Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

η μητερα μου εχει επιχειρηση χονδρικης και λιανικης εχουμε διανομες μπορω αντι για φυσικο pos να εχω soft pos σε ενα κινητοκαι να γινονται εκει οι συναλλαγες? Συνεργαζομαι με Πειραιως

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

η μητερα μου εχει επιχειρηση χονδρικης και λιανικης εχουμε διανομες μπορω αντι για φυσικο pos να εχω soft pos σε ενα κινητοκαι να γινονται εκει οι συναλλαγες? Συνεργαζομαι με Πειραιως
Φυσικά.
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση τήρησης λογαριασμού εθνικής δε μπορώ να βγάλω από το internet banking?
Πρέπει να πάω σε κατάστημα? Έλεος....
Από Πειραιώς μπορώ απ' ότι ειδα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά θα ήθελα να ρωτήσω το europhone banking της eurobank πως λειτουργεί πρέπει να υπάρχει λογαριασμός στην eurobank που να υπάρχουν χρήματα? Η μπορεί να πληρωθεί ένα δάνειο κ από άλλη τράπεζα? 

Link to comment
Share on other sites

ενημερωνω κατι που ανακαλυψα και ισως βολευει οσους εχουν συγγενεις στο εξωτερικο SEPA

η παγκριτια τραπεζα εχει αμεσο εμβασμα στο λεπτο το οποιο εως τα 1000 ευρω ειναι δωρεαν,
και μετα εχει μικρες χρεωσεις

οποτε μιας και πολλοι λογαριασμοι στο εξωτερικο εχουν δωρεαν εισερχομενα εμβασματα μπορεις να στελνεις αμεσα χρηματα στο εξωτερικο SEPA με μηδεν ή ελαχιστο κοστος

Sent from my SM-A908N using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, θελω να στειλω απο δικο μου λογαριασμο eurobank σε δικο μου λογαριασμο alpha bank μεσω IRIS. εχω ενεργοποιησει και συνδεσει το κινητο μου στην alpha για να δεχομαι εκει μεσω IRIS. πηγαινοντας να κανω μεταφορα μεσω IRIS στην eurobank μου λεει πρωτα να συνδεσω αριθμο/λογαριασμο για να προχωρησει. Με αυτο τον τροπο ομως θα αποσυνδεθει απο την alpha σωστα? δεν γινεται να στειλω με IRIS στον εαυτο μου σε αλλη τραπεζα? Με viva θυμαμαι το ειχα κανει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GaleaNatur said:

καλημερα, θελω να στειλω απο δικο μου λογαριασμο eurobank σε δικο μου λογαριασμο alpha bank μεσω IRIS. εχω ενεργοποιησει και συνδεσει το κινητο μου στην alpha για να δεχομαι εκει μεσω IRIS. πηγαινοντας να κανω μεταφορα μεσω IRIS στην eurobank μου λεει πρωτα να συνδεσω αριθμο/λογαριασμο για να προχωρησει. Με αυτο τον τροπο ομως θα αποσυνδεθει απο την alpha σωστα? δεν γινεται να στειλω με IRIS στον εαυτο μου σε αλλη τραπεζα? Με viva θυμαμαι το ειχα κανει κανονικα

Χρειαζονται δυο διαφορετικοι αριθμοι τηλεφωνου, ενας στην Eurobank και ενας στην Alpha ενεργοποιημενοι στο IRIS

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, θελω να στειλω απο δικο μου λογαριασμο eurobank σε δικο μου λογαριασμο alpha bank μεσω IRIS. εχω ενεργοποιησει και συνδεσει το κινητο μου στην alpha για να δεχομαι εκει μεσω IRIS. πηγαινοντας να κανω μεταφορα μεσω IRIS στην eurobank μου λεει πρωτα να συνδεσω αριθμο/λογαριασμο για να προχωρησει. Με αυτο τον τροπο ομως θα αποσυνδεθει απο την alpha σωστα? δεν γινεται να στειλω με IRIS στον εαυτο μου σε αλλη τραπεζα? Με viva θυμαμαι το ειχα κανει κανονικα
Με τον ίδιο αριθμό το κάνεις.
Τα εχω ενεργοποιημένα σε Πειραιώς, αλφα κ εθνική.
Απλα "κλικαρεις" στην τράπεζα που θέλεις να λάβεις χρηματα το ιρις, κ στέλνεις απο την άλλη.
Παίζεις με το on off του iris στις διάφορες τράπεζες.


Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, coulis said:

Με τον ίδιο αριθμό το κάνεις.
Τα εχω ενεργοποιημένα σε Πειραιώς, αλφα κ εθνική.
Απλα "κλικαρεις" στην τράπεζα που θέλεις να λάβεις χρηματα το ιρις, κ στέλνεις απο την άλλη.
Παίζεις με το on off του iris στις διάφορες τράπεζες.


Tapa

 

σε ευχαριστω για την απαντηση. μπορεις να με βοηθησεις που βρισκεται αυτη η επιλογη που επιλεγεις σε ποια τραπεζα θα λαμβανεις?

Link to comment
Share on other sites

Πχ στην alpha έχει επιλογή στο γρανάζι πάνω δεξιά. Αν έχεις άλλη τράπεζα ενεργή θα σου βγάλει ότι είναι στην άλλη τράπεζα αλλά μπορείς να το αλλάξεις ξανά 

IMG_4660.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση. μπορεις να με βοηθησεις που βρισκεται αυτη η επιλογη που επιλεγεις σε ποια τραπεζα θα λαμβανεις?
Ακριβώς όπως είπε ο Πάνος πιο πάνω.
Η καθε τράπεζα έχει το δικό της μενου


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ενεργοποιείς IRIS στην τράπεζα που θέλεις να δεχτείς.

