Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Poia pistotiki karta protinete gia BONUS kai poia einai ta pronomia tous?

 

Alfa

 

Eurobank

 

Laiki

 

Ethniki

 

akouo protasis

 

** Nomizo oti i Laiki dini to 2% tou tzirou pou tha kanis einai i kaliteri prosfora ?

Link to comment
Share on other sites

για bonus θα πρότεινα τα εξής:

 

Vodafone Visa Citibank αν έχεις Vodafone ή Alpha TIM American Express αν έχεις TIM και ασχολείσαι με το άθλημα.

 

Γενικότερα πρόγραμμα πόντων το καλύτερο νομίζω έχει η Novabank με αρκετά ωραία και καλά δωράκια.

 

Φίλε μου εσύ που ρωτάς για τη μερίδα νομίζω τελικά πως δεν έχει σχέση το ότι την ειχες στη Sigma που είναι θυγατρική της Πειραιώς. Για να βγει στο winbank (να συμφωνήσω και εδώ μαζί σου ΝΑΙ είναι το καλύερο ebanking με διαφορά) πρέπει να έχεις ή να βρεις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ τον λογαριασμό SAT και λογαριασμό μερίδας (2 δεκαψήφια περίπου νούμερα) και να κάνεις στο κατάστημα τη διαδικασία που είναι 2 λεπτά. Αν έχεις χρηματιστήριο και σε κάποιο άλλο ebanking πάρε την τράπεζα να σου δώσει τους αριθμούς.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω αλφα αλλα με χαλασε το μηχανακι. Η αποστολη κωδικου στο κινητο που εχεις δωσει (πειραιως) ειναι πιο πρακτικη μεθοδος. Με προβληματισε ομως το οτι εχει επιλογη να αλλαξεις το κινητο ! Αν δηλαδη μπει κλεφτης στο πισι μου η πειραιως προσπαθει να τον τσεκαρει στελνοντας τον κωδικο στο δηλωθεν κινητο, αλλα αμα ο κλεφτης θελει βαζει το δικο του. Θελω να ελπιζω οτι θα απαιτειται καποιο ενδιαμεσο βημα (τηλεφωνημα ή κατι αλλο)... αλλιως ειναι bug..

 

Ναι βέβαια η διαδικασία γίνεται με τηλεφωνική επιβεβαίωση στοιχείων!

 

Τώρα αν χάσεις ΚΑΙ κωδικούς ΚΑΙ κινητό ΚΑΙ δεν κάνεις τον κόπο να πάρεις ένα τηλέφωνο να το μπλοκάρεις καλά θα πάθεις για ότι σου κάνουν.. Διαφωνείτε??

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Αν η κάρτα έχει τους αριθμούς ανάγλυφους τώτε είναι πιστωτική. Αν απλά τους έχεις ελαφρά τυπωμένους τώτε είναι VISA Εlectron και ότι ψωνίσεις το αφαιρεί αμέσως από τον λογαριασμό σου. Προφανώς γιαν να στην δώσουν χωρίς να το ζητήσης θα είναι Electron και δέν έχει συνδρομή.

Το επιτόκιο είναι 1,70 % στον λογαριασμό μισθοδοσίας της Εurobank Ανεξαρτήτως ποσού και ισχύει και για τις δικές σου καταθέσεις.

 

Δεν είναι έτσι στη Eurobank.. Κάνουν και τος Visa Electron πιστωτικές.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ και τα 2. Σωστότερα, της Πειραιώς το είχα μέχρι πριν δύο μήνες, που ξέχασα τον κωδικό -αφού κάθε τρεις και λίγο μου έλεγε να τον αλλάξω- και κλειδώθηκε ύστερα από μόλις 3 λάθος προσπάθειες και αποφάσισα να μην ξανασχοληθώ.

Της Πειραιώς είναι πιο εντυπωσιακό, αλλά της Eurobank είναι και πιο λειτουργικό και έχει πιο πολλές δυνατότητες, παρά το λιτό του interface.

Τελικά η λιτότητα βγαίνει υπέρ του χρήστη.

Σχεδόν όλα (λέω σχεδόν για να μην κάθομαι να μετράω) που αναφέρεις εκεί τα έχει και η Eurobank, αντίθετα είχα βρει πολλές δυνατότητες που έδινε η Eurobank και δεν έδινε η Πειραιώς (πλέον δεν έχω πρόσβαση για να δω αν έχει κάνει κανένα βήμα να πλησιάσει την Eurobank).

Και τα 5€ κερατιάτικα που θέλει η Πειραιώς κάθε φορά που ξεχνάς τον κωδικό -τον οποίο σε βάζει να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο- είναι η πλέον ανήθικη προμήθεια που γνωρίζω σε ελληνική τράπεζα.

