Jump to content

Καλοκαιρινές διακοπές


leo123
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι ειναι το καλυτερο; Να κλεισουμε απο τωρα μεσω ιντερνετ ή τηλεφωνικα δωματια ή να παμε στο τοπο που θελουμε και να ψαχνουμε εκεινη τη στιγμη; Τι προτιματε εσεις;

 

Σκεφτομαι για λιγες ημερες χαλκιδικη και μετα σκιαθο, αλλα δε ξερω που θα μεινω. Τι να κανω; Ξερετε καποιο site εμπιστο και με καλες τιμες;

 

Αν και συνηθως τα site αυτα ειναι σαν διαμεσολαβητες, οποτε θα εχουν λιγο πιο ακριβες τιμες απο το κανονικο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 958
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι ειναι το καλυτερο; Να κλεισουμε απο τωρα μεσω ιντερνετ ή τηλεφωνικα δωματια ή να παμε στο τοπο που θελουμε και να ψαχνουμε εκεινη τη στιγμη; Τι προτιματε εσεις;

 

Σκεφτομαι για λιγες ημερες χαλκιδικη και μετα σκιαθο, αλλα δε ξερω που θα μεινω. Τι να κανω; Ξερετε καποιο site εμπιστο και με καλες τιμες;

 

Αν και συνηθως τα site αυτα ειναι σαν διαμεσολαβητες, οποτε θα εχουν λιγο πιο ακριβες τιμες απο το κανονικο.

 

παντα κλεινω απο πριν θελω να εγω το κεφαλι μου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Απο καποιο site; Πως ξερεις οτι αυτα που λεει ισχυουν; Ξερεις καποιο αξιοπιστο;

 

Ειναι οντως πιο ακριβο αμα το κλεισεις μεσω ιντερνετ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο ακριβά αν κλείσεις από internet. Ειδικά για 3ήμερα υπάρχουν και πολύ καλές προσφορές. Επίσης, πλέον κάθε ξενοδοχείο που σέβεται τον εαυτό του, διαθέτει και site, άρα μπορείς να κλέισεις απευθείας το δωμάτιο που θες, χωρίς να μπλέξεις με τύπου booking sites.
Link to comment
Share on other sites

μερικες φορες τα booking sites εχουν καλυτερες τιμες απο τα ιδια τα ξενοδοχεια.. μου δινει την εντυπωση οτι απο κοντα μπορεις να βρεις κατι καλυτερο και αμα πας και αυτες τις εποχες με ρευστο μπορουν να σου κανουν καποια εκπτωση αμα υπαρχουν δωματια.
Link to comment
Share on other sites

:) Έχεις καλές πιθανότητες να μην φυσάει. Εμείς πήγαμε αρχές Ιουλίου το '95 ή το '96 και έτυχε να μην φυσάει. Είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο και κάναμε μερικά από τα καλύτερα μπάνια της ζωής μου. Στο Γάνεμα ήταν απίστευτα... Κατά τα άλλα θυμάμαι οκ φαγητό και διασκέδαση. Λίγο στον κόσμο τους και χαλαροί ήταν όλοι στα καταστήματα παντού, από το πρακτορείο εφημερίδων μέχρι το rent a car και τις ταβέρνες. Κανένας δεν βιαζόταν να μας εξυπηρετήσει! Οπότε πάρε τίποτα κράκερ να μασουλάς στις ταβέρνες ώσπου να σας φέρουν το φαγητό :lol:. Βέβαια, στα 15 χρόνια που έχουν περάσει από τότε που πήγα εγώ μπορεί να έχει αλλάξει το στυλ τους, δεν ξέρω...

 

Κατ'αρχάς ευχαριστώ.

Πήγα λοιπόν οπότε γράφω την εμπειρία μου:

Ο κόσμος φιλόξενος και με καλή διάθεση.Εξυπηρέτηση πολύ καλή.

