Jump to content

[MOTO] Piaggio Carnaby


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι υποψήφιος αγοραστής του Carnaby 250 και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να βάλω top case (Kappa) των 46lit; Θα το αντέξει η σχάρα του!!!

Αν μπορούσαμε να βάλουμε την δική του κλειδαριά θα ήταν τέλεια.

Αυτο θα το ρωτησεις στο συνεργειο.ειναι μεγαλη ιστορια το θεμα της μπακαζιερας.

αλλα αμα πας σε τοσο μεγαλο σκουτερ γιατι δεν πας σε αλλο τυπο σκουτερ (beverly-nexus) :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με ενδιαφέρει ένα scooter (200-250cc) με 16ριδες τροχούς, ίσιο πάτωμα, να φοράει βαλιτσάκι 46lit με μέγιστο κόστος τα 3700€ :cry:.

Μήπως ζητάω πολλά;;;

Με αυτά τα στοιχεία είμαι ανάμεσα στ Carnaby 250 και στο SYM HD200evo.

Το δεύτερο το έχουν φίλοι μου, με βαλιτσάκια των 46lit, χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης το παραφλου το ελεγχουμε παντα με κρυο κινητηρα και το καπακι μετα δεν το βιδωνουμε σφιχτα γιατι χαλαει το κολαρο.

αθανατη piaggio περασν 10 χρονια απο το πρωτο μου μηχανακι κι'ακομη το προβλημα με το δακρυσμα δεν μπορεσες να το λυσεις :whistle: :down:

 

Ευχαριστώ και τους 2 σας.

Απλά, εάν κατάλαβα καλά, δεν φαίνεται πουθενά η στάθμη του παραφλού, απλά συμπληρώνουμε ε;

Link to comment
Share on other sites

Στην θεση σου θα επαιρνα beverly.ειναι το καλυτερο στην κατηγορια του...και με μεγαλους τροχους και με δυναμη και με ψεκασμο και μπορεις να βαλεις οτι μπακαζιερα θελεις.τωρα καλυτερα να την ψαξεις σε Ιταλικο η ιαπωνεζικο (yamaha-honda) και ασε τις αλλες μαρκες.τσ sym εχουν ενα καλο οτι φορανε μοτερ honda αλλα απο αναρτησεις και στησιμο ειναι χαλια.

ομως θα σου προτεινα να πας να παρεις οτι μηχανακι θελεις test drive και οτι σου "κατσει" τοτε το παιρνεις.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους 2 σας.

Απλά, εάν κατάλαβα καλά, δεν φαίνεται πουθενά η στάθμη του παραφλού, απλά συμπληρώνουμε ε;

πρεπει να βγαλεις την μπροστινη την μασκα,επισης διαβασε και το μανουαλ.

εκει θα βρεις πληροφοριες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους 2 σας.

Απλά, εάν κατάλαβα καλά, δεν φαίνεται πουθενά η στάθμη του παραφλού, απλά συμπληρώνουμε ε;

 

Μέσα στο ποτηράκι έχει μια πλαστική γλωσσίτσα όπου η στάθμη του παραφλού δεν πρέπει να ξεπεράσει. Πάντως για να δεις την στάθμη του παραφλού πρέπει να ξεβιδώσεις το πλαστικό καπάκι που βρίσκεται στο αριστερό πάνω μέρος της ποδιάς , μετά να ξεβιδώσεις το καπάκι από το ποτηράκι του και να κοιτάξεις μέσα!!.

Πάντα όρθιοι!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό η Piaggio έριξε στην αγορά το Carnaby 250, χωρίς καμιά ανανέωση του επίσημου site της. Εκεί βρίσκω μόνο το Carnaby 125 και 200.

Το Carnaby 250 που είναι ΟεεεΟΟ;;;:ninja:

Έτσι, δεν μπορώ να ξέρω τις διαφορές με το 200 και αν αξίζει η διαφορά των 400€!!:mad:

Πρέπει να είναι ψεκαστό, αλλά τι κατανάλωση θα του δίνουν;:!:

Η έκδοση 200 κυβικών, κινείται από τον κινητήρα Piaggio Leader 200 που προσφέρει ισχύ 21 ίππων. To 250 ποιό κινητήρα έχει; Μήπως το Piaggio Quasar 250cc του Beverly;;;;:worry:

Ο πίνακας οργάνων έχει διαφορές ή μόνο νέο φαίρινγκ σε φιμέ χρώμα;;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό η Piaggio έριξε στην αγορά το Carnaby 250, χωρίς καμιά ανανέωση του επίσημου site της. Εκεί βρίσκω μόνο το Carnaby 125 και 200.

