Jump to content

Διαφημιστικά φυλλάδια


FREAK_OF_NATURE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως δεν μου αρέσει που στην πολυκατοία που είναι το γραφείο της μαμάς μου που αφήνουν κάθε μήνα στίβες με φυλλάδια.Και το κακό είναι ότι οι περισσότεροι τα παίρνουν να τους ρίξουν μια ματιά και μετά τα πετάνε στο πρώτο κάθο απορριμάτων ή και στη χειρότερη κάτω στο δρόμο.Δηλαδή χαμένα λεφτά!!:mad:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εμένα πάντως δεν μου αρέσει που στην πολυκατοία που είναι το γραφείο της μαμάς μου που αφήνουν κάθε μήνα στίβες με φυλλάδια.Και το κακό είναι ότι οι περισσότεροι τα παίρνουν να τους ρίξουν μια ματιά και μετά τα πετάνε στο πρώτο κάθο απορριμάτων ή και στη χειρότερη κάτω στο δρόμο.Δηλαδή χαμένα λεφτά!!:mad:

Εμ βέβαια αν βλέπεις πάκους ποιό να πρωτοπάρεις!!!! Κ ειδικά τωρα είναι η περίοδος που όλοι μοιράζουν! Κ το άσχημο είναι όταν τα πετάνε στον δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά κανείς δεν μου έχει χτυπήσει το κουδούνι.. Κ από τι γνωρίζω αυτό που λες ειδικά ότι οι διαφημιζόμενες εταιρίες τους προτρέπουν δεν υφίσταται.. Γιατί η εταιρία να σπαταλήσει τόσα φυλλάδια σε μια πολυκατοικία ενώ μπορεί να καλύψει με όλα αυτά που σπαταλιούνται μια άλλη περιοχή κ πόσο μαλλον μετά από κάποιο καιρό να ξανακάνει διανομή... ?Καμία εταιρία δεν το θέλει αυτο.. Άσε που τρώει κ καταγγελίες μετά..

επειδη δεν ειναι σαφες σε ποια εταιρεια αναφερεσαι-την διαφημιζομενη ή αυτη που κανει την διαφημιση,να διευκρινησουκμε οτι καταγγελια "τρωει" η εταιρεια διανομης,οχι η εταιρεια που διαφημιζεται

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

στο εξωτερικο μοιραζουν διαφημιστικα στον δρομο;;
Link to comment
Share on other sites

στο εξωτερικο μοιραζουν διαφημιστικα στον δρομο;;

Κοίτα, εγώ έχω κάνει καταγγελία σε εταιρία διανομής ενώ έχει τύχει ο Δήμος να έχει κάνει καταγγελία στην δική μου εταιρία(που διαφημίζεται) επειδή τα φυλλάδια βρέθηκαν πεταμένα στον δρόμο..

Link to comment
Share on other sites

στο εξωτερικο μοιραζουν διαφημιστικα στον δρομο;;

Sorry Bayern η απάντηση δεν πήγαινε στην δική σου ερώτηση αλλά στην FREAK. Τώρα όσες φορές έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό δεν έχω δει ποτέ διαφημιστικά στον δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ έχω κάνει καταγγελία σε εταιρία διανομής ενώ έχει τύχει ο Δήμος να έχει κάνει καταγγελία στην δική μου εταιρία(που διαφημίζεται) επειδή τα φυλλάδια βρέθηκαν πεταμένα στον δρόμο..
ναι.κι εσυ λογικα με την σειρα σου τους παρεπεμψες στους υπευθυνους.

 

στο εξωτερικο μοιραζουν διαφημιστικα στον δρομο;;

 

ναι.αλλα εκει δεν τα πετανε δεξια αριστερα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Νόμoς υπάρχει,αν δείς σε πολλές πολυκατοικίες υπάρχουν σχετικά αυτοκόλητα στην κεντρική είσοδο που αναφέρουν σχετικά ,αλλά για να εφαρμοστεί πρέπει να καλέσεις την αστυνομία και να συλληφθει απ΄αυτοφόρω αυτός που μοιραζει τα φυλλάδια (ή να μηνύσεις τον εντολέα του) .

