Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήρθε ο καιρός να επιλέξω κι εγώ μεταξύ μεταπτυχιακών. Η επιλογή είναι δυνητική καθώς θα πρέπει πρώτα να με δεχθουν και στα τρία για να επιλέξω - όποτε αφορά την υποθετική αυτή περιπτωση.

 

Καθώς είμαι εργαζόμενος του δημοσίου τομέα με full time ωράριο αλλά και οικογενειάρχης με αρκετές υποχρεώσεις, προτιμώ μόνο προγράμματα με δυνατότητα part time. Επίσης θα ήθελα να είναι απαραιτήτως στη Θεσσαλονίκη καθώς αυτή είναι η έδρα μου.

 

Το βασικό πτυχίο μου είναι Μηχανικού Πληροφορικής απο ΤΕΙ ΑΜΘ (νυν Διεθνές Πανεπιστήμιο) με βαθμό άνω του 7.

 

Επιλέγω κυρίως προγράμματα με αντικείμενο CS ή CS με Οικονομικά/Management. Δεν είμαι απόλυτος σε αυτό.

 

Τα εν λόγω προγράμματα λοιπόν είναι τα εξής:

 

https://dmci.csd.auth.gr/

 

(Ψηφιακά Μέσα και Υπολογιστική Νοημοσύνη - ΑΠΘ)

 

https://www.uom.gr/mai

 

(Εφαρμοσμένη Πληροφορική - ΠΑ.ΜΑΚ. , έχει 2 κατευθύνσεις)

 

https://www.tech.ihu.edu.gr/index.php/en/msc-in-data-science

 

(Data Science - Διεθνές Πανεπιστήμιο)

 

Τα δίδακτρα διαφέρουν κι αυτά, με φθηνότερο το ΑΠΘ (1800€) και ακριβότερο το Διεθνές (4000€).

 

Σαν τοποθεσία βολεύουν περισσοτερο ΠΑΜΑΚ και ΑΠΘ.

 

Είναι τα μόνα Master με ανοιχτές αιτήσεις αυτή την περίοδο (τα αλλά έχουν κλείσει τις πρόθεσμιες) που πληρούν και τις υπόλοιπες προϋποθέσεις. Ποιες είναι οι απόψεις σας;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

 

Έψαξα στο internet να μάθω αν κατά την εγγραφή στο PayPal το όνομα και η διεύθυνση πρέπει να είναι με λατινικούς χαρακτήρες ή με ελληνικούς χαρακτήρες και δεν κατάφερα να βρω απάντηση στην απορία μου.

 

Ποιό είναι το σωστό;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :thanks:

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να δοκιμασω σφραγισμα με οδοντιατρικο laser στην θεσσαλονικη η' σε διπλα νομους αν υπαρχουν. εχει λιγα χρονια που το χρησιμοποιουν εκτος στους μαλακους ιστους,ουλα και στο σμαλτο για σφραγισματα. γινεται χωρις αναισθησια ,ισως λιγο σπρει τοπικα,και το πλεονεκτημα τους ειναι οτι καθαριζει μονο εκει που χριαζεται χωρις να τρωει περισοτερο σμαλτο.για μενα που εχω ηδη βεβαρυμενες τρυπες σε μεγαλες επιφανειες ειναι ιδανικη μεθοδος.

 

γνωριζετε κανποιον θεσσλαονικη να μου προτεινετα? αττικη εχει αρκετους οπως και σε καποια νησια αλλα θεσσλαονικη ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Επειδή δεν γνωρίζω θα ήθελα να ακούσω γνώμες. Έχω ένα σπίτι 45 τμ που με το σεισμό έπαθε κάτι ρωγμές κλπ. Οπότε θέλει τρίψιμο στοκαρισμα και βάψιμο όλο. Είναι ένα δωμάτιο ένα σαλόνι με κουζίνα και το μπαλκόνι ένα μικρό.. Γενικά είναι μικρό το σπίτι.. Πόσο περίπου κοστίζει όλο αυτό;

 

Έχω ακούσει τιμές 400/350/300 με δικά μου υλικά και ένας πρόσφατα επαγγελματίας ελαιοχρωματιστης που ασχολείται και με θερμομονώσεις μου είπε 250 με δικά του χρώματα. Είναι καλή η τιμή; εμένα μου ακούγεται καλή σε σχέση με 2-3 άλλες που ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα "γνωστός" με πήρε 300€ (χώρια τα χρώματα) για σπίτι 55-60τμ

Φυσικά αν το ήξερα θα το έβαφα μόνος (άδειο ήτανε, δεν ήθελε στοκαρισματα κλπ) και ας έπαιρνε 2-3 μέρες παραπάνω.

 

Συνήθως εκεί είναι οι τιμες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

300€ με τα υλικά δικά του. Παραπάνω σε πιάνει κότσο. Προσοχή στα μερεμέτια. Αν δεν γνωρίζεις θα σου κάνει αρκετά αν του δώσεις τιμή δίκη του ανα μερεμέτια.

Επειδή λόγω δουλειάς (μηχανικός) ασχολούμαι με χρωματισμούς όχι βέβαια σπιτιών θέλεις προσοχή και στον μάστορα που θα επιλέξεις να κάνει σωστή δουλειά και ειδικά στα κοψίματα, σεναζ κτλ δεν είναι εύκολο να το κάνει κανείς μόνος του αν δεν γνωρίζει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι υποτίθεται επαγγελματίας, έχει εταιρεία με θερμομόνωσεις ελαιοχρωματισμους κλπ... Αν κάνει ******* αυτός, που τυχαίνει να είναι και γνωστός τότε τι να πω... Ξέρει ότι θα τον βρω και θα το φτιάξει ξανά τσάμπα.
Link to comment
Share on other sites

300€ με τα υλικά δικά του. Παραπάνω σε πιάνει κότσο. Προσοχή στα μερεμέτια. Αν δεν γνωρίζεις θα σου κάνει αρκετά αν του δώσεις τιμή δίκη του ανα μερεμέτια.

