Jump to content

Motorola ZN5


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 511
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά,

Δεν μου τρέχει καμμία Java εφαρμογή από όσες έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα.

Τις αντιγράφω στην κάρτα μνήμης αλλά όταν πάω να τις τρέξω στα μεν jad αρχεία μου εμφανίζει πάντα το μήνυμα:

"The installation you are attempting failed due to an invalid file type. Please try again."

στα δε jar το μήνυμα:

"Installation failed. This application cannot be installed because one or more of the required files are missing."

 

Θα ήμουν υπόχρεος σε όποιον μπορεί να με βοηθήσει.

 

Υ.Γ. Αρνητική εντύπωση μου προκάλεσε το γεγονός ότι έχει δικό του βύσμα για σύνδεση USB. Ακουσα ότι η ΕΕ τώρα τελευταία ψήφισε νόμο που απαγορεύει τέτοιες πρακτικές από τις εταιρείες και στο μέλλον όλες θα πρέπει να συνδέονται ή να φορτίζονται με κοινό καλώδιο USB.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο δεν το καταλαβαινω. Τι τους πειραζει και που ειναι το κακο; Καλυτερα να εχει τη δικια του θυρα για usb και ξεχωριστη για ακουστικα. Στο pc θα συνδεεται κανονικα ουτως η αλλως!

Παντως με τις εφαρμογες υπαρχει οντως ενα θεμα και ουτε εγω εχω καταφερει να εγκαταστησω καμια. Μονο ενα παιχνιδι που κατεβασα απο το wind plus κατευθειαν στο κινητο. Τι κανουμε αραγε λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο δεν το καταλαβαινω. Τι τους πειραζει και που ειναι το κακο; Καλυτερα να εχει τη δικια του θυρα για usb και ξεχωριστη για ακουστικα. Στο pc θα συνδεεται κανονικα ουτως η αλλως!

Παντως με τις εφαρμογες υπαρχει οντως ενα θεμα και ουτε εγω εχω καταφερει να εγκαταστησω καμια. Μονο ενα παιχνιδι που κατεβασα απο το wind plus κατευθειαν στο κινητο. Τι κανουμε αραγε λαθος;

 

Conception, είναι πολύ απλό. Καλώδιο USB βρίσκεις παντού όπου υπάρχει υπολογιστής. Ετσι πολύ απλά θα μπορούσες να συνδέσεις ή και να φορτίσεις το κινητό χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάς τα δικά του καλώδια ή - και αυτό θέλει η Motorola - να αγοράσεις extra καλώδιο και τροφοδοτικό.

Σχετικά με το πρόβλημα θα μιλήσω αύριο με Motorola να δω τι θα μου πουν. Εσένα σου εμφανίζονται τα ίδια μηνύματα; Μήπως φταίει που είναι έκδοση Cosmote;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι σε αυτο που λες φιλε μου αλλα ακομα και αν χρειαστει να κουβαλησω το καλωδιο δεν ειναι δα και τοσο μεγαλο βαρος..χωραει ανετα σε μια τσεπη! Για μενα ειναι μικρο το κακο στο συγκεκριμενο θεμα. Εκεινο που με νοιαζει ειναι να συνδεεται στο pc, απο κει και περα δε νομιζω να χρειαστει ποτε να ξαναγορασω καλωδιο εξτρα. Ασε που συνηθως φορτιζω το κινητο με τον φορτιστη του(οπως ο περισσοτερος κοσμος). Επισης αν ηθελε η Motorola να σε αναγκασει να παρεις καλωδιο usb δεν θα σου το παρειχε μεσα στη συσκευασια. Παρεπιπτοντως θα ηθελα να προσθεσω στα θετικα της συσκευης οτι ειναι ενα πληρες πακετο με usb, handsfree, καλωδιο τηλεορασης(αχρειαστο για μενα)μεχρι και καρτα μνημης 1 giga..και ολα αυτα με 150 ευρω! Τι παραπονο να εχω οταν παιρνω ενα κινητο και τα εχει ολα στο κουτι του απο την αρχη;

 

Στο θεμα των εφαρμογων τωρα.. ενας φιλος μου ειπε οτι μπορεις να συνδεθεις με wi-fi απο το κινητο στο ιντερνετ και να κατεβασεις/εγκαταστησεις οποια εφαρμογη θελεις απο την εξης διευθυνση: wap.getjar.com

