Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

 

βαζεις καρτα

πληκτρολογείς ΡΙΝ καρτας

καταθεση μετρητων.

γραφεις ποσο

βγαζει φακελο

τοποθετεις χρηματα και μετα μεσα παλι στην θυριδα που στα εβγαλε

παιρνεις αποδειξη και εισαι οκ

 

καλη τυχη

 

Το ιδιο ισχυει και για την τραπεζα πειραιως ?

 

η καταθεση περναει στο λογαριασμο αυθημερον η την επομενη ?

Link to comment
Share on other sites

stis katatheseis me fakelo ta xrimata pernan sto logariasmo tin epomeni pou anoigoun oi ypalliloi tous fakellous kai metran ta lefta. stin peiraiws malista parolo pou tin epomeni einai sto logariasmo den mporeis na ta bgaleis mehri tin paraepomeni.

 

twra i ethniki (kai kati akousa kai i eurobank) bazei mihanakia pou metrane ta hrimata epitopou kai mpainoun ekeinh th stigmh sto logariasmo. malista mpainoun kai me valeur aythimeron pou simainei oti tokizontai mia mera parapanw apo oti i katathesi sto tameio kai epishs mporoun na meraferthoun amesa hwris hrewstikous tokous...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Στην δε Alpha bank, οι καταθέσεις/πληρωμές μέσω ΑΤΜ μετριούνται 2 φορές την ημέρα. Μία γύρω στις 7.30 με 8 το πρωί και μία με το κλείσιμο γύρω στις 2.30.

 

Αυτό σημαίνει, ότι μπορείς να καταθέσεις πριν από αυτές τις 2 καταμετρήσεις που κάνουν οι υπάλληλοι και τα χρήματα θα τα βλέπεις αυθημερών. Αυτό φυσικά δεν ισχύει, εάν πας να κάνεις κατάθεση Παρασκευή απόγευμα.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Μου προέκυψαν κάτι έκτακτα έξοδα αυτό το μήνα που πρέπει να πληρωθούν.

 

Κοιτάω για κάποιο δάνειο να πάρω, καταναλωτικό - προσωπικό για να μπορέσω να τα καλύψω όλα μέσα σε μια εβδομάδα μέχρι του ποσού των 4000 ευρώ.

 

το πρόβλημα που έχω είναι ότι το εκκαθαριστικό μου 2006 είναι 4335 ευρώ. (αφορά εξάμηνο πέρισυ) .

 

Αυτή τη στιγμή κάνω 2 δουλειές. Ελεύθερος Επαγγελματίας και Μισθωτός. Αυτά όμως θα φανούν ως εισοδήματα το 2007. Δε θέλω να βάλω κανένα εγγυητή βέβαια και ούτε σπίτι παίζει.

 

Καμία γνώμη να μου προτείνεται?

 

Δεν έχω δυσμενή και δεν έχω ξαναπάρει δάνειο και αν δεν είχα αυτά τα έξοδα τώρα ούτε σκόπευα.

 

Η έστω έκδοση πιστωτικής Κάρτας κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μου προέκυψαν κάτι έκτακτα έξοδα αυτό το μήνα που πρέπει να πληρωθούν.

 

Κοιτάω για κάποιο δάνειο να πάρω, καταναλωτικό - προσωπικό για να μπορέσω να τα καλύψω όλα μέσα σε μια εβδομάδα μέχρι του ποσού των 4000 ευρώ.

 

το πρόβλημα που έχω είναι ότι το εκκαθαριστικό μου 2006 είναι 4335 ευρώ. (αφορά εξάμηνο πέρισυ) .

 

Αυτή τη στιγμή κάνω 2 δουλειές. Ελεύθερος Επαγγελματίας και Μισθωτός. Αυτά όμως θα φανούν ως εισοδήματα το 2007. Δε θέλω να βάλω κανένα εγγυητή βέβαια και ούτε σπίτι παίζει.

