Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατ' αρχήν, να διευκρινίσω ότι η εγγύηση του κατασκευαστή ΔΕΝ είναι υποχρεωτική, αλλά ούτε και σου δίνει τις δυνατότητες που προβλέπει ο Αστικός Κώδικας (μείωση τιμήματος, αντικατάσταση, υπαναχώρηση από την πώληση επιστροφή τιμήματος, αποζημίωση κ.λ.π.)

 

Κατά δεύτερον λόγο, ποιος είπε ότι θα πρέπει η ύπαρξη του ελαττώματος να υφίστατο κατά τον χρόνο αγοράς της συσκευής...νομικώς και νομολογιακώς, έχουν αναγνωρισθεί παγίως τα κεκρυμμένα ελαττώματα, δηλ.εκείνα που υπήρχαν εν τη κατασκευή του προϊόντος και απλώς ενεφανίσθησαν αργότερα παράγοντας και τις αντίστοιχες έννομες συνέπειες..εάν π.χ. η συνομολογημένη ιδιότητα του πωληθέντος είναι να μπορεί να στείλει fax, σε περίπτωση δυσλειτουργίας του εντος της διετίας από την πώληση (και εννοείται σε περίπτωση που δεν υπάρχει υπαιτιότητα του χρήστη) είναι υπόχρεως ο ΠΩΛΗΤΗΣ να συμμορφωθεί με τις διατάξεις του Α.Κ.

 

Στην πράξη οι πωλητές, σε παραπέμπουν παρανόμως στην εγγύηση του κατασκευαστή, ενώ υπέχουν οι ίδιοι νομικώς ευθύνη π.χ.

 

5758/2007 ΕΙΡΗΝ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

''Η εγγύηση που δίδεται από τον πωλητή για τα κατασκευαστικά ή άλλα ελαττώματα του πωλούμενου προϊόντος αποτελεί ένα νέο συμβατικό βοήθημα υπέρ του αγοραστή, για την περίπτωση που θα εμφανίζονταν πραγματικά ελαττώματα στο πωλούμενο (Συμβατική εγγυητική ευθύνη του πωλητή (βλ. Σπηλιωτόπουλο Ερμ Α.Κ. Εισαγωγή, άρθρο 534- 562 περιθ. Αριθ. 34), το οποίο όμως (βοήθημα) βαίνει παραλλήλως με τα ex lege βοηθήματα εκ της Α.Κ. 540, υπό την έννοια της συνομολόγησης της συμβατικής εγγυητικής ευθύνης του πωλητή (Α.Κ. 361), δεν καταλύει ex ipso (αφεαυτής) και την εκ του νόμου εγγυητική ευθύνη του -που καθιερώνει εν προκειμένω η Α.Κ. 534- παρά δημιουργείται η καλούμενη διαζευκτική (επιλεκτική) συρροή πλειόνων έννομων βοηθημάτων, δηλ. το δικαίωμα του αγοραστή να επιλέξει ποιο από αυτά θα ασκήσει,

 

Το γεγονός ότι υπάρχει ένα θέμα με την υπαιτιότητα του αγοραστή αυτό ούτως ή άλλως θα το αντιμετωπίσεις ΚΑΙ με την εγγύηση του κατασκευαστή..

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, να διευκρινίσω ότι η εγγύηση του κατασκευαστή ΔΕΝ είναι υποχρεωτική, αλλά ούτε και σου δίνει τις δυνατότητες που προβλέπει ο Αστικός Κώδικας (μείωση τιμήματος, αντικατάσταση, υπαναχώρηση από την πώληση επιστροφή τιμήματος, αποζημίωση κ.λ.π.)

 

Κατά δεύτερον λόγο, ποιος είπε ότι θα πρέπει η ύπαρξη του ελαττώματος να υφίστατο κατά τον χρόνο αγοράς της συσκευής...νομικώς και νομολογιακώς, έχουν αναγνωρισθεί παγίως τα κεκρυμμένα ελαττώματα, δηλ.εκείνα που υπήρχαν εν τη κατασκευή του προϊόντος και απλώς ενεφανίσθησαν αργότερα παράγοντας και τις αντίστοιχες έννομες συνέπειες..εάν π.χ. η συνομολογημένη ιδιότητα του πωληθέντος είναι να μπορεί να στείλει fax, σε περίπτωση δυσλειτουργίας του εντος της διετίας από την πώληση (και εννοείται σε περίπτωση που δεν υπάρχει υπαιτιότητα του χρήστη) είναι υπόχρεως ο ΠΩΛΗΤΗΣ να συμμορφωθεί με τις διατάξεις του Α.Κ.

