Jump to content

Περί Facebook


rodriguez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χάλια το νέο look του Facebook :(:mad::rtfm::down:.Καλύτερο ήταν το προηγούμενο look και ευτυχώς υπάρχουν εφαρμογές που μπορεί κάποιος να γυρίσει στο "παλιό Facebook".:)
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει.. δεν έγιναν και μεγάλες διαφορές. Και πριν δεν ήταν τίποτα το σπουδαίο..

Καλό είναι και αυτό αλλά μου άρεσε πιο πολύ το προηγούμενο.:D

Link to comment
Share on other sites

ειχα συνιθισει στο "παλιο" fb και το τωρινο δεν με βολευει καθολου...

α, γνωριζει καποιος πως γινεται να διαγραψω καποιους απο τους φιλους μου? και αν τους διαγραψω, θα σταλει μνμ σε αυτους οτι τους διεγραψα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ειχα συνιθισει στο "παλιο" fb και το τωρινο δεν με βολευει καθολου...

α, γνωριζει καποιος πως γινεται να διαγραψω καποιους απο τους φιλους μου? και αν τους διαγραψω, θα σταλει μνμ σε αυτους οτι τους διεγραψα?

ευχαριστω

 

Θα πας στην λίστα με τους Friends

και θα πας δίπλα και θα πατήσεις το Χ (remove user)

 

Εάν το κάνεις θα δεις ότι σου λέει ότι ο χρήστης που θα διαγραφεί από την λίστα φίλων σου, δεν θα ειδοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Χάλια το νέο look του Facebook :(:mad::rtfm::down:.Καλύτερο ήταν το προηγούμενο look και ευτυχώς υπάρχουν εφαρμογές που μπορεί κάποιος να γυρίσει στο "παλιό Facebook".:)

 

εννοεις τις εφαρμογες που σου υποσχονται τα fake group?

που σου λενε κανε 20-55-100 φιλους για να εχεις:

facebook-tv, videoκλησεις, χρωμα στο προφιλ, μουσικη στο προφιλ, στυλ στο προφιλ, ποιος κοιταει το προφιλ σου, θες κλειδωμενα προφιλ, επαναφορα παλιου facebook κλπ.

 

οπου εχουν phishing links για να κερδιζουν απο διαφημίσεις ή που σου μεταφερουν ιους με εφαρμογες.

κ σου τα πριζουν να γινεις μελος οι "φιλοι" σου, πιστευοντας(με ολη την αφελεια τους ή την έλλειψη γνωσης περι ιντερνετ) οτι ολα αυτα γινονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...!Έχω το εξής πρόβλημα:Έχω φτιάξει κάπου ένα profile σε γνωστή ιστιοσελιδα (όχι στο facebook) και όπως είναι,φυσικό,έχω βάλει κάποιες εικόνες για να το ''στολίσω'' όσο γίνεται με το δικό μου στύλ...Πηγαίνω δηλαδή στο ''Edit About'' και κάθε φορά βάζω άλλες εικόνες...

Εντωμεταξύ,κάποιοι ''καλοθελητές'' έρχονται συνέχεια στο δικό μου το profile και μου κλέβουν ΑΣΥΣΤΟΛΑ όλες μου τις εικόνες και τις τοποθετούν στο δικό τους profile κάνοντας σε εισαγωγικά ''Εμένα'',δηλαδή το δικό μου το profile,μια αντιγραφή μου.

Φυσικά,τους κάνω ''Block User'' και κάθε φορά ''ξεφυτρώνουν''ξανά με άλλο όνομα και άλλο Avatar με σκοπό να μου ξανακλέβουν τις εικόνες από τον Κωδικό ''URL''.Πατάνε,δηλαδή,δεξί κλικ,πηγαίνουν στις ιδιότητες,μετά στη Διεύθυνση (URL) και αντιγράφουν τον κωδικό κάθε εικόνας μου και τον βάζουν στο δικό τους το site.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ''κλειδώνω''τον κωδικό URL των εικόνων μου..?

Η' να μην εμφανίζεται καθόλου αυτός,όταν κλικάρουν πάνω στην ΚΑΘΕ εικόνα μου..?Η' να αλλαχθεί και όταν πηγαίνουν να το αντιγράψουν και μετά να το επικολλήσουν στο δικό τους profile να μην τους εμφανιζεται ή να τους παραπέμπει αλλού..?Με κάποιο φλασάρισμα μπορεί να γίνει μου απαντήσανε...Αλλά δεν γνωρίζω τον τρόπο...Μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό...?

Δηλαδή,θα ήθελα να μην παίρνουν οτιδήποτε από το δικό μου site...:!:Θα το εκτιμούσα πολύ,εάν ο οποιοσδήποτε γνωρίζει σχετικά με αυτό,να μου δώσει μια λύση..!

