Jump to content

Ευαισθησία Δέκτη Συσκευων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον EWS

 

Κανενας? Δεν υπαρχει κανεις με Τ610? Τοσοι ειστε ας απαντησει καποιος

 

 

Εγω που το εχω δεν ειδα καποια τρελη διαφορα σε σχεση με αλλα κινητα που ειχα (C-55 , GD-87 ,GD95) ειναι περιπου στα ιδια επιπεδα (εξαιρεση GD95 το πιο καλο).Η ποιοτητα συνομιλιας ειναι πολυ καλη και πιανει αρκετα καλα σημα .

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στον χώρο που δουλεύω, γενικά το σήμα είναι άθλιο. Αποτέλεσμα αυτού είναι το περίφημο 1714 της Vodafone (Ειδοποίηση για τις κλήσεις που χάθηκαν λπόγω έλειψης σήματος.

Αυτό που είδα με τα κινητά που ΕΙΧΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ (Αυτό σημαίνει τις συγκεκριμένες συσκευές και όχι γενικά το μοντέλο):

7650 Καλό έως πολύ καλό

Τ68ι Χάλια

Τ610 Χάλια έως πανάθλιο στην αρχή, σκέτο χάλια μετά από αναβάθμιση

P800 Μέτριο προς καλό

GD87 Αψογο

Sagem MyX-6 Αψογο

3650 Αψογο, ούτε μία χαμένη έως τώρα (με την επιφύλαξη του μικρού χρόνου κατοχής & της έλειψης άλλων ανθρώπων γύρω λόγω αδειών).

 

Πιστεύω ότι αυτός είναι ο πιο αντικειμενικός τρόπος παρατήρησης του σήματος.

 

Επίσης επαναλαμβάνω αφορά τις συσκευές που είχα στα χέρια μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως τώρα:

 

Ericsson S868: μέτρια λήψη

Siemens C35i: καταπληκτική λήψη

Siemens ME45: πολύ καλή λήψη, σχεδόν ισάξια με το C35i

Link to comment
Share on other sites

Απο τα κινητα που ειχα:

 

Νokia 7110 Καλο

Νokia 6210 Πολυ καλο

Νοκia 7210 Τελειο

 

Ericsson Τ29 Χαλια

Ericsson Τ39 Μετριο

 

Siemens SL42 Κατω απο τον μεσο ορο

Siemens S35 Kαλουτσικο

Siemens S25 Μετριο

 

Motorola Star Tac 130 Αρκετα Καλο

 

Το τελικο συμπερασμα ειναι οτι απο ολα τα κινητα που ειχα μονο τα Nokia ειχανε ενα ικανοποιητικο επιπεδο ληψης και γι αθτο και τα κρατισα περισοτερο απο ολα.

 

Τι να το κανω το SE T610 -που ειναι κορυφη και απιαστο αθτην την στιγμη- οταν οπως λενε ολες οι κριτικες στο internet εχει χαλια πομποδεκτη.

 

Ολα αυτα που εχει καταντανε να ειναι αχρηστα αμα δεν μπορεις να μιλησεις οταν υπαρχει χαμηλο σημα και οπιος σε παιρνει μιλαει να προωθηται η κληση του. Ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με το Τ610 (όπως και πρίν με το Τ68i) -σε α΄υπόγειο γκαράζ μιλώ καθαρά με 1 μονάδα (και Vodafone) -όταν στην περιοχή το σήμα είναι 4 μονάδες max σε ορίζοντα.......

 

Μάλλον ισχύει ,αυτό που είπε ο "RIP" πριν...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η Cosmote δεν διαθετει το δυκτιο που διαθετει η Vodafone. Στην περιοχη μου το σημα ειναι πολυ χαμηλο. Κατα συνεπεια το μονο που με κραταει απο το να αγορασω το SE T610 ειναι η σκεψη οτι δεν θα πιανει καλα στο σπιτι μου. Δυστυχως αθτο ειναι αρκετο για να με αποτρεψει απο την αγορα αυτου του φοωερου τηλεφωνου. Εχω δικιο ? Τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

τις προάλλες είχα επισκευτεί τα κατεχόμενα εδάφη της Κύπρου (....) εκεί ως γνωστών δεν υπάρχει δίκτυο της Cytas, παρόλα αυτά το ΜΕ45 που είχα μαζί μου ήταν ενωμένο κανονικά και έκανα κλήσεις στο ξάδελφο μου στο μπροστινό αυτοκίνητο που είχε Τ68ι κανονικά. ενώ ένα 3310 ένα 3410 και ένα gd67 ήταν εντελώς νεκρά.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρεπει να λαβουμε υπ'οψη οτι υπάρχει διαφορά στο σημα ακομα και σε ίδια μοντέλα και μαλλον εχει να κάνει μετην χώρα κατασκευής ή την παρτίδα. Η αναβαθμιση λογισμικού βοηθάει επίσης στις πιο πολλές περιπτώσεις.

