Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

 

Μια ερώτηση πρόσφατα πήρα το βιβλίο Linux για χρήστες των windows και είχε μέσα την Red Hat 7.1 κάποιος γνωστός μου μου είπε ότι η έκδοση που έχω είναι παλιά έκανα μια ερευνά για να πάρω πρόσφατη έκδοση αλλά προτίμησα αντί για red hat να πάρω Mandrake ή Suse ποια πιστεύεται ότι αξίζει να τα δώσω στην:

 

Linux Mandrake 10 Discovery ή Linux Mandrake 10 Powerpack ή Suse Linux 9.2 Professional ή Suse Linux 9.2 Professional Upgrade

 

αλλά δεν ξέρω αν θα το σήκωση το σύστημα που έχω είναι παλιός υπολογιστής P II 400 με μνήμη 256ΜΒ και 2 σκληρούς δίσκους 6.4 και 30GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (11 Δεκ. 2004 , 13:00)

 

Mια απλή ερώτηση. Έχω στο pc στο έναν δίσκο windows XP και στον άλλο Suse Linus 9.1 personal. Θέλω να κάνω format στο σκληρό με τα XP και να τα ξαναπεράσω. Κάνω την κλασσίκη διαδικασία boot από το cd και κανονικό install όπως πάντα, και μετά ρυθμίζω το Lilo; Ή πρέπει να κάνω κάποια ιδιαίτερη διεργασία;

 

 

Άμα βάλεις Windows θα χάσεις το lilo (τα windows το βγάζουν χωρίς να ρωτήσουν).

 

Για να το επαναφέρεις μετά πρέπει να ξεκινήσεις με ένα linux cd, να κάνεις mount το linux partition σου σε έναν φάκελο και μετά να κάνεις chroot /φάκελος /bin/bash .

 

Τέλος γράφεις lilo και σου ξαναφτιάχνει το lilo όπως ήταν πριν :)

 

To SuSE έχει μια επιλογή στο Setup CD να κάνει boot ένα υπάρχον σύστημα, ενώ τα περισσότερα setups σου επιτρέπουν πρόσβαση σε console αν πατήσεις (CTRL+) ALT+F2 κατά την εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias (13 Δεκ. 2004 , 12:56)

 

Για όσους χρησιμοποιούν Suse και Gnome, θα ήθελα κάποιες μικρές επεξηγήσεις!!!

 

Πρόβλημα 1 : Με ποιον τρόπο μπορώ να μπώ σαν SuperUser?

Υπάρχει μια επιλογή Programs > System > Configuration > Gnome SuperUser, αλλα όταν την πατάω μου βγάζει 2 πεδία (σε αντίθεση με το KDE που ήθελε μόνο το password). Tα πεδία είναι Command & Password. Στο Pass βάζω αυτό που έχω δηλώσει σαν Root, αλλα δεν κάνει τίποτα!!!! Χρειάζετε να γράψω κάτι και στο Command?

 

Πρόβλημα 2 : Με ποιον τρόπο μπορώ να εγκαταστήσω rpm αρχεία μέσω του Yast?

Στο KDE ήταν όλα εύκολα... πάταγα επάνω στο αρχείο, άνοιγε ο Conqueror οπου έβλεπα το κουμπί "Install with YAST" και τελείωνε η υπόθεση. Στο GNOME αρνήται πεισματικά να μου εμφανίσει κάποια τέτοια επιλογή!!! Οταν πατάω το rpm ανοίγει ο Epiphany (o αντίστοιχος Conqueror) αλλα μόνο αυτό!!! Εχει βέβαια κάποια επιλογή για extract, αλλα πουθενά για Yast!!!

 

Γενικότερα θεωρώ αρκετά πιο όμορφο και πιο "κλασσικό" στο στύλ του το Gnome, αλλα αρκετά πιο... "στριμένο"!! Οσοι χρησιμοποιούν Gnome, έχουν δει κάποια πλεονεκτίματα σε σχέση με το KDE? Η το KDE υπερτερεί σε όλα τα επιπεδα σε σχέση με το Gnome?

