Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι και εγω ακριβώς τα ίδια. Δουλεύω ατελείωτες ώρες σε γραφείο και συνέχεια έχω πρόβλημα με τη μέση μου (λίγο η έλλειψη γυμναστικής, παραπανήσια κιλά κλπ) μου είναι αδύνατο να βρω ένα αξιοπρεπές κάθισμα. ¨Οταν είναι βολικό συνήθως είναι πολύ άσχημο!

 

Παραδόξως ένα κάθισμα φτινιάρικο από οταν ήμουν φοιτητής είναι το πλέον βολικό, έλα όμως που έχει διαλυθεί η επένδυση (δερματίνη) και δεν είναι για να το βλέπει άνθρωπος.

 

Αυτό που χρησιμοποιώ τώρα είναι της κατηγορίας "μπρος στα κάλη τί είναι ο πόνος?"

Έλα όμως που δεν συνηθίζεται με τίποτα!

 

Εν τω μεταξύ έχω επισκεφθεί όλες τις μεγάλες αλυσίδες επίπλων και όλα τα καθίσματα έχουν μοντέρνο σχεδιασμό που δεν ταιριάζει στο ύφος του γραφείου μου (κλασικό).

 

Ήδη είμαι στον δεύτερο χρόνο αναζήτησης και το έχω αποδεχθεί - ΔΕΝ θα βρώ βολικό και όμορφο κάθισμα ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαβαζα στην in.gr οτι ξεκιναει η υποβολη αιτησεων απο σημερα .

 

Αν καποιος μαθητης δεν ενδιαφερεται για εισαγωγη σε ΑΕΙ και ΤΕΙ (καλη/κακη ωρα το ...καμαρι μου) μπορει να μην συμμετεχει στις Πανελληνιες ? Μπορει να δωσει τα μαθηματα αυτα ενδοσχολικα μονο για το απολυτηριο ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς για εσένα, πανελλήνιες δίνουν υποχρεωτικά όλοι για να πάρουν απολυτήριο, οπότε ίσως έχεις καιρό να τον μεταπείσεις. Όταν δώσει πανελλήνιες, οι βαθμοί που θα πάρει στα μαθήματα που θα εξεταστεί θα είναι οι ίδιοι με τους βαθμούς του απολυτηρίου του. Κατά την άποψη μου, ας δώσει, όσο αδύναμος και αν είναι. Δεν έχει να χάσει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σε επαγγελματικό ή τεχνικό λύκειο έχει την δυνατότητα να μην δώσει πανελλήνιες ....

Αν είναι σε Ενιαίο λύκειο τότε πρέπει να δώσει αναγκαστικά πανελλήνιες σε όποια κατεύθυνση και αν είναι ( Θετική , Τεχνολογική , Θεωρητική )

Τουλάχιστον έτσι ήταν τα πράγματα όταν έδωσα εγώ πριν από 5 χρόνια ...

Τώρα αν άλλαξαν δεν το ξέρω ..!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευψαριστω.Σε Γενικο Λυκειο ειναι τεχνολογικη αλλα μαλλον δεν ειναι καλα για μενα να δωσει Πανελληνιες γιατι δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να περασει καπου και οι εξετασεις ειναι πιο δυσκολες με φοβο να μην παρει ουτε απολυτηριο Λυκειου.

 

Κανεις που δεν διαβασε καθολου στην Γ Λυκειου δεν περασε ποτε καπου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευψαριστω.Σε Γενικο Λυκειο ειναι τεχνολογικη αλλα μαλλον δεν ειναι καλα για μενα να δωσει Πανελληνιες γιατι δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να περασει καπου και οι εξετασεις ειναι πιο δυσκολες με φοβο να μην παρει ουτε απολυτηριο Λυκειου.

 

Κανεις που δεν διαβασε καθολου στην Γ Λυκειου δεν περασε ποτε καπου.

Εξετασεις θα δωσει ετσι και αλλιως πανελληνιες και αφου δε θελει ας παει να γραφει οτι ξερει και απλα στο τελος δεν θα παραδωσει μηχανογραφικο οι βαθμοι του θα μετρησουν μονο για το απολυτηριο.

