Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Evgala mia karta prepaid ths kyprou gia online agores kai gia stoixhma. Prospathw na kanw sinalagh me th betoto h to bwin kai de ginete tpt.

 

Τι σφάλμα σου βγάζει;Μήπως δεν βάζεις σωστά το CVV;

Την έχω και γω την κάρτα και πρόσφατα έκανα μια Online συναλλαγή χωρίς κανένα πρόβλημα :worry:

 

γνωριζει κανεις εαν η προπληρωμενη visa της Κυπρου ειναι electron η κανονικη visa? Και επισης what is the catch? Απο οικονομικης αποψης.

 

5€ είναι τα έξοδα για να την αποκτήσεις και μετά 1€ για κάθε φόρτιση που της κάνεις.Περισσότερα δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

thanks Βασιλης. Απο οσο καταλαβα δεν ειναι electron αλλα κανονικη visa οποτε δεν ειναι και ασχημη λυση για online αγορες.
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει η visa με την electron visa?
Δές εδώ (link)...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Την prepaid visa της eurobank την δεχεται στο paypal και στο ebay?

Την εχει χρησιμοποιησει κανεις?

 

Προσπαθω να ανοιξω λογαριασμο στο ebay αλλα δε τη δεχονται...

Παω στο paypal παλι τα ιδια... :(

 

Γιατι τις εχουν τοσο στην απεξω τις προπληρωμενες καρτες ολοι?

Κριμα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την prepaid visa της eurobank την δεχεται στο paypal και στο ebay?

Την εχει χρησιμοποιησει κανεις?

 

Προσπαθω να ανοιξω λογαριασμο στο ebay αλλα δε τη δεχονται...

Παω στο paypal παλι τα ιδια... :(

 

Γιατι τις εχουν τοσο στην απεξω τις προπληρωμενες καρτες ολοι?

Κριμα

 

Γιατι το λες αυτο? Και εγω εχω προπληρωμενη της eurobank και την εχω προσθεσει κανονικα στο paypal.

Μηπως δεν κανεις κατι σωστα απο τη διαδικασια???

;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο? Και εγω εχω προπληρωμενη της eurobank και την εχω προσθεσει κανονικα στο paypal.

Μηπως δεν κανεις κατι σωστα απο τη διαδικασια???

;)

 

Τουλαχιστον τη δεχονται οπως λες.

Οποτε το πιο πιθανο ειναι να κανω κατι λαθος! Ισως να μη τη δεχονται επειδη πρεπει να εχει 1€ τουλαχιστον μεσα. Θα βαλω καποια χρηματα μηπως και τυχον φταιει αυτο και θα ξαναδοκιμασω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΡΙΑ απο Eurobank!!! Ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ κλεφτες :mad:

Καλη τραπεζα ειναι η Alphabank. Αλλα υπαρχουν και αλλες πολλες :) Περιμενε να σου απαντησουν κι αλλοι να παρεις γνωμες και βλεπεις ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε μήπως αν με χρεωστική (όχι πιστωτική!) κάρτα μπορείς να κάνεις ανάληψη σε ΑΤΜ στο εξωτερικό από λογαριασμό σου στην Ελλάδα (με την προυπόθεση βέβαια ότι έχεις χρήματα μέσα).

Ιδίως αν αυτό γίνεται σε χώρες ευρωπαικές που δεν έχουν ευρω?:confused:

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Giati einai kleftes sti Eurobank?

Egw exw akousei oti einai polu austhroi stous daneiolhptes.

Stis katatheseis omws akrivws to antitheto...

 

Sorry gia ta greeklish alla postarw apo wind plus.

Link to comment
Share on other sites

an i karta sou ehei sima maestro i cirrus ginetai se opoiodipote atm tou kosmou me to idio sima. fysika yparxoun kai promitheies, alla nomizw se ayti ti periptwsi to aksizoun

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως...

Αν χρησιμοποιήσω μια prepaid visa είμαι καλύτερα εξασφαλισμένος σε συναλλαγές στο ίντερνετ απ΄ότι με κανονική visa;

Πχ αν κλαπεί ο αριθμός μου με μια prepaid θα μπορούν να γίνουν αγορές μόνο αν έχω χρήματα στο λογαριασμό ενώ με μια visa μέχρι το πιστωτικό μου όριο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Alpha χρέωνε κάθε εξάμηνο ένα ποσό αν είχες χαμηλό υπόλοιπο. Αν θέλεις Alpha άνοιξε τον νεανικό λογαριασμό 1-2-3 που δε χρεώνει τίποτα.

