Jump to content

Dexter (Showtime)


Zaxir
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι ότι θα κάνει εντύπωση σε κανέναν με την πορεία της σειράς, αλλά o Dexter ανανεώθηκε για 6η σεζόν.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χμ... ηταν λιγο anti-climax το season finale, επιβεβαιώνοντας φοβάμαι σε ενα βαθμο αυτούς που θεωρουν τη σεζον αποτυχημενη.

 

Μου αρεσε πολύ μέχρι ένα συγκεκριμένο σημειο:

εκει που φτανει η Ντεμπρα στην κατασκηνωση

όπου αν το αφηναν ετσι ως cliffhanger, και παρολο που τα cliffhanger απο σεζον σε σεζον ειναι σπαστικά, θα ταν προτιμοτερο απ το τελειως χλιαρό τέλος του επεισοδιου...

 

Γενικα, οπως εχω ξαναπει, μου αρεσε η σεζον. Δηλαδή -και τελειως υποκειμενικά -περασα καλά...ειχε ομως αρκετα μειονεκτηματα, αυτο ειναι αντικειμενικο.

 

Αντε και του χρονου τωρα :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα, οπως εχω ξαναπει, μου αρεσε η σεζον. Δηλαδή -και τελειως υποκειμενικά -περασα καλά...ειχε ομως αρκετα μειονεκτηματα, αυτο ειναι αντικειμενικο.

 

Μου άρεσε ο Chase και το tick tock! Κατά τα άλλα όντως το φινάλε ήταν απογοητευτικό, ειδικά αν το συγκρίνεις με την προηγούμενη σεζόν. Δεν αφήνει και τίποτα να περιμένεις για την επόμενη.

Νομίζω ότι πλέον έχει κάνει τον κύκλο του και πλέον δεν θα με πείραζε να το τελειώσουν στο επόμενο.

Edited by Luci
Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα ακόμα το τελευταίο επεισόδιο αλλά εμένα προσωπικά μου άρεσε η σεζόν!Μπορώ να πω περισσότερο και απ την 3η και απ την 4η!Θα δω σε λίγο το επεισόδιο θα για να κανω εναν τελικό απολογισμό της σεζόν!
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθούν SPOILERS από το φινάλε.

 

Απογοητευτικό το φινάλε.

Συνήθως δεν γκρινιάζω και είμαι διατεθειμένος να παραβλέψω μικρά κενά

στο σενάριο, αλλά πιστεύω πως γίνανε πράγματα που δεν μπορύμε απλά να παραβλέψουμε αυτήν την φορά.

 

Είμαστε συνηθισμένοι στο να βλέπουμε τον Ντέξτερ να ξεφεύγει με απίθανους και σχεδόν μαγικούς τρόπους κάθε φορά και δεν με πειράζει που

99 στις 100 φορές γλυτώνει από καθαρή κωλοφαρδία.

Δεν με ενδιαφέρει π.χ. που έβγαλε ένα μαχαίρι 25 εκατοστών από το πουθενά, το θεωρώ λεπτομέρεια και ίσως να εξηγείται με κάποιο απίθανο σενάριο.

 

Έχω 3 βασικά προβλήματα με το φινάλε:

 

1. Η σκηνή όπου η Ντεμπ φτάνει στο υπόγειο και ανακαλύπτει τους δολοφόνους. Οκ, τους λέει θα καλέσω την αστυνομία και σε μία ώρα θα είναι εδώ, οπότε κάντε την όσο είναι καιρός.

Στο μεταξύ ΤΙ ΚΑΝΕΙ;

Δεν θα 'πρεπε να κάτσει εκεί να περιμένει την αστυνομία;

Τους κάλεσε και πήγε για καφέ;

Και τι ακριβώς είπε; Για ποιον λόγο να μην αναφέρει ότι βρήκε το πτώμα του Τσέις; Υπέθεσε ότι οι δολοφόνοι θα κάτσουν να καθαρίσουν το crime scene από αποδεικτικά στοιχεία, θα τεμαχίσουν το πτώμα και θα το πάρουν μαζί τους να το ξεφορτωθούν;

Άλλο πράγμα το "κοπανήστε την πριν έρθει η αστυνομία" και άλλο εντελώς το "κάντε την δουλειά σας ελεύθερα ενώ εγώ πάω για καφέ".

Και από την στιγμή που ΔΕΝ βρήκε το πτώμα, πως ακριβώς "έλυσε την υπόθεση"; Επειδή βρήκε το μέρος που γυρίστηκαν τα βίντεο; Ε ΚΑΙ;;;

Το σημαντικό ερώτημα δεν είναι ποιος ήταν υπεύθυνος για όλα αυτά;

Το σημαντικό ερώτημα δεν είναι το που εξαφανίστηκε ξαφνικά ο Τσέις;

 

2. Το τι έγινε με τον Κουήν.