 

Φυσικά μπλέκεις σε δικαστήρια σε μεγάλο χρονικό διάστημα αλλά μπορείς να ζητήσεις αποζημείωση αν η παράβαση έγινε σε ώρες κοινής ησυχίας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα post απ΄την αρχή.

 

Εγώ μένω εξάρχεια και πιστεύω δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Κουδουνι δεν μου έχει χτυπήσει κανένας. Βέβαια στις άλλες εξώπορτες των ορόφων του σπιτιού μου γεμίζει καμία 10-20αριά φυλλάδια κάθε μήνα και μερικές φόρες ούτε τις πόρτες δεν μπορώ να ανοίξω αλλά δε με πειράζει τα πετάω μαζικά όλα κάθε 1-2μήνες. Η μόνη φορά που σκέφτηκα απλά να πάρω τηλέφωνο για να μάθω εταιρία διανομής και να παραπονεθώ ήταν όταν σχεδόν επί εβδομαδιαίας βάσεως χώνανε διαφημιστικά φυλλάδια του Κοτσόβολου σε όλες τις πόρτες και μου τιν έδινε κάθε φορά που επέστρεφα από τη σχολή να βγαίνω να μαζέυω από τις υπόλοιπες πόρτες και να τα πετάω στον κάδο,αλλά όταν μια μέρα με βρήκε την ώρα που έφευγα από το σπίτι μια γυναίκα που μοίραζε διαφημιστικά του Κοτσόβολου και μου έδωσε ένα δεν τις είπα τίποτα,η γυναίκα είχε μαζί της ένα καροτσάκι γεμάτο φυλλάδια καθώς και 1 παιδί μαζί της όσο και ένα βρέφος δεμένο επάνω της, φτωχή τώρα που πήγε να βγάλει μεροκάματο και δεν έχει να αφήσει τα παιδιά της κάπου και τα έσερνε στο δρόμο όπου πήγαινε.......

 

Πάντως άμα ήτανε να μου χτυπούσαν το κουδούνι κιόλας με τέτοιους ρυθμούς που περιγράψατε για φυλλάδια και πρωϊ σίγουρα μπορεί να έφτανα στο σημείο να κάνω καταγγελία είναι πολύ ενοχλιτικό δε το συζητάω.

 

Πέρα από το θέμα αυτό παίζουν ρόλο και οι επιπτώσεις στο περιβάλλον. Ειδικά αυτοί που μοιράζουν φυλλάδια στο κέντρο απλά τα παίρνουμε και τα πετάμε σε κάδους λίγο παρακάτω,οι κάδοι γεμίζουνε μέχρι πάνω και βγαίνουν τα χαρτιά έξω επίσης ακόμα και πεζοδρόμια είναι γεμάτα.... και την πληρώνουν οι υπάλληλοι καθαριότητας.

 

Και οι εταιρίες αυτές που αναλαμβάνουν την διανομή είναι απαράδεκτες. Αυτές είναι που έχουνε φλωμώσει όλους τους τοίχους των σχολών με αγγελίες για φοιτητές που κοιτάνε να σε γλυκάνουν με φράσεις του στύλ καλές απολαβές,εύκολο ωράριο εργασίας για φοιτητές κτλπ που δεν έχουν δουλέψει και είναι ψαρωμένοι ακόμα και μετά ούτε σύμβαση εργασίας υπογράφεις ούτε ΙΚΑ ούτε νόμιμες αμοιβές ούτε τίποτα και στην λένε και από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές εταιρίες το παίζουν διαφημιστικές,αλλά δεν εχουν σχετική άδεια (που ορίζεται τι δραστηριότητες μπορούν να έχουν).

Επίσης η δημοτική αστυνομία μπορεί να ελέγξει σχετικά αν υπάρχει ενόχλιση.Μια καταγγελία με τα στοιχεία αυτών που διαφημίζονται αρκεί (συνήθως είναι οι ίδιοι πολλές φορές).