Σας ευχαριστώ πολύ...!!!

 

Λοιπον...απο οσο ξερω αυτο που λες δεν γινεται...ακομα και αν γινοταν ομως με καποιο τροπο, θα μπορουσε ο αλλος απλα να πατησει αποστολη της φωτο στον υπολογιστη του και μετα να φτιαξει μια url μεσω imageshake π.χ...αν με καταλαβαινεις...υπαρχουν πολλοι τροποι βλεπεις....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Το νέο look είναι εντελώς άβολο, πράγματα που πριν ήταν εύκολα προσβάσιμα μέσω της κεντρικής σελίδας, πλέον έχουν "θαφτεί", με αποτέλεσμα να χάνεις ουσιώδεις πληροφορίες και να πήζεις σε χαζά τεστ του τύπου "Πότε θα παντρευτείς;", σε "ό,τι να ναι" status updates, και σε ηλίθια βίντεο που θυμίζουν FunWall...

Πραγματικά το συγκεκριμένο update είναι σκέτη απογοήτευση :mad:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ παιδιά, λοιπόν ακούστε πως έχει η κατάσταση:

 

Μιλάμε για το facebook, Ας υποθέσουμε ότι γνωρίζω ένα άτομο (έστω Φ) και γνωρίζω ότι αυτός ο Φ έχει πολλούς άλλους φίλους του στο προφίλ του (έστω Χ,Ψ,Ζ,Ω). Εάν ο Φ με κάνει block, τι θα γίνει όταν εγώ πατάω view friends σε κάποιον από τους Χ,Ψ,Ζ,Ω; Θα μπορώ να βλέπω τον Φ -επειδή ο Φ θα είναι φίλος των Χ,Ψ,Ζ,Ω- (παρά το ότι θα με έχει κάνει block);

 

(Δεν εννοώ να βλέπω "μέσα" στο προφίλ του Φ. Εννοώ απλά να βλέπω ότι ΥΠΑΡΧΕΙ στο facebook - να βλέπω μόνο δηλαδή το φωτογραφία του).

 

eyxaristo

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι πως αν σε κανει block δεν θα τον βλεπεις ουτε στις αναζητησεις που θα κανεις αρα ουτε και στα υπολοιπα. Τους φιλους του ξεχωριστα μπορεις με μεμονομενη αναζητηση να τους βλεπεις λογικα παντα.

 

Για το νεο look ειναι πολυ αβολο δυστυχως εγω ηδη εχω αρχισει και το περιοριζω αρκετα πλεον (2-3 φορες την εβδομαδα) και οχι καθε μερα που κανουν διαφοροι.

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι πως αν σε κανει block δεν θα τον βλεπεις ουτε στις αναζητησεις που θα κανεις αρα ουτε και στα υπολοιπα. Τους φιλους του ξεχωριστα μπορεις με μεμονομενη αναζητηση να τους βλεπεις λογικα παντα.

 

Για το νεο look ειναι πολυ αβολο δυστυχως εγω ηδη εχω αρχισει και το περιοριζω αρκετα πλεον (2-3 φορες την εβδομαδα) και οχι καθε μερα που κανουν διαφοροι.

 

Δηλαδή έαν αυτό το άτομο που με έχει μπλοκάρει το αναζητήσω σε κάποιο από τα view friends των φίλων του, θα συνεχίζω να μην μπορώ να τον βλέπω στα αποτελέσματα;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έαν αυτό το άτομο που με έχει μπλοκάρει το αναζητήσω σε κάποιο από τα view friends των φίλων του, θα συνεχίζω να μην μπορώ να τον βλέπω στα αποτελέσματα;

 

Δεν αλλαζει κατι...θα μπορεις να τους δεις κανονικα πλιν οτι εχει σχεση με αυτον.Φωτο,σχολια κ.τ.λ...αν καταλαβες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζει κατι...θα μπορεις να τους δεις κανονικα πλιν οτι εχει σχεση με αυτον.Φωτο,σχολια κ.τ.λ...αν καταλαβες...

 

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό που λες;

 

Με βάση αυτό που αναφέρεις:

 

Ένα άτομο που σε έχει μπλοκάρει εάν το ψάξεις με βάση το όνομά του στο facebook δεν θα σου βγάλει αποτέλεσμα (σαν να μην υπάρχει δηλαδή)

 

ενώ

 

Εάν το αναζητήσεις σε κάποια λίστα από "view friends" κάποιου ατόμου που ΞΕΡΕΙΣ ότι τον έχει φίλο του, τότε θα σου τον εμφανίσει κανονικά (μόνο τη φωτό του. ούτε send message, ούτε τίποτα άλλο).