 

Στην πράξη οι πωλητές, σε παραπέμπουν παρανόμως στην εγγύηση του κατασκευαστή, ενώ υπέχουν οι ίδιοι νομικώς ευθύνη π.χ.

 

5758/2007 ΕΙΡΗΝ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

''Η εγγύηση που δίδεται από τον πωλητή για τα κατασκευαστικά ή άλλα ελαττώματα του πωλούμενου προϊόντος αποτελεί ένα νέο συμβατικό βοήθημα υπέρ του αγοραστή, για την περίπτωση που θα εμφανίζονταν πραγματικά ελαττώματα στο πωλούμενο (Συμβατική εγγυητική ευθύνη του πωλητή (βλ. Σπηλιωτόπουλο Ερμ Α.Κ. Εισαγωγή, άρθρο 534- 562 περιθ. Αριθ. 34), το οποίο όμως (βοήθημα) βαίνει παραλλήλως με τα ex lege βοηθήματα εκ της Α.Κ. 540, υπό την έννοια της συνομολόγησης της συμβατικής εγγυητικής ευθύνης του πωλητή (Α.Κ. 361), δεν καταλύει ex ipso (αφεαυτής) και την εκ του νόμου εγγυητική ευθύνη του -που καθιερώνει εν προκειμένω η Α.Κ. 534- παρά δημιουργείται η καλούμενη διαζευκτική (επιλεκτική) συρροή πλειόνων έννομων βοηθημάτων, δηλ. το δικαίωμα του αγοραστή να επιλέξει ποιο από αυτά θα ασκήσει,

 

Το γεγονός ότι υπάρχει ένα θέμα με την υπαιτιότητα του αγοραστή αυτό ούτως ή άλλως θα το αντιμετωπίσεις ΚΑΙ με την εγγύηση του κατασκευαστή..

 

"έχουν αναγνωρισθεί παγίως τα κεκρυμμένα ελαττώματα, δηλ.εκείνα που υπήρχαν εν τη κατασκευή του προϊόντος και απλώς ενεφανίσθησαν αργότερα"

 

Πολύ ενδιαφέρον. Να το κάνω λίγο πιο απλό? Εάν δηλαδή έχω ένα προιόν που εχει μία αντίσταση και η αντίσταση όταν μου παραδόθηκε λειτουργεί κανονικά (και δεν είναι ελλατωματική) αλλά μετά από 1 χρόνο καεί καλύπτομαι ή θα πρέπει να αποδειχτεί ότι η αντίσταση ήταν ελλατωματική από την αρχή, απλά το πρόβλημα εμφανίσθηκε αργότερα (δηλαδή κάηκε μετά)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα ηθελα να μου πειτε αν γνωρίζει καποιος χονδρεμπορους οι οποιοι προμηθευουν κινητά παραεισαγωγης. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Το ελάττωμα θα πρέπει να υπήρχε κατά τον κρίσιμο χρόνο μετάθεσης του κινδύνου στον αγοραστή, κοινώς κατά τον χρόνο παράδοσης του πράγματος...όμως, οι περισσότεροι συγχέουν τον χρόνο εμφάνισης του ελαττώματος με τον χρόνο προΰπαρξής του και τούτο ασφαλώς έχει να κάνει ΚΑΙ με το προσδόκιμο ζωής ενός προϊόντος ή των επιμέρους συστατικών του..

