Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα έχω το 6270, αλλά σε ένα περίπου μήνα θα πάρω άλλο (symbian οπωσδήποτε, μάλλον N73). Επίσης δεν κατάφερα να έχω ήχο από το vmware. Ξέρεις κάποιο καλό how to και κανένα tip για να μου δουλέψει το pc suite (εννοώ για να μου συνδεθεί).

Και τέλος, μιας και είχα βάλει το vmware σκέφτομαι: δε βάζω και το Kollin McRay, να παίζω και κανένα ραλλάκι που και που, μιας και μου αρέσουν. Το εγκατέστησα κανονικά, αλλά... δε μου έπαιζε. Και έτσι, νευρίασα και το έσβησα.

Ο ήχος είναι λίγο προβληματικός, στο 80% των περιπτώσεων μου δουλεύει, αλλά όχι πάντα. Όσο αφορά το usb μου δουλεύει (σε ubuntu). Δεν μήπως δεν αν είναι ενεργοποιημένα (ήχος και usb) για το virtual machine σου.

Παιχνίδια είναι λίγο χλωμό να παίξεις εκτός αν είναι κάποιο που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε κάρτα γραφικών. Το vmware "έχει" κάρτα 32ΜΒ, αρκετή για να παίξουν όλες οι εφαρμογές αλλά όχι παιχνίδια. Αν θες να παίζεις παιχνίδια, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις με wine (υπάρχουν οδηγίες για αρκετά παιχνίδια) ή να έχεις dual boot μόνο για να παίζεις.

Καλά Χριστούγενα

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρώτα απ' όλα να σας πω Χρόνια Πολλά και ό,τι καλύτερο επιθυμείτε.

Porfyras: Σε ευχαριστώ πολύ για το πολύ καλό how to, αλλά μου εξηγείς για rpm διανομή και εγώ έχω debian (Ubuntu).

Θα προσπαθήσω να δω αν θα τα καταφέρω με το vmware server και αν δεν τότε θα κάνω μάλλον αυτό που λες.

Ουσιαστικά, αυτό που θέλω είναι να μπορώ να χρησιμοποιώ το pc suite και τίποτα άλλο. Το ότι δε θα μπορώ από τα partition του Ubuntu να βλέπω το virtual partition του vmware, λίγο με νοιάζει.

 

murex: Αν μπορείς εξήγησέ μου πώς να ενεργοποιήσω τον ήχο και το usb πιο αναλυτικά, γιατί κάπου έχω χαθεί. Καλά, για τον ήχο δε με πολυνοιάζει. Το usb με ενδιαφέρει για να μπορώ να συνδέσω το κινητό.

 

Καλά να περνάτε

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Πάς στο preferences του VM όταν δεν τρέχει (διαφορετικά δεν θα μπορείς να κάνεις αλλαγές) και ενεργοποιείς το usb και ήχο. Πρόσεξε, όταν βάζεις τη συσκευή που θες να παίξει με το VM θα πρέπει να έχεις focus το παράθυρο των windows (να έχεις κλικάρει ή να δουλεύεις μέσα σ' αυτό). Έτσι μόνο θα το δει, αν και κάποιες φορές δεν το βλέπει. Θέλει δουλειά ακόμα το vmware. Δες το καλύτερο σαν μία πολύ καλή λύση να τρέχεις κάποιες εφαρμογές, απαραίτητες για σένα, σε περιβάλλον windows και όχι σαν ένα pc που τα τρέχει natural.

Εγώ πάντως, τρέχοντας office και κάποιες άλλες εφαρμογές (στατικά προγράμματα κλπ.) δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα και η ταχύτητα είναι ικανοποιητική. Παιχνίδια και άλλα τέτοια με αυτό τον τρόπο ξέχνα τα.

Α και κάτι που ξέχασα: ο ήχος στο vmware σε ubuntu, μία παίζει και μία όχι. Κάτι παίζει με το alsa και δεν μπορώ να το βρω.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, αλλά επειδή όλη τη μέρα σήμερα δεν είχα Ίντερνετ (οι τεχνικοί του dsl εδώ, μόνο τεχνικοί δεν είναι, άσε που ήταν και Χριστούγεννα) δεν μπόρεσα να σου πω τι έγινε. Λοιπόν, τα εγκατέστησα όλα μια χαρά. Σύνδεσα το κινητό, έκανα συγχρονισμό και πήρα και backup. Σήμερα έγιναν όλα αυτά, και μέχρι στιγμής ο ήχος δουλεύει κανονικά.

Τώρα πλέον είμαι οκ.