 

Καμία γνώμη να μου προτείνεται?

 

Δεν έχω δυσμενή και δεν έχω ξαναπάρει δάνειο και αν δεν είχα αυτά τα έξοδα τώρα ούτε σκόπευα.

 

Η έστω έκδοση πιστωτικής Κάρτας κάνει.

 

Σαν τελευταία λύση και αν δεν μπορείς να βγάλεις κάποιο καταναλωτικό δάνειο, βγάλε κάρτα και με την πρώτη ευκαιρία κάνεις μεταφορά σε ένα πρόγραμμα που να σε συμφέρει....

Link to comment
Share on other sites

pane me to ekkatharistiko sou kai ena prosfato filo misthodosias. emena sto stegastiko i ethniki mou ypologise to mistho x 14 kai as elege 2000 to ekkatharistiko mou.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Kαλισπερα παιδια.

Σορρυ εαν εχει ξαναειπωθει αλλα ειναι δυσκολη η αναζητηση σε τοσες σελιδες.

 

Λοιπον μπορω μεσω ethnocash να παιξω στοιχημα απο το ιντερνετ?

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλισπερα παιδια.

Σορρυ εαν εχει ξαναειπωθει αλλα ειναι δυσκολη η αναζητηση σε τοσες σελιδες.

 

Λοιπον μπορω μεσω ethnocash να παιξω στοιχημα απο το ιντερνετ?

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Η εθνοcash δεν είναι πιστωτική. Νομίζω χρειάζεται πιστωτική για κάθε είδους αγορά μέσω ίντερνετ:worry: :worry:

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο φθηνές και ακριβές τράπεζες

11:39 - 29 Νοέμβριος 2006

Σημαντικές διαφορές εμφανίζουν οι ελληνικές τράπεζες ως προς τα επιτόκια χορηγήσεων τους στις περισσότερες κατηγορίες δανείων και καρτών. Με βάση τα συγκριτικά στοιχεία που παρουσίασε η ΤτΕ, προκύπτει ότι στα στεγαστικά δάνεια για το πρώτο έτος το χαμηλότερο επιτόκιο το εμφανίζει η Marfin με 0% και η Citibank με 2,90%, ενώ το υψηλότερο η Proton με 5%.

 

Η Εθνική κινείται στο 3,25%, διαμορφώνοντας περίπου το μέσο όρο της κατηγορίας.

 

Στα ανοικτά καταναλωτικά δάνεια, δηλαδή στις ανακυκλούμενες πιστώσεις, η Bank of Saderat Iran και η Aspis εμφανίζουν το χαμηλότερο επιτόκιο 8,9% και η Marfin με επιτόκιο ΕΚΤ + 4,75%. Από τα υψηλότερα στον κλάδο εμφανίζουν η Eurobank με 13,70% και η Probank με 13,65%.

 

Στα καταναλωτικά δάνεια με εξασφαλίσεις ο μέσος όρος κινείται κοντά στο 11% ωστόσο το χαμηλότερο το εμφανίζουν το ΤΤ 4,9% και η Πειραιώς που ξεκινάει από 5,15%. Στα δάνεια χωρίς εξασφαλίσεις, δηλαδή τα προσωπικά, οι ακριβότερες τράπεζες είναι η Eurobank με 13,85% και η Millennium με 13%.

 

Στις κάρτες, τα χαμηλότερα επιτόκια τα εμφανίζουν το ΤΤ με 9% και η Λαϊκή με 14%, ενώ ο μέσος όρος κινείται πάνω από 16,5%

 

Επιτόκια καταθέσεων

 

Σημαντικές διαφοροποιήσεις εμφανίζουν και τα επιτόκια καταθέσεων στις τράπεζες.

 

Το υψηλότερο επιτόκιο εμφανίζει η Bank of Saderat Iran με 2,25% και η Aegean Baltic Βank με 1,5%.