 

Π.Χ. αγοράζω Ι.Χ. το οποίο έχει ''τζόγο'' στα ακρόμπαρα...όλοι ξέρουμε πόσο επικίνδυνο είναι αυτό..μπορεί να διανύσεις 1.000 ή 5.000 χλμ. δίχως να χρειασθεί να κυνηγάς τους τροχούς σου και μπορεί να σκοτωθείς την άλλη μέρα...σε κάθε περίπτωση, ο ''τζόγος'' υπήρξε αναγκαία και ικανή συνθήκη να συμβεί το μοιραίο...το ελάττωμα προυπήρχε, αλλά οι συνέπειές του εμφανίσθηκαν αργότερα...θεωρώ αυτονόητο, πως όσο απομακρύνεσαι από την ημερομηνία αγοράς, τόσο και θα δυσκολευθείς, τουλάχιστον σε ορισμένες περιπτώσεις να αποδείξεις το δίκιο σου, αλλά αυτός είναι γενικός κανόνας στα πάντα (από αγορά Ι.Χ μέχρι διαμερίσματος που έπεσε από σεισμό λόγω κακοτεχνίας που απλώς ήσουν τυχερός και άντεξε π.χ. 20 έτη..

 

Επίσης : αγοράζω σαρωτή και μου καίγεται η λυχνία στην οποία ο κατασκευαστής δίνει προσδόκιμο ζωής 5.000 ώρες λειτουργίας...σαφέστατα και εάν καεί στις 500 ώρες έχει αντικειμενική ευθύνη ΚΑΙ ο πωλητής...αλλά δεν είναι το ίδιο εάν καεί στις 4.990 ώρες..ελπίζω να γίνεται τούτο κατανοητό..

 

Στο παράδειγμά σου με την αντίσταση, σαφώς και θα υπήρχε εγγενές ελάττωμα στην κατασκευή της ώστε να καεί στο έτος ενώ θα έπρεπε να αντέξει π.χ. 3 έτη...

Link to comment
Share on other sites

Το ελάττωμα θα πρέπει να υπήρχε κατά τον κρίσιμο χρόνο μετάθεσης του κινδύνου στον αγοραστή, κοινώς κατά τον χρόνο παράδοσης του πράγματος...όμως, οι περισσότεροι συγχέουν τον χρόνο εμφάνισης του ελαττώματος με τον χρόνο προΰπαρξής του και τούτο ασφαλώς έχει να κάνει ΚΑΙ με το προσδόκιμο ζωής ενός προϊόντος ή των επιμέρους συστατικών του..

 

Π.Χ. αγοράζω Ι.Χ. το οποίο έχει ''τζόγο'' στα ακρόμπαρα...όλοι ξέρουμε πόσο επικίνδυνο είναι αυτό..μπορεί να διανύσεις 1.000 ή 5.000 χλμ. δίχως να χρειασθεί να κυνηγάς τους τροχούς σου και μπορεί να σκοτωθείς την άλλη μέρα...σε κάθε περίπτωση, ο ''τζόγος'' υπήρξε αναγκαία και ικανή συνθήκη να συμβεί το μοιραίο...το ελάττωμα προυπήρχε, αλλά οι συνέπειές του εμφανίσθηκαν αργότερα...θεωρώ αυτονόητο, πως όσο απομακρύνεσαι από την ημερομηνία αγοράς, τόσο και θα δυσκολευθείς, τουλάχιστον σε ορισμένες περιπτώσεις να αποδείξεις το δίκιο σου, αλλά αυτός είναι γενικός κανόνας στα πάντα (από αγορά Ι.Χ μέχρι διαμερίσματος που έπεσε από σεισμό λόγω κακοτεχνίας που απλώς ήσουν τυχερός και άντεξε π.χ. 20 έτη..

 

Επίσης : αγοράζω σαρωτή και μου καίγεται η λυχνία στην οποία ο κατασκευαστής δίνει προσδόκιμο ζωής 5.000 ώρες λειτουργίας...σαφέστατα και εάν καεί στις 500 ώρες έχει αντικειμενική ευθύνη ΚΑΙ ο πωλητής...αλλά δεν είναι το ίδιο εάν καεί στις 4.990 ώρες..ελπίζω να γίνεται τούτο κατανοητό..

 

Στο παράδειγμά σου με την αντίσταση, σαφώς και θα υπήρχε εγγενές ελάττωμα στην κατασκευή της ώστε να καεί στο έτος ενώ θα έπρεπε να αντέξει π.χ. 3 έτη...

