Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Pro (Raphael)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

O monx exei kanei kali douleia se afti ti seira me cooked ROMs pou exei bgalei gia to Pro. Afto omws den simainei oti prepei na epanapavomaste.

 

To kalo einai bebaia oti mallon apo neo xrono tha kykloforisei kainourgia ROM! ;)

 

 

Μπορεί μια cooked rom ή μια νέα WWE ρομ από την HTC (ή έστω ένα νέο radio από αυτά που έχουν εξαχθεί από νεότερες εκδόσεις) να μπει σε μια ελληνική συσκευή και από πάνω το πρόγραμμα εξελληνισμού ή οι ελληνικές συσκευές είναι καταδικασμένες να έχουν πάντα την 1.90.401.1 και το 1.02.25.19 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Ta ellinika tis ACE Hellas mpainoun mono se ellinikes syskeves pou forane official ROM kai mexri ekei. Ean bgei kainourgia episimi ROM, i ACE Hellas tha dwsei kai ta antistoixa ellinika tis.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ta ellinika tis ACE Hellas mpainoun mono se ellinikes syskeves pou forane official ROM kai mexri ekei. Ean bgei kainourgia episimi ROM, i ACE Hellas tha dwsei kai ta antistoixa ellinika tis.

 

Ναι αυτό ρωτάω, αν το πρόγραμμα των ελληνικών ελέγχει (πέρα από το IMEI) και την έκδοση ρομ και την έκδοση του radio. Άρα οι ελληνικές συσκευές θα πρέπει να περιμένουν την HTC και την ACE. Πάντως αν η έκδοση radio δεν ελέγχεται κατά την εγκατάσταση ελληνικών, το radio 1.02.25.28 κατά γενική ομολογία αποδίδει αρκετά καλύτερα από το 1.02.25.19.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Koitakse na deis... Gia na peraseis allo Radio sti syskevi sou prepei na kaneis hard-SPL, diladi na tin ksekleidwseis gia na mporei na dextei alles ROMs kai Radios. Ypo aftes tis synthikes... den doulevoun ta ellinika tis ACE.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, όταν λαμβάνω ή στέλνω sms, η σύνδεση USB που μπορεί να έχω εκείνη τη στιγμή με το PC διακόπτεται. Δεν θυμάμαι αν το έκανε παλιά. Έτσι γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Na rotiso.Esas os tora pia ekdosi Radio sas exei volepsei(apo plevras autonomias,simatos k.t.l.).Ksero oti einai upokimeniko.....
Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Na rotiso.Esas os tora pia ekdosi Radio sas exei volepsei(apo plevras autonomias,simatos k.t.l.).Ksero oti einai upokimeniko.....

 

To 1.02.25.28 xwris omws na exw dokimasei to neoferthen 1.08.25.20M1 to opoio proerxetai apo tin episimi Australian ROM.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

χάθηκα πάλι :)

 

λοιπόν επειδή το Omnia το έχω παίξει, έχω να πω ότι είναι τα χάλια του τα μαύρα απο θέμα στησήματος software και λειτουργίας. κατασκευαστικά είναι οκ, αλλά σαν χρήστης δεν θέλω να βρεθώ ποτέ ξανά στην θέση αυτή.

 

είδα σήμερα το Touch HD στο πλαίσιο, δεν με ενθουσίασε καθόλου. ειδικά το μέγεθός του! το touch pro φαίνεται μια σταλιά μπροστά του (στο χέρι)

 

το touch pro, έχει πρόβλημα όσο αναφορά ότι δεν είναι ΤΕΛΕΙΟ στο gps του. δοκιμάστε να μπείτε σε μικρά στενά και πείτε μου αν θα σας δείχνει που είστε.

 

απο θέμα software έχει κάποια αρκετά λάθη τα οποία τα βλέπεις μετά απο πολύ χρήση. πρέπει να γίνει πιο άμεσο και πιο user-friendly στο χρήστη. ωραία τα φρου φρου και αρώματα αλλά δεν είναι βολικά. ούτε καν το τηλέφωνο του.

 

οι μόνες μου ελπίδες είναι ότι η HTC θα βγάλει το Touch XD ως ένα σωστό τηλέφωνο κάτι που αποκλείεται γιατί η HTC θέλει να σπάσει το ρεκορ σε συσκευές φέτος και όχι σε ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το touch pro, έχει πρόβλημα όσο αναφορά ότι δεν είναι ΤΕΛΕΙΟ στο gps του. δοκιμάστε να μπείτε σε μικρά στενά και πείτε μου αν θα σας δείχνει που είστε.

 

απο θέμα software έχει κάποια αρκετά λάθη τα οποία τα βλέπεις μετά απο πολύ χρήση. πρέπει να γίνει πιο άμεσο και πιο user-friendly στο χρήστη. ωραία τα φρου φρου και αρώματα αλλά δεν είναι βολικά. ούτε καν το τηλέφωνο του.