Link to comment
Share on other sites

Ναί από οτι βλέπω είναι μεγάλο το θέμα. Πάντως άμα δεν υπάρχει τρόπος για να μην πετάνε τα φυλλάδια κάτω πιστεύω οτι η τελευταία λύση που υπάρχει είναι η εξής:

 

Να μην μαζεύουνε τίποτα από την είσοδο και να τα αφήνουνε όλα κάτω να είναι γεμάτο το δάπεδο. Μόλις δούνε αυτοί που μοιράζουν τι γίνεται μπορεί να μην αφήσουνε τα δικά τους φυλλάδια,διότι θα πούνε τελικά κανένας δεν τα παίρνει. Πιστεύω πως το γεγονός οτι συνεχίζουνε να μοιράζουν και να τα πετάνε στις εισόδους βασίζεται στο οτι τα προηγούμενα που πέταξε κάποιος τα πήρανε ! Στην πραγμαιτκότητα στον τενεκέ κατέληξαν,αλλά αυτοί θεωρούν οτι τα πήρανε οι ιδιοκτήτες οπότε λένε ας πετάξω και τα δικά μου τώρα για να πάρουν και άλλα !

 

Και όσον αφορά τα κουδούνια τουλάχιστον της εξώπορτας μπορούμε να μην ανοίγουμε σε κανέναν. Εγώ προσωπικά ξέρω όποιος είναι να έρθει στο σπίτι μου,εκτός από τους ανθρώπους της ΔΕΗ και του φυσικού αερίου που τους ανοίγω επειδή οι μετρητές είναι μέσα στο σπίτι αλλά γνωρίζω από την ημερομηνία μέτρησης πότε θα έρθουνε,σε άλλους δεν ανοίγουμε πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να χαλιόμαστε για τέτοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

το μονο σπαστικο με τα διαφημιστικα ειναι οτι μια μερα γυρισα κοκκαλο στο σπιτι και παταω σε ενα φυλλαδιο στην οικοδομη και αρχισα να χορευω μακαρενα και παραλιγο να μπω με το κεφαλι στο ασανσερ...γλιστρανε ασχημα τα μαμημενα....:mad:

κατα τα αλλα δεν με ενοχλει γιατι δεν ανοιγω ποτε....χτυπανε ολα τα κουδουνια οποτε

θα ανοιξει αλλος....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Aν όμως όλοι δεν τους άνοιγαν,απλά θα τα πετούσαν στην είσοδο ,και δεν θα ενοχλούσαν εν μέρη.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον το νήμα!

Κι εγώ δεν απαντάω συνήθως, και προχτές την πάτησα: μου χτυπούσε κάποιος επίμονα και εγώ δεν πήγα καν μέχρι το θυροτηλέφωνο (γιατί κι άλλη φορά μου χτυπάνε επίμονα και τελικά είναι για φυλλάδια) και αυτή τη φορά ήταν ο εισπράκτορας από την express service που του είχε πει ο πατέρας μου να περάσει αλλά εγώ δεν το ήξερα -και αναγκάστηκε να ξανάρθει ο άνθρωπος την επόμενη μέρα... :O

 

Επίσης, κάθε μέρα περιμένω το ΙΚΕΑ και όλο δεν έρχεται! :lol:

 

Στην πολυκατοικία μας, πάντως, υπάρχει κάποιος που ανοίγει την πόρτα συστηματικά στους διανομείς. Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός που το κάνει, παρόλο που έχουμε συμφωνήσει στην Γενική Συνέλευση της πολυκατοικίας να μην ανοίγουμε! :mad:

Κάποια μέρα που συμπτωματικά όλοι (; ) λείπανε από τα διαμερίσματα τους, [και αυτός ο κάποιος, μάλλον], χτύπησαν τα κουδούνια, απάντησα εγώ, μου λέει "φυλλάδια", δεν του άνοιξα. Ε, λοιπόν, ο τύπος χτύπησε ένα-ένα με τη σειρά και με παύση από το ένα στο άλλο ΟΛΑ τα κουδούνια και... δεν άνοιξε κανείς! Μάλλον ήτνα η μοναδική φορά που συνέβη αυτό... :lol: :p

Εννοείται, εξάλλου, ότι εμείς ως οικογένεια, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, χτυπάμε συνθηματικά. Και ο ταχυδρόμος επίσης. Άρα όποιος άλλος χτυπάει είναι... κατά 90% spam!