 

 

Root γίνεσαι όπως είπε ο φίλος παραπάνω (su). Δεν κάνεις ποτέ login σαν root γιατί είναι επικίνδυνο για το σύστημα.

 

Το Gnome είναι τέλειο... Η 2.8 είναι χαλαρά ανώτερη του KDE. Περιβάλλον, File Explorer κλπ. Γενικά όμως είναι περισσότερο Debian-Friendly. Βρες με ποια εντολή εγκαθιστά το Yast RPM πακέτα (από την κονσόλα), για παράδειγμα yast -i xxx.rpm (?) και κάνε δεξί click πάνω στο rpm μεσα από τον Nautilus, open with other application και βάλε αυτό που βρήκες ότι δουλεύει :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PropheT (17 Δεκ. 2004 , 17:35)Root γίνεσαι όπως είπε ο φίλος παραπάνω (su). Δεν κάνεις ποτέ login σαν root γιατί είναι επικίνδυνο για το σύστημα.

 

Καλά μην υπερβάλλουμε. Login σα Root επιτρέπεται. Μόνο για διαχείρηση του συστήματος όμως, όχι για καθημερινή χρήση.

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος valerio (17 Δεκ. 2004 , 20:09)

 

Καλά μην υπερβάλλουμε. Login σα Root επιτρέπεται. Μόνο για διαχείρηση του συστήματος όμως, όχι για καθημερινή χρήση.

 

 

Ε ναι, αυτό εννοούσα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PropheT (17 Δεκ. 2004 , 17:30)

 

Άμα βάλεις Windows θα χάσεις το lilo (τα windows το βγάζουν χωρίς να ρωτήσουν).

 

 

Όχι απαραίτητα...Εγώ είχα περάσει Mandrake 9.2 και Windows 2000 professional.Κάτι χάλασα και δεν έκανε boot σε windows όταν το επέλεγα στο lilo...οπότε πέρασα από πάνω τα 2000 πάλι και...as good as new...ακόμα έτσι είναι το σύστημα και δουλεύει μια χαρά ;)

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα 1 : Προσπαθώ να παίξω κάποια εγκατεστημένα παιχνίδια στο Suse 9.2 και μου λέει οτι η κάρτα γραφικών μου δεν υποστηρίζει 3D!!! Αυτό μου το έγραφε απο την πρώτη εγκατάσταση όταν έκανα... χρησιμοποιώ μια ΑΤΙ9700!!! Τι μπορώ να κάνω?

 

Πρόβλημα 2 : Περνάω κάποιες ρυθμίσεις, και δυστυχώς δεν τις κρατάει!!! Στο Κ3Β βλέπει μόνο το ενα DVD-R που έχω... όταν πάω να του δηλώσω το 2ο το οποιο είναι το hdd μου λέει οτι δεν έχω δικαιώματα για αυτή την συσκευή. Πάω κ εγω λοιπόν στο /dev/hdd και με δεξι κλικ το κάνω executable, του δίνω όλα τα δικαιώματα, και κατόπιν με ενα refresh στα devices του K3B το βρίσκει κανονικά. Καλά κ ωραία ως εδώ... το πρόβλημα έιναι πως αν κάνω restart τον υπολογιστή, πρέπει να ξανακάνω την ίδια διαδικασία..... Τόσο σε αυτό το πρόγραμμα, όσο κ στο αρχείο /etc/X11/XF86Config οπου το έχω ρυθμίσει κατάλληλα (βάση των οδηγιών σας) για να έχω ελληνικά-αγγλικά με Alt+Shift. Αυτό παίζει 1-2 φορές, και την άλλη μέρα πάλι τα ίδια!! Πάω στο αρχείο, το ανοίγω, και ή θα λείπει το "el", ή θα λείπει η άλλη ρύθμιση για το λαμπάκι... Και ξανά τα ίδια να το σετάρω.

 

Αυτό το φαινόμενο είναι καθημερινο σε εσάς? Η μονο εγώ το έχω? Υπάρχει κάποια λύση επ'αυτού? Δοκίμασα να περάσω τις 2 αυτές ρυθμίσεις μέσα απο το περιβάλλον root. Αλλα πάλι τα ίδια!!!

