσω μέσω κονσόλας ("./ksmoothdock"). Υπάρχει κάποιος τρόπος ωστε να αποθηκεύσω την taskbar και να αποφύγω αυτήν την διαδικασία? H να το πώ αλλιώς, υπάρχει τρόπος να φτιάξω ενα σκριπτάκι που στο startup να τρέχει το -> dimitris@linux:~/ksmoothdock-3.5.1/ksmoothdock-3.5.1/ksmoothdock> ./ksmoothdock (είναι η εντολή που δίνω απο κονσόλα, ωστε να ανοίγει η επιπρόσθετη task bar).

ωστε να ανοίγει αυτόματα? Και αν ναι, πως ακριβώς το φτιάχνω? Είμαι τελειως newbie σε αυτά... (όπως κ σε πολλά άλλα)...

 

Y.Γ. Πως αλλάζουμε το εικονίδιο στον κάδο ανακύκλωσης? Σίγουρα όχι με τον συνηθισμένο τρόπο ε?

Link to comment
Share on other sites

anoigeis konqueror pas sto directory {home}/.kde/Autostart kai kaneis deksi click kai create new-->file-->link to application

Oson afora to eikonidio tou trash can auto einai 8ema to icon theme pou exeis dialeksei opote an 8es na allakseis mono auto prepei na tropopoihseis to icon theme dhladh na pas sto directory pou einai egkatesthmeno (~/.kde/share/icons) kai na antikatasthseis to eikonidio tou trash can me auto pou 8es esu

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Να'μαι ξανά με νέα ερώτηση...

Εδώ και αρκετόν καιρό ψάχνω τρόπο

να κάνω το modem μου (εσωτερικό με

Lucent chipset) να δουλέψει σε Suse 9.2.

Περιέργως στο 9.0 δεν είχα κανένα πρόβλημα

και κατά την εγκατάσταση όλα ρυθμίζονταν τέλεια!

Στην 9.2 όμως, όταν κοιτάξω στη λίστα με τις συσκευές

μου δείχνει πως ο driver δεν έχει μπει. Το πακέτο ltmodem

που διατείθεται από τη Suse και το κάνω εγκατάσταση

υποτίθεται πως τον περιλαμβάνει...

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το ltmodem δεν παίζει σε πυρήνα 2.6. Αυτό τουλάχιστον διάβασα όταν πήγα να κανω emerge τον driver στο gentoo για το φορητό που είναι εγκατεστημένο το modem. κοίταξε εδώ υπάρχει μια beta έκδοση για πυρήνες 2.6 (δεν την έχω δοκιμάσει). :geek:
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το ltmodem δεν παίζει σε πυρήνα 2.6. Αυτό τουλάχιστον διάβασα όταν πήγα να κανω emerge τον driver στο gentoo για το φορητό που είναι εγκατεστημένο το modem. κοίταξε εδώ υπάρχει μια beta έκδοση για πυρήνες 2.6 (δεν την έχω δοκιμάσει). :geek:

 

Φίλε murex, το θέμα είναι πως το πακέτο αυτό

το έχει συμπεριλάβει η Suse και βρήκα και νεότερο

αυτού από το site της, μαζί με κάποιο patch.

Δεν μπορώ να πιστέψω πως θα βάζανε κάτι που δεν

δουλεύει σε επίσημη διανομή και στο site τους, αν

δεν το είχαν ελέγξει πρώτα...

Στο site που αναφέρεις γράφει:

SuSE Linux includes the ltmodem driver (9.0 and later).

Please install the driver that comes with your distribution

because it's guaranteed to match with your kernel.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις modprobe lt_modem και μετά modprobe ltserial
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις modprobe lt_modem και μετά modprobe ltserial

 

Οι εντολές πέρασαν χωρίς πρόβλημα. Τώρα κατά την

προσπάθεια για σύνδεση παίρνω τα εξής:

ppp[0]:--> Initializing modem

ppp[0]:--> Sending: ATM1

ppp[0]:--> Sending: ATQ0

ppp[0]:--> Re-Sending: ATM1

ppp[0]:--> Modem not responding

ppp[0]: Connect script failed

 

Μήπως χρειάζονται και κάποια άλλα

AT commands για να δουλέψει επιτέλους; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

