Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Κάθε τράπεζα έχει τους δικούς της όρους στις κάρτες, δεν υπάρχει κοινό πρότυπο σύμβασης.

Η citibank, όποτε αλλάζουν οι όροι, στον επόμενο λογαριασμό στέλνει μαζί και τους αναθεωρημένους όρους. Επομένως θα σου έρθουν...

 

οπως τα λες. βασικα η καθε τραπεζα υποχρεουται να στελνει εγγραφως τους νεους ορους στους πελατες της

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

^ Σήμερα που ήρθε ο λογαριασμος της citibank diners είχε μέσα στο φάκελο έντυπο με Ορους, αλλά δεν ξέρω τι άλλαξε. Αν μάθετε τι άλλαξε πέστε μου κι εμένα!
Link to comment
Share on other sites

Απλα επειδη εγω δεν λαμβανω λογαριασμο ταχυδρομικα, αλλα τον βλεπω μεσω του internet.. Δεν ξερω αν θα μου ερθουν. Απαραδεκτο παντως να μην ηξερε ο υπαλληλος να με ενημερωσει ακριβως για το τι αλλαξε και για το αν θα μου ρθει ή οχι ταχυδρομικα
Link to comment
Share on other sites

Απλα επειδη εγω δεν λαμβανω λογαριασμο ταχυδρομικα, αλλα τον βλεπω μεσω του internet.. Δεν ξερω αν θα μου ερθουν. Απαραδεκτο παντως να μην ηξερε ο υπαλληλος να με ενημερωσει ακριβως για το τι αλλαξε και για το αν θα μου ρθει ή οχι ταχυδρομικα

 

στο ξαναλεω. ειναι υποχρεωμενοι να σου στειλουν τους νεους ορους ασχετα αν παιρνεις ηλεκτρονικο λογαριασμο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στο ξαναλεω. ειναι υποχρεωμενοι να σου στειλουν τους νεους ορους ασχετα αν παιρνεις ηλεκτρονικο λογαριασμο

 

Το καταλαβαινω οτι ειναι υποχρεωμενοι, αλλά στην Ελλάδα ειμαστε.. Θα περιμενω λιγες μερες και βλεπουμε..

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

εφυγε το τσιπακι απο την πιστωτικη την ακυρωσα και περιεμνω αλλη αλλα μου λεει η eurobank οτι θα την στειλει την παρασκευη δεν μπορω να την εχω πιο γρηγορα?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Θελω να βγαλω πιστωτικη καρτα, με μικρο πιστωτικο οριο, ακομα και 1000 ευρω. Που μπορω να βγαλω πιο ευκολα; Ακουσα για citybank.

 

Επισης, ισχυει οτι με μια αγορα απο καποιο ποσο και πανω στα mediamarkt σου βγαζουν αυτοι πιστωτικη καρτα, απλα με την ταυτοτητα σου, την οποια μπορεις να χρησιμοποιησεις παντου; Ξερεις κανεις κατι σχετικο;

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιαδήποτε τράπεζα και να πας και να ζητήσεις πιστωτικό 1.000€ θα σου βγάλουν.

 

Αυτο ειναι το ανεκδοτο της ημερας;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πιστωτική χωρίς εκκαθαριστικο πλέον ούτε για αστείο... Ούτε για 1 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Πιστωτική χωρίς εκκαθαριστικο πλέον ούτε για αστείο... Ούτε για 1 ευρώ

 

Και με εκκαθαριστικο ειναι πολυ δυσκολο πλεον

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα πριν μερικές ημέρες μια visa της Πειραιώς. Ένα μήνα κράτησε όλη η διαδικασία!!
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ανέκδοτο; Εβγαλα πριν μερικές μέρες μια με τέτοιο όριο. Φυσικά εννοείται ότι δεν είμαι στην μαύρη λίστα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εγραψα ακατορθωτο, πολυ δυσκολο εγραψα

 

Δεν είπα ότι είπες ακατόρθωτο, απλά ανέφερα το γεγονός.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ανέκδοτο; Εβγαλα πριν μερικές μέρες μια με τέτοιο όριο. Φυσικά εννοείται ότι δεν είμαι στην μαύρη λίστα.

