Jump to content

Καλοκαιρινές διακοπές


leo123
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι καλύτερες διακοπές είναι στην Αθήνα τον Αύγουστο, φυσικά!

Μακριά από πολυκοσμίες, φασαρίες, πιάσιμο κω... και κατανάλωση αμφίβολης ποιότητας προϊόντων σε ταβέρνες και μπαράκια, αξεστους ρουμς το λετ, πολυσύχναστες παραλίες, κακή εξυπηρέτηση παντού απλώς και μόνο λόγω του πολύ κόσμου, εφιαλτικές συνθήκες κυκλοφορίας λόγω μεγάλου φόρτου στο συνήθως κακό επαρχιακό οδικό δίκτυο, φασαριόζους μεθυσμένους τουρίστες (και Έλληνες ενίοτε), και γενικά ένα κομφούζιο από το οποίο μόλις επιστρέψεις θέλεις... επειγόντως Διακοπές, αληθινές αυτή τη φορά, που να ξεκουραστείς και να χαλαρώσεις στ' αλήθεια!

Ενώ στην Αθήνα (διαμαντόπετρα στης Γης το δαχτυλίδι):

Ησυχία (αν και τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερο κόσμο βλέπω να μένει σπίτι του τον Αύγουστο), αραλίκι στο σούπερ βολικό σπίτι μου, με όλα του τα κομφόρ, με τα πι-σιά μου, τα ντι-βι-ντιά μου, τα βιβλία μου, τα περιοδικά μου, αλλά και βόλτες στην πόλη, σινεμά, θέατρα, για καφέ παντού όπου έχει μείνει ανοιχτό μαγαζί :rolleyes:, παγωτό, ποτάκι και βόλτα στου Ψυρρή να χαζεύουμε τους τουρίστες, καμιά Επίδαυρο αυθημερόν για παράσταση... Οι δικοί μου πάνε και μπάνιο στο Σχοινιά αλλά εγώ βαριέμαι να τρέχω 50 χιλιόμετρα για μια βουτιά.

 

Μόνο που πρέπει να είσαι προνοητικός και να έχεις κάνει προμήθειες στο σπίτι γιατί έτσι και μείνεις 15αυγουστο από τσιγάρα, σε βλέπω να τρέχεις στο Σύνταγμα για να βρεις περίπτερο ανοιχτό! :p

 

Βέβαια, αυτό που απέκρυψα είναι ότι η μαγκιά είναι να πας μετά στο νησάκι, τον Σεπτέμβριο, μόλις ανοίξουν τα σχολεία, και να έχεις τις παραλίες όλες για παααάρτη σου, και τα ρουμς μισή τιμή και οι ταβέρνες να χαίρονται να σε εξυπηρετούν και να πιάνεις και κουβέντα για το "πώς ήταν φέτος η σαιζόν" "χάλια, κάθε χρόνο και χειρότερα" κλπ :X , νοικιάζεις αμαξάκι ότι θες χαλαρά, ε, μόνο τα μπαράκια είναι λίγο νέκρα αλλά πλέον στην ηλικία μου δεν με χαλάει καθόλου αυτό μπροστά στα άλλα καλά...

 

Αχχχχ, καλοκαιράκι και πάλι -τι καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 958
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χίλιες φορές Πόρος ή Αίγινα παρά Λουτράκι... οι τιμές είναι περίπου ίδιες μόνο στην πρώτη περίπτωση είσαι σε νησί με ότι αυτό συνεπάγεται :)

 

Σκέψου και την επιλογή Αγκίστρι ..

μικρό νησάκι, πολύ κοντά από την Αθήνα, ωραία καταλύμματα, καθαρή παραλία ... και ηρεμία!!

 

 

Σχετικά με Αντίπαρο, την έχω επισκεφτεί 2 φορές, αλλά έχω κάτσει μόνο μια μέρα... έχει πολύ ωραίες παραλίες, δεν έχει την φασαρία και το cosmopolitan της Πάρου ... για εκείνους που θέλουν κάτι πιο χαλαρό, έχει και πολύ καλό οργανωμένο camping (πολλοί φίλοι μου έχουν μείνει εκεί) και παραλία(ες) που επιτρέπεται ο γυμνισμός.

