Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αλήθεια, στις μέρες μας υπάρχει κάποια πιστωτική που να είναι χωρίς συνδρομή για πάντα όπως έκαναν προ κρίσης (2010);;;

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, στις μέρες μας υπάρχει κάποια πιστωτική που να είναι χωρίς συνδρομή για πάντα όπως έκαναν προ κρίσης (2010);;;

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

Έχει στην εθνική τράπεζα την Toyota Visa.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, στις μέρες μας υπάρχει κάποια πιστωτική που να είναι χωρίς συνδρομή για πάντα όπως έκαναν προ κρίσης (2010);;;

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

Diners, απλά δε γνωρίζω αν ήταν μόνο για όσες αντικαταστούσαν τις AMEX.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την Yes Visa με δωρεάν συνδρομή και καλό πιστωτικό όριο για τα λεφτά που φαίνονται! Με μισθοδοσία στην Eurobank
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την Yes Visa με δωρεάν συνδρομή και καλό πιστωτικό όριο για τα λεφτά που φαίνονται! Με μισθοδοσία στην Eurobank

 

Σε εμένα η YES δεν έχει για πάντα δωρεάν συνδρομή. Έχει όριο αγορών για να σου ακυρώσουν τη δωρεάν συνδρομή.

Σε εσένα είναι χωρίς όριο;

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα η YES δεν έχει για πάντα δωρεάν συνδρομή. Έχει όριο αγορών για να σου ακυρώσουν τη δωρεάν συνδρομή.

Σε εσένα είναι χωρίς όριο;

 

Δεν έχω όριο αγορών. Χαλάω είτε 1 είτε 900 ευρώ το μήνα. Όσα θέλω. Και δωρεάν συνδρομή για πάντα, ξαναλέω λόγω μισθοδοσίας!

Link to comment
Share on other sites

Αν είστε δημόσιοι υπάλληλοι, στην eurobank έχετε δωρεάν και την χρεωστική και το πάγιο σε μια πιστωτική κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

... ξαναλέω λόγω μισθοδοσίας!

 

Σωστός. Δεν είχα παρατηρήσει ό,τι το είχες γράψει αυτό

 

 

Αν είστε δημόσιοι υπάλληλοι, στην eurobank έχετε δωρεάν και την χρεωστική και το πάγιο σε μια πιστωτική κάρτα.

 

Ισχύει αυτό, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Diners, απλά δε γνωρίζω αν ήταν μόνο για όσες αντικαταστούσαν τις AMEX.
Αν η αμεξ ήταν χωρίς συνδρομή θα είναι κι η diner's αν ήταν με συνδρομή θα είναι και η diner's

 

έτσι νομίζω παει

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα amex χωρίς συνδρομή που έχει αντικατασταθεί με μια coral Mastercard. Το χαρτί που τη συνόδευε όταν ήρθε η τελευταία, έγραφε πως είναι χωρίς συνδρομή μόνο για τον πρώτο χρόνο.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα amex χωρίς συνδρομή που έχει αντικατασταθεί με μια coral Mastercard. Το χαρτί που τη συνόδευε όταν ήρθε η τελευταία, έγραφε πως είναι χωρίς συνδρομή μόνο για τον πρώτο χρόνο.

 

Sent from my Galaxy S10e

Κακως ....θα έπρεπε να διαμαρτυρηθείς

 

Σε μένα που αντικατέστησαν μια αμεξ με μάστερ είναι με τους ίδιους όρους, δηλαδή χωρίς συνδρομή για παντα

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι τα 30€ ας πούμε που σου ζητάνε για μια συνδρομή, όταν εσύ χρησιμοποιείς κατά κόρον την πιστωτική για αγορές με άτοκες δόσεις και για καθημερινές αγορές για να κερδίζεις επιστροφή σε ευρώ, δεν είναι πολλά αντικειμενικά ρε παιδιά... Και εγώ εκτός τη Yes έχω και μια Mastercard και μου είχε κακοφανεί... ΟΜΩΣ όταν τα πλήρωσα μετά από μια εβδομάδα πχ δε μου έλειπαν και όταν σκέφτηκα ότι την έχω λιώσει σε δόσεις κατά καιρούς λέω δε πειράζει χαλάλι... Χωρίς αυτή δε θα είχες άτοκες δόσεις ας πούμε...!
Link to comment
Share on other sites

30 € πολλά δεν είναι αλλά το ερώτημα πάει στο γιατί να τα πληρώνεις όταν στο προσφέρουν τζάμπα....

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Κακως ....θα έπρεπε να διαμαρτυρηθείς

 

Σε μένα που αντικατέστησαν μια αμεξ με μάστερ είναι με τους ίδιους όρους, δηλαδή χωρίς συνδρομή για παντα