Και πάλι ακόμα ένα μεγάλο ευχαριστώ και να περνάς πάντα καλά.

 

Όλα καλά με το vmware server, αλλά έχω ένα πρόβλημα με τη σύνδεση και την αποσύνδεση του καλωδίου. Έχω το Nokia 6270 και όταν συνδέσω το καλώδιο στο κινητό μου βγάζει τρεις επιλογές: προεπιλεγμένη λειτουργία (για να συνδεθώ με το pc suite), εκτύπωση φωτογραφιών και αποθήκευση δεδομένων (όπου αναγνωρίζει την κάρτα μνήμης του κινητού για μεταφορά δεδομένων από και προς τον υπολογιστή). Αν επιλέξω την τρίτη επιλογή στο κινητό με το κόκκινο το πλήκτρο μπορώ να βγω από αυτή τη λειτουργία και να συνδεθεί αυτόματα με το pc suite. Όταν όμως το κάνω έτσι, το Ubuntu Edgy Eft (που έχω) "κολλάει" και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση. Αν επιλέξω από την επιφάνεια εργασίας εξαγωγή και πατήσω πάλι το πλήκτρο στο κινητό του κλεισίματος της αποθήκευσης δεδομένων πάλι θέλει επανεκκίνηση ο υπολογιστής. Ο μόνος τρόπος είναι να πατήσω εξαγωγή και μετά να αποσυνδέσω το κινητό από το usb καλώδιο.

Όταν το συνδέω στην προεπιλεγμένη λειτουργία και μετά είτε προσπαθήσω να πάω στην αποθήκευση δεδομένων είτε να αποσυνδέσω το κινητό, πάλι κολλάει ο υπολογιστής.

Τι άλλο μπορώ να κάνω? Πιστεύω έχω δοκιμάσει όλες τις επιλογές. Μήπως αν αντί να αποσυνδέω το κινητό από το καλώδιο usb, πρέπει να αποσυνδέω το usb από τον υπολογιστή;

 

off topic

Αυτή τη στιγμή φορτίζω το κινητό και μόλις φορτιστεί θα δοκιμάσω να του κάνω αναβάθμιση μέσω του υπολογιστή και vmware server. Λέτε να πετύχει; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

Εβαλα την διανομή Gentoo των linux και παρόλο που πέρασα το open office δεν μπορω να γράψω ελληνικά ούτε να έχω ελληνικη ορθογραφία...εψαξα λίγο στα forum tou open office αλλα δεν βρήκα τπτ που να με βοηθήσει...καμία ιδέα?

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Αν εγκατέστησες το Oo.o από τα CDs της διανομής, κοίταξε στα πακέτα που προσφέρονται να βρείες την υποστήριξη για ελληνικά. Ειδε μή, πήγαινε στο el.openoffice.org και κατέβασε τον ελληνικό ορθογράφο και λεξικό. Για να γρέψεις ελληνικά πρέπει να ρυθμίσεις το Gentoo.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ....το κορυφαίο είναι οτι στα υπολοιπα προγράμματα έχω ελληνική υποστήριξη κανονικά....

 

 

τα πακέτα αυτα που κατέβασα για τον ελληνικό ορθογράφο, υπάρχει κάποιος φάκελος που πρέπει να τα βάλω...? φοβάμαι οτι πρέπει να έχω ξεχάσει flugs...:O

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες flags???? Τον ήπιες :lol::X:whistle:. Καλά ρε θηρίο, έκανες compile το Ooffice; Μήπως είσαι φυλακή ή πυροσβέστης; Ο ορθογράφος δεν χρειάζεται εγκατάσταση, μπορείς να το κάνεις μέσα από ένα wizard οοοdic, το κατεβάζει και πάς στα options και διαλέγεις ελληνικά.

Πρόσεχε τα flags, θες θα πάθεις και μεγάλο κακό βέβαια: το πολύ πολύ να χρειαστεί να ξανακάνεις τα πάντα recompile. Αν δεν ξέρεις τι θες ΑΚΡΙΒΩΣ, αστα default με βάση αυτά που γράφει το handbook, διαφορετικά θα καταντήσεις σαν και μένα που ένα μήνα έκανα compile.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

αυτο το wizard oodic δεν το εμφανίζει, μήπως πρεπει να το κάνω emerge...?

 

για τα ελληνικα που δεν τα εμφανίζει και φαίνονται σαν τετραγωνάκια μάλλον δεν υπάρχουν συμβατές γραμματοσειρές για ελληνικά....