 

 

Ερώτηση :

έχω ένα 2ήμερο στο τέλος του μήνα πριν φύγω για εξωτερικό πάλι μόνιμα, το οποίο δεν θέλω να περάσω μέσα στο τσιμέντο της Αθήνας και μιας και θα έχω και επισκέψεις θέλω να βγω εκτός πόλης .. αλλά όχι σε πολύ μεγάλη απόσταση (είναι από Δευτέρα μεσημέρι μέχρι Τρίτη αργά το απόγευμα).

Τι προτείνετε; θέλω θάλασσα βασικά .. για τα τελευταία μπανάκια μου! μεταφορικό υπάρχει, δεν τίθεται θέμα .. απλά θέλω προτάσεις σε εύλογη απόσταση από την Αθήνα (3 ώρες .. π.χ.) με καλές παραλίες, (αν είναι και nudist ακόμα καλύτερα) ..

Edited by mariel19

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

^ mariel, γιατί δεν πας διήμερο στο... Αγκίστρι, που προτείνεις κι εσύ; :)

 

Θες να πας κάπου οδικώς; Κάτι έχω ακούσει για διάφορες παραλίες της Εύβοιας αλλά δεν έχω πάει προσωπικά, αν κάποιος έχει πάει ας πει.

 

Επίσης, ίσως σου φανεί παράξενο και ξενέρωτο, αλλά θα μπορούσες να πας προς Σχοινιά, με διαμόνη ίσως στη Νέα Μάκρη, έχει το πλεονέκτημα ότι έιναι πολύ κοντά και θα εκμεταλλευτείς όλο σου το διαθέσιμο χρόνο. Επίσης, τις καθημέρινες σε κάποια σημεία της παραλίας ο κόσμος είναι τόσο αραιός που σε παίρνει για λίγο νουντίσμ -με διακριτικότητα. Αν δεν είναι νοτιάς η θάλασσα είναι σχετικά καλή και έχει και βραχάκια στα Δικαστικά (αλλά δεν έχω πάει ποτέ).

Αν σου φαίνεται τελείως άκυρη η πρότασή μου, sorry :O.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Hi ! ...

Σκευτομαι με την παρεα φετος να παμε Σκιαθο , στα μεσα του Ιουλη ....

Γνωριζει κανεις ποσο θα βγει μαζι με το καραβι ,διαμονη (ενοικιαζομενο δωματιο 3κλινο) , φαγητο κλπ κλπ ...?

 

Δηλαδη ποσα λεφτα θα πρεπει να μαζεψω για να παω ενα 5ημερο ...?????

Πωλειται lg gt505...Pm me....
Link to comment
Share on other sites

Γεια!!!!!Περνάει ο καιρός κι όσο περνάει όλο και πιο πολύ δυσκολεύομαι να καταλήξω σε ποιο μέρος να περάσω μερικές μέρες με τον φίλο μου τον Αύγουστο.Δεν έχουμε ξαναπάει διακοπές μαζί και θέλω ένα όμορφο νησί,που να μη χρειάζεται αυτοκίνητο και να έχεις διάφορα πράγματα να κάνεις και τη μέρα και το βράδυ....Έχει κανένας κάτι να μου προτείνει;;
Link to comment
Share on other sites

aretousa καλώς ήλθες στο φορουμ...θα σε παρακαλέσω πριν ανοίξεις νέο τόπικ, να κάνεις μια αναζήτηση για τυχόν άλλο αντίστοιχο ή ίδιο, που καλύπτει το συγκεκριμένο θέμα...

συνεχίζουμε εδώ λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

εγω με την καλη μου λεω να παω προς ιονιο σε λιγες μερες και ψιλοκαταληξαμε για Λευκαδα, για 1 εβδομαδα ..