Ακομα δεν το εχω δοκιμασει αλλα εχω ακουσει και απο αλλους οτι μονο μεσω ιντερνετ περνας εφαρμογες στο ZN5. Αν ειναι ο μονος τροπος θα το υποστουμε, ουτως η αλλως ειναι τσαμπα με wi-fi αρκει να καταφερεις να βρεις ελευθερη συνδεση(η αν εχεις ασυρματο ιντερνετ σπιτι σου τοτε κανενα προβλημα). Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Στο ZN5 μου έχω περάσει τα Opera Mini, GMail, ebay Pocket auction και ένα παιχνίδι Bowling. Το Opera Mini το κατέβασα απο το internet στον ΗΥ μου και από εκεί με καλώδιο στο ZN5. Το Gmail for mobiles application το κατέβασα μέσω GPRS κατ'ευθείαν στο κινητό. Τα άλλα δύο τα είχα αντιγράψει από ένα V3xx χρησιμοποιώντας το MotoMidMan στον ΗΥ και μετά τα έστειλα με το καλώδιο στο ZN5.

 

Όλα τα παραπάνω δουλεύουν ΟΚ.

 

Α, και κάτι άλλο: Δεν έχει "δικό του" βύσμα για σύνδεση USB, χρησιμοποιεί το στάνταρ micro USB βύσμα. Αυτό το οποίο θα χρησιμοποιούν όλοι οι κατασκευαστές από το 2012. Κοίτα εδώ:

http://www.gsmworld.com/newsroom/press-releases/2009/2548.htm

 

Η Motorola χρησιμοποιεί mini USB (παλιότερα) και micro USB (πιο πρόσφατα) βύσματα για κοινή χρήση φόρτισης και μεταφοράς δεδομένων εδώ και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα, πήρα κιεγώ το κινητακί κι απο το λίγο που το εψαξα εχώ πολυ καλές εντυπώσεις. φυσικα κατα κύριο λόγο για τις φωτο του οι οποιες ειδικα στο pc αν τις δεις ειναι εξαιρετικες.

το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι το μενου ειναι καπως αργο και κολλαει ωρες ωρες. πως μπορω να δω ποιο λογισμικο εχει το κινητο μου και ποιο εινα το τελευταιο που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη?

 

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι αληθεια οτι το μενου σε μερικες επιλογες ζοριζεται.. το συνηθιζεις ομως δεν ειναι τοσο ενοχλητικο! Για την αναβαθμιση μπορεις να δεις εδω στην ενημερωση λογισμικου: http://www.motorola.com/Consumers/GR-EL/Consumer-Products-and-Services/Mobile-Phones/MOTOZINE-ZN5-GR-EL
Link to comment
Share on other sites

μακάρι να συνηθίζεται.. προς το παρόν μου σπάει τα νεύρα.. βέβαια ούτε 2 μέρες δεν το έχω το κινητό..
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα, πήρα κιεγώ το κινητακί κι απο το λίγο που το εψαξα εχώ πολυ καλές εντυπώσεις. φυσικα κατα κύριο λόγο για τις φωτο του οι οποιες ειδικα στο pc αν τις δεις ειναι εξαιρετικες.

το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι το μενου ειναι καπως αργο και κολλαει ωρες ωρες. πως μπορω να δω ποιο λογισμικο εχει το κινητο μου και ποιο εινα το τελευταιο που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη?

 

ευχαριστω πολυ.

 

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις Τηλεφώνου / Ιδιότητες. Η έκδοση λογισμικού ΑΡ. πρέπει να είναι η R6637_G_81.03.05R

Link to comment
Share on other sites

...

Στο θεμα των εφαρμογων τωρα.. ενας φιλος μου ειπε οτι μπορεις να συνδεθεις με wi-fi απο το κινητο στο ιντερνετ και να κατεβασεις/εγκαταστησεις οποια εφαρμογη θελεις απο την εξης διευθυνση: wap.getjar.com

Ακομα δεν το εχω δοκιμασει αλλα εχω ακουσει και απο αλλους οτι μονο μεσω ιντερνετ περνας εφαρμογες στο ZN5. Αν ειναι ο μονος τροπος θα το υποστουμε, ουτως η αλλως ειναι τσαμπα με wi-fi αρκει να καταφερεις να βρεις ελευθερη συνδεση(η αν εχεις ασυρματο ιντερνετ σπιτι σου τοτε κανενα προβλημα). Αυτα...

 

Conception, να σε φιλήσω :yahoo:

Αυτό ήταν! Οσες εφαρμογές κατέβασα από Internet εγκαταστάθηκαν κανονικά!!! Να' σαι καλά φίλε μου!

Eastwood, πως τα κατάφερες από το PC; Μήπως μπορείς να περιγράψεις ακριβώς την διαδικασία; Εγώ συνδεόμουν με επιλογή USB memory card, αντέγραφα τα *.jar *.jad σε ένα φάκελο και μετά προσπαθούσα να τα τρέξω με τα γνωστά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

jackp191 οχι, δεν θελω σαλια! :p;)

Για πες καμια χρησιμη εφαρμογη να κατεβασω για να μην ψαχνω οτι να'ναι. Εγω κατεβασα το FaceWarp που παραμορφωνει τις φατσες αλλα ενω λειτουργει κανονικα δεν μπορω να κανω save τις φωτο που βγαζω! :( Και ηταν απο τ'αγαπημενα μου προγραμματα του S.E.

