Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Pro (Raphael)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον είναι για τις συνδέσεις δεδομένων GPRS, 3G, EDGE και dialup, όλες τις συνδέσεις δεδομένων δηλαδή πλην Wi-Fi, Bluetooth, USB. Όταν ένα πρόγραμμα χρειάζεται να έχει πρόσβαση στο ίντερνετ, ξεκινάει η σύνδεση.

 

Ετσι ειναι.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα σας!

 

Μεσα απο τις ρυθμισεις τηλεφωνου υπαρχει η επιλογη για τo τυπο δικτυου. Υπαρχουν 3 επιλογες, i- Auto, ii- GSM οποτε και στη μπαρα πανω εμφανιζεται το G και iii- WCDMA. Τι ειναι αυτο; Πως συνδεετε με το Η που εμφανιζεται στη μπαρα πανω και πως αυτα τα 2 συνδεονται με τη σειρα τους με το 3G;

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

 

Μεσα απο τις ρυθμισεις τηλεφωνου υπαρχει η επιλογη για τo τυπο δικτυου. Υπαρχουν 3 επιλογες, i- Auto, ii- GSM οποτε και στη μπαρα πανω εμφανιζεται το G και iii- WCDMA. Τι ειναι αυτο; Πως συνδεετε με το Η που εμφανιζεται στη μπαρα πανω και πως αυτα τα 2 συνδεονται με τη σειρα τους με το 3G;

 

 

Το βάζεις στο AUTO και ανάλογα με το σήμα που έχεις και το μέρος που είσαι, συνδέεται είτε με 3G είτε με G είτε με Η ....

 

Καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι πολύ "μπαταριοφάγο" και ότι δεν θα έχεις σταθερό σήμα...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφυγω αυτο λοιπον θα ηθελα να ξερω τι ειναι/σημαινουν WCDMA τι ακριβως ειναι το Η ως τυπος συνδεσης που εμφανιζεται πανω στη μπαρα και τελος πως συνδεονται αυτα με το 3G.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα το ηξερα οτι αν το βαλο στο αυτοματο θα συνδεεται αυτο οπως θελει αναλογα με το σημα και θα τρωει μπαταρια το θεμα ειναι ΤΙ ειναι αυτο με το οποιο θα συνδεεται (WCDMA και Η); τι ειναι αυτα τα 2 πραγματα...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφυγω αυτο λοιπον θα ηθελα να ξερω τι ειναι/σημαινουν WCDMA τι ακριβως ειναι το Η ως τυπος συνδεσης που εμφανιζεται πανω στη μπαρα και τελος πως συνδεονται αυτα με το 3G.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα το ηξερα οτι αν το βαλο στο αυτοματο θα συνδεεται αυτο οπως θελει αναλογα με το σημα και θα τρωει μπαταρια το θεμα ειναι ΤΙ ειναι αυτο με το οποιο θα συνδεεται (WCDMA και Η); τι ειναι αυτα τα 2 πραγματα...

 

 

WCDMA -> http://technews.gr/modules/news/article.php?storyid=415

HSDPA -> http://www.techteam.gr/wiki/HSDPA

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφυγω αυτο λοιπον θα ηθελα να ξερω τι ειναι/σημαινουν WCDMA τι ακριβως ειναι το Η ως τυπος συνδεσης που εμφανιζεται πανω στη μπαρα και τελος πως συνδεονται αυτα με το 3G.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα το ηξερα οτι αν το βαλο στο αυτοματο θα συνδεεται αυτο οπως θελει αναλογα με το σημα και θα τρωει μπαταρια το θεμα ειναι ΤΙ ειναι αυτο με το οποιο θα συνδεεται (WCDMA και Η); τι ειναι αυτα τα 2 πραγματα...

 

Νομίζω αν δεν χρησιμοποιείς 3G, βάζεις GSM. Αλλιώς Auto.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...