 

Μάλιστα, καταλαβαίνω το πνεύμα στο οποίο κινείται. Θεωρώ όμως ότι σε μία πχ ηλεκτρονική συσκευή, για την οποία οι περισσότεροι δεν έχουμε και τις γνώσεις που χρειάζεται, αν κάτι χαλάσει δεν νομίζω ότι μπορούμε να αποδείξουμε ότι το ελλάτωμα προυπήρχε κατά τη στιγμή μεταβίβασης του κινδύνου. Αν δηλαδή απλοϊκά ο νόμος έλεγε αυτή η τηλεόραση θα πρέπει για 2 χρόνια να κάνει αυτό που πρέπει, δηλαδή να δείχνει κανάλια επειδή αυτή είναι η ιδιότητα που μου έχει υποσχεθεί ο πωλητής, τότε ναι. Έτσι όπως τα λες, αν η τηλεόραση χαλάσει μέσα στα 2 χρόνια, εγώ θα πρέπει να αποδείξω ότι χάλασε εξαιτίας κάποιου ελλατώματος που προυπήρχε κατα τη στιγμή της μεταβίβασης του κινδύνου, κάτι που είναι πρακτικά αδύνατο. Εκτός και αν κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω για 6 μήνες δεν χρειάζεται να το αποδείξουμε. Μετά άντε απέδειξε εσύ ότι η τηλεόρασή σου είχε ελλάτωμα απτην αρχή! " Εάν ένα ελάττωμα παρουσιάζεται τους έξι πρώτους μήνες μετά την αγορά του πράγματος,, ο αγοραστής δεν έχει να αποδείξει ότι το προϊόν ήταν ελαττωματικό τη στιγμή της παράδοσης. Το βάρος της απόδειξης είναι στον πωλητή. Μετά τους έξι μήνες ο αγοραστής πρέπει να αποδείξει ότι το προϊόν είναι ελαττωματικό."

 

http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-oikonomikon-symefronton-katanaloton/exasfalisi-asfalon-synallagon/56-polisi-agathon-eggyiseis.html

Link to comment
Share on other sites

ολα μηδεν πιξελ τα δινει η σαμσουνγκ αλλα προσοχη στα σκρουτζομαγαζα

πλαισιο κι αλλα μεγαλα μαγαζια δεν νομιζω θα φερουν αντιρρηση στις αλλαγες. Ισως κατι παιζει με το που πανε μετα τα ελαττωματικα..

 

Silvester απο που αγορασες? Δινε κοσμο μηπως σωθει κανεις.. Κι εγω ηθελα να στηριζω τα μικροτερα μαγαζια ακομα και αν ειχαν παραπλησια τιμη αλλα.. Την πατησα κι εμεινα με τη χαλασμενη.

Αυτο το "εναρμονιζεται με πολιτικη" κλπ ισως ειναι παραμυθι των μαγαζιων..

 

Εγω την πατησα απο το STECHI στην Ηλιουπολη παντως. Μακρια..

Edited by durutti
Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω οτι εχει κλεισει το oktabit forum εδω και δυο μηνες περιπου, θελω να μαθω αν τα παιδια που ηταν εκει εχουν κανει καποιο δικο τους

site η κατι αναλογο, για να παρακολουθω εξελιξεις. Υπαρχει καποιο αλλο φορουμ να μου πειτε που να ειναι καθαρα πανω σε θεματα Η/Υ?

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω οτι εχει κλεισει το oktabit forum εδω και δυο μηνες περιπου, θελω να μαθω αν τα παιδια που ηταν εκει εχουν κανει καποιο δικο τους

site η κατι αναλογο, για να παρακολουθω εξελιξεις. Υπαρχει καποιο αλλο φορουμ να μου πειτε που να ειναι καθαρα πανω σε θεματα Η/Υ?

