Jump to content

Dexter (Showtime)


Zaxir
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά και εγώ δεν έχω διαβάσει όλα τα βιβλία (π.χ. στο βιβλίο που ο Dexter γίνεται πατέρας δεν έχω φτάσει - νομίζω είναι το Dexter In The Dark), αλλά ο Miguel δεν εμαφνίζεται στα δύο πρώτα βιβλία. Έχοντας πάντως διαβάσει δύο από τη σειρά, τα πολύ καλά Darkly Dreaming Dexter και Dearly Devoted Dexter, ναι υπάρχουν κάποιες όμοιες storylines όπως φυσικά αυτή του Ιce Truck Killer, αν και πάλι είναι διαφορετικά - αλλά εξίσου καλά- δωσμένη ή χαρακτήρες όπως όλοι οι πρωταγωνιστές και αρκετοί δευτεραγωνιστές όπως ο Frank Lundy ο οποίος (με άλλο όνομα) εμφανίζεται και στο δεύτερο βιβλίο αλλά έχει διαφορετική επαφή με τον serial killer του δεύτερου βιβλίου (το βάζω σε spoiler γιατί δεν ξέρω μήπως σκοπεύουν να το κάνουν φέτος)ο οποίος

τον γνωρίζει από παλιά και τελικά τον απαγάγει και του κόβει τα άκρα.

.

 

Γενικά δεν είναι κακό να ξεφεύγει μια σειρά από το βιβλίο στο οποίο στηρίζεται. Άλλωστε το να ξέρεις 100% τι θα δεις δεν κρύβει κανένα ενδιαφέρον - άσε που μερικές φορές τα βιβλία είναι καλύτερα γιατί σε αφήνουν να φανταστείς εσύ πράγματα, ενώ η τηλεόραση στα δίνει στο πιάτο και πρέπει να τα παρουσιάζει πιο ρεαλιστικά.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

επειδή είδα κι εγώ το τρέιλερ του ΣΚΑΙ ήθελα να ρωτήσω, μιας και όσοι είστε εδώ το έχετε δει. Τι ακριβώς πραγματεύεται αυτή η σειρά. Ό, τι και να έχω διαβάσει ελληνικό ή αγγλικό δεν έχω καταλάβει την ουσία, το νόημα. Αυτός τι πρόβλημα έχει και γιατί σκοτώνει και ποιους σκοτώνει;;; δε θα μου χαλάσετε καθόλου το σασπένς αν μου πειτε δυο λόγια να πιάσω το νόημα, γιατί αν είναι ιδιαίτερα βαρύ και ψυχοφθόρο μάλλον δε θέλω να το παρακολουθώ...

 

ευχαριστώ!!!

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Ο Dexter είναι ένας αντι-ήρωας.

Δεν είναι ο κλασσικό καλούλης ήρωας που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στις αμερικανικές σειρές. Κατα βάσην, ο Dexter είναι ένας δολοφόνος. Επειδή όμως είχε την τύχει να μεγαλώσει με έναν πολύ στοργικό και ανοιχτόμυαλο θετό πατέρα, κατάφερε όχι μεν να τιθασεύει αλλά να στρέψει τα δολοφονικά του ένστικτα μόνο σε αυτούς που καλύπτουν κάποια κριτήρια, ή με πιο απλά λόγια, σκοτώνει ναι, αλλά σκοτώνει μόνο ανθρώπους-τέρατα που (με βάση τους "κανόνες" που υπακούει) τους αξίζει να πεθάνουν: δολοφόνοι, βιαστές, παιδόφιλοι κτλ.

 

Η όλη σειρά στηρίζεται στο πως μπορεί ένας άνθρωπος που κατα τη διάρκεια της μέρας φαίνεται τόσο ήρεμος, τόσο φιλειρηνικός και...φυσιολογικός να ζει μια δεύτερη πολύ πιο σκοτεινή ζωή.

 

Αυτή η συνεχής προσπάθεια του Dexter να μην αφήσει την σκοτεινή του πλευρά να κυριεύεσει αλλά και ο τρόπος που ζει τη ζωή του (μιμούμενος συναισθήματα που βλέπει γύρω του, κάνοντας πράγματα χωρίς να τα νιώθει αλλά απλά για να μην ξεχωρίζει αλλά και προσπαθώντας να νιώσει πράγματα που δεν ξέρει πως) είναι το ζουμί και το καλύτερο κομμάτι της σειράς!

 

Κοίτα αν θες να δεις το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι, σίγουρα ο Dexter δεν έχει καμία σχέση με κάτι τέτοιο. Ώρες ώρες, ναι είναι βαρύ αλλά το αξίζει.

 

Αν σου αρέσουν τα ψυχολογικά θρίλερ θα σου αρέσει πολύ. Ιδιαίτερα η πρώτη σεζόν είναι αριστούργημα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα, σ' ευχαριστώ πολύ. Εντάξει δεν περίμενα το Μικρό σπίτι στο λιβάδι και μου αρέσουν τα ψυχολογικά αλλά θέλω να έχει ένα νόημα ο χαρακτήρας.

 

Θα περιμένω να ξεκινήσει στο ΣΚΑΙ

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκινησα την σειρα χθες και εχω δει τα 6 πρωτα επεισοδια...μεχρι στιγμης μπορω να πω πως ειναι απο τις καλυτερες ξενες σειρες που εχω δει.την παρακολουθω με φοβερο ενδιαφερον.μερικες φορες το σεναριο ειναι λιγο αργο,πραγμα που πιστευω οτι οφειλεται και στην διαρκεια των επεισοδιων,αλλα οταν τελειωνει θελω να δω και αλλο.

