Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μου φαίνεται και μένα τραγική η καθυστέρηση. Είχα συνηθίσει από τους πόντους της alpha bank που ξέρεις ότι στάνταρ θα μπουν αμέσως τη στιγμή της συναλλαγής αν είναι στους συνεργάτες ή τη στιγμή εκκαθάρισης της συναλλαγής οταν είναι άλλη συναλλαγή. 
 

στην εθνική καθυστερούν έως και 1 βδομάδα για τους μη συνεργάτες. Και επίσης για κάποιο λόγο η εφαρμογή στο iOS go4more δεν μου ανανεώνει τους πόντους. Μένουν αυτοί τη στιγμή που κατεβάζω την εφαρμογή.  Πρέπει να μπαίνω στην εφαρμογή του mobile banking για να τους εμφανίζει . 
 

είδα βέβαια και μια ματια στο AppStore της Apple η συγκεκριμένη εφαρμογή του go4more έχει 1,9/5 😅 όποτε οκ λογικό να έχει προβλήματα. 

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τι πράγμα είναι αυτό με την εφαρμογή της alpha Bank?? κάθε λίγες μέρες απενεργοποιει τα βιομετρικά πολύ σπαστικό!!! τους έχω στείλει 10 μηνύματα και σαν ρομπότ απαντάνε να κάνω απεγκατασταση κλπ που τα έχω κάνει 10 φορές! bb66dd9801c54af8f5815f6d8afa3c9d.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι πράγμα είναι αυτό με την εφαρμογή της alpha Bank?? κάθε λίγες μέρες απενεργοποιει τα βιομετρικά πολύ σπαστικό!!! τους έχω στείλει 10 μηνύματα και σαν ρομπότ απαντάνε να κάνω απεγκατασταση κλπ που τα έχω κάνει 10 φορές! bb66dd9801c54af8f5815f6d8afa3c9d.jpg

Γενικότερα η εφαρμογή της Alpha Bank θέλει ενημέρωση, αναβαθμίσανε το web banking και το κάνανε εύχρηστο και το mobile το αφήσανε στο παλιό
Link to comment
Share on other sites

τι πράγμα είναι αυτό με την εφαρμογή της alpha Bank?? κάθε λίγες μέρες απενεργοποιει τα βιομετρικά πολύ σπαστικό!!! τους έχω στείλει 10 μηνύματα και σαν ρομπότ απαντάνε να κάνω απεγκατασταση κλπ που τα έχω κάνει 10 φορές! bb66dd9801c54af8f5815f6d8afa3c9d.jpg
Δεν νομίζω να φταίει η εφαρμογή γι'αυτό δεν σε δίνουν πολλή σημασία!
Εγώ μπαίνω κανονικά , δεν μου έχει ζητήσει επιβεβαίωση βιομετρικά εδώ και μήνες! Μάλιστα σήμερα έκανα και την αντίστοιχη ενημέρωση και συνεχίζει δουλευει το βιομετρικό.
Samsung S22 Ultra έχω.
Πιστεύω κάποια ρύθμιση στο κινητό σου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να φταίει η εφαρμογή γι'αυτό δεν σε δίνουν πολλή σημασία!
Εγώ μπαίνω κανονικά , δεν μου έχει ζητήσει επιβεβαίωση βιομετρικά εδώ και μήνες! Μάλιστα σήμερα έκανα και την αντίστοιχη ενημέρωση και συνεχίζει δουλευει το βιομετρικό.
Samsung S22 Ultra έχω.
Πιστεύω κάποια ρύθμιση στο κινητό σου.
ναι αλλά ποια ρύθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζεις συχνά το PIN του κινητού ή προσθέτεις / αφαιρείς δακτυλικά; Αν ναι, σε κάθε αλλαγή θα πρέπει να συνδέεται εκ νέου 

10 ώρες πριν, dennis99 said:


Γενικότερα η εφαρμογή της Alpha Bank θέλει ενημέρωση, αναβαθμίσανε το web banking και το κάνανε εύχρηστο και το mobile το αφήσανε στο παλιό

Όντως είναι παλιά αλλά συντηρείται και παίζει πολύ καλά. Είδαμε και άλλες τράπεζες που βγάζουν νέες εφαρμογές επειδή οι παλιές δεν σώζονται και έχουν τα ίδια προβλήματα 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, paanos said:

Αλλάζεις συχνά το PIN του κινητού ή προσθέτεις / αφαιρείς δακτυλικά; Αν ναι, σε κάθε αλλαγή θα πρέπει να συνδέεται εκ νέου 

Όντως είναι παλιά αλλά συντηρείται και παίζει πολύ καλά. Είδαμε και άλλες τράπεζες που βγάζουν νέες εφαρμογές επειδή οι παλιές δεν σώζονται και έχουν τα ίδια προβλήματα 