Είχε κυρίως το Σάββατο κόσμο αλλά πιστεύω ότι είναι η αρχή της σεζόν και θα μαζεύει κι άλλο κόσμο αργότερα.Ήσυχα αλλά και με όσο κόσμο έπρεπε να έχει.

Από παραλίες έχει αρκετές ωραίες αλλά ο κόσμος προτιμάει κυρίως την Ψιλή άμμο και τα Λειβαδάκια(ένας κόλπος πριν το λιμάνι).(κάποιοι πήγαιναν και το Λιβάδι που είναι το λιμάνι) Πάντως αξίζει κανείς να νοικιάσει αυτοκίνητο,όπως κάναμε,και να γυρίσει και σε άλλες περιοχές γιατί έχει ωραίες παραλίες.Οι δρόμοι είναι τριών ειδών:άσφαλτος σχετικά καλή,στο νότιο μέρος του νησιού κυρίως χώμα χωρίς πέτρες και προς τα βόρεια είχε παραλίες που για να φτάσεις ο δρόμος είχε πέτρες αλλά παλευόταν.

Η συγκοινωνία ελάχιστη...βασικά πήγαινε μόνο στην Χώρα και περνούσε από 3-4 παραλίες(στις 2 εκ των οποίων θες κάνα 15-20λεπτο περπάτημα από εκεί που σε άφηνε).Κρίμα που δεν πήγαιναν και σε άλλες παραλίες με συγκοινωνία.

Η Χώρα γραφική και με πολύ καλή θέα...αξίζει κυρίως απογευματάκι για βόλτα,καφέ,φαι.

Στο Λιβάδι(που είναι το λιμάνι)ήταν σχεδόν όλη η ζωή.Το βράδυ ο περισσότερος κόσμος μαζευόταν σε ένα μπαράκι κι από κει το Σάββατο ακολούθησαν αρκετοί για after σε ένα ελληνάδικο.

Γενικά ωραίο το φαγητό.Στην ψιλή άμμο πολύ καλή μία ταβέρνα που βρίσκεται εκεί.

Μμμμ,αυτά...αν θέλει κάποιος να ρωτήσει κάτι και ξέρω πολύ ευχαρίστως :)

 

Αργοί ρυθμοί γενικά αλλά όχι τόσο πολύ όσο πριν 15 χρόνια.Πάντως αξίζει γενικά για χαλάρωση...2,5 ώρες με το γρήγορο από Πειραιά...με αργό 4+κάτι αλλά και πάλι καλά είναι,και πιο οικονομικά.

Είχε αεράκι γενικά αλλά εντάξει καλά ήταν.

 

 

Υ.Γ.:Συμβουλή:Καλύτερα νοικιάστε αυτοκίνητο αν μείνετε μέχρι μία βδομάδα γιατί θα σας βγει καλή τιμή και δε θα λυπάστε να το πάτε σε δύσβατες περιοχές.

 

 

Καλές διακοπές σε όλους...

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνομαι αυτον τον καιρο για διακοπες και θα ηθελα μερικες πληροφοριες. Θα παω με εναν φιλο και ειμαστε μεταξυ 2 προορισμων Τα χανια η Κυπρο (Τωρα που ακριβως θα δω). Εχουμε αδεια απο 15-28 και λεμε για 1 βδομαδα, δεν ξερω καθολου τι παιζει απο τα 2 μερη αλλα εχουμε και στα 2 καποιες πολυ καλες φιλες και ψαχνομαστε για το τι να επιλεξουμε. Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι απο τιμες πως ειναι η Κυπρος;

Απο οσο εχω ακουσει η Λαρνακα ειναι καλα για το καλοκαιρι, οποτε θα ηθελα να εχω μια εικονα για το ποσο παραπανω θα μας βγει απο τα Χανια.

Link to comment
Share on other sites

ελικα αποφασισα να παω Ανδρο με την κοπελα μου...

οκ.. ξερω δεν εχει την τρελη διασκεδαση...

απλα μπηκα διαβασα και μπερδευτηκα...

