Jump to content

BlackBerry Bold 9000


panagiog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σ'όλους σας!

Νέος χρήστης στα ΒΒ, έχω κάνει install απο το CD του ΒΒold το Desktop Manager v4.6 . Μολονότι η συσκευή μέσω USB δείχνει να φορτίζει, ωστόσο το PC δεν την αναγνωρίζει αφού ο ΒlackBerry Desktop Manager, εμφανίζεται "disconnected".

Αλλαξα θύρα USB αλλα το πρόβλημα παραμένει.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Κλείσε την εφαρμογή και κάνε soft reset το κινητό (πατάς ALT-SHIFT-Delete για 2 δευτερόλεπτα).

Συνδέεις το κινητό και μόλις ανοίξει ξανά αφού βάλεις το PIN της SIM ξεκινάς την εφαρμογή... Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και είναι ο μόνος τρόπος για να το λειτουργώ το πρόγραμμα... (Κατέβασε και την τελευταία έκδοση του προγράμματος από το site της RIM, v4.7).

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

pedia xronia polla. borite na me voithisisete se kati parakalw?sta sms otan exw ellhnika glwsa grafhs to mhnyma ine 70 xarakthres mono.iparxi kamia rithmisi gia na pai 160 xarakthres?to dokimasa k sta aglika k ine pali 70 xarakthres.eyxaristw
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πας Options->SMS-> και επιλέγεις κωδικοποίηση όχι UCS2 αλλά 7bit. και έχεις 160 αγγλικά. Ελληνικά αναγκαστικά έχεις 70 λόγο encoding...

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Cybernero, σ'ευχαριστώ πολύ.Πράγματι κατάφερα έτσι τουλάχιστον να συνδέσω το PC με την συσκευή. Γιατί απο εκεί ξεκινούν άλλα προβληματάκια.... Συγκεκριμμένα προσπαθώ να μεταφέρω τα contacts απο το Palm Treo 680 στο Bold, μέσω της εφαρμογής "Switch Device Wizard". To θέμα είναι ότι η εφαρμογή αυτή δεν υποστηρίζει Palm Desktop 4.2 που χρησιμοποιώ με αποτέλεσμα 10 μέρες τώρα να παιδεύομαι χωρίς contacts...αφού λόγω του όγκου των επαφών που έχω είναι προτιμώτερο να ....πετάξω το Bold παρά να κάνω μια-μια τη μεταφορά.

dimihatzi

My devices:OnePlusOne, HTC ONE, Blackberry Z10, iPhone

Παλιές αγάπες :iphone,Blackberry Bold 9900, Palm Pre,Palm Treo Pro, N95 8GB, m105,m505,Zire,Tungsten T, Tungsten C, TX, Treo 650, Life Drive, Nokia Communicator

Link to comment
Share on other sites

Θα σε βοηθήσει το Outlook 2007 για τη μεταφορά...

Σαν πρώτη φάση κάνε sync εκεί και μετά κάνε sync Outlook --> στο ΒΒερρυ...

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Cybernero, σ'ευχαριστώ πολύ.Πράγματι κατάφερα έτσι τουλάχιστον να συνδέσω το PC με την συσκευή. Γιατί απο εκεί ξεκινούν άλλα προβληματάκια.... Συγκεκριμμένα προσπαθώ να μεταφέρω τα contacts απο το Palm Treo 680 στο Bold, μέσω της εφαρμογής "Switch Device Wizard". To θέμα είναι ότι η εφαρμογή αυτή δεν υποστηρίζει Palm Desktop 4.2 που χρησιμοποιώ με αποτέλεσμα 10 μέρες τώρα να παιδεύομαι χωρίς contacts...αφού λόγω του όγκου των επαφών που έχω είναι προτιμώτερο να ....πετάξω το Bold παρά να κάνω μια-μια τη μεταφορά.

 

Γιατι δεν κανεις πρωτα συγχρονισμο με το outlook και το palm και μετα παλι συγχρονισμο με το outlook και το bold?

