Jump to content

Η Στιγμή της Αλήθειας (Αnt1)


fishfemale
 Κοινοποίηση

Βλέπετε την εκπομπή "Η στιγμή της αλήθειας";  

119 members have voted

  1. 1. Βλέπετε την εκπομπή "Η στιγμή της αλήθειας";

    • Δεν χάνω επεισόδιο
      25
    • Μερικές φορές
      44
    • Με αφήνει αδιάφορο
      24
    • Δεν θέλω να την δω καθόλου
      26


Recommended Posts

Λοιπόν τα πράγματα για μένα (που ξέρω για την εκπομπή ό,τι έχω δει σε Θέμο και συναφείς εκπομπές) είναι απλά:

Κόπηκε; Πολύ χαίρομαι. :D

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 501
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λυπαμαι παρα πολυ που την εκοψε το εσρ..... και δεν την κοψαμε εμεις! να την απορριψουμε σαν τηλεθεατες. δυστυχως ομως αυτο το σκουπιδι αρεσε και το παρακολουθουσε πολυς κοσμος... τελικα εχουμε την τηλεοραση που μας αξιζει, και παει λεγοντας, τους πολιτικους που μας αξιζουν κλπ κλπ...
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την άποψη που έγραψε πριν και ο DesertSMisSRaiN ...

Το τι θα δει κάποιος στο σπίτι του , στην τηλεόρασή του , στον χώρο του ρε αδερφέ ... ΕΙΝΑΙ δικαίωμά του!

Δεν προβαλλόταν και το απόγευμα , μετά της 10 μπορεί κάποιος γονιός να ελέγχει την TV με τα παιδιά !!!

Δεν καταλαβαίνω το σούσουρο!!!

Εσύ κρατάς το τηλεκοντρόλ , ΕΣΥ αποφασίζεις!!!!

ΌΣΟ και να μιλάτε εδώ , το βρίσκω άσκοπο! ΠΟΤΕ δεν θα βρείτε άκρη! Και φυσικά ΔΙΚΑΙΩΜΑ του καθένα να πει ότι θέλει!

ΑΛΛΑ δεν είναι δικαίωμα του καθένα , να μου ΚΟΨΕΙ εμένα με το έτσι θέλω κάτι που βλέπω!

Μπορεί να βλέπω ΜΟΝΟ την στιγμή της αλήθειας , ποιος τραβάει ζόρι δηλαδή!!!;)

Και αυτά περί παιδείας και αυτοί είμαστε και αυτά αξίζουμε και περί κατρακύλας και βόθρου και τέτοια ......

ΔΕΝ νομίζω να κολλάνε πουθενά και ούτε αξίζουν καν σχολιασμό!

Δηλαδή ένας διακεκριμένος επιστήμονας ή καθηγητής ή ...ή .... δεν μπορεί μετά από μια κουραστική μέρα να δει μια ******* στην TV και να γελάσει με την κατάντια μερικών??? - (αν και τα περισσότερα ΕΙΝΑΙ στημένα!!!) πρέπει ντε και καλά να δει "Το μετέωρο βήμα του πελαργού" του Αγγελόπουλου ή να δει το BOYΛΗ TV για να δείξει ότι είναι νοήμων???

(μην πεταχτεί κανείς και μου πει ότι δεν υπάρχουν μόνο αυτά , ... ΕΝΑ παράδειγμα έφερα!! ΦΥΣΙΚΑ και υπάρχουν και άλλα που μπορείς να δεις!!!)

Εγώ θέλω την TV να δείχνει ότι θέλει (σε "λογικά" πλαίσια) , φυσικά σε ζώνες ώρας που να προστατεύει να παιδιά , ... και να είμαι ΕΓΩ το ΕΣΡ!!!!

ΕΓΩ θα διαλέξω τι θα δω και ΟΧΙ οι άλλοι!

ΤΕΛΟΣ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν προβαλλόταν και το απόγευμα , μετά της 10 μπορεί κάποιος γονιός να ελέγχει την TV με τα παιδιά !!!

Δεν καταλαβαίνω το σούσουρο!!!

 

Εχμ... δεν προβαλλόταν μόνο μετά τις 10. Τα επίμαχα σημεία φρόντιζαν να τα αναμεταδίδουν και άλλες εκπομπές, πρωινάδικα, μεσημεριανά, απογευματινά (Ράδιο Αρβύλα) και μεταμεσονύχτια.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Εχμ... δεν προβαλλόταν μόνο μετά τις 10. Τα επίμαχα σημεία φρόντιζαν να τα αναμεταδίδουν και άλλες εκπομπές, πρωινάδικα, μεσημεριανά, απογευματινά (Ράδιο Αρβύλα) και μεταμεσονύχτια.