επισης λεμε να προσπαθησουμε το καμπινγκ ..

 

οποτε η ερωτηση απλη .. υπαρχουν πληροφοριες για καμπινγκ ( οργανωμενο ) στη Λευκαδα ?

Link to comment
Share on other sites

^ mariel, γιατί δεν πας διήμερο στο... Αγκίστρι, που προτείνεις κι εσύ; :)

 

Θες να πας κάπου οδικώς; Κάτι έχω ακούσει για διάφορες παραλίες της Εύβοιας αλλά δεν έχω πάει προσωπικά, αν κάποιος έχει πάει ας πει.

 

Επίσης, ίσως σου φανεί παράξενο και ξενέρωτο, αλλά θα μπορούσες να πας προς Σχοινιά, με διαμόνη ίσως στη Νέα Μάκρη, έχει το πλεονέκτημα ότι έιναι πολύ κοντά και θα εκμεταλλευτείς όλο σου το διαθέσιμο χρόνο. Επίσης, τις καθημέρινες σε κάποια σημεία της παραλίας ο κόσμος είναι τόσο αραιός που σε παίρνει για λίγο νουντίσμ -με διακριτικότητα. Αν δεν είναι νοτιάς η θάλασσα είναι σχετικά καλή και έχει και βραχάκια στα Δικαστικά (αλλά δεν έχω πάει ποτέ).

Αν σου φαίνεται τελείως άκυρη η πρότασή μου, sorry :O.

 

Θα πήγαινα Αγκίστρι με τη σχέση μου .. να ηρεμήσουμε, να απολαύσουμε 2 μερούλες ήλιο, θάλασσα, φαγητό ... αλλά τώρα μας κάθεται "μπάστακας" η συγκάτοικός μου ... που οκ .. όπως και να το κάνεις .. και ο πιο βολικός άνθρωπος να'ναι πάνω στη γη ... ε .. μου τη χαλάει τη διάθεση ... άσε που αναγκαστικά θα πρέπει να πάρουμε τρίκλινο (έχει καβούρια στις τσέπες) και άρα εκμηδενίζεται κάθε διάθεση για πιο προσωπικές στιγμές ..

Γι' αυτό και θέλω να καταλήξω στη φάση του κάνουμε τουρ στα περιξ της πρωτεύουσας .. ώστε ναι μεν να δω κι εγώ μέρη που δεν έχω δει .. να κάνουμε και τα μπάνια μας .. να έχουμε και την τρελή (τη συγκάτοικο) μαζί, γιατί δεν μπορούμε να την αφήσουμε μόνη στην Αθήνα ....

ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια ... έχω μέρες να το ψάξω ακόμα ... το θετικό - παρήγορο είναι ότι έχουμε μέρος να μείνουμε προς Λάρισα μεριά .. οπότε και ο "σκρουτζ" θα τη βγάλει καθαρή ....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με Αντίπαρο, την έχω επισκεφτεί 2 φορές, αλλά έχω κάτσει μόνο μια μέρα... έχει πολύ ωραίες παραλίες, δεν έχει την φασαρία και το cosmopolitan της Πάρου ... για εκείνους που θέλουν κάτι πιο χαλαρό, έχει και πολύ καλό οργανωμένο camping (πολλοί φίλοι μου έχουν μείνει εκεί) και παραλία(ες) που επιτρέπεται ο γυμνισμός.

 

Μου φαίνεται ότι 15 ημέρες με ένα μήνα στην Αντίπαρο θα είναι ό,τι πρέπει για να ξεφύγω από το άγχος της καθημερινότητας και να χαρώ τις διακοπές μου. :cool:

 

Σας ευχαριστώ παιδιά! :)

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι 15 ημέρες με ένα μήνα στην Αντίπαρο θα είναι ό,τι πρέπει για να ξεφύγω από το άγχος της καθημερινότητας και να χαρώ τις διακοπές μου. :cool:

 

Σας ευχαριστώ παιδιά! :)

 