 

Από όσο το έχω αντιμετωπίσει, έχω να πω ότι αν χτυπήσει ο διανομέας διακριτικά, και μιλήσει σωστά και πει "καλημέρα σας, σας φέρνω τον νέο τιμοκατάλογο της πιτσαρίας 'καρβουνιάρα', θα μπορούσα να κάνω τη διανομή;" θα του ανοίξω!

Αυτό το: βαράω σε τρέλα όλα τα κουδούνια μαζί και, όταν με ρωτάνε στο θυροτηλέφωνο, δεν απαντάω καθόλου ή λέω μόνο "φυλλάδια" με ύφος μπαϊλντισμένο ή βιαστικό και αγχωμένο, δεν το αποδέχομαι και δεν ανοίγω.

Κι αν τύχει να πετύχω κάποιον ενώ μπαίνω ή βγαίνω στην είσοδο, ή το παίρνω εγώ χερι με χέρι το πάκο και το τοποθετώ στη θυρίδα, ή αν θέλει να μοιράσει πόρτα-πόρτα άμα είναι αγενής κάνω φασαρία, αν είναι κάποιος ευγενής τον αφήνω.

 

Να πω τέλος, ότι εμένα με ενδιαφέρουν τα διαφημιστικά φυλλάδια και αν μοιράζονται χωρίς να ενοχλούν και να ρυπαίνουν δεν διαφωνώ καθόλου στη διανομή τους. Και οι προσφορές του λιδλ και του κουτσοβουλου με ενδιαφέρουν και το καινούργιο κινέζικο εστιατόριο της γειτονιάς! Και συχνά τσαντίζομαι όταν κάποιος από την πολυκατοικία μαζεύει (αν τύχει να περνάει) ΟΛΑ τα μοιρασμένα φυλλάδια από την είσοδο, και από το πάτωμα και από τη θήκη και τα πετάει! :mad:

Και μένω χωρίς το λιδλ που το περιμένω πώς και πώς κάθε βδομάδα... :p

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

επισης ενοχλητικο ειναι να περναει ενας απο την πολυκατοικια και αντι να τα μαζευει, να τα σκορπαει.

σε αυτο βεβαια δεν φταιει ο διανομεας αλλα ο μ@λ...ς του χωριου...(δλδ της πολυκατοικιας)

 

τα περισσοτερα μαγαζια(συμπεριλαμβανομενου του λιντλ) εχουν σαιτ στα οποια μπορεις να βλεπεις τις προσφορες..αν θες να τις μαθαινεις απο πιο νωρις οπως συμβαινει με τα φυλλαδια,μπορεις να ζητησεις(μεσω σαιτ) να σου ερχεται το φυλλαδιο σε ηλεκτρονικη μορφη πιο νωρις.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

^Οφ τοπικ, εννοειται οτι ειμαι γραμμενη εδω και χρονια στη λιστα το λιδλ και παιρνω το ενημερωτικο τους σε 3 μέιλ μου -μην τυχον και το χάσω! Λολ! Αλλά οι φωτογραφίες στο φυλλαδιο ειναι πιο μεγαλες και ευδιακριτες και βολευει και περισσοτερο για να σημειώνεις ό,τι σε ενδιαφερει ;-)

 

Όσο για το άλλο, τι τα κλωτσάς τα φυλλάδια, ανθρωπε μου; Τα τιμωρείς που ηρθαν στην πόρτα σου; λοοολ

Και στην απέναντι πολυκατοικία, κάποιος μαζευει ολα τα φυλλαδια κ τα βάζει στο παρμπριζ του αυτοκινητου που έχει παρκαρει εκει μπροστά. Ότι, τι, δηλαδή; :-S