Τηλεφωνήματα στο κινητό του 5 λεπτά πριν πεθάνει ο Λίντυ, η υπογραφή του στα χαρτιά της αστυνομίας για την παρακολούθηση, ύποπτη συμπεριφορά, αρνείται να πει τίποτα σε οποιονδήποτε και φωνάζει δικηγόρο μόλις του κάνει μια ερώτηση η αρχηγός, δακτυλικά αποτυπώματα παντού στο φορτηγάκι αλλά επειδή και καλά το αίμα στο παπούτσι δεν ήταν του Λίντυ ξαφνικά αφήνεται ελεύθερος και δεν είναι καν ύποπτος;

Δηλαδή τι πιο χοντρή τρύπα στο σενάριο;

 

3. Ο Κουήν προφανέστατα ξέρει πλέον ότι ο Ντέξτερ σκότωσε τον Λίντυ.

Τον υποπτευόταν από την αρχή για δολοφόνο, πήρε αποκαλυπτικότατες φωτογραφίες που δείχνουν τον Ντέξτερ να ξεφορτώνεται κάτι ύποπτο τα άγρια μεσάνυχτα στην μέση της θάλασσας, γνωρίζει ότι ο Λίντυ παρακολουθούσε τον Ντέξτερ, ο Λίντυ του λέει έχω αποδείξεις και θέλω να κάνεις μια σύλληψη, βρίσκεται λίγα λεπτά αργότερα νεκρός και ο Ντέξτερ για κάποιον λόγο ενώ δεν τον χωνεύει τον αθωώνει.

Δηλαδή παιδί 5ης δημοτικού να ρωτήσεις θα σου πει ποιος σκότωσε τον Λίντυ και γιατί. Τον Κουήν δεν τον νοιάζει επειδή αγάπησε ξαφνικά την Ντεμπ;;; Και οι άνθρωποι αυτοί είναι ντετέκτιβς;

 

Για να μην αναφερθώ καν στο προηγούμενο επεισόδιο όπου ο Ντέξτερ κυλιόταν επί πόση ώρα στο πάτωμα του φορτηγού που σκότωσε τον Λίντυ αλλά δεν υπάρχει πουθενά ούτε το dna του ούτε τίποτα.

 

Δεν γίνεται να τα κάνουμε όλα γαργάρα για να τελειώνει κάθε σαιζόν "και ζήσαμε εμείς καλά και αυτοί καλύτερα".

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν καλή αυτή η season του Dexter. Τελείωσε όπως τελείωσε και από του χρόνου

και παλι από την αρχή, χωρίς να έχουν αυτή τη φορά το βάρος του πρόσφατου θανάτου της Rita. Ακριβώς ίσως, επειδή όταν το είχαν αυτό, δεν ήξεραν τι να το κάνουν.

 

 

Από το φινάλε κρατώ στιγμές και ερμηνείες. Η υπόθεση

και αναμενόμενη ήταν, και μέσα στο κλισε και την προχειρότητα, και τις ευκολίες της είχε και της τρύπες λογικής.

Α, και ότι του χρόνου Lumen δεν θα έχουμε, αλλά τη νταντά την βλέπω ακλόνητη στο ρόλο.

 

 

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Και ένα κουτσομπολιό που ίσως σας ενδιαφέρει:

Μετά από μόλις 2 χρόνια γάμου, ο Michael C. Hall (Dexter)και η

τηλεοπτική αδερφή του Jennifer Carpenter (Deb), πήρανε διαζύγιο.

 

Ήταν εν διαστάσει αρκετό καιρό πριν και πρόσφατα βγήκε και το διαζύγιο.

Σύμφωνα με τις φήμες έχουν σοβαρό πρόβλημα ο ένας με τον άλλο, σε βαθμό

που βγαίνει κατά τα γυρίσματα της σειράς και πολλοί υποθέτουν πως αυτό υπάρχει

περίπτωση να επηρεάσει και το μέλλον του χαρακτήρα της Carpenter στη σειρά.

(με λίγα λόγια να την ξαποστείλουν στην επόμενη σαιζόν).

 

Βέβαια κάθε φορά που χωρίζει ένα διάσημο ζευγάρι τα ίδια ακούγονται, οπότε take it with a grain of salt.

Link to comment
Share on other sites

Και ένα κουτσομπολιό που ίσως σας ενδιαφέρει:

Μετά από μόλις 2 χρόνια γάμου, ο Michael C. Hall (Dexter)και η

τηλεοπτική αδερφή του Jennifer Carpenter (Deb), πήρανε διαζύγιο.