Τι ακριβώς θέλεις με τα χρήματα αυτά; Αν είναι για αποταμίευση, βρες τη τράπεζα με το υψηλότερο επιτόκιο σε αυτή την κλίμακα.

Αν θέλεις να τα χρησιμοποιείς, τότε Probank με ανέξοδη ανάληψη από όλα τα ΑΤΜs όλων των τραπεζών.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα όσα ακούγονται είσαι εξίσου εξασφαλισμένος και με κανονική VISA. φτάνει να αμφισβητήσεις τις συναλλαγές. Δεν έχει καμμιά σημασία αν ο αριθμός διέρευσε στο internet ή στην κοπέλα του supermarket που την απομνημόνευσε.

Σε κάθε περίπτωση η συναλλαγή μπορεί να αμφισβητηθεί εντός 20 ημερών.

Αλλά επειδή ο κόσμος ανησυχεί οι τράπεζες προοθούν prepaid κάρτες.

 

Δεύτερον με αριθμό που διέρευσε και χωρίς την κάρτα(και την μαγνητική ταινία με τις πληροφορίες της) δεν μπορεί κανείς παρά να κάνει οnline συναλλαγές. Τώτε όμως δίνει το όνομα του και την διεύθηνση του για να παραλάβει τις αγορές του πράγμα που είναι μεγάλο ρίσκο για το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αlpha bank...ειμαι πολυ ευχαριστημενη :) Ακομα κι οταν ειχα χαμηλο υπολοιπο δεν μου χρεωσαν τιποτα. Και το σημαντικοτερο, εχουν υποκαταστηματα σχεδον παντου και δεν προκειται να ψαχνεσαι οταν θελεις να κανεις αναληψη.

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Giati einai kleftes sti Eurobank?

Egw exw akousei oti einai polu austhroi stous daneiolhptes.

Stis katatheseis omws akrivws to antitheto...

 

Sorry gia ta greeklish alla postarw apo wind plus.

 

Δουλευα στο τμημα ληξιπροθεσμων οφειλων ως τηλεφωνητρια. Παιρναμε τηλεφωνο ακομη και ατομα που ειχαν καθυστερησει να πληρωσουν τη δοση του δανειου μια μερα :blink: Επισης ηταν καταχωρημενοι πελατες που ειχαν εξοφλησει το δανειο απο το 1994 και εβγαζε μετα απο τοσα χρονια υπολοιπο 20 ευρω χωρις να ισχυει και παθαιναν σοκ οι ανθρωποι. Πολλοι μαλιστα με ειχαν κραξει και μου ειχαν πει οτι ΚΑΜΙΑ τραπεζα δεν παιρνει τηλ αν καθυστερησεις τη δοση. Εχεις δικιο οτι αυτη η συμπεριφορα ισχυει ΜΟΝΟ για τα δανεια, αλλα δε βλεπω το λογο να εμπιστευτω σε οτιδηποτε μια τραπεζα που φερεται τοσο πουστικ@ στους πελατες της...

Συν τοις αλλοις, η Eurobank οταν πας να ανοιξεις λογαριασμο καταθεσεων (απλο, χωρις συνδρομες κλπ) σου ανοιγει αυτον με τη συνδρομη των 20 ευρω ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΤΟ ΠΕΙ!!! Απαραδεκτο!!! (δεν ξερω αν γινεται ακομα αυτο. Μου συνεβη πριν ενα χρονο, και σε εμενα και σε μια φιλη που πηγαμε να ανοιξουμε απλο λογαριασμο).

 

Επι του θεματος τωρα, δε βλεπω να βρισκει ακρη ο ανθρωπος γιατι οι γνωμες μας ειναι αντικρουομενες.. Καθενας εχει τη δικη του εμπειρια απο τραπεζες και δυστυχως ή ευτυχως ειναι ολες σωστες :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω alpha bank κ eurobank κ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. θα προτεινα alpha που εχει κ web banking κ μπορεις να ελεγχεις οποτε θες το λογαριασμο σου.:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...