Δεν το γνωρίζω το octabit, αλλά ένα φορουμ που έχει αρκετά για υπολογιστές είναι το thelab.gr. Δεν είναι όμως αποκλειστικά για υπολογιστές.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

στο site κιολας αυτην την περιοδο τυχαινει να εχουν εκπτωσεις αλλα μηπως ξερει κανεις κανα μαγαζι μηπως βρω τιποτα σε καλυτερη τιμη σε περιοδο εκπτωσεων? ( για Θεσσαλονικη μιλαω)Επισης φοβαμαι να παραγγειλω απο το Ιντερνετ γιατι σε τετοιες εποχες που ζουμε φοβαμαι μην γινει κανενας εκτελωνισμος,ειχα δει σε αυτο το site ελεγε ενας οτι επρεπε να πληρωσει 200 και ευρω για μια μπλουζα a&f για τα μεταφορικα κυριως επειδη τα στελνουν απο Η.Π.Α.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

 

Ψαχνω εδω και μερες λυση αλλα δεν...

 

Θελω να ελεγχω το ταβλετ μου απο το κινητο μου.

Σαν teamviewer ενα πραγμα...

Συγκεκριμενα το θελω για το γυμναστηριο που παω.

Το ταβλετ ειναι στον κατω οροφο συνδεδεμενο στο hifi ωστε να παιζει youtube.

Εγω θελω απο τον πανω οροφο να μπαινω και να αλλαζω τραγουδια.

 

Εχει κανεις καμια ιδεα?

Εχω δοκιμασει το teamviewer quick support αλλα δεν συνδεεται...

Εχω δοκιμασει και αλλα χωρις αποτελεσμα ομως...

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι χαρτί (ή χάρτη όπως το λένε πολλοί, pHμετρο) ηλιοτροπίου για ιατρική χρήση.

Καμία ιδέα που μπορεί να βρω;

Edited by FREAK_OF_NATURE
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα 1/10/2015 δεμα με κινητο τηλεφωνο εφυγε απο μαδριτη ταχυδρομειο correos.es και τα ελτα μου ειπαν οτι δεν φανηκε το δεμα ελλαδα] εκανε ερωτηση. ο αποστολεας στην correos. es και του τυπωσαν τα χαρτια αποστολης που λενε οτι το δεμα εφτασε αθηνα στα ελτα και τωρα τι κανουμε:mad:
gia;)
Link to comment
Share on other sites

Αριθμό αποστολής έχεις;

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με βαση το tracking σε ολα τα γνωστα site αναζητησης το δεμα δειχνει να εφυγε αλλα ποτε δεν το ελαβαν στα ΕΛΤΑ.

Τα δεματα απο Ευρωπη θελουν γυρω στις δεκα μερες στην χειροτερη δεκαπεντε οποτε η καπου σκαλωσε, παραπεσε η στο βουτηξαν.

Εσυ απο την πλευρα σου δωσε λγο χρονο μεχρι την Παρασκευη μπορει να εμφανιστει, διαφορετικα ελπιζω να εχεις πληρωσει με paypal για να μπορεσεις να αποζημιωθεις. Το κινητο απο που το αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τον χρονο που διεθεσες. η αληθεια ειναι πως τα ειχα βρει κι εγω αυτα, αλλα το μεν ηλεκτρονικο δεν αποστειρωνεται, τα αλλα που ειναι σε ταινιουλες είναι λιγο...γενικά και στο περίπου.

Θα καταληξω σε παραγγελια απο εξωτερικο μαλλον...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα 1/10/2015 δεμα με κινητο τηλεφωνο εφυγε απο μαδριτη ταχυδρομειο correos.es και τα ελτα μου ειπαν οτι δεν φανηκε το δεμα ελλαδα] εκανε ερωτηση. ο αποστολεας στην correos. es και του τυπωσαν τα χαρτια αποστολης που λενε οτι το δεμα εφτασε αθηνα στα ελτα και τωρα τι κανουμε:mad:

 

παρε τηλ στον ΟΤΕ και πες τους ακριβως τι εχει συμβει.Πολλα πακετα πχ οτι ερχεται απο Γερμανια με DHL το τρακιγκ νουμερο αλλαζει εδω στην Ελλαδα.Εγω ειχα παρει απο Γερμανια κατι πραγματα για Κρητη και οταν πηρα στα ΕΛΤΑ μου ειχαν πει οτι στην Ελλαδα αλλαζει το τρακιγκ και αναλογα μπορει να το παρει πχ τα ΕΛΤΑ κουριερ η αλλοι.Ψαξου δεν νομιζω να στο εχουν βουτηξει,

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...