 

Γενικα για να μεινεις στην Τριτη Λυκειου και να μην παρεις απολυτηριο πρεπει να κανεις αιτηση με παραβολο και σφραγιδα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

 

Γενικα για να μεινεις στην Τριτη Λυκειου και να μην παρεις απολυτηριο πρεπει να κανεις αιτηση με παραβολο και σφραγιδα.

 

Κοιτα...Εστι εχω ακουσει αλλα θα το πω με σιγουρια την Πεμπτη που θα σκασουν τα πρωτα κανονια απο το Α τετραμηνο.

 

Αν παιζει ΠΡΟ ΠΟ τοτε....:(:(:(:(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

θα δώσει πανελλήνιες υποχρεωτικά,αλλά δε θα κάνει μηχανογραφικό.

Πάντως είχα συμμαθητές που επειδή δούλευαν βράδυ ΚΟΙΜΟΝΤΟΥΣΑΝ ολη μέρα, άλλοι που δεν ήξεραν ούτε τι μάθημα έχουμε και κάποια στιγμή τους ρωτάει μια φιλόλογος "γιατί δε φέρνετε τουλάχιστον βιβλία?" και απαντάει οτι εγώ απο τη 1 μέρα έχω βάλει 3 βιβλία στη τσάντα μου,τα βγάζω για να πάω γυμναστήριο και τα ξαναβάζω όπως είναι..αν είστε τυχερή το μάθημα σας θα`ναι στα 3 αυτά βιβλία,αλλιώς θα το σημειώσω κάπου να το αφήσω μόνιμα στη τσάντα στη θέση κάποιου άλλου βιβλίου για να το φέρνω..Σκέψου είχα συμμαθητή που κοιμόταν με το ipod στα αυτιά,και το μπουφάν στο κεφάλι μην τον ενοχλεί το φως, μπαίνει μέσα ο λυκειάρχης, του λέει Χ τι κάνεις αγόρι μου; τίποτα αυτός φυσικά ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕ.. τον σκουντάει..νόμιζε οτι ήμουν εγώ που καθόμουν πίσω του και πετάει το μπυοφάν λέει "τι θες γαμ* το δε βλέπεις οτι κοιμάμαι;" Και ο λυκειάρχης προκειμένου να μην τον έχει και την επόμενη χρονιά,ΔΕ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ..απλά μια ωριαία αποβολή

 

ΚΑΙ ΟΜΩΣ,ΠΗΡΑΝ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ..απλά πρέπει οι καθηγητές να είναι κάπως επιεικείς και να βάλουν αρκετές μονάδες παραπάνω ;)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως ειναι το εκπαιδευτικο μας συστημα,ακομα και ο χειροτερος μαθητης να εισαι,ενα απολυτηριο Λυκειου το παιρνεις.Τωρα αν δεν θελεις να περασεις σε καποια σχολη,απλα δεν συμπληρωνεις μηχανογραφικο δελτιο.
-
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω για αδιαβροχο σακιδιο πλατης ωστε οταν βρεχει να μην υπαρχει κινδυνος να παθει ζημια το λαπτοπ ή οτι αλλο ηλεκτρονικο εχω μεσα στο σακιδιο.Εχετε τιποτα υποψιν;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μέχρι πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις αλλά κοίτα για σακίδια 5.11 που είναι επειχηρησιακά βέβαια και θα πληρώσεις από 80 ευρώ και πάνω αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρουν νερό.

Κάνε μια αναζήτηση και δες.Μπές και στο e-bay για καλύτερες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα.. Παλιά είχα διαβάσει κάποια πράγματα σε ένα βιβλίο για την γλώσσα του σώματος αλλά το είχα παρατήσει επειδή δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ.

 

Αυτό που μου έχει μείνει πολύ χαρακτηριστικό και μου έρχεται κάθε φορά στο μυαλό είναι όταν κάνω χειραψία με κάποιο άτομο. Σύμφωνα με το βιβλίο όταν κάποιος γυρίζει το χέρι έχοντάς το προς τα πάνω, θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο προς τον άλλον. Δεν ξέρω αν πρέπει να το πιστέψω ή όχι.. αλλά μου έχουν τύχει 2 τέτοιες περιπτώσεις για τις οποίες αμφιβάλω ότι ισχύει κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω σε μια μεγάλη πολυεθνική, έχοντας να κάνω με πελάτες στην καθημερινότητά μου. Σε υψηλό επίπεδο, όχι λιανεμπόριο, κλείνοντας συμφωνίες κλπ