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη μοιραζα περιπου δυο μηνες διαφημιστικα για το μαγαζι ενος φιλου θα πω καποια πραγματακια.Πρωτον για το μαγαζι η διανομη φυλλαδιων ειναι αρκετα δαπανηρη καθως το χαρτι κοστιζει συν την αμοιβη που δινεται στο ατομο που τα μοιραζει οποτε η ιδεα του να τα στελνουν ταχυδρομικα δεν ειναι και τοσο καλη.Επισης τα διαφημιστικα ειναι απαραιτητα ειδικα για ενα deliverαδικο.Οσον αφορα το ατομο που τα μοιραζει,προσωπικα ξεκινουσα στις 10πμ,δεν το λες αρκετα νωρις.Οταν εβλεπα καλαθι τα αφηνα μεσα αλλιως χτυπουσα θυροτηλεφωνα,τις περισσοτερες φορες μου ανοιγαν,αλλες πετυχενα ατομο να μπαινει/βγαινει και οταν δεν ανοιγαν τα αφηνα κατω απο την εισοδο.

Καταλαβαινω οτι ειναι καπως ενοχλητικο να γεμιζει η πορτα με ενα χαρτομανι αλλα αν σας ενοχλει τοσο πολυ παρτε την πρωτοβουλια και βαλτε ενα καλαθι στην εισοδο η απλα συγκεντρωνετε τα σε μια γωνια ωστε να τα παρουν οι καθαριστριες,λυσεις υπαρχουν.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λυσεις υπαρχουν αλλα δεν εφαρμοζονται.

και καλαθακι βαλαμε, και αυτοκολλητο να τα αφηνουν στο καλαθακι.παρ ολα αυτα συνεχιζουν και χτυπναε-ορισμενοι μαλιστα λες και τους χρωστας- ,μπαινουν μεσα και τα σκορπανε.

πολλες φορες εχει τυχει να τους πετυχω "εν δραση" και η απαντηση τους στην ερωτηση γτ δε τα αφηνουν στο καλαθακι, ειναι "αν περασουν μετα για ελεγχο δε θα μας πληρωσουν".

το να τα συγκεντρωνομε σε μια γωνια πως θα γινει?θα βγαινει καποιος μετα απο ατον που τα μοιρασε,και θα τα ΜΑΖΕΥΕΙ πορτα-πορτα??

και αντε και το εκανες...

ξερεις ποσοι περνανε την μερα???

θα πρεπει να προσλαβουμε αλλο ατομο να μαζευει αυτα που μοιραζουν αλλοι...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που δεν τα αφηνουν στο καλαθι μαλλον τους πιεζουν να τα αφηνουν πορτα-πορτα,χαζομαρα δε λεω.Οσο για το αλλο,στην δικια μου πολυκατοικια στον οροφο μου τουλαχιστον (στους αλλους δεν ξερω τι γινετε) τα κλωτσαμε σε μια γωνια και ερχονται και τα παιρνουν οι καθαριστριες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λυσεις υπαρχουν αλλα δεν εφαρμοζονται.

και καλαθακι βαλαμε, και αυτοκολλητο να τα αφηνουν στο καλαθακι.παρ ολα αυτα συνεχιζουν και χτυπναε-ορισμενοι μαλιστα λες και τους χρωστας- ,μπαινουν μεσα και τα σκορπανε.

πολλες φορες εχει τυχει να τους πετυχω "εν δραση" και η απαντηση τους στην ερωτηση γτ δε τα αφηνουν στο καλαθακι, ειναι "αν περασουν μετα για ελεγχο δε θα μας πληρωσουν".

το να τα συγκεντρωνομε σε μια γωνια πως θα γινει?θα βγαινει καποιος μετα απο ατον που τα μοιρασε,και θα τα ΜΑΖΕΥΕΙ πορτα-πορτα??

και αντε και το εκανες...

ξερεις ποσοι περνανε την μερα???

θα πρεπει να προσλαβουμε αλλο ατομο να μαζευει αυτα που μοιραζουν αλλοι...

 

Αυτοι που δεν τα αφηνουν στο καλαθι μαλλον τους πιεζουν να τα αφηνουν πορτα-πορτα,χαζομαρα δε λεω.Οσο για το αλλο,στην δικια μου πολυκατοικια στον οροφο μου τουλαχιστον (στους αλλους δεν ξερω τι γινετε) τα κλωτσαμε σε μια γωνια και ερχονται και τα παιρνουν οι καθαριστριες.