Κι ακόμα και στην περίπτωση που βαρεθείς την Αντίπαρο, παίρνεις το καραβάκι και σε 15 λεπτά είσαι απέναντι στην Πάρο....!! θα ξαναπήγαινα άνετα Αντίπαρο, για να την γυρίσω κιόλας ... να πας οπωσδήποτε στο Σπήλαιο, είναι μαγευτικό!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Κι ακόμα και στην περίπτωση που βαρεθείς την Αντίπαρο, παίρνεις το καραβάκι και σε 15 λεπτά είσαι απέναντι στην Πάρο....!! θα ξαναπήγαινα άνετα Αντίπαρο, για να την γυρίσω κιόλας ... να πας οπωσδήποτε στο Σπήλαιο, είναι μαγευτικό!

 

Σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση. δεν έχω ξαναπάει στην Αντίπαρο και θα'θελα να πάω σε μερικά ωραία μέρη. Thanx.. :)

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τιποτα για Πατμο να προτεινε να πει οτιδηποτε.. να βοηθησει... περιμενω!!!

 

πηγα περυσι στα πλαισια μιας κρουαζιερας. Πολυ ωραιο νησι, ησυχο με πολυ ευγενικους μαγαζατορες. Οι τιμες θα σε ξαφνιασουν ευχαριστα. Οι παραλιες πολυ καθαρες. Σε γενικες γραμμες οικογενειακη και πολυ ησυχη ατμοσφαιρα. Το συστηνω ανεπιφυλακτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τιποτα για Πατμο να προτεινε να πει οτιδηποτε.. να βοηθησει... περιμενω!!!

 

Είχα πάει για μία εβδομάδα, πριν καμιά 10αριά χρόνια με το αίσθημα.

Μου έχει αφήσει πολύ καλή ανάμνηση, όλα είχαν πάει καλά σε γενικές γραμμές.

Είχαμε μείνει στο λιμάνι όπου είχαμε βρει οικονομικό ξενοδοχείο (ήταν βασικό ζητούμενο) και προσέφερε και μεγάλη ευκολία στα ψώνια και τα διαδικαστικά (λιμεναρχείο, ημερήσιες εκδρομές για μπάνιο με καραβάκι, [πήγαμε και ημερήσια στους Λειψούς], clubbing και επιστροφή με τα πόδια -δεν θέλω να πίνω και να οδηγώ).

Το μόνο κακό ήταν ότι μέναμε πάνω σε δρόμο με κίνηση και είχε θόρυβο.

Παραλίες καλές και όμορφες, πχ Λάμπη με τα υπέροχα βότσαλα (μην τα κλέβετε!) και πολύ ωραίο Κάστρο και Χώρα με ατμοσφαιρικά μπαράκια.

Είχαμε νοικιάσει και μηχανάκι, αλλά οι δρόμοι θέλουν προσοχή, είχαμε φάει μια τούμπα σε μια κατηφόρα προς κάποια παραλία, θυμάμαι.

Γενικά, ήσυχα και όμορφα, εμείς ως ζεύγος περάσαμε καλά.

Α! έχει και θρησκευτικό τουρισμό το νησί και υπάρχουν προσκυνητές για τον Ιωάννη -τουλάχιστον τότε έτσι ήταν, ήμασταν και πριν το μιλένιουμ και την... Αποκάλυψη...

 

πηγα περυσι στα πλαισια μιας κρουαζιερας....

 

Αυτό, φαντάσου, ήταν το χειρότερο της Πάτμου! λολ

Η ώρα που σκάγανε τα κρουαζιερόπλοια ήταν η ώρα που έπρεπε να την έχεις ήδη κάνει από το λιμάνι για καμιά παραλία, γιατί γινότανε πανικός!