Να σας δωσω και ενα tip: Οταν τραβατε φωτο βραδυνες να εχετε το φλας στο ενεργο και οχι στο αυτοματο γιατι μπορει να βγουν σκοτεινες. Εναλλακτικα μπορειτε να χρησιμοποιειτε την επιλογη κοκκινα ματια που βγαζει τελειες φωτο(αναβει 2 φορες το φλας)αλλα καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Eastwood, πως τα κατάφερες από το PC; Μήπως μπορείς να περιγράψεις ακριβώς την διαδικασία; Εγώ συνδεόμουν με επιλογή USB memory card, αντέγραφα τα *.jar *.jad σε ένα φάκελο και μετά προσπαθούσα να τα τρέξω με τα γνωστά προβλήματα.

 

Σωστά το κάνεις, και εγώ αυτήν τη διαδικασία ακολουθώ. Καμμιά φορά αντιγράφω μόνο το jad αρχείο επειδή το jar διαμαρτύρεται για κάτι πιστοποιητικά ασφαλείας και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το κάνεις, και εγώ αυτήν τη διαδικασία ακολουθώ. Καμμιά φορά αντιγράφω μόνο το jad αρχείο επειδή το jar διαμαρτύρεται για κάτι πιστοποιητικά ασφαλείας και τέτοια.

 

Τότε ή φταίει η συσκευή ή η έκδοση Cosmote.

 

Conception δεν μου είπες τελικά τι προβλήματα είχες εσύ με την εγκατάσταση java εφαρμογών. Αν μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές από την memory card τότε ίσως το έφτιαξες μετατρέποντάς το σε unbranded και ίσως πειστώ να το κάνω και εγώ.

 

Υπάρχει κανένας άλλος με έκδοση Cosmote;

 

ΥΓ. Σχετικά με εφαρμογές, έψαχνα για pdf reader αλλά αυτός που κατέβασα δεν παίζει και απ' ότι κατάλαβα δεν θα βρω. Καλή μου φάνηκε το Google maps αλλά υποψιάζομαι ότι θα κοστίζει να σερφάρεις από το κινητό εκτός αν συνδέεσαι με WIFI.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουσα να εγκαταστησω καμια, μεχρι που συνδεθηκα με wifi και περασα μερικες μεσω ιντερνετ απο το getjar. Στην memory δεν εβαλα καμια, ολες τις περασα στη συσκευη κατευθειαν! Βοηθαει πολυ παντως το wifi και παει σφαιρα το ιντερνετ! (χρησιμοποιω το ασυρματο που εχω σπιτι)

Η απορια που μου εχει γεννηθει εμενα ειναι η εξης: υπαρχει περιπτωση με καποιο νεο λογισμικο να βελτιωνεται η αναλυση του βιντεο; Αυτο που εχει προεγκατεστημενο(η παρουσιαση του κινητου)ειναι σε 320x240. Κριμα να μην τραβαει τοσο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καρτουλα 4 gb την δεχεται το κινητο ανετα ή θα"σερνεται"? (γιατι ήδη σερνεται λιγακι το μενου) :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Δεχεται κανονικα. Προτιμησε καποια Sandisk.. εγω του εβαλα μια mobile premier και δεν εχει προβλημα! Το μενου ειναι ετσι ουτως η αλλως..πρεπει να το συνηθισεις!
Link to comment
Share on other sites

Δεχεται κανονικα. Προτιμησε καποια Sandisk.. εγω του εβαλα μια mobile premier και δεν εχει προβλημα! Το μενου ειναι ετσι ουτως η αλλως..πρεπει να το συνηθισεις!

 

ok ευχαριστώω:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια.

Στην αρχη του μηνα παιρνω επιδοτηση και ειμαι στην αναζήτηση τι κινητο να παρω.

Τωρα εχω το κ750 SE και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Και ετσι κοιτουσα για SE και μονο.Αλλα καταλαθος επεσα πανω στο ΖΝ5 και επαθα πλακα απο τα ποσα εχει και δινει.Και βεβαια απο την τιμη του 154 cosmote.

Μαλλον απο τα οσα εχω διαβασει θα το παρω.Δεν ειχα ποτε ΜΟΤΟ αλλα νομιζω οτι το συγκεκριμενο ειναι κινητο φωτια.