Ωραία,έδειχναν "κομμάτια" της εκπομπής αυτής και άλλες εκπομπες,και;Ο καθένας διαλέγει τι θα δει.Τα κανάλια έδειχναν "κομμάτια" και όποιος ήθελε καθόταν και τα έβλεπε.Δεν το ανάγκαζε κάποιος να τα δει.Άν εννοείς ότι όλη η τηλεόραση είχε "γεμίσει" με στιγμιότυπα από αυτή την εκπομπή τότε έχεις εν μέρει δίκιο.:)

Link to comment
Share on other sites

Εχμ... δεν προβαλλόταν μόνο μετά τις 10. Τα επίμαχα σημεία φρόντιζαν να τα αναμεταδίδουν και άλλες εκπομπές, πρωινάδικα, μεσημεριανά, απογευματινά (Ράδιο Αρβύλα) και μεταμεσονύχτια.

 

Εχμμ...

Επίσης μετά τις 12 στο Extra3 έχει soft τσόντα.

Αν αύριο το πρωί τα καναλια αρχίζουν στα μεσημεριανά να προβάλλουν αποσπάσματα από τις τσόντες, ποιός θα φταίει;; Η τσόντα ή τα μεσημεριανά;

Και επίσης, αν σε αυτή την περίπτωση πρέπει να επιβληθεί πρόστιμο, ποιός πρέπει να το "φάει"; Η τσόντα που παίζει την ώρα που υποτίθεται πως δεν παρακοουθούν παιδιά και επιτρέπεται στη συγκεκριμένη ζώνη ή τα μεσημεριανά που προβάλλουν ξανά σκηνές από μια ζώνη που βρίσκεται εκεί που βρίσκεται ακριβώς επειδή δεν πρέπει να υπάρχει μέρα μεσημέρι;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι παρα πολυ που την εκοψε το εσρ..... και δεν την κοψαμε εμεις! να την απορριψουμε σαν τηλεθεατες. δυστυχως ομως αυτο το σκουπιδι αρεσε και το παρακολουθουσε πολυς κοσμος... τελικα εχουμε την τηλεοραση που μας αξιζει, και παει λεγοντας, τους πολιτικους που μας αξιζουν κλπ κλπ...

 

εχεις δικιο!:)

Link to comment
Share on other sites

Εχμμ...

Επίσης μετά τις 12 στο Extra3 έχει soft τσόντα.

Αν αύριο το πρωί τα καναλια αρχίζουν στα μεσημεριανά να προβάλλουν αποσπάσματα από τις τσόντες, ποιός θα φταίει;; Η τσόντα ή τα μεσημεριανά;

Και επίσης, αν σε αυτή την περίπτωση πρέπει να επιβληθεί πρόστιμο, ποιός πρέπει να το "φάει"; Η τσόντα που παίζει την ώρα που υποτίθεται πως δεν παρακοουθούν παιδιά και επιτρέπεται στη συγκεκριμένη ζώνη ή τα μεσημεριανά που προβάλλουν ξανά σκηνές από μια ζώνη που βρίσκεται εκεί που βρίσκεται ακριβώς επειδή δεν πρέπει να υπάρχει μέρα μεσημέρι;;

 

Ασχέτως με το ποιός πρέπει να τιμωρηθεί, εγώ ανέφερα μια πραγματικότητα. Η στιγμή της αλήθειας δεν "έπαιζε" μόνο μετά τις 10.

Επίσης, το ενδεχόμενο με την τσόντα είναι ακραίο και άκυρο για μένα παράδειγμα. Γι'αυτό και δεν έχει παίξει ποτέ σε μεσημεριανά, πρωινά και απογευματινά. :wacko:

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Καλα ο ΑΝΤΕΝΝΑ που βγαινει τωρα και λεει για την ελευθερια την media ειναι για γελια. Τους ετσουξε απλα. Η εκπομπη ηταν αθλιου περιεχομενου, οχι οτι πιο αθλιο εχει εμφανιστει στην ελληνικη τηλεοραση, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να παμε με την λογικη "γιατι κοπηκε αυτο κι οχι το αλλο που παιζοταν προπερσυ κι ηταν αθλιο?"...