το λιμανι ειναι το Γαυριο αλλο ''μεγαλο μερος'' ειναι το μπατσι... αυτα απο την ιδια πλευρα επισης και οι ομορφοτερες παραλιες απ οτι ειδα...

και απο την αλλη η Χωρα... η ''πρωτευουσα'' ..

 

ρε παιδια λογικα εκει δεν θα εχει ποιο πολυ κινηση?

γιατι διαβασα πως το μπατσι την εχει... να ξερω που να νοικιασω...

εχω βρει καταλλειματα και στα 3 μερη....

 

οποιος εχει παει ας βοηθησει...

 

και κατι ακομα...(οι αποστασεις τουλαχιστον η μια μερια οποια και αν διαλεξω την ''εχω'' με μηχανακι?) για τις μεγαλες αποστασεις λεοφορειο.. ειδα εχει ανα μιση ωρα...

Link to comment
Share on other sites

Τόπικ "Καλοκαιρινές Διακοπές". 3 θέματα πιο κάτω από το δικό σου.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=205956

 

Δεν χρειαζόταν καν search να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πριν ανοίξουμε ένα θέμα, χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση για την περίπτωση που ήδη υπάρχει θέμα που να μας καλύπτει.

 

Συνενώθηκε με το «Καλοκαιρινές Διακοπές» και συνεχίζουμε.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο ξενοδοχείο στη Μύκονο ?Όχι και πανάκριβο...ας πούμε γύρω στα 100 ευρώ το δίκλινο.
Link to comment
Share on other sites

ελικα αποφασισα να παω Ανδρο με την κοπελα μου...

οκ.. ξερω δεν εχει την τρελη διασκεδαση...

απλα μπηκα διαβασα και μπερδευτηκα...

το λιμανι ειναι το Γαυριο αλλο ''μεγαλο μερος'' ειναι το μπατσι... αυτα απο την ιδια πλευρα επισης και οι ομορφοτερες παραλιες απ οτι ειδα...

και απο την αλλη η Χωρα... η ''πρωτευουσα'' ..

 

ρε παιδια λογικα εκει δεν θα εχει ποιο πολυ κινηση?

γιατι διαβασα πως το μπατσι την εχει... να ξερω που να νοικιασω...

εχω βρει καταλλειματα και στα 3 μερη....

 

οποιος εχει παει ας βοηθησει...

 

και κατι ακομα...(οι αποστασεις τουλαχιστον η μια μερια οποια και αν διαλεξω την ''εχω'' με μηχανακι?) για τις μεγαλες αποστασεις λεοφορειο.. ειδα εχει ανα μιση ωρα...

 

Λοιπόν εγώ είχα πάει πέρσυ το καλοκαίρι στην Άνδρο. Με τίποτα δεν λέει να μείνεις στο Γαύριο.... Δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο, οπότε καλύτερα να μεινεις ή Μπατσί ή Χώρα. Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα Μπατσί που είναι πιο τουριστικό, έχει πιο ωραίες παραλίες (π.χ. ψιλή άμμος, Άγιος Πέτρος) και οι αποστάσεις είναι εύκολες με μηχανάκι. Επίσης έχει πιο πολύ νυχτερινή ζωή χωρίς όπως είπες και εσύ να είναι και η τρελή νυχτερινή ζωή... Στη Χώρα έχει αρκετά μουσεία αν σε ενδιαφέρει και εννοείται ότι πρέπει να πας στην παραλία "Της γριάς το πήδημα", πραγματικά είναι υπέροχη! Αυτά από μένα!