 

Για τις μικροκαταθέσεις ταμιευτηρίου η Alpha προσφέρει 0,30%, η Millennium 1,25%, η ΑΤΕ 0,75%, η Εθνική 0,60%, η Proton Βank 1% ενώ σε παραπλήσια επίπεδα κινείται και το ΤΤ.

 

Π. Λεωτσάκος

http://www.reporter.gr

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο φθηνές και ακριβές τράπεζες

11:39 - 29 Νοέμβριος 2006

Σημαντικές διαφορές εμφανίζουν οι ελληνικές τράπεζες ως προς τα επιτόκια χορηγήσεων τους στις περισσότερες κατηγορίες δανείων και καρτών. Με βάση τα συγκριτικά στοιχεία που παρουσίασε η ΤτΕ, προκύπτει ότι στα στεγαστικά δάνεια για το πρώτο έτος το χαμηλότερο επιτόκιο το εμφανίζει η Marfin με 0% και η Citibank με 2,90%, ενώ το υψηλότερο η Proton με 5%.

 

Η Εθνική κινείται στο 3,25%, διαμορφώνοντας περίπου το μέσο όρο της κατηγορίας.

 

Στα ανοικτά καταναλωτικά δάνεια, δηλαδή στις ανακυκλούμενες πιστώσεις, η Bank of Saderat Iran και η Aspis εμφανίζουν το χαμηλότερο επιτόκιο 8,9% και η Marfin με επιτόκιο ΕΚΤ + 4,75%. Από τα υψηλότερα στον κλάδο εμφανίζουν η Eurobank με 13,70% και η Probank με 13,65%.

 

Στα καταναλωτικά δάνεια με εξασφαλίσεις ο μέσος όρος κινείται κοντά στο 11% ωστόσο το χαμηλότερο το εμφανίζουν το ΤΤ 4,9% και η Πειραιώς που ξεκινάει από 5,15%. Στα δάνεια χωρίς εξασφαλίσεις, δηλαδή τα προσωπικά, οι ακριβότερες τράπεζες είναι η Eurobank με 13,85% και η Millennium με 13%.

 

Στις κάρτες, τα χαμηλότερα επιτόκια τα εμφανίζουν το ΤΤ με 9% και η Λαϊκή με 14%, ενώ ο μέσος όρος κινείται πάνω από 16,5%

 

Επιτόκια καταθέσεων

 

Σημαντικές διαφοροποιήσεις εμφανίζουν και τα επιτόκια καταθέσεων στις τράπεζες.

 

Το υψηλότερο επιτόκιο εμφανίζει η Bank of Saderat Iran με 2,25% και η Aegean Baltic Βank με 1,5%.

 

Για τις μικροκαταθέσεις ταμιευτηρίου η Alpha προσφέρει 0,30%, η Millennium 1,25%, η ΑΤΕ 0,75%, η Εθνική 0,60%, η Proton Βank 1% ενώ σε παραπλήσια επίπεδα κινείται και το ΤΤ.

 

Π. Λεωτσάκος

http://www.reporter.gr

 

Εχω την εντύπωση οτι με τα στεγαστικά δάνεια, παίζει πολύ απάτη σε όλες τις τράπεζες. Σου λένε το επιτόκιο για τον πρώτο χρόνο μόνο άντε το πολύ για τρία χρόνια. Μετά όμως τί γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

gia ayton akribws ton logo thewrw tin parapanw analysh paraplanitiki giati basizetai se prosfores tin twrinh periodo kai oxi se pragmatiko kostos to synolikou proiontos. to problima bebaia den einai stin apati twn trapezwn alla sto oti emeis kathomaste kai dinoume basi sto ti akougetai hwris na psaksoume tin ousia, me apotelesma na peftoume thymata twn diafimisewn kai twn entypwsewn.