 

Χμ... κριμα! ε τελικά μπορει να ισχύει αυτό το "ειναι καλο το κλιμα μεταξύ μας κι αυτό βγαίνει προς τα εξω/ το εισπράττει ο κοσμος" που εχουν οι ηθοποιοί για καραμέλα: αντιστροφα δηλαδή, όταν δεν είναι καλό το κλίμα αυτό κάπως αντανακλάται και στη δουλειά, ακόμα κι αν οχι αμεσα (οι ηθοποιοί όλοι μια χαρά έπαιζαν, αλλά που ξέρουμε π.χ. αν το αδικαιολόγητα μεγάλο+χαζό screentime του λαβ στορι Μπατιστα-ΛαΓκουερτα δεν ήταν για να αποφεύγουν τις πολλές κοινές σκηνές Ντεξ-Ντεμπ αμα οι ηθοποιοί μεταξύ τους δεν αντεχονται)

Link to comment
Share on other sites

3. Ο Κουήν προφανέστατα ξέρει πλέον ότι ο Ντέξτερ σκότωσε τον Λίντυ.

Τον υποπτευόταν από την αρχή για δολοφόνο, πήρε αποκαλυπτικότατες φωτογραφίες που δείχνουν τον Ντέξτερ να ξεφορτώνεται κάτι ύποπτο τα άγρια μεσάνυχτα στην μέση της θάλασσας, γνωρίζει ότι ο Λίντυ παρακολουθούσε τον Ντέξτερ, ο Λίντυ του λέει έχω αποδείξεις και θέλω να κάνεις μια σύλληψη, βρίσκεται λίγα λεπτά αργότερα νεκρός και ο Ντέξτερ για κάποιον λόγο ενώ δεν τον χωνεύει τον αθωώνει.

Δηλαδή παιδί 5ης δημοτικού να ρωτήσεις θα σου πει ποιος σκότωσε τον Λίντυ και γιατί. Τον Κουήν δεν τον νοιάζει επειδή αγάπησε ξαφνικά την Ντεμπ;;; Και οι άνθρωποι αυτοί είναι ντετέκτιβς;

 

Όχι μόνο αυτό αλλά του χρωστάει κιόλας :lol:

 

Τραγική σεζόν.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθούν SPOILERS από το φινάλε.

 

Απογοητευτικό το φινάλε.

 

Το βασικό είναι ότι τελείωσε η απεργία σεξ του Μπατίστα. Από εκεί και πέρα τα άλλα είναι λεπτομέρειες. :p

 

Πέρα από την πλάκα η σεζόν μου άρεσε αρκετά μέχρι το πρότελευταίο επεισόδιο παρά τις ευκολίες της και τα σεναριακά αδιέξοδα που μας σερβίρισε. Κρίμα για το φινάλε, θα μπορούσε να είναι καλύτερο και λιγότερο πιεσμένο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κουήν προφανέστατα ξέρει πλέον ότι ο Ντέξτερ σκότωσε τον Λίντυ.

Τον υποπτευόταν από την αρχή για δολοφόνο, πήρε αποκαλυπτικότατες φωτογραφίες που δείχνουν τον Ντέξτερ να ξεφορτώνεται κάτι ύποπτο τα άγρια μεσάνυχτα στην μέση της θάλασσας, γνωρίζει ότι ο Λίντυ παρακολουθούσε τον Ντέξτερ, ο Λίντυ του λέει έχω αποδείξεις και θέλω να κάνεις μια σύλληψη, βρίσκεται λίγα λεπτά αργότερα νεκρός και ο Ντέξτερ για κάποιον λόγο ενώ δεν τον χωνεύει τον αθωώνει.

Δηλαδή παιδί 5ης δημοτικού να ρωτήσεις θα σου πει ποιος σκότωσε τον Λίντυ και γιατί. Τον Κουήν δεν τον νοιάζει επειδή αγάπησε ξαφνικά την Ντεμπ;;; Και οι άνθρωποι αυτοί είναι ντετέκτιβς;

 

Για να μην αναφερθώ καν στο προηγούμενο επεισόδιο όπου ο Ντέξτερ κυλιόταν επί πόση ώρα στο πάτωμα του φορτηγού που σκότωσε τον Λίντυ αλλά δεν υπάρχει πουθενά ούτε το dna του ούτε τίποτα.

 

¨Οντως και έτσι και αλλιώς αν λάβεις υπόψη ότι ο Quinn είναι το αγόρι της αδερφής του αυτό καθιστά τον Dexter μη αξιόπιστο στην ανάλυση του αίματος. ¨Ετσι και αλλιώς μπορεί οποιοσδήποτε να ζητήσει μια δεύτερη ανάλυση το αίμα από το παπούτσι δεν βγαίνει, ούτε μπορεί να το αντικαταστήσει ο Dexter με άλλο.

Και η ξαφνική μεταστροφή του Quinn που μετά από ένα σημείο έπαψε εντελώς να ενδιαφέρεται για τον Dexter και ήταν πρόθυμος ακόμα και να πάει φυλακή για φόνο παρά να μιλήσει για να μη χαλάσει τη σχεση του με τη Debra είναι πολύ υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βρήκα το φινάλε απόλυτα ταιριαστό ολόκληρης της σεζόν.