Πως μπορούμε να ρυθμίσουμε την συσκευή έτσι ώστε να μην συνδέεται μόνη της στο Internet ?

δλδ δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση έτσι ώστε όταν είναι να συνδεθεί στο internet μέσω GSM να θέλει πρώτα την επιβεβαίωσή μου...

Σερφάρω μέσω wifi και απο μόνο του μετά απο λίγο συνδέεται μέσω GSM... ή έχω σηκωθεί το πρωί και το βλέπω συνδεδεμένο μεσω GSM στο internet...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...

Πως μπορούμε να ρυθμίσουμε την συσκευή έτσι ώστε να μην συνδέεται μόνη της στο Internet ?

δλδ δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση έτσι ώστε όταν είναι να συνδεθεί στο internet μέσω GSM να θέλει πρώτα την επιβεβαίωσή μου...

Σερφάρω μέσω wifi και απο μόνο του μετά απο λίγο συνδέεται μέσω GSM... ή έχω σηκωθεί το πρωί και το βλέπω συνδεδεμένο μεσω GSM στο internet...

 

Την ίδια απορία είχα κι εγώ χθες που σετάρισα το HD. Από ότι φαίνεται η μόνη λύση είναι το No Data.

 

Αν και είχα επιλέξει από τις συνδέσεις να μην χρησιμοποιεί την GPRS σύνδεση για Internet, συνεχώς έκανε σύνδεση με το που έκλεινα από τον Com manager συνδεόταν αμέσως.

 

Off topic: Άληθεια γιατί γίνεται αυτό; Στο Atom δεν γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο. Τι ωθεί το GPRS να συνδέεται;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μπορει καποιος να μου πει ενα προγραμμα που να μετραει τον χρονο ομιλιας χωρις να εχει today plug in εχω ηδη ρωτησει 2 φορες αλλα απαντηση δεν εχω παρει.δεν ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία είχα κι εγώ χθες που σετάρισα το HD. Από ότι φαίνεται η μόνη λύση είναι το No Data.

 

Αν και είχα επιλέξει από τις συνδέσεις να μην χρησιμοποιεί την GPRS σύνδεση για Internet, συνεχώς έκανε σύνδεση με το που έκλεινα από τον Com manager συνδεόταν αμέσως.

 

Off topic: Άληθεια γιατί γίνεται αυτό; Στο Atom δεν γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο. Τι ωθεί το GPRS να συνδέεται;

 

Ίσως να έτρεχε κάποια εφαρμογή που χρειάζοταν σύνδεση.

 

Την επιλογή από τις συνδέσεις να μην χρησιμοποιεί την GPRS σύνδεση, πού ακριβώς την έχεις κάνει?

 

Στo Home, Settings tab, Connections tab, Connections icon, Manage existing connections, [Edit], στη λίστα "Select a modem" γράφει Cellular Line (GPRS, 3G) ?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έτρεχε κάποια εφαρμογή που χρειάζοταν σύνδεση.

 

Την επιλογή από τις συνδέσεις να μην χρησιμοποιεί την GPRS σύνδεση, πού ακριβώς την έχεις κάνει?

 

Στo Home, Settings tab, Connections tab, Connections icon, Manage existing connections, [Edit], στη λίστα "Select a modem" γράφει Cellular Line (GPRS, 3G) ?

 

Στο μενού που λες έχω πάει στο advanced settings->select networks και εκεί και στα 2 παράθυρα του λέω να συνδέεται με το My work network, νόμιζα ότι θα ήταν αρκετό αλλά μάλλον όχι. Τεσπα για να μην βγαίνουμε offtopic με το No data δεν έχω πρόβλημα.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μπορει καποιος να μου πει ενα προγραμμα που να μετραει τον χρονο ομιλιας χωρις να εχει today plug in εχω ηδη ρωτησει 2 φορες αλλα απαντηση δεν εχω παρει.δεν ξερει κανεις?