 

Εντάξει και τα παιδιά μια δουλειά κάνουνε και τους καταλαβαίνω εν μέρει.

Από την άλλη είναι όντως ενοχλητικό μερικές φορές. Παρ'όλα αυτά, δε νομίζω πως η λύση "τα μαζεύουμε σε μια γωνία και τα πετάει η καθαρίστρια" είναι και η καλύτερη λύση. Πρώτον γιατί και η καθαρίστρια δεν είναι δούλα σου και δεύτερον γιατί... ρε παιδιά...ειλικρινά τώρα, όσο εκνευριστικό και αν είναι πόσο δύσκολο είναι να τα πιάσετε με τα χεράκια σας και να τα πετάξετε στα σκουπίδια σας. Αν ο κάθε ένοικος το έκανε αυτό δε θα είχατε ούτε προβλήματα με τα σκουπίδια ούτε τίποτα. Μην είμαστε και υπερβολικοί.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά......είναι γνωστό ότι τα διαφημιστικά φυλλάδια πλέον δεν πιάνουν τόπο σαν σκοπό των επιχειρήσεων,απλά είναι η φθηνότερη διαφήμιση και το ρισκάρουν και ότι βγεί.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια...μην ξεχνιομαστε! Και επικινδυνα ειναι τα φυλλαδια να γλιστρησει κανεις αλλα το χειροτερο για μενα ειναι το κτυπημα κουδουνιου!

Δηλαδη πρεπει η δουλεια του αλλου να ενοχλει οπωσδηποτε καποιον αλλο;

Μια ζωη στη μετριοτητα και στη κακη ποιοτητα καθημερινοτητα;

Πρεπει δηλαδη να ανεχτουμε ενα ειδος διαφημισης με τοσα επακολουθα? διαβαζοντας τα μυνηματα ολα εδω μεσα βλεπεις τοσους λογους μαζεμενους-κουδουνια, ρυπανση, κινδυνος ατυχηματος,τσακωμοι με τον διαχειριστη γιατι δεν βαζει καλαθακι- δηλαδη ημαρτον...

(Ο δικος μς διαχειριστης ειναι γελοιος και τον τρεχουμε στο υγειονομικο...ποιο καλαθακι να μας βαλει! χαχαχα)

Μας εχουν κανει υπαλληλους τους οι διαφημιστικες εταιρειες χωρις να πληρωνομαστε, κλητηρες τους με λιγα λογια. Τελεια. Τουλαχιστον να φερνανε και κανενα σουβλακι δωρο που και που...

 

και εγώ επιμένω...αφού το ξέρεις/ξέρουμε πως τα χαρτιά είναι επικίνδυνα είναι τόσο δύσκολο να τα μαζεύουμε;; Μάζεψέ τα εσύ σήμερα κατεβαίνοντας και πέτα τα ή ακόμα και αν αυτό σου φαίνεται δύσκολο, βάλτα στην άκρη σε σημείο που να μην ενοχλούν. Αύριο θα το κάνει κάποιος άλλος από την πολυκατοικία. Και πάει λέγοντας. Μην περιμένετε για τον παραμικρό τον διαχειριστή ο οποίος όπως λες είναι και ότι να'ναι.

 

Και στην τελική ρε παιδιά είναι και αυτό μια δουλειά.

Και κάποια παιδιά βγάζουν ένα μισθό ή ένα χαρτζιλίκι ή οτιδήποτε τέλος πάντων. Δε νομίζω πως μας ενοχλούν τόσο πολύ πια τα χαρτάκια που πετάνε ώστε να ξεχάσουμε ότι δεν το κάνουν από χόμπυ αλλά επειδή πληρώνονται για αυτό.

 

Συμφωνώ μόνο σε ένα σημείο. Το να χτυπάς το κουδούνι του άλλου πρωί πρωί για να ρίξεις διαφημιστικά είναι απλά λάθος.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλά ηρέμησε... δε θα σου πρότεινε κανείς να αλλάξεις σπίτι για κάτι τέτοιο.

