Jump to content

Dexter (Showtime)


Zaxir
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεχρι στιγμής και η 3η σεζόν εκπλήσει ευχάριστα.

 

Μόλις τελείωσα με το 4ο επεισόδιο και έχω να πω οτι μου αρέσει πάρα πολύ η νέα τροπή των πραγμάτων. Μας δείχνει μια πιο ανθρώπινη πλευρά του χαρακτήρα του Dexter αλλά εμβαθύνει και τους υπόλοιπους χαρακτήρες της σειράς.

 

Πολλοί καλοί και οι υπότιτλοι. Τα παιδιά που του ετοίμασαν αξίζουν ένα μεγάλο μπράβο. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι η μονή σειρά που έχει τόσο κορυφαία εξέλιξη χαρακτήρων...από τις λίγες σειρές που όσο προχωράνε βελτιώνονται!

Η 3η σεζόν μεχρι τώρα πάει τελεία,βλέπουμε έναν dexter πιο ανθρωπινό που αρχίζει να αποκλίνει απο τον κωδικά του harry και να ενεργεί παρορμητικά.

Όσο για του μονολόγους είναι πραγματικά απίστευτοι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φανταστικό το 5ο επεισόδιο. Τρομερή και αναπάντεχη εξέλιξη. Περιμένω με αγωνία το επόμενο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πολύ καλό και το 6ο. Ο Μιγκέλ είναι πραγματικά τεράστια έκπληξη αλλά η σχέση τους είναι πολύ επικίνδυνη.
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να μένει ζωντανός για πολύ ο Μιγκέλ...όσο και να προσπαθεί να μας πείσει πως είναι με τον Dexter, ξέρει πάρα πολλά και η μόνη λύση για να είμαστε σίγουροι πως μια μέρα δεν θα τον πιάσουν οι τύψεις και τα ξεράσει όλα είναι να πεθάνει με κάποιον τρόπο. Και για να πω την αλήθεια δεν θα μου λείψει, ψιλοαντιπαθητικός χαρακτήρας μου φαίνεται.

 

Επίσης, ένα δεύτερο σχόλιο για τον Dexter. Ενώ είναι κορυφαία σειρά, το βρίσκω περίεργο που οι χαρακτήρες είναι όλοι τόσο "αληθινοί" και όχι μοντέλα.

Σε όλη την σειρά, δεν υπάρχει μία ωραία πρωταγωνίστρια! (και μην ακούσω χαζά ότι είναι ωραία και σέξυ η αδερφή του Dexter! :p )

Link to comment
Share on other sites

Ο Ντέξτερ όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τον σκοτώσει, τουλάχιστον όχι όταν αυτός δεν τηρεί τα κριτήρια που έχει θέσει ο κώδικος σύμφωνα με τον οποίο λειτουργεί. Ο αδερφός του ήταν ο μόνος που πέθανε αλλά ήταν ατύχημα. Δεν πιστεύω οτι, όσο και αν απειλείται, θα τον σκότωνε.
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να μένει ζωντανός για πολύ ο Μιγκέλ...όσο και να προσπαθεί να μας πείσει πως είναι με τον Dexter, ξέρει πάρα πολλά και η μόνη λύση για να είμαστε σίγουροι πως μια μέρα δεν θα τον πιάσουν οι τύψεις και τα ξεράσει όλα είναι να πεθάνει με κάποιον τρόπο.

Αυτό όμως είναι και το πλέον προβλέψιμο όπως πάνω κάτω τείνει να "καλουπωθεί" η σειρά. Μπορούμε να ελπίζουμε σε κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά. Εμένα πάλι ο Μιγκέλ μου φαίνεται ενδιαφέρον τύπος, και σίγουρα κρύβει μυστικά (ακόμα δεν ξεκαθαρίστηκε -και καλά :ninja:- τι έκανε ο αδερφός του στο σπίτι του Freebo.

 

 

Επίσης, ένα δεύτερο σχόλιο για τον Dexter. Ενώ είναι κορυφαία σειρά, το βρίσκω περίεργο που οι χαρακτήρες είναι όλοι τόσο "αληθινοί" και όχι μοντέλα.