Link to comment
Share on other sites

huge problem!!!

κανω συχνα τον υπολογιστη μου με knoppix 3.4 και το αρχικο περιβαλλον εργασιας δεν μπαΙΝΕΙ (κολλαει μετα που σου βγαζει ενα παραθυρο με κατι τα 100) αν στην εκκινηση με f3 πω αλλο αρχικο μπαινει κανονικα??

any sols?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SIRHC (22 Δεκ. 2004 , 17:14)

 

huge problem!!!

κανω συχνα τον υπολογιστη μου με knoppix 3.4 και το αρχικο περιβαλλον εργασιας δεν μπαΙΝΕΙ (κολλαει μετα που σου βγαζει ενα παραθυρο με κατι τα 100) αν στην εκκινηση με f3 πω αλλο αρχικο μπαινει κανονικα??

any sols?

 

 

Λίγο περίεργα τα ελληνικά σου, αλλα αν κατάλαβα καλά προσπαθείς να κάνεις boot το pc σου με knoppix, αλλα σου βγάζει πρόβλημα στο resolution της οθόνης σου (out of scan range), και όταν με F3 την αλλάζεις (800x600 πχ), μπαίνει κανονικα ετσι? Σε αυτό δεν υπάρχει λύση χωρίς να αλλάξεις τις "διαστάσεις" που δίνεις για την οθόνη σου... εκτος κ αν δοκιμάσεις καποια άλλη οθόνη επάνω και παίξει απο την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias (22 Δεκ. 2004 , 19:10)

 

Λίγο περίεργα τα ελληνικά σου, αλλα αν κατάλαβα καλά προσπαθείς να κάνεις boot το pc σου με knoppix, αλλα σου βγάζει πρόβλημα στο resolution της οθόνης σου (out of scan range), και όταν με F3 την αλλάζεις (800x600 πχ), μπαίνει κανονικα ετσι? Σε αυτό δεν υπάρχει λύση χωρίς να αλλάξεις τις "διαστάσεις" που δίνεις για την οθόνη σου... εκτος κ αν δοκιμάσεις καποια άλλη οθόνη επάνω και παίξει απο την αρχή.

 

 

 

sorry, το ειδα ΤΩΡΑ πως ξεχασα να γραψω μερικες λεξεις :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είναι γιορτές έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο, αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει στο να εμπλουτίσω το club μου (clubs.pathfinder.gr/LinuxOS) ας μου στείλει pm.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να γράψω με το K3b αρχεία τύπου .nrg? (Nero Image - αν θυμάμαι καλά)? Γιατι δεν μου τα αναγνωρίζει σαν image files... :-(
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias (27 Δεκ. 2004 , 23:26)

 

Υπάρχει τρόπος να γράψω με το K3b αρχεία τύπου .nrg? (Nero Image - αν θυμάμαι καλά)? Γιατι δεν μου τα αναγνωρίζει σαν image files... :-(

 

 

Φυσικά και μπορείς. Όχι άμεσα, αλλά μπορείς.

 

Δες εδώ (nrg2iso)

 

και εδώ (conversion tools)

 

:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PropheT (28 Δεκ. 2004 , 01:29)

 

Φυσικά και μπορείς. Όχι άμεσα, αλλά μπορείς.

 

Δες εδώ (nrg2iso)

 

και εδώ (conversion tools)

 

:o

 

 

Mια ερώτηση επ'αυτού, για να μου πεις αν το κάνω καλα :

Ανοίγω κονσόλα στο folder που είναι το .nrg και γράφω :

 

/usr/bin/./nrg2iso file.nrg file.iso

Τότε αρχίζει να κάνει την μετατροπή : |===============>[100%]

Όταν ολοκληρώθηκε, είχα ενα file.iso 40ΜΒ, και το file.nrg 697MB. Παρόλα αυτά πατώντας το .iso άνοιξε το K3B και μου άρχισε την διαδικασία εγγραφής του .iso, που όμως ήταν 697ΜΒ. Αυτές είναι οι σωστές κινήσεις? Να κλικάρω το .iso που είναι πολύ μικρότερο, και το αρχείο να γράφετε κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Δύο ερωτησούλες για όσους έχουν ασχοληθεί

με Apache (έκδοση 2) και portals...