 

Αν θέλεις συγκεκριμένες προτάσεις για διαμονή, φαγητό, διασκέδαση, θα πρέπει να σου πει κάποιος που να έχει πάει πιο πρόσφατα.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα της Πατμου... εκτος απο την παραλια που μου λες (Λαμπη), ποιες αλλες προτιμενεις? εχει και καμια παραλια που ειναι εκτος δρομου γιατι σκεφτομαι να παρω 4χ4.. μηπως βρω κατι αρκετα ψαγμενο...
Link to comment
Share on other sites

^ κοίτα, εμείς ένα απλό σκουτεράκι είχαμε νοικιάσει οπότε δεν πήγαμε σε δύσκολες διαδρομές. Η μόνη δυσπρόσιτη παράλια που είχαμε πάει ήταν μία που έπρεπε να περπατήσεις 15' από εκεί που τελείωνε ο δρόμος -μάλλον ήταν η Ψιλή Άμμος και ήταν υπέροχα για τα δικά μου δεδομένα, ήσυχα, με άμμο και ενδιαφέρον γύρω τοπίο και ταβέρνα με παγωμένες μπύρες! :p

Πάντως στις καλές δυσπρόσιτες παραλίες πάει καραβάκι, όπως έπισης καραβάκι πάει και στα κοντινά νησάκια που υποτίθεται ότι έχουν φοβερές παραλίες -εμείς δεν πήγαμε γιατί είμαι υπναρού και δεν ήθελα να ξυπνήσω πριν το μεσημέρι για να πάμε εκδρομή.

Όσο αφορά την ησυχία στο νησί, είχαμε πάει αρχές Ιουλίου και πιθανόν τον Αύγουστο να μην είναι και πολύ ήσυχα.

 

Άμα κάνεις γοογλε θα βρεις πολλά για Πάτμο, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣ ΚΥΜΗ (ΕΥΒΟΙΑ) ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΕΚΕΙ ΔΙΠΛΑ Ή ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ?

ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΔΙΚΩΣ 'Η ΑΠΟ ΩΡΩΠΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΕΡΕΤΡΙΑ???

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣ ΚΥΜΗ (ΕΥΒΟΙΑ) ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΕΚΕΙ ΔΙΠΛΑ Ή ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ?

ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΔΙΚΩΣ 'Η ΑΠΟ ΩΡΩΠΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΕΡΕΤΡΙΑ???

corkala,

 

Σύμφωνα με τους ΟΠΧ απαγορεύεται να γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις!

 

Εκ της διαχείρισης,

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαστε με την παρεα μου να παμε φετος Ροδο, απο τιμες ξερει κανεις τι λεει? Επισης σε ποια περιοχη να μεινουμε? Φαληρακι? Λινδο? Απο γκομενες παντως εχω ακουσει οτι τα παει καλα, τιγκα στις Σκανδιναβες! :P
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαστε με την παρεα μου να παμε φετος Ροδο, απο τιμες ξερει κανεις τι λεει? Επισης σε ποια περιοχη να μεινουμε? Φαληρακι? Λινδο? Απο γκομενες παντως εχω ακουσει οτι τα παει καλα, τιγκα στις Σκανδιναβες! :P
Αμα θελετε τρελες, Φαληρακι. Λινδος πεφτει πολυ μακρυα.

 

Τιγκα δε λες τιποτα. Και Ιταλιδες παρα πολλες.

Link to comment
Share on other sites

Αμα θελετε τρελες, Φαληρακι. Λινδος πεφτει πολυ μακρυα.

 

Τιγκα δε λες τιποτα. Και Ιταλιδες παρα πολλες.

 

στην λινδο αξιζει να πας στην ακροπολη. Αν εχεις κουραγιο να ανεβεις τα σκαλια, υπαρχει και η εναλλακτικη με τα γαιδουρακια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος άποψη για Γύθειο και Λακωνία γενικότερα?

 

εχω παει τουλαχιστον καμια 2-3 φορες και εχω περασει καμια 20αρια ταξιδευοντας προς λαγια και γερολιμενα.Ειναι πολυ ομορφη η λακωνικη μανη.Και σε σχεση με τα υπολοιπα ποδια εγω την προτεινω ανεπιφυλακτα.Εχει αγρια ομορφια.

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...