Jump to content

[MOTO] Piaggio Carnaby


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορουμε στο carnaby να κανουμε μετατροπη να αναβουν στη μικρη σκαλα και τα δυο φωτιστικα?και στην μεγαλη ξανα και τα 2?αν βαλω δηλ φωτιστικα με 2 σκαλες?οσο για xenon τι γινεται απο τιμες και μαρκες?τι προτεινετε για το carnaby?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορουμε στο carnaby να κανουμε μετατροπη να αναβουν στη μικρη σκαλα και τα δυο φωτιστικα?και στην μεγαλη ξανα και τα 2?αν βαλω δηλ φωτιστικα με 2 σκαλες?οσο για xenon τι γινεται απο τιμες και μαρκες?τι προτεινετε για το carnaby?

Δεν γινετε αυτο που λες.αμα το κανεις αυτο..τον αλλον θα του βγαζεις τα :hypno:

οσο για τα xenon ρωτα πρωτα πριν τα βαλεις..γιατι καποιες εταιριες δεν το επιτρεπουν αυτο (εγγυηση)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βαλιτσάκι ΚΑΠΠΑ. Πως βγαίνει ο ομφαλός, για να βάλω αυτόν του carnaby??? Και μια άλλη ερώτηση. Πόσο σας καιει το χιλιόμετρο????
Link to comment
Share on other sites

Εγω με το 125 καιω περιπου 10 ευρω στα 150 χιλιομετρα..

Καλη αυτονομια εχει.βεβαια οσο περναει ο καιρος και κανεις περισσοτερα χλμ το μηχανακι θα αποδιδει και καλυτερα και η αυτονομια θα μειωθει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ...

 

Πριν λίγο παρατηρώντας το μηχανάκι μου, με φρίκη διαπίστωσα δύο σωληνάκια να κρέμονται από κάτω!!!!! Έπαθα πλάκα!!!!

 

Σε αυτό το link http://www.sendspace.com/file/km9g7o θα βρείτε μερικές φωτό που έβγαλα για να δείτε τι ακριβώς εννοώ!!!!!

 

Την Τετάρτη το παρέλαβα... και αν εξαιρέσουμε τη διαδρομή από την αντιπροσωπεία στο σπίτι, δεν το κούνησα καθόλου μέχρι σήμερα.

 

Σήμερα το πήγα μια βόλτα στη γειτονιά και μετά για βενζίνη...

 

Καθώς το οδηγούσα σαν να μύρισα (ανεπαίσθητα) τη μυρωδιά καμμένου, αλλά δεν έδωσα σημασία. Μπορεί να ήταν και συμπτωματικό.

 

Τη Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο την αντιπροσωπεία να τους το πω και αν μου δώσουν το ΟΚ να το κινήσω θα τους το πάω να το δουν... Ως τότε... έχετε εσείς καμιά ιδέα;;; Τι στο καλό είναι αυτό ρε παιδιά;;;; :cry:

 

Edit: Να τονίσω ότι δεν φαίνεται να υπάρχει διαρροή κάποιου υγρού από κάπου. Τα ακρα των σωληνακίων είναι στεγνά, και έλεγξα τις στάθμες των υγρών. Όλες φυσιολογικές, αν εξαιρέσουμε τη στάθμη του αντιψυκτικού, η οποία είναι ελαφρώς κατεβασμένη...

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις τιποτα δεν ειναι.σε ολα τα μηχανακια υπαρχουν αυτα τα σωληνακια.της υπερχειλησης ειναι το 1 και το αλλο δεν θυμαμαι.απλα παρε ενα ψαλιδακι και κοψ'το λιγακι να γινει πιο μικρο.επισης η μυρωδια προερχετε επειδη ειναι καινουργιο το μηχανακι και καιγονται τα στρωματα της εξατμισης.απολυτως φυσιολογικο.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις τιποτα δεν ειναι.σε ολα τα μηχανακια υπαρχουν αυτα τα σωληνακια.της υπερχειλησης ειναι το 1 και το αλλο δεν θυμαμαι.απλα παρε ενα ψαλιδακι και κοψ'το λιγακι να γινει πιο μικρο.επισης η μυρωδια προερχετε επειδη ειναι καινουργιο το μηχανακι και καιγονται τα στρωματα της εξατμισης.απολυτως φυσιολογικο.:)

 

Να'σαι καλά φίλε μου :) Θα τα κολλήσω αύριο αν είναι ώστε να μην κρέμονται. Ουφ... ηρέμησα τώρα :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά φίλε μου :) Θα τα κολλήσω αύριο αν είναι ώστε να μην κρέμονται. Ουφ... ηρέμησα τώρα :)

Aστα οπως ειναι.απλα κοψ'τα για να μην κρεμονται.καντα δηλαδη λιγο πιο κοντα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα.