Αν αναφέρεσαι στην Πειραιώς, εγώ προσωπικά δεν έχω έρθει αντιμέτωπος με κανένα πρόβλημα είτε στο internet είτε στο mobile banking, και μάλιστα η νέα εφαρμογή που βγήκε δουλεύει άψογα όπως και η προηγούμενη, αλλά αυτό είναι θέμα εμπειρίας του κάθε χρήστη και επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες. Κατά την εμπειρία μου, η Πειραιώς έχει το καλύτερο internet και mobile ebanking συγκριτικά με τις άλλες τράπεζες τόσο σε interface αλλά και σε πλήθος δυνατοτήτων. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, dennis99 said:

Αν αναφέρεσαι στην Πειραιώς, εγώ προσωπικά δεν έχω έρθει αντιμέτωπος με κανένα πρόβλημα είτε στο internet είτε στο mobile banking, και μάλιστα η νέα εφαρμογή που βγήκε δουλεύει άψογα όπως και η προηγούμενη, αλλά αυτό είναι θέμα εμπειρίας του κάθε χρήστη και επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες. Κατά την εμπειρία μου, η Πειραιώς έχει το καλύτερο internet και mobile ebanking συγκριτικά με τις άλλες τράπεζες τόσο σε interface αλλά και σε πλήθος δυνατοτήτων. 

Τουλάχιστον για την Πειραιώς, υπήρχαν σοβαρά προβλήματα στη νέα εφαρμογή που χρειάστηκαν μήνες για να λυθούν, όπως το ότι δεν λειτουργούσε η αλλαγή της γλώσσας μέσα από την εφαρμογή (π.χ. έχω γλώσσα κινητού τα αγγλικά, αλλά ήθελα την εφαρμογή στα ελληνικά - όσο και να προσπαθούσα δεν άλλαζε η γλώσσα της εφαρμογής σε ελληνικά, πρόβλημα που είχε αναφερθεί πολλές φορές στα reviews στο Play Store).

Σαν λειτουργικότητα πάντως για mobile & web banking σε Εθνική και Πειραιώς (στις οποίες έχω λογαριασμούς και κάρτες) δεν έχω κάποιο παράπονο, όλα πλέον λειτουργούν ρολόι.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εθνική και Πειραιώς αναφέρομαι… Η Πειραιώς όντως έχει βελτιωθεί αλλά η εφαρμογή στην αρχή είχε αρκετά θέματα, που έπρεπε να δουλεύουν ρολόι εξαρχής. 

Η Εθνική έχει κάτι περίεργα με την εφαρμογή της, δεν είναι τόσο θέμα bugs αλλά σου σπάνε τα νεύρα (πχ πληρωμή δανείων μόνο μέσω site). 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, geoponer said:

Τουλάχιστον για την Πειραιώς, υπήρχαν σοβαρά προβλήματα στη νέα εφαρμογή που χρειάστηκαν μήνες για να λυθούν, όπως το ότι δεν λειτουργούσε η αλλαγή της γλώσσας μέσα από την εφαρμογή (π.χ. έχω γλώσσα κινητού τα αγγλικά, αλλά ήθελα την εφαρμογή στα ελληνικά - όσο και να προσπαθούσα δεν άλλαζε η γλώσσα της εφαρμογής σε ελληνικά, πρόβλημα που είχε αναφερθεί πολλές φορές στα reviews στο Play Store).

Σαν λειτουργικότητα πάντως για mobile & web banking σε Εθνική και Πειραιώς (στις οποίες έχω λογαριασμούς και κάρτες) δεν έχω κάποιο παράπονο, όλα πλέον λειτουργούν ρολόι.

 

22 minutes ago, paanos said:

Εθνική και Πειραιώς αναφέρομαι… Η Πειραιώς όντως έχει βελτιωθεί αλλά η εφαρμογή στην αρχή είχε αρκετά θέματα, που έπρεπε να δουλεύουν ρολόι εξαρχής. 

Η Εθνική έχει κάτι περίεργα με την εφαρμογή της, δεν είναι τόσο θέμα bugs αλλά σου σπάνε τα νεύρα (πχ πληρωμή δανείων μόνο μέσω site). 

Όσον αφορά το θέμα της γλώσσας δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το Android, γιατί έχω iOS που από την αρχή η εφαρμογή δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα, η γλώσσα για εμένα γενικότερα δεν τίθεται θέμα. Η Εθνική ωστόσο τώρα που το αναφέρεις και στο internet και στο mobile banking όντως κάνει κάτι περίεργα ώρες ώρες σε κάποιες υπηρεσίες κλπ αλλά δεν τα πειράζω μιας και τα ebanking αυτά τα χρησιμοποιώ λιγότερο αφού η καθημερινή τραπεζική μου είναι στην Πειραιώς, όποτε δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ενενα δεν με απασχόλησαν ποτε οι εφαρμογες των τραπεζών, αν εκείνο και αν το άλλο, μπαίνεις κανεις την δουλειά σου και τέλος.