 

Γιατι οι τραπεζες εκδιδουν πολυ δυσκολα πλεον πιστωτικες καρτες. Δεν αμφισβητησα οτι πηρες πιστωτικη καρτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι σε Τειρεσία σου βγάζουν με όριο τα 1.000€ και φυσικά να μην είσαι άνεργος. Οι κάρτες που είναι σε συνεργασία με εταιρίες είναι πιο εύκολες.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει σοβαρα η diners vodafone της citibank αλλα δεν ειχα ποτε μου καρτα diners ηθελα να ρωτησω οποιον ξερει να μου πει σχετικά με την αποδοχή της. ξερω οτι εχει μικρότερη αποδοχή απο visa/mestercard αλλα δεν ξερω σε αριθμούς τη διαφορά..

βρισκεις ευκολα καταστηματα που δεχονται diners ή είναι πολύ λιγοι οι εμποροι που τη δέχονται?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κατά την άποψη μου η dinners είναι μάπα . Δεν την ξέρει ούτε η μάνα της . Σε πολυκατάστημα στο Λονδίνο πήγα να κάνω αγορά τους έλεγα να πληρώσω με dinners και είπανε ναι . Όταν την έδωσα να πληρώσω την κοίταγαν καλά καλά νομίζανε ότι θα τους έδινα amex. Με λίγα λόγια η amex παιρνάει σε περισσότερα καταστήματα . Και η τράπεζα που την υποστηρίζει όμως είναι για τα μπάζα επίσης. Γνώμη μου πάντα.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει σοβαρα η diners vodafone της citibank αλλα δεν ειχα ποτε μου καρτα diners ηθελα να ρωτησω οποιον ξερει να μου πει σχετικά με την αποδοχή της. ξερω οτι εχει μικρότερη αποδοχή απο visa/mestercard αλλα δεν ξερω σε αριθμούς τη διαφορά..

βρισκεις ευκολα καταστηματα που δεχονται diners ή είναι πολύ λιγοι οι εμποροι που τη δέχονται?

Και εγώ θα πρότεινα Visa, είναι η πιο ευρέως αποδεκτή παγκόσμια.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει σοβαρα η diners vodafone της citibank αλλα δεν ειχα ποτε μου καρτα diners ηθελα να ρωτησω οποιον ξερει να μου πει σχετικά με την αποδοχή της. ξερω οτι εχει μικρότερη αποδοχή απο visa/mestercard αλλα δεν ξερω σε αριθμούς τη διαφορά..

βρισκεις ευκολα καταστηματα που δεχονται diners ή είναι πολύ λιγοι οι εμποροι που τη δέχονται?

 

Ειναι πολυ λιγοι εως ελαχιστοι οι εμποροι που την δεχονται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η citibank πάντως συνεχίζει να βγάζει πιστωτικές χωρίς εκκαθαριστικό (για φοιτητικές μιλάω) με πιστωτικό όριο αυτόματα 1000 ευρώ..

 

Όσον αφορά κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση κοιτάζοντας τα τελευταία statements... Σαν όριο ανάληψης μετρητών μου γράφει σε κάθε λογαριασμό 300,00 ευρώ. Μία φορά καταλάθως πριν από 10 μήνες περίπου είχα πάει σε ένα ATM της citibank για να κάνω ανάληψη και καταλάθως (επειδή έχουν συνδέσει την πιστωτική με τη χρεωστική) μπερδεύτηκα φαίνεται στην οθόνη και πάτησα να γίνει ανάληψη από την πιστωτική, αντί της χρεωστική που ήθελα. Το ποσό ήταν πάρα πολυ μικρό ευτυχώς (20 ευρώ). Βέβαια εννοείται πληρώθηκε μαζί με όλες τις υπόλοιπες χρεώσεις κανονικά στην ώρα της. Και όπως πάντα πληρώνω κανονικά όλο το ποσό... Παρατήρησα όμως ότι από τα Χριστούγεννα περίπου και μετά και ενώ στα statements μου γραφει καθε μήνα "Όριο ανάληψης μετρητών 300,00 ευρώ"... όταν μπαίνω στο ebanking που μου γράφει ανα πάσα στιγμή το διαθέσιμο υπόλοιπο, το τωρινό υπολοιπο κάρτας κτλ.. στο διαθέσιμο ποσό για ανάληψη μετρητών μου έχει 299,93 ευρώ.. Και μέχρι και στα σημερινά statements συνεχίζεται αυτό.. Εντάξει αστείο είναι βέβαια όλη η διαφορά.. Απλά μου έκανε εντύπωση και δεν ξέρω με ποια λογική γίνεται αυτό.. Δεν έχω ξανακάνει ποτέ καμία ανάληψη μετρητών.