 

 

thank και πάλι murex

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τις γραμματοσειρές της οξωαποδώ (MS) msttcorefonts για να βλέπεις ελληνικά. Αν θυμάμαι καλά emerge msttcorefonts.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

re paidia exo ta ubuntu edo kai kanenan mhna sto pc!! den exo asxolhthei kai polu !! to thema einai oti den mporo na egkatasthso to modem ths dsl !! exo auto pou dinei h otenet ena sagem fast !! kamia vohthia ? to exei kataferei kaneis? eimai psiloasxetos apo linux!!
Link to comment
Share on other sites

re paidia exo ta ubuntu edo kai kanenan mhna sto pc!! den exo asxolhthei kai polu !! to thema einai oti den mporo na egkatasthso to modem ths dsl !! exo auto pou dinei h otenet ena sagem fast !! kamia vohthia ? to exei kataferei kaneis? eimai psiloasxetos apo linux!!

 

Για δες εδώ και διάβασε και το νούμερο 6 καλύτερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

geia sas re paidia!!!!

mia erotisi thelo na sas kanw!!!!!

exw ena palio pc kai tha ithela natou valw linux, gia na ta mathw ki olas....

trexei sta 133Mhz karta grafikon 32Mb RAM

mporite na mou protinete kapia mikri kai elafria ekdosi????

euxaristo

Link to comment
Share on other sites

εγώ φίλε μου σε ένα παλιό λάπ τοπ(celeron 1.7 με 256 μνήμη) έβαλα έτοιμο σε σι-ντί το suse 9.3 15 ευρώ από το RAM.(έχει δύο σιντί και ένα βιβλίο για τα πρώτα βήματα το δεύτερο σιντί είναι update)πήρα και ένα ρούτερ εθερνετ της cooperjet 1622 από πλαίσιο 65 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

geia sas re paidia!!!!

mia erotisi thelo na sas kanw!!!!!

exw ena palio pc kai tha ithela natou valw linux, gia na ta mathw ki olas....

trexei sta 133Mhz karta grafikon 32Mb RAM

mporite na mou protinete kapia mikri kai elafria ekdosi????

euxaristo

 

Εγω θα σου προτεινα Xubuntu.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου κάηκε η μητρική, αφού μου την άλλαξαν, προσπαθώ να μπω στο δίκτυο και δεν μπορώ. Έχω Ubuntu Edgy.

Πριν γίνει αυτό, στα εργαλεία συστήματος --> Δίκτυο, μου έβαζε eth0 και eth1. Τώρα μου βγάζει 2 και 3. Και ήταν απενεργοποιημένη η σύνδεση και με τις δύο θύρες. Το localhost πρέπει να έχει τα 3 πρώτα νούμερα ίδια για να επικοινωνήσει με τον υπολογιστή το router; Επειδή στην καινούρια μητρική υπάρχει και αναβαθμισμένη έκδοση του bios, μήπως πρέπει να αλλάξω κάποια επιλογή;

Τι κάνω τώρα;

Ούτε στη σελίδα του router δεν μπαίνει. Με Windows συνδέομαι κανονικά.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι ενσωματωμένη στη μητρική; Αν ναι την έχεις ενεργοποιήσει απ'το bios; Μπες σε κονσόλα (command line) και γραψε ifconfig eth0 και πες μας τι βγάζει.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ, αλλά με ένα resete (το έβγαλα και λίγο από την πρίζα) και μετά μπήκε κανονικά.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

πως θα ενεργοποιήσουμε τα multimedia?(mp3s κτλ )σε kubuntu?κανένας εύκολος οδηγός?

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

τα ειδα,απλα το προβλημα τωρα ειναι οτι δν μπορω να κανω εγκατασταση τιποτα!!μου βγαζει το εξης μυνημα:

The utility is not in your PATH.

Please install it or contact your system administrator.

απο το ArK

 

any ideas?

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα στο φορητό του αδερφού μου το Edgy και όλα λειτουργούν κανονικά εκτός από το usb ποντίκι. Το touchpad λειτουργεί κανονικά. Επίσης, πώς μπορώ να δω τι κάρτα γραφικών έχει για να εγκαταστήσω τους drivers;

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί κάτι από αυτά, αλλά είμαι στη δουλειά τώρα και δεν έχω το χρόνο να ψάχνω.

Καλή εβδομάδα!

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

shmera evala ubuntu os monadiko leitourgiko se ena laptop!!ola ok me to net ktl !! ena dvd palyer pou tha vro?

 

 

 

 

ps mallon egrapsa se lathos forum !! sorry !!:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...