Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σωστα. Θα κρυψω 3-4 ψηφια και προφανως το μυστικο κωδικο. Αντε να δουμε. Παντως περιεργο και σε ενα αλλο φιλαρακι η ιδια εταιρεια (bet24) μπλοκαρε τους λογαριασμους μας χωρις να εχουμε κανει κατι περιεργο. Στο ξεκαρφωτο. Οκ παω να σκαναρω πιστωτικη-ταυτοτητα και να τους τα στειλω.

 

Κ η δικια μου χρεωστικη ειναι αλλα εχω καποια λεφτα μεσα στον λογαριασμο μου.

Oι περισσότερες εταιρείες πλέον ζητάνε για την πρώτη φορά σκαναρισμένη πιστωτική, σκαναρισμένη ταυτότητα κλπ. Απλά κάλυψε κάποια ψηφία, δεν υπάρχει πρόβλημα, όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια εταιρεια στοιχηματων προεκυψε ενα προβλημα και μου ζητανε αντιγραφο της πιστωτικης καρτας. Προφανως θα κρυψω τον μυστικο κωδικο αλλα αν στειλω το αρχειο με ενα email ποιος μου εγγυαται αν θα σωσει ο τριψηφιος κωδικος καμια στραβη? Τι λετε να στειλω την πιστωτικη? Εχω καποιες αμφιβολιες. Αny idea?

 

 

Και ολο το νουμερο της πιστωτικης να τους στειλεις δεν υπαρχει προβλημα...

Εξαλλου εχουν ολα τα στοιχεια της πιστωτικης σου...οποτε αν θελουν να κανουν οτιδηποτε το κανουν και χωρις το email που θα τους περασεις ;)

Οσο για το μπλοκαρισμα των λογαριασμων (αν και εχω πολυ καιρο να παιξω) μου εχει τυχει αλλα επειδη ο κατοχος του λογαριασμου ειχε κερδη πανω απο ενα συγκεκριμενο ποσοστο καθε βδομαδα :p

Μην ξεχνας οτι οι εταιριες ειναι ιδιωτικες και σκοπο εχουν το κερδος...και επισης μην ξεχνας οπως λενε και τα chat rooms: You being here is a priviledge not a right ;)

Παντως, αν και εχω σταματησει να παιζω οπως σου ειπα, τα πραγματα εχουν γινει αρκετα αυστηρα τελευταια απο οτι βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

για να κηρυχθεί αφάνεια πρέπει να περάσουν 5 χρόνια απ την τελευταία είδηση του και κατόπιν να κάνεις αίτηση στο πρωτοδικείο. εκτός και αν υπήρξε κάποιος κίνδυνος, όπως δυστύχημα κτλ, οπότε χρειάζεται 1 χρόνος.

 

ΑΚ 41 και επόμενα

 

 

είναι καμια γνωστή εταιρία ή καμιά μούφα? και εγώ έχω στήλει μέσω email scan-αρισμένη κάρτα, αλλά χρεωστική... :D

 

Ναι , γι αυτό ρώτησα πόσο καιρό λείπει ο πατέρας του.

Περίεργο πάντως, μάλλον ο φίλος δεν γνωρίζει ίσως κάποια γεγονότα...

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτησούλα.. Πόσο κοστίζει να καταθέσω λεφτά σε ένα τραπεζικό λογαριασμό τράπεζας εξωτερικού? Αν πχ καταθέσω 50 ευρώ, πόσα θα πρέπει να καταβάλω ως έξοδα στην τράπεζα?
Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτησούλα.. Πόσο κοστίζει να καταθέσω λεφτά σε ένα τραπεζικό λογαριασμό τράπεζας εξωτερικού? Αν πχ καταθέσω 50 ευρώ, πόσα θα πρέπει να καταβάλω ως έξοδα στην τράπεζα?

Από ποια ελληνική τράπεζα θα γίνει η αποστολή εμβάσματος; Από Εθνική ebanking κοστίζει μόνο 0,50€. Από Πειραιώς ebanking κοστίζει 3,72€. Από Εμπορική είναι ακόμα ακριβότερα νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε! Από κισέ ένα ποσό 45 ευρώ, θέλει 31 ευρώ έξοδα τραπεζών.. Πάνε καλά???

Ακριβώς. Κάτι τέτοιο ήξερα κι εγώ αλλά δεν ήμουν σίγουρος... :down: Η πιο φθηνή λύση είναι το ebanking της Εθνικής. 0,50€ μόνο! Σε 2 εργάσιμες πηγαίνουν τα χρήματα στον προορισμό τους. (αναφέρομαι ασφαλώς προς χώρες ΕΕ, δεν γνωρίζω για τρίτες χώρες)

Link to comment
Share on other sites

Τόση είναι η χρέωση κι αν θέλεις να στείλεις λεφτά σε τραπεζικό λογαριασμό στην Αγγλία όπου πρέπει να γίνει μετατροπή euro σε λίρα?