Σε όλη την σειρά, δεν υπάρχει μία ωραία πρωταγωνίστρια! (και μην ακούσω χαζά ότι είναι ωραία και σέξυ η αδερφή του Dexter! :p )

Τώρα βέβαια γούστα είναι αυτά, αλλά την Rita πάντα σέξυ την έβρισκα (λίγο με χαλάει ότι στον προηγούμενο ρόλο της μου έχει αποτυπωθεί ως κακάσχημη και πανούργα βρυκόλακας). Το ίδιο και την -Pardon my tits-Hustle chick Stacie- Lila. Και η αδερφή του Dex, φέτος, έχει ανέβει κάπως στην εκτίμησή μου.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τι εγινε το τελευταιο δεν το ειδε κανεις η εχετε μεινει αφωνοι απο αυτο το απιστευτο επεισοδιο;
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε το τελευταιο δεν το ειδε κανεις η εχετε μεινει αφωνοι απο αυτο το απιστευτο επεισοδιο;

 

Εγώ έμεινα ελαφρώς χθες που το είδα. Και πάνω που έλεγα ότι η σεζόν υστερεί σε σχέση με πέρσι.

 

ΥΓ. Ατάκες Masuka: "You two, get a room. Or even better don't" :D & "She's the wikipedia of perv"

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ένα δεύτερο σχόλιο για τον Dexter. Ενώ είναι κορυφαία σειρά, το βρίσκω περίεργο που οι χαρακτήρες είναι όλοι τόσο "αληθινοί" και όχι μοντέλα. Σε όλη την σειρά, δεν υπάρχει μία ωραία πρωταγωνίστρια! (και μην ακούσω χαζά ότι είναι ωραία και σέξυ η αδερφή του Dexter! :p )

 

Θα συμφωνήσω με τον marvin σε αυτό. Και η Rita αλλά και η Syl (φέτος) είναι πολύ ωραίες γυναίκες. Απλά η αλήθεια είναι πως η σειρά (μέσα στο σουρεαλισμό της) στους ίδιους τους χαρακτήρες είναι ρεαλιστική. Η Sylvia και η Rita είναι δύο housewives. Δε γίνεται να είναι πάντα και συνεχώς στην τρίχα. Ακόμα και έτσι όμως, η ομορφιά δεν κρύβεται :p

 

Η Debra έχει τύπο, αλλά...οκ, δε θα την έλεγα και κούκλα (too skinny if you ask me :p)

 

Πάντως, btw, το 3x10 μέτρησε.

Το ping-pong Dexter-Miguel κορύφωσε την αγωνία και ανέβασε τη σεζόν κατά πολύ. Αν και οφείλω να ομολογήσω πως μου έλειψε κάπως ο Ice Truck Killer και ο Bay Harbor Butcher φέτος. Ο Skinner δε νομίζω πως είχε και ιδιαίτερο ενδιαφέρον ως serial-killer.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον marvin σε αυτό. Και η Rita αλλά και η Syl (φέτος) είναι πολύ ωραίες γυναίκες.

 

Δεν το είπα εγώ, μάλλον ο Strogoff. Η Syl όντως μου αρέσει, η Rita καθόλου, η Deb έτσι κι έτσι.

 

Πάντως, btw, το 3x10 μέτρησε.

Το ping-pong Dexter-Miguel κορύφωσε την αγωνία και ανέβασε τη σεζόν κατά πολύ. Αν και οφείλω να ομολογήσω πως μου έλειψε κάπως ο Ice Truck Killer και ο Bay Harbor Butcher φέτος. Ο Skinner δε νομίζω πως είχε και ιδιαίτερο ενδιαφέρον ως serial-killer.

 

To 3x10 ήταν εξαιρετική κορύφωση. Πρώτη φορά βρίσκεται ο Dex σε τέτοια θέση.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Oυπς.

My bad.

 

Διορθώνω:

Θα συμφωνήσω με τον strogoff σε αυτό...κτλ :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η Syl είναι όντως πολύ ωραία γυναίκα.

Και η Ρίτα φαντάζομαι δεν είναι άσχημη αλλά είναι τόσο

ξενέρωτη και χαζοπαρθένω στη σειρά που δε σου κάνει αίσθηση.

Για την Debra τί να πω...σαν την Όλιβ Όιλ του Ποπάυ είναι.

 

Εν τω μεταξύ ο τύπος που παίζει τον Dexter τα έχει με αυτήν irl.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα!

Σαν την Όλιβ λέει!! :respect:

 

Βασικά, το είχα ακούσει και εγώ αυτό για τον MCH αλλά τον έχω ταυτίσει τόσο πολύ με το ρόλο του David Fisher που (ακόμα και μετά από 3 χρονια ως Dexter) εξακολουθώ να τον βλέπω ως τον gay αδερφό στο Six Feet Under. :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μαπίτσα το τέλος έ; :p Εντελώς υποτονικό, κρίμα.