 

Μακαρι να κοπουν αλλες 10 παρομοιες εκπομπες, μπας και καθαρισει λιγο η τηλεοραση απο τα σκ@@@. Βεβαια οπως ειπε καποιος παραπανω, μακαρι να την κοβαμε μονοι μας...με το να μην την παρακολουθουμε, ομως αφου δεν ειμαστε αξιοι ουτε αυτο το απλο φιλστραρισμα ποιοτητας να κανουμε, προτιμω να εχουμε ντανταδες. Δεν νομιζω κανενος η ζωη να γινει χειροτερη απο το κοψιμο της εν λογω εκπομπης.

 

Οσο για το οτι αυτα που λενε ειναι η πραγματικοτητα και στον κοζμο γινονται παρτουζες, παιρνουν ναρκωτικα τα 16χρονα, μπλεκουν τα μπουτια τους στις οικογενειες τα ξαδερφια με τους γαμπρους και τις νυφες, ναι γινονται...αφενος ομως δεν ειναι παραδειγματα προς μιμηση κι αφετερου γινονται και πολεμοι, γινονται αξιολογες συζητησεις, παιζονται ντοκιμαντερ και διαφορα αλλα προγραμματα που απεικονιζουν μια πραγματικοτητα ειτε καλη ειτε κακη, παντως σιγουρα πιο ενδιαφερουσα και ωφελιμη για το μελλον μας και την ζωη μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To θέμα δεν είναι ότι πρέπει να κοπούν άλλες 10 παρόμοιες εκπομπές.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να κοπούν άλλες 10 παρόμοιες και άλλες 110 αντίστοιχου ή και χαμηλότερου «επιπέδου». Μιλάμε για το 70% των ελληνικών εκπομπών.

Αλλά βέβαια όταν η τηλεόραση δείχνει ποιοι πραγματικά είμαστε, τότε πειράζει. Εμπρός λοιπόν κοιτάμε όλοι μαζί το δάχτυλο, το δέντρο κ.ο.κ....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να μην κόβονται εκπομπες.Ο τηλεθεατης πρεπει να εχει το δικαιωμα να διαλεξει τι θα δει.Αν θελει να δει "Στιγμη της Αληθειας" κανεις δεν εχει δικαιωμα να του αλλαξει τα γουστα με το ετσι θελω.Παντως εγω το θεωρω πολυ πιθανο να ξαναδουμε το ιδιο project του χρονου αλλα με αλλο ονομα.Ελπιζω μεχρι τοτε να εχει γινει κατι με το προβλημα του ΕΣΡ.
Link to comment
Share on other sites

Εχμμ...

Επίσης μετά τις 12 στο Extra3 έχει soft τσόντα.

Αν αύριο το πρωί τα καναλια αρχίζουν στα μεσημεριανά να προβάλλουν αποσπάσματα από τις τσόντες, ποιός θα φταίει;; Η τσόντα ή τα μεσημεριανά;

Και επίσης, αν σε αυτή την περίπτωση πρέπει να επιβληθεί πρόστιμο, ποιός πρέπει να το "φάει"; Η τσόντα που παίζει την ώρα που υποτίθεται πως δεν παρακοουθούν παιδιά και επιτρέπεται στη συγκεκριμένη ζώνη ή τα μεσημεριανά που προβάλλουν ξανά σκηνές από μια ζώνη που βρίσκεται εκεί που βρίσκεται ακριβώς επειδή δεν πρέπει να υπάρχει μέρα μεσημέρι;;

Μα δεν νομίζω να τέθηκε ποτέ, ούτε από το ΕΣΡ, θέμα ακαταλληλότητας.

 

Λεπτομέρεια: η διακοπή της εκπομπής ήρθε μετά από αρκετά πρόστιμα. Αυτό σημαίνει ότι αν ο ΑΝΤ1 ήθελε, μπορούσε να κάνει την εκπομπή πιο light, και να αποφύγει το κόψιμό της.