Υπάρχει ένα καταπληκτικό πρόγραμμα που βάζει τα στοιχεία του πακέτου που έχει, τιμή μονάδας, δωρεαν sms αν έχεις, πότε λήγει ο μήνας χρέωσης και σου λέει τα πάντα. Λέγεται Power meter το οποίο το ψάχνω μήνες τώρα. Αν το βρεις ειδοποίησέ με

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα καταπληκτικό πρόγραμμα που βάζει τα στοιχεία του πακέτου που έχει, τιμή μονάδας, δωρεαν sms αν έχεις, πότε λήγει ο μήνας χρέωσης και σου λέει τα πάντα. Λέγεται Power meter το οποίο το ψάχνω μήνες τώρα. Αν το βρεις ειδοποίησέ με

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=72186

 

Λέγεται KG Power Toys και το έχει φτιάξει ο συμφορουμίτης (εδώ στο my phone) Κουνάδης.

Είναι στο PPC software section. Καταπληκτική δουλειά.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=72186

 

Λέγεται KG Power Toys και το έχει φτιάξει ο συμφορουμίτης (εδώ στο my phone) Κουνάδης.

Είναι στο PPC software section. Καταπληκτική δουλειά.

 

Δουλεύει σε WM6 ? να το κατεβάσουμε ? γιατί είναι απο το 2005 ....

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά το είχα κατεβάσει για το Atom και δούλευε αλλά είναι today plugin.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! Παρελαβα σημερα το πακετο μου απο το Shop.Brando!

Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Ι!!!

 

Ειχα παραγγειλει ενα φορτιστη αυτοκινητου και ενα screen protector για το Touch Pro μου. Εδωσα 21 ευρω. Ηρθε η παρραγγελια. Τα προστατευτικα οθονης ΟΥΤΕ που υπαρχουν στη συσκευασια, ενω ο φορτιστης ΔΕΝ ειναι συμβατος! Δεν μπαινει δηλαδη το βισμα στην υποδοχη! Ειναι αλλο το jack.

Α, το μοντελο που μου εστειλαν ως φορτιστη αυτοκινητου ειναι το: SCACG001400.

Ως δηλωμενη αξια πανω στο γραμμα γραφει 10 δολλαρια σε αντιθεση με τα 18 δολλαρια που πληρωσα για το φορτιστη (και ειπαμε αλλα 9 για το προστατευτικο οθονης)

 

Εστειλα Mail και περιμενω! Αρα; Προσοχη και ποτε ξανα απο το εν λογο site (η γκαντεμια ειναι οτι μια μερα μετα απο αυτη τη παραγγελια αγορασα και μια βαση αυτοκινητου... για να δουμε τι θα ερθει...)

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ότι έχω παραγγείλλει μέχρι τώρα είναι εντάξει, με τελευταίο ένα screen protector για το HD. Μπορείς να τους το γυρίσεις πίσω μόλις λάβεις την απάντηση του καταστήματος. Η χαμηλή αξία που αναγράφουν ίσως έχει να κάνει με τα τελωνεία.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

@gnikolai Και εγω ,κανενα προβλημα μεχρι τωρα απο brando ,οπως λεει και ο συνονοματος Μιχαλης ;)

Και εχω παραγγειλει αρκετα πραγματα για διαφορες συσκευες .

Τι να πω ,επεσες στην περιπτωση ...

Η διαφορα στην τιμη,σιγουρα ειναι για το τελωνειο

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα... Δεν έχω ξανακούσει τέτοια περίπτωση. Σίγουρα κάτι θα έγινε λάθος και θα σου τα αλλάξουν.

@Nervous Πότε αναβαθμίστηκες εσύ??? Super Moderator βλέπω :p

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! Παρελαβα σημερα το πακετο μου απο το Shop.Brando!

Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Ι!!!