 

oute epishs me endiaferei to epitokio stis mikrokatatheseis giati poly apla oso kai an einai siga ta lefta pou tha parw. etsi ki alliws, aytos pou noiazetai gia to ti tha parei, otidipote poso pera apo ayta pou hreiazetai gia ta bdomadiatika eksoda to ehei sti heiroteri se a/k diaheirisis diathesimwn.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

gia ayton akribws ton logo thewrw tin parapanw analysh paraplanitiki giati basizetai se prosfores tin twrinh periodo kai oxi se pragmatiko kostos to synolikou proiontos. to problima bebaia den einai stin apati twn trapezwn alla sto oti emeis kathomaste kai dinoume basi sto ti akougetai hwris na psaksoume tin ousia, me apotelesma na peftoume thymata twn diafimisewn kai twn entypwsewn.

 

oute epishs me endiaferei to epitokio stis mikrokatatheseis giati poly apla oso kai an einai siga ta lefta pou tha parw. etsi ki alliws, aytos pou noiazetai gia to ti tha parei, otidipote poso pera apo ayta pou hreiazetai gia ta bdomadiatika eksoda to ehei sti heiroteri se a/l diaheirisis diathesimwn.

 

Σωστά το είπες, "στη χειρότερη":) :)

Link to comment
Share on other sites

ξερετε ποια τραπεζα εχει cashcard που δεν εχει προμηθεια οταν κανεις αναληψη

 

απο τo atm (μεσω ΔΙΑΣ) ? κατι ειχα ακουσει για την γενικη τραπεζα..γνωριζει κανεις κατι ?

 

 

και κατι ακομα:μπορω να κανω αγορες στο ιντερνετ με την visa electron της aspis bank (ειναι debit οχι πιστωτικη)

Link to comment
Share on other sites

ξερετε ποια τραπεζα εχει cashcard που δεν εχει προμηθεια οταν κανεις αναληψη

 

απο τo atm (μεσω ΔΙΑΣ) ? κατι ειχα ακουσει για την γενικη τραπεζα..γνωριζει κανεις κατι ?

 

H NovaBank κάποτε (όταν πρωτοξεκίνησε) αλλά μόνο για δημόσιους υπαλλήλους που είχαν την μισθοδοσία τους εκεί. Τελευταία, είχα ακούσει ότι επέτρεπε 2-3 τέτοιες συναλλαγές δωρεάν τον μήνα, και πάλι για την ίδια κατηγορία υπαλλήλων.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

ξερετε ποια τραπεζα εχει cashcard που δεν εχει προμηθεια οταν κανεις αναληψη

 

απο τo atm (μεσω ΔΙΑΣ) ? κατι ειχα ακουσει για την γενικη τραπεζα..γνωριζει κανεις κατι ?

 

 

και κατι ακομα:μπορω να κανω αγορες στο ιντερνετ με την visa electron της aspis bank (ειναι debit οχι πιστωτικη)

 

Μεχρι τελευταια που ειχα περασει εξω απο καταστημα της probank ειχε σημειωση πως ειναι δωρεαν οι αναληψεις μεσω ΔΙΑΣ. Τσεκαρε το.

Link to comment
Share on other sites

Έχει το δικαίωμα η τράπεζα να αυξήσει το πιστωτικό μου όριο χωρίς να με ρωτήσει;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Έχει το δικαίωμα η τράπεζα να αυξήσει το πιστωτικό μου όριο χωρίς να με ρωτήσει;

 

Συνήθως το αναφέρει πάνω στην αίτηση. Αν πάντως δεν την θέλεις την αύξηση του πιστωτικού ορίου, το δηλώνεις στην τράπεζά σου.;)

Link to comment
Share on other sites

Έχει το δικαίωμα η τράπεζα να αυξήσει το πιστωτικό μου όριο χωρίς να με ρωτήσει;

Κάτι σαν την αυτοαπαγόρευση στα καζίνο μου μοιάζει αυτό. :lol: Γιατί να μη στο αυξήσει; Καλό είναι, κακό δεν είναι. Αν δε μπορούμε να συγκρατηθούμε όμως στις αγορές, τότε ναι είναι άλλο θέμα αυτό. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Έχει το δικαίωμα η τράπεζα να αυξήσει το πιστωτικό μου όριο χωρίς να με ρωτήσει;