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τόση είναι η χρέωση κι αν θέλεις να στείλεις λεφτά σε τραπεζικό λογαριασμό στην Αγγλία όπου πρέπει να γίνει μετατροπή euro σε λίρα?

Εξαρτάται από την τράπεζα. Σας είπα ποιος είναι ο πιο φθηνός τρόπος αποστολής εμβάσματος.

 

Εδώ ρε παιδιά για μέσα στην Ελλάδα, θες να στείλεις από Εμπορική σε Αγροτική πχ. και πρέπει να πληρώσεις 3-5€, τι συζητάμε... Η κατάσταση είναι σκέτο Ε Λ Ε Ο Σ.

 

Από Γερμανία το κόστος αποστολής εμβάσματος είναι 0,50€ μέχρι 12.500€ για χώρες της ΕΕ εφόσον έχεις λογαριασμό στην τράπεζα από όπου στέλνεις το έμβασμα. Για μέσα στην Γερμανία δε, είναι ΔΩΡΕΑΝ.

 

Και φυσικά δεν υπάρχουν αυτά τα καραγκιοζιλίκια της προμήθειας 1,50€ αν κάνεις κατάθεση χωρίς βιβλιάριο. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τόση είναι η χρέωση κι αν θέλεις να στείλεις λεφτά σε τραπεζικό λογαριασμό στην Αγγλία όπου πρέπει να γίνει μετατροπή euro σε λίρα?

 

Κατα τη γνωμη μου η καλυτερη λυση για να παιρνεις χρηματα στην Αγγλια ειναι η cash card της Εθνικης. Χρεωνει 1.5 Ευρω +0.5% επι του ποσου και τα χρηματα ειναι αμεσα διαθεσιμα με το που κανεις τη καταθεση, δηλαδη για μια αναληψη 500 Ευρω θα πληρωσεις 4 Ευρω, ενω με το εμβασμα θα κανει και 2 εως 7 μερες και θα πληρωσεις τρελα ποσα. Νομιζω η εμπορικη χρεωνει λιγοτερα απο την Εθνικη αλλα το σημαντικοτατο ατου της Εθνικης ειναι οτι μπορεις να κανεις online καταθεση απο το ΑΤΜ ακομα και αν ειναι κλειστη η τραπεζα. Αυτο ειναι σημαντικο σε περιπτωσεις αναγκης, ειδικα αν εισαι στο εξωτερικο ;)

 

Η μετατροπη απο Ευρω σε Λιρα γινεται αυτοματα απο το ΑΤΜ, μπορεις να βλεπεις xe.com ποσο εχει η λιρα αλλα συνηθως ειναι 1.46 Ευρω.

 

Επισης τσεκαρε την hsbc αν σε βολευει γιατι απ'οτι ξερω αν εχεις ελληνικο λογαριασμο hsbc δεν χρεωνει τις αναληψεις εδω.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου η καλυτερη λυση για να παιρνεις χρηματα στην Αγγλια ειναι η cash card της Εθνικης. Χρεωνει 1.5 Ευρω +0.5% επι του ποσου και τα χρηματα ειναι αμεσα διαθεσιμα με το που κανεις τη καταθεση, δηλαδη για μια αναληψη 500 Ευρω θα πληρωσεις 4 Ευρω, ενω με το εμβασμα θα κανει και 2 εως 7 μερες και θα πληρωσεις τρελα ποσα. Νομιζω η εμπορικη χρεωνει λιγοτερα απο την Εθνικη αλλα το σημαντικοτατο ατου της Εθνικης ειναι οτι μπορεις να κανεις online καταθεση απο το ΑΤΜ ακομα και αν ειναι κλειστη η τραπεζα. Αυτο ειναι σημαντικο σε περιπτωσεις αναγκης, ειδικα αν εισαι στο εξωτερικο ;)

 

Η μετατροπη απο Ευρω σε Λιρα γινεται αυτοματα απο το ΑΤΜ, μπορεις να βλεπεις xe.com ποσο εχει η λιρα αλλα συνηθως ειναι 1.46 Ευρω.

 

Επισης τσεκαρε την hsbc αν σε βολευει γιατι απ'οτι ξερω αν εχεις ελληνικο λογαριασμο hsbc δεν χρεωνει τις αναληψεις εδω.

Κι άλλες είναι φθηνότερες από την Εθνική, όπως η Πειραιώς, αλλά η Εμπορική είναι η φθηνότερη για εντός Ευροζώνης (δεν ξέρω για Αγγλία).

 

Όμως υπάρχει και τρόπος για δωρεάν αναλήψεις: η φοιτητική πιστωτική Visa Electron της Eurobank. Προμήθεια 0 για όλες τις αναλήψεις, σε όλον τον κόσμο (αρκεί το ΑΤΜ να είναι και Visa φυσικά). Aν έχεις λεφτά σε λογαρισμό Eurobank, μπορείς να κάνεις αναλήψεις χωρίς προμήθεια οπουδήποτε στον κόσμο και αν (είτε μέσω e-banking είτε αν πάει κάποιος σε ΑΤΜ) κάνεις την εξόφληση άμεσα δε θα σου κοστίσει τίποτα. Αν αργήσεις λίγο την εξόφληση θα χρεωθείς κάτι ευρολεπτά.

