Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

θέλω να πάρω από Κωτσόβολο ένα PITSOS (Γερμανία κατασκευή μου είπαν) πληντύριο πιάτων.

http://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/built-in/built-in-washing-machines/dishwashers/112789-pitsos-dis5525

Αξίζει να βάλω επέκταση εγγύησης για 5 χρόνια??? που θα μου πάει περίπου 145 ευρώ για το μοντέλο που θέλω.

Φίλος μου είπε ότι γενικά δεν έχουν θέμα....

αυτό που χάλασε ήταν bosch και κράτησε 10 χρόνια. (κατα βάση η ανλιά νερού έχει ψιλοκολλήσει και δεν έχει δύναμη το νερό... μου είπαν περίπου 250 ανταλλακτικό....και για αυτό πήγα για καινούργιο)

 

ελπίζω στην βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Έχει 2 χρονια εγγυηση , και με 145 ευρω θα σου δωσουν άλλα 3... δε νομίζω να αξίζει τον κόπο, πόσες πιθανότητες έχει να χαλάσει , και πόσο να κοστίζει το ανταλλακτικό εκτος εγγύησης?Πάνω από 150? Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα επέκταση εκτός αν τα χρήματα δεν τα έβλεπα (για την τσέπη μου) πολλά.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

θέλω να πάρω από Κωτσόβολο ένα PITSOS (Γερμανία κατασκευή μου είπαν) πληντύριο πιάτων.

http://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/built-in/built-in-washing-machines/dishwashers/112789-pitsos-dis5525

Αξίζει να βάλω επέκταση εγγύησης για 5 χρόνια??? που θα μου πάει περίπου 145 ευρώ για το μοντέλο που θέλω.

Φίλος μου είπε ότι γενικά δεν έχουν θέμα....

αυτό που χάλασε ήταν bosch και κράτησε 10 χρόνια. (κατα βάση η ανλιά νερού έχει ψιλοκολλήσει και δεν έχει δύναμη το νερό... μου είπαν περίπου 250 ανταλλακτικό....και για αυτό πήγα για καινούργιο)

 

ελπίζω στην βοήθειά σας!

Κωτσόβολος και καλό σέρβις κατά την προσωπική μου εμπειρία ΔΕΝ συμβαδίζουν, πάρε πλυντήριο σε τιμή περίπου στην μέση (ούτε το φθηνότερο αλλά ούτε και το ακριβότερο) ελληνικής αντιπροσωπείας, και αν τα τινάξει μετά το τέλος της εγγύησης και το κόστος επισκευής είναι απαγορευτικό, τότε παίρνεις καινούργιο και με σαφώς καλύτερες ενεργειακές προδιαγραφές!:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινονται απλα τα 2 χρονια 5, εχεισ και αλλα πλεονεκτηματα, οπως αμεση αντικατασταση συσκευης. Επισης οπως λεει και ενας φιλος 2 χρονια εγγυηση σημαινει οτι κατι θα χαλασει στα 2 χρονια +1 μερα.

 

Παρε την επιπλεον εγγυηση, μονο κερδισμενος μπορει να βγεις.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα φύγω εξωτερικό και θέλω να ρωτήσω. Μπορώ να ταξιδέψω με την ταυτότητα μου που ειναι αρχαία με ελληνικούς μόνο χαρακτήρες(όχι Λατινικά) η πρέπει να βγάλω καινούργια; Επίσης το διαβατήριο μου έλυξε πριν κανά χρόνο (καινούργιου τύπου είχα πάει Αμερική) θα χρειαστεί να πληρώσω πάλι τόσα χρήματα για την έκδοση καινούργιου η απλά πληρώνεις τα παράβολα απλά για την ανανέωση αναλόγως πόσο χρόνο θες χωρίς να πληρώσεις πάλι καινούργιο διαβατήριο;
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Θελεις καινούρια ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες. Το διαβατήριο δεν ανανεώνεται, βγάζεις άλλο με περίπου 75 ευρώ παράβολα
Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τη δική μου εμπειρία από ένα ψυγείο Ariston που αγόρασα πριν 5 χρόνια από Κοτσώβολο. Έκανα την επέκταση εγγύησης με 136 ευρώ τότε, καθώς φοβόμουν λίγο τη μάρκα.

 

Πριν 1 μήνα έκανε πρόβλημα και η διάγνωση ήταν βλάβη στον εγκέφαλο και η εγγύηση έληγε σε 3 ημέρες!!

Η αντιμετώπιση που είχα ήταν άριστη και επαγγελματική, ο εγκέφαλος αλλάχτηκε αμέσως και χωρίς κανένα σχόλιο, και το καλύτερο απ' όλα. Το ανταλλακτικό κόστιζε 350 ευρώ και με την εργασία πήγαινε 430!

Δεν πλήρωσα ούτε cent.

Νιώθω τυχερός που έκανα την παράταση. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι θα τύχει σε όλους, αλλά αν σου τύχει, θα είσαι πολύ χαρούμενος που το έκανες.

Όσο για το ποσό, ακόμα και μια μικρή βλάβη θα σου κοστίσει σχεδόν όσο το ποσό επέκτασης. Αν σκεφτείς μόνο ότι οι εταιρείες επισκευής χρεώνουν ποσά για την επίσκεψη και τη διάγνωση που πολλές φορές αγγίζουν τα 50-80 Ευρώ...