Ήταν ένα μετριότατο φινάλε μιας κάτω του μετρίου σεζόν.

 

Επειδή βαριέμαι να βάζω spoiler tag συνέχεια θα ακολουθήσω την τακτική του Baator.

Οπότε:

 

ΠΕΡΙΕΧΕΙ SPOILERS ΓΙΑ ΤΟ FINALE ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ 5Η ΣΕΖΟΝ

 

Για εμένα η 5η σεζόν είναι και η χειρότερη μέχρι στιγμής. Όλες οι άλλες είχαν ένα ενδιαφέρον, αυτή για πολλούς και διάφορους λόγους δεν είχε...τίποτα.

 

Όσο για το φινάλε από που να ξεκινήσει κανείς;; Α ναι, από το ζευγάρι της χρονιάς.

1) LaGuerta-Batissta τα ξαναβρήκανε και όποιος ενδιαφέρεται να μας ενημερώσει για να πάρει το βραβείο του Μοναδικού Fan της συγκεκριμένης ιστορίας.

 

2) Ο Dexter είναι τυχερός άνθρωπος, το έχουμε καταλάβει. Κάθε χρόνο σχεδόν, κάποιος τον μυρίζεται και κάποιος τον κυνηγάει και στο τέλος της σεζον πάντα αυτός που τον μυρίζεται ή πεθαίνει ή γίνεται φίλος τους (στη συγκεκριμένη μάλιστα σεζόν, συμβαίνουν και τα δύο μαζί) και αυτός τον οποίο κυνηγάει αρχικά τον πιάνει και έπειτα ο Dexter του ξεφεύγει και έπειτα τον σκοτώνει.

Το ξέρουμε αυτό.

 

Φέτος όμως βρήκανε τον πιο ηλίθιο τρόπο να ξεφύγει ο Dexter από τον Chase. Και να δεχτώ ότι ο Dexter δεν έπαθε τίποτα που το αμάξι του έκοψε σβούρες στον αέρα και προσγειώθηκε με τον ουρανό στο έδαφος. Ούτε μια ζαλάδα.

 

Αλλά έλεος, η μαχαίρα που έβγαλε από την κωλότσεπη δεν κουνήθηκε από τη θέση της σε όλο το ατύχημα; Αν ήταν ο αντίπαλός του αυτός που κράταγε το μαχαίρι, το πιο πιθανό είναι να του είχε καρφωθεί στον απ'αυτό του...

 

Επίσης, ο Chase όταν τον έπιασε δεν τον έψαξε; Θεώρησε πως ο Dexter θα πήγαινε σα βλάκας χωρίς όπλο;;;

Βέβαια το μαχαίρι δεν έκανε και θόρυβο όταν ο Chase πέταγε τον Dexter αριστερά δεξιά, γιατί ως γνωστόν το μέταλλο δεν κάνει θόρυβο όταν πέφτει στο πάτωμα.

 

3) Η Debra έχει καταντήσει κουραστική. Εκτός από το ότι ερωτεύεται όλη την ώρα, λειτουργεί και εντελώς εκτός χαρακτήρα. Ήλπιζα μέχρι το τέλος της σκηνής που τους κάνει τσακωτούς, να πει τέλος πάντων αυτά που είπε αλλά στο τέλος να επανέλθει στα συγκαλά της και να τους πιάσει. Θα είχε και ένα ενδιαφέρον έτσι η επόμενη σεζόν. Αλλά...μάταια.

 

4) Η Lumen ήταν μια guest που πέρασε και δεν ακούμπησε. Και φυσικά όπως κάθε καινούργιος χαρακτήρας στο Dexter, στο τέλος της σεζόν είδε την έξοδο, τελείως μα ΤΕΛΕΙΩΣ άκυρα.

 

5) Όχι ότι οι άλλοι στο συγκεκριμένο τμήμα είναι αξιόλογοι στη δουλειά τους αλλά ο Quinn παίρνει παράσημο. Αφού φαγώθηκε να αποδείξει πως ο Dexter κάνει "ύποπτσ" πράγματα, αφού πήγε στη Laguerta, αφού κυνήγαγε την οικογένεια του Trinity να τους ρωτήσει αν είναι ο Dexter αυτός που πήγαινε στο σπίτι τους και είχε επαφές με τον Trinity, αφού δανείστηκε κάμερες παρακολούθησης και έβαλε έναν περίεργο τυπά να παρακολουθεί τον Dexter τελικά επειδή του είπε η Debra "μη", σταμάτησε να τον κυνηγάει και δεν ήθελε να μάθει και τίποτα παραπάνω για την υπόθεση.