Αυτο όμως με τη πειραιως που αγοράζεις κατι με κάρτα και σου στελει το 2023 ειδοποίηση puls οπότε το θυμάται και μετά απο 2-3 μέρες ειναι επικίνδυνο έως εγκληματικό. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, dennis99 said:

 

Όσον αφορά το θέμα της γλώσσας δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το Android, γιατί έχω iOS που από την αρχή η εφαρμογή δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα, η γλώσσα για εμένα γενικότερα δεν τίθεται θέμα. Η Εθνική ωστόσο τώρα που το αναφέρεις και στο internet και στο mobile banking όντως κάνει κάτι περίεργα ώρες ώρες σε κάποιες υπηρεσίες κλπ αλλά δεν τα πειράζω μιας και τα ebanking αυτά τα χρησιμοποιώ λιγότερο αφού η καθημερινή τραπεζική μου είναι στην Πειραιώς, όποτε δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα.

Παντως το θέμα της αλλαγής γλώσσας υπήρχε και στο iOS, δε σε άφηνε να το βάλεις στα ελληνικά μέσα απο την εφαρμογή, έλεγε να πας μέσα απο τις ρυθμίσεις συστήματος μόνο που εκεί δεν υπήρχε καθόλου η επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζεις συχνά το PIN του κινητού ή προσθέτεις / αφαιρείς δακτυλικά; Αν ναι, σε κάθε αλλαγή θα πρέπει να συνδέεται εκ νέου 
Όντως είναι παλιά αλλά συντηρείται και παίζει πολύ καλά. Είδαμε και άλλες τράπεζες που βγάζουν νέες εφαρμογές επειδή οι παλιές δεν σώζονται και έχουν τα ίδια προβλήματα 
δεν αλλάζω πιν ούτε δακτυλικά καθόλου αλλά κάθε 10-15 μέρες μου απενεργοποιει βιομετρικά! σπαστικό.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kipouros_tou_GAP said:

Παντως το θέμα της αλλαγής γλώσσας υπήρχε και στο iOS, δε σε άφηνε να το βάλεις στα ελληνικά μέσα απο την εφαρμογή, έλεγε να πας μέσα απο τις ρυθμίσεις συστήματος μόνο που εκεί δεν υπήρχε καθόλου η επιλογή...

Δεν θα το είχα παρατηρήσει τότε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα,

Επειδή η πιστωτική ξεφυγε και έχω υπερβεί το όριο κατά 600 ευρώ επικοινώνησα με την τράπεζα και μου πρότειναν δανειο για να ξεχρέωθει ολόκληρη έχω πιστωτικό όριο 1000 ευρώ και έχω οφειλή 1600

Μπορώ να ζητήσω κάτι άλλο;;

Έχετε κάνει κάτι παρόμοιο;;

Η τράπεζα είναι η eurobank 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, rio0013 said:

Καλησπέρα στην ομάδα,

Επειδή η πιστωτική ξεφυγε και έχω υπερβεί το όριο κατά 600 ευρώ επικοινώνησα με την τράπεζα και μου πρότειναν δανειο για να ξεχρέωθει ολόκληρη έχω πιστωτικό όριο 1000 ευρώ και έχω οφειλή 1600

Μπορώ να ζητήσω κάτι άλλο;;

Έχετε κάνει κάτι παρόμοιο;;

Η τράπεζα είναι η eurobank 

Περίμενε να σου απαντήσει και κάποιος που έχει συνεργασία με την συγκεκριμένη τράπεζα για πιο εμπεριστατωμένη γνώμη, αλλά:

το επιτόκιο της πιστωτικής είναι εξαιρετικά υψηλό και ασύμφορο για να αποπληρώνεις χρέος. Θεωρητικά σε συμφέρει να το εξοφλήσεις με δάνειο, αλλά με την προϋπόθεση ότι δεν θα φορτώσεις ξανά την πιστωτική μέχρι να το ξεπληρώσεις. Η πιστωτική προορίζεται να είναι πάντα εξοφλημένη ή με άτοκες δόσεις. Εάν αρχίσεις να πληρώνεις τόκους, καλύτερα να την αφήσεις στην άκρη...