 

Εχω prepaid απο Τραπεζα Κυπρου και προχτες εκανα μια αγορα μεσω Paypal απο το Βarnes & Noble την οποια ακυρωσα μετα απο 5 λεπτα (μου ηρθε και mail επιβεβαιωσης για την ακυρωση). Ομως το συγκεκριμενο ποσο 2 μερες μετα φαινεται ακομα δεσμευμενο στην καρτα (χωρις να εχει χρεωθει) οπως μου ειπαν στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση με αποτελεσμα να μην εχω διαθεσιμο υπολοιπο αυτη τη στιγμη και να μην μπορω να πραγματοποιησω αγορες. Ποιος φταιει στη συγκεκριμενη περιπτωση το οnline καταστημα ή το Paypal και τι μπορω να κανω για να επανελθει το ποσο? Ηelp...:(

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Επισης ηταν καταχωρημενοι πελατες που ειχαν εξοφλησει το δανειο απο το 1994 και εβγαζε μετα απο τοσα χρονια υπολοιπο 20 ευρω χωρις να ισχυει και παθαιναν σοκ οι ανθρωποι.

 

επιβεβαιώνω... το αντιμετωπίσαμε κ εμείς αυτό. και μάλιστα υποτίθεται ότι αυτό τοκιζόταν όσο περνούσε ο καιρός και το ''αφήναμε ανεξόφλητο''. πολύ κωλοτράπεζα. απόδειξη: μόλις τους τρίξαμε τα δόντια, όλως τυχαίως βρήκαμε το δίκιο μας-είχαν κάνει λάθος...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...

 

Εχω prepaid απο Τραπεζα Κυπρου και προχτες εκανα μια αγορα μεσω Paypal απο το Βarnes & Noble την οποια ακυρωσα μετα απο 5 λεπτα (μου ηρθε και mail επιβεβαιωσης για την ακυρωση). Ομως το συγκεκριμενο ποσο 2 μερες μετα φαινεται ακομα δεσμευμενο στην καρτα (χωρις να εχει χρεωθει) οπως μου ειπαν στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση με αποτελεσμα να μην εχω διαθεσιμο υπολοιπο αυτη τη στιγμη και να μην μπορω να πραγματοποιησω αγορες. Ποιος φταιει στη συγκεκριμενη περιπτωση το οnline καταστημα ή το Paypal και τι μπορω να κανω για να επανελθει το ποσο? Ηelp...

να περιμένεις... μπορεί να πάρει και 1 εβδομάδα. ακόμα και αν χρεωθει τελικά το ποσό αντί να αποδεσμευθεί, θα έρθει πίσω refund.

Ξέρετε μήπως αν με χρεωστική (όχι πιστωτική!) κάρτα μπορείς να κάνεις ανάληψη σε ΑΤΜ στο εξωτερικό από λογαριασμό σου στην Ελλάδα (με την προυπόθεση βέβαια ότι έχεις χρήματα μέσα).

Ιδίως αν αυτό γίνεται σε χώρες ευρωπαικές που δεν έχουν ευρω?

γίνεται σε όσα ΑΤΜ παγκοσμίως έχουν το σήμα Visa/Visa Electron πάνω. σε όλα δλδ.

σε όσες χώρες δεν έχουν ευρώ, θα κάνεις ανάληψη στο εκάστοτε τοπικό νόμισμα, και από τον λογαριασμό σου θα αφαιρούνται ευρώ, σύμφωνα με τις εκάστοτε συναλλαγματικές ισοτιμίες της Visa

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 χρόνια είχα λογαριασμό μισθοδοσίας στην Alpha. Κάποια στιγμή από την εταιρεία επέλεξαν την Millenium οπότε έμεινε ένα υπόλοιπο στην Alpha 10 Ευρώ.

Δεν ασχολήθηκα για να πάω να τα πάρω και να κλείσω τον λογαριασμό, αλλά τον άφησα να υπάρχει.

Μετά από πολλούς μήνες ήρθε ένα φιρμάνι ότι τους χρωστάω 3 (ΤΡΙΑ) λεπτά, ενώ εννοείται ότι τα 10 Ευρώ μου τα είχαν φάει λόγω εξόδων διαχείρισης λογαριασμού.

Πήγα στην τράπεζα μου, έκλεισα τον λογαριασμό και τους έδωσα και τα 3 λεπτά να μην τους τα χρωστάω.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...