 

Μας έχουν κάνει μαθήματα πάνω σε αυτό το θέμα, και πολλές φορές είναι πολύ χρήσιμα. Το δύσκολο είναι όταν ο συνομιλητής σου είναι και αυτός "γνώστης" αυτών των τεχνικών, οπότε μπορεί να σε οδηγήσει εσκεμμένα σε λάθος συμπεράσματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι ν' ασχοληθώ επαγγελματικά με την φωτογραφία. Είμαι απόφοιτος του αρχαιολογικού τμήματος και αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλύτερο να δώσω κατατακτήριες σε κάποιο σχετικό ΤΕΙ ή να πάω σε κάποια ιδιωτική σχολή (άκουσα καλά λόγια για την ΑΚΤΟ), που θα μου στοιχίσει όμως ακριβά!!! Σημειωτέον ότι δουλεύω και θα προτιμούσα ένα πιο ευέλικτο πρόγραμμα σπουδών. Γνωρίζετε κάτι σχετικό??? Μήπως αν παρακολουθούσα σεμινάρια φωτογραφίας θα μπορούσα μετά να αποκτήσω και επαγγελματικά δικαιώματα??? :confused:

 

Κανείς βρε παιδιά??? Βρήκα μια σχολή που κάνει σεμινάρια φωτογραφίας, λέγεται focus http://www.focus.edu.gr μήπως ξέρει κάποιος αν είναι καλή???

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ασχολουμαι με την φωτογραφια αλλα οχι επαγγελματικα για σχολες εχω ακουσει καλα λογια για την leica academy αλλα απο οσο ξερω ειναι ακριβα τα διδακτρα. Υπαρχουν καποια δημοσια ιεκ που κανουν αυτην την ειδικοτητα αλλα τα μαθηματα ξεκινουν απο Οκτωμβρη και απο οσο θυμαμαι ειχε ενα στην Κηφισια, μπορεις να ενημερωθεις στο σιτε του ΟΕΕΚ.

Τωρα για περισσοτερες πληροφωριες μπορεις να ριξεις μια ματια σε αυτο το φορουμ που ειναι αποκλειστικα για την φωτογραφια, αν θυμαμαι καλα ειχε ενα θεμα που ελεγε για διαφορες σχολες.

Link to comment
Share on other sites

οι φωτογραφοι εχουν επαγγελματικα δικαιώματα?εγω νομιζα οτι δουλεύουν freelance...πρεπει να εχεις καποιο διπλωμα για να ανοιξεις μαγαζι?τελος παντων δεν ξερω απο αυτα μιας και ασχολουμαι με φωτογραφια εντελως ερασιτεχνικά και χρημα για να το παω παραπερα δεν εχω...απο οσο γνωριζω στα τει ασχολουνται πολυ με το θεωρητικό επιπεδο.γνωμη μου να πας σε ιδιωτικη σχολη αν οντως θες να το σπουδασεις το θεμα γιατι οι ιδιωτικές συνηθως συνεργαζονται με εταιριες, περιοδικά, κανάλια κ.α. ετσι θα βρεις ποιο ευκολα δουλειά....
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τα σχετικά θέματα στο φόρουμ του dprg που προτείνετε αλλά γενικά είναι πολύ ενημερωμένοι οπότε, ναι ρίξε μια ματιά.

 

Το ΤΕΙ φωτογραφίας θέλει αρκετή συνέπεια στην παρακολούθηση, ειδικά αν πηγαίνεις πραγματικά για να μάθεις, οπότε ανάλογα με την εργασία σου πρέπει να δεις αν θα μπορούσες να το παρακολουθήσεις για αυτά τα 4 χρόνια ή για όσο σου πάρει. Και οι κατατακτήριες δεν ξέρω πόσο εύκολες είναι. Πάντως, υπάρχουν εργαζόμενοι σπουδαστές που καταφέρνουν και το παρακολουθούν και το τελειώνουν το ΤΕΙ.