Link to comment
Share on other sites

τι κερατάδες είναι εκεί στην viva! μόλις σήμερα έμαθα ότι ναι μεν εάν ξοδεύεις από τα χρήματα του επαγγελματικου λογαριασμού σου επιστρέφει την προμήθεια ΑΛΛΆ ότι ξοδεύεις από αυτήν ΔΕΝ μετράει στο αφορολόγητο! έχω κάνει τόσα έξοδα με την επαγγελματική το 2023 και πήγανε χαμένα για το αφορολόγητο!
άρα τώρα κάθε φορά πρέπει να τα μεταφέρω από τον επαγγελματικό στον προσωπικό και από εκεί να κάνω αγορές! αλλά τότε η προμήθεια δεν θα επιστρέφεται! τι λαμογια είναι ρε!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, rio0013 said:

Καλησπέρα στην ομάδα,

Επειδή η πιστωτική ξεφυγε και έχω υπερβεί το όριο κατά 600 ευρώ επικοινώνησα με την τράπεζα και μου πρότειναν δανειο για να ξεχρέωθει ολόκληρη έχω πιστωτικό όριο 1000 ευρώ και έχω οφειλή 1600

Μπορώ να ζητήσω κάτι άλλο;;

Έχετε κάνει κάτι παρόμοιο;;

Η τράπεζα είναι η eurobank 

Επειδή το ποσό δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο μια λύση θα ήταν και η υπερναληψη στο τραπεζικό σου λογαριασμό. 
Αν έχεις και μισθοδοσία στην ίδια τράπεζα η eurobank έχει και τα 150€ άτοκα και μετά σε χρεώνει ένα επιτόκιο σχετικά μικρότερο από τις κάρτες . Έχει έξοδα εξέτασης αιτήματος 25 ευρώ από 30 αν έχεις μισθοδοσία που πάλι είναι συνήθως χαμηλότερα από τα έξοδα δανείων 

 

μια άλλη λύση επίσης θα ήταν η μεταφορά του υπόλοιπου της κάρτας σε μια άλλη. Οι περισσότερες τράπεζες δίνουν προνομιακό επιτόκιο για τις μεταφορές. Η εθνική έχει κάπου στο 9% και την αίτηση μεταφοράς υπόλοιπου από άλλη κάρτα μπορείς να την κανείς και από το web banking . Η προϋπόθεση είναι το πιστωτικό όριο της νέας κάρτας να είναι μεγαλύτερο από τα 1600 ευρώ που είναι η οφειλή σου εννοείται. 
επίσης δε θα πρέπει να πέσεις στην παγίδα να ξανά χρεώνεις και αυτή την κάρτα και στην ουσία να μην έχεις καταφέρει τίποτα στο τέλος 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, rio0013 said:

Τι εννοείς υπεραλανηψη στον τραπεζικό μου λογαριασμό;;

Την μισθοδοσία εκεί την έχω, 

Πως δουλεύει αυτό;;

Αν έχεις μισθοδοσία εκεί ζήτησε δικαίωμα υπεραναληψης. Συμφαιρει 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alfeios said:

Αν έχεις μισθοδοσία εκεί ζήτησε δικαίωμα υπεραναληψης. Συμφαιρει 

Η εθνικη τουλαχιστον το δικαίωμα το χρεώνει κανένα 20αρικο τον χρόνο αν θυμάμαι καλά 

...και το επιτόκιο είναι κάπου στο 13% 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nikos_kallithea said:

Η εθνικη τουλαχιστον το δικαίωμα το χρεώνει κανένα 20αρικο τον χρόνο αν θυμάμαι καλά 

...και το επιτόκιο είναι κάπου στο 13% 

Ναι

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα δουλέψει αυτό;;

Δηλαδη θα ζητήσω υπεραναληξη 1600 ευρώ θα ξεχρεωσω την πιστωτικη και μετά θα χρεωθεί η μισθοδοσία κάθε μηνα;

Δηλαδη αν έχω μισθοδοσία 1000 ευρώ και ζητήσω υπεραλσνηψη 2000 θα έχω 3000 ευρώ στην κάρτα και απλά μόλις χαλάω τα 1000 τα υπόλοιπα θα τονίζονται;

Edited by rio0013
Link to comment
Share on other sites

Υπερανάληψη σημαίνει ότι θα σου επιτρέπεται να κανείς ανάληψη μέχρι ένα ποσό που σου εγκρίνει η τράπεζα ακόμα και όταν έχεις 0 υπόλοιπο . Δηλαδή θα σου επιτρέπει να πας μέχρι -1000 αν σου εγκρίνει 1000 ευρώ όριο . Όταν ο λογαριασμος είναι με + εννοείται ότι σημαίνει ότι χρησιμοποιεις δικο σου υπόλοιπο και δεν τοκίζονται . Όποτε τα μεταφέρεις και ξεχρεώνεις την κάρτα . Τα χρηματα αυτα τοκίζονται με ένα επιτόκιο λίγο χαμηλότερο από τις κάρτες και τα πρώτα -150 είναι τελείως άτοκα στη eurobank πχ αν έχεις μισθοδοσία 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτό συμφέρει περισσότερο έτσι όπως το εξηγείς, 

Αλλά αυτό γτ δε το πρότειναν και μου είπαν κατευθείαν για δάνειο;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...