 

6) Επίσης φαντάζομαι πως η υπόθεση με τo Santa Muerte, τέλειωσε με τους πυροβολισμούς και ήταν απλά για να βάλει σε διαθεσιμότητα την Debra. Κανένα απολύτως ενδιαφέρον ούτε εκεί και εξαιρετικά παράλογο που της δόθηκε τόσος χρόνος και τέτοιος "τελετουργικός" τρόπος δολοφονιών για να μην είναι τελικά απολύτως τίποτα πέρα από απλούς δολοφόνους.

 

7) Μόνο εμένα μου φαίνεται ή όντως πλέον ο Masuka είναι ο μόνος που προσπαθεί να δουλέψει σε αυτό το τμήμα, στο οποίο είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να κλέψει κανείς DVD, ιατρικά, φακέλους και να παραποιήσει στοιχεία χωρίς κανείς να το καταλάβει;;;

 

8) Τέλος, μια γενικότερη διαπίστωση για τον Dexter.

Μαλάκωσε και δεν είναι καθόλου μα καθόλου ωραία εξέλιξη αυτή.

Στις πρώτες σεζόν έλεγε "I'm a monster" και το πίστευες (τουλάχιστον πως το πίστευε)

Τώρα, το λέει και μου θυμίζει κάτι κοριτσάκια που λένε "δεν είμαι όμορφη" μόνο και μόνο για να τους απαντήσεις εσύ "είσαι κούκλα".

Σε αυτή τη σεζόν κλάφτηκε περισσότερο από κάθε άλλη φορά και άρχισε τα σ'αγαπώ-μ'αγαπάς τα οποία ήταν μέγιστο ξενέρωμα. Δεν αναφέρομαι καν στο όλο θέμα σεξ Lumen-Dexter, απλά επειδή "το ήθελαν οι fans". Πείτε μου ποιός πραγματικό fan του Dexter ήθελε και τον ένοιαζε για κάτι τέτοιο;

Επίσης, νομίζω πως ακόμα και αυτή η απόγνωση του Dexter μετά το χαμό της Rita είναι... επιτηδευμένη (κοινώς, μούφα). Δεν την αγάπησε ποτέ τη Rita - τον βόλευε η σχέση τους αρχικά, τη συνήθισε αργότερα και τον ενδιέφερε να έχει μια εικόνα φυσιολογικού άντρα προς τα έξω, αλλά ποτέ δεν έπαψε να της λέει ψέματα και κυρίως δεν μπόρεσε να είναι ευτυχισμένος ποτέ μαζί της γιατί δε μπορούσε να είναι μαζί της χωρίς να παίζει το ρόλο του "normal" ανθρώπου. Προς τι αυτή η απόγνωση λοιπόν; Για να γίνει πιο συμπαθής στο κοινό;;

 

Του χρόνου πάλι, λοιπόν, Dexter.

Ελπίζω να μην έχει τα ίδια ψυχολογικά, οι νέοι χαρακτήρες να μην είναι τόσο "ψεκάστε-σκουπιστε-τελειώσατε" και κυρίως...ας βάλουν ένα μυστήριο που νας μας ενδιαφέρει κιόλας, γιατί αυτό με τον Chase ήταν απίστευτα αδιάφορο.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

η σεζον ηταν για .... πεταμα.

 

Αντιστοιχη της 3ης που ηταν τοσο βαρετη!

 

Απλα. Επρεπε ο φονιας να ηταν οι αρχικοι (που 6 επεισοδια αυτους νομιζαμε για κυριους κακους!) και επρεπε να τελειωσει με τη Ντεμπρα να ανοιγει τη κουρτινα.

 

Δηλαδη. τι πιο απλο...

 

 

Τωρα η 6η κανει ριμπουτ. Κανεις δεν τον κυνηγαει, κανεναν δε κυνηγαει και ολα καλα.

:X
Link to comment
Share on other sites

Τωρα η 6η κανει ριμπουτ. Κανεις δεν τον κυνηγαει, κανεναν δε κυνηγαει και ολα καλα.

 

Κάθε χρόνο το κάνουν αυτό.

Κάθε χρονιά είναι αυτοτελής και ανεξάρτητη από την προηγούμενη. Δεν υπήρξε έστω και μια σεζόν που να μην κλείσει τους λογαριασμούς του ο Dexter, να μην τη βγάλει καθαρή και που την επόμενη να μην ξαναρχίζει πάλι από την αρχή.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο το κάνουν αυτό.

Κάθε χρονιά είναι αυτοτελής και ανεξάρτητη από την προηγούμενη. Δεν υπήρξε έστω και μια σεζόν που να μην κλείσει τους λογαριασμούς του ο Dexter, να μην τη βγάλει καθαρή και που την επόμενη να μην ξαναρχίζει πάλι από την αρχή.