Και μου την ανανέωσαν μέχρι το 2009! :D

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλες είναι φθηνότερες από την Εθνική, όπως η Πειραιώς, αλλά η Εμπορική είναι η φθηνότερη για εντός Ευροζώνης (δεν ξέρω για Αγγλία).

 

Όμως υπάρχει και τρόπος για δωρεάν αναλήψεις: η φοιτητική πιστωτική Visa Electron της Eurobank. Προμήθεια 0 για όλες τις αναλήψεις, σε όλον τον κόσμο (αρκεί το ΑΤΜ να είναι και Visa φυσικά). Aν έχεις λεφτά σε λογαρισμό Eurobank, μπορείς να κάνεις αναλήψεις χωρίς προμήθεια οπουδήποτε στον κόσμο και αν (είτε μέσω e-banking είτε αν πάει κάποιος σε ΑΤΜ) κάνεις την εξόφληση άμεσα δε θα σου κοστίσει τίποτα. Αν αργήσεις λίγο την εξόφληση θα χρεωθείς κάτι ευρολεπτά.

Και μου την ανανέωσαν μέχρι το 2009! :D

Δωρεάν αναλήψεις χρημάτων μέσω πιστωτικής; :confused: Πολύ πρωτοποριακό πάντως. Είσαι σίγουρος φαντάζομαι ε; :O Επειδή θεωρείται «δανεισμός» η ανάληψη μέσω πιστωτικής μου φαίνεται περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν αναλήψεις χρημάτων μέσω πιστωτικής; :confused: Πολύ πρωτοποριακό πάντως. Είσαι σίγουρος φαντάζομαι ε; :O Επειδή θεωρείται «δανεισμός» η ανάληψη μέσω πιστωτικής μου φαίνεται περίεργο.

Mόνο για τη φοιτητική πιστωτική της Eurobank.

Το δοκίμασα σε Γαλλία-Ιταλία, και γνωστός μου (που μου τη σύστησε) το έχει δικιμάσει στην Ουγγαρία.

Προμήθεια 0!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι το ΤΤ δίνει πιστωτικές χωρίς συνδρομή, με το χαμηλότερο επιτόκιο (γνωστό αυτό) και με την οποία η χρέωση αγοράς θα γίνεται στους 2 μήνες. Είναι αλήθεια ή είναι πολύ καλό για να είναι αλήθεια; Ξέρει κανείς;
KCB
Link to comment
Share on other sites

τελικα το εψαξα και αλλο το θεμα και μου λενε οτι αν δεν πληρωσει κτλ τοτε θα περασει στους συγγενεις πρωτου βαθμου και κατασχουν οτι μπορουν δηλαδη για αλλη μια φορα παλι εγω θα την πληρωσω......

κανεις που να ξερει πολυ καλα τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

Link to comment
Share on other sites

παντως οχι απο εμας αυτο ειναι σιγουρο εβαλε φιλο του μαλλον αλλα δεν με ενδιαφερε αυτο θελω να μαθω τι μπορει να μου κανουν εμενα!
Link to comment
Share on other sites

τελικα το εψαξα και αλλο το θεμα και μου λενε οτι αν δεν πληρωσει κτλ τοτε θα περασει στους συγγενεις πρωτου βαθμου και κατασχουν οτι μπορουν δηλαδη για αλλη μια φορα παλι εγω θα την πληρωσω......

κανεις που να ξερει πολυ καλα τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

 

An to parapanw sto eipe dikigoros, tote allakse dikigoro.

Link to comment
Share on other sites

θελω μια γνωμη που να ειναι τουλαχιστον 80% σωστη ο καθενας μου λεει οτι να ναι και τα νευρα μου εχουν φτασει πανω απο το κεφαλι μου και δεν ξερω τι θα γινει δεν ειανι δυνατον να χασω τα παντα απο βλακεια του πατερα μου
Link to comment
Share on other sites

τελικα το εψαξα και αλλο το θεμα και μου λενε οτι αν δεν πληρωσει κτλ τοτε θα περασει στους συγγενεις πρωτου βαθμου και κατασχουν οτι μπορουν δηλαδη για αλλη μια φορα παλι εγω θα την πληρωσω......

κανεις που να ξερει πολυ καλα τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

Δεν ισχύει αυτό που λες με τίποτα.-

Link to comment
Share on other sites

θελω μια γνωμη που να ειναι τουλαχιστον 80% σωστη ο καθενας μου λεει οτι να ναι και τα νευρα μου εχουν φτασει πανω απο το κεφαλι μου και δεν ξερω τι θα γινει δεν ειανι δυνατον να χασω τα παντα απο βλακεια του πατερα μου

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις 2-3 δικηγόρους να σου πουν ακριβώς τι ισχύει. Εδώ μέσα δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη γιατί ο καθένας έχει και μια διαφορετική γνώμη για το πρόβλημα σου.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...