 

οι μόνες μου ελπίδες είναι ότι η HTC θα βγάλει το Touch XD ως ένα σωστό τηλέφωνο κάτι που αποκλείεται γιατί η HTC θέλει να σπάσει το ρεκορ σε συσκευές φέτος και όχι σε ποιότητα.

 

Thodwri exw basimes plirofories oti apo ti nea xronia tha bgalei i HTC kainourgia ekdosi 2.00.XX

 

Kane ligo ypomoni kai elpizw na min diapsefthw. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω να γράψω μήνυμα χωρίς το πληκτρολόγιο και πάω να χρησιμοποιήσω το Phone pad δεν μου γράφει γράμματα παρά μόνο αριθμούς . Συμβαίνει και σε άλλους αυτό?

Υπάρχει κάποιο 3rd party Phone keypad που να δουλεύει με ελληνικά/αγγλικά ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

RX8Club.GR

Επίσημα Αναγνωρισμένο

Σωματείο Φίλων & Ιδιοκτητών RX8 Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω να γράψω μήνυμα χωρίς το πληκτρολόγιο και πάω να χρησιμοποιήσω το Phone pad δεν μου γράφει γράμματα παρά μόνο αριθμούς . Συμβαίνει και σε άλλους αυτό?

Υπάρχει κάποιο 3rd party Phone keypad που να δουλεύει με ελληνικά/αγγλικά ?

 

Εμένα μου δουλεύει κανονικά. Μήπως πατάς το κουμπί για περισσότερο χρόνο απ' όσο πρέπει?

 

Για δοκίμασε και τα υπόλοιπα δύο πληκτρολόγια της HTC (Full QWERTY και Compact QWERTY).

 

Είναι εύκολο να βάλεις και την ελληνική γλώσσα στα τρία πληκτρολόγια της HTC, απλά τρέξε το Greek Diamond keys.cab που έχει εδώ.

 

Πατώντας το βελάκι που έχει κάτω κάτω δίπλα στο εικονίδιο του πληκτρολογίου, σου βγάζει επιλογή να επιλέξεις ένα από τα τρία πληκτρολόγια της HTC (Phone Keypad, Compact QWERTY, Full QWERTY) ή αυτό των Windows (Keyboard), καθώς και τη δυνατότητα να αλλάξεις τη γλώσσα και να επιλέξεις τα ελληνικά.

 

Ένα τελευταίο που θα χρειαστεί να κάνεις ώστε στο Full QWERTY να είναι η διάταξη των ελληνικών σύμφωνη με το συνηθισμένο qwerty και όχι αλφαβητική, είναι να ρίξεις τα περιεχόμενα του FULL QWERTY GR.zip πάλι από εδώ στον φάκελο \Windows.

Link to comment
Share on other sites

Thodwri exw basimes plirofories oti apo ti nea xronia tha bgalei i HTC kainourgia ekdosi 2.00.XX

 

Kane ligo ypomoni kai elpizw na min diapsefthw. ;)

 

Ξαναγυρισες σε touch pro athanaso;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου δουλεύει κανονικά. Μήπως πατάς το κουμπί για περισσότερο χρόνο απ' όσο πρέπει?

 

Για δοκίμασε και τα υπόλοιπα δύο πληκτρολόγια της HTC (Full QWERTY και Compact QWERTY).

 

Είναι εύκολο να βάλεις και την ελληνική γλώσσα στα τρία πληκτρολόγια της HTC, απλά τρέξε το Greek Diamond keys.cab που έχει εδώ.

 

Πατώντας το βελάκι που έχει κάτω κάτω δίπλα στο εικονίδιο του πληκτρολογίου, σου βγάζει επιλογή να επιλέξεις ένα από τα τρία πληκτρολόγια της HTC (Phone Keypad, Compact QWERTY, Full QWERTY) ή αυτό των Windows (Keyboard), καθώς και τη δυνατότητα να αλλάξεις τη γλώσσα και να επιλέξεις τα ελληνικά.

 

Ένα τελευταίο που θα χρειαστεί να κάνεις ώστε στο Full QWERTY να είναι η διάταξη των ελληνικών σύμφωνη με το συνηθισμένο qwerty και όχι αλφαβητική, είναι να ρίξεις τα περιεχόμενα του FULL QWERTY GR.zip πάλι από εδώ στον φάκελο \Windows.

 

Στο πληκτρολόγιο "keyboard" πως μπορώ να βάλω Ελληνικά ?

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στο πληκτρολόγιο "keyboard" πως μπορώ να βάλω Ελληνικά ?