 

δεν ειχα τον c. hall για τετοιο ταλεντο.τον ειχα παρακολουθησει και στο six feet under αλλα δεν ηξερα τι κρυβοταν πισω απ τον gay χαρακτηρα που υποδυοταν.

 

η σκηνοθεσια,ο dexter σαν χαρακτηρας,οι ηθοποιοι,το σεναριο,το miami,ακομα και η μουσικη παιρνουν ενα 8/10 απο μενα.ανετα ομως...:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φαίνεται πως έχουμε αυγουστιάτικο, φρέσκο Dexter.

Διέρρευσε το 4x01 "Living the Dream" (PreAir) και έρχεται με γρήγορους ρυθμούς :)

(κρατώ μια επιφύλαξη για την περίπτωση που πρόκειται για fake).

Μια χαρά ειναι :D

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως έχουμε αυγουστιάτικο, φρέσκο Dexter.

Διέρρευσε το 4x01 "Living the Dream" (PreAir) και έρχεται με γρήγορους ρυθμούς :)

(κρατώ μια επιφύλαξη για την περίπτωση που πρόκειται για fake).

Μια χαρά ειναι :D

Νiiiiiiiiiice!!!

Και είχαν αρχίσει να μου τελειώνουν επικύνδυνα τα επεισόδια του Office :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τι κουλό ήταν αυτό στο τέλος? :Ο Μόνος του τράκαρε σε άδειο δρόμο σε ευθεία λολ

Link to comment
Share on other sites

Είδα τράιλερ στο ΣΚΑΙ και μου κίνησε το ενδιαφέρον και κατέβασα μερικά επισόδεια. Πολύ έξυπνη πλοκή και ο τύπος παίζει πολύ ωραία.

 

-offtopic- Θα σκίσει φέτος ο ΣΚΑΙ! californiacation, dexter και για άλλη μια χρονιά csi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι κουλό ήταν αυτό στο τέλος? :Ο Μόνος του τράκαρε σε άδειο δρόμο σε ευθεία λολ

Πολύ ωραίο επεισόδιο.Ξεκίνησε δυναμικά η σειρά.:)

 

Αφού αποκοιμήθηκε ο άνθρωπος

 

Link to comment
Share on other sites

καλό το επεισόδιο δε λέω, αλλά νομίζω πως αν θέλουν αυτή η σεζόν να είναι επιτυχημένη, πρέπει να συμβούν και κάποια πιο ενδιαφέροντα πράγματα από το κλασσικό "νέος serial killer στο Miami" (αν και ίσως να είναι ο πιο ενδιαφέρον serial killer μετά τον Ice Truck Killer).

 

Πρέπει να προχωρήσουν λίγο και την υπόθεση όσον αφορά το "Dark Passenger" μέρος του Dexter, όχι μόνο τον άνθρωπο Dexter. ΟΚ,

παντρεύτηκε και έκανε και παιδί και τώρα ζει μια πιο φυσιολογικη ζωή

αλλά ας μην ξεχνάμε πως δε βλέπει κανείς μας τη σειρά για να δούμε πως θα τα βγάζει πέρα με το μωρό.

 

Θα ήθελα πάρα πολύ να δω τι θα γινόταν αν το μάθαινε η Debra ή έστω η γυναίκα του. Γενικά, τέλος πάντων, κατι που να έχει σχέση με τον serial killer Dexter και όχι με τον Μπαμπά Dexter!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πάρα πολύ να δω τι θα γινόταν αν το μάθαινε η Debra ή έστω η γυναίκα του.

 

. :lol::lol: (όχι δεν είναι spoiler)
patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

. :lol::lol: (όχι δεν είναι spoiler)

 

:lol::lol::lol: Πάρα πολύ καλό, είναι συμπαθέστατη η συγκεκριμένη ηθοποιός αν και ο χαρακτήρας της στη σειρά δεν είναι και ο αγαπημένος μου.

Το βιντεάκι πάντως πολύ πετυχημένο!

Link to comment
Share on other sites

. :lol::lol: (όχι δεν είναι spoiler)

 

:lol::lol:

αν και δεν νομίζω να αντιδράσει έτσι αν/όταν το μάθει...hilarious :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πρεμιέρα για το Dexter στο ΣΚΑΪ σήμερα στις 23:00.

 

Για όποιον δεν την έχει δει ακόμα τη σειρά... tonight's the night :shifty:

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεδομενου οτι οπου να'ναι ξεκιναει και στην Αμερικη η νεα σαιζον, ισως ηρθε η ωρα να διαχωρισουμε το παρον topic σε ΣΚΑΙ και current season.
Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Kαλό το χθεσινό με ενδιαφέρον φινάλε. Δεν το περίμενα καθόλου βέβαια και μου φάνηκε κάπως ξαφνικό αλλά θα δούμε πως θα βγει το πράγμα
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν τον συμπάθησα τον

Lundy

, χαίρομαι που πήρε πόδι. :p

Όσο για

την Deb, θα έχει ενδιαφέρον το πως θα τη σώσει ο Dexter

.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πολύ δυνατό επεισόδιο το 4x09 - Hungry Man. Έκανε καλή δουλειά για να στρώσει το σκηνικό για τα επόμενα 3 τελικά επεισόδια, και ταυτόχρονα ήταν γεμάτο εξελίξεις και αποκαλύψεις.
patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Και το 4x10 ήταν πολύ καλό.

Προβλέπω πολύ δυνατό φινάλε.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πόσα επεισόδια έχει ακόμα για να τελειώσει;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...