Link to comment
Share on other sites

Cybernero, σ'ευχαριστώ πολύ.Πράγματι κατάφερα έτσι τουλάχιστον να συνδέσω το PC με την συσκευή. Γιατί απο εκεί ξεκινούν άλλα προβληματάκια.... Συγκεκριμμένα προσπαθώ να μεταφέρω τα contacts απο το Palm Treo 680 στο Bold, μέσω της εφαρμογής "Switch Device Wizard". To θέμα είναι ότι η εφαρμογή αυτή δεν υποστηρίζει Palm Desktop 4.2 που χρησιμοποιώ με αποτέλεσμα 10 μέρες τώρα να παιδεύομαι χωρίς contacts...αφού λόγω του όγκου των επαφών που έχω είναι προτιμώτερο να ....πετάξω το Bold παρά να κάνω μια-μια τη μεταφορά.

 

Ωχ...αυτό είναι πραγματικά επώδυνο...

Αν δεν μπορείς να κάνεις αυτό που σου λένε τα παιδιά μέσω του Outlook (είναι η καλύτερη λύση και κάπως έτσι ξεμπέρδεψα και εγώ είναι η αλήθεια) δοκίμασε εφαρμογή με SyncML....

Για να σε βοηθήσω εγώ με αυτό εδώ έκανα την δουλειά μου!!!

http://funambol.com/

 

Από Ν70 με SyncML -> funambol sync server -> Outlook 2007 -> Blackberry Desktop Manager -> BBerry

 

Στο site έχει και τις εφαρμογές και server για να κάνεις μια και καλή την δουλειά σου!

ΥΓ. Δεν χρησιμοποίησα κατευθείαν το Funambol Client για BB γιατί δεν είχα ενεργό dataplan... Αν έχεις ενεργό data plan μπορείς να το κάνεις έτσι: Palm με κάποιο SyncML client (έχει και η Funambol client, το οποίο link θα σου σταλεί αφού ρυθμίσεις το account σου στο my.funambol.com) -> my.funambol.com server -> BB με το client της Funambol που μπορείς να κατεβάσεις OverΤheΑir από ΕΔΩ

 

 

Αν έχεις απορίες PM me :)

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια πολλά!:)

 

Σκέφτομαι να περάσω μια βόλτα από τα blackberry...:D

 

Είναι τα μόνα που δεν έχω δοκιμάσει και έχω πάθει πλάκα με το συγκεκριμένο!

 

Τώρα είμαι με ένα iphone 2G και ένα Ε51...και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα...

 

1. Με το mac μου δε θα μπορεί να συγχρονιστεί; Γιατί κάτι διάβασα ότι δεν λειτουργεί με το isync...

 

2. Στέλνει 70 χαρακτήρες αντί για 160, αλλά έχει αναφορά?

 

3. Θα μπορώ να το λειτουργήσω άνετα με Wind F2G; Με wind plus συγκεκριμένα ή θα πεθάνω στη χρέωση?

 

4. Και αυτό το ΒΙS ή κάπως έτσι που πρέπει να ενεργοποιήσεις τι είναι?

 

Μμμμ...δε θυμάμαι κάτι άλλο τώρα...:O Θα επανέλθω...:X

 

Ευχαριστώ!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

1. Συγχρονίζει με Mac Και υπάρχει και εφαρμογή που σου περνάει ό,τι έχεις στο itunes στο blackberry.

2. 160 λατινικούς και 70 ελληνικούς και έχει αναφορά

Το BIS (blackberry internet service) είναι η υπηρεσία blackberry. Σου προωθεί τα mail, κτλ. Χωρίς αυτή, καλύτερα να μην πάρεις blackberry. Το BIS "πατάει" πάνω σε πρόγραμμα συμβολαίου. Θα σε βοηθήσει εδώ κάποιος που έχει wind και το χρησιμοποιεί ήδη με f2go.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν ξέρω να σου πω, γιατί δεν έχω MAC, αλλά έχω αρκετούς φίλους με MAC και ΒΒ οπότε νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα!

2.70 δυστυχώς αλλά έχει κανονικά αναφορά!

3-4.Για να δουλέψει το ΒlackBerry χρειάζεται σύνδεση με πάγιο υπηρεσίας BIS η οποία στην ουσία είναι κάτι σαν Proxy της RIM...Χωρίς αυτό ξέχνα την συμπίεση! (δηλαδή θα πεθάνεις με την χρεωση ανά KB).

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

1. Συγχρονίζει με Mac Και υπάρχει και εφαρμογή που σου περνάει ό,τι έχεις στο itunes στο blackberry.

2. 160 λατινικούς και 70 ελληνικούς και έχει αναφορά

Το BIS (blackberry internet service) είναι η υπηρεσία blackberry. Σου προωθεί τα mail, κτλ. Χωρίς αυτή, καλύτερα να μην πάρεις blackberry. Το BIS "πατάει" πάνω σε πρόγραμμα συμβολαίου. Θα σε βοηθήσει εδώ κάποιος που έχει wind και το χρησιμοποιεί ήδη με f2go.

 

Δηλαδή γίνεται να έχεις καρτοκινητό και να έχεις BIS??

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γίνεται να έχεις καρτοκινητό και να έχεις BIS??

Όχι βέβαια, γι αυτό λέω ότι "πατάει" πάνω σε σύνδεση, η συγκεκριμένη υπηρεσία.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, γι αυτό λέω ότι "πατάει" πάνω σε σύνδεση, η συγκεκριμένη υπηρεσία.

ΑΑΑΑ...Με μπέρδεψες...Όταν είπες "Θα σε βοηθήσει εδώ κάποιος που έχει wind και το χρησιμοποιεί ήδη με f2go", νόμιζα ότι τελικά υπάρχει τρόπος... :P

Όχι ότι με προβληματίζει βέβαια...Με σύνδεση το έχω και μάλιστα με αρκετά καλούς όρους!

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑ...Με μπέρδεψες...Όταν είπες "Θα σε βοηθήσει εδώ κάποιος που έχει wind και το χρησιμοποιεί ήδη με f2go", νόμιζα ότι τελικά υπάρχει τρόπος... :P

Όχι ότι με προβληματίζει βέβαια...Με σύνδεση το έχω και μάλιστα με αρκετά καλούς όρους!

Κι εγώ σύνδεση έχω, αλλά υπέθεσα ότι κάποιος θα το χρησιμοποιεί και σαν καρτοκινητό, χωρίς συμπίεση και τα σχετικά.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...δηλαδή καλύτερα σύνδεση...εσύ Cybernero με τι όρους το έχεις και είσαι οκ?

 

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια πολλά!:)

 

Σκέφτομαι να περάσω μια βόλτα από τα blackberry...:D

 

Είναι τα μόνα που δεν έχω δοκιμάσει και έχω πάθει πλάκα με το συγκεκριμένο!

 

Τώρα είμαι με ένα iphone 2G και ένα Ε51...και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα...

 

1. Με το mac μου δε θα μπορεί να συγχρονιστεί; Γιατί κάτι διάβασα ότι δεν λειτουργεί με το isync...

 

2. Στέλνει 70 χαρακτήρες αντί για 160, αλλά έχει αναφορά?

 

3. Θα μπορώ να το λειτουργήσω άνετα με Wind F2G; Με wind plus συγκεκριμένα ή θα πεθάνω στη χρέωση?

 

4. Και αυτό το ΒΙS ή κάπως έτσι που πρέπει να ενεργοποιήσεις τι είναι?

 

Μμμμ...δε θυμάμαι κάτι άλλο τώρα...:O Θα επανέλθω...:X

 

Ευχαριστώ!

 

 

1. Υπάρχει αντίστοιχο Desktop Manager για Mac.

 

2. Mε UCS2 μπορεί να γράψει μόνο 70 χαρακτήρες(τα ελληνικά υποστιρίζονται μόνο με UCS2), αν η κωδικοποιησή σου είναι 7ΒΙΤ(μπορείς να γράψεις 160 χαρακτήρες), αυτή η ρύθμιση είναι στο Options->SMS.

 

3. Όχι, απο όσο γνωρίζω λειτουργεί μόνο με σύνδεση.

 

4. Πρέπει να το ενεργοποιήσεις γιατί πολύ απλά είναι το "σύστημα"* που σου παρέχει Internet και email στο BlackBerry σου.

 

 

Είναι σύστημα γιατί πολύ απλά δν σου παρέχει απλά Internet... έχεις Push email με δυνατότητες συμπίεσης(τρελή συμπίεσης δεδομένων μέχρι 10 προς 1), Rolling, κρυπτογράφησης, είναι ότι πιο γρήγορο που υπάρχει στην αγορά(αφού με GPRS ακόμα λειτουργεί τέλεια)

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Ωχ...αυτό είναι πραγματικά επώδυνο...

Αν δεν μπορείς να κάνεις αυτό που σου λένε τα παιδιά μέσω του Outlook (είναι η καλύτερη λύση και κάπως έτσι ξεμπέρδεψα και εγώ είναι η αλήθεια) δοκίμασε εφαρμογή με SyncML....

Για να σε βοηθήσω εγώ με αυτό εδώ έκανα την δουλειά μου!!!

http://funambol.com/

 

Από Ν70 με SyncML -> funambol sync server -> Outlook 2007 -> Blackberry Desktop Manager -> BBerry

 

Στο site έχει και τις εφαρμογές και server για να κάνεις μια και καλή την δουλειά σου!

ΥΓ. Δεν χρησιμοποίησα κατευθείαν το Funambol Client για BB γιατί δεν είχα ενεργό dataplan... Αν έχεις ενεργό data plan μπορείς να το κάνεις έτσι: Palm με κάποιο SyncML client (έχει και η Funambol client, το οποίο link θα σου σταλεί αφού ρυθμίσεις το account σου στο my.funambol.com) -> my.funambol.com server -> BB με το client της Funambol που μπορείς να κατεβάσεις OverΤheΑir από ΕΔΩ

Αν έχεις απορίες PM me :)

 

Φίλε Cybernero σ'ευχαριστώ πολύ. ¨Εκανα πολύ καλή δουλειά μέσω της εφαρμογής της Funambol, η οποία είναι εκπληκτική (και ...free!) . Με το Outlook δεν μπορούσα να κάνω μεταφορά αρχείων csv γιατί δεν έχω το CD του Outlook.

Tέλος καλό ...όλα καλά λοιπόν! Ευχαριστώ πάλι...

dimihatzi

My devices:OnePlusOne, HTC ONE, Blackberry Z10, iPhone

Παλιές αγάπες :iphone,Blackberry Bold 9900, Palm Pre,Palm Treo Pro, N95 8GB, m105,m505,Zire,Tungsten T, Tungsten C, TX, Treo 650, Life Drive, Nokia Communicator

Link to comment
Share on other sites

Χθές βγήκε το πιο πρόσφατο version του Bold OS από AVEA:

 

 

Software For BlackBerry® Bold 9000 smartphone

 

BlackBerry Handheld Software v4.6.0.365 (Multilanguage)

 

Package Version: 4.6.0.365

Consisting of:

 

* Applications: 4.6.0.216

* Software Platform: 4.0.0.183

* File name: 9000M_PBr4.6.0_rel365_PL4.0.0.183_A4.6.0.216_AVEA. exe

* File size: 95.83MB

 

https://www.blackberry.com/Downloads/entry.do?code=25DF35DE87AA441B88F22A6C2A830A17

 

δεν ξέρω αν είχε παρατηρήσει κανείς άλλος στην προηγούμενη (4.6.0.190 / Pl. 4.0.0.172) να χάνεται το σήμα ξαφνικά χωρίς λογο;

Berry fan? Join BerryUser.com
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το έχανε συχνά κ έχανα κ κλήσεις, ειδικά όταν ήμουν με 3G

 

Δεν ξερω αν συνεβαινε με 3G εγω που το ειχα περιπου ενα μηνα και δεν ειχα παρατηρισει κατι τετοιο.Και μαλιστα στο σπιτι μου οπου windows mobile συσκευες εχαναν συχνα πυκνα το σημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Με .190 και .217 που εχω τώρα, δεν είδα κανένα πρόβλημα με τη ληψη ή/και χάσιμο κλήσεων...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα πατατα σαν αρχαριος στα BB περασα την καινουργια εκδοση απο πανω χωρις να κανω downgrate ! και στην καινουργια δεν εχω ελληνικα στης επαφες απο αουτλουκ . τωαρα παο να περασω την 190 αλλα δεν μου την κανει upgrate !!

πως μπορω να περασω παλι την 190 ! κανω κατι λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα πατατα σαν αρχαριος στα BB περασα την καινουργια εκδοση απο πανω χωρις να κανω downgrate ! και στην καινουργια δεν εχω ελληνικα στης επαφες απο αουτλουκ . τωαρα παο να περασω την 190 αλλα δεν μου την κανει upgrate !!

πως μπορω να περασω παλι την 190 ! κανω κατι λαθος ?

Από τη διαχείριση προγραμμάτων του υπολογιστή, σβήνεις το device software Που έχεις τώρα. Μετά τρέχεις αυτό που θες να περάσεις και κάνεις πάλι τη διαδικασία.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...