 

Sto aplo keyboard opws einai den mporeis na baleis ellinika. Mporeis omws na egkatastiseis ena idio me ellinika... GreekKeyb.CAB.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγυρισες σε touch pro athanaso;

 

Μπα... :rolleyes:

 

Δεν έχεις Pro, δεν έχεις HD, δεν έχεις G1, δεν φαντάζομαι να έχεις Omnia, έχεις ανακαλύψει κάτι που δε μας λες? :)

 

Η μήπως τα παράτησες τα ppc τελείως? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχεις Pro, δεν έχεις HD, δεν έχεις G1, δεν φαντάζομαι να έχεις Omnia, έχεις ανακαλύψει κάτι που δε μας λες? :)

 

Μπα... ούτε Omnia! :ninja: :X

 

Η μήπως τα παράτησες τα ppc τελείως?

 

Το παλεύω αλλά... δύσκολο! :p

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω διαβάσει τα περισσότερα μηνύματα που αφορούν το θέμα του GPS, θα ήθελα να αναφέρω (ομολογουμένως λίγο ετεροχρονισμένα) ότι το touch pro έκανε lock σε 30 δεύτερα την πρώτη φορά (αφού είχα κάνει download τους satellites από το QuickGPS). Είχα ελάχιστο lag ακόμα και σε υψηλές ταχύτητες (ανέβηκα τη Συγγρού) και μονίμως έπιανε 6-9 δορυφόρους μέσα στο Παγκράτι (πολυκατοικίες και στενοί δρόμοι). Δεν έχω πειράξει τη ROM (είναι της HTC με τις προσθήκες της αντιπροσωπείας) και radio rom είναι η 1.02.25.19

 

By the way, αντιμετωπίζω το εξής "πρόβλημα". Ενεργοποιώ τη φωτογραφική, γυρνάω το κινητό landscape (φυσικά), τραβάω τη φωτό και το κουφό... πηγαίνω στο άλμπουμ και μου εμφανίζεται με λάθος προσανατολισμό (ενώ έχω τραβήξει landscape θέμα, κρατώντας landscape και το κινητό, στο άλμπουμ μου βγαίνει με 90 μοίρες περιστροφή - ως portrait). Έτσι αναγκάζομαι να πηγαίνω στον editor και να κάνω πάλι περιστροφή 270 μοίρες. ?????? :blink:

 

Theo

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
By the way, αντιμετωπίζω το εξής "πρόβλημα". Ενεργοποιώ τη φωτογραφική, γυρνάω το κινητό landscape (φυσικά), τραβάω τη φωτό και το κουφό... πηγαίνω στο άλμπουμ και μου εμφανίζεται με λάθος προσανατολισμό (ενώ έχω τραβήξει landscape θέμα, κρατώντας landscape και το κινητό, στο άλμπουμ μου βγαίνει με 90 μοίρες περιστροφή - ως portrait). Έτσι αναγκάζομαι να πηγαίνω στον editor και να κάνω πάλι περιστροφή 270 μοίρες. ?????? :blink:

 

Oles tis fwtografies pou trabas me ti syskevi sou (eite se portrait eite se landscape mode) tis deixnei se portrait apeikonisi to HTC Album. Den thewreitai problima afou etsi einai ftiagmeno na doulevei.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Oles tis fwtografies pou trabas me ti syskevi sou (eite se portrait eite se landscape mode) tis deixnei se portrait apeikonisi to HTC Album. Den thewreitai problima afou etsi einai ftiagmeno na doulevei.

Και όμως έχω παρατηρήσει ότι μερικές τις δείχνει σε landscape έτσι όπως τις τραβάω. Τέλος πάντων είναι minor δεν τρέχει και τίποτα... Απλά με παραξένεψε που μερικές τις δείχνει έτσι και μερικές αλλιώς.

 

Και προέκυψαν στην πορεία και άλλες δύο ερωτήσεις:

 

1) Έχω το εξής πρόβλημα με το Activesync: κάνει κανονικά συγχρονισμό και ενώ έχω επιλέξει ότι είναι συνδεδεμένος ο υπολογιστής στο Ίντερνετ και μπορεί να γίνεται μεταφορά δεδομένων, το Touch Pro δεν βλέπει Internet. Εντωμεταξύ άλλες φορές (ενώ είναι σε Activesync σύνδεση) δεν επιτρέπει σύνδεση σε WiFi, άλλες φορές επιτρέπει αλλά δεν βλέπει Internet, άλλες φορές επιτρέπει σύνδεση WiFi και βλέπει και Ίντερνετ. Καμία συνέπεια στη συμπεριφορά του... Any ideas?