 

Τελοσπάντων, δεν μπορώ να καταλάβω πώς περιορίζονται ουσιαστικά οι επιλογές και η ελευθερία του τηλεθεατή με μια εκπομπή σαν την Στιγμή της Αλήθειας λιγότερη. Άλλωστε η ουσία της επιλογής δεν είναι στην ποσότητα των παρεχόμενων εκπομπών, αλλά στην ποιότητα. Τι να το κάνω όταν 8 κανάλια προβάλλουν ταυτόχρονα "σκουπίδια";

 

Ναι, ΟΚ, μπορώ να δω δορυφορική, συνδρομητική, να κλείσω την TV, να πάω βόλτα κλπ... αλλά αυτή είναι η λύση; Να γεμίσουμε μια τηλεόραση με σκουπίδια και να λέμε "ωραία, όποιος έχει εναλλακτική, ας την κλείσει"; Γιατί αν δεν υπήρχε έλεγχος, είναι σίγουρο ότι τα κανάλια χωρίς τον φόβο προστίμων θα επέλεγαν μόνο τις φτηνότερες και χειρότερες εκπομπές για να γεμίσουν 24ωρο πρόγραμμα.

 

Άλλωστε, όποιος νομίζει ότι στην τηλεόραση φιλοξενούνται εκπομπές τύπου Μανωλίδου, Πάνια κλπ, επειδή τα κανάλια νοιάζονται για την ελευθερία επιλογής του τηλεθεατή είναι γελασμένος. Υποτίθεται ότι με βάση το Σύνταγμα, η τηλεόραση πρέπει να σέβεται την αξία του ανθρώπου και να προάγει τον πολιτισμό. Σ'αυτή τη βάση χτίζονται οι κανόνες που είναι υποχρεωμένα τα κανάλια να ακολουθούν, ως αντάλλαγμα για την παραχώρηση σ'αυτά των δημόσιων συχνοτήτων.

 

Αν θέλουν, ας συνεργαστούν οι καναλάρχες για να δημιουργήσουν το συνδρομητικό "Trash Channel" και όσοι θέλουν να παρακολουθούν τη Στιγμή της Αλήθειας, και άλλες παρόμοιες εκπομπές, ας πληρώνουν 1-2 ευρώ το μήνα (δεν νομίζω να έδινε κανείς παραπάνω άλλωστε).

Link to comment
Share on other sites

Λεπτομέρεια: η διακοπή της εκπομπής ήρθε μετά από αρκετά πρόστιμα. Αυτό σημαίνει ότι αν ο ΑΝΤ1 ήθελε, μπορούσε να κάνει την εκπομπή πιο light, και να αποφύγει το κόψιμό της.

(...)

Έτσι. Συμφωνώ με captum και με sofi_k.

 

Μπορεί να είναι πολύ δραστική η λύση της διακοπής μιας (τέτοιας) εκπομπής, αλλά από την ανάγκη να δούμε το δάσος για να μη πιάσουμε μόνο το ένα δένδρο, μάλλον τείνουμε να βλέπουμε ένα άλλο άσχετο με το δένδρο, υποθετικό και ουτοπικό δάσος. Ξαφνικά έχουμε συμπεράσματα πως θα κόβονται αβέρτα εκπομπές, ότι το ΕΣΡ αλωνίζει και καταπατάει την ελευθερία του τηλεθεατή (την ποιά; )

 

Η εκπομπή ήταν χάλι. Και έκανε νούμερα. Τι σημαίνει αυτό για τα τηλεοπτικά δεδομένα, από όσα γνωρίζουμε από την πρόσφατη ιστορία; Ότι του χρόνου θα είχαμε νέο κύμα από παρεμφερείς εκπομπές (δεν λέω ότι σίγουρα και τώρα δεν θα έχουμε, αλλά είναι κάπως πιο απίθανο) σε περισσότερα μάλιστα κανάλια. Γιατί η τηλεόραση έτσι λειτουργεί χρόνια τώρα. Αν το μπάζο αρέσει, αυτό θα το βλέπεις παντού πρωί βράδυ, σε αποσπάσματα ή σε live μετάδοση μέχρι να το σιχαθείς και να βρεθεί το επόμενο πράγμα που πουλάει.

 

Και όλο το παραμύθι με το "θέλω να βλέπω ό,τι θέλω και να μην μου το κόβουν άλλοι", καλό είναι αλλά ανήκει σε άλλη πραγματικότητα. Γιατί, αλλάζοντας λίγο τις παραμέτρους στην εξίσωση, αυτό θα μπορούσα να το πω για τη "Μηχανή του Χρόνου", για το "Κουτί της Πανδώρας" και ακόμα για το Carnivale, το Firefly κ.ο.κ. και ο δράκος δεν είναι πλέον το ΕΣΡ, αλλά το ίδιο το κανάλι.