γειά χαρά παιδιά!είμαι καινούργια -πιο καινούργια δεν γίνεται- στο linux και ενώ για μερικές μέρες κατάφερνα και "επιβίωνα" χωρίς απώλειες :vava: , μόλις πέρασα μερικές επιπλέον εφαρμογές από το 4ο και 5ο cd το σύστημα αρνείται να bootάρει σε linux :blink: !!! Συγκεκριμένα, όταν στο lilo επιλέξω linux, κολλάει στο initializing lsvpd database! Δοκίμασα το failsafe+startx, το ίδιο ! Δοκίμασα boot από το cd, καθώς και repair (το οποίο ομολογουμένως βρίσκει ορισμένα σφάλματα και τα επιδιορθώνει-για την ακρίβεια το ίδιο όσες φορές και να το επιδιορθώσω !!!)πάντα κολλάει στο ίδιο σημείο :geek: :geek: !!!! Τα φώτα σας παρακαλώ!!!!! :stupid:
Link to comment
Share on other sites

γειά χαρά παιδιά!είμαι καινούργια -πιο καινούργια δεν γίνεται- στο linux και ενώ για μερικές μέρες κατάφερνα και "επιβίωνα" χωρίς απώλειες :vava: , μόλις πέρασα μερικές επιπλέον εφαρμογές από το 4ο και 5ο cd το σύστημα αρνείται να bootάρει σε linux :blink: !!! Συγκεκριμένα, όταν στο lilo επιλέξω linux, κολλάει στο initializing lsvpd database! Δοκίμασα το failsafe+startx, το ίδιο ! Δοκίμασα boot από το cd, καθώς και repair (το οποίο ομολογουμένως βρίσκει ορισμένα σφάλματα και τα επιδιορθώνει-για την ακρίβεια το ίδιο όσες φορές και να το επιδιορθώσω !!!)πάντα κολλάει στο ίδιο σημείο :geek: :geek: !!!! Τα φώτα σας παρακαλώ!!!!! :stupid:

 

Από ότι φαίνεται, όταν εγκατέστησες τις έξτρα εφαρμογές, αυτές πρόσθεσαν και την εφαρμογή lsvpd, η οποία αρνείται κατηγορηματικά να ξεκινήσει...

 

Ένας τρόπος να διορθώσεις το πρόβλημα είναι...:

Όταν το lilo σου ζητήσει να διαλέξεις λειτουργικό, γράψε linux init=1 (το = πρέπει να είναι κολλημένο στα init και 1) και πάτα enter.

 

Αν όλα πάνε καλά το σύστημα θα φορτώσει χωρίς τις περιττές υπηρεσίες και θα σου ζητήσει το password του root.

 

Αφού κάνεις login, πρέπει να αφαιρέσεις την στραπατσαρισμένη υπηρεσία...

 

Υποθέτω ότι έχεις SuSE αφού είπες 4o & 5ο cd... τρέξε το yast και ψάξε να βρεις πακέτο με όνομα lsvpd και βγάλτο.

 

Αν δεν το βρεις ή δεν τα καταφέρεις για κάποιον λόγο, δοκίμασε να γράψεις την εντολή rpm --force -e lsvpd

 

Άμα δεν τα καταφέρει ούτε έτσι, γράψε mv /etc/init.d/lsvp* /root/

Έτσι θα αφαιρέσεις τουλάχιστο την υπηρεσία από την διαδικασία εκκίνησης και θα ξεκινήσει το σύστημα.

 

Μετά κάνε reboot και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα...

 

Αφού τα προσπαθήσεις όλα αυτά postαρε εδώ τα αποτελέσματα να δούμε τι άλλο μπορούμε να κάνουμε αν δεν φτιάξει :)

 

Good Luck! :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα motorola sm56 modem και επειδή είναι winmodem δεν παίζει με linux.

Σκέφτομαι αύριο μετά την δουλειά να αγοράσω ένα....ποιο θα παίξει με Linux αλλά να είναι όσο τον δυνατόν πιο φτηνό;Μιλάμε για εσωτερικό πάντα...

Δεν θέλω απαντήσεις του τύπου ψάξε στο ιντερνετ για drivers του motorola...

H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς ούτε το linux init=1 καταφέρνει να προσπεράσει το lsvpd database!!!!