Μετα από το mobile banking της τράπεζας-αποστολέα κάνεις τη μεταφορά βάζοντας το κινητό σου τηλέφωνο!

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2024 at 10:25 ΠΜ, geodimis said:

Γενικά ενεργοποιείς IRIS στην τράπεζα που θέλεις να δεχτείς.

Μετα από το mobile banking της τράπεζας-αποστολέα κάνεις τη μεταφορά βάζοντας το κινητό σου τηλέφωνο!

ναι αλλα αν προσεξες εγραψα οτι για να γινει αποστολη απο eurobank σου ζηταει πρωτα να εγγραφεις στο IRIS και μεσω eurobank, οποτε αυτοματα το κινητο μου θα εμπαινε να δεχομαι τα χρηματα στην eurobank. Η λυση ειναι αυτη που ανεφεραν τα παιδια πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Απο εθνικη πως στελνεις πειραιως που σου ζητα η εθνικη να βαλεις πρωτα το κινητο σου και μετα σου λεει δεν γινεται γιατι ειναι ιδιο

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Απο εθνικη πως στελνεις πειραιως που σου ζητα η εθνικη να βαλεις πρωτα το κινητο σου και μετα σου λεει δεν γινεται γιατι ειναι ιδιο

Παράξενο μου ακούγεται. Τους τελευταίους μήνες έχω μεταφέρει χρήματα με αυτόν τον τρόπο από Εθνική σε Πειραιώς (με το ibank app) πάνω από 10 φορές και ποτέ δεν μου έχει ζητήσει αριθμό η Εθνική. 

Επιλέγω πάντα μεταφορά σε αριθμό κινητού, βάζω χειροκίνητα το κινητό μου, με το οποίο προφανώς έχω ενεργοποιήσει το iris στην Πειραιώς, και μετά γίνεται η μεταφορά του ποσού.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, geoponer said:

Παράξενο μου ακούγεται. Τους τελευταίους μήνες έχω μεταφέρει χρήματα με αυτόν τον τρόπο από Εθνική σε Πειραιώς (με το ibank app) πάνω από 10 φορές και ποτέ δεν μου έχει ζητήσει αριθμό η Εθνική. 

Επιλέγω πάντα μεταφορά σε αριθμό κινητού, βάζω χειροκίνητα το κινητό μου, με το οποίο προφανώς έχω ενεργοποιήσει το iris στην Πειραιώς, και μετά γίνεται η μεταφορά του ποσού.

Δεν ξερω για αυτο ρωταω, εγω απο το αππ της εθνικης οταν παω "μεταφορες" -> iris μου βγαζει σε ολη την οθονη του κινητου μια ταμπέλα και λεει για να στείλετε λαβετε χρηματα εγγραφειται στο "iris payments" και αν πατήσω εγγραφη μου ζητα τον αριθμο του κινητού μου οποτε μετα ακυρώνετε οποιαδηποτε αποστολη προς πειραιως, τι κάνω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα ενεργοποίηση εθνική και μετά Πειραιώς και μεταφορά δεν δουλεύει; 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, paanos said:

Πρωτα ενεργοποίηση εθνική και μετά Πειραιώς και μεταφορά δεν δουλεύει; 

Οχι δεν δουλευει με τον ιδιο αρ τηλεφώνου 

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό θέμα. Κάποιες τράπεζες το έχουν παλιός δικλείδα ασφαλείας, ενώ άλλες ελέγχουν τον αριθμό IBAN στο οποίο θα καταλήξουν τα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ να ανοίξω πρώτη φορά λογαριασμό στην εθνικη τράπεζα. Δυστυχώς, δεν τα καταφέρνω καθώς δεν δέχεται την ταυτότητά μου(έχω την νέου τύπου). Παίρνω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και μου λένε πως την δέχονται κανονικά την ταυτότητα και πως λογικά έχει κολλήσει η εφαρμογή. Την σβήνω, την κατεβάζω ξανά και πάλι έχει θέμα. Το έχει συναντήσει και κανένας άλλος το πρόβλημα αυτό και αν ναι, πώς διορθώθηκε; Δεν θέλω να πάω σε κατάστημα καθώς δεν θέλω να δώσω 30€ για το τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, theo4850 said:

Καλησπέρα. Προσπαθώ να ανοίξω πρώτη φορά λογαριασμό στην εθνικη τράπεζα. Δυστυχώς, δεν τα καταφέρνω καθώς δεν δέχεται την ταυτότητά μου(έχω την νέου τύπου). Παίρνω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και μου λένε πως την δέχονται κανονικά την ταυτότητα και πως λογικά έχει κολλήσει η εφαρμογή. Την σβήνω, την κατεβάζω ξανά και πάλι έχει θέμα. Το έχει συναντήσει και κανένας άλλος το πρόβλημα αυτό και αν ναι, πώς διορθώθηκε; Δεν θέλω να πάω σε κατάστημα καθώς δεν θέλω να δώσω 30€ για το τίποτα.

Τα 30€ τι είναι 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nikos_kallithea said:

Τα 30€ τι είναι 

Σου ζητάνε 30€ για μια ασφάλεια που βάζουν. Και από ο, τι άκουσα από φίλους που άνοιξαν σε κατάστημα, τους βάζουν κι χρέωση 2€ τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, theo4850 said:

Σου ζητάνε 30€ για μια ασφάλεια που βάζουν. Και από ο, τι άκουσα από φίλους που άνοιξαν σε κατάστημα, τους βάζουν κι χρέωση 2€ τον μήνα.

Δεν μπορεις να ανρνηθεις αυτη την ασφαλεια που αναφερεις κ να ανοιξεις λογαριασμο? Εχω την νεα ταυτοτητα κ την εχω πρασε κανονικα μεσω επικαιροποισης στοιχειων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...