Ειμαι κατοχος του carnaby 200 εδω και 6 μηνες με 3700 χλμ.

Δεν ειμαι ευχαριστημενος ομως απο την αναρτηση που τη βρισκω χαλια για τους δρομους της Αθηνας τουλαχιστον.

Νομιζω πως το μηχανακι ειναι για ανοικτους δρομους γιατι μεσα στην πολη ζεσταινεται πολυ -και θελει και συμπληρωμα αντιψυκτικου.

Η καταναλωση παλι δεν πεφτει με τιποτα κατω απο τα 5 λιτρα ανα 100 χλμ -νομιζω οτι ειναι υψηλη για 200 κυβικα.

Γενικα το μηχανακι εχει πολυ δυναμη αλλα στις μεγαλες ταχυτητες αισθανομαι λιγοτερη ασφαλεια απο οτι με το kazer που οδηγουσα πριν...

Link to comment
Share on other sites

Η αναρτηση ειναι σκληρη.αυτο το εχω ακουσει και απο αλλους.

τωρα ολα τα scooter που ειχα και ειδικα το καλοκαιρι συνεχεια αναβε το βεντιλατερ.

αυτο εχουν τα αυτοματα.το παραφλου το το προσεχεις και να συμπληρωνεις μονο με κρυο κινητηρα.τωρα στον δρομο και σε μαγαλες ταχυτητες οντως θελει προσοχη γιατι οπως και να το κανουμε ειναι ενα scooter πολης και τιποτα παραπανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η αναρτηση ειναι σκληρη.αυτο το εχω ακουσει και απο αλλους.

τωρα ολα τα scooter που ειχα και ειδικα το καλοκαιρι συνεχεια αναβε το βεντιλατερ.

αυτο εχουν τα αυτοματα.το παραφλου το το προσεχεις και να συμπληρωνεις μονο με κρυο κινητηρα.τωρα στον δρομο και σε μαγαλες ταχυτητες οντως θελει προσοχη γιατι οπως και να το κανουμε ειναι ενα scooter πολης και τιποτα παραπανω.

 

τα scooter δεν εχουν καθολου καλο κρατημα και στις στροφες ειναι σκοτωστρες αν τρεχεις

Link to comment
Share on other sites

τα scooter δεν εχουν καθολου καλο κρατημα και στις στροφες ειναι σκοτωστρες αν τρεχεις

Μακαρι να ηταν ετσι οπως τα λες.:wacko:

 

Υπαρχουν scooter στην αγορα που εχουν καλυτερο στησιμο και απο μοτοσυκλετες και με απολυτη κατανομη βαρους.1 απο αυτα ειναι το Gilera Nexus 500.

απλα το καθε σκουτερ ειναι και διαφορετικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλα τα λετε αλλα δεν καταλαβαινω πως γινεται ολο καλα λογια να ακουγονται για τα piaggio και για το συγκεκριμενο μοντελο. Καποια περιοδικα που το οδηγησαν βρηκαν την αναρτηση "σπορ". Καλα τους ελληνικους δρομους τους εχουν δει? Οσο για το παραφλου, δεν ξερω τι γινεται γενικα στα σκουτερ η τα μηχανακια, αλλα στο αμαξι δεν εχω συμπληρωσει ποτε, και στο βιβλιο του carnaby λεει ελεγχος στα 6000χλμ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλα τα λετε αλλα δεν καταλαβαινω πως γινεται ολο καλα λογια να ακουγονται για τα piaggio και για το συγκεκριμενο μοντελο. Καποια περιοδικα που το οδηγησαν βρηκαν την αναρτηση "σπορ". Καλα τους ελληνικους δρομους τους εχουν δει? Οσο για το παραφλου, δεν ξερω τι γινεται γενικα στα σκουτερ η τα μηχανακια, αλλα στο αμαξι δεν εχω συμπληρωσει ποτε, και στο βιβλιο του carnaby λεει ελεγχος στα 6000χλμ!

Μπορει στο βιβλιο να λεει ελεγχος καθε 6000χλμ υπο κανονικες συνθηκες.τωρα το καλοκαιρι και μεσα στην κινηση το παραφλου πρεπει να το ελεγχεις συχνοτερα.

τωρα η Piaggio εχει στην αγορα καλες μοτοσυκλετες.σκαρ'το μοντελο δεν εχω δει ακομη.γι'αυτο και πουλαει και ειναι μονοπωλειο στην συγκεκριμενη κατηγορια.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω με το 125 καιω περιπου 10 ευρω στα 150 χιλιομετρα..

 

Άρα το 200άρι θα καίει περισσότερο και από ένα αμάξι 1200άρι (π.χ. Fiat panda 7lit/100Km)????????? Τι γίνεται ρε παιδιά ή έχω άδικο?

Link to comment
Share on other sites

Άρα το 200άρι θα καίει περισσότερο και από ένα αμάξι 1200άρι (π.χ. Fiat panda 7lit/100Km)????????? Τι γίνεται ρε παιδιά ή έχω άδικο?

καπως ετσι.ελαχιστα ομως παραπανω.τα σκουτερ ειναι πρακτικα μηχανακια αλλα τωρα που η βενζινα εχει φυτασει στα υψη..η καταναλωση χτυπαει κοκκινο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, σήμερα καβάλησα το σκούτερ μετά από πολύ δυνατή βροχή... Σκούπισα την σέλα με ένα πανί πρώτα. Όταν κατέβηκα όμως από αυτό, αφ'ενός το παντελόνι μου είχε βραχεί ελαφρώς και αφ'ετέρου είχε ξεβάψει ελαφρώς πάνω στη σέλα!! Τπτ σπουδαίο, αλλά έχει μια εμφανή μπλε σκιά αριστερά και δεξιά... (η σέλα μου είναι μπεζ)...

 

Με τι λέτε να την καθαρίσω; Χρησιμοποιείτε εσείς κάποιο ειδικό καθαριστικό για τη σέλα; Ευχαριστώ :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, σήμερα καβάλησα το σκούτερ μετά από πολύ δυνατή βροχή... Σκούπισα την σέλα με ένα πανί πρώτα. Όταν κατέβηκα όμως από αυτό, αφ'ενός το παντελόνι μου είχε βραχεί ελαφρώς και αφ'ετέρου είχε ξεβάψει ελαφρώς πάνω στη σέλα!! Τπτ σπουδαίο, αλλά έχει μια εμφανή μπλε σκιά αριστερά και δεξιά... (η σέλα μου είναι μπεζ)...

 

Με τι λέτε να την καθαρίσω; Χρησιμοποιείτε εσείς κάποιο ειδικό καθαριστικό για τη σέλα; Ευχαριστώ :)

Ενα μεγαλο (-) σε ολα τα σκουτερ που ειχα της Ιταλικης εταιριας ητανε η κακης ποιοτητας σελα(καλλυμα) σε ολα μου τα μηχανακια αντιμετωπισα αυτο.

το καλλυμα ηταν για πεταμα...και μετα απο καιρο ανοιγε εκει στις ραφες με αποτελεσμα μονο αδιαβροχη να μην ειναι η σελα.ασε με τον καιρο θα αρχισει να κοβετε στα πλαγια.:down:

αμα θελεις να μ'ακουσεις να πας σε εναν ταπετσερη και να του πεις να σου βαλει ενα καλλυμα απο πανω..για να βρεις την ησυχια σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά δεν μπορώ να την καθαρίσω με κάτι; Έστω, προσωρινά... μέχρι να ανοίξουν οι ραφές και να θέλει άλλαγμα :p

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά δεν μπορώ να την καθαρίσω με κάτι; Έστω, προσωρινά... μέχρι να ανοίξουν οι ραφές και να θέλει άλλαγμα :p

Καθαρισε'την με λιγο βενζινα.εγω την δικη μου που ειχε γανες με'αυτο τον τροπο της εβγαλα.το οινοπνευμα δεν μου εκανε τιποτα.βεβαια υπαρχουν και ειδικα spray στην αγορα αλλα δεν εχω παρει ποτε.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο πάνω μέρος της ποδιάς αριστερά και κάτω από το αριστερό γκριπ υπάρχει μια βίδα την οποία ξεβιδώνεις , βγάζεις το πλαστικό καπάκι και ιδού το ποτηράκι του παραφλού !Προσοχή στην στάθμη διότι στο δικό μου είχε μια μικρή διαρροή από το κολάρο που φεύγει από την τρόμπα νερού και παρότι έχω αλλάξει το σφικτηράκι έχω την εντύπωση οτι έχω ακόμη μικρή (έως ελάχιστη) διαρροή.
Πάντα όρθιοι!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισης το παραφλου το ελεγχουμε παντα με κρυο κινητηρα και το καπακι μετα δεν το βιδωνουμε σφιχτα γιατι χαλαει το κολαρο.

αθανατη piaggio περασν 10 χρονια απο το πρωτο μου μηχανακι κι'ακομη το προβλημα με το δακρυσμα δεν μπορεσες να το λυσεις :whistle: :down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βαλιτσάκι ΚΑΠΠΑ. Πως βγαίνει ο ομφαλός, για να βάλω αυτόν του carnaby??? Και μια άλλη ερώτηση. Πόσο σας καιει το χιλιόμετρο????

 

Είμαι υποψήφιος αγοραστής του Carnaby 250 και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να βάλω top case (Kappa) των 46lit; Θα το αντέξει η σχάρα του!!!

Αν μπορούσαμε να βάλουμε την δική του κλειδαριά θα ήταν τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...