 

Συμφωνω με τον φιλο παραπανω.....Αν δεν ενεχεται επιπλεον αμεσο κοστος για σενα γιατι να μην το θες???? Και συνηθως μπορεις να επανερθεις στο προτερο πιστωτικο σου οριο με ενα απλο τηλεφωνημα η οταν βρεθεις σε καποιο υποκαταστημα της τραπεζας :)

 

Πολλοι ειναι αυτοι που κανουν αιτησεις για αυξησεις οι οποιες απορριπτονται, οποτε δες το καλοδεχουμενο! Μια μικρη προσοχη μονο σε αυξησεις περα απο οριο που θα σας θεσει σε μεγαλυτερη κλιμακα εξοδων γιατι εκει προφανως εχετε αμεσο κοστος!

:tease:
Link to comment
Share on other sites

ξερετε ποια τραπεζα εχει cashcard που δεν εχει προμηθεια οταν κανεις αναληψη

 

απο τo atm (μεσω ΔΙΑΣ) ? κατι ειχα ακουσει για την γενικη τραπεζα..γνωριζει κανεις κατι ?

 

 

και κατι ακομα:μπορω να κανω αγορες στο ιντερνετ με την visa electron της aspis bank (ειναι debit οχι πιστωτικη)

 

PROBank

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν θα έχεις πρόβλημα... άλλωστε θα πρέπει να ξέρεις οτι αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να μεταφέρεις το υπόλοιπο σου σε άλλη κάρτα, τις δόσεις σου δεν θα μπορείς να τις μεταφέρεις....:O :O

 

βασικά νομίζω δεν έχεις δίκιο. Όλα αυτα ρυθμίζονται από την τράπεζα, πχ η citibank δεσμέυει όλο το ποσό από την αρχή και ξανααποδεσμεύει το όριο σιγά σιγά όσο ξεχρεώνονται οι δόσεις. Οι περισσότερες τράπεζες απαιτούν να καλύπτεται εξ αρχής η συνολική αξία του προιόντος που θα μπέι σε δόσεις από το πιστωτικό όριο, και λίγες το εφαρμόζουν νομίζω από τη δεύτερη αγορά με δόσεις και μετά. Γενικότερα όλα αυτά είναι θέμα ΤΡΑΠΕΖΑΣ μην ακούς κανέναν και πάνω απόλα μην δίνουμε ανακριβείς πληροφορίες στο forum. Συμβουλεύσου το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Τράπεζάς σου για το ποιο σύστημα ακολουθεί. Κάποια πράγματα/ρυθμίσεις έχουν να κάνουν με την τράπεζα και κάποια με την εκδότρια (visa/mastercard κτλ)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε μου, αν αγοράσεις με δόσεις δεν χρειάζεται να καλύπτεις το ποσό με το υπόλοιπό σου γιατί οι δόσεις θα προστίθονται μία κάθε μήνα στο λογαριασμό σου...

 

σε αυτό το λάθος αναφέρομαι. Θα γίνει και ρεζίλι ο άνθρωπος στο ταμείο! :lol:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν την αυτοαπαγόρευση στα καζίνο μου μοιάζει αυτό. :lol: Γιατί να μη στο αυξήσει; Καλό είναι, κακό δεν είναι. Αν δε μπορούμε να συγκρατηθούμε όμως στις αγορές, τότε ναι είναι άλλο θέμα αυτό. :ninja:

 

μερικές φορές το παρακάνουν.. ναι οκ είμαι καλόες πελάτης τρώνε τόκους απο μένα και είμαι καλοπληρωτής αλλά έχω όριο 4200$ σε κάρτα που ΔΕΝ έδωσα εκκαθαριστικό γιατί δεν είχα.....

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...