 

 

Παρε στο 801802803804 και ζητα να στο ξεκλειδωσουν ωστε να εχεις αλλες 3 προσπαθειες.Νομιζω μπορεις να ζητησεις να στο ξεκλειδωσουν παραπανω απο μια φορα.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

επιτελους σημερα μιλησα με Αλφα. Θα μου στειλουν το μηχαναματακι που αλλαζει τους κωδικους. 7 ευρω τη πρωτη φορα και 12 αν το χασεις μετα. Επιτελους. Πληρωμη λογαριασμων χωρις να τρεχω... Τι καλα!!
:X
Link to comment
Share on other sites

Poia pistotiki karta protinete gia BONUS kai poia einai ta pronomia tous?

 

Alfa

 

Eurobank

 

Laiki

 

Ethniki

 

akouo protasis

 

** Nomizo oti i Laiki dini to 2% tou tzirou pou tha kanis einai i kaliteri prosfora ?

 

 

Kamia alli apopsi gia tis Pistotikes pou dinoun Bonus ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγω ανοιξα παρτίδες με alpha e-banking.

Οταν ζητησα κωδικους ηρθαν σε 3 μερες, αλλα τωρα ου εχω παραγγηλει το μηχανηματακι πρόσθετου κωδικου που το χρειάζεσαι για να κανεις συναλλαγες μεσω αλλων τραπεζών, με καθυστερούν τρελα και εχω εκνευριστει. Ασε που το χρεωνουν 7 ευρω ... 7 Ευρω για να κνεις συναλλαγες απο το συστημα τους! Και μη ξεχνάμε φυσικα και το μισο ευρω προμηθεια σε καθε συναλλαγη ετσι??

 

poio miso eyrw?

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Guyz, για να μπορώ να εξοφλήσω τον λογαριασμό του ΟΤΕ μέσω του winbank της Πειραιώς πρέπει να κάνω κάποια αίτηση;

Ή απλώς δίνω τα στοιχεία που μου ζητάει στο site;

Επίσης πρέπει να μου έχει έρθει ο φάκελος του λογαριασμού στο σπίτι πρώτα για να μπορέσω να τον πληρώσω μέσω winbank;

Δεν γίνεται δηλαδή να ενημερώνομαι κατευθείαν από το site για το πόσα χρωστάω;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

CaeSaR, δεν χρειάζεται αίτηση. Απλά πρέπει να έχεις τον λογαριασμό του ΟΤΕ μπροστά σου. Ο λογαριασμός αυτός έχει έναν κωδικό αριθμό, για πληρωμή μέσω τράπεζας, web banking κλπ.

 

Αυτόν τον αριθμό θα χρησιμοποιήσεις και θα πληρώσεις/πιστώσεις τον λογαριασμό του ΟΤΕ. Χωρίς αυτόν τον κωδικό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

Καμιά τράπεζα δεν μπορεί να γνωρίζει την οφειλή σου στον ΟΤΕ. Συνεπώς, η απάντηση στην τελευταία ερώτηση σου είναι: ΟΧΙ. :)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια gift card visa και έχω μερικές απορίες.

Απ'ότι έχω καταλάβει η visa με την visa electron είναι διαφορετικές. Ισχύει αυτό;

Σε κάποια sait, τα οποία οποία δέχονται visa, την συγκεκριμένη κάρτα(η οποία είναι visa electron) δεν την δέχονται...

 

Επίσης το paypal τι ακριβώς είναι; Αυτό που θα μπορούσε να μου χρησιμεύσει; Θα μπορούσα δηλαδή να κάνω αγορά απο κάποιο sait που δεν υποστηρίζει Visa electron, αλλα υποστηρίζει μόνο paypal;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

poio miso eyrw?

 

για κάθε συναλλαγή μέσω δίκτυου (πχ τηλεφωνία, πληρωμή πιστωτικών, ΔΕΗ κτλ ) σε χρεωνει 50 λεπτά προμηθεια. Πχ αν βάλεις 100 ευρώ σε μια κάρτα, σε χρεώνει 100.50

:X
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι σιγουρος ειχε πεσει παλια στα χερια μου ενα διαφημιστικο που ειχε ερθει μεσα στον λογ/σμο της καρτας μου και ελεγε οτι εκτος απο την ταυτοτητα και ΑΦΜ θα χρειαστουνε και τους 2 με 3 τελευταιους λογαριασμους της καρτας που θα μεταφερθει.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

CaeSaR, δεν χρειάζεται αίτηση. Απλά πρέπει να έχεις τον λογαριασμό του ΟΤΕ μπροστά σου. Ο λογαριασμός αυτός έχει έναν κωδικό αριθμό, για πληρωμή μέσω τράπεζας, web banking κλπ.