Ελπίζω να σε βοήθησα!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ είχα πάει πέρσυ το καλοκαίρι στην Άνδρο. Με τίποτα δεν λέει να μείνεις στο Γαύριο.... Δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο, οπότε καλύτερα να μεινεις ή Μπατσί ή Χώρα. Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα Μπατσί που είναι πιο τουριστικό, έχει πιο ωραίες παραλίες (π.χ. ψιλή άμμος, Άγιος Πέτρος) και οι αποστάσεις είναι εύκολες με μηχανάκι. Επίσης έχει πιο πολύ νυχτερινή ζωή χωρίς όπως είπες και εσύ να είναι και η τρελή νυχτερινή ζωή... Στη Χώρα έχει αρκετά μουσεία αν σε ενδιαφέρει και εννοείται ότι πρέπει να πας στην παραλία "Της γριάς το πήδημα", πραγματικά είναι υπέροχη! Αυτά από μένα!

Ελπίζω να σε βοήθησα!!

 

 

eyxarιστω για την βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε μπερδευτει φετος με τις διακοπες! Θα παμε τελος Αυγουστου με αρχη Σεπτεμβρη.Οι προτασεις ειναι Αντιπαρος, Κυθηρα, Φολεγανδρος και Συμη. Το προβλημα δεν ειναι τοσο να βρουμε στοιχεια και διαμονη, αυτα τα χουμε. Βασικα σκεφτομαστε πως θα ειναι απο κοσμο, μια και απο τη φυση τους δεν ειναι και τα πιο κοσμοπολιτικα.Θα χει τιποτά ανοιχτο να πιουμε ενα ποτο τα βραδια ή μήπως τα κλειδωνουν ολοι στις 20/8 που φευγει ο πολυς ο κοσμος; Επισης σκεφτομαστε και τον καιρο, ποιο ευνοει καλυτερα δηλαδη αυτη η περιοδος,μη θαλασσοδαρθουμε κιολας!

Αν εχει κανεις εμπειρια απο διακοπες τελος σεζον και προτασεις μεταξυ των παρανω νησιων, ας μας πει τη γνωμη του. Ευχαριστουμε οπως και να χει:)

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε μπερδευτει φετος με τις διακοπες! Θα παμε τελος Αυγουστου με αρχη Σεπτεμβρη.Οι προτασεις ειναι Αντιπαρος, Κυθηρα, Φολεγανδρος και Συμη. Το προβλημα δεν ειναι τοσο να βρουμε στοιχεια και διαμονη, αυτα τα χουμε. Βασικα σκεφτομαστε πως θα ειναι απο κοσμο, μια και απο τη φυση τους δεν ειναι και τα πιο κοσμοπολιτικα.Θα χει τιποτά ανοιχτο να πιουμε ενα ποτο τα βραδια ή μήπως τα κλειδωνουν ολοι στις 20/8 που φευγει ο πολυς ο κοσμος; Επισης σκεφτομαστε και τον καιρο, ποιο ευνοει καλυτερα δηλαδη αυτη η περιοδος,μη θαλασσοδαρθουμε κιολας!

Αν εχει κανεις εμπειρια απο διακοπες τελος σεζον και προτασεις μεταξυ των παρανω νησιων, ας μας πει τη γνωμη του. Ευχαριστουμε οπως και να χει:)

 

Εχω παει αρκετες φορες τετοια περιοδο διακοπες και σε πληροφορω οτι ειναι η καλυτερη περιοδος. Οχι ο πανικος του δεκαπενταυγουστου, καλυτερες τιμες και σαφως καλυτερη εξυπηρετηση στα μαγαζια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο pexths.

Χωρίς να έχω πάει στα συγκεκριμένα νησιά την συγκεκριμένη περίοδο, μπορώ να μαντέψω με αρκετή σιγουριά ότι δεν κλείνουν τα πάντα στις 20/8! :lol:

 

Η γενική τάση είναι μέχρι την ημέρα που ανοίγουν τα σχολεία να είναι σχεδόν τα πάντα ανοιχτά. Απλά όσο μπαίνεις πιο βαθιά στο Σεπτέμβρη μπορεί να μην έχει κόσμο στις παραλίες και να έχει σταματήσει ίσως η ενοικίαση ξαπλώστρας και να υπολειτουργούν τα μπιτς μπαρ ή κάποιες ταβέρνες να κλείνουν λίγο το απόγευμα και στα μπαράκια τις καθημερινές να είναι λίγο "οικογενειακά".

