Jump to content

Ευαισθησία Δέκτη Συσκευων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας συγκεντρωσουμε τις εμπειρειες μας σχετικα με την ποιότητα λήψης διαφορων συσκευών. Πιστευω οτι ειναι καθοριστικος παραγοντας αγορας. Για παραδειγμα ενασ φιλος μου που πρόσφατα αγορασε Sonyericsson τ100 εχει απελπιστει αφου δεν πιανει σχεδον πουθενα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ισα ίσα εγώ νόμιζα οτι τα ΝΟΚΙΑ είχαν καλό πομποδέκτη(τουλάχιστον στα μη έγχρωμα)Από κει και πέρα και τα Siemens έχουν πολύ καλό δέκτη

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

7650, 6210 : τα καλύτερα

 

τ68, σλ55 : τα χειρότερα

 

από όλα τα κινητά που έχω αλλάξει αυτά ξεχώρησα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβεις. Για παράδειγμα με το 8910i σε ένα Χ σημείο πιάνω 7/7. Με το s55 δεν πιάνω τέρμα. Τι σημαίνει αυτό; Ότι το siemens δεν πιάνει καλά, ή ότι έχει μεγαλύτερη κλίμακα; Τείνω πάντως προς το ότι δεν πιάνει καλά, μιας και σε κάποια άλλα σημεία και με το ίδιο δίκτυο με το s55 μου κάνει κενά ενώ το nokia όχι. Αυτό που έχω καταλάβει τόσο καιρό είναι ότι με τα nokia

μπορείς να μιλήσεις ακόμα και με το ελάχιστο σήμα, ΑΡΚΕΙ να μην ακουμπάς την κεραία (είτε εσωτερική είτε εξωτερική)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Τώρα αυτό είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβεις. Για παράδειγμα με το 8910i σε ένα Χ σημείο πιάνω 7/7. Με το s55 δεν πιάνω τέρμα. Τι σημαίνει αυτό; Ότι το siemens δεν πιάνει καλά, ή ότι έχει μεγαλύτερη κλίμακα; Τείνω πάντως προς το ότι δεν πιάνει καλά, μιας και σε κάποια άλλα σημεία και με το ίδιο δίκτυο με το s55 μου κάνει κενά ενώ το nokia όχι. Αυτό που έχω καταλάβει τόσο καιρό είναι ότι με τα nokia

μπορείς να μιλήσεις ακόμα και με το ελάχιστο σήμα, ΑΡΚΕΙ να μην ακουμπάς την κεραία (είτε εσωτερική είτε εξωτερική)

 

 

αυτό ακριβώς ήθελα να σημειώσω που είχε γράψει στο παλιο φόρουμ ο κινητοειθήμονας. πάντως σε πολλά σημεία το τ68ί και το σλ55 γράφουν κλησεις σος και αναζήτηση αντιστοιχα ενώ το 7650 εχει ικανοποιητικό σημα (μπορω να μιλησω). :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Τώρα αυτό είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβεις. Για παράδειγμα με το 8910i σε ένα Χ σημείο πιάνω 7/7. Με το s55 δεν πιάνω τέρμα. Τι σημαίνει αυτό; Ότι το siemens δεν πιάνει καλά, ή ότι έχει μεγαλύτερη κλίμακα; Τείνω πάντως προς το ότι δεν πιάνει καλά, μιας και σε κάποια άλλα σημεία και με το ίδιο δίκτυο με το s55 μου κάνει κενά ενώ το nokia όχι. Αυτό που έχω καταλάβει τόσο καιρό είναι ότι με τα nokia

μπορείς να μιλήσεις ακόμα και με το ελάχιστο σήμα, ΑΡΚΕΙ να μην ακουμπάς την κεραία (είτε εσωτερική είτε εξωτερική)

 

Είναι σχετικό να λες ένα κινητό έχει καλύτερο σημα από ένα άλλο.Το ένα μπορεί να πιάνει εκεί που δεν μπορεί να πιάσει το άλλο εκτός από μερικές εξερέσεις που "χτυπάνε".

Τα λέω σωστά?

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Alex και θέλω να συμπληρώσω οτι το 7650 εκτός του οτι έχει πολύ καλή ποιότητα λήψης έχει και χαμηλή ακτινοβολία(SAR)!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον johner

 

Συμφωνώ με τον Alex και θέλω να συμπληρώσω οτι το 7650 εκτός του οτι έχει πολύ καλή ποιότητα λήψης έχει και χαμηλή ακτινοβολία(SAR)!

