Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

εγώ με 10.000 εισόδημα για αξία αυτοκίνητουν 12.000 με προκαταβολή 2000 μου ζητούσαν εγγυητή

. ο οποίος να είναι πρωτου βαθμού.. έτσι μπήκε ο γαμπρός μου σαν συνιδιοκτητης με 5% ο οποίος με εισόδημα 28000 τον χρόνο σαν ναυτικός μας έπρηξαν για μα το εγκρίνουν.. τράπεζα εθνική και η δανειοδότηση έγινε μέσω εμπόρου

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Εντύπωση μου κάνει. Ο πατέρας μου είναι ιδιωτικός, ούτε καν ναυτικός. Μέσω εμπόρου και εγώ. Μου ζητάνε εγγυητή, τους στέλνω τα χαρτιά και μετά από 3 ώρες είχαμε έγκριση. Eurobank τράπεζα. Και μιλάμε για 10 χιλιάρικα εμένα με 0% προκαταβολή. Ακόμα και τα έξοδα τράπεζας, πινακίδες, μεταβίβαση όλα μα όλα μπήκαν μέσα στο δάνειο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγες πληροφοριες εαν γνωριζει καποιος σας παρακαλω.

 

Λοιπον ειχα εναν κλασικο λογαριασμο στην eurobank "καθημερινος λογοριασμος". Ξεκινησα να δουλευω σε μια εταιρεια και μου ζητησαν λογαριασμος μισθοδοσιας απο eurobank και τους εδωσα αυτον που ειχα. Δηλαδη δεν ανοιξα νεο μισθοδοσιας. Μου τον δεχτηκαν κανονικα και μπαινει μια χαρα ο μισθος μου. Ερωτηση τωρα, εκανα καλα? Ή θα ηταν καλυτερο να ανοιγα εναν λογαριασμο μισθοδοσιας? Θα ειχα καποιο ωφελος? Επισης ανοιξα και δευτερο λογαριασμο στην ιδια τραπεζα με σκοπο την αποταμιευση. Ενω ζητησα εναν αποτομιευτηκο λογαριασμο οι τυποι μου ανοιξαν παλι τον ιδιο. Δηλαδη κατεληξα να εχω 2 καθημερινους απλους λογαριασμους. Χανω καποια προνομια? Να το αφησω ετσι οπως ειναι ή να προσπαθησω να τους κλεισω και να ανοιξω τους σωστους λογαριασμους? Δηλαδη εναν μισθοδοσιας κ εναν αποταμιευτηκο? Γενικα ποιες οι διαφορες και αν δω καποια ουσιαστικη αλλαγη εαν τους αλλαξω? Προφανως δεν μιλαμε για περιπτωσεις οπου θα παιρνω πχ 20 cents παραπανω τοκους.

 

Επισης δεν ξερω εαν παιζει ρολο αλλα σκοπευω του χρονου να βγαλω και πιστωτικη απο την ιδια τραπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγες πληροφοριες εαν γνωριζει καποιος σας παρακαλω.

 

Λοιπον ειχα εναν κλασικο λογαριασμο στην eurobank "καθημερινος λογοριασμος". Ξεκινησα να δουλευω σε μια εταιρεια και μου ζητησαν λογαριασμος μισθοδοσιας απο eurobank και τους εδωσα αυτον που ειχα. Δηλαδη δεν ανοιξα νεο μισθοδοσιας. Μου τον δεχτηκαν κανονικα και μπαινει μια χαρα ο μισθος μου. Ερωτηση τωρα, εκανα καλα? Ή θα ηταν καλυτερο να ανοιγα εναν λογαριασμο μισθοδοσιας? Θα ειχα καποιο ωφελος? Επισης ανοιξα και δευτερο λογαριασμο στην ιδια τραπεζα με σκοπο την αποταμιευση. Ενω ζητησα εναν αποτομιευτηκο λογαριασμο οι τυποι μου ανοιξαν παλι τον ιδιο. Δηλαδη κατεληξα να εχω 2 καθημερινους απλους λογαριασμους. Χανω καποια προνομια? Να το αφησω ετσι οπως ειναι ή να προσπαθησω να τους κλεισω και να ανοιξω τους σωστους λογαριασμους? Δηλαδη εναν μισθοδοσιας κ εναν αποταμιευτηκο? Γενικα ποιες οι διαφορες και αν δω καποια ουσιαστικη αλλαγη εαν τους αλλαξω? Προφανως δεν μιλαμε για περιπτωσεις οπου θα παιρνω πχ 20 cents παραπανω τοκους.