 

Τότε αναγκαστικά πρέπει να ξεκινήσεις το σύστημα με κάποιο live CD [πχ Knoppix] και να σβήσεις το /etc/init.d/lsvpd από το partition σου... Έχεις κανένα live cd;

 

To linux σε ποιον δίσκο/partition το έχεις εγκαταστήσει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρειάζονται και κάποια άλλα

AT commands για να δουλέψει επιτέλους; :wacko:

για δες εδώ έχω ξεχάσει τις εντολές ΑΤΙ αλλά απ'ότι θυμαμαι:

ΑΤΖ: modem init

ATX3:not use dial tone

atdt(tonoumero tou tilefonou)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Τότε αναγκαστικά πρέπει να ξεκινήσεις το σύστημα με κάποιο live CD [πχ Knoppix] και να σβήσεις το /etc/init.d/lsvpd από το partition σου... Έχεις κανένα live cd;

 

To linux σε ποιον δίσκο/partition το έχεις εγκαταστήσει;

 

το linux το έχω σε έναν ξεχωριστό σκληρό από τα windows. κατάφερα να μπαίνω σε conslole γράφοντας single στo lilo. Μετά τι??? :confused: Δοκίμασα τις εξής εντολές(όχι οτι ξέρω τι ακριβώς κάνουν!):

 

rpm --forve -e lsvpd

mv /etc/init.d/lsvpd* /root

rpm -e lsvpd

 

---> error: cannot get eclusive lock on /var/lib/rpm/packages

error:cannot open packages index using db3 -operation not perimitted

error:cannot open packages database in /var/lib/rpm

:wacko: :wacko: :wacko:

τίποτα από τα παραπάνω δεν φαίνεται να λειτούργησε!

HELP! :!:

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες έχει να προτίνει κανείς κανά φτηνό modemaki που να παίζει αποδεδειγμένα χωρίς πολλά πολλά;Να πάω να πάρω ενα εξωτερικό να τελιώνω να μην την ψάχνω μετά και σπαστώ ή έχει κανείς να προτίνει κάτι;

Δεν θέλω να δώσω λεφτά (όσο το δυνατόν λιγότερα) αλλά αν είναι να τραβάω τα βυζιά μου μετά καλύτερα να πάρω εξωτερικό που δουλέυει σίγουρα (ή μήπως όχι;)

Περιμένω συμβουλές...ευχαριστώ προκαταβολικά

H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

το linux το έχω σε έναν ξεχωριστό σκληρό από τα windows. κατάφερα να μπαίνω σε conslole γράφοντας single στo lilo. Μετά τι??? :confused: Δοκίμασα τις εξής εντολές(όχι οτι ξέρω τι ακριβώς κάνουν!):

 

rpm --forve -e lsvpd

mv /etc/init.d/lsvpd* /root

rpm -e lsvpd

 

---> error: cannot get eclusive lock on /var/lib/rpm/packages

error:cannot open packages index using db3 -operation not perimitted

error:cannot open packages database in /var/lib/rpm

:wacko: :wacko: :wacko:

τίποτα από τα παραπάνω δεν φαίνεται να λειτούργησε!

HELP! :!:

 

Xmmmmmm...

Μπες στο /etc/init.d και στο /etc/rc.d και ψάξε για οποιοδήποτε αρχείο φέρνει σε lsvpd και σβήστο.

 

Πρέπει να είσαι root αλλιώς δεν θα δουλέψει. Το ίδιο ισχύει και για τις εντολές που ήδη έγραψες - τα αποτελέσματα μοιάζουν σαν να χρησιμοποίησες κανονικό χρήστη. Άμα δεν είσαι σίγουρη μπορείς να γίνεις root γράφοντας su

 

:)

Link to comment
Share on other sites

KA NO NI KO TA TA!!!!!

 

Μάλλον πρέπει να μπω με κανονικό πληκτρολόγιο & ποντίκι, να κάνω κάποιες ρυθμίσεις και μετά θα παίζει έτσι? :p

 

Σημείωση: το συνδέω μέσω USB

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να μπω με κανονικό πληκτρολόγιο & ποντίκι, να κάνω κάποιες ρυθμίσεις και μετά θα παίζει έτσι? :p

 

Σημείωση: το συνδέω μέσω USB

 

 

Οχι δεν νομίζω.... εγώ βάζω τα βυσματάκια στο UBS, και μετά απο 3 δευτερόλεπτα παίζει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...