Έστησα σε ένα PC ένα forum (phpBB2), το

οποίο βρίσκεται στο http://localhost/phpBB2

και ένα gallery (Coppermine Gallery) στο

http://localhost/mx . Θα ήθελα να στήσω ένα

καλό portal που να τα υποστηρίζει, αλλά

παράλληλα να παίρνω τα αποτελέσματα

στο http://localhost. Υπάρχει κάτι τέτοιο;

Αν όχι πως θα μπορούσα χωρίς redirection μέσω

σελίδας (το έχω υλοποιήσει έτσι προς το παρόν)

να πηγαίνω τον επισκέπτη κατευθείαν στο directory

του forum;

Συγνώμη αν σας ζάλισα και ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

 

Υ.Γ. Μιλάμε για Suse 9.0 σε Celeron....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Απο linux δεν εχω ιδεα και θελω να κανω καποιες ερωτησεις.

1) Αξιζει να το βαλω εγω που δεν ειμαι και ο τελειως απαιτητικος χρηστης;

2) Τα προγραμματα ολα που εχω για τα windows βαζω τα ιδια ακριβως και στο linux;

3) Ειναι δυσκολο στην χρηση;

4) Ισχυει αυτο οτι δεν χρειαζεται να περασω καθολου drivers κλπ;

5) Ποια ειναι η τελευταια εκδοση (βγαινει οπως τα windows σε εκδοσεις; XP, 98 κλπ; ). Απο που το κατεβαζω;

Να στε καλα :)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

San kainourios kai egw sou lew oti an eisai eyxaristhmenos me ta Win (an kai den nomizw na yparxei kati tetoio ston planhth) mhn to kaneis.

To linux einai uperoxa alla mou ekane ta neura tsatalia mexri na to sthsw swsta, To kako einai oti pragmata pou ta 8ewrousa dedomena apo ta Win sto Linux den einai.

Twra an 8eleis na deis pws einai to Linux mporeis na katevaseis mia Live-eval ekdosh kai na to dokimaseis.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ilias1908 ( 1 Ιαν. 2005 , 01:45)

 

Παιδια γεια σας. Απο linux δεν εχω ιδεα και θελω να κανω καποιες ερωτησεις.

1) Αξιζει να το βαλω εγω που δεν ειμαι και ο τελειως απαιτητικος χρηστης;

2) Τα προγραμματα ολα που εχω για τα windows βαζω τα ιδια ακριβως και στο linux;

3) Ειναι δυσκολο στην χρηση;

4) Ισχυει αυτο οτι δεν χρειαζεται να περασω καθολου drivers κλπ;

5) Ποια ειναι η τελευταια εκδοση (βγαινει οπως τα windows σε εκδοσεις; XP, 98 κλπ; ). Απο που το κατεβαζω;

Να στε καλα :)

 

 

1) Για αρχή, μπορείς να το εγκαταστήσεις σαν δεύτερο λειτουργικό και να το ψάχνεις όποτε έχεις χρόνο.

 

2) Για τα περισσότερα προγράμματα των Windows υπάρχουν αντίστοιχα στο Linux. Τα περισσότερα από αυτά είναι προεγκατεστημένα, μόλις τελειώσει η εγκατάσταση του λειτουργικού και μάλιστα είναι free. Ξέχνα τα cr@cks, τα serial numbers κλπ. Τα έχεις όλα έτοιμα και είσαι απόλυτα νόμιμος.

Πάντως οι περισσότερες εφαρμογές των Windows τρέχουν πλέον και στο Linux μέσω ενός emulator που λέγεται Wine και περιλαμβάνεται σε όλες τις νέες διανομές (π.χ. Knoppix/Knoppel, Mandrake, SuSE). Κάνοντας διπλό κλικ σε ένα αρχείο .exe, θα σε ρωτήσει με ποιο πρόγραμμα θέλεις να εκτελεστεί, οπότε εκεί πληκτρολογείς την εντολή wine

 

3) Πλέον όχι, αλλά για μερικά πράγματα χρειάζεται λίγο το ψάξιμό του.