 

Τελικά όσο ο Dexter προσαρμόζεται περισσότερο κοινωνικά η σειρά δείχνει να χάνει τη μοναδικότητά της.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ και εγώ βρήκα τη season κάπως -έως αρκετά- κατώτερη από τα στάνταρντ των δύο πρηγουμένων (περισσότερα για αυτό σε κάποια άλλη στιγμή), θεωρώ ότι τα δύο τελευταία επεισόδια και ειδκά το φινάλε αποζημίωσαν για την υποτονικότητα της season.

 

Η σκηνή πχ

στη φυλακή με τον αδελφό του Miguel, είναι εξαιρετική (απο σεναριακής άποψης κυρίως). Εξηγεί τον χαρακτήρα του Miguel που γενικά στη season φαινόταν να είναι πρόχειρος και και μονοδιάστατος και παράλληλα δίνει την ευκαιρία στον Dexter να ξεφύγει από το αναμενόμενο killing spee στην οικογένεια Prado.

Μετά έχουμε την σκηνή που ξυπνάει στο τραπέζι του Skinner. Δεν μου άρεσε το τέλος του Skinner. Αλλά η αρχή -οι σκέψεις του Dexter για το πως αλλάζουν τα πράγματα, και για το γιο του που εισάγει εμμέσως και το φόβο του θανάτου του- καθώς και η ψυχρή συζήτηση που ακολουθεί με τον Skinner είναι από τις ωραιότερες στιγμές του επεισοδίου.

 

 

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

 

Η σκηνή πχ

στη φυλακή με τον αδελφό του Miguel, είναι εξαιρετική (απο σεναριακής άποψης κυρίως). Εξηγεί τον χαρακτήρα του Miguel που γενικά στη season φαινόταν να είναι πρόχειρος και και μονοδιάστατος και παράλληλα δίνει την ευκαιρία στον Dexter να ξεφύγει από το αναμενόμενο killing spree στην οικογένεια Prado.

 

 

 

Αυτό το βρήκα φθηνό σεναριακά. Μιλάμε για το σημαντικότερο χαρακτήρα της σεζόν που τον είδαμε να εξελίσσεται υποτίθεται δίπλα στον Dexter και ξαφνικά με δυο φράσεις after the fact δίνεται ένα νέο back-story που ανατρέπει τα πάντα.

 

 

Μετά έχουμε την σκηνή που ξυπνάει στο τραπέζι του Skinner. Δεν μου άρεσε το τέλος του Skinner. Αλλά η αρχή -οι σκέψεις του Dexter για το πως αλλάζουν τα πράγματα, και για το γιο του που εισάγει εμμέσως και το φόβο του θανάτου του- καθώς και η ψυχρή συζήτηση που ακολουθεί με τον Skinner είναι από τις ωραιότερες στιγμές του επεισοδίου.

 

 

Αυτό δεν ήταν κακό. Αλλά ήταν κάτι που το περιμέναμε να γίνει εδώ και 3 χρόνια το οποίο ξαφνικά τελείωσε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα με τον Dexter να γίνεται κάτι μεταξύ σούπερμαν και "καθαριστή" της Μαφίας...:mad:

 

 

Έτσι όπως διαβάζω τα σχόλια μου φαίνεται σαν να το βρήκα εντελώς κακό, πράγμα που δε ισχύει. Αλλά ήταν κάπως απογοητευτική τελικά όλη η σεζόν κατά τη γνώμη μου.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι, μου άρεσε και η σαιζόν ολόκληρη και το τελευταίο επεισόδιο συγκεκριμένα.

Οκ, τον Skinner τον φάγανε κάπως πρόχειρα, αλλά έτσι κι' αλλιώς δεν ήταν αυτός ο μεγάλος "κακός" της σαιζόν, πιο πολύ χρησιμοποιήθηκε πιστεύω σαν μια "βάση" για να πατήσει πάνω ο Miguel. Εξάλλου, σιγά πόσο τον είδαμε τον Skinner...1-2 φορές.

Αυτή η σαιζόν έδωσε ιδιαίτερη βάση στην ανάπτυξη των χαρακτήρων, είδαμε τον Ντέξτερ να ωριμάζει, μάθαμε περισσότερα για το πως σκέφτονται η Ρίτα, η Λαγκουέρτα, η αδερφή του Ντέξτερ η κάμπια, ο Batista...

 

Κενά δεν αφήσανε, για όλους μας δώσανε μια εξήγηση...γενικά δεν έχω παράπονο.