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ή μέρα είναι λίγο πιο μικρή και έχει περισσότερη δροσιά τη νύχτα οπότε θες μπουφανάκι στάνταρ στη βαλίτσα σου. Άλλα έχεις και στατιστικά λιγότερες πιθανότητες για τρελό μελτέμι και γενικά αέρα και άρα απολαυστικότερα μπάνια.

Κατά τα άλλα, πιάνεις εύκολα κουβέντα με όλους τους ντόπιους αφού πλεόν ο κόσμος είναι πιο λίγος και μπορείς να συζητήσεις το φλέγον θέμα "πώς πήγε φέτος η σαιζόν" και να γίνετε φίλοι! :rolleyes:

Και εννοείται καλύτερες τιμές! Με λίγο παζάρι πιστεύω πως νοικιάζεις αυτοκίνητο στη μισή τιμή από ότι το 15αύγουστο πχ.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.

Αν, βέβαια, κάποιος έχει πάει στα συγκεκριμένα μέρη την συγκεκριμένη περίοδο σίγουρα θα έχει πιο σίγουρες πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Απλά όσο μπαίνεις πιο βαθιά στο Σεπτέμβρη μπορεί να μην έχει κόσμο στις παραλίες και να έχει σταματήσει ίσως η ενοικίαση ξαπλώστρας και να υπολειτουργούν τα μπιτς μπαρ ή κάποιες ταβέρνες να κλείνουν λίγο το απόγευμα και στα μπαράκια τις καθημερινές να είναι λίγο "οικογενειακά".

!

 

Αυτό συμβαίνει προφανώς στα υπόλοιπα νησιά...ενοικίαση ξαπλώστρας στη Φολέγανδρο?Εδώ καλά καλά δεν έχει δρόμους....Τα beach bars δεν τα σχολιάζω καν!

 

@upsidedown:από τα νησιά που λες μόνο Σύμη δεν έχω πάει κ θέλω πολύ..

Αν πήγαινες high-season θα σου σύστηνα οπωσδήποτε Φολέγανδρο-μαγευτικό νησι,από τις καλύτερες διακοπές μου!Κ εκεί κ στην Αντίπαρο επειδή είναι μικρά κ "anti-sos" νησιά,μπορείς να ηρεμήσεις κ να χαλαρώσεις αλλά παράλληλα αν πας σε συγκεκριμένα σημεία μπορείς να νιώσεις κόσμο κ ωραίο χαμό γυρω σου!!!Τα Κύθηρα από την άλλη είναι πιο μεγάλο κ πιο "οικογενειακό" σε γενικές γραμμές νησί,αλλά με πανέμορφες παραλίες(ίσως καλύτερες από τα άλλα)..

Δεν ξέρω τι είδους διακοπές έχετε στο μυαλό σας,σίγουρα δε θα είναι άδεια τα νησιά,απλά πολύ-πολύ ήσυχα...Αν ας πουμε επιδιώκετε τον περισσότερο κόσμο για τότε που θα πάτε,η λογική μου λέει οτι θα τον βρείτε στα Κύθηρα...Αλλα πάλι...ποτέ δεν ξέρεις!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καμια πληροφορια για μηλο υπαρχει?

οχι πολλα πολλα... 2-3 στανταρ παραλιες που πρεπει να παω, καμια ταβερνα κανενα αλλο σημαντικο η περιεργο μερος που πρεπει να δω...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καμια πληροφορια για μηλο υπαρχει?

οχι πολλα πολλα... 2-3 στανταρ παραλιες που πρεπει να παω, καμια ταβερνα κανενα αλλο σημαντικο η περιεργο μερος που πρεπει να δω...

ευχαριστω

 

παραλιες εχεις πολλες.

κλεφτικο, σαρακυνικο αγια κυριακη ,προβατας.