 

¨Οχι ακριβώς. Το λουτρό αίματος στο τέλος της προηγούμενης σεζόν επηρέασε και την αρχή της 5ης. Οπότε δεν είναι ακριβώς κλείσιμο λογαριασμών. ¨Ασε που ακόμα υπάρχουν κάποιοι δεν πιστεύουν ότι ίσως τη γυναίκα του Dexter την έφαγε ο Trinity αλλά κάποιος άλλος. :)

Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο. Δεν είναι καρτούν, σειρά με πραγματικούς ανθρώπους είναι.

Είναι δυνατόν να γινόταν κάτι τέτοιο και να μην έχει αντίκτυπο στην ιστορία.

Αυτό όμως δεν ακυρώνει την αυτοτέλεια της κάθε σεζόν: και ο αδερφός του από την πρώτη σεζόν είχε αντίκτυπο στον Dexter και στη Debra, αλλά το θυμούνται όποτε τους καπνίσει και τους βολεύει.

Άσε που - και αυτό ισχύει για τα γεγονότα κάθε σεζόν - ακόμα και μια από αυτές τις σεζόν να μην είχε υπάρξει και απλά να μας τα είχε "διηγηθεί" ο Dexter στην εισαγωγή της επόμενης σεζόν, πάλι θα ξέραμε ό,τι θα χρειαζόταν να ξέρουμε για την υπόθεση. Οι ήρωες -με εξαίρεση ίσως τον πρωταγωνιστή - δεν έχουν εξέλιξη, είναι λίγο καρτουνίστικοι. Του χρόνου δηλαδή ο Dexter άντε να σκεφτεί σε κανα επεισόδιο τη Lumen και έξω απ'την πόρτα...

 

π.χ. ήταν κάποια Lumen, που την έσωσε ο Dexter και μετά εκδικήθηκαν μαζί αυτούς που την είχαν απαγάγει και ήταν και η μόνη που τον καταλάβαινε.

 

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο όμως, δεν θα μπορούσε να είναι και αλλιώς.

Μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια, έχουμε γνωρίσει τόσους χαρακτήρες και έχουν γίνει τόσο απίστευτα και ακραία γεγονότα που κανένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν θα μπορούσε να τα διαχειριστεί, χρειαζόμαστε λοιπόν έναν "καρτουνίστικο" χαρακτήρα με μνήμη χρυσόψαρου.

Αν ο Ντέξτερ κάθε τρεις και λίγο ανέφερε ονόματα από αυτούς που σκότωσε και πως τον επηρέασε ή από αυτούς που πέθαναν και πως τον επηρέασε, δεν θα τελειώναμε ποτέ, δεν θα προλάβαινε να προχωρήσει η ιστορία.

Ούτε φυσικά ο τηλεθεατής μπορεί να θυμάται τον κάθε χαρακτήρα που πέρασε από την σειρά μέσα στα τελευταία 5 χρόνια.

Αναγκαστικά η λύση είναι στο τέλος της κάθε σαιζόν να τα ξεδιαλύνουμε όλα ώστε να ξεκινάμε μετά από το μηδέν, και προσωπικά δεν με ενοχλεί.

Δεν με πειράζει που ο Ντέξτερ δεν αναφέρει π.χ. τον Ντόουκς ή την άλλη την τρελή την Αγγλίδα ή τον αδερφό του τον ψυχάκια. Θα με ενοχλήσει όμως αν π.χ. στην επόμενη σαιζόν δεν αναφερθούν καθόλου στο γεγονός πως ο Κουήν ξέρει πλέον πως ο Ντέξτερ είναι δολοφόνος. Αυτό δεν είναι κάτι που μπορούμε να το ξεχάσουμε επειδή απλά "τέλειωσε η σαιζόν", ούτε μπορώ να το καταπιώ με την δικαιολογία "αγαπάει πλέον την Ντέμπρα οπότε δεν μιλάει".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η σειρα εχει καποιες ατελειες στο σεναριο και στη ροη και καποιες εντελως αδιανοητες τροπες στην εξελιξη. Καποιες φορες ενω υπηρχαν 10 εκδοχες για να λυσουν ενα μυστηριο εβρισκαν παντα στη σωστη.

Παρολα αυτα μου αρεσει και εχω δει τις 5 σεζον με αρκετο ενδιαφερον.

 

Ενα πραγμα δεν αντεχα σε αυτη τη σειρα. Τη φιλη του Dexter που τελικα την παντρευτηκε. Πωπω ρε παιδια μου ερχοταν αναγουλα μονο και μονο που την εβλεπα. Ευτυχως στη 5 σεζον δεν εμφανιστηκε.

 

Τωρα γυριζετε η 6 σεζον? Σε ποιο επισοδειο ειναι?