Θα πάρω και τηλέφωνο αύριο την τράπεζα να μου πούνε έτσι από περιέργεια περισσότερο αλλά είπα να το γράψω κι εδώ μήπως ξέρει κάποιος

 

 

Επειδή με ενδιαφέρει σοβαρα η diners vodafone της citibank αλλα δεν ειχα ποτε μου καρτα diners ηθελα να ρωτησω οποιον ξερει να μου πει σχετικά με την αποδοχή της. ξερω οτι εχει μικρότερη αποδοχή απο visa/mestercard αλλα δεν ξερω σε αριθμούς τη διαφορά..

βρισκεις ευκολα καταστηματα που δεχονται diners ή είναι πολύ λιγοι οι εμποροι που τη δέχονται?

 

Αν σε ενδιαφέρει η συγκεκριμένη κάρτα για την έκπτωση σε λογαριασμό vodafone , θα σου πρότεινα να βγάλεις αυτή που έχω κι εγώ.. την citibank visa vodafone που λειτουργεί ακριβώς όπως και η diners club vodafone με το ίδιο ποσό έκπτωσης και όπως είναι φυσικό είναι περισσότερο αποδεκτή η visa από την diners.. Από την άλλη η diners είχα κοιτάξει χωρίς να το ψάξω πολύ ότι έχει ένα καλό πρόγραμμα shop&win που σου επιστρέφει με μετρητά στο λογαριασμό της κάρτας (αν και δεν συμφέρει αυτό) ή σε αγορές συγκεκριμένων επιχειρήσεων (αν δεν κάνω λάθος είδα και τη vodafone και τα σουπερ μαρκετς ΑΒ μέσα). Αν συνδιάζονται οι 2 προσφορε΄ς (shop & win μαζί και με την έκπτωση στο λογαριασμό vodafone ) θα μιλάμε για μία πάρα πολύ καλή προσφορά... αλλά αν δεν γίνεται δεκτή τι να την κάνεις;

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις... το shop n win συνδυάζεται με την εκπτωση στη vodafone αλλα με προβληματιζει η αποδοχη της diners... οποτε μαλλον με βλεπω να πηγαινω σε vodafone visa
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε citibank vodafone diners και στην Ελλάδα μας καλύπτει στο 90% των αγορων για τις οποίες σκοπεύαμε να τη χρησιμοποιήσουμε (σούπερ μάρκετ, ρούχα, καλλυντικά, ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά, αεροπορικά delta ailines). Τσέκαρε κι εσύ αν περνάει εκεί που σε ενδιαφέρει και αποφασισε!

Για εξωτερικο και online δεν πολυπερνάει, είναι η αλήθεια) και έχουμε για αυτο το σκοπο και mastercard και visa.

Εμάς μας εξυπηρετεί πολύ ως κάρτα, μηδενίζουμε σχεδον με το τζίρο που κάνουμε το πάγιο της βοντα αλλά μας αρέσει πολύ και το shop & win το οποίο το χρησιμοποιούμε και το εξαργυρώνουμε κυρίως οταν θέλουμε να κάνουμε κάποιο δώρο (γάμου, βάπτισης κλπ): αγοράζουμε κάτι καλο και ακριβο εξαργυρώνοντας ευρώ σε συνεργαζομενη επιχείρηση. Έτσι και την υποχρέωση βγάζουμε και με το παραπάνω και δεν βγάζουμε καθολου ευρουλάκια απο την τσέπη μας!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν το εξής παράλογο (για την ιστορία που έλεγα χθες).. Φαίνεται στο σύστημά τους ότι δεν έχει γίνει η αποπληρωμή της ανάληψης μετρητών που είχα κάνει καταλάθως πέρσι τον Νοέμβριο... Παρόλο που πληρώνω κάθε μήνα όλο το ποσό... Μου είπε και η υπάλληλος ότι της φαίνεται περίεργο γιατί πέρα από ότι πληρώνω όλο το ποσό... δεν χρεώνομαι και καθόλου τόκο που θα έπρεπε αν είχε μείνει κάποια οφειλη..

Άφησε αίτημα να το κοιτάξει και θα με ενημερώσει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...