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Θες ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή αλλιώς διαβατήριο... Τα παράβολα για καινούριο διαβατήριο κοστίζουν 84,40 Ευρώ (έβγαλα πρόσφατα καινούριο διαβατήριο). Επίσης, το καινούριο διαβατήριο είναι έτοιμο σε 3 εργάσιμες ημέρες.
Hello !
Link to comment
Share on other sites

πάντως μου είπανε από το http://www.rav4club.gr/index.php?option=com_jfusion&Itemid=53&jfile=viewtopic.php&f=8&t=4481&p=60276#p60276

τα χειρότερα για τα αμαξάκια αυτά. Είναι πλαστική η μετάδοση οπότε εάν περάσει πολλή ισχύς χαλάει. Οι ρόδες επίσης χαλούν κάθε λίγο εάν είναι σε χώμα ή με ισχύ. Ανταλλακτικά πανάκριβα.

Οπότε θα προσανατολιστώ σε γουρούνα κινέζικη με δίχρονο κινητήρα και σιδερένια μετάδοση για παιδιά. Γκάζι άφθονο και πάει με τις μπάντες, δεν κολλάει στο χώμα, λαστιχένιες ρόδες κα

http://plaza24.gr/mini-atv-49cc-dixrono-aftomato-gs-05.html

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ!!! Χρόνια Πολλά σε όλους!!!
ΝΕΟ N003 (1080P), Asus ZenFone 5 ( T00J A501CG )
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Ετοιμάζω το σπίτι μου (πλήρης ανακαίνιση) και είμαι στα σκαριά της άδειας από την πολεοδομία. Έχει ο μηχανικός μου ξεκινήσει μερικές εργασίες μέχρι που τον είδε ο γείτονας μου και τον απείλησε με καταγγελία.

Δεν ξέρω τώρα τι πρέπει να κάνω καθώς συννενόησης δεν υπάρχει με δαύτον. Από μέρα σε μέρα θα βγει η άδεια. Αν και όταν έρθει η πολεοδομία για την καταγγελία και έχω ήδη αριθμό πρωτοκόλλου ή και την άδεια τη μπορεί να συμβεί>?

Ξέρει κανείς πόσο καιρό κάνει η πολεοδομία να έρθει στο χώρο για να δεί από τη στιγμή της καταγγελίας?

 

Τι μπορώ να κάνω?

 

Ευχαριστώ:worry:

Link to comment
Share on other sites

Φίλος φίλου μου έχει φτιάξει για εκείνον και την κοπέλα του διάφορα πράγματα με το αρχικό από το όνομα τους, αυτός έχει ένα που το δένεις στο χέρι κι εκείνη ένα κρεμαστό στο λαιμό. Μήπως ξέρει κανένας κάποιο κατάστημα που να τα κάνει αυτά εντός Αττικής ?? Με μια αναζήτηση στο google βρήκα μόνο για πρόταση γάμου (πάνω από εκατό) ενώ αυτός είπε ότι έδωσε το πολύ 5-10€.
Twitter: twitter.com/gerakinasson
Link to comment
Share on other sites

σε μαγαζιά που πουλάνε ασημένια κοσμήματα κοίταξες;

είχα πάρει ένα κρεμαστό σε ασήμι για δώρο με αλυσιδίτσα με 15 ευρώ

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

σε μαγαζιά που πουλάνε ασημένια κοσμήματα κοίταξες;

είχα πάρει ένα κρεμαστό σε ασήμι για δώρο με αλυσιδίτσα με 15 ευρώ

 

Δυστυχώς είμαι εκτός Αθηνών αυτές τις μέρες και η αναζήτηση στο google ήταν πρόχειρη.

Μήπως μπορείς να μου στείλεις σε πμ κάποια καταστήματα ??

Ευχαριστώ.

Twitter: twitter.com/gerakinasson
Link to comment
Share on other sites

για Αθήνα δε γνωρίζω.Θεσσαλονίκη το είχα πάρει απο το οπτιμουμ. έχει και στη χαλκιδική, Κάτι αντίστοιχο σίγουρα θα έχετε και εκεί χαμηλά...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομια θα ερθει-αγνωστο σε ποσο καιρο διοτι εξαρταται απο το <<φορτο>> εργασιας της εκαστοτε υπηρεσιας δομησης- εφ'οσον γινει επωνυμη καταγγελια............με απειλη καταγγελιας δε κουνιετε φυλλο;)

 

Και το βασικοτερο ολων.........ειμαι σιγουρος πως ο μηχανικος γνωριζει ποιες εργασιες μπορουν να γινουν ανευ αδειας μικρης κλιμακας σε αυτη τη φαση οποτε ......................μην ανησυχεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία μπορεί να μην έρθει άμεσα να συντάξει έκθεση αυτοψίας και καταλογισμού, αλλά έχει δικαίωμα ακόμη και τηλεφωνικώς να ενημερώσει το τοπικό αστυνομικό τμήμα για άμεση διακοπή εργασιών και σύλληψη ιδιοκτήτου και εργαζομένων με την διαδικασία του αυτοφώρου...

 

Επί πλέον και το ίδιο το ΙΚΑ μπορεί να επιβάλλει πρόστιμο σε περίπτωση μή δήλωσης του προσωπικού και επικόλλησης των ενσήμων του...

Link to comment
Share on other sites

Αχα.... το ΙΚΑ δε το φοβάμαι καθώς έχουμε κολλήσει τα ένσημα του μηχανικού. Οκ κατάλαβα! Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις βγαλει αδεια ακομα αλλα.................εχεις κολησει ενσημα του ΙΚΑ και μαλιστα στο μηχανικο? κατι μου ξεφευγει:wacko:

 

Τον έχω πληρώσει για τα ενσημά του. μπορεί να μην έχει πάει ακόμα να τα κολλήσει. Μαζί με την άδεια πάνε αυτά? Δε το ξερα ! Thanks for the info!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...