 

Επισης δεν ξερω εαν παιζει ρολο αλλα σκοπευω του χρονου να βγαλω και πιστωτικη απο την ιδια τραπεζα.

 

Ρίξε μια ματιά στα προνόμια του μισθοδοτικού λογαριασμό γιατί δεν ξέρω ποιον ακριβώς έχεις τώρα. Για αποταμίευση υπάρχει ο live με 0,20% επιτόκιο σε ποσά πάνω από 3.000€.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Aπάντηση τράπεζας: 36 μήνες δόσεις αλλα με εγγυητή. Μάλλον θα περιμένουμε το νεο εκκαθαριστικό κανενα μήνα και δοκιμάζουμε πάλι Edited by Ribopaido
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγες πληροφοριες εαν γνωριζει καποιος σας παρακαλω.

 

Λοιπον ειχα εναν κλασικο λογαριασμο στην eurobank "καθημερινος λογοριασμος". Ξεκινησα να δουλευω σε μια εταιρεια και μου ζητησαν λογαριασμος μισθοδοσιας απο eurobank και τους εδωσα αυτον που ειχα. Δηλαδη δεν ανοιξα νεο μισθοδοσιας. Μου τον δεχτηκαν κανονικα και μπαινει μια χαρα ο μισθος μου. Ερωτηση τωρα, εκανα καλα? Ή θα ηταν καλυτερο να ανοιγα εναν λογαριασμο μισθοδοσιας? Θα ειχα καποιο ωφελος? Επισης ανοιξα και δευτερο λογαριασμο στην ιδια τραπεζα με σκοπο την αποταμιευση. Ενω ζητησα εναν αποτομιευτηκο λογαριασμο οι τυποι μου ανοιξαν παλι τον ιδιο. Δηλαδη κατεληξα να εχω 2 καθημερινους απλους λογαριασμους. Χανω καποια προνομια? Να το αφησω ετσι οπως ειναι ή να προσπαθησω να τους κλεισω και να ανοιξω τους σωστους λογαριασμους? Δηλαδη εναν μισθοδοσιας κ εναν αποταμιευτηκο? Γενικα ποιες οι διαφορες και αν δω καποια ουσιαστικη αλλαγη εαν τους αλλαξω? Προφανως δεν μιλαμε για περιπτωσεις οπου θα παιρνω πχ 20 cents παραπανω τοκους.

 

Επισης δεν ξερω εαν παιζει ρολο αλλα σκοπευω του χρονου να βγαλω και πιστωτικη απο την ιδια τραπεζα.

 

Aπάντηση τράπεζας: 36 μήνες δόσεις αλλα με εγγυητή. Μάλλον θα περιμένουμε το νεο εκκαθαριστικό κανενα μήνα και δοκιμάζουμε πάλι

 

Έχουν σφίξει τα πράγματα. Βλέπουν ότι ένα ~30% του εισοδήματός σου θα πήγαινε στη δόση (αν π.χ. κερδίζεις 1000€/μήνα) και με νοίκια κλπ το βλέπουν μεγάλο κίνδυνο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχουν σφίξει τα πράγματα. Βλέπουν ότι ένα ~30% του εισοδήματός σου θα πήγαινε στη δόση (αν π.χ. κερδίζεις 1000€/μήνα) και με νοίκια κλπ το βλέπουν μεγάλο κίνδυνο.

 

Μα δεν εχω νοικια τιποτα σπίτι ιδιόκτητο και ουτε αλλες υποχρεώσεις . Η δόση σκέψου έβγαινε 25% του εισοδήματος και αυτό πρέπει να έπαιξε ρολο αλεξ ναι. Μπορει να μπει ο πατερας παντως μ λεει τωρα εξαλλου εκεινος ΞΕΡΕΙ για τα κρυφα εισοδηματα γκουχ :P

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στα προνόμια του μισθοδοτικού λογαριασμό γιατί δεν ξέρω ποιον ακριβώς έχεις τώρα. Για αποταμίευση υπάρχει ο live με 0,20% επιτόκιο σε ποσά πάνω από 3.000€.