Εχω δει σημαντική βελτιωση πχ σε τ68ι μετα απο αναβάθμιση.

Δεν πολυεμπιστευομαι την ενδειξη του σηματος στην οθονη, παρα τη δοκιμη σε οριακες συνθηκες. Υπαρχει ενα υπόγειο που παω συχνα και εκει πραγματικα ξεχωρίζει η ήρα απ΄το στάρι !!!

Τα Νοκια ειναι πάντα αξιόπιστα και κάνουν φιλότιμες προσπάθειες να κρατηθούν. Την καλύτερη ποιοτητα συνομιλιας την ειχα με το 7110,κορυφαίο. Και η panasonic τα πηγαινε καλα,ειδικα το gd93.

T68,πριν αναβαθμιστεί σε i,μαυρο χάλι. Τ68i καινουργια λογισμικά καλο.

Οσο για το Ρ800,εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα,μέτριο. Ενα κλικ παραπάνω ευαισθησια στον πομποδεκτη πιστευω οτι την χρειαζεται :o

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ,είμαι ενθουσιασμένος με το Μ55 που έχω πάρει: δεν θα το πιστέψετε με -111dbm έκανα κλήση(!) με telestet,μόνο και μόνο αυτό μου αρκει,είναι το καλύτερο που έχει πέσει σταχέρια μου με αυτόν τον τομέα,γ@μ@ει.... Το 3310 χάλια μπροστά σε αυτό,το 6510 τρισάθλιο...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα Sony Ericsson που έχω κατά καιρούς, έχουν πολύ ευαίσθητο δέκτη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός!! :)
http://briefcase.pathfinder.gr/download/stakis78/12473/208131/0/stakis-logo.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Νοκια;;; Α πα πα πα πα πα!!! Είναι και ψηστήρια και έχουν χάλια λήψη... Τουλάχιστον 8210,6510,3310 είχαν χάλια... Πιστεύω δεν διαφέρουν πολύ και τα άλλα... Πχ 6310i έχει ευαισθησία στα -106 αν θυμάμαι καλά,άρα όχι καλό :blink:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον EWS

 

Παντως αυτο το μονο κλησεις SOS μονο σε Ericsson υπαρχει και πουθενα αλου. Εγω εξαιτιας της μιζερης ληψης που εχουν τα κινητα της κατα κανονα τα εχω αποριψει εντελως.

 

 

το τ720i βγάζει "επείγουσες κλήσεις μόνο"...

Link to comment
Share on other sites

Τον Αύγουστο έμενα σε ένα διαμέρισμα όπου (με Telestet) συνέβαινε το εξής "καταπληκτικό" που δεν είχα ξανασυναντήσει ως τώρα: 9 στις 10 μέρες το 6510 έδειχνε σήμα FULL, αλλά σχεδόν πάντα έπαιρνα ειδοποιήσεις κλήσεων και τα μηνύματα έφευγαν μετά από 10 προσπάθειες!!! 1 στις 10 μέρες το κινητό έδειχνε απώλεια δικτύου πράγμα που προφανώς συνέβαινε και τις υπόλοιπες,,, Αρχικά νόμιζα ότι τα 'παιξε το κινητό αλλά διαπίστωσα ότι φίλος που έμενε ακριβώς δίπλα, επίσης με 6510+Telestet, είχε τα ίδια προβλήματα!!...

Να σημειώσω εδώ ότι οι ειδοποιήσεις κλήσεων ερχόταν αμέσως μετά την πραγματοποίησή τους...

 

Διαβάζοντας το παλιό post του R.I.P σχετικά με το ΜΕΤΡΟ (6210 με -95db δείχνει full σήμα και μετά πέφτει στο μηδέν) σκέφτηκα ότι πρόκειται για παρόμοιο σύμπτωμα, αλλά τελικά νομίζω ότι υπάρχει βασική διαφορά που είναι (στην περίπτωσή μου) η πλήρης ακινησία της συσκευής. Για ώρες στο ίδιο σημείο έδειχνε φουλ σήμα ενώ δεν είχε!!! Πώς εξηγείται αυτό?? Είναι συχνό φαινόμενο??? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...