 

(Εξαιρώντας τα ενδεχόμενα "σβήνω την τηλεόραση", "προμηθεύομαι :ninja: από το internet", "πάω βολτα" και "βλέπω συνδρομητικό") βλέπουμε ό,τι δείχνουν τα κανάλια, ό,τι πληρώνουν και για όσο συνεχίζουν να θέλουν να πληρώνουν (και να κερδίζουν) οι διευθύνσεις των καναλιών. Η "τηλεόραση" από μόνη της θέλει να αυτορυθμίζεται χωρίς εξωτερικούς κανονισμούς και αυτό την κάνει ζούγκλα.

 

Μπορεί να μην συμφωνώ με (παρα) πολλές από τις αποφάσεις του ΕΣΡ, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν κατανοώ την αναγκαιότητά του σε αυτή την πραγματικότητα (και όχι σε μιαν άλλη ουτοπία που ίσως φαντάζομαι).

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Και όλο το παραμύθι με το "θέλω να βλέπω ό,τι θέλω και να μην μου το κόβουν άλλοι", καλό είναι αλλά ανήκει σε άλλη πραγματικότητα. Γιατί, αλλάζοντας λίγο τις παραμέτρους στην εξίσωση, αυτό θα μπορούσα να το πω για τη "Μηχανή του Χρόνου", για το "Κουτί της Πανδώρας" και ακόμα για το Carnivale, το Firefly κ.ο.κ. και ο δράκος δεν είναι πλέον το ΕΣΡ, αλλά το ίδιο το κανάλι.

 

Να προσθεσω την εκπομπη του Κουλογλου Ρεπορταζ Χωρις Συνορα που κοπηκε με συνοπτικες διαδικασιες εξαιτιας του ρεπορταζ της γενιας των 700Ε.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως, το θεμα με το Κουτι Της Πανδωρας και ενα σωρο αλλες αξιολογες εκπομπες που αυτολογοκριθηκαν(ή και οχι) εμμεσα ή αμεσα και κοπηκαν δεν μας πειραξαν τοσο και μας βγηκε ο τσαμπουκας της υπερασπισης της ελευθεριας της επιλογης με αυτο το σκουπιδι! Υπαρχουν αλλα 800 παρομοια να δειτε παιδια, δεν υπαρχει προβλημα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mα, λογικο δεν ειναι, απο τη στιγμη που οι εκπομπες που αναφερετε δεν κανουν τα νουμερα που κανει το συγκεκριμενο προγραμμα, ο αποηχος του κοψιματος τους να ειναι αισθητα μικροτερος;Εκτος αυτου το θεμα ειναι το ΕΣΡ.Αν το καναλι εκρινε οτι μια τετοια εκπομπη του χαλαει το image και την εκοβε δεν πιστευω οτι θα ασχολουμασταν τοσο.Επισης κανεις δεν σχολιασε το οτι ειμαστε η μονη χωρα στην οποια κοβεται η "Στιγμη της Αληθειας".Αυτο δεν λεει κατι;
Link to comment
Share on other sites

γνωριζεις εαν στις ολες τις υπολοιπες χωρες στην εκπομπη εχουν τις ιδιες ερωτησεις με τη δικια μας?
Link to comment
Share on other sites

γνωριζεις εαν στις ολες τις υπολοιπες χωρες στην εκπομπη εχουν τις ιδιες ερωτησεις με τη δικια μας?

 

Στο αμερικανικο ειδικα εχουν και χειροτερες.Και να μην ειχαν, οι δικες μας δεν μου φαινονται και τοσο "κακες".

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν νομίζω να τέθηκε ποτέ, ούτε από το ΕΣΡ, θέμα ακαταλληλότητας.

 

Λεπτομέρεια: η διακοπή της εκπομπής ήρθε μετά από αρκετά πρόστιμα. Αυτό σημαίνει ότι αν ο ΑΝΤ1 ήθελε, μπορούσε να κάνει την εκπομπή πιο light, και να αποφύγει το κόψιμό της.

 

Ή, εναλλακτικά, αυτό σημαίνει πως το EΣΡ "έβγαλε" ό,τι μπορούσε να βγάλει από τα πρόστιμα και τελικά έκανε αυτό που είχε προαποφασίσει να κάνει. Άλλωστε δεν είναι λίγο ύποπτο το γεγονός ότι ουσιαστικά η εκπομπή δεν κόπηκε γιατί είχε ήδη ολοκληρώσει τη σεζόν της, αλλά της απαγορεύτηκε να συνεχίσει με νέα επεισόδια.

 

Μα όταν λέμε για πράγματα που δεν πρέπει να ακούνε τα παιδιά, δεν είναι θέμα καταλληλότητας ή μη;

 

Τελοσπάντων, δεν μπορώ να καταλάβω πώς περιορίζονται ουσιαστικά οι επιλογές και η ελευθερία του τηλεθεατή με μια εκπομπή σαν την Στιγμή της Αλήθειας λιγότερη. Άλλωστε η ουσία της επιλογής δεν είναι στην ποσότητα των παρεχόμενων εκπομπών, αλλά στην ποιότητα. Τι να το κάνω όταν 8 κανάλια προβάλλουν ταυτόχρονα "σκουπίδια";

 

Ναι, ΟΚ, μπορώ να δω δορυφορική, συνδρομητική, να κλείσω την TV, να πάω βόλτα κλπ... αλλά αυτή είναι η λύση; Να γεμίσουμε μια τηλεόραση με σκουπίδια και να λέμε "ωραία, όποιος έχει εναλλακτική, ας την κλείσει"; Γιατί αν δεν υπήρχε έλεγχος, είναι σίγουρο ότι τα κανάλια χωρίς τον φόβο προστίμων θα επέλεγαν μόνο τις φτηνότερες και χειρότερες εκπομπές για να γεμίσουν 24ωρο πρόγραμμα.

 

Εννοείται. Γιατί κάθε κανάλι είναι μια επιχείρηση και κάθε επιχείρηση έχει σκοπό τη μεγιστοποίηση του κέρδους, την οποία μπορεί να πετύχει μόνο όταν έχεις το minimum κόστος παραγωγής/λειτουργίας και το maximum των εσόδων.

 

Και συμφωνώ. Πρέπει να υπάρχει ένας έλεγχος. Όχι όμως φασιστικός έλεγχος. Επίσης ο έλεγχος να είναι...έλεγχος και όχι λογοκρισία. Να "ελέγχει" δηλαδή το ΕΣΡ τις εκπομπές εκείνες που κοροϊδεύουν τους τηλεθεατές και τους μοιράζουν δήθεν δώρα αφού τους χρεώσουν υπέρογκα ποσά στα 090. Αυτό που είναι τόσο εύκολο γιατί δεν το κάνει;

 

Ειλικρινά η συγκεκριμένη εκπομπή δε θα μπορούσε να με νοιάζει λιγότερο που κόπηκε. Δεν είναι εκεί το θέμα για εμένα. Εκεί που στέκομαι εγώ είναι στο ότι πρέπει να διαμορφώνουμε εμείς την τηλεόραση και όχι μια ομάδα ανθρώπων.

 

Άλλωστε, όποιος νομίζει ότι στην τηλεόραση φιλοξενούνται εκπομπές τύπου Μανωλίδου, Πάνια κλπ, επειδή τα κανάλια νοιάζονται για την ελευθερία επιλογής του τηλεθεατή είναι γελασμένος. Υποτίθεται ότι με βάση το Σύνταγμα, η τηλεόραση πρέπει να σέβεται την αξία του ανθρώπου και να προάγει τον πολιτισμό. Σ'αυτή τη βάση χτίζονται οι κανόνες που είναι υποχρεωμένα τα κανάλια να ακολουθούν, ως αντάλλαγμα για την παραχώρηση σ'αυτά των δημόσιων συχνοτήτων.

 

Αν θέλουν, ας συνεργαστούν οι καναλάρχες για να δημιουργήσουν το συνδρομητικό "Trash Channel" και όσοι θέλουν να παρακολουθούν τη Στιγμή της Αλήθειας, και άλλες παρόμοιες εκπομπές, ας πληρώνουν 1-2 ευρώ το μήνα (δεν νομίζω να έδινε κανείς παραπάνω άλλωστε).

 

Άν ήταν να κόβεται όποια εκπομπή δεν προάγει τον πολιτισμό θα έπρεπε να κοπούν...well...ΟΛΕΣ σχεδόν οι εκπομπές της ιδιωτικής τηλεόρασης.

 

Και να σου πω και κάτι ρε συ captum;

Μήπως το παρατραβάμε λίγο το θέμα;

Θέλω να πω και εμείς μεγαλώσαμε σε εποχές που το New Channel έδειχνε Ερωτοδικείο και την Πέπη Τσεσμελή με τον Λεουτσάκο, αλλά δεν πάθαμε και τίποτα. Το trash πάντα θα υπάρχει. Είτε σαν Μιχαλονάκου, είτε σαν Τατιάνα, είτε σαν Μανωλίδου, δεν πρόκειται ποτέ να εκλείψει γιατί, όπως είπες, είναι φτηνό και εύκολο για τα κανάλια.

 

Δε λέω "γεμίστε την TV, με Πέπες" αλλά όχι πια ότι θα έρθει και το τέλος του κόσμου αν τη δειξει η τηλεόραση.

 

Και τελικά, μπορεί να λέτε όλοι πως δεν είναι λύση, αλλά είναι: κλείστε την τηλεόραση. Ή αν το πρόγραμμα κάποιου εναλλακτικού καναλιού (βλ. ΣΚΑΙ) είναι καλύτερο κατά την άποψή σας, δείτε αυτό! Εγώ αυτό κάνω. Και αν το κάνουμε όλοι, τότε -όχι επειδή μας αγαπάνε αλλά επειδή παίζονται διαφημιστικά πακέτα - θα έχουμε μια τηλεόραση που θα μας αρέσει πιο πολύ.

 

Θέατρο, κινηματογράφος, βόλτα, καφές, κονσόλες, βιβλία, μουσική, μπάλα... είναι όλες εναλλακτικές προτάσεις. Και όταν δουν εκεί στα κανάλια πως αυτό πλέον δεν περνάει, πίστεψέ με, είμαι 100% σίγουρος πως θα το σταματήσουν και τότε μπορεί να δούμε καλύτερα προγράμματα.

 

Αλλά όχι αυτό το "κόψε".

Με εκνευρίζει πολύ αυτή η λέξη.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλα ο ΑΝΤΕΝΝΑ που βγαινει τωρα και λεει για την ελευθερια την media ειναι για γελια. Τους ετσουξε απλα.

Σαφως και ο αντ1 λεει αυτα που λεει για τους δικους του λογους. Αυτο δεν σημαινει οτι η ελευθερια των ΜΜΕ ειναι κατι το ασημαντο.

 

Η εκπομπη ηταν αθλιου περιεχομενου, οχι οτι πιο αθλιο εχει εμφανιστει στην ελληνικη τηλεοραση, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να παμε με την λογικη "γιατι κοπηκε αυτο κι οχι το αλλο που παιζοταν προπερσυ κι ηταν αθλιο?"...

Το θεμα δεν ειναι γιατι κοπηκε αυτη η εκπομπη και οχι καποια αλλη. Η ερωτηση αυτη ομως γινεται για να δειξει το γελοιο της υποθεσης, απο την αποψη οτι εφοσον το μετρο της "ποιοτητας" και της "ηθικης" δεν ειναι αντικειμενικο, οι αποφασεις του ΕΣΡ φαινονται μη αντικειμενικες σε πολλους.

 

Μακαρι να κοπουν αλλες 10 παρομοιες εκπομπες, μπας και καθαρισει λιγο η τηλεοραση απο τα σκ@@@.

Ευχαριστω που επιβεαιωνεις με τον καλυτερο τροπο το επιχειρημα μου οτι τετοιου ειδους συμπεριφορες ειναι εν δυναμη εφαλτηριο για γενικοτερη :Xλογοκρισια:X στην τηλεοραση

 

Βεβαια οπως ειπε καποιος παραπανω, μακαρι να την κοβαμε μονοι μας...με το να μην την παρακολουθουμε, ομως αφου δεν ειμαστε αξιοι ουτε αυτο το απλο φιλστραρισμα ποιοτητας να κανουμε
,

Εγω που εχω κανει το φιλτραρισμα, και παιρνω τις ημερησιες δοσεις μορφωσης και πιοτητας απο αλλες πηγες, μπορω να βλεπω αυτο που θελω??? ¨Η πρεπει να θυσιασω την διασκεδαση μου, επειδη εσυ τα περιμενεις απο την τηλεοραση και δεν φροντιζεις να προστατεψεις τον εαυτο σου με αλλους τροπους?

 

Δεν νομιζω κανενος η ζωη να γινει χειροτερη απο το κοψιμο της εν λογω εκπομπης.

Εχεις μιλησει προσωπικα με ολους τους τηλεθεατες? Το 30% που το εβλεπε γιατι νομιζεις δεν ενοχληθηκε?

 

γινονται και πολεμοι, γινονται αξιολογες συζητησεις, παιζονται ντοκιμαντερ και διαφορα αλλα προγραμματα που απεικονιζουν μια πραγματικοτητα ειτε καλη ειτε κακη, παντως σιγουρα πιο ενδιαφερουσα και ωφελιμη για το μελλον μας και την ζωη μας.

Αυτο δεν εχει σχεση. Δεν σου απαγορεψε κανεις να δεις ντοκυμαντερ. ΕΣΥ απαγορευεις στους αλλους να δουν αυτο που θελουν.

Τα δικα μου δικα μου, και τα δικα σας δικα μου.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα νταξει παιδια, παντως αν επαναστατουσατε τοσο και για αλλες ελευθεριες που σας στερουνε(εμενα αυτο δεν μου φαινεται ελευθερια αλλα τεσπα) τοτε ο κοσμος θα ηταν πολυ καλυτερος. :lol:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως, το θεμα με το Κουτι Της Πανδωρας και ενα σωρο αλλες αξιολογες εκπομπες που αυτολογοκριθηκαν(ή και οχι) εμμεσα ή αμεσα και κοπηκαν δεν μας πειραξαν τοσο και μας βγηκε ο τσαμπουκας της υπερασπισης της ελευθεριας της επιλογης με αυτο το σκουπιδι! Υπαρχουν αλλα 800 παρομοια να δειτε παιδια, δεν υπαρχει προβλημα.

 

Ναι αλλά υπάρχει μια ουσιώδης διαφορά, sofi_k.

Το Κουτί της Πανδώρας κόπηκε γιατί οι ιδιοκτήτες μιας επιχείρησης (βλ. ALPHA) αποφάσισαν και έκριναν πως το συγκεκριμένο προϊόν (βλ. Κουτί της Πανδώρας) δεν τους κάνει γιατί δεν ταιριάζει στο ύφος που θέλουν να έχει η επιχείρησή τους και δεν τους φέρνει τα λεφτά που επιθυμούν.

 

Απλό.

 

ΠΟΛΥ κακώς που κόπηκε, αλλά λογική η εξήγηση.

 

Δεν την έκοψε το ΕΣΡ εξ ονόματος καμίας ηθικής. Την έκοψε αυτός που την χρηματοδοτούσε, γιατί απλά θεώρησε πως ως επιχειρηματικό προϊόν δεν απέδιδε πλέον τα απαιτούμενα έσοδα.

 

(εγώ αυτό ξέρω για το ΚτΠ. Αν πάλι κόπηκε για άλλου είδους συμφέροντα, νομίζω πως δεν αλλάζει κάποια από τις παραπάνω διαπιστώσεις)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Mα, λογικο δεν ειναι, απο τη στιγμη που οι εκπομπες που αναφερετε δεν κανουν τα νουμερα που κανει το συγκεκριμενο προγραμμα, ο αποηχος του κοψιματος τους να ειναι αισθητα μικροτερος;Εκτος αυτου το θεμα ειναι το ΕΣΡ.Αν το καναλι εκρινε οτι μια τετοια εκπομπη του χαλαει το image και την εκοβε δεν πιστευω οτι θα ασχολουμασταν τοσο.Επισης κανεις δεν σχολιασε το οτι ειμαστε η μονη χωρα στην οποια κοβεται η "Στιγμη της Αληθειας".Αυτο δεν λεει κατι;

 

Η εκπομπη του Κουλογλου δεν κοπηκε γιατι δεν εκανε καλα νουμερα ισα ισα αλλα κοπηκε "δημοκρατικα" απο την ΕΡΤ(κυβερνιτικων συμφεροντων) μιας και κρατικο καναλι δεν μπορουσε να κανει ρεπορταζ για τους αθλιους μισθους που δινει η κυβαρνηση στους νεους.

Ομως κανεις δεν μιλησε για εκεινο το κοψιμο..Γιατι τοση πρεμουρα πια γιαυτο..;)

Link to comment
Share on other sites

Η εκπομπη του Κουλογλου δεν κοπηκε γιατι δεν εκανε καλα νουμερα ισα ισα αλλα κοπηκε "δημοκρατικα" απο την ΕΡΤ(κυβερνιτικων συμφεροντων) μιας και κρατικο καναλι δεν μπορουσε να κανει ρεπορταζ για τους αθλιους μισθους που δινει η κυβαρνηση στους νεους.

Ομως κανεις δεν μιλησε για εκεινο το κοψιμο..Γιατι τοση πρεμουρα πια γιαυτο..;)

 

Δεν ειπα οτι κοπηκε λογω μικρης τηλεθεασης αλλα οτι δεν υπαρχουν τοσο μεγαλες αντιδρασεις λογω αυτης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...