 

Ειχα παραγγειλει ενα φορτιστη αυτοκινητου και ενα screen protector για το Touch Pro μου. Εδωσα 21 ευρω. Ηρθε η παρραγγελια. Τα προστατευτικα οθονης ΟΥΤΕ που υπαρχουν στη συσκευασια, ενω ο φορτιστης ΔΕΝ ειναι συμβατος! Δεν μπαινει δηλαδη το βισμα στην υποδοχη! Ειναι αλλο το jack.

Α, το μοντελο που μου εστειλαν ως φορτιστη αυτοκινητου ειναι το: SCACG001400.

Ως δηλωμενη αξια πανω στο γραμμα γραφει 10 δολλαρια σε αντιθεση με τα 18 δολλαρια που πληρωσα για το φορτιστη (και ειπαμε αλλα 9 για το προστατευτικο οθονης)

 

Εστειλα Mail και περιμενω! Αρα; Προσοχη και ποτε ξανα απο το εν λογο site (η γκαντεμια ειναι οτι μια μερα μετα απο αυτη τη παραγγελια αγορασα και μια βαση αυτοκινητου... για να δουμε τι θα ερθει...)

 

Τα προστατευτικά οθόνης έρχονται ξεχωριστά, σε έναν απλό φάκελο αεροπορικής αλληλογραφίας. Άρα αναμενόμενο το ότι δεν ήταν μέσα στο πακέτο. Απλά περιμένεις να έρθει ο φάκελος.

 

Η δηλωμένη αξία πάνω στο πακέτο όπως είπε ο φίλος παραπάνω είναι για να μην σταματήσει στο τελωνείο. Επειδή έρχεται εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, πάνω από ένα ποσό το τελωνείο έχει δικαίωμα να το κρατήσει για εκτελωνισμό. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να πας στο αεροδρόμιο να κάνεις εκτελωνισμό και να πληρώσεις φόρους (το ΦΠΑ που αναλογεί + Εισφορά Τραπέζ.), Δικαιώματα Εκτέλεσης Τελωνειακών Εργασιών, Εργατικά, ή να το αναθέσεις σε έναν εκτελωνιστή να το κάνει και να πληρώσεις επιπλέον την εκτελωνιστική εργασία και έκδοση διατακτικής. Αυτά χωρίς να βάλω το ΦΠΑ (που είναι η αξία του πακέτου επί το ελληνικό ποσοστό ΦΠΑ), μπορεί να βγουν 80-100 ευρώ. Για να μην έχεις λοιπόν αυτό το πρόβλημα, δηλώνουν ένα μικρότερο ποσό στο πακέτο.

 

To SCACG001400 σύμφωνα με το σάιτ τους κάνει για το Pro. Εφόσον δεν μπαίνει, είτε πρόκειται για άλλο προϊόν, είτε έχουν κάνει λάθος αυτοί στο σάιτ τους. Πες τους να σου στείλουν το σωστό (και αν θέλουν να τους στείλεις πίσω με δική τους χρέωση το λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς κανένα προγραμμά ή ρύθμιση για να απενεργοποιεί τα "κουμπιά" αφής στην οθόνη, όταν σε καλούν, και να επιτρέπει την απάντηση μόνο από τα hardware κουμπιά, συγνώμη αμα έχει αναφερθεί αλλα δεν το βρήκα και έχουν σπάσει τα νεύρα μου.
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=425650