Μολις το παρω θα τα ξαναπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι απολυτα ικανοποιημενος με το K750, θα παραμεινεις και με το ZN5. Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ..υστερα απο το K750, αυτο το τηλεφωνο με βολεψε πιο πολυ απ'ολα! Πολυ ευχρηστο κινητο, με αψογη καμερα(που υστερει μοναχα στο βιντεο)και στιβαρη κατασκευη. Για την τιμη του τωρα ειναι ασυναγωνιστο!
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι απολυτα ικανοποιημενος με το K750, θα παραμεινεις και με το ZN5. Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ..υστερα απο το K750, αυτο το τηλεφωνο με βολεψε πιο πολυ απ'ολα! Πολυ ευχρηστο κινητο, με αψογη καμερα(που υστερει μοναχα στο βιντεο)και στιβαρη κατασκευη. Για την τιμη του τωρα ειναι ασυναγωνιστο!

 

 

Ναι με το K750 ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Αλωστε γι'αυτο και το εχω τοσα χρονια

και το προσεχω και ειναι σε παρα πολυ κατασταση ακομη και σημερα.

Και οπως ειπα εχω τοσες μερες που συγκρινω κινητα με το 750.Στην κατηγορια του δεν του την βγαινει κανενα.Αλλο αν παμε σε ποιο ακριβα τηλεφωνα.Παραμενει ενα τηλεφωνο θρυλος.

Και η αναζητηση μου με εφερε καταλαθος στο ΖΝ5.Μιας και ποτε δεν κοιτουσα αλλη μαρκα κινητο εκτος της se.Και εχω διαβασει ολλες τις αποψεις των χρηστων και κατοχων του ΖΝ5.Και νομιζω οτι αν το παρω θα ειμαι ικανοποιημενος.

Ειναι κινητο που θα μου ταιριαζει.

Και τωρα μια συμβουλη για οποιον ξερει να μου πει τι να κανω.

Στο e-cosmote εχει στο Μοναδικες ευκαιριες -->Συσκευες το ΜΟΤΟROLA για 154 ευρω.Μια τιμη που με βολευει.Πηρα τηλεφωνο στο web cosmote shop και μου ειπανε οτι δεν ειναι διαθεσιμο ακομη.Τοτε γιατι το εχουν για πουλημα?

Αφησα τα στοιχεια μου για να με ειδοποιήσουν οταν θα το εχουν.

Η επιδοτηση μου θα ειναι διαθεσημη απο την 1η Ιουλιου αλλα σκεφτομαι μηπως δεν ισχυει η προσφορα αυτη μεχρι τοτε.Θα ηθελα να ρωτησω ξερει κανεις αν μπορω να κανω χρηση της επιδοτησης μου γρηγοροτερα απο την κανονικη ημερομηνια ετσι ωστε να μην χασω την πολυ καλη προσφορα?

Η εν πασει περιπτωση απο που θα μπορουσα να αγορασω αυτο το κινητο σε αυτα τα χρηματα.

Σας ευχαριστω.

pol

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι αυτη η προσφορα δεν επιτρεπει χρηση της επιδοτησης. Μη σε παρω στο λαιμο μου ομως, καλυτερα ρωτα τους. Παντως δε νομιζω οτι γινεται να παρεις την επιδοτηση πιο νωρις. Εγω το πηρα απο oteshop, εκανα την αιτηση online και την επομενη μερα με πηραν τηλ. Μου εσταλη με courier χωρις επιπλεον εξοδα.

Δες εδω: http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=679&hop=p

Η τιμη δεν παιζεται, ακομα και χωρις επιδοτηση συμφερει χαλαρα να το αρπαξεις οσο ειναι καιρος! :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι αυτη η προσφορα δεν επιτρεπει χρηση της επιδοτησης. Μη σε παρω στο λαιμο μου ομως, καλυτερα ρωτα τους. Παντως δε νομιζω οτι γινεται να παρεις την επιδοτηση πιο νωρις. Εγω το πηρα απο oteshop, εκανα την αιτηση online και την επομενη μερα με πηραν τηλ. Μου εσταλη με courier χωρις επιπλεον εξοδα.

Δες εδω: http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=679&hop=p

Η τιμη δεν παιζεται, ακομα και χωρις επιδοτηση συμφερει χαλαρα να το αρπαξεις οσο ειναι καιρος! :D

 

 

Ευχαριστω φιλε για την απαντηση και την υποδειξη του ακομη φτηνοτερου Link

Αν το παρω απο το oteshop δεχονται 12 μηνιαίες δοσεις?

Ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεχονται δοσεις γιατι η κοπελα στο τηλεφωνο με ειχε ρωτησει πως θελω να το εξοφλησω. Εγω για την ακριβεια δηλωσα ολο το ποσο στον επομενο λογαριασμο του οτε που μου ηρθε.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ZN5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...