 

4) Ισχύει. Για να είμαι πιο ακριβής, το σωστό είναι ότι περιλαμβάνει όλους τους drivers προεγκατεστημένους, ακόμη και για συσκευές που τα Windows δεν αναγνωρίζουν άμεσα...

Οι μοναδικές συσκευές που δεν λειτουργούν στο Linux είναι κάποια winmodems. Δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με Bluetooth adaptors, printers, scanners, cd/dvd recorder, κάρτες δικτύου, USB disks, card readers, εξωτερικά modems, routers, MP3 players, κάρτες TV και γενικά με το 99,9% των περιφερειακών.

 

5) Μιλώντας καθαρά για το Linux σαν πυρήνα, που τρέχει πίσω από το όλο γραφικό περιβάλλον, η τελευταία έκδοση είναι η 2.6.10. Όμως όσον αφορά τις κυριότερες διανομές, οι τελευταίες εκδόσεις είναι οι Mandrake 10.1, SuSE 9.1/9.2, RedHat 9 κ.ά. Οι διαφορές μεταξύ των διανομών είναι ελάχιστες, όμως θα σου πρότεινα περισσότερο το Mandrake ή το SuSE.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος saulot ( 1 Ιαν. 2005 , 21:35)

 

4) kai webcams den leitourgoun

 

 

Ποιος σου είπε ότι δεν λειτουργούν? Υπάρχουν drivers για πολλές webcams.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias (29 Δεκ. 2004 , 20:50)

 

Mια ερώτηση επ'αυτού, για να μου πεις αν το κάνω καλα :

Ανοίγω κονσόλα στο folder που είναι το .nrg και γράφω :

 

/usr/bin/./nrg2iso file.nrg file.iso

Τότε αρχίζει να κάνει την μετατροπή : |===============>[100%]

Όταν ολοκληρώθηκε, είχα ενα file.iso 40ΜΒ, και το file.nrg 697MB. Παρόλα αυτά πατώντας το .iso άνοιξε το K3B και μου άρχισε την διαδικασία εγγραφής του .iso, που όμως ήταν 697ΜΒ. Αυτές είναι οι σωστές κινήσεις? Να κλικάρω το .iso που είναι πολύ μικρότερο, και το αρχείο να γράφετε κανονικά?

 

 

Well έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω το προγραμματάκι και δεν θυμάμαι, αλλά άμα στο γράφει σωστά, όλα OK :P

 

edit: Το CD πόσα ΜΒ είναι? Ενδέχεται το nrg να συμπεριλαμβάνει και το άδειο μέρος του CD (για αυτό να είναι και 600ΜΒ) ενώ το ISO να έχει μόνο τα πραγματικά δεδομένα. Αν δεν ισχύει αυτό τότε κάτι περίεργο συμβαίνει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gbil ( 1 Ιαν. 2005 , 22:04)

 

Ποιος σου είπε ότι δεν λειτουργούν? Υπάρχουν drivers για πολλές webcams.

 

H Asus mou den anagnwrizetai. Milaw panta gia SuSE 9.2.

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος να μπείτε στον κόσμο του linux είναι το Knoppix Live CD (ή το Knoppel αν προτειμάτε ελληνικά).

 

Είναι βασισμένο στο Debian [da best], έχει support για το 99% του hardware out there, τα βρίσκει όλα μόνο του, κλπ κλπ. Δεν καταστρέφει τίποτα (από το CD τρέχει), σας δείχνει τί μπορεί να κάνει το linux, και... Μπορείτε να το εγκαταστήσετε και στο δίσκο σας τρέχοντας μια εντολίτσα/setup.

 

Άμα είχε και Gnome θα ήταν τέλειο :P

 

Ρίχτε του μια ματιά (ειδικά όσοι βρίσκουν τις συνηθησμένες διανομές δύσχρηστες ή προβληματικές):

http://www.knoppix.net

http://www.knopper.net/knoppix/index-en.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...