Edited by geo_chania
ξεχασα
Link to comment
Share on other sites

Η σειρα εχει καποιες ατελειες στο σεναριο και στη ροη και καποιες εντελως αδιανοητες τροπες στην εξελιξη. Καποιες φορες ενω υπηρχαν 10 εκδοχες για να λυσουν ενα μυστηριο εβρισκαν παντα στη σωστη.

Παρολα αυτα μου αρεσει και εχω δει τις 5 σεζον με αρκετο ενδιαφερον.

 

Ενα πραγμα δεν αντεχα σε αυτη τη σειρα. Τη φιλη του Dexter που τελικα την παντρευτηκε. Πωπω ρε παιδια μου ερχοταν αναγουλα μονο και μονο που την εβλεπα. Ευτυχως στη 5 σεζον δεν εμφανιστηκε.

 

Τωρα γυριζετε η 6 σεζον? Σε ποιο επισοδειο ειναι?

Πρόσεξε πώς μιλάς για τη Rita γιατί ::kill::knife:

:p

 

H 6η σεζόν θα ξεκινήσει να προβάλεται το Σεπτέμβριο του 2011.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πάντως που η benz τώρα χαραμίζεται στο ξενέρωτο No ordinary family.

Αν και δεν θα άλλαζα με τίποτα τον τρόπο που έφυγε από το Dexter, η 5η season, ωστόσο, απέτυχε να χειριστεί σωστά το κενό που δημιουργήθηκε.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πάντως που η benz τώρα χαραμίζεται στο ξενέρωτο No ordinary family.

Αν και δεν θα άλλαζα με τίποτα τον τρόπο που έφυγε από το Dexter, η 5η season, ωστόσο, απέτυχε να χειριστεί σωστά το κενό που δημιουργήθηκε.

 

Σύντομα δε θα χαραμίζεται ούτε καν εκεί - καραμπινάτο για κόψιμο πάει το No Ordinary Family.

 

Επίσης, μη λες τέτοια για το χειρισμό του κενού της, μην το ακούσει κανένας παραγωγός και φάμε όλη την υπόλοιπη σεζόν με τον Dexter στον ψυχολόγο! :X

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Video for season 6:

 

Δεν περιέχει spoilers σχετικά με την υπόθεση, παρουσιάζει όμως όλους τους νέους χαρακτήρες. Καλούς και κακούς.

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Η πρεμιέρα έχει προσβληθεί ήδη σε pre-air έκδοση ενώ η κανονική πρεμιέρα είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 2 Οκτωβρίου με τίτλο Those Kinds of Things.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλά ρε σεις, κανεις δεν είχε να πει τίποτα γι' αυτή τη σεζόν??

 

Εγώ περίμενα να τελειώσει για να τη δω μαζεμένη κι όταν την είδα έμεινα :shock: ! Σαφώς και επέδρασε το ότι τα είδα όλα τα επεισόδια back to back (σε 2 μέρες) που ειδικά σε τέτοιες σειρές είναι παράγοντας που πολλαπλασιάζει την απόλαυση αλλά και αντικειμενικά νομίζω ήταν μια απίστευτα καλή σεζόν. Καμία σχέση με περσι. Σφιχτοδεμένη και συνεκτική - κάθε subplot συνέβαλλε στο κεντρικό θεμα (εκτός από ένα

αυτό με τους interns του Μασούκα - και τον καμένο κομπιουτερά

, που λογικά μένει ως εκκρεμότητα για την επόμενη σεζόν).

 

Οι κακοί της σεζόν εξαιρετικοί - τα "ταμπλό" πανέξυπνα και πανέμορφης αρρωστημένης αισθητικής. Ανατροπές, σασπένς και πολύ καλή επιλογή να πιάσουν το θέμα θρησκείας/πίστης. Βέβαια εντάξει για την πρωτοτυπία μπορεί να πει κανείς ότι είναι πράγματα που τα χουμε ξαναδεί (βλέπε Se7en) αλλά δε νομίζω ότι αυτό αφαιρεί από την ποιότητα...

 

Για τις ανατροπές της σεζόν (MEGA spoilers) :!:

 

 

(1)Αναρωτιέμαι οι άλλοι σε ποιό σημείο άρχισαν να ψιλιάζονται ότι οι 2 δολοφόνοι ήταν ένας... εγώ νομίζω αρκετά αργά: μια υποψία στο σκηνικό με το ασανσέρ -που του ανοίγει με το τσεκούρι αφού πρώτα περνάει όσος χρόνος χρειάζεται για τη δολοφονία του καθηγητή - και μετά βέβαια πολύ πιο έντονα οταν αυτός ((ο οποίος είναι ΙΔΙΟΣ ο Tom Hanks! με κλωνοποίηση τον έκανε;)) ξυπνάει στο μοτέλ και βρίσκει τον τοίχο γραμμένο με αίμα. Τότε πίστεψα ότι επρόκειτο για διχασμένη προσωπικότητα, που το πιο "αθώο" μισό δε θυμάται καθόλου τι κάνει το διαβολικό μισό. Αλλά τελικά δεν κατάλαβα αν όντως ήταν έτσι, γιατί στο τέλος φαινόταν να έχει πλήρη συναίσθηση - δεν πάθαινε μπλακ άουτ ή τίποτα τέτοιο....