 

2) Το Τ9 μου έχει αλλάξει τα πετρέλαια... Επειδή καθυστερεί το typing το έχω απενεργοποιήσει (?) εντελώς. Έχω ξε-τσεκάρει όλα τις επιλογές στο μενού του Τ9. Παρόλα αυτά τις περισσότερες φορές αποφασίζει να ενεργοποιηθεί μόνο του (είτε στα Αγγλικά είτε στα Ελληνικά) και άντε πάλι να επιλέγω ABC. Πολλές φορές μάλιστα στα Ελληνικά, μπλοκάρεται και το πρόγραμμα για τους 160 χαρακτήρες και πρέπει να βγω, να μπω στα μηνύματα και άντε πάλι από την αρχή... 很 大的 问题 。。。

 

Any suggestions?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1) Έχω το εξής πρόβλημα με το Activesync: κάνει κανονικά συγχρονισμό και ενώ έχω επιλέξει ότι είναι συνδεδεμένος ο υπολογιστής στο Ίντερνετ και μπορεί να γίνεται μεταφορά δεδομένων, το Touch Pro δεν βλέπει Internet. Εντωμεταξύ άλλες φορές (ενώ είναι σε Activesync σύνδεση) δεν επιτρέπει σύνδεση σε WiFi, άλλες φορές επιτρέπει αλλά δεν βλέπει Internet, άλλες φορές επιτρέπει σύνδεση WiFi και βλέπει και Ίντερνετ. Καμία συνέπεια στη συμπεριφορά του... Any ideas?

 

Den eimai sigouros ean katalaba kala ton problimatismo sou alla... otan exeis ti syskevi sou syndedemeni mesw activesync kanonika tha prepei na mporei na parei internet apo to PC. Den mporeis na exeis kai to Wifi energopoiimeno gia afto to logo (eksallou den briskw kai to logo). H' to ena mporeis na exeis, h' to allo, oxi kai ta dyo taftoxrona.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Den eimai sigouros ean katalaba kala ton problimatismo sou alla... otan exeis ti syskevi sou syndedemeni mesw activesync kanonika tha prepei na mporei na parei internet apo to PC. Den mporeis na exeis kai to Wifi energopoiimeno gia afto to logo (eksallou den briskw kai to logo). H' to ena mporeis na exeis, h' to allo, oxi kai ta dyo taftoxrona.

 

Ok. Το πρόβλημα είναι ότι δεν δουλεύει το Desktop Pass Through. Κανονικά το Touch θα έπρεπε να μπορεί να "δει" Ιντερνετ μέσω του laptop. Δυστυχώς αυτό δεν συμβαίνει. Έκανα υπερεκτενείς αναζητήσεις σε φόρουμ και σελίδες υποστήριξης, και παρόλο που πολλοί χρήστες αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα (οι περισσότεροι με το συνδυασμό Activesync 4.5 & WM 6.x), δεν βρήκα λύση. Υπάρχουν μερικές προτεινόμενες λύσεις (με registry tweaks) αλλά δεν δουλεύουν σε όλες τις περιπτώσεις και δυστυχώς ούτε σε εμένα...

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας δει ότι αρκετοί θέλουν να έχουν και manila και today plugins να σας πω και μια άλλη λύση εκτός από το second today.

Εγώ την έχω εφαρμόσει σε μένα στο TyTN II μαζί με το HTC Home ώστε να έχω δύο οθόνες με today plugins και άλλες 4 με προγράμματα. Δεν το έχω δοκιμάσει με manila.

 

Συγκεκριμένα πρόκεται για το UltimateLaunch. Με αυτό μπορείς να έχεις όσες today οθόνες θέλεις. Σε κάθε οθόνη που κάνεις μπορείς να έχεις πολλά today plugins αλλά και shortcuts προγραμμάτων για να τα τρέχεις. Με δεξί αριστερό "σούρσιμο" αλλάζεις οθόνη ενώ με προς τα πάνω ή προς τα κάτω βάζεις να τρέξει οδιδήποτε θέλεις. Π.χ. εγώ έχω βάλει ένα Action Screen.

Θέλει λίγο ενασχόληση με τα settings για να το φέρεις όπως το θέλεις.

 

Αν θέλετε να πάρετε μια ιδέα από το δικό μου έχω ανεβάσει ένα μικρό video εδώ:

 

Επίσης βρήκα και μια άλλη λύση στο xda

[APP][29-11-2008]Manila Control v1.0, get the control over your today

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=447504

 

(Ποστάρω και στο HD και στο Touch Pro. όσοι διαβάζουν και τα δυο ας με συγχωρέσουν) :p

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Paidia exo ena problima me kapoion ixo opou akougete otan anoigo i kouno to Htc Touch Pro..Autos ofeiletai sto Mikro Metalaki pou exei to Pro otan anoiksoume to pliktrologio..

8a i8ela na sas rotiso ean to exete pa8ei kai eseis?

Kai ean pistevete pos mporei na dior8o8ei?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...