εδώ είσαι. Ακριβώς ότι ψάχνεις

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

θα ήθελα λίγη βοήθεια. Σκέφτομαι να αλλάξω το P3600 που έχω και το οποίο με έχει αφήσει αρκετα ευχαριστημένο και να αγοράσω το Touch Pro. Έχω διαβάσει σχεδόν όλο το thread καθώς και άλλα φορουμ και θα ήθελα να ρωτήσω αν όλα αυτα που ακούω και διαβάζω για τα προβλήματα που εμφανίζει σχετικά με τη μπαταρία, οθόνη, κολλήματα, υπερθέρμανση, "σπασμένη" οθόνη και γενικά αν όλα αυτα που έχω διαβάσει στα διάφορα φορουμ ισχύουν στους περισσότερους. Ο λόγος που το ρωτάω είναι γιατί δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα και να πάρω μια προβληματική συσκευή, διαφορετικά θα κατευθυνθώ στο E71 και δεν το θέλω καθώς συνήθισα στα HTC αλλά με τόσα που έχω διαβάσει έχω προβληματιστεί για το κατα πόσο αξίζει το Touch pro ή είναι γεμάτο προβληματα. Θέλω ενα business phone να αντικαταστήσω το παλιό μου άλλα να μην έχω προβλήματα ιδιαίτερα αν σκεφτώ και το κόστος του.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

θα ήθελα λίγη βοήθεια. Σκέφτομαι να αλλάξω το P3600 που έχω και το οποίο με έχει αφήσει αρκετα ευχαριστημένο και να αγοράσω το Touch Pro. Έχω διαβάσει σχεδόν όλο το thread καθώς και άλλα φορουμ και θα ήθελα να ρωτήσω αν όλα αυτα που ακούω και διαβάζω για τα προβλήματα που εμφανίζει σχετικά με τη μπαταρία, οθόνη, κολλήματα, υπερθέρμανση, "σπασμένη" οθόνη και γενικά αν όλα αυτα που έχω διαβάσει στα διάφορα φορουμ ισχύουν στους περισσότερους. Ο λόγος που το ρωτάω είναι γιατί δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα και να πάρω μια προβληματική συσκευή, διαφορετικά θα κατευθυνθώ στο E71 και δεν το θέλω καθώς συνήθισα στα HTC αλλά με τόσα που έχω διαβάσει έχω προβληματιστεί για το κατα πόσο αξίζει το Touch pro ή είναι γεμάτο προβληματα. Θέλω ενα business phone να αντικαταστήσω το παλιό μου άλλα να μην έχω προβλήματα ιδιαίτερα αν σκεφτώ και το κόστος του.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων.

 

Θα σου απαντήσω για μένα...

το πρόβλημα που είχα με την διάρκεια της μπαταρίας λύθηκε μετά απο καμιά 10 φορτίσεις μιας και η μπαταρία κρατάει τώρα κοντά στις 3 μέρες... (νορμαλ χρήση και πολύ λίγο ιντερνετ), κάποια κολλήματα τρώει αλλά δεν είναι τόσο συχνά, και γενικά μπορούν να λυθούν τα περισσότερα προβλήματα και να ειναι πιο εύχρηστο εάν ψάξεις και του εγκαταστήσεις 3-5 προγράμματα τα οποία για μένα είναι απολύτως απαραίτητα για το κινητό (π.χ. GPS TEST, NO DATA, ANSWERKEYS DISABLER, DIAMOND TWEAK, RESCO EXPLORER κ.α).

και βέβαια το αν σε ικανοποιεί ένα κινητό ή όχι, είναι εντελώς υποκειμενικό και αναλόγως το ΤΙ ζητάς από το κινητό...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

jkalimer σε ευχαριστώ για την απαντηση σου. Το ξέρω για το οτι είναι υποκειμενικό το τι ζητάει ο καθένας απο ένα κινητό ειδικά όταν είναι ppc. Ο λόγος που έκανα τις ερωτήσεις αυτές είναι γιατί διάβασα διάφορα άσχημα για το κινητό τα οποία με είχαν θορυβήσει (κυρίως από το φόρουμ της htc καθώς και από το XDA). Πάντως από το θέμα της μπαταρίας που μου ανέφερες με κάλυψε καθώς διάβασα από πολλούς ότι η μπαταρία δε κρατάει ούτε μια μέρα και τρόμαξα κθώς αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις, αν υπάρχει και κανείς άλλος να μοιραστεί κάποια γνώμη για τα παραπάνω που ανέφερα θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...