 

Αυτόν τον αριθμό θα χρησιμοποιήσεις και θα πληρώσεις/πιστώσεις τον λογαριασμό του ΟΤΕ. Χωρίς αυτόν τον κωδικό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

Καμιά τράπεζα δεν μπορεί να γνωρίζει την οφειλή σου στον ΟΤΕ. Συνεπώς, η απάντηση στην τελευταία ερώτηση σου είναι: ΟΧΙ. :)

 

Thanks! :)

 

Και κάτι άλλο! Μπορώ να χρησιμοποιήσω την Electron Visa για αγορές με δόσεις ή χρειάζεται κανονική πιστωτική;:O

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο! Μπορώ να χρησιμοποιήσω την Electron Visa για αγορές με δόσεις ή χρειάζεται κανονική πιστωτική;:O

 

Αν είναι πιστωτική ναι. Αν είναι χρεωστική (που απλά βλέπει έναν λογαριασμό καταθέσεων)... ΟΧΙ.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν μπορώ να κάνω μεταφορά υπολοίπου από πιστωτική Πειραιώς university visa σε άλλη πιστωτική (φοιτητική);
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν μπορώ να κάνω μεταφορά υπολοίπου από πιστωτική Πειραιώς university visa σε άλλη πιστωτική (φοιτητική);

 

 

Ναι!

;)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν μπορώ να κάνω μεταφορά υπολοίπου από πιστωτική Πειραιώς university visa σε άλλη πιστωτική (φοιτητική);

To σημαντικό είναι η δεύτερη κάρτα να κάνει μεταφορά υπολοίπου.

Η Πειραιώς δε μπορεί να φέρει αντίρρηση αν πάει η άλλη τράπεζα και της πει "ορίστε το υπόλοιπο του Gka".

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια μπορώ να κάνω μεταφορά συγκεκριμένα (φοιτητική εννοείται);

Τρέχει μια προσφορά για φοιτητική και μτφ υπολοίπου στη Νόβα (Μιλλένιουμ), με δώρο bluetouth !

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια μπορώ να κάνω μεταφορά συγκεκριμένα (φοιτητική εννοείται);

 

Στην Εθνική, Πειραιώς Eurobank, Alpha , ίσως και σε άλλες

Link to comment
Share on other sites

H Eurobank σου δίνει τους πρώτους 6 μήνες άτοκα.

Και οι άλλες κάνουν παρόμοιες προσφορές φαντάζομαι, ψάχτο. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου λέτε λίγο αν ξέρει κάποιος πως μπορώ να κάνω κατάθεση χρημάτων σε ATM της Alpha Bank? Κάτι με φάκελο? Είμαι new και δν ξέρω τπτ απο τράπεζες...:O
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου λέτε λίγο αν ξέρει κάποιος πως μπορώ να κάνω κατάθεση χρημάτων σε ATM της Alpha Bank? Κάτι με φάκελο? Είμαι new και δν ξέρω τπτ απο τράπεζες...:O

 

 

αν ο λαγαριασμός ειναι δικός σου και εχεις καρτα...

τοτε πας σε ενα ΑΤΜ

βαζεις καρτα

πληκτρολογείς ΡΙΝ καρτας

καταθεση μετρητων.

γραφεις ποσο

βγαζει φακελο

τοποθετεις χρηματα και μετα μεσα παλι στην θυριδα που στα εβγαλε

παιρνεις αποδειξη και εισαι οκ

μη σε αγχωσει σου δινει χρονο και αν νιωσεις πως κανεις κατι λαθος πατα ακυρωση και παλι απο την αρχη

καλη τυχη

Link to comment
Share on other sites

αν ο λαγαριασμός ειναι δικός σου και εχεις καρτα...

τοτε πας σε ενα ΑΤΜ

βαζεις καρτα

πληκτρολογείς ΡΙΝ καρτας

καταθεση μετρητων.

γραφεις ποσο

βγαζει φακελο

τοποθετεις χρηματα και μετα μεσα παλι στην θυριδα που στα εβγαλε

παιρνεις αποδειξη και εισαι οκ

μη σε αγχωσει σου δινει χρονο και αν νιωσεις πως κανεις κατι λαθος πατα ακυρωση και παλι απο την αρχη

καλη τυχη

 

Γιατί πήγα σήμερα και πήγα να κάνω την διαδικασία και έφτασα στο στάδιο που πληκτρολογώ το ποσό και επειδή είχε πολύ κόσμο αγχώθηκα και πάτησα ακύρωση...:O

 

1000 thanx για την βοήθεια...!:)

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...