Και στη δική μου πολυκατοικία συμβαίνει αυτό που λες αλλά αραιά και που και ναι είναι ενοχλητικό όταν δουλεύεις νύχτα και το καταλαβαίνω.

Δεν ξέρω βέβαια πως μπορεί να λυθεί αυτό το πρόβλημα. Εκτός ίσως από το να χαμηλώνεις τον ήχο του κουδουνιού σου μέχρι να ξυπνήσεις. Είναι λύση ανάγκης βέβαια, δε λύνει το πρόβλημα, αλλά τουλάχιστον θα μπορείς να κοιμάσαι.

 

Και στη δική μου πολυκατοικία χτυπάνε και πάντα υπάρχει κάποιος &*^( που ανοίγει. Αν αυτοί οι ηλίθιοι σταμάταγαν να ανοίγουν τότε και αυτοί που μοιράζουν διαφημιστιά θα σταμάταγαν να χτυπάνε. Συνήθως τα ίδια και τα ίδια άτομα έρχονται.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα αν δουνε επαγγελματικο χωρο ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ χτυπουν εκει μανιωδως.

σημερα μου χτυπησε μια κοπελα.δεν ανοιξα.ξαναχτυπησε.τιποτα.

ξανα χτυπησε μεχρι που βγηκα εξω και την ρωτησα τι θελει.μου ειπε "διαφημιστικα εχω"

δεν αντεξα και της ειπα "καλα και το κουδουνι που γραφει ΙΑΤΡΕΙΟ δε το βλεπεις??θα παρατησω τον ασθενη για να ανοιξω σε σενα??

2ον..βλεπεις πως δε σου ανοιγω,τι συνεχιζεις να βαρας λες και σου χρωσταω??

3ον. το αυτοκολλητο με τα μεγαλα κοκκινα γραματα "απαγορευονται τα διαφημιστικα" δε το ειδες???αναγνωση δε ξερεις??"

 

εφυγε μουρμουριζοντας.

και οχι.δεν γινεται να κανω καυγα με καθε εναν που ερχεται.

ουτε γινεται να μαζευω καθε λιγο τα χαρτια απο τις σκαλες.αν περνουσαν ας πουμε σε ωρες ολοι μαζι ναι..αλλα ετσι πρεπει να βγαινω 3-4 φορες την μερα να μαζευω τα @#%$^χαρτα τους!και φυσικα δε μπορω να ανεβαινω μεχρι τον τελευταιο οροφο να ξεκιναω απο εκει.και σε καθε οικοδομη υπαρχουν οι "νοικοκυρες" που αντι να τα μαζεψουν,απλα τα κλωτσανε στον πιο κατω οροφο...

αυτοι δουλευουν και το σεβομαι.εμενα που με διακοπτουν αυτοι γιατι δε με σεβονται?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν μπορεί να γίνει τίποτα με αυτό το θέμα.

 

Από την μια υπάρχουν οι συστάσεις/απειλές των εταιριών στους διανομείς για έλεγχο κ να μην αφήνουν τα φυλλάδια χύμα αλλά στις πόρτες,απόλυση κτλπ. Από την άλλη χτυπάνε κουδούνια και ενοχλούν τον κόσμο.

 

Ακόμα και σπίτι να αλλάξει κάποιος που να ξέρει οτι δεν θα χτυπάνε τα κουδούνια για διαφημιστικά σε εκείνη την περιοχή?

 

Ακόμα και δικαστικές προσφυγές να γίνουν είναι τόσο πολλές αυτές οι εταιρίες που είναι ασύμφορο και αμφίβολο αν θα γίνει κάτι....

 

Η λύση είναι μόνο μια,αποστολή φυλλαδίων μέσω ταχυδρομείου είτε να περάσει νόμος για το κλείσιμο όλων αυτών των εταιριών. Φυσικά τίποτε από αυτά δεν θα γίνει για πολλούς λόγους.

 

Οπότε την κατάσταση θα την ανεχόμαστε αναγκαστηκά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...