Το Carnaby 250 που είναι ΟεεεΟΟ;;;:ninja:

Έτσι, δεν μπορώ να ξέρω τις διαφορές με το 200 και αν αξίζει η διαφορά των 400€!!:mad:

Πρέπει να είναι ψεκαστό, αλλά τι κατανάλωση θα του δίνουν;:!:

Η έκδοση 200 κυβικών, κινείται από τον κινητήρα Piaggio Leader 200 που προσφέρει ισχύ 21 ίππων. To 250 ποιό κινητήρα έχει; Μήπως το Piaggio Quasar 250cc του Beverly;;;;:worry:

Ο πίνακας οργάνων έχει διαφορές ή μόνο νέο φαίρινγκ σε φιμέ χρώμα;;

 

Απ' όσο έχω δει από φωτογραφίες οι μόνες διαφορές εντοπίζονται στο φαίρινγκ και στον κινητήρα που (κατά πάσα πιθανότητα) είναι ο Quazar του beverly

Πάντα όρθιοι!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό η Piaggio έριξε στην αγορά το Carnaby 250, χωρίς καμιά ανανέωση του επίσημου site της. Εκεί βρίσκω μόνο το Carnaby 125 και 200.

Το Carnaby 250 που είναι ΟεεεΟΟ;;;:ninja:

Έτσι, δεν μπορώ να ξέρω τις διαφορές με το 200 και αν αξίζει η διαφορά των 400€!!:mad:

Πρέπει να είναι ψεκαστό, αλλά τι κατανάλωση θα του δίνουν;:!:

Η έκδοση 200 κυβικών, κινείται από τον κινητήρα Piaggio Leader 200 που προσφέρει ισχύ 21 ίππων. To 250 ποιό κινητήρα έχει; Μήπως το Piaggio Quasar 250cc του Beverly;;;;:worry:

Ο πίνακας οργάνων έχει διαφορές ή μόνο νέο φαίρινγκ σε φιμέ χρώμα;;

Εισαι σιγουρος για νεο μοντελο?? γιατι μπηκα και στο site της piaggio στην Ιταλια και τα πραγματα εχουν ως εχει Carnaby 125-200!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος για νεο μοντελο?? γιατι μπηκα και στο site της piaggio στην Ιταλια και τα πραγματα εχουν ως εχει Carnaby 125-200!

 

Το Carnaby 250i το έχουν ήδη παραγγίλει γνωστοί μου!!

Δες το παρακάτω link. (Νομίζω Ελβετική Piaggio)

http://www.piaggio.ch/UEbersicht.858.0.html

Link to comment
Share on other sites

Το Carnaby 250i το έχουν ήδη παραγγίλει γνωστοί μου!!

Δες το παρακάτω link. (Νομίζω Ελβετική Piaggio)

http://www.piaggio.ch/UEbersicht.858.0.html

Δεν ξερω :confused: Πηγαινε ομως στην αντιπροσωπια της Piaggio και ρωτα γι'αυτο το νεο μοντελο και τι κινητηρα εχει.πιστευω οτι θα βρεις μια ακρη.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα.Ενδιαφερομαι να αγορασω το Carnaby 200.Αξιζει τα λεφτα του??

Στον Βολο απο οπου ειμαι μου το δινουν ο αντιπροσωπος της Piaggio 3400euro.

Καλα ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν το Carnaby 200 βγενει με μπροστινο φερινκ απο το εργοστασιο.

Έρχεται με ένα μικρό από το εργοστάσιο, τώρα το καλοκαίρι καλά είναι, αλλά τον χειμώνα μάλλον θα χρειαστείς το μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας,

 

στο ιταλικο site εχει ολες τις πληροφοριες σχετικα με το carnaby 250ie

 

http://www.it.piaggio.com/it_IT/prodotti/carnaby/carnaby_250/default.aspx

 

Οσο για τον κινητηρα ειναι οντως ο QUASAR του beverly.

 

http://www.it.piaggio.com/media/scheda_tecnica_250_agg_1.pdf

 

Ενδιαφερον εχει το γεγονος οτι η διαφορα του 200κ.ε. με το 250κ.ε. ειναι μονο 1 ιππος (21cv το 200 και 22cv το 250) αλλα υπαρχει αρκετη διαφορα στην ροπη: το 200 εχει 17Nm στις 7.250 rpm ενω το 250 εχει 21 Nm στις 6.750 rpm!

 

Το φυλλαδιο του 2008 εχει ολα τα στοιχεια, φωτογραφιες καθως και τα καινουρια χρωματα του 250. Ειναι στα ιταλικα αλλα βγαινει ακρη...