 

Είσαι σίγουρος;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

κοιτα...απολυτα σιγουρος δεν μπορεις να εισαι για τιποτα.Απλα το αναφερω γιατι και εμενα μου εχει τυχει και απλα σου λεω οτι επειδη ειχα βρει φιλους του μετα,δεν μπορουσα να δω τιποτα απο αυτον...ουτε καν την φωτο του!

 

Κατι αλλο τωρα...ερωτηση για γνωστες....

 

Ενα προβλημα που εχω εγω ειναι αν ας πουμε φτιαξεις μια ομαδα στο facebook και πρεπει να προσθεσεις ενα βιντεο.Οι δυνατοτητες που σου δινει ειναι να το ανεβασεις απο τον υπολογιστη σου και ενας ακομα ειναι να τραβηξεις βιντεο!Δεν σου δινει την επιλογη να το παρεις απο το youtube και να το βαλεις εκει που θελεις παρα μονο οταν ειναι να το δημοσιευσεις στο προφιλ σου!Το θεμα ειναι ομως οτι σε μια ομαδα δεν σου δινει τετοια επιλογη για δημοσιευση και εχω προβλημα στο να ανεβασω ενα βιντεο!

Αφου δεν μπορω να κανω λοιπον κατι απο αυτα που σας ειπα παω με πλαγιο τροπο...τι εννοω....κατεβαζω το βιντεο απο το youtube με με καποιον απο τους πολους τροπους (π.χ PWN) και μετα το ανεβαζω απο τον υπολογιστη μου στο facebook κανονικα αφου με αυτον τον τροπο γινεται!Ελα που ομως μετα απο μια με δυο μερες οι διαχειριστες το face μου το πετανε εξω γιατι ειναι παρανομο λεει...

 

Τι αλλο να κανω βρε παιδια??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα νευρα μου με τα mails....

οταν γραφτηκα στο fb εδωσα το "επαγγελματικο" μου mail και οχι καποιο αλλο... το θεμα ειναι οτι οταν βλεπω τα mails μου καθε μερα εχω γυρω στα 200 τα οποια ειναι απο το fb και με ενημερωνουν για το τι εγινε σε μενα και στους φιλους μου... μπορω να απενεργοποιησω αυτην την υπηρεσια απο καπου? εχει καταντησει ενοχλητικο πλεον...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μ αρεσει καθολου το καινουργιο look του fb ετσι και αλλιως το εχω ελατωσσει πλεον σε 2-3 φορες την εβδομαδα και οχι καθημερινα οπως παλια κοβοντας πολλα αχρηστα applications πλεον αλλα και shared γκρουπς που ειναι ανενεργα ή δεν προσφερουν κατι.
Link to comment
Share on other sites

τα νευρα μου με τα mails....

οταν γραφτηκα στο fb εδωσα το "επαγγελματικο" μου mail και οχι καποιο αλλο... το θεμα ειναι οτι οταν βλεπω τα mails μου καθε μερα εχω γυρω στα 200 τα οποια ειναι απο το fb και με ενημερωνουν για το τι εγινε σε μενα και στους φιλους μου... μπορω να απενεργοποιησω αυτην την υπηρεσια απο καπου? εχει καταντησει ενοχλητικο πλεον...

 

Φυσικά και γίνεται...Από τις

ρυθμίσεις του προφίλ σου!Και μένα με είχαν ζαλίσει με οοόλα αυτά τα mail ώσπου άλλαξα τις ρυθμίσεις και βρήκα την ησυχία μου...

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αλλα δεν αλλαξε κατι...

παλι ερχονται mails

 

Περίεργο...Κάτι θα έκανες λάθος!Δεν εξηγείται αλλιώς...

Εγώ τις άλλαξα τις ρυθμίσεις και όλα οκ!

Link to comment
Share on other sites

θα το ξαναδω αν ειναι... τι να πω???

πατησα και "save changes" αλλα δεν αλλαξε κατι...:(

 

Για τσέκαρε το να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

δεν αλλαξε κατι... παλι τα ιδια. με βλεπω να αλλαζω mail...

 

Περίεργο...

Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει...Επιλέγεις σε όλα το όχι,και αυτά συνεχίζουν να έρχονται?

Καλύτερα να αλλάξεις διεύθυνση mail τότε...

Link to comment
Share on other sites

sorry για το πρηξιμο τις τελευταιες μερες αλλα τι να κανω? ψαχνω λυση...

εχω επιλεξει σε ολα οχι! και δεν εγινε κατι...

θα αλλαξω το mail... αλλιως δεν γινεται! ευχαριστω που ασχοληθηκατε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...