Παίζει να είναι και η αγαπημένη μου σαιζόν, πέρσι με το ξυλάγκουρο την Λίλα ή πρόπερσι με τον ξενέρωτο τον αδερφό λιγότερο διασκεδαστικό το βρήκα, τουλάχιστον φέτος ο Miguel (φανταστικός ηθοποιός btw) σε τρόμαζε πραγματικά, αυτές οι απότομες μεταπτώσεις στην διάθεση του, το να μην ξέρεις πώς να τον αντιμετωπίσεις...ήταν ρεαλιστικότατο, όχι απλώς κάποιος ψυχάκιας serial killer που σκοτώνει χωρίς λόγο και αιτία.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αφήσει τα τελευταία 4 επεισόδια για να τα απολaύσω όλα μαζί.

 

Μόλις είδα το 9. Φανταστικό επεισόδιο. Πολύ μου άρεσε που τελικά τα πράγματα δεν ήτνα όπως έδειχναν με τον Μιγκέλ. Κάτι τέτοιο άλλωστε θα με ξενέρωνε. Το περίμενα πως θα εξελιχθούν κάπως έτσι, απλά, ο τρόπος που μας τα έδειξαν ήταν μοναδικός.

 

Ωραίο το σκηνικό με τον γδάρτη. Ελπίζω να συνεχιστεί ωραία στα επόμενα και να μην τον αφήσουν.

 

Πάω για το 10ο. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Βγήκε το trailer για την 4η season, η οποία ξεκινάει 27 Σεπτεμβρίου!

 

Επίσημο link

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...

Δεν ξέρω αν με εντυπωσίασε όσο τα storylines της πρώτης και δεύτερης σεζόν. Βασικά μου άρεσε λιγότερο και από της τρίτης. Δεν ξέρω, ελπίζω να είναι καλή σεζόν η 4η.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είμαι πιο αισιόδοξος για αυτή τη season.

 

Δείχνει εξ'αρχής να έχει ενδιαφέρουσα δυναμική

το νέο μωρό, η σύζυγος και η full συμβίωση, και πιθανότατα η αδελφή που πλησιάζει να ανακαλύψει τη σκοτεινή πλευρά του αδερφού της

. Έχει επιπλέον το βάρος της μέτριας-για-το-μεγαλύτερο-κομμάτι-της 3ης season (νομίζω ότι γενικά οι κριτικές το αποτύπωσαν αυτό), και το βάρος να κρατήσει το κοινό της για την επερχόμενη 5η season. Αλλά αυτό πάλι που ανανεώθηκε για δυο μαζί season ίσως να βγει και σε κακό βέβαια. Ελπίζω πως όχι.

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν ακολουθούν πλέον τα βιβλία και πάνε να αυτοσχεδιάσουν, κάτι που θα εξηγούσε την χαλαρή και "απλή" έως πρόχειρη δομή (σε σημεία) της 3ης season. Που είχε ομως καλό φινάλε :). Ελπίζω να έχουν μάθει κάτι και να φτιάξουν καλύτερο arc και πιο κλασικά Dexter επεισόδια αυτή τη φορά.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ποτέ δεν ακολουθούσαν κατα γράμμα τα βιβλία. Δανείζονταν storylines και χαρακτήρες, αλλά καμία σεζόν μέχρι στιγμής δεν είναι ίδια με κάποιο από τα βιβλία.

 

Και πέρσι το True Blood πήρε το OK για δεύτερη σεζόν από τα 2 πρώτα επεισόδια (που δεν είχαν πάει και καλά από άποψη τηλεθέασης) αλλά αυτό τελικά βγήκε σε καλό για όλους.

 

Ας ελπίσουμε πως κάτι ανάλογο θα συμβεί και με το Dexter.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ποτέ δεν ακολουθούσαν κατα γράμμα τα βιβλία. Δανείζονταν storylines και χαρακτήρες, αλλά καμία σεζόν μέχρι στιγμής δεν είναι ίδια με κάποιο από τα βιβλία

Εντάξει, αυτό συμβαίνει συνήθως έτσι κι αλλιώς σε σειρές. Το storyline με τον Miguel ή το νέο παιδί υπάρχει κάπου στα βιβλία; (δεν τα εχω διαβάσει, ρωτώ να μάθω).

 

Η διαφορά με το True Blood είναι μεγάλη. Το true blood ήταν νέα σειρά, ήθελε να κερδίσει κοινό, και αυτή η κίνηση του HBO βοήθησε πολύ σε αυτή την κατεύθυνση. Την ανανέωση του Dexter για δύο επιπλέον season, όταν η 3η έδειχνε πως υπάρχει πρόβλημα... έμπνευσης δεν την είδα με τοσο θετικό μάτι τουλάχιστον εγώ.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...