καλα ειναι να κανεις τον γυρο του νησιου με καραβακι που παει και σε παραλιες που δεν παει αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτείνω να ερθεις στο νησι μου...στη Σαμο:) ειναι πολυ ομορφο νησι γεματο πρασινο...με πολυ ωραιες παραλιες και φιλοξενους ανθρωπους...ειναι πολυ ωραια αν ενδιαφερεσαι
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτείνω να ερθεις στο νησι μου...στη Σαμο:) ειναι πολυ ομορφο νησι γεματο πρασινο...με πολυ ωραιες παραλιες και φιλοξενους ανθρωπους...ειναι πολυ ωραια αν ενδιαφερεσαι

 

να σου πω την αληθεια εγω θα προτειμουσα να καθισω σπιτακι μου... που να τρεχω τωρα... ηλιο ζεστη ποδαροδρομο.... αλλα ποιοσ ακουει το αμορε...θα με φαει η γκρινια... αφου θελει μηλο, μηλο θα την παω...ετσι και αλλιως εμενα οπου και να παω το ιδιο μου φαινετε...

Link to comment
Share on other sites

επειδη καθε χρονο στις ειδησεις βγαινουν και κλαιγοντε οτι κλεινουν και οτι εχουν μειωσει τις τιμες και δεν βγαινουν κτλ...

checkarete τιμες που δεινουν στο εξωτερικο τα λαμογια της Ελλαδας ,ακομη και για αυγουστο στα ξενα πρακτορεια ή τα all inclusive μαζι με αεροπορικα!

οι τιμες ειναι για 7ημερα και οχι για την μια μερα:P

http://www.lowcostholidays.com/

http://www.thomascook.com

http://www.lastminute.com/

http://www.google.gr/#hl=el&q=holidays+in+greece+all+inclusive&aq=1&aqi=g10&aql=&oq=holidays+in+greece+&gs_rfai=&fp=99eb3e7c1941a06e

 

BB=bed&breakfast

HB=half broad=breakfast and one other meal

AI=all inclusive (συνηθως μπουφες ολη μερα και καποια μερα σε εστιατοριο του ξενοδοχειου.ποτα,καφεδες,αναψυκτικα κυριως μπυρες,κρασια οσα θες.Snack bar οτι θες αναλογα με το ξενοδοχειο...π.χ. cold snacks ή τιποτα burgers,nuggets,hotdog,cocktails,παγωτα.βραδυ περα απο τα παραπανω καμμια 5αρα κλασσικα ποτα-βοτκα,ρουμι,ουισκι,τεκιλα...- .Ολα αυτα παιζουν αναλογα με το ξενοδοχειο αλλα πανω κατω ετσι ειναι...

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

checkarete τιμες που δεινουν στο εξωτερικο τα λαμογια της Ελλαδας ,ακομη και για αυγουστο στα ξενα πρακτορεια ή τα all inclusive μαζι με αεροπορικα!

οι τιμες ειναι για 7ημερα και οχι για την μια μερα:P

http://www.lowcostholidays.com/

http://www.thomascook.com

http://www.lastminute.com/

http://www.google.gr/#hl=el&q=holidays+in+greece+all+inclusive&aq=1&aqi=g10&aql=&oq=holidays+in+greece+&gs_rfai=&fp=99eb3e7c1941a06e

 

BB=bed&breakfast

HB=half broad=breakfast and one other meal

AI=all inclusive (συνηθως μπουφες ολη μερα και καποια μερα σε εστιατοριο του ξενοδοχειου.ποτα,καφεδες,αναψυκτικα κυριως μπυρες,κρασια οσα θες.Snack bar οτι θες αναλογα με το ξενοδοχειο...π.χ. cold snacks ή τιποτα burgers,nuggets,hotdog,cocktails,παγωτα.βραδυ περα απο τα παραπανω καμμια 5αρα κλασσικα ποτα-βοτκα,ρουμι,ουισκι,τεκιλα...- .Ολα αυτα παιζουν αναλογα με το ξενοδοχειο αλλα πανω κατω ετσι ειναι...