 

 

ακριβώς φίλε Γιάννη. το 7650 γενικά ήταν οι πιο 'τίμια' πρόταση μαζί με το 6210 που έχει κάνει η νόκια ποτέ :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Αυτό που έχω καταλάβει τόσο καιρό είναι ότι με τα nokia

μπορείς να μιλήσεις ακόμα και με το ελάχιστο σήμα, ΑΡΚΕΙ να μην ακουμπάς την κεραία (είτε εσωτερική είτε εξωτερική)

 

 

Παρα πολυ σωστος. Ακριβως ετσι ειναι. Επισης αν εχεις λιγο σημα και ακουμπας την κεραια το πιο πιθανο ειναι να "πεσει" η γραμμη.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Παντως κατα γενικη ομολογία υπαρχουν καποιεσ μαρκες κινητών οπως πχ τα Ericsson που δεν εχουν καθολου καλη ληψη. Απο κινητα που ειχα στο παρελθον οπώς Τ29 ειχα απογοητευτει. Το χειροτερο απο ολα βεβαια ηταν ενα SiEMENS SL45 το οποιο το αλλαξα την πρωτη βδομαδα που το πηρα. Κατα τα αλλα ηταν ομως πολυ καλο.
Link to comment
Share on other sites

1)Ericsson T68m->T68i ! -άψογα με 1 μονάδα και σε α'υπόγειο γκαράζ με λήψη σήματος κεραίας Voda 70% στην περιοχή μου....

(Δοκιμάζω και το νέο Τ610...)

 

2) Siemens S35/45

Link to comment
Share on other sites

Motorola.....πιάνει κυριολεκτικά ΠΑΝΤΟΥ....ώρες ώρες με κάνει να πιστευω οτι μπορει να κάνει κλήση και χωρίς σήμα....εκεί που ακούς τους άλλους να λένε "έεεεελα, δεν σε ακούωωωωω, δεν πιάνει καλα" εσύ μιλάς και μιλάς και μιλάς......
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από το 8910i είμαι αρκετά ευχαριστημένος και μπορώ να πω ότι είναι σαφώς καλύτερο από το t68i που είχα πέρυσι. ΣΕ συγκεκριμένο μέρος με πολύ προβληματικό σήμα, πιάνει πολύ καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mcde

 

Πάντως από το 8910i είμαι αρκετά ευχαριστημένος και μπορώ να πω ότι είναι σαφώς καλύτερο από το t68i που είχα πέρυσι. ΣΕ συγκεκριμένο μέρος με πολύ προβληματικό σήμα, πιάνει πολύ καλύτερα.

 

 

Το εχω ακουσει και εγω για το 8910i οτι εχει πολυ καλο σημα... (αλλα ακριβο)

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Για συγκριση πρεπει να τα εχετε ταυτοχρονα σε ενα σημειο που μολις υπαρχει σημα και να κανετε αναγητηση δικτυων αρκετες φορες γιατι τη μια μπορει να πιανει το ενα περισσοτερα και την αλλη το αλλο.Ομως και παλι ο χρονος αναγητησης δεν ειναι ο ιδιος στα κινητα. Ομως φαινονται οι διαφορες. Οιγραμμες λαψης δεν παιζουν ρολο.Γενικα καλα ειναι τα ΝΟΚΙΑ αν δεν τα πιανεις και τα Panasonic. To τελευταιο που πηρα ειναι το Sagem myX-6 που φαινεται να πιανει πολυ καλα αλλα δεν το εεχω συγκρινει κατω απο τις προυποθεσεις που ανεφερα οποτε δεν μπορω να κρινω αντικειμενικα.
Link to comment
Share on other sites

Παντως η Ericsson παλια εβγαζε συσκευες με πολυ κακη ληψη. Απο τα καινουργια δεν ξερω κατηολου. Κανενας με Τ610 η με P800 υπαρχει να μας πει την γνωμη του?
Link to comment
Share on other sites

σημείωση: το σλ55 δεν πιάνει όπου έχει τρελή μουσική (clubs) ενώ το 7650 έχει 2 γραμμές. αυτό το είχα παρατηρήσει καιρό αλλά το γράφω τώρα :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον EWS

 

Τι σχεση μπορει να εχει η μουσικη με την ληψη?

 

 

δεν ξε΄ρω :eek:

 

όταν είμαι κοντά σε μεγάλο ηχείο, πχ Rockwave Festival ή σε κάποιο club πάει σήμα 0. ενώ το 7650 είχε λίγο. γενικά το έχω παρατηρήσει με όλα τα κινητά. :blink:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

apo pote apekthsan kalous pompodektes ta nokia re paidia?exete piasei allo thlefwno sta xeria sas?se 2 8210 kai 2 8310 pou eixa h grammh epefte gia plaka xwria pou an xasoun to shma dento 3anabriskoun grhgora.anti8etws eimai poly euxaristhmenos apo to t68i kai ka8olou apo to gd75
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο καλό σήμα έχει ένα κινητό και πόσο καλό ήχο έχεις είναι μεγάλο θέμα, εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες και είναι αδύνατον να βγάλεις συμπέρασμα εύκολα. Απλά εδώ ο καθένας λέει τι έχει δει ο ίδιος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...