 

http://www.it.piaggio.com/media/carnaby2008_brochure.pdf

 

Και σαν επιλογο να αναφερω οτι εδω και ενα χρονο εχω το 125. Σημερα το πρωι ειπα να ριξω μια ματια στο νετ για να δω ποτε πρεπει να αλλαξω τα λαδια (εχω 2.200χμ.). Ψαχνωντας επεσα στις πληροφοριες για το 250 (του οποιου την υπαρξη αγνωουσα..). Και αφου καποιος γνωστος μου ενδιαφεροταν για το δικο μου (σε περιπτωση που το αλλαζα..) , αυριο το μεσημερι θα εχω στα χερια μου ενα μαυρο 250ie το οποιο και υπηρχε ετοιμοπαραδωτο!:)

 

Φυσικα θα ξαναπερασω οπως και περησι την "σπαστικη" διαδικασια του στρωσιματος..:(

Αλλα τουλαχιστον δεν εχω πλεον τους ενδιασμους που ειχα οταν προτιμησα το 125 απο το 200.. Μαλλον μου βγηκε σε καλο..

Πεερισσοτερα σε κανα 2 μερες που θα παρω και πινακιδες..;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα.Ενδιαφερομαι να αγορασω το Carnaby 200.Αξιζει τα λεφτα του??

Στον Βολο απο οπου ειμαι μου το δινουν ο αντιπροσωπος της Piaggio 3400euro.

Καλα ειναι???

 

φιλαρακι απο την επισημη σελιδα piaggio η τιμη ειναι 3300

Samsung j500FN
Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα.Ενδιαφερομαι να αγορασω το Carnaby 200.Αξιζει τα λεφτα του??

Στον Βολο απο οπου ειμαι μου το δινουν ο αντιπροσωπος της Piaggio 3400euro.

Καλα ειναι???

 

φιλαρακι απο την επισημη σελιδα piaggio η τιμη ειναι 3300

 

Το site της piaggio δινει μια τιμη.βεβαια οταν παιρνεις καινουργιο μηχανακι πληρωνεις και Ε.Π.Ε.(ποτε δεν καταλαβα τι ειναι!) και πινακιδες σημα.βαλε και μια 200αρα παραπανω.

στην τιμη του αντιπροσωπου 3400 ευρο κομπλε(πινακιδες κλπ) ειναι μια χαρα :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με ξενίζει λίγο που το φλας του δεν ακούγεται καθόλου και πολλές φορές το ξεχνάω ανοικτό. Ακόμα και στο 50άρι το ΖΧ που είχα ακούγονταν δυνατά. Γίνεται κάτι να το αλλάξουμε?
Link to comment
Share on other sites

Με ξενίζει λίγο που το φλας του δεν ακούγεται καθόλου και πολλές φορές το ξεχνάω ανοικτό. Ακόμα και στο 50άρι το ΖΧ που είχα ακούγονταν δυνατά. Γίνεται κάτι να το αλλάξουμε?

Γιατι το φλας εχει βομβητη?? αυτο δεν αλλαζει.θεμα συνηθειας ειναι!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα.Μολις παρειγγηλα το Piaggio Carnaby 250 ie (3700) το Azzuro(γαλαζιο),αλλα μου ειπαν σε 1μηνα θα το εχω στα χερια μου.Οταν το παρω θα γραψω εντυπωσεις.
Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα.Μολις παρειγγηλα το Piaggio Carnaby 250 ie (3700) το Azzuro(γαλαζιο),αλλα μου ειπαν σε 1μηνα θα το εχω στα χερια μου.Οταν το παρω θα γραψω εντυπωσεις.

Μεγεια σου!! :up: περιμενουμε τις εντυπωσεις σου :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το μαυρο.. Αν και το μπλε σε φωτο που το ειδα φαινεται αρκετα ομορφο (δεν υπηρχε αμεσα διαθεσιμο, ουτε το μπεζ, μονο μαυρο και ασημι)

Διαφορες στην εμφανιση ειναι η μπεζ σελα, το μικρο φερινγ μπροστα, και ο διαφορετικος χρωματισμος των οργανων και της παρακειμενης επιφανειας.

Πρωτες εντυπωσεις ειναι αριστες!! Σε σχεση με το 125 ο θορυβος ειναι πολυ πιο μπασος και η διαφορα στη ροπη σε χαμηλη ταχυτητα τεραστια!. Στο ρελαντι το σκουτερ τρανταζει καπως σε σχεση με το 125 αλλα ειναι κατι που συνηθιζεται..

Ολοκληρωμενη αποψη αργοτερα μια και η "σπαστικη" περιοδος του στρωσιματος θα μου παρει λιγο καιρο ..

Link to comment
Share on other sites

Θελω να βαλω μια κλειστη βαλιτσα πισω στην σχαρα(στο Carnaby 250),τι χωριτικοτητα να διαλεξω???30lt,40lt

Τι μαρκα να διαλεξω????

Εχεται να μου προτεινεται καποια???

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η διαδικασια στρωσιματος που πρεπει να ακολουθησω??

Ειχα παπακι πρωτα, με scooter ειναι η πρωτη μου φορα που συνηπαρχω και θα ηθελα καποιος εμπειρως να μου πει τι να προσεξω.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...