 

Το γεγονός ότι οι διακοπές στην Ελλάδα για τους τουρίστες είναι φτηνότερες απ' ότι για μας τους εγχώριους είναι γνωστό εδώ και πολλά πολλά χρόνια ... Έχω φίλους που κλείνουν διακοπές από Αγγλία για Ελλάδα .. παρά από Αθήνα για Ελλάδα, αφού τους έρχεται απίστευτα πιο φτηνό, όταν ξέρουν πότε θα ταξιδέψουν (8-9 μήνες πριν).

Για μένα το να πάω στο νησί μου για μία βδομάδα (Μυτιλήνη) από το αεροδρόμιο του Manchester με charter κοστίζει γύρω στις 90 λίρες (στη χειρότερη) μετ'επιστροφής ..Μόνο πτήση έτσι; όταν την ίδια διαδρομή θα πρέπει να την κάνω σε 2 και 3 "κομμάτια" ( Liverpool Manchester[τραίνο] Manchester - Αθήνα, Αθήνα Μυτιλήνη ή Liverpool - Amsterdam, Amsterdam - Αθήνα, Αθήνα - Μυτιλήνη, ή το τραγικό Liverpool - London [τραίνο, όχι ένα αλλά 2-3 μαζί με το μετρό που είναι το λιγότερο απαράδεκτο γιατί δεν έχει κυλιόμενες σε όλους τους σταθμούς] London - Αθήνα, Αθήνα - Μυτιλήνη ) και να πληρώσω στην καλύτερη των περιπτώσεων 400 ευρώ (που να βάλω και τα τραίνα μέσα και την ταλαιπωρία) ..

Αύριο περιμένω τον αδερφό μου για μια βδομάδα από Μυτιλήνη με πτήση charter, που βγήκε στις 160 περίπου λίρες (από Ελλάδα προς Αγγλία, είναι λίγο πιο ανεβασμένες, είχε και 25 λίρες η βαλίτσα..)

Πρόσφατα γνώρισα πολλούς ξένους που είχαν κατέβει στο νησί για διακοπές και είχαν πληρώσει πακέτο διακοπών για 7 ή 14 μέρες σε εξευτελιστική τιμή με τη διαμονή, τη μεταφορά από / προς αεροδρόμιο και κάποιο από τα γεύματα.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι οι συγκεκριμένες πτήσεις είναι για μια χρονική περίοδο που καλύπτει τέλη Απρίλη με τέλη Οκτώβρη ..ελάχιστες πτήσεις διατηρούνται καθ' όλη τη διάρκεια του έτους και το πολύ σε κανά 2 ελληνικούς προορισμούς (ο ένας νομίζω είναι η Ρόδος, και ενδεχομένως Κρήτη ο δεύτερος) ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

, όταν ξέρουν πότε θα ταξιδέψουν (8-9 μήνες πριν).

γι αυτο ακριβως εκανα ποστ γιατι αυτο ειναι μυθος.δεν γραφω καν για προσφορες για του χρονου(εκει εχει εκπτωσεις και 50%)αλλα για φετος ,ακομη και τον αυγουστο!!

μην ξεχνας οτι τα ξενοδοχεια αυτα ενοικιαζονται εδω και κανα χρονο απο μερικα πρακτορεια και αυτοι κανονιζουν αναλογα με τις κρατησεις τι τους συμφερει και παιζουν με τις τιμες..

υ.γ. υπαρχει επιλογη μονο για ξενοδοχεια οποτε εκει γλυτωνεις τα μεταφορικα απο αγγλια..

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Παραλιες, φαγητο για παρο;;;

 

Οσο αφορα τα site μεχρι περσι εκλεινα παντα απο thomson.co.uk, απλα φετος εχω δελτιο κοινωνικου τουρισμου οποτε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...