 

(2) Για την τελευταία σκηνή με τη Ντέμπρα: ε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!! Και πολύ το άργησαν.... τέλειο cliffhanger φυσικά, αλλά και πολλά ρίσκα για την επόμενη σεζόν, ειδικά αν αποφασίσουν να προσθέσουν κανονικά και τον παράγοντα έρωτα στην ψυχολογία της (το λέω με την έννοια ότι θέλει πολύ έξυπνους χειρισμούς για να μη βγει μελό πατάτα η επόμενη σεζόν)

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι την θεώρησα μια από τις χειρότερες σαιζόν, αν όχι την χειρότερη μέχρι τώρα.

Τα "tableaux" μου φάνηκαν φτηνιάρηκα και προχειροφτιαγμένα, ενώ δεκάδες αστυνομικοί και ντετέκτιβς

δεν καταλάβαιναν από την αρχή το νόημα λες και κανείς δεν είχε ακούσει ποτέ για το βιβλίο της Αποκάλυψης

και ήθελε πολύ μυαλό για να συνδέσεις τα γεγονότα.

 

2 αδιάφοροι κακοί με μια τελείως ανούσια ανατροπή τύπου 90'ς που βρωμούσε από πολύ μακρυά και

η πλειοψηφία των τηλεθεατών την περίμενε και ο μόνος λόγος που δεν ήταν όλοι 100% σίγουροι για αυτήν

ήταν ότι είναι τόσο κλισέ και έχει ξαναγίνει τόσες φορές. Με αυτήν δε την ανατροπή, καταφέραν να απομακρύνουν

στα τελευταία επεισόδια και τον καλύτερο ηθοποιό της φετινής σαιζόν, αφού ουσιαστικά πλέον ήταν άχρηστος.

 

Από 'κει και πέρα, έχουμε μια σαιζόν με έναν Dexter που κάνει το ένα απίστευτο λάθος μετά το άλλο,

πράγματα που σε προηγούμενες σαιζόν δεν θα τα έκανε με τίποτα. Πραγματικά, απίστευτα λάθη που μόνο

κάποιος χαζός θα τα 'κανε. Απρόσεκτος, να παίρνει τρελά ρίσκα χωρίς λόγο, φόνοι μη προσχεδιασμένοι στην μέση μιας παραλίας κτλ. Ενώ μέχρι τώρα έλεγες οκ, μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχει συλληφθεί ακόμα, είναι πολύ προσεκτικός, πλέον

λες είναι απλά θέμα κωλοφαρδίας που δεν τον πιάσανε.

 

Και φτάνουμε στην τελική σκηνή και στο μεγαλύτερο λάθος του για φέτος:

Με ποια λογική ο Dexter διαλέγει για kill room ένα μέρος που ξέρουν όλοι ότι θα είναι εκεί και ακόμα χειρότερα, ένα μέρος που είναι ήδη τόπος εγκλήματος και πριν 2 μέρες ήταν τίγκα στους αστυνομικούς; Ουσιαστικά λέει ελάτε πιάστε με.

 

 

Για να μην μιλήσω για τα substories με την ξανθιά Intern ή τον ψυχάκια τον άλλο του Μαζούκα που ποτέ δεν μάθαμε τι ακριβώς παίζει, απλά την παράτησαν την ιστορία.

 

Μια ΛαΓκουέρτα που αποφάσισαν να την κάνουν όσο πιο αντιπαθητική γίνεται φέτος, σώζοντας λίγο την κατάσταση στο τελευταίο επεισόδιο γυρνώντας την από το πουθενά 180 μοίρες. Ένας Κουήν που σε μια ολόκληρη σαιζόν δεν ξέραμε τι να τον κάνουμε...βάλτον εκεί να πίνει και να κάνει βλακείες, τί άλλο να του βρούμε να κάνει;

 

Και φυσικά το απίστευτο sub story που δεν έχει ΚΑΜΙΑ λογική και έκανε τους πάντες να πούνε WTF,

ξαφνικά και μέσα σε ένα επεισόδιο κυριολεκτικά,

η Ντέμπορα είναι ερωτευμένη με τον Ντέξτερ.

 

Δηλαδή έλεος...Κοιτούσα την οθόνη και δεν το πίστευα.

 

4/10 για μένα η σαιζόν. Ντέξτερ είναι, βλέπεται άνετα αλλά για Ντέξτερ ήταν ψιλοπατάτα φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...