 

Τελικα ανοιξα εναν live λογαριασμο ακομα και θα κλεισω τον αλλον.

Αυτο που ακομα αξακολουθω να μην καταλαβαινω ειναι για το εαν ειναι καλυτερο να ανοιξω εναν λογαριασμο μισθοδοσιας και να τον δωσω στην εταιρεια που δουλευω ή να συνεχιζω να πληρωνομαι σε απλο λογαριασμο (μη μισθοδοσιας).

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ανοιξα εναν live λογαριασμο ακομα και θα κλεισω τον αλλον.

Αυτο που ακομα αξακολουθω να μην καταλαβαινω ειναι για το εαν ειναι καλυτερο να ανοιξω εναν λογαριασμο μισθοδοσιας και να τον δωσω στην εταιρεια που δουλευω ή να συνεχιζω να πληρωνομαι σε απλο λογαριασμο (μη μισθοδοσιας).

 

Παράνομο ή λάθος δεν είναι να πληρώνεσαι σε λογαριασμό που δεν αναφέρεται ως μισθοδοσίας αν αυτό ρωτάς.

 

Απλώς οι λογαριασμοί μισθοδοσίας ειδικά του δημοσίου λόγω της σταθερής καταβολής χρημάτων έχουν κάποια "προνόμια", για άλλους σημαντικά για άλλους αδιάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ανοιξα εναν live λογαριασμο ακομα και θα κλεισω τον αλλον.

 

Αυτο που ακομα αξακολουθω να μην καταλαβαινω ειναι για το εαν ειναι καλυτερο να ανοιξω εναν λογαριασμο μισθοδοσιας και να τον δωσω στην εταιρεια που δουλευω ή να συνεχιζω να πληρωνομαι σε απλο λογαριασμο (μη μισθοδοσιας).

Από ο,τι είδα στο λινκ της eurobank δεν έγραφε κάτι το ιδιαίτερο για το λογαριασμό μισθοδοσίας. Εμένα πχ το μόνο προνόμιο του δικού μου μισθοδοσίας στην εθνική είναι μια πιστωτική χωρίς πάγιο. Έχω την εντύπωση ότι δεν κάνει διάφορα το είδος του λογαριασμου συνεπώς

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δίνει δωρεάν συνδρομή σε κάποιες πιστωτικές που λες ότι ενδιαφέρεσαι να βγάλεις. Τώρα το επιτόκιο και θεωρητικά να έχει διαφορά, πρακτικά λίγοι από μας θα το δούμε σε €. :lol:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

και χαμηλοτερο επιτοκιο σε περιπτωση δανειου δινει, αν εχεις λογαρασμο μισθοδοσιας
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο eurobank

 

 

Επιπλέον, σας ενημερώνουμε ότι η επανέκδοση της χρεωστικής κάρτας σας λόγω απώλειας, φθοράς ή κλοπής θα πραγματοποιείται χωρίς χρέωση μέχρι τις 30 Απριλίου 2020

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή του μήνα έκανα αίτηση και στις 4 τράπεζες για έκδοση πιστωτικής. Αν όχι την ίδια μέρα οι αιτήσεις έγιναν το πολύ μέσα σε ένα διήμερο. Σε όλες τις τράπεζες έχω e-banking λογαριασμό, αν και δεν έπαιξε σε όλες ρόλο αυτό.

 

Eurobank. Ηλεκτρονική αίτηση και upload δικαιολογητικών, πολύ γρήγορη έγκριση, μεγάλο πιστωτικό όριο, ηλεκτρονική υπογραφή μέσω e-banking, γρήγορη αποστολή κάρτας με ΕΛΤΑ. Δεν πήγα σε κατάστημα. Δεν μίλησα με υπάλληλο της τράπεζας.

 

Πειραιώς. Ηλεκτρονική αίτηση και upload δικαιολογητικών, ξανά τηλεφωνική αίτηση όπου ζητούσαν επιπλέον πληροφορίες, μικρότερο για κάποιον ανεξήγητο λόγο πιστωτικό όριο, υπογραφή αίτησης σε κατάστημα, παραλαβή κάρτας από κατάστημα περίπου μια βδομάδα μετά και ξανά υπογραφή της σύμβασης. Μια τηλεφωνική κλήση. Δύο φορές επίσκεψη σε κατάστημα.