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Θεωρώ ότι τα 30€ ας πούμε που σου ζητάνε για μια συνδρομή, όταν εσύ χρησιμοποιείς κατά κόρον την πιστωτική για αγορές με άτοκες δόσεις και για καθημερινές αγορές για να κερδίζεις επιστροφή σε ευρώ, δεν είναι πολλά αντικειμενικά ρε παιδιά... Και εγώ εκτός τη Yes έχω και μια Mastercard και μου είχε κακοφανεί... ΟΜΩΣ όταν τα πλήρωσα μετά από μια εβδομάδα πχ δε μου έλειπαν και όταν σκέφτηκα ότι την έχω λιώσει σε δόσεις κατά καιρούς λέω δε πειράζει χαλάλι... Χωρίς αυτή δε θα είχες άτοκες δόσεις ας πούμε...!
Το αυτό. Και 30€ να είναι, έχω βγάλει πολύ περισσότερα από την επιστροφή που δίνει και αγοράζω βενζίνη, συν του ότι έχω τη δυνατότητα να αγοράζω με άτοκες αρκετά πράγματα που θέλω ή χρειάζομαι. Να διαμαρτυρηθώ, θα μου φαινόταν ανούσιο σε αυτή τη φάση.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες βγάζουν αρκετά όταν χρησιμοποιούμε την πιστωτική κάρτα. Χρέωνουν προμήθεια τον εμπορο, χρεωνουν εμας αν καθυστερήσουμε να πληρώσουμε. Οπότε θεωρώ υπερβολή τα 30 ευρω συνδρομή το χρόνο. Εξάλλου τα προγράμματα επιστροφής χειροτερεύουν όσο περνά ο χρόνος και θα μας μείνει μόνο η συνδρομή στο τέλος (μαζί με τις άτοκες)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να το δω έτσι. Καταρχάς όταν κάποιος μου προσφέρει ένα προϊόν ή υπηρεσία, θεωρώ πως το μόνο που με αφορά είναι αν το τίμημα που μου ζητάει με συμφέρει ή όχι. Το πόσα βγάζει από άλλους δεν είναι δική μου δουλειά. Από εμένα δεν βγάζει καθόλου στην συγκεκριμένη περίπτωση(τόκους).

Μου είχαν δώσει 3 κάρτες χωρίς συνδρομή πριν από 15 χρόνια και τις έχω εκμεταλλευτεί όταν χρειάζεται και με έχουν βοηθήσει πολύ. Και είναι ειρωνικό που έχουν περάσει περίοδοι που ήμουν άνεργος και είχα κάρτες, ενώ ο αδερφός μου πχ που είναι ναυτικός με 75 χιλ. εισόδημα ετησίως 2 φορές έκανε αίτηση να πάρει μια κάρτα να αγοράσει ένα κινητό με άτοκες και έφαγε πόρτα.

Τώρα για την μια που μου άλλαξαν καθώς δεν γινόταν αλλιώς αφού σταμάτησε η amex επιμένω ότι δεν θα κάτσω να σκάσω αν μου έρθει η συνδρομή. Δεν έχει περάσει ούτε χρόνος και έχω εκμεταλλευτεί πάνω από 100€ επιστροφή σε καύσιμα. Χώρια τις άλλες 2 που με τους πόντους που είχα μαζέψει πήρα 45€ έκπτωση σε ακτοπλοϊκά εισιτήρια. Να τους γκρινιάξω για 30€ δεν πρόκειται.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να ενεργοποιησω τα yellows στην Πειραιως; υπαρχει καποια κρυφη χρεωση; (δεν ασχοληθηκα ποτε)
Φυσικά και αξίζει. Δεν χρεώνεσαι κάτι μόνο κέρδος έχεις. Εντάξει μην φανταστείς τιποτα τρελό είναι ανάλογα και τι αγορές κάνεις.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και αξίζει. Δεν χρεώνεσαι κάτι μόνο κέρδος έχεις. Εντάξει μην φανταστείς τιποτα τρελό είναι ανάλογα και τι αγορές κάνεις.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστω φιλε, οταν μας λεει 20% επιστροφη σε yellows τι εννοει; επισης που μπορω να εξαργυρωσω;πχ συνεργαζεται με καποιο πρατηριο βενζινης;

Link to comment
Share on other sites

20% της τιμής του προϊόντος, που μπορείς να τα αξιοποιήσεις ψωνίζοντας από επιχειρήσεις που συνεργάζονται με το πρόγραμμα αυτό.

 

https://yellow.piraeusbank.gr/el/sunergates-tou-programmatos-epivraveushs-yellow?gclid=Cj0KCQjw3s_4BRDPARIsAJsyoLN5AOyMPdytV4O0XqkL0XaAQOhXghB2dnt0MKMtXqLKpMNJnZANbRAaAjCtEALw_wcB

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ok σας ευχαριστω, τελευταια απορια ,τελικα το ενεργοποιησα και μου ηρθε κωδικος ενεργοποιησης για το yellowday, μπαινω με κωδικους e-banking εκει μεσα αλλα δεν βρισκω το σημειο για την καταχωρηση του κωδικου

edit πως βλεπουμε αν η καρτα μας συμμετεχει στο προγραμμα yellows; (το πιο σημαντικο δεν ρωτησα) (ok, βλέπω συμμετέχει)

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

πως το επαθε και η πειραιως και σε αγορες στο ιντερνετ , εβαλε να ζητειται εγκριση αμα εχεις κατεβασει την εφαρμογη winbank ή την αποστολη sms αμα δεν το εχεις κατεβασει στο κινητο σου! , Αραγε ποσο καιρο ισχυει αυτο; . Ητανε η μοναδικη τραπεζα που δεν το υποστηριζει, ευτυχως που για λογους ασφαλειας το εβαλε και η πειραιως.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

πως το επαθε και η πειραιως και σε αγορες στο ιντερνετ , εβαλε να ζητειται εγκριση αμα εχεις κατεβασει την εφαρμογη winbank ή την αποστολη sms αμα δεν το εχεις κατεβασει στο κινητο σου! , Αραγε ποσο καιρο ισχυει αυτο; . Ητανε η μοναδικη τραπεζα που δεν το υποστηριζει, ευτυχως που για λογους ασφαλειας το εβαλε και η πειραιως.

 

Που το έχει η alpha και δε μου έχει γίνει ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...