Επειδή λόγω δουλειάς (μηχανικός) ασχολούμαι με χρωματισμούς όχι βέβαια σπιτιών θέλεις προσοχή και στον μάστορα που θα επιλέξεις να κάνει σωστή δουλειά και ειδικά στα κοψίματα, σεναζ κτλ δεν είναι εύκολο να το κάνει κανείς μόνος του αν δεν γνωρίζει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εμένα με ...... (Δε μπορώ να εκφραστω ελεύθερα)

 

Υποτίθεται θα έκανε καλή τιμή, αλλά δεν είπε απ' την αρχή ποια θα είναι αυτή!

Ε στο τέλος εσκασε το παραμύθι..... Και το καταπιαμε..........

 

Και να πεις ότι άξιζε η δουλειά που έκανε.....

 

Τεσπα. Παθών και μαθων

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οι "μπογιατζηδες"και οι ελαιοχρωματιστες,αν θέλεις καλή δουλειά θα πληρώσεις φίλε μου

Το έπαθε κάτι ρωγμές από σεισμό θα σου πει ακριβώς τι ένας επαγγελματίας του χώρου

Αλλά βλέπω πως ξεκινάς ανάποδα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οι "μπογιατζηδες"και οι ελαιοχρωματιστες,αν θέλεις καλή δουλειά θα πληρώσεις φίλε μου

Το έπαθε κάτι ρωγμές από σεισμό θα σου πει ακριβώς τι ένας επαγγελματίας του χώρου

Αλλά βλέπω πως ξεκινάς ανάποδα

 

Γνωστός είναι, επαγγελματίας είναι. Μου είπε 250 με δικά του χρώματα. Θα πάμε να το δούμε σε λίγες μέρες που θα φύγει ο νοικαρης από μέσα και θα ξεκινήσει κιόλας. Και 300 να μου πει δεν έγινε κάτι.. 500 δε θα πάει. Γιατί ξεκινάω ανάποδα; επειδή έμαθα τιμή; και στο κάτω κάτω μου είπε 250, δε θα το ανεβάσει μετά. Ενώ αν δεν έλεγε τιμή εκεί ήταν επίφοβο.

Link to comment
Share on other sites

Ανάποδα αναφέρει ο φίλος γιατί για ζημιές στα δομικά ενός κτιρίου αρμόδιος να απαντήσει είναι μηχανικός και οχι μπογιατζής.

Ο μπογιατζής όσο καλός και να είναι μόνο στοκαρισμα στις επιφάνειες ξέρει να κάνει.αν το συγκεκριμένο σημείο θέλει περαιτέρω εργασίες θα το μάθεις με τον άσχημο τρόπο μερικούς μήνες αργότερα και θα βρίζεις τον μάστορα που έφερες.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Έχουνε περάσει μηχανικοί του Δήμου, δεν μου είπανε κάτι. Στοκαρισμα βάψιμο μου είπαν. Θέλω να πιστεύω θα το έλεγαν.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάω αυτό το ΣΚ κάπου κοντά για μονοήμερη με τη γυναίκα. να έχει και ωραία θάλασσα να κάνουμε και κανένα μπάνιο... Ίσως πάω και απο Σάββατο βράδυ αν βρω φθηνή διαμονή. Και οδικώς θα βόλευε κάπου κοντά αλλά και για Αίγινα σκέφτομαι.. Δώστε καμιά ιδέα..
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάω αυτό το ΣΚ κάπου κοντά για μονοήμερη με τη γυναίκα. να έχει και ωραία θάλασσα να κάνουμε και κανένα μπάνιο... Ίσως πάω και απο Σάββατο βράδυ αν βρω φθηνή διαμονή. Και οδικώς θα βόλευε κάπου κοντά αλλά και για Αίγινα σκέφτομαι.. Δώστε καμιά ιδέα..
Αγκίστρι. Ισιο μέρος, όλα σε μια ευθεία, ήσυχο νησί, τα Σ/Κ έχει λίγο παραπάνω κόσμο, καλές παραλίες, όχι κάτι φοβερό μιας και οι περισσότερες έχουν βότσαλα και πέτρες, φθηνό σχετικά νησί, καλό φαγητό και για ένα ήσυχο ποτάκι δίπλα στο κύμα, έχει μερικά καλά μαγαζάκια. Δύσκολα όμως θα βρεις, ειδικά αυτή την περίοδο δωμάτιο. Εάν είναι για μια δυο μέρες ίσως βρεις κάτι όμως.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω σύνδεση την χρεωστική μου κάρτα με τον λογαριασμό μου στο PayPal και μου βγάζει συνέχεια το μύνημα: "Λυπούμαστε. Δεν μπορούμε να επεξεργαστούμε το αίτημά σας αυτήν τη στιγμή. Δοκιμάστε ξανά αργότερα." Εχω την εντύπωση πως με κοροϊδεύει το PayPal.

 

Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι τιμές είναι απαράδεκτες σε σχέση με αρκετές χώρες.

Και οι υπηρεσίες πολύ πίσω.

Όσα έρθουν κι όσα πάνε...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...