 

Alpha Bank. Ηλεκτρονική αίτηση και upload δικαιολογητικών (λίγο μαλ@κισμένο αλλά οκ), γρήγορη έγκριση και δυνατότητα ελέγχου της διαδικασίας της αίτησης, μεγάλο πιστωτικό όριο, τηλεφωνική επικοινωνία με εξωτερικό συνεργάτη για ραντεβού με ACS όπου και υπογράφεται η σύμβαση, αποστολή της κάρτας με ACS. Δεν πήγα σε κατάστημα. Μια φορά σε Courier και μια τηλεφωνική επικοινωνία.

 

Εθνική. Ηλεκτρονική αίτηση χωρίς upload δικαιολογητικών. Τηλεφωνική αίτηση. Προέγκριση και μετά έγκριση, ενημέρωση με μήνυμα. Υπογραφή αίτησης και υποβολή δικαιολογητικών σε τοπικό κατάστημα. 20 μέρες μετά κάρτα δεν έχει φανεί. Δύο φορές στο τηλεφωνικό κέντρο δεν γνώριζαν να μου πουν κάτι. Επικοινώνησα τηλεφωνικώς με το κατάστημα της αίτησης όπου μου ανέφερε πως ναι μεν έχει εγκριθεί αλλά υπάρχει γενικά μια καθυστέρηση με τις κάρτες. Από βδομάδα και βλέπουμε.

 

Τελικά η κάρτα της Εθνικής με ημερομηνία έκδοσης 04/03 ήρθε σήμερα.

 

Ακόμα και την τελευταία στιγμή ταλαιπωρία από την Εθνική με τις θέσεις Pin να χρειάζεται 2-3 προσπάθειες μέσω ibank για να τις μάθω λόγω συστημικού προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

απο eurobank

 

 

Επιπλέον, σας ενημερώνουμε ότι η επανέκδοση της χρεωστικής κάρτας σας λόγω απώλειας, φθοράς ή κλοπής θα πραγματοποιείται χωρίς χρέωση μέχρι τις 30 Απριλίου 2020

 

Αφορά όλους τους πελάτες;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

ναι ολους τους πελατες

 

Καιρός να φθαρούν οι κάρτες μας λοιπόν; :lol:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος πως μπορω να αλλαξω θεσεις στους λογαριασμους στο ebanking της eurobank? Εχω δηλαδη 3 λογαριασμους και θελω να εμφανιζονται με συγκεκριμενη σειρα. Και επισης πως μπορω να κανω εναν λογαριασμο να μην εμφανιζεται καν? Υπαρχει η επιλογη? Σε αλλες τραπεζες μπορουσα να το κανω αυτο, τι γινεται με την eurobank?
Link to comment
Share on other sites

ναι ολους τους πελατες

 

Θελει παρουσια σε καταστημα η Eurobank? Ή μπορεί να γινει ταχυδρομική αποστολή?

Link to comment
Share on other sites

Χθες έπρεπε να βγει ο λογαριασμός της πιστωτικής μου στην alphabank. Μέχρι και αυτήν την ώρα δεν έχει εκδοθεί :O:O
Link to comment
Share on other sites

Χθες έπρεπε να βγει ο λογαριασμός της πιστωτικής μου στην alphabank. Μέχρι και αυτήν την ώρα δεν έχει εκδοθεί :O:O

 

Ε, και; Τι έγινε;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έχω πιστωτική κάρτα της Εθνικής και συγκεκριμένα την Go και την προηγούμενη εβδομάδα 2 φορές μου εμφάνιζε κινήσεις που δεν έκανα. Την πρώτη φορά με χρέωσε 100 ευρώ και μετά πιστωθηκε το ποσό αυτό και προχθές έγινε πίστωση 100 ευρώ και στην συνέχεια έγινε χρέωση 100 ευρώ. Κόλλησαν και τα μηχανήματα κάνα ιό;

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

μου το κάνει καο εμένα.. προφανώς κάνουν κινήσεις μόνοι τους για να δικαιολόγησουν κάτι

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μας κρύβουν... :lol:

Γιατί δεν καλείται εξυπηρέτηση να μάθετε;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...