Επίσης, ακόμα κι αν δεν είσαι σπουδάστρια, τα θεωρητικά μαθήματα στο ΤΕΙ μπορείς να πηγαίνεις να τα παρακολουθείς όποτε μπορείς (τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι πριν λίγα χρόνια) και να αγοράζεις τα προτεινόμενα βιβλία ώστε να χτίσεις και μια θεωρητική κατάρτιση πέρα από τα καθαρά τεχνικά και πρακτικά θέματα. Στα εργαστήρια δεν μπορείς να πας λόγω περιορισμένων θέσεων ανά τμήμα.

 

Κατά την γνώμη μου, αν είσαι "γάτα", μπορείς με κάποια σεμινάρια και με δική σου προσπάθεια, διάβασμα, ενασχόληση και πρακτική να πάρεις πολλές γνώσεις που θα σε καταστήσουν επαρκή στο επάγγελμα του φωτογράφου σε όποιο τομέα επιλέξεις.

Η σχολή και μόνο δεν σε κάνει επαγγελματία, ειδικά στα τεχνικά θέματα που τελικά τα μαθαίνεις on the job σε κάθε επιμέρους αντικείμενο με το οποίο ασχολείσαι. Αυτό που κυρίως κάνει η σχολή είναι να σε βοηθήσει να καλλιεργήσεις την αισθητική και την αντίληψη σου και να σου δώσει μια γεύση από πολλές εφαρμογές της φωτογραφίας ώστε να διαλέξεις ότι σου αρέσει ή σου ταιριάζει. Εσύ που είσαι αρχαιολόγος έχεις ήδη μια καλλιέργεια. Τα τεχνικά μπορείς να τα μάθεις και με μια λιγότερο οργανωμένη διδασκαλία από εκείνη μιας απαιτητικής (και ακριβής αν μιλάμε για ιδιωτική) σχολής. Η σχολή έχει πλάκα, είναι ενδιαφέρουσα, δημιουργεί γνωριμίες και κύκλο, και σου δίνει την αυτοπεποίθηση του "σπουδαγμένου" αλλά δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη τελικά για να γίνεις επαγγελματίας φωτογράφος.

Και ίσως να υπάρχει ακόμα η παλιά μέθοδος της άμισθης μαθητείας δίπλα σε κάποιον επαγγελματία.

Αυτή περίπου είναι η δική μου άποψη.

 

Τέλος, από όσο ξέρω, μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν "επαγγελματικά δικαιώματα" για τους φωτογράφους. Όποιος θέλει πάει και δηλώνει "Φωτογράφος" και ξεκινάει την επιχείρηση του.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Διάβασα και εγώ αρκετά πράγματα στο dpgr, είναι όντως πολύ κατατοπισμένοι. Αποφάσισα να παρακολουθήσω σεμινάρια γιατί οι ιδιωτικές σχολές είναι αρκετά ακριβές. Αν στην πορεία καλυτερεύσουν τα οικονομικά μου μπορεί να παρακολουθήσω και μαθήματα σε κάποια ιδιωτική σχολή. Πολύ καλά λόγια διάβασα για τη leica academy και για την akto ( η άκτο βέβαια είναι πανάκριβη! ). Όσο για τα επαγγελματικά δικαιώματα κάνεις έναρξη στο ΤΕΒΕ ως φωτογράφος και δεν σου ζητάνε πτυχίο από κάποια σχολή.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν πληροφορίες στην Ελλάδα ή ειδικοί γιατροί για την πάθηση που στα αγγλικά λέγεται Connective Τissue Diseases

 

Ζητάω κάτι περισσότερο από πληροφορίες στο ίντερνετ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με τέτοιου είδους νόσους ασχολούνται οι ρευματολόγοι και οι ανοσολόγοι. ΑΛΛΑ καλύτερα ρώτα κάποιον παθολόγο για να σε κατευθύνει σωστά στα σίγουρα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον κόπο σου να απαντήσεις. Απλά ψάχνω κάποιον που σίγουρα θα ξέρει που να απευθυνθώ...το άτομο που έχει το πρόβλημα, έχει ρωτήσει πολλούς γιατρούς...το έχουν ψάξει το θέμα, είναι σε συνεργασία με κάποιους...απλά θέλω να βρω ΕΙΔΙΚΟΥΣ όσο περισσότερο γίνεται, όχι κάποιον να κάνει πειράματα.
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ξεκινησεις απο την ιατρικη σχολη.

απο εκει θα σε κατευθυνουν.

εναλλακτικα και με ενα τηλεφωνημα στον ιατρικο συλλογο

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...