Jump to content

[MOTO] Piaggio Carnaby


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε rufous (αλλά και όποιος άλλος ξέρει) ξέρεις το 200άρι τι διαφορές έχει από το 125άρι στα έξοδα κίνησης/συντήρησης; Μιλάω για κατανάλωση... ασφάλιστρα... τέλη κυκλοφορίας... σέρβις...

 

Εγώ το μηχανάκι το θέλω για την καθημερινή μου μετακίνηση από και προς τη δουλειά μέσα στην πόλη (Θεσ/νίκη)... αλλά θα με ενδιέφερε αν μπορούσα να πετάγομαι και κανά σκ στην Χαλκιδική για μπανάκι. Με το 200άρι λογικά θα είμαι πιο άνετος σε ένα τέτοιο μικρό ταξίδι εκτός πόλης... Τι λέτε; :rolleyes:

 

Edit: Μόλις παρατήρησα στο επίσημο φυλλάδιο του carnaby ότι για αυτονομία λέει 25Km ανά λίτρο για το 200άρι και 24 για το 125άρι!! Πώς γίνεται αυτό; Μήπως όντως το 125άρι στροφάρει περισσότερο; Sorry, αλλά είμαι λίγο (ως πολύ) άσχετος σε αυτά τα θέματα...

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε rufous (αλλά και όποιος άλλος ξέρει) ξέρεις το 200άρι τι διαφορές έχει από το 125άρι στα έξοδα κίνησης/συντήρησης; Μιλάω για κατανάλωση... ασφάλιστρα... τέλη κυκλοφορίας... σέρβις...

 

Εγώ το μηχανάκι το θέλω για την καθημερινή μου μετακίνηση από και προς τη δουλειά μέσα στην πόλη (Θεσ/νίκη)... αλλά θα με ενδιέφερε αν μπορούσα να πετάγομαι και κανά σκ στην Χαλκιδική για μπανάκι. Με το 200άρι λογικά θα είμαι πιο άνετος σε ένα τέτοιο μικρό ταξίδι εκτός πόλης... Τι λέτε; :rolleyes:

 

Ουσιαστικές διαφορές σε έξοδα συντήρησης δεν θα δεις!

Μόνο σε δύναμη... :D

Για μες την πόλη το πήρα κι εγώ (και μάλιστα επαρχιακή με μικρότερες αποστάσεις), αλλά πάλι το δικάβαλο και τα μικρά ταξιδάκια ήταν στο πίσω μέρος του μυαλού μου όταν επέλεγα.

Εξάλλου το μεγάλο γίνεται μικρό, το μικρό όμως γίνεται μεγάλο; ;)

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Για μες την πόλη το πήρα κι εγώ (και μάλιστα επαρχιακή με μικρότερες αποστάσεις), αλλά πάλι το δικάβαλο και τα μικρά ταξιδάκια ήταν στο πίσω μέρος του μυαλού μου όταν επέλεγα.

Εξάλλου το μεγάλο γίνεται μικρό, το μικρό όμως γίνεται μεγάλο; ;)

Σοφά λόγια από όπως φαίνεται σοφούς και ψαγμένους ανθρώπους. Πάντως εγώ αύριο θα ξαναπάρω τηλ. για να μου πούν τι γίνεται! Φαίνεται όμως φίλε rufous σου άρεσε πάρα πολύύύύ. και πάλι πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους ! Είμαι ευτυχής κάτοχος του Piaggio Carnaby 200 εδώ και μια βδομάδα. Το μηχανάκι είναι σε κατάσταση στρωσίματος αλλά μεχρι στιγμής οι εντυπώσεις είναι παραπάνω από θετικές. Αν και δεν το έχω ανοίξει ακόμα η δύναμη του φαίνεται αρκετή για εμένα (100+ κιλά...) και είναι αρκετά στιβαρό στο δρόμο. Θα ενημερώσω το Forum για λεπτομέρειες προσεχώς και θα προσπαθήσω να βοηθήσω τους φίλους αναβάτες να σχηματίσουν άποψη για το συγκεκριμένο μοντέλο
Πάντα όρθιοι!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε μου!

 

Περιμένουμε να μας πεις κι άλλες εντυπώσεις. 1000km είναι το στρώσιμο; 2ο άτομο κάνει να βάλεις πάνω ή δεν παίζει ρόλο; Καλά χιλιόμετρα να'χεις και ...πάντα όρθιος!! :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ How_U_Doin! Το στρώσιμο θα κρατήσει περίπου 1000 km και προσπαθώ να μην βάλω 2ο άτομο (κρατάω με τα νύχια την γυναίκα μου !!). Μέχρι στιγμής έχω κάνει 350 km. Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου είναι να συνηθίσω το πίσω φρένο στο χέρι (Συνέχεια το πόδι μου πατάει φρένο στο πάτωμα !!) Είναι η πρώτη μου επαφή με σκούτερ αλλά προβλέπω να ξεπερνάω γρήγορα την αλλαγή των χειριστηρίων.

Τώρα για το Piaggio:

Μερικά θετικά: Μερικά αρνητικά:

α)Στιβαρή αίσθηση α) Μέτριο φινίρισμα στις λεπτομέρειες

β)Ροπάτος κινητήρας β) Σπογγώδη αίσθηση μανετών φρένων

γ)Δυνατά φρένα γ) Ψηλή σέλα

δ)Καλά φώτα δ) Κοπανάει αρκετά στις λακούβες

Πάντα όρθιοι!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ How_U_Doin! Το στρώσιμο θα κρατήσει περίπου 1000 km και προσπαθώ να μην βάλω 2ο άτομο (κρατάω με τα νύχια την γυναίκα μου !!). Μέχρι στιγμής έχω κάνει 350 km. Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου είναι να συνηθίσω το πίσω φρένο στο χέρι (Συνέχεια το πόδι μου πατάει φρένο στο πάτωμα !!) Είναι η πρώτη μου επαφή με σκούτερ αλλά προβλέπω να ξεπερνάω γρήγορα την αλλαγή των χειριστηρίων.

Τώρα για το Piaggio:

Μερικά θετικά: Μερικά αρνητικά:

α)Στιβαρή αίσθηση α) Μέτριο φινίρισμα στις λεπτομέρειες

β)Ροπάτος κινητήρας β) Σπογγώδη αίσθηση μανετών φρένων

γ)Δυνατά φρένα γ) Ψηλή σέλα

δ)Καλά φώτα δ) Κοπανάει αρκετά στις λακούβες

παντα τα σκουτερ εχουν σκληρες αναρτησεις.τωρα με τον καιρο αυτο το φαινομενο θα εξαφανισθει.επισης τα φρενα θα παιζεις και τα 2 χερια μαζι.και πισω-μπροστα φρενο μαζι.

και να βαλεις 2τερο ατομο πανω..μην φοβασαι..απλα θα δωσεις λιγο μεγαλυτερη επιταχυνση στον δρομο..καπου καπου ανοιξε'το οχι με τερμα γκαζι αλλα προοδευτικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τηλ. στην Piaggio πήρα και μου είπαν ότι το "καινούργιο (με face lift)" θα έρθει τέλος του μηνός, άρα περιμένω για τότε.
Link to comment
Share on other sites

Τηλ. στην Piaggio πήρα και μου είπαν ότι το "καινούργιο (με face lift)" θα έρθει τέλος του μηνός, άρα περιμένω για τότε.

 

Όταν λες τέλος του μήνα... εννοείς την άλλη εβδομάδα; (δεν έχει άλλο ο μήνας) :)

 

Επίσης, κάποιες ερωτήσεις προς όλους: από όσο έχω δει το μόνο που αλλάζει με το face-lift είναι η προσθήκη ενός μικρού ferring αλά Gilera Runner, ή μου διαφεύγει και κάτι ακόμα;

 

Ακόμη: προβλέπεται άραγε και αναπροσαρμογή της τιμής;;

 

Αυτά... :rolleyes:

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κάποιες ερωτήσεις προς όλους: από όσο έχω δει το μόνο που αλλάζει με το face-lift είναι η προσθήκη ενός μικρού ferring αλά Gilera Runner, ή μου διαφεύγει και κάτι ακόμα;

 

Ακόμη: προβλέπεται άραγε και αναπροσαρμογή της τιμής;;

 

Αυτά... :rolleyes:

 

Έτσι όπως τα λες είναι!

Καμία απολύτως αλλαγή στην εμφάνιση! Παρα μόνο ο μικρός διακοσμητικός μάυρος ανεμοθώρακας.

Θα κυκλοφορήσει στα 250cc στην τιμή των 3700€.

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες είναι!

Καμία απολύτως αλλαγή στην εμφάνιση! Παρα μόνο ο μικρός διακοσμητικός μάυρος ανεμοθώρακας.

Θα κυκλοφορήσει στα 250cc στην τιμή των 3700€.

 

Παιδιά από ό,τι βλέπω εδώ:

 

http://www.megamodo.com/foto/piaggio-carnaby-200-2008/index.php?3

 

...αλλάζει χρώμα και η σέλα και γίνεται μαύρη μονόχρωμη, εκτός από το μαύρο μοντέλο στο οποίο η σέλα είναι μπεζ (πολύ ωραίος συνδυασμός). Ρίξτε μια ματιά... Είναι καλό gallery :) Θέλω να παραγγείλω το μαύρο... άραγε θα μου'ρθει με την καινούρια ή την παλιά σέλα; Ιδού η απορία :p Καλή συνέχεια!

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα και για αλλαγή του πίνακα οργάνων. Πάντως από την Piaggio μου είπαν για το τέλος του μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο δεν κυκλοφορεί μέχρι στιγμής Ελλάδα!

Τώρα αν το φέρουν με το νέο μοντέλο δεν ξέρω...

 

http://www.motorsport.it/articolo/3298/piaggio-carnaby.html

 

Sella più ampia e comoda, (αλλαγή σέλας)

parabrezza e strumentazione rivisti, (αλλαγή παρμπρίζ - ανεμοθώρακα και πίνακα οργάνων)

nonché una serie di colorazioni inedite. (σειρά νέων χρωμάτων)

 

Υ.Γ. Ιταλικά δεν ξέρω! Εμπειρικά αυτά καταλαβαίνω...

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο δεν κυκλοφορεί μέχρι στιγμής Ελλάδα!

Τώρα αν το φέρουν με το νέο μοντέλο δεν ξέρω...

 

http://www.motorsport.it/articolo/3298/piaggio-carnaby.html

 

Sella più ampia e comoda, (αλλαγή σέλας)

parabrezza e strumentazione rivisti, (αλλαγή παρμπρίζ - ανεμοθώρακα και πίνακα οργάνων)

nonché una serie di colorazioni inedite. (σειρά νέων χρωμάτων)

 

Υ.Γ. Ιταλικά δεν ξέρω! Εμπειρικά αυτά καταλαβαίνω...

 

Για το μαύρο αλλά σε 125 το έχω κάνει μια βόλτα γύρω στο τετράγωνο (το είχε πάει άλλος που το είχε, για το πρώτο του service και έτσι το πήρα και εγώ). Άρα υπάρχει. τώρα για τα ιταλικά?????????

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο εννοείται ότι κυκλοφορεί Ελλάδα, αλλά με τη δίχρωμη (μαύρη-γκρι) σέλα. Το μαύρο με μπεζ σέλα δεν υπάρχει ακόμα... αλλά λογικά δεν θα αργήσει να έρθει (είναι καινούριος χρωματισμός που υπάρχει στο Carnaby 2008). Άντε να δούμε... :)

 

ΥΓ. Η αλλαγή στον πίνακα οργάνων νομίζω έχει να κάνει μόνο με το φινίρισμα και όχι με τα όργανα αυτά καθ' εαυτά.

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο εννοείται ότι κυκλοφορεί Ελλάδα, αλλά με τη δίχρωμη (μαύρη-γκρι) σέλα. Το μαύρο με μπεζ σέλα δεν υπάρχει ακόμα... αλλά λογικά δεν θα αργήσει να έρθει (είναι καινούριος χρωματισμός που υπάρχει στο Carnaby 2008). Άντε να δούμε... :)

 

ΥΓ. Η αλλαγή στον πίνακα οργάνων νομίζω έχει να κάνει μόνο με το φινίρισμα και όχι με τα όργανα αυτά καθ' εαυτά.

 

Μαύρο υπάρχει με την μαύρη-γκρί σέλα.

Τέτοιο έχω

 

Αυτό στις φώτο είναι μαύρο μάτ, απ' ότι βλέπω και δεν νομίζω να υπάρχει μαύρο ματ.

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ. ΛΟΙΠΟΝ .. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ 450 KM ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΕΞΗΣ: ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ "ΓΛΥΚΑΙΝΕΙ" ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΠΑΝΑΝΕ ΠΟΛΥ. ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ Η ΣΠΟΓΓΩΔΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΩ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ SERVICE ΟΤΙ ΕΊΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΩ :confused:. ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΜΑΣΚΑ ΚΑΤΙ ΝΙΚΕΛ ΦΙΛΕΤΑΚΙΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΑΝΕ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ ΟΛΑ:mad:. ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ Η ΒΕΛΟΝΑ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΦΛΕΡΤΑΡΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΥΚΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΥΦΕΣ ΑΥΤΗΣ. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΒΟΛΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΝΑΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΘΕΣΗ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΗΣ ΑΚΑΡΙΑΙΑΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ CARNABY ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΒΑΡΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ. ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...
Πάντα όρθιοι!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως σε χρήση 8 μηνών μου έχει βγάλει 2 ηλεκτρολογικά που σχετίζονται με την μίζα....

και γιατι δεν αλλαζεις το κομπλερ της μιζας με την εγγυηση :confused: ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν αλλαζεις το κομπλερ της μιζας με την εγγυηση :confused: ?

 

Αυτό ήταν το 1ο πρόβλημα (που προσπαθούσαν να με πείσουν ότι έφταιγα εγώ, και οτι δεν ήταν η μίζα αλλα η μπαταρία, που την χάλασα επειδη δεν έκανα πολλα km!! :dizzy::dizzy: ) και τελικά άλλαξαν και μπαταρία και το κόμπλερ.

 

Το δεύτερο ήταν ότι μου έκαιγε συνεχώς την ασφάλεια της μίζας, και το φτιάξανε και αυτό (θέλω να πιστεύω!)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν το 1ο πρόβλημα (που προσπαθούσαν να με πείσουν ότι έφταιγα εγώ, και οτι δεν ήταν η μίζα αλλα η μπαταρία, που την χάλασα επειδη δεν έκανα πολλα km!! :dizzy::dizzy: ) και τελικά άλλαξαν και μπαταρία και το κόμπλερ.

 

Το δεύτερο ήταν ότι μου έκαιγε συνεχώς την ασφάλεια της μίζας, και το φτιάξανε και αυτό (θέλω να πιστεύω!)

Να το κοιταξεις αυτο τωρα που ειναι νωρις.

επισης αν δεν βγαλεις ακρη..αλλαξε service.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδες σημερα παρηγγειλα το carnaby 125 2008 σε ασημι.2850 με πινακιδες και δωρο κρανος!ελπιζω να βγει οκ η αγορα μου..

 

Άντε με το καλό να το παραλάβεις και καλοτάξιδο! Εγώ παρήγγειλα το 200άρι πριν 10 μέρες... ελπίζω να το έχω πριν βγει ο Ιούνιος! :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...