Jump to content

[MOTO] Piaggio Carnaby


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αυθεντικό ανεμοθώρακα (μόνο ο ψηλός διατίθεται) για το Carnaby έχει αγοράσει κανείς;

Πόσο του βγήκε;

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά αυθεντικό ανεμοθώρακα (μόνο ο ψηλός διατίθεται) για το Carnaby έχει αγοράσει κανείς;

Πόσο του βγήκε;

 

Έρχεται ο χειμώνας και οργανωνόμαστε σιγά σιγά βλέπω :)

 

Ανεμοθώρακα δεν έχω πάρει, αλλά σκέφτομαι σοβαρά να πάρω κουβερτούλα για τα πόδια. Έχει μήπως πάρει κανείς; Εντυπώσεις; Thanks :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται ο χειμώνας και οργανωνόμαστε σιγά σιγά βλέπω :)

 

Ανεμοθώρακα δεν έχω πάρει, αλλά σκέφτομαι σοβαρά να πάρω κουβερτούλα για τα πόδια. Έχει μήπως πάρει κανείς; Εντυπώσεις; Thanks :)

 

Χε χε κανονικά! Εδώ στη Δυτική Μακεδονία ο χειμώνας έρχεται νωρίτερα... :wacko:

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια εχει βαλει κανεις side stand στο Carnaby 250ie??

Θελω να βαλω γιατι το κεντρικο ειναι λιγο αβολο.

Ευχαριστω.

να ξερεις ομως οτι αυτο το σταντ που μπαινει εχει αυτοματη επαναφορα,δηλαδη ειναι επιφοβο να πεσει η μοτοσυκλετα κατω.

λιγο να ανασηκωθει η μοτοσυκλετα το σταντ κλεινει!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας και απο μενα. ειμαι 20 χρονων και καβαλω μηχανακι απο τα 14 (χωρις διπλωμα τοτε :P). μου εδωσε ενας φιλος μου ενα σψοοτερ με 16'' Znen 150cc (κινεζικο) και θελω να το δωσω για να παρω κατι αλλο.

μπορει να σας φανει ηλιθια η ερωτηση μου αλλα μηπως το carnaby δεν ειναι για την ηλικια μου? μηπως ειναι ενα σοβαρο μηχανακι?εχετε δει εσεις κανενα 20χρονο να κaβαλαει carnaby?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα. ειμαι 20 χρονων και καβαλω μηχανακι απο τα 14 (χωρις διπλωμα τοτε :P). μου εδωσε ενας φιλος μου ενα σψοοτερ με 16'' Znen 150cc (κινεζικο) και θελω να το δωσω για να παρω κατι αλλο.

μπορει να σας φανει ηλιθια η ερωτηση μου αλλα μηπως το carnaby δεν ειναι για την ηλικια μου? μηπως ειναι ενα σοβαρο μηχανακι?εχετε δει εσεις κανενα 20χρονο να κaβαλαει carnaby?

Δεν σε καταλαβα :blink:

 

Αμα σου αρεσει το μηχανακι,παρ'το! τι εννοεις με τον ορο "σοβαρο" ??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μηπως αναφερεται σε πιο μεγαλη ηλικια και για μενα ειναι καποιο ποι sport οπςσ για παραδειγμα το gilera runner st200.

Πηγαινε σε μια αντιπροσωπεια και κανε ενα test drive και τα 2 και μετα διαλεγεις.

αποψη μου ειναι να παρεις το gilera :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω το runner να είναι πιο "sport"!

 

Γιατί το λέω αυτό;

Κοίτα τα εξής:

 

Ίπποι:

Runner ST200 -19,4

Carnaby 200 - 21

Carnavy 250 - 22,2

 

Βάρος:

Runner ST200 - 137kg

Carnaby 200 - 146 kg

Carnavy 250 - 163 kg

 

Τελική:

Runner ST200 -120 km/h

Carnaby 200 - 120 km/h

Carnavy 250 - 125 km/h

 

 

Δηλαδή πάνω κάτω είναι τα ίδια ΟΛΑ. Έχε υπόψη σου επίσης ότι το carnaby έχει πολύ σκληρές αναρτήσεις, άρα χαρακτηρίζεται ώς "σπόρ" (όσο μπορεί να υπάρχει αυτός ο χαρακτηρισμός για scooter.

 

Πέρα απο αυτά όμως η τιμή του runner είναι ίδια με του Carnaby 250 .

 

Τώρα άμα σου φαίνεται πολύ κυριλέ το Piaggio, τι να πώ, μάλλον είναι. Όμως εάν σκεφτεσαι να το κρατήσεις 3-4 χρονάκια, μάλλον θα θελήσεις κάτι κυριλέ :happy:

111s
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα.Ενδιαφέρομαι για το carnaby 250 και θα ήθελα να μου πείτε τις εντυπώσεις σας και πως πάει το μηχανάκι από αξιοπιστία.Επίσης εάν κάποιος το έχει συγκρίνει με το aprilia sportcity το οποιο το οδήγησα και μου φάνηκε πολύ καλο μηχανάκι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ενδιαφέρομαι για το carnaby 250 και θα ήθελα να μου πείτε τις εντυπώσεις σας και πως πάει το μηχανάκι από αξιοπιστία.Επίσης εάν κάποιος το έχει συγκρίνει με το aprilia sportcity το οποιο το οδήγησα και μου φάνηκε πολύ καλο μηχανάκι.

 

Το καλοκαιρι ενδιαφερομουν να παρω και γω τετοιο στυλ σκουτερ.Ειχα παει στην αντιπροσωπεια και κοιταξα το Sportcity το Beverly και το Carnaby.Μιλησα και με εναν φιλο μου που εχει το Sportcity και με τον ανθρωπο εκει και μου προτεινε το Sportcity χωρις 2η σκεψη για μεσα στην πολη και το Carnaby για τον ιδιο σκοπο μου το προτεινε αλλα το Sportcity σαν καλυτερη λυση.Το Beverly μoυ το προτεινε για μετακινησεις μικτες επειδη ειναι πιο ανετο.Ελπιζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαιρι ενδιαφερομουν να παρω και γω τετοιο στυλ σκουτερ.Ειχα παει στην αντιπροσωπεια και κοιταξα το Sportcity το Beverly και το Carnaby.Μιλησα και με εναν φιλο μου που εχει το Sportcity και με τον ανθρωπο εκει και μου προτεινε το Sportcity χωρις 2η σκεψη για μεσα στην πολη και το Carnaby για τον ιδιο σκοπο μου το προτεινε αλλα το Sportcity σαν καλυτερη λυση.Το Beverly μoυ το προτεινε για μετακινησεις μικτες επειδη ειναι πιο ανετο.Ελπιζω να σε βοηθησα.

 

Εγω γιατι νομίζω ότι το sportcity και το carnaby είναι ΟΛΟΙΔΙΑ;;;

111s
Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι νομίζω ότι το sportcity και το carnaby είναι ΟΛΟΙΔΙΑ;;;

 

Στον κινητηρα εννοεις.Γιατι Beverly Carnaby και Sportcity ειναι στην ουσια Piaggio.Απλα πλαισιο και στησιμο αλλαζει.

Link to comment
Share on other sites

Χτες που πήρα test ride το sportcity 300 και ενώ ήμουν με 120-130km/η είχε έναν κυματισμό με ελαφριά στροφή ο δρόμος με αποτέλεσμα όλο το μηχανάκι να παίξει δεξιά αριστερά...Έτσι κάνει στα πολλά km?
Link to comment
Share on other sites

Στον κινητηρα εννοεις.Γιατι Beverly Carnaby και Sportcity ειναι στην ουσια Piaggio.Απλα πλαισιο και στησιμο αλλαζει.

 

Άλλο πλαίσιο;; Μάλλον μόνο τα πλαστικά είναι διαφορετικά

Link to comment
Share on other sites

Χτες που πήρα test ride το sportcity 300 και ενώ ήμουν με 120-130km/η είχε έναν κυματισμό με ελαφριά στροφή ο δρόμος με αποτέλεσμα όλο το μηχανάκι να παίξει δεξιά αριστερά...Έτσι κάνει στα πολλά km?

 

Μπορει να φταιει που δεν εχει αντιβαρα στο τιμονι.

 

Άλλο πλαίσιο;; Μάλλον μόνο τα πλαστικά είναι διαφορετικά

 

Δεν νομιζω να ειναι μονο πλαστικα διαφορετικα.Το καθενα εχει διαφορετικα φρενα τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι μονο πλαστικα διαφορετικα.Το καθενα εχει διαφορετικα φρενα τουλαχιστον.

 

Καλά άλλο το πλαίσιο και άλλο τα φρένα...

 

Btw το Sportcity 125 έχει μικρότερο δίσκο πίσω απο το Carnaby...

111s
Link to comment
Share on other sites

Καλά άλλο το πλαίσιο και άλλο τα φρένα...

 

Btw το Sportcity 125 έχει μικρότερο δίσκο πίσω απο το Carnaby...

 

Στο στησιμο αναφερομουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά, σήμερα πλήρωσα 1ο service στο μηχανάκι, λάδια, φιλτράκι 30€.

Είναι καλά; Πολλά μου φάνηκαν...

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Μια χαζή ερώτηση σε κάποιον που το έχει το μηχανάκι.Θα μου πείτε το μήκος από το πάτωμα που βάζουμε τα πόδια στο κεντρικό σημείο?Δηλαδή την ελαχιστη απόσταση για να δω εάν χωράει η εργαλειοθήκη μου...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σήμερα πλήρωσα 1ο service στο μηχανάκι, λάδια, φιλτράκι 30€.

Είναι καλά; Πολλά μου φάνηκαν...

τα εξουσιοδοτημενα service παντα εχουν "τσιμπημενες" τιμες.στην περιπτωση σου αλλαξες φιλτρο λαδιου-λαδια και σιγουρα μπουζι..σου πηρε κανονικα.μονο τα αναλωσιμα εχουν 20 ευρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σήμερα πλήρωσα 1ο service στο μηχανάκι, λάδια, φιλτράκι 30€.

Είναι καλά; Πολλά μου φάνηκαν...

 

Μια χαρα ειναι και μενα για το ΖΙΡ τοσο μου πηραν.Εννοειται και το μπουζι μεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά αφού οδήγησα το carnaby 250 , το sportcity 300 cube και το SH 300 ABS χτες έγινα ευτυχής κάτοχος του SH 300 το οποιο θεωρητικά και πρακτικά